MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 1862. 14 Junij. l\°- 71. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 13 Jumj. Bij (le opening der stembussen op gisteren is gebleken dat bij de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrikt Middelburg zijn uitgebragt Op tnr. W. Ph. Vis369 stemmen. tnr. S. baron van Heemstra303 jhr. mr. J. II. G. van Tets van Goudriaan 265 mr. J. P. Dronkers, te Neuzen31 mr. G. Groen van Prinsterer21 A. J. de Smit van den Broecke9 mr. J. Snijder7 terwijl de overige stemmen op verschillende personen verdeeld waren. Er waren 1074 stembiljetten ingeleverd, waarvan 22 van onwaarde en 16 in blanko, zoo dat het getal geldige stemmen 1036 bedroeg. De volstrekte meerderheid wasalzoo 519. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen mr. W. Ph. Vis en mr. S. baron van Heemstra. Daar wij den uitslag der verkiezingen van leden van de tweede kamer der staten generaal, voorzoo ver die bekend was, slechts in de tweede editie van ons vorig noramer hebben kunnen vermelden, laten wij thans eene meer volledige op gave uit al de kiesdistrikten hier volgen. Herkozen zijn te Zuidliorn, G. Rijnders, met 411 van de 439 gehbge stem men. (Kiesbevoegden 1704). Appingadam, J. F Zijlker, met 892 van de 1256 uitge- bragte stemmen. (Kiesbevoegden 3208). Assen,mr. P. van der Veen, met 541 van de 636 uitge- bragte stemmen. (Kiesbevoegden 2590). Leeuwarden, dr. W. H. Idzerda, met 985 van de 1477 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 29S8). Dokkum, J. F. ter Bruggen Hugenholtz, met 601 van de 750 uitgebragte stemmen. (Kiesbevoegden 2397). Almelo, mr. G. M. van der Linden, met 626 van de 1067 uitgebragte stemmen. (Kiesbevoegden 1876). De heer van Logchem kreeg 204 stemmen. Zutphen, mr. W. II. Dullert, met S21 van de 1133 uit gebragte stemmen. (Kiesbevoegden 2629). Arnhem, mr. E. baron Mackay, met 727 van de 1303 gel dige stemmen. (Kiesbevoegden 2606). Nijmegen, jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, met 1215 van de 2033 uitgebragte stemmen. (Kiesbevoegden 3208). Mr. E. van Loon erlangde 242 stemmen. Tiel, mr. W. F. C. van Lidth de Jeude, met 539 van de 692 uitgebragte stemmen. (Kiesbevoegden 1556). Utrecht, mr. N. P. J. Kien, met 616 van de 960 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 2831). Hoorn, H. Mensonides, met 622 van de 758 geldige stem men. (Kiesbevoegden 1522). Alkmaar, mr. K. A. Poortman, met 6ÖG van de 1171 gel dige stemmen. (Kiesbevoegden 3052). Amsterdam, mr. G. C. J. van lleenen, met 1376 van de 1420 geldige stemmen (Kiesbevoegden 4371). Gouda, M. A. F. H. Hoftmau, met 1080 van de 1843 gel dige stemmen. (Kiesbevoegden 3041). Delft, mr. W. Wintgens, met 923 van de 1028 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 2745). Rotterdam, J. D. Fransen van de Putte, met 802, en mr. A. Hoynck van Papendrecht, met 777 van de 1100 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 2905). Dordrecht, mr. G. A. de Raadt, met 471 van de 662 uit gebragte stemmen. (Kiesbevoegden 2179). Gorinchem, W. C. M. Begram, met 1031 van de 1536 uit gebragte stemmen. (Kiesbevoegden 2974). Zierikzee, mr. S. II. Anemaet, met 530 van de 852 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 1480). Jhr. mr. J. F.Schuurbeque Boeije bekwam 226 stemmen. Breda, N. R. II. Guljé, met 1215 van de 1399 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 3639). Tilburg, mr. F. J. Jespers, met 756 van de 944 geldige stemmen. (Kiesbevoegden 2905). Eindhoven, mr. A. A. J. Meylink, met 851 van de 935 uit gebragte stemmen. (Kiesbevoegden 2162). Maastricht, C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, met 902 vau de 917 uitgebragte stemmen. (Kiesbevoegden 1946). 