ding wel vereenigen, en anderen oordeelden dat men zich bij een maatregel van zoo overwegend gewigt niet al te zeer in becijferingen tot het vinden eener betrekkelijke waarde moest verdiepen, maar vooral vragen wat het staatsbelang vordert. De leden, die het cijfer van vergoeding voor de slaven in Suriname te hoog vonden, noemden het overdreven in verge lijking met de lagere som die men voor de slaven op de eilanden wilde geven. De gevoelens waren verdeeld omtrent het voorstel, om ge durende tien jaren over de vrij gemaakte slaven een staats- toezigt uit te oefenen. Sommigen keurden het goed. Anderen meenden, dat de slaven tot de overtuiging zouden komen, dat zij slechts eene zeer beperkte vrijheid genotendit zou teleur stelling en ontevredenheid veroorzaken, die ligtelijk tot eene uitbarsting konden komen. Eenige leden wilden van geen staatstoezigt hoegenaamd weten het moest vervangen worden door eene goede policiewet, toepasselijk op alle bewoners der kolonie zonderonderscheid. Op de eilanden scheen een toe- zigt, althans van zoo langen duur. geheel onnoodig, vermits de slaven aldaar veel meer ontwikkeld zijn. Het deukbeeld, om de immigratie van vreemde arbeidersin Suriname van goevernementswege te leiden en te ondersteu nen, vond bij eenige leden krachtige tegenspraak. Naar hun gevoelen ligt dit geheel buiten den werkkring van hetgoever- nement en moeten de plantage-eigenaren, indien zij er be hoefte aan gevoelen, zelf daarin trachten te voorzien. De meerderheid was niet van deze meening. en oordeelde dat Suriname niet als landbouwende kolonie kan blijven bestaan, als geene vreemde arbeiders daaraan de verminderde werk kracht der vrij gemaakte slaven te gerooet kwamen. Men had echter tegen de wijze van uitvoering gewigtige bezwaren. Het goevemement verbindt zich als het ware, om immigranten te leveren, doch het is de vraag of het aan die verpligting kan voldoen. De regering rekent op immigranten uit Afrika, doch de geschiedenis der laatste jaren leert dat daarop aanhoudend minder te rekenen valt. Zoo men dus geene vrije arbeiders uit Afrika, noch koelies uit Bntscii-Indië mogt kunnen be komen, zouden er alleen bewoners der Portugesche eilanden en chinezen overschieten de eersten zijn kostbaar en de laat- sten, wegens hunne zedeloosheid, niet aanbevelenswaardig. In ieder geval vreesde men, dat de kosten van de immigratie overgroot zouden zijn, terwijl Suriname nu reeds jaarlijks aan het moederland een aantal tonnen gouds kost. BUITENLAND. Algemeen overzigt. De italiaansche kwestie blijft met de mexikaansche steeds het onderwerp van gesprekken en betoogen, van geschriften in allerlei rigting, van geruchten in allerlei zin. De vraag hoe het met beide kwestiën zal afloopen b.ijft steeds zonder ant woord. en zelfs de beste staatkundigen verklaren op de meest geheimzinnige wijze dat de houding der fransche regering voor hen een raadsel is. Ook heden zijn met betrekking tot de italiaansche kwestie weder geruchten en altijd slechts geruch ten te vermelden, uit de pen van den een of anderen fransch- italiaanschen radeloozen korrespondent gevloeid. Slechts dit is vrij zeker dat de graaf van Montebello. aide-de-camp des keizers, liet bevel over het bezettingsleger zal aanvaarden. Overigens berigt de Moniteur universel dat, volgens besluit des keizers, het bezettingsleger te ltotne tot op eene enkele divisie, uit drie brigaden bestaande, zal worden teruggebragt. Oostenrijk schijnt thans eene oplossing van hetitaliaansche vraagstuk te wenschen. daar het onderhouden ran een leger op de grenzen het zoo geschokte financiewezen slechts met eene geheele vernietiging bedreigt. De kommissie voor de financiën uit de kamer van afgevaardigden te Weenen heeft dan ook in dezen zin twee mouën gedaan, waarbij vooreerst de oplossing van de italiaansche aangelegenheden aan het goevemement wordt aanbevolen en vervolgens het gevraagde krediet voor het modeensche korps afkeurend wordt beoor deeld, terwijl daarbij de noodzakel;|kheid wordt betoogd om dezen buitengewonen toestand te doen ophouden. Het fransche dagblad Le temps bevat een artikel van Charles Floquet. over het regt van petitie, waarin wordt aan getoond hoe moeijelijk men hiervan kan gebruik maken, daar de senaat handieekeningen vordert, welke gelegaliseerd zijn, terwijl verscheidene voorbeelden worden bijgebragt dat de kommissarissen van politie die legalisatie weigeren. De schrij ver betoogt eindelijk dat de senaat öf de verpligting tot lega lisatie moet vaststellen, öf de petitiën zonder gelegaliseerde hand teekening moet ontvangen, ten zij men liet regt van petitie uit dekonstitutiewii nemen; dat toch slechts schijnbaar bestaat als de uiloefening daarvan afhangt van de beleefdheid der kommissarissen van policie, die thans omtrent het verzoek kunnen beslissen zonder dat de senaat er kennis van genomen heeft. Of Le temps zich wegens <1 it artikel niet weder eene waarschuwing zal hebben berokkend zal spoedig