MIDDELBURGSCHE r 68. Zaturdag 7 Junij. Bij (leze courant behoort een bij voegsel Editie van vrijdag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Vlissingen Maken bekend datde Kermis of Jaarmarkt binnen die gemeente zal aanvangen op maandag den 21 julij 1862 en eindigen op zaturdag den 2G daaraanvolgende; zullende geene bedelaars, Jnjroskoo,'trekkers, loterijspelers, houders van draaiborden óf .kwakzalvers op.gezegde kermis worden toegelaten, noch zulke personen als, voor zoo ver ge vorderd, van geen patent zijn voorzien. Wordende de kooplieden enz. uitgenoodigd. om tot het bekomen van plaatsen, zich tijdig en wel uiterlijk binnen vier dagen, vóór den aanvang, in persoon of met vrachtvrije brie ven en met opgaaf der grootte hunner tenten of kramen, in nederlandsche maat. aan te melden bij den marktmeester. Vlissingen, den f) junij 18G2. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORBES WELS. ftliddéiburg 6 •ftiuij. Wij vernemen dat dezer dagen door deheeren D. Dronkers, D. A. Dronkers, alhier. van Haeften. te Sliedrecht, W. R. Boddaert en J. J. de Kanter. alhier, voorloopige koncessie is aangevraagd voor het graven van een kanaal loopende van Middelburg naar of bij Vlissingen enhetdempen van het Sloe ter vervanging van de door de regering voorgestelde over brugging. Ook is ons ter oore gekomen dat door eenige antwerpsclie handelshuizen bij de regering aanzoek is gedaan om, bij op heffing van de werf te Vlissingen, iJe gebouwen tot het marine etablissement aldaar behoorende, bij verkoop aan hen af te staan. Meu wil dat dit voorstel is gedaan met het oog op eene eventuele verplaatsing dier handelshuizen naar Vlissingen bij het tol stand Ico.nen van den zccuwschen spoorweg. Hoewel wij grond meenen ie hebben tot de onderstelling dat dit aanzoek niet zal worden ingewilligd, daar de onmid dellijke en geheele opheffing van liet marine etablissement zeker niet in de bedoeling der regering ligt, deelen wij met welgevallen bovenstaand berigt mede omdat, men daarin een nieuw blijlt kan zien van het gewigt dat bij het voltooijen van den spoorweg aan «ie positie van Vlissingen als handelsplaats gehecht wordt. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot ridders van de orde van den Nederlandschen leeuw de lieeren inr. G. A. Fokker, voor zitter van de maatschappij van landbouw en veeteelt ii> Zee land en nir. M. F. Lanishoer, vice-president van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. Gisteren en heden is voor liet provinciaal geregtshof in Zee- .and alhier, het getuigenverhoor iu de zaak van J. P. Smith, voortgezet eii ten einde gebragt. Heden middag heeft de prukureur-generaal in eene uitvoe rige rede gerekwireerd schuldigverklaring van den beschul digde aan de hem ten laste gelegde feiten, met veroordeeling tot eene gevangenisstraf van minstens vijf en hoogstens vijf tien jaren, en eene geldboete gelijk staande meteen vierde van het onwettig verkregen voordeel, doch minsten tot een be drag van f 50, alsmede in de kosten der procedure. Morgen zal aan den verdediger liet woord worden ver leend. Wij verwijzen verder naar het uitvoerig verslag van de behandeling dezer zaak in dit nomuier en bijvoegsel voorko mende. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd lot gemeenlebouwmeester de heer C. de Krijger, gemeente opzigter bij «le fabriekage alhier. Men meldt ons uit Veere 5 dezer: „Nadat op 11. dmgsdag de benoeming van den burgemees ter tot ridder van de orde der Eikenkroon in deze gemeente bekend was geworden, werd hem op den avond van dien dag door het korps hoornblazers der vereenigde tiraljeur-kom- panjie alhier eene serenade gebra»t. „De gemeenteraad en nagenoeg het geheele korps officieren de predikant en andere autoriteiten, waaronder met hunne dames, hebben zich te gelijkertijd ten huize van den burge meester begeven, ten einde hem opvolgend, en voor wat betreft het korps officieren bij monde van den majoor garnizoens- kommandant, met zijne benoeming te komplimenteren." Het parijssche dagblad Le temps bevat eene beschrijving van het bezoek des konings in Zeeland. Wij ontleenen daar aan het volgende: „Zeeland is een soort van archipel, gevormd door verschillende monden van den Rijn. de Maas en de Schelde. Het iseen vruchtbaarland, wiens bewoners nog hunne nationale cenigzins ruwe zederi bezitten en dat overigens nog bijna geheel zijn vroegere gedaante heeft behouden. Het was op dezen bodem dat de land- en watergeuzen zich vormden en Hollandsonafhankelijkheid totstand bragten onderden kreet: weg met de inkwisitie! Het betrekkelijke gebrek aan gemeen schap met het vaste land heeft voorzeker veel bijgebragt tot bet houden der zeeuwsche bevolking in dien bijzonderen toestand, welke den reizigeren' schilder een wijd veld van opmerkingen en studiën biedt: «£)wfr menige zaken mij dezer dagen noopten zegt de korrespondent de hoofdstad dezer provincie, Middelburg, te bezoeken, was het mij aangenaam dat deze reis zamenviel met het vorstelijk ver blijf aldaar, en mij dus in de gelegenheid zou stellen om getuige te zijn van originele voorvallen. Ik zal u alle rede voeringen, illuminatiëu, receptiën, diners en deputatiën be sparen. Alle plaatsen wedijverden om den vertegenwoor diger van het huis van Oranje, welke in deze eilanden het voorwerp is van eene ware eeredienst. feestelijk te ont vangen. Ik zal u slechts melding maken van een triomfboog van mosselschelpen, opgerigt door de visschers van ik weet niet welk dorp. Dit had reeds eene zeer lokale kleur, en wat men gedaan heeft opdat zij niet tevens eene lokale reuk zou hebben.weet ik niet, dit is een geheim der zeeuwsche zinde lijkheid. Maar rk heb nog iets gezien dat meer bijzonder en verheven was en te karakteristiek om uiet stilzwijgen voorbij te gaan. De koning bad zieli des zondags van Mid delburg naar Dom burg begeven, een dorp dat zeebaden oplevert. Het weder was prachtig, de zee was kalm. De wegen waren met bloemen getooid. Alle dorpsbewoners van het eiland met hun schilder achtig en bevallig kostuum waren aan den weg geschaard. Om naar de stad terug te keeren. nam men waarschijnlijk een an deren weg dan eerst het plan was geweest; men kon dit ten minste naar den haast te oordeelen. waarmede deze goede lie den hunne wegen tooiden, wel aannemen. Men komt nu aan een vissehersdorp, half begraven in de duinen; daar was niets gereed gemaakt. Het dorp is arm, bloemen zijn er zeldzaam, er was geen enkele triomfboog. Maar er was iets lie! ers. Aan beide zijden van den weg bevonden zich de dorpelingen, de mannen ter regter, de vrouwen ter linkerzijde, die zoodra z j in de verte den vorstelijken stoet zagen naderen een psalm begonnen aan te heften. Het was alles wat zij konden doen. Zij zongen, naar men mij zenle het laatste vers van den 131-en psalm, op deze wijze den goddelijken zegen afbiddende op het hoofd des konings. Deze liet het rijtuig stapvoets rijden en bewoog zich aldus langzaam met onlblooten hoofde en zigtbaar be- wogeu tusschen de twee veijeu van zangers, onbeweegehjk als voor eene wapenschouwing. De zou ging heerlijk onder in de gepurperde zee. De langzame zangwijze van den psalm paarde zich aan het regelmatig geluid der golven, die op het zand braken. Ik ben niet nnstiek. maar ik verzeker u dat ik tot tranen geroerd was bij dit heerlijk tooneel. Het was op deze wijze dat hunne vaderen den Zwijger ontvingen, toen hij hun kwam vragen om tot in den dood te strijden voor vaderland en geloof. Het scheen alsof de aloude leeuw van Zeeland, die steeds uit de wateren opsteekt met zijn devies Luctor et emergo, zich wakker schudde bij die plegtige tooneu en ik dacht bij mij zeiven dat de dynastiën wel op vaste grondslagen zijn ge vestigd, die hun roem stellen in de handhaving der vrijheid. Hoewel de schrijver zoo als onzen zeeuwschen lezers dadelijk zal in het oog springen plaatsen en zaken onder ling eenigzins verward, is het artikel van Le temps toch veel te eigenaardig om het aan onze lezers te onthouden. Aan het Journal de Liège schrijft men dezer dagen weder uit 's Gravenhage, dat het gerucht omtrent eene huwelijksver- bindtenis van den prins van Oranje met prinses Murat, thans allen grond heeft verloren. Als een bewijs hoe de nederland sche vorstelijkefamieljezich tegeg dergelijk huwelijksplan zou verzetten wordt in gemelde konesponden tie gewezen op een gezegde der koningin, „dat namelijk-het gerucht alleen van eene dergelijke huwelijksvereeniging ree Is eene beleed iging was voor hetnassausche stamhuis." Wij gelooven dan ook dat dit gerucht thans op dezelfde lijn kan gesteld worden met dat hetwelk verspreid is over eene toenadering der fransche en nederlandsche hoven in vijandigen zin tegen België. Frankrijk moge nu al aan eene poging denken om dit land van de lijst der europesche natiën af te nemen, Nederland zal wel nimmer de zoogenaamde vlaamschebeweging dienstbaar willen maken aan eene vergrooting van grondgebied. Wij gelooven juist dat België voor Nederland als de vroegere kostbare grensvestin gen te beschouwen is met betrekking tot Frankrijk en dat de toepassing van „bondgenooten, geen naburen tot de hand having van Neerlands volksbestaan onmisbaar k. I Uit Dordrecht schrijft men ons 4 junij f „Heden morgen van een tot drie ure heeft het instrumen taal- en vokaal koncert plaatsgehad, in de Groote kerk.Ten-, voordeele van de slagtofters van Enschedé. Het heeft vrij wei aan de verwachting beantwoord, wat de muziek aangkat. Jammer maar dat de resonnance wat steik was. De opkomst echter overtrof aller verwachting. Ongeveer 1300 personen woonden het koncert bij. die of gezeten waren in het ruim en de banken of rondom het koor rondwandelden. De opbrengst is dus bruto f 5S0 ongeveer. Men verneemt uit vrij goede bron dat, bij de aanstaande opheffing van de ministeriën van eeredienst. de zaken voorde hervormde eeredienst onder het bestuur zullen worden gesteld van een administrateur, en dat die betrekking zal worden vervuld door den heer H. J. Spijker, theol. doctor en predi kant te Amsterdam. Veelvuldig en doeltreffend tevens, ishetbezigen van mond stukken van caoutchouc voor zuigflesschen van kleine kin deren. Men heeft echter de ontdekking gedaan, dat die mondstukken bestanddeelen bevatten nadeelig voor de ge zondheid. Daaruit is voortgevloeid een onderzoek dezer voorwerpen ten einde de schadelijke van de onschadelijke te kunnen onderscheiden. Onder de kenmerken van goede mondstukken behoort onder anderen het volgende, dat door ieder kan beoordeeld worden, t. w.de aanwezigheid van twee naden, wanneer hiermede tevens eene goede elasticiteit Cbuig baarheid) en eene geribde oppervlakte geiiaard g :.in. In (lit laatste geval missen zij de metaaloxydes. terwijl die moud- stukken welke in 't geheel geen naad hebben en glad van oppervlakte zijn, steeds eene meerdere of mindere hoeveelheid zink bevatten, en daarom zeer schadelijk zijn. Voor het lidmaatschap van de tweede kamer der stalen generaal zijn nog tot kandidaten gekozen: door de vereeni- g:ng Nederland en Oranje te Leiden, inr. G. Groen van Prin- sterer; de kiezersvereenigmg Handel en Nijverheid te 's Hage, inr. J. J. Kappeyne van de Coppello. lid van den gemeente raad; kie/.ersvereeniging Rhenen, jhr. H. A. M. van Asch van Wijck; de kiezersvereeniging De grondwet te Amster dam, mrs. G. C. J. van Reenen, J. Heemskerk Bz. en M. II. Godefroi: Regt en bilhikheid voor allen te Nijmegen, inr. W. Sassen te Maastricht en mr. C. J. A. lleydenrijck kie zersvereeniging Amsterdam mr G. C. J. van Reenen. J. D. van Herweiden en S. R. van Franck; Redding door bezuini ging te Zutphen mr. W. H. Duiiert te Arnhen; Grondwet en koning te Leiden, dr. P. BleekerEend ragt maakt inagi ie Delft mr. W. Wintgens; De grondwet le Middelburg m. W. Ph. Vis, lid van de provinciale staten van Zeeland. De algemeen© vergadering van de Maatschappij der neder landsche letterkunde te Leiden, zal aldaar gehouden worden op den 10 junij e. k. in het gebouw der maatschappij Tot nut van 't alge neen, op de Ruïne. Onder de punten van beschrij - ving komteen voorstel voor omtrent heteere-lidmaatschap van vrouwen, die zich omtrent de nederlandsche letterkunde bij zonder verdienstelijk gemaakt hebben. Z M. de koning zal deze week naar het Loo vertrekken, doch bij de aankomst van het japansch gezantschap weder in de residentie terug keeren, ten einde dat-te ontvangen. Z. M. zal kort daarna weder de stad verlaten. Op liet paleis in liet Noord-Einde te 's Hage worden appar tementen in gereedheid gebragt voor Z. H. den onderkoning van Egypte, die binnen kort de residentie zal bezoeken. De uitslag der keuze vandejurv ter toekenning van zes gouden raedaljesvan wege het rijk en zes van wege de ge meente Rotterdam aan kunstenaars, die op de tentoonstelling aldaar bijzonder hebben uitgemunt, bij volstrekte meerder heid van stemmen opgemaakt, is de volgende geweest: Voor rijks-medaljes ,aan binnenlandsche kunstenaars (waarvan 3 disponibel): eene aan Jos. Israels, te Amsterdam, voor zijne schilderij:„«le dag vóór het scheiden". Voor njks-medaljes aan buiteolandsche kunstenaars (waarvan 3 disponibel)eene aan Theod. Gudin. te Parijs, voor zijne schilderij Brest, 9 Augustus J858 eene aan Jacob Jacobs te Antwerpen, voor zijne schilderijen: „de Khamsin, zandstorm in de Woestijnen „Waterval van Trollhaetta Zweden avondschemering." Voor tnedaljes van wege de gemeente aan binnenlandsche kunstenaars (waarvan i disponibel): eene aan August Allebé le Amsterdam, voor zijne schilderij „Moeders dwingeland eene aan H. Bakker Korff te Leiden, voor zijne schilderijen „de herstelde"en „eeu hondje, dat weldra zijn baas zal vol gen"; eene aan W. A. van Deventer te Amsterdam, voor zij ne schilderij„Strand"; eene aan J. G. Vogel te's Hage, voor zijne schilderij: „Noordbrabandsche Heide." "^VöQr medaljes van wege de gemeente aan buitenlandscbe 'k.unslerinars (2 disponibel): eene aan IJenri.Bqprce te Ant- werp.e.iT?""'voor zijne schilderij: „de weduwe van den vis» scheix" eene aan Jvan Lerius te Antwerpen, voor zijne schil derij Jong meisje van kerspel Rattvik in Daltfrna, Zweden. Dérhslve alle disponibele medaljes. :M'en schrijft uit Alblasserwaavd 30 mei: Als een bewijs dat liet ongemeen schoone lenteweder veler-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1