's Hertogenbosch, mr. A. F. X. Luyben, met 936 van de 1062 uitgebragte stemmen. (Kiesbevoegden 2689). Gekozen zijn te Amsterdam, mr. II. M. Godefroi met 119S en mr. J. Heems kerk Bz. met 755 van de 1420 geldige stemmen, in de plaats van mr. A. J. D. van Twist en S. R. van Franck. (Mr. van Twist had zich niet herkiesbaar gesteld.) 's Gravenhage, mr. J. J. Kappeyne van de Coppello, met 411 van de 629 geldige stemmen, in de plaats van J. P. Del- prat, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. (Kiesbevoegden 2120.) Nijmegen, mr. C. J. A. Ileijdenrijck, met 1084 stemmen, ter vervanging van jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Pol- dersveldt, overleden. De heer Schouten verkreeg 787 stemmen. Herslemmingen moeten plaats hebben te Sneek, tusschen mr. A. F. Jongstra, die 616 en het aftre- tend lid jhr. W. A. Lycklama a Nyeholt, die 329 van de 1385 uitgebragte stemmen bekwamen. (Kiesbevoegden 2900.) Zwolle, waar moest aftreden mr. J. P. J. A. graaf van Zuy- len van Nyevelt, die verzocht had buiten aanmerking te blij ven, tusschen de heeren mr. G. R. de Meester, die 514 en mr. G. Groen van Prinsterer, die 474 van de 1416 uitgebragte j stemmen op zich vereenigden. (Kiesbevoegden 2965.) Amersfoort, tusschen het aftredend lid jhr. mr. II. A. M. j van Ascli van Wijck, die 598 en mr. H. Verloren van The- j maet, die 527 van de 1264 uitgebragte steramen op zich ver- eenigden. (Kiesbevoegden 2796.) Haarlem, tusschen F. A. baron van Hall, die 225 en den i generaal-majoor J. J. van Muiken, die 197 van de 732 uitge- bragte stemmen bekwamen. (Kiesbevoegden 1340). Het af- i tredend lid J. Heemskerk Bz. vereenigde op zich 161, jhr. M. Salvador 132 stemmen enz. Leiden, tusschen het aftredend lid G. II. baron Taets van Amerongen, die 346 en mr. G. Groen van Prinsterer, die 345 van de 1123 geldige stemmen erlangden. (Kiesbevoegden 2498). Jhr. van Nispen van Sevenaer kreeg 218 endr. P. Bleeker 1S4 stemmen. Middelburg, in de plaats van mr. J. J. Slicher van Dom burg, tusschen mr. W. Ph. Vis, die 369 en mr. S. baron van Heemstra die 303 van de 1036 geldige steramen bekwamen. (Kiesbevoegden 2548). Roermond, tusschen het aftredend lid mr. P. L. de Lom de Berg, die 645 en F. baron de Keverberg, die 502 van de 1360 uitgebragte stemmen erlangden. (Kiesbevoegden 1669). De herstemmingen zullen plaats hebben 24 dezer. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Onderscheidene wetsontwerpen zijn ingekomen. De kamer is in afdeelingen gesplitst tot het onderzoek der verschillende wetsontwerpen. De heer mr. P. Loopuytheeftkennis gegeven dat hij als lid der kamer zijn ontslag neemt. De leden van de tweede kamer der staten generaal zijn aangeschreven om te vergaderen op aanstaanden dingsdag den 17 dezer, des namiddags ten 2 ure. referendaris bij het departement van financiën als sekretaris, benoemd zijn om nieuwe onderhandelingen te voeren niet Frankrijk over een handelsverdrag. Men verzekert ons, dat het punt, waarop de vroegere onderhandelingen zijn afgestuit en dat nu waarschijnlijk ook wel weder een hoofdbezwaar zal wezen, gelegen is in het artikel fransche wijnen. Frankrijk zou namelijk volstrekt onwillig zijn geweest, om eenig handels verdrag aan te gaan, indien het daarbij geene bijzondere gunsten voor die wijnen bedingen kon. Het eischt '-errninde- ring der invoerregten op den fransehen wijn, en vooral ver mindering van de gemeenteakcijnsen op dit artikel, met vaststelling van een maximum van akcijns hetwelk niet zou mogen overschreden worden. De bezwaren, verbonden aan zulk een maatregel, springen in het oog, zoo dahet geene verwondering kan baren, dat de regering tot nog toe gemeend heeft daaraan niet te mogen toegeven. Is Frankrijks eiscli, gelijk men het doet voorkomen, eene conditio sine qua non, dan is ook het lot der nieuwe onderhandelingen niet moeije- lijk te voorzien. De Staatscourant van woensdag bevat de bekendmaking van den opper-ceremonienieester dat het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van hare koninklijk; hoog heid mevrouw de groothertogin van Hessen-Darmstadt, voor den tijd van acht dagen, van den 10 tot den 17 dezer, te weten vier dagen halven en vier dagen ligten rouw. Een paar maanden geleden hebben wij melding gemaakt van eene poging tot brandstichting aan eene schutting in de gemeente G rij pskerke, dooreen ltjarigen knaap, genaamd j Cornells Pieter Aarnoutse, in die gemeente woonachtig. Gisteren heeft de arrondissements regtbank alhier iu die zaak uitspraak gedaan, en met aanneming van verzachtende omstandigheden (den jeugdigen leeftijd en de verwaarloosde opvoeding van den beklaagde) hem veroordeeld tot eene ge vangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van twee J jaren. In onsnommer van 29 april 11. maakten wij melding van de in hechtenis neming van P. F. van der Pol, tijdelijk poortier aan de marinewerf te Vlissingen, beschuldigd van ontvreem ding van goederen aan het rijk toebehoorende. In de vorige week heeft de arrondissements regtbank alhier in deze zaak uitspraak gedaan en den beklaagde niet schuldig verklaard aan het hem bij dagvaard ten laste gelegde feit. Hij /is dien ten gevolge vrijgesproken op grond dat, bij gebreke van bekentenis voor den regter afgelegd, voldoende aan de vereischten der wet, tot daarstelling van volledig wettig bewijs gevorderd, en bij gemis van andere genoegzame wettige be wijsmiddelen, het den regter niet wettig is gebleken hij zich aan het hem bij dagvaard ten laste gelegde feit heeft schuldig gemaakt. Uit Aardenburg meldt men ons 4 dezer: „Gisteren middag is door de hier gestationeerde mare- chausse'e in hechtenis genomen een jongen van 20 jaar, koe wachter onder Eede, beschuldigd van aanranding der eerbaar heid op een meisje van 10 jaar. „Gisteren avond ten 7? uur is tusschen deze gemeente en St. Kruis een luchtballon neder gevallen. In de zich daaraan bevindende mand moet een portefeuilje, een hoed en een paletot gevonden zijn; deze voorwerpen zijn door de eerste vinders benaderd, terwijl de ballon zelf, door de toegesnelde jeugd van hier en St. Kruis in stukken is gesneden, om zich van het netwerk meester te maken." De smid J. J. 11., wonende op de Lammermarkt te Zie rikzee, heeft zich jl. dingsdag nacht door ophanging van het leven beroofd. De oorzaak van dien zelfmoord is verstands verbijstering. Hij was een ijverig oppassend huisvader, nala tende eene vrouw en negen kinderen. Volgens een berigt in de Arnhemsche courant zouden de heeren tnr. L. A. Lightenvelt, onze gezant te Parijs, mr. P. P. van Bosse, lid der tweede kamer met mr. B. Uyttenhoven, Wij vernemen dateenige vrienden van de Geneslet bij den steenhouwer van Oordt, in de Stroosteeg te Utrecht, een ge- denkteeken hebben laten vervaardigen, hetwelk in de vol gende week op des dichters graf te Roozendaal zal worden geplaatst. Het eenvoudig monument, in edelen vorm en zin nebeeldige versiering den ontslapene waardig, strekt zoo wel den heer Tetar van Elven, die het ontwierp, als den maker tot eer. [Ulrechtsche courant.) SSeuocmiiiges» en besluiten. leger. Verleend den rang van generaal-majoor aan zijne hoogheid den soesoehoenan van Soerakarta, Pakoe Boewono Senopati Ingalogo Nyabdoer Each man Saidin Ponoto- gomo IX. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Herwijnen c. a. de heer M. Bente, thans in de zelfde betrekking te Spaarndara tot ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Spaarndam c, a. de heer J. L. van Gennep, thans surnumerair der direkte belastingen enz. te Arnhem. Op verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, be houdens aanspraak op pensioen, en met dankbetuiging voor de diensten den lande bewezen, aan den heer C. Winkel man, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Maastricht, aan wien bij zijne benoeming tot die betrekking vergum] isom bij den titel van bewaarder tevens dien van direkteur der registratie en domeinen te voe gen. lierk- cr» schooSnieims. Woensdag is tc 's Gravenhage geopend de 44ste vergade.- ring der evangelisch luthersche synode. Deleden dezer synode zijn de heeren A. J. Schroder tc Arnhem, presidentdr. R. J. Andreae te Zierikzee, vice-president; K. N. Meppen tc 's Gra venhage, sekretaris; J. II. Michelsen te Haarlem, 2e sekretaris prof. F. J. Domela Nieuwenhuis te Amsterdam, preadviseur L. C. Lentz te Amsterdam, C. Ilieken te Zaandam, W. D. Statius Muller te Schiedam, J. C. Manssen te Groningen, F.W. Bornscheuer te Vaals, mr. F. F. Karseboora te 's Gravenhage, mr. H. C. Hedeman HGz. te Amsterdam, C. P. Sander te Rotterdam, H. Hendrikse te 's Gravenhage, J. Backer te Oos terbeek, J. Diehuis Schutter te Groningen, J. A. Schmidt te Vlissingen, prof. jhr. mr. de Bosch Kemper te Amsterdam. Door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Leiden is, doorliet bedanken van den heer Hugenholtz, het navolgende twaalftal gemaakt. De hee ren Acquoy, te Koog aan de Zaan Koopmans van Boekeren, teHarlingen; N. II. de Graaft', te Apeldoorn; Essenius de Greef, te Assendelft; B. ter Haar, te Nijmegen; Keiler van Hoorn, te Dordrecht; van der Meulen, te Neede; Pierson, te Ileinenoord; vanderSanden Bakhuizen, tellerwijnen; P. Steen, te Delden J. van derVen, te Ligten voorden, en J.Wit- zenburg, teTholen. Marine en leger. Den 15 dezer maand vertrekt het scliroefstoomschip de Amstel, luitenant ter zee le klasse G. II. Backer, van Helle- voetsluis naar Suriname. Zr. Ms. fregat 2e klasse Prins Alexander der Nederlan den, zal om als wachtschip in Oost-Indië te dienen, te Nieu- wediep worden gereed gemaakt. Op Zr. Ms. transportschip Heldin, onlangs uit Oost- Indië te Nieuwediep aangekomen, zullen inden loop dezer maand op non aktiviteit worden gesteld: de luitenants ter zee 2e klasse J. II. Haakman, jhr. C. C. van der Wijck, H. J. van Broekhuijzen, J. C. Schotel, L. G. C. van Wa'chendorff van Rijn en C. J. P. von Mahlen, de officier van administratie 3e

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1