blijken. Ge lukkig dat er, niettegenstaande al deze moeijelijkheden, toch nog personen worden gevonden die vrij voorhunneopiniedur- ven uitkomen. Het hessisch-pruissisch vraagstuk is thans voor altijd uit de rij der europesche kwestiën verdwenen. Volgens berigten uit Kassei heeft de keurvorst het ontslag van het ministerie aan genomen, terwijl door de pruissische regering aan de kommis sie voor het adres der kamer van afgevaardigden in Pruissen medegedeeld is. dat het kabinet te Berlijn zich door de laatste besluiten van liet hessisch hof genoegzaam voldaan rekent. Moge alzoo dit vraagstuk vereffend zijn, de mexikaansche kwestie wordt des te ingewikkelder. Men spreekt thans weder van eene toetreding van Spanje tot de plannen van Frankrijk met betrekking van Mexiko. Overigens schijnen La patric et Le moniteur de Iarmee met elkander te wedijveren in het mededeelen van berigten over de goede ontvangst der fransche troepen, die voortdurend voorwaarts rukken, bij de mexikaansche bevolking. Terwijl de horizon van Polen in den laatsten tijd slechts j zeer somber kon genoemd worden, heeft thans het berigt van 1 de benoeming des groot-hertogs Constantijn met den titel van onderkoning van Polen een goeden indruk gemaakt. De mar kies Wielopolski zou hein worden toegevoegd, zoo dat onder het bestuur dezer beide talentvolle en liberale personen voor Polen welligt een betere toestand zal aanbreken. Ook kan deze benoeming grond geven voor het vermoeden dat de kei zer van Rusland het onhoudbare zijner staatkunde met be trekking tot Polen heeft ingezien. Volgens berigten uit Ragusa heeft het turksche leger, na Niksich in de asch te hebben gelegd, op drie verschillende zijden een inval in Montenegro gedaan en een paar vlekken verbrand. De vorst van Montenegro heeft daarop onmiddel lijk bij de konsuls der vreemde mogendheden te Scutari en te Mostar een protest tegen deze handelwijze ingeleverd. Reeds heeft er een gevecht plaatsgehad waarbij de turken terugge dreven zijn meteen verlies van vijfhonderd manschappen. Een berigt uit New-York meldt dat de vloot der noordelij ken, bestaande uit het gepantserde schip Monitor en vier kanonneerbooten, op de James-rivier het fort Darling heeft aangetast, dat op zeven mijlen afstands van Richmond is ge legen. Na een gevecht van vier uren zijn de noordelijken genoodzaakt om terug te trekken met aanzienlijk verlies aan manschappen. De laatste berigten van Amerika maken melding van eene handelwijze van den generaal Butler, die een slechten indruk heeft te weeg gebragt. Hij zou namelijk de konsulaten van Frankrijk, Spanje en Nederland hebben doen bezettenen zich in het laatstgenoemde konsulaat meester hebben ge maakt van 800,UÖÜ dollars, bestemd om naar Amsterdam te worden gezonden om den interest te betalen van de obli- gatiën door de gekonfedereerde staten uitgegeven. Italië. Als een bewijs van de onzinnige geruchten die omtrent de italiaansche aangelegenheden in omloop zijn, dient dat men in sommige kringen een plan van den paus bespreekt, dat zou bestaan in het verlaten van Rome, omgeven van eene menigte kardinalen en bisschoppen, om zich te voet naar Civita-Vec- chia te begeven onder het zingen van den psalm „In exitu Is rael de Egypto" en zich aldaar m te schepen naar Spanje. De keizer van Frankrijk zou dien ten gevolge wederom den te- genwoordigen toestand hebben verlengd, daar hij van eene dergelijke romantische demonstratie de schadelijke gevolgen niet betrekking tot de publieke opinie vreesde. Het berigt dat Garibaldi naar Capiera zal terugkeeren schijnt zich meer en meer te bevestigen. De invloed van Victor Emmanuel en van den generaal Turr zou Garibaldi tot dezen stap hebben bewogen, die overigens omtrent de expeditie- plannen op oostenrijksch grondgebied thans geheel verkeerd door de mazzinistische hoofdeu blijkt te zijn ingelicht ge weest. Verscheidene gearresteerden wegens het voorgevallene te Brescia zijn weder in vrijheid gesteld, zoo dat men ge gronde hoop heeft dat spoedig de nog gistende gemoedeien tot hunne vroegere kalmte zullen zijn teruggekeerd. Op 30 mei is prins Napoleon ie Messina aangekomen. Na de autoriteiten te hebben omvangen en de merkwaardig heden der stad te hebben bezocht heeft hij op het balkon van het paleis de troepen zien defileien, onder het gejuich der menigte die de lucht deed weergalmen van: leve Frankrijk! leve de verdediger van Italië! In een manifest dat Le monde mededeelt, vaart Pius IX weder lievig uit,, tegen de mannen die op den weg des onge- loofs wandelen en even als de golven eener onstuimige zee overal het schuim van tweedragt verspreiden, en vrijheid be loven terwijl zij slaven zijn van het verdeif." De liberale schrijvers worden even hard behandeld in genoemd stuk, waarin verklaard wordt,, dat zij door hunne verpestende ge schriften van allerlei aard eu door alle middelen die de on deugd aanbiedt aller ziel en gevoelens met de meest verderfe lijke verkeerdheden vervullen." Men verