MIDDELBURGSCHE COURANT. 1 'S l\°- 69. Dingsdag 1862. 10 Junij. Bij deze courant behooren twee bijvoegsels, bevattende Het eerste: Vervolg van het verslag der zitting van vrij dag van het provinciaal geregtshof in Zeeland, in de zaak tegen J. P. Stnith. Het tweede: 1. Buitenlanilsche tijdingen. 2.Wetsontwer pen tot regeling van het middelbaar onderwijs. 3. Verslag vati den geimeitteraad van Middelburg,zitting \an 6 junij. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 9 •Utemj. De artikelen voorkomende in de nommers onzer courant van 15 en 2U mei 11. hebben tot onderhandeling en gedachten- wisseling geleid. Naar aanleiding daarvan heeft de kommandant der mid- delbnrgsche eerewacht verklaard.dat hij zich bij het opstellen van het berigt betrekkelijk het vaandel dier eerewacht, in de woorden heeft vergist, en het geenszins in zijne bedoeling heeft gelegen ons aan het publiek eene onwaarheid te laten zeggen. Daar nu ons artikel van 20 mei zoo als trouwens in den aard der zaak lag -- uitsluitend eene verdediging en teregt- wijzing ten doel had. verklaren wij van onze zijde, dat, ware de betuiging van voornoemden kommandant ons vroeger toe gekomen, wij de bewoordingen, waarin ons gemeld artikel was vervat, met zouden hebben gebezigd. Hiermede is elk verschil betrekkelijk deze zaak tusschen den kommandant der eerewacht en de redaktie dezer courant met wederzijdsch goedvinden geëindigd. Wij herinneren onzen lezers dat morgen (dingsdag) de ver kiezingen zullen plaats hebben van leden voor de tweede kamer der staten generaal. De behandeling der zaak tegen J. P. Smith voor het pro vinciaal geregtshof in Zeeland is jl. zaturdag afgeioopen. De uitspraak is bepaald op aanstaande zatprdag Li dezer des morgens ten 10 ure. Van het verhandelde in de zittingen van vrijdag en zatur dag geven we in dit nominer en het daarbij behoorende eerste bijvoegsel een verslag. Jl. vrijdag en zaturdag werd het gewone jaarlijksche exa men afgenomen van de leerlingen der geneeskundige school alhier. Het geschiedde als gewoonlijk ten overstaan van de kommissie van bestuur voor die inrigting en werd door vele belangstellende kunsigetiooten, te dezer gemeente en inden omtrek gevestigd, bijgewoond. Nadat de leevl ngeu te voren door de kommissie van be stuur waren onderzocht ten opzigte van hunne bekwaamheid in het lat ij uexamineerden opvolgend des vrijdags de heeren P. M. de Ligny in chemie en pharmacie. dr. G. van Henneke- lerin physica en botanie en dr. J. G. de Man in anatomie en physiologie; des zaturdags de heeren dr. A. A. Fokker in the rapie en materies medica, V. van Lissa in chirurgie en dr. Y. Keyzer, in obsteirie. Ten gevolge van gemaakte vorderingen, werden voorden aanstaanden kursus de leerlingen volgenderwijze gerang schikt: in bet 5estudiejaar A. C. Leums. J. G. de Waal. W. W. Was, J. M. Janssen, G. A. Peters, IT. M. Hennequin in het Te studiejaar G. G. van der Ven in het 3e studiejaar voor de heelkunde I. C. de Bals. P. J. van Dam, P. A. F. de Wijs: voor de pharmacie P. Post. P. P. Wattez, M. N. Baert, R. T. Winkelman. W. J. Zegelaar, C. N. Woutersen, A. J. van Oekeuburg, J. W. Liens Hok in het 2e. studiejaar, voor de heelkunde D. M. B. Ferleman. A. C. Daman, voor de pharmacie J. M. Gasille. F II. van Lier; in het lestudie- iaar J. F. Nonhebel, J. E. Pervoost. en de vrouwelijke leerlin gen in de verloskunde M. van den Ende Meijnderts en A. C. Bogers Brand. Nadat door den voorzitter aan de leerlingen de tevreden heid van de kommissie van bestuur was betuigd over hunne gemaakte vorderingen, onder opwekking van hen op wien deze betuiging niet ten volle toepasselijk was, en over de gun stige getuigenissen door de lectoren afgelegd over hunnen ijver en goed gedrag, werd hun aangekondigd dat de aanvang van den nieuwen kursus was vastgesteld op maandag II au gustus e. k. Zaturdag middag omstreeks ten halfeen ure viel een jongen van 9 jaar, die aan den trap van de Vlissingsche binnenbrug aan het, spelen was. in het water. De voerman van een rijtuig dat op het zelfde oogenblik de brug overreed, A.Flamand, verliet onmiddellijk den bok. sprong, na alleen zijn jas te heb ben uitgetrokken in het wateren beproefde den knaap te red den. Hij liep echter groot gevaar het slagtoffer zijner mensch- lievende