gehouden zamenkomst, terwijl getuige tevens als resultaat dier zamenkomst is bekend geworden met eene voorloopige rekening van den beschuldigde, (voorkomende onder de bena ming van averijrekening. maar beter genoemd rekening van onkosten). Deze rekening kwam den assuradeurs te Antwer pen echter zeer hoog voor en deed bij hen verdenking ont staan, heigeen dan ook een onderzoek ten gevolge heeft gehad waarvan de uitslag die verdenking regtvaardigde. Het stellen van valsche handteekeningen op de bewijsstukken is echter eerst later ontdekt, daar men de gestelde handteekeningen niet kende. In antwoord op eene vraag van den prokureur-generaal zegt getuige dat de overgelegde rekening moet zijn eene rekening van werkelijk gedane uitgaven en noodzakelijke kosten, waarop niets meer inogt worden gesteld. Ten verzoeke van den verdediger wordt getuige door den voorzitter gevraagd of hier in abstracto sprake van hulploon zijn kan (zijnde bij het eerste verhoor de verklaring afgelegd dat niet van bergloon maaralleen van hulploon kan gespro ken worden)? Deze vraag wordt bevestigend beantwoord, onder bijvoeging dat, zoo de kapitein en het volk aan boord is, er nimmer bergloon maar altijd slechts hulploon kan ge vraagd worden. Eene andere vraag ten verzoeke van den verdediger, ten opzigte van het bedrag van kommissieloon, kan door getuige niet juist worden beantwoord. Daarop toont de voorzitter aan den beschuldigde het stuk waarop staat de akkoordbevinding eener som van f 5000, on- der opmerking dat de beschuldiging juist gegrond is op valseh- heid in die bewjzen welke strekken moesten en door de assu radeurs werden verlangd tot staving van de door hem overge legde rekening. De hierop door den beschuldigde gesproken woorden tot wederlegging of verdediging voor het publiek in de zaal onverstaanbaar nopen den voorzitter tot de op merking dat het beter voor den beschuldigde is niet zoo uit te wijden en ten deze zich meer op zijn verdediger te verlaten. II. De heer Theodore Callaerts, assuradeur te Antwerpen. Dezen geinige is het hekend dat de brik Dollart, geladen met stukgoederen, in de eerste dagen van februarij uit Antwerpen is vertrokken en den 9 februarij 18fil is gestrand. Toen het te Antwerpen bekend was dat de gezagvoerder Koster aan den wal te Vlissingen zich met den beschuldigde had ingelaten, besloot men iemand daarheen te zenden, waarop de heer Ge- nicot, aldaar aangekomen, onderhandelingen heeft aange knoopt, ten gevolge waarvan eindelijk de lading is afgestaan. Ook deze getuige verklaart dat Smith bergloon heeft geëischt, doch. daar de kapitein steeds bij het schip was gebleven, meende men dat er slechts vati hulploon sprake kon wezen. Op eene te Antwerpen met de assuradeursen den beschuldigde gehouden komparitie is dezen laatsten f5000 belooning toe gestaan, terwijl een deel der lading naar Antwerpen gebragt en een gedeelte te Vlissingen zou verkocht worden. Van de opbrengst van dezen verkoop werd den beschuldigde tevens 2 pet. toegekend, benevens vergoeding van onkosten, hoewel alle in rekening gebragte kosten moesten zijn gestaafd. In de maand junij heeft men van de door den beschuldigde opge maakte averij rekening kennis gekregen, die aan den heer Genicot is ter hand gesteld. Deze rekening wekte zeer de ontevredenheid op. en de post van f3900 voor ligtervaartui- gen meende men al dadelijk als overdreven te moeten be schouwen, waarom de rekening is gesteld in handen van een expert. Ook deze getuige erkent dat de benaming rekening van onkosten juister is dan die van averijrekening, en verklaart voorts op de vraag, hoe veel aan Smith is uitbetaald, dat het bedrag 10,700 franken beloopt, zoo dat niet alles is voldaan, ofschoon de beschuldigde zich zelf wel voor een goed deel zal hebben gedekt. Opeetie vraag van den raadsheer mr, M. F. Lantsheer ver klaart de getuige dat de beschuldigde niets anders mogt in rekening brengen dan onkosten-, en voorts op eene namens den verdediger gedane vraag, dat er vóór de zamenkomst van 1 of 2 maart met den beschuldigde, eerst eene konferentie met den kapitein buiten de tegenwoordigheid van den be schuldigde heeft plaatsgehad, waarbij de kwestie der ligters is ter sprake gebragt. {Zie het veroolg in het bijvoegsel.) BUITE^EAKIK Algemeen overligt. De aanstaande opheffing van de ministeriën van eeredienst in Nederland, wordt door Le temps met deze woorden .aan gekondigd Aldus zal in dezen verlichten staat weldra deze scheiding van kerk en staat worden tot stand gebragt, die thans de welgezindcn van alle landen wenschen, en slechts eene utopie blijft voor hen, welke leven van den band tus- schen de kerk en den staat." De belgische kamer van afgevaardigden heeft in hare zit ting van ïjim ij het geheele wetsontwerp ter herziening van het strafwetboek met 58 tegen 35 stemmen aangenomen. L'indépendance beige meent daarin minder waarborg voor de vrijheid der drukpers te zien dan vroeger. De diskussiën die in de laatste zitting van het engelsch lagerhuis gevoerd zijn waren niet van belang ontbloot en dit te meer daar de behandelde zaak tot eene kabinetskwestie was gemaakt, ten gevolge van eene vereeniging der radikale en behoudende partij. Het groote vraagstuk, dat telken male weder in liet lagerhuis op den voorgrond treedtde vermin dering van het leger en de wapeningen welke overal worden tot stand gehragt werd dienstbaar gemaakt tot het doen onder gaan van eene nederlaag aan het ministerie. Er was eene motie ingediend door een lid der radikale partij den heer Stansfeld, die verklaarde „dat 's lands uitgaven voor verminde ring vatbaar waren, zonder dat de veiligheid, onafhankelijkheid en invloed van den staat daardoor in gevaar zonden komen." De behoudende partij had daarop een amendement voorge steld in nog meer bepaalden zin dan de motie zelve. Lord Palmerston (leed daarop het volgende amendement om dat van den heer Stansfeld te doen vervallen. Het luidde aldus „het lagerhuis is doordrongen van de noodzakelijkheid van bezuinigingen in elk der takken van het staatsbestuur, maar tevens vervuld met de verpligting om te voorzien in middelen, die strekken tot de binnenlandsche veiligheid en de hand having der buitenlandsche belangen. Het lagerhuis heeft dien ten gevolge met genoegen (le vermindering van de openbare uitgaven gezien en vertrouwt dat. naarmate de staatsaangele- genhedeu dit zullen gedoogen, verdere bezuinigingen zullen worden tot stand gebragt." De motie van den heer Stansfeld, welke door die van lord Palmerston slechts door de radekale partij werd ondersteund heeft slechts eene minderheid van 65 stemmen tegen 367 kunnen halen. De motie van vertrou wen van lord Palmerston werd daarop na verwerping van een amendement, door den heer Lindsay voorgesteld, met overgroote meerderheid aangenomen. Tc Elherfeld heeft een brand gewoed die in uitgebreidheid met dien van Enschede' te vergel jken is. Van de nieuwe stad zijn slechts zeer weinige woningen min of meer vernield blij ven staan. Oostenrijk houdt zich nog steeds bezig met de verminde ring van het leger, en het volgende is door de kommissie voo r het financiewezen aangenomen. „Aangezien het belang van den staat slechts het streng volhouden eener defensieve staat kunde vordert en dat dien ten gevolge een leger genoegzaam kan worden geacht wiens getalsterkte veel minder groot is dan die welke is voorgesteld voor het administratiejaar 1862. zoo neemt de kamer als totaalcijfer aan 135,300.00U florijnen voor het jaar 1862, waarvan 121.935.000 uit 's lands finan- tiën en het overige gedeelte uit de bijzondere inkomsten der militaire administratie te voldoen. Vervolgens is nog het volgende aangenomen. De kamer betuigt aan de regering haven dringenden wensch dat langs diplomatieken weg zoo spoedig mogelijk de italiaansche aan gelegenheden worden geregeld, opdat het niet langer nood zakelijk zij om zoo veel troepen te onderhouden in het lom bard isch-venetiaunscL koningrijk en op de grenzen. Omtrent de getrouwheid der hongaarsche regementen schijnt Oostenrijk eenig wantrouwen te hebben opgevat, daar men deze naar garnizoenen in het binnenland heeft gezonden en hunne plaats in Venetië heeft doen innemen doorboheem- sche soldaten. De oostenrijksehe kamer van afgevaardigden heeft in de zitting van 2 dezer de financiële wet tot dekking van het kort van 1862 aangenomen. Wanneer de berigten uit Rusland mogten bevestigd wor den. die ontvangen zijn met betrekking tot eene verbetering in liberalen zin der regterlijke organisatie, dan zou dit eene belangrijke schrede kunnen genoemd worden op den weg ee ner staatkunde, welke de keizer schijnt te willen volgen. De wijzigingen in de regterlijke organisatie zouden bestaan in de invoering der jury en in de openbare behandeling der regfs- gedingen. Uit Lissabon zijn weder tijdingen ontvangen,welke van een vernieuwd uitbreken van onlusten gewagen in eenige dorpen, alwaar men onder de kreetenleve de koning, leve de gods dienst, weg met de belastingen eenige manifestation heeft gedaan. Volgens de dagbladen van New-York zou er een traktaat gesloten zijn tusschen de Vereenigde Staten en Juarez, vol gens hetwelk de eersten aan de laatsten tien millioen dollars zouden geven, tegen afstand van grondgebied. De mexikaan- sche kwestie zou op deze wijze nog wei een fransch ameri- kaansch vraagstuk kunnen worden. De gefedereerde troepen rukken steeds meer en meer voor waarts en zijn thans oj) vijf mijlen van Richmond. Men ver wacht in die stad een wanhopigen strijd. Men meent dat het Noorden wederom eene nieuwe ligting beeft uitgeschreven van vijftig duizend manschappen. De generaal Beauregard heelt eene proklamatie gezonden aan de planters van het zuiden, waarin zij worden aange spoord oin de katoen te verbranden, welke in 's vijands han den zou kunnen vallen. Frankrijk. Langzamerhand' meent men de plannen van Napoleon met betrekking tot Mexiko duidelijker te zien worden. Deze zouden bestaan in het maken van Mexiko tot een fransche kolonie, of liever om daarmede te handelen gelijk Engeland met de Ionische eilanden, hetgeen zeker voor den franschen koophandel tot zeer groot voordeel zou zijn. Te Parijs zijn berigten ontvangen uit Mexiko. waarin wordt gemeld dat er verscheidene pronunciamentos (meetings) gehouden zijn, waarin aan Almonte den presidentszetel over Mexiko is opge dragen. Wanneer wij nu vooreen oogenblik de geloofwaar digheid dezer berigten aannemen, dan vragen wij nog of er veel kan opgemaakt worden uit dergelijke uitspraken van den volksgeest, beheerscht als zij thans wordt door fransche bajonnetten, en geleid door personen, wier staatkunde uit de pen vloeit van fransche gevoluiagtigden. Volgens den Moniteur zal omstreeks 10 junij de vice- admiraal Jurien de Lagravière naar Frankrijk terugkeeren. Saïd Paeha is woensdag morgen begeleid door eene eerewacht van kurassiers der keizerlijke garde naar Boulogne vertrokken om zich aldaar in te schepen naar Engeland. Het Journal des dëbats heeft een „communiqué" ont vangen wegens een overgenomen artikel uit l'Union. Italië. Uit Rome w ordt gemeld dat aldaar op 1 junij tegenwoordig waren ongeveer twee (luizend driehonderd geestelijken. De bisschoppen schijnen een adres van gehechtheid aan de we reldlijke magt van den paus te zullen aanbieden, waarvan de zamenstelling is opgedragen aan een engelschen en een fran schen bisschop. De eerste is de kardinaal Wiseman. Dit en meer andere berigten doen onderstellen dat er eene gisting heerscht onder de talrijke omgeving van den paus, uit alle landen zamengestroomd. Mogt het van deze zijde tot eene uitbarsting komen, dan gelooven wij dat dit slechts zoit kunnen dienen om de italiaansche kwestie eene schrede ver der te brengen op den weg barer oplossing, te meer daar alle heftige uitingen van Rome slechts ten bewijze zouden strekken van zijne magtelooze woede. Het parlement heeft op 3 junij zijne zittingen hervat waarbij eene belangrijke diskussie is gevoerd overliet gebeurde te Brescia. Een brief van Garibaldi moest strekken om daarom trent alle plannen te ontkennen betreffende een inval op oos- tenrijksch grondgebied. Het wetsontwerp betrekkelijk het regt van vereeniging en vergadering is door den heer Ratazzi ingediend. Het houdt ook bepalingen in. welke betrekking hebben op het aanwerven van vrijwilligers en op de inschrijvingen voor het aankoopen van wapenen en krijgsbehoeften. Volgens een dagblad van Milaan bespeurt men weder sedert eenige dagen eene buitengewone beweging op de gren zen. Het goevernement had kennisgegeven aan de plaatse lijke autoriteiten, dat het de bewegingspartij wederom verdacht hield een inval te willen doen op oostennjksch grondgebied. Men heeft eene kompanjie der 58e brigade gezonden naar Castelluccio. Rodigo en Rivolta, waardoor thans de geheele linie van Mmcio tot aan de Po goed bezet is. Daarbij zijn strenge orders te geven om te waken, dat er geene ontschepin gen plaats hebben van onbekende personen en dat de perso nen, die zonder behoorlijke passen de grenzen mogten willen overtrekken worden aangehouden. IïAftöELS«EISIGTEftT. Graanmarkten enz. Amsterdam 6 junij. Tarwe en gerst onveranderd. Raap olie op zes weken fió}. Lijnolie op r.es weken f 40j. Dordrecht 5 junij. Tarwe 2u cent hooger, rogge en gerst 20 cent en boekweit f7 lager, haver, boonen en erwten prijs houdend, raapolie f44. Oostburg 4 junij. De aanvoer van granen was heden ruim doch er bestond weinig vraag, ten zij voor puike kwaliteiten tarwe en gerst; afwijkende monsters, zoo mede overige gra nen, moesten lager afgegeven worden, waartoe houders ech ter niet algemeen konden besluiten. Tarwe werd verkocht f 11,50, f 1U.25, f 11f 10,75 a f 9. Rogge alleen voor dadelijk gebruik f 8 betaald. Wintergerst f 5,71', f 5,50, f 5,20 a f 4,70. Zomer dito f 4,80 a f 4,50. Haverf3,75 a f3,50 en f3,25. Paardenboonen f7 a f 6,50. Middelburg 5 junij. Ofschoon de aanvoer van tarvveklein blijft zoo was die echter meer dan toereikend voor de be staande vraag, daar letterlijk niemand dan voor de konsumtie kocht. Houders van tarwe blijven meestal te hoog gestemd, redenen waarom er weinig of niet omgaat. Vorige week prij zen zijn heden weder betaald, llogge. ofschoon weinig ter veil. bleef ook zonder vraag; bij uits/ij ting zijn echter eenige mudden aan vorigen weekprijs verkocht. Puike zware winter gerst niet ter veil, ligte soort niet begeerd; puike zware zo- inergerst zeer weinig ter veil en had eenige vraag aan vorige weekprijzen. Walchersche witteboonen werden te hoog ge houden, daarin ging bijna niets om, dito bruineboonen niet getoond, dito paardenboonen zonder handel, erwten zonder otngang. Raapolie f 45J. Patentolie f47? L jnolie f 41$ per vatop 6 weken, op kontant f I lager. gemiddelde marktprijzen. per ned. mud. Paardeboouen fa f Witte erwten a Gr. erwten - a Graan we ditoa Kool en raapz.a Aardappelen. - 4,25 a - 4,50 per ned. pond. Versche boter f ,80 a f ,90 per ned. mud f II,a f 11,7= 8,25 f - 5, 8,50 5,25 7,— 3,75 Tarwe Rogge oude Gerst wint Dito zont. Boekweit Haver - Bruineboon. - Witteboonen -12,a. - 12,50 Middelprijzen van bakbare tarwe f 11,40 en rogge f S.25. Prijzen van effekfen. Amsterdam 6 junij. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld». 2£pct.i 63 dito Nationale dito 3 75 dito dito dito 4 98$ A and. Handelmaatschappij 4} 139$ Oblig. 1798/1816 5 102 Certifik. Hope co4 74} dito dito 1855, 6de serie. 5 91 dito6 53} Aand. spoorweg 197 Leening IS604$ Schatkistobligatien4 Obligatien2 dito binnenland sch3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 2$ Bank aktien3 Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2$ Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela.dito2$ Illinois. dito7 Mexiko. dito3 Londen 5 junij. ten 12 ure. Consols 92. Weanen 4 junij. (slotprijzen) Metallieks pet. 71.20. Parijs 5 junij. (slotpr.) 4$pet. compt. 97,30 3pct. 70,45. Rusland. Polen. Spanje. 48} 51} 73} 60} 761- 53} 45 44} 21} 84 30

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3