pogingen te worden, toen de vader van het kind, op het hulpgeroep toegeschoten, mede in het water sprongen drenkelingen redder ondersteunde. Spoedig werden nu van de kade touwen toegeworpen, waardoor allen spoedig gered werden. Zaturdag avond heeft in het Hotel de Flandre alhier eene gasontploffing plaats gehad die vrij aanzienlijke schade heeft veroorzaakt, maar waarvan niemand persoonlijk hetslagt- offev is geworden. De eigenaar van het logement werd, toen hij met eene brandende kaars in de ruime gelagkamer kwam. eensklaps door de ontploffing van het ontsnapte gas tegen den grond geworpen. Hij had éófitePde'tegenwoordigheid van geest dadelijk de hoofdkraan digt te draaijen en alzoo verdere rampen te voorkomen. Bijna al de glasruiten van het lokaal waren in een oogenblik verbrijzeld, terwijl ook het plafond en behangsel veel hebben geleden. De bewoners van het gebouw, de buren en voorbijgangers kwamen echter met den schrik vrij. De Staatscourant van zaturdag deelt mede dat de koning bij besluit van 6 dezer heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen leeuw tnr. G. A. Fokker, lid van gede puteerde staten van Zeeland, en mr. M. F. Lantsheer, presi dent van het Zeeuwsch genootschap der weienschappen te Middelburg. De kommissie door Z. M. benoemd tot geleide van bet ja- pansch gezantschap tijdens zijn verblijf in Holland, isji. don derdag vertrokken om de japannesche gezanten uit Engeland te gaan afhalen. ITet Nieuw dagblad van 's Gravenhage meldt, dat van wege Z. M. aan het gezantschap is medegedeeld. datZ. M.den 10 dezer naar het. Loo vertrekt. Indien derhalve het gezantschap vóór dien tijd niet in de residentie zou kunnen komen, dan zou de ontvangst ten ho\e niet kunnen plaats hebben. Door Z. M. den koning is op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken de zilveren eere|ienning. of des ver langd de geldelijke belooning. toegekend aan 73 genees-en heelkundigen, en aan i bureaux van vnkcinatie, die zich. vol gens opgave der provinciale geneeskundige kommissiën, in 1861 het meest verdienstelijk hebben gemaakt door belang- looze koejiok-inënting der minvermogenden. Met zekerheid kunnen wij melden dat het voorgenomen bezoek van den onderkoning van Egyi>te, Saïd |)acha. geen voortgang zal hebben. (iV. dagblad, van 'j Gravenh.) Omtrent het kerkelijke geschil te Ellecom wordt ons nog het volgende gemeld „Treurig is het, in onze dagen nog eene gebeurtenis te moeien mededeelen, die van alle miskenning van regt en bill.jkheid getuigt. „Eindelijk is te Ellecom een kollege van zeven kerkvoog den en notabelen benoemd. Men besloot op aanschrijving van den minister eene \ergadertng te houden, ten einde zich te konstituëren en van den graaf afgifte van de kerkelijke goede en te vragen of zoo noodig in regten te vorderen. „Om een wettig besluit te kunnen nemen dient naar ik hoor de meerderheid aanwezig te zijn. „De graaf, berekende men. zou met verschijnen, evenmin als twee notabelen die van hem afhangen. Kon men dus nog één lid verwijderd houden, dan was de zaak weer op de lange baan en dus veel gewonnen. „De heer van Twickelo, thaus tc Dieren, wordt in naam van den graaf verzocht zijn invloed ie doen gelden op een der notabelen. ITij laat daarom den man, zijn pachter bij zich komen en \erbiedt. hem eene andere vergadering hij te wonen dan die door den graaf wordt belegd, op straffe van zijne hooge ongenade, die goddankin onze dagen zich niet meer m lijfstraffen lucht geeft, maar in het opzeggen der pacht. Alle tegenwerpingen van den man dat hij zijn pligt inoet doen haten niets, ziin landheer wil gehoorzaamd zijn. Toch verschijnt de man (waarlijk een stoute daad in de verga dering en - des avonds komt de rentmeester van den baron om in naam van den genadigeu heer hein de huur oj» te zeggen. Zulke onedele handelingen verdienen wereldkundig te worden gemaakt." De stoomkatoenspinnenj der heeren Jnnnink en co., en het kleinste van de etablissementen der enschedesche katoenspin nerij z.jn weder in werking. Men is druk bezig met het op ruimen van puin en machinerie der afgebrande fabrieken. Ge- ruimen tijd zal het echter duren eer deze weder kunnen wer ken, en zorgelijk is inderdaad de toestand der werklieden. Bij den opbouw der stad kunnen de minste dier lieden voor het ruwe werk gebezigd worden, KeiioetitiHgeM en besJuites). ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen leeuw mr. G. A-. Fokker, lid van gedeputeerde staten van Zeeland en mr. M. F. Lantsheer, president van het Zeeuwsch genootschap der wetenschajipen ie Middelburg. leger. Benoemd tot luitenant-generaal, kommandant van het leger in Nederlandsch-Indië, de gepensioneerde generaal- majoor van genoemd leger C. P. Schimpf, liiatstelijk goever- neur der kolonie Suriname. marine. Op verzo.ek met den laalsten dezer maand, eervol iiit de zeedienst ontslagen, de luitenant ter zee le klasse F. H. T. Troester. schutterijen. Eervol ontslag verleend als kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam, aan J. Engelberls, met vergunning om de uniform der schutterij met de aan ztij- nen rang van kapitein verbonden onderscheidingsteekenen, voortdurend te blijven dragen-, aan J. C. L. Druyvesteijn, als kajiitein aan A. Vis Hriz.. als 2e luitenant te Z/iandara en aan H. J. van der Poll. als kapitein te Utrecht. regtkrc/jke jiagt. Benoemd tot regter plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Breda, mr. S. T. A. van der Heijden, advokaat aldaar. regtisanken. Benoemd tot officier van justitie bij de ar rondissements-regtbank te Assen, mr. T. H. Bondam, thans officier van justitie bij de arrondissprneuts-regtbank te Appin- gadam, en in plaats van laaisfgeinehle, mr. II. C. A. Thienie ACz., thans substituut-officier bij die regtbank, en tot substi tuut officier bij de arrondissements-regthank te Haarlem, mr. P. C. Visser, advokaat te 'sGravenhage, voormalig inspekteur derjagt en visscherij in de provincie Noord-Hol ,id. 'hans op wachtgeld. Kerk- en schoof ïiieuws. Beroepen tot predikant bij de ïiederduitsche hervormde gemeente te Engwienun. de heer A. A. Looijen, predikant te Wissenkerke. (Noord-Beveland.) Marine en leger. Er is eene nieuwe uniform voor de officieren en manschap pen van het korjis mariniers bejiaald, waarbij het dragen van de wapenrok is ingevoerd en dat der epauletten in gewone dienst is vervallen. Verkooplsigeii cn aanbestedingen. Jl. zaturdag is te Arnemuiden ten verkoop aangeboden eene Vischschuit, genaamd het Zeepaard, groot 3-i tonnen, met voorhanden inventaris. Verkocht voor f 300. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks wei f te Vlissingeu, des middags 12 ure. Mei 1862. Wind 'S ^3 li |o 1 |d -Jf 1 2 ,a> W Laagste j teniperat. I en verschil inet de hoogste. Aanmer kingen. N. NO., Noord W t N. W.t.N.j Zo t. O. Z West.! |W. Zw.i I 763.1 j 764- 3 765 3 768 l 757 9 '757 7 1759.1 0 78 0.8i 0.7-2 0.66 0 65 0.6S 0 86 11.16 10 80 11.10 8 86 10 73 10.54- 12.1S 0.01 0.01 0.0 o.o OOj 5.2 i o.o I TThermomctferstasïd. bew. betr. hcij. idem. idem. beider bei jig. ligt hew r.huij. bew. ligt bcw. bew. en bet r. 7 junij 's morg. 7 u. 67 'smidd. I u. 67 's av. 11 u. 61 gr. 8 's morg. 7 u. 60 's mid cl. 1 u. 62 's av. 11 u. 56 gr. 9 's morg. 7 u. 58 's midd. I u. 56 gr. BEHANDELING voor het provinciaal, geregtshof in" zeeland VAN DE ZAAK VAN JAN P I li T E 11 SMITH, BESCHULDIGD VAN vijftien vnlschticdcii in geschriften van koophandel cn hef des bewust gebruik maken diorralKChc stukken. Vrijdag 6 junij. Ten 10 ure de zitting hervat zijnde, wordt de nog op ver zoek van het openbaar ministerie gedagvaarde getuige ce- boord LXXVTI. Jacobus Sohier, te Vlissingen. Volgens zijne afgelegde verklaring heeft hij als schijipersknecht op de schuit van den beschuldigde tc Vlissingen gevaren. Hij was daar echter niet in vaste dienst. Verleden jaar heeft hij vier of vijf reizen gemaakt rnet de Vrouw Helena, gevoerd door J. Dob- bema. Met dat vaartuig heeft hij tijdens de stranding van den Doliart van 16-2-1 februarij' als kosischip gelegen en ook ge holpen aan liet lossen der lading, 17 dagen a f 2 tusschen dag en nacht. In het geheel heeft hij 1" 33 uit handen van den be schuldigde ontvangen, doch weet niet of hij daarvoor kwitan tie heeft afgegeven. Op de vraag van den prokureur-generaal of hij met de Vrouw Helena de tjalk De jonge Luther, gevoerd door P. Faassen, heeft afgelost, antwoordt getuige toestemmend. Voorts geene bijzonderheden wetende op te geven, wordt deze getuige ontslagen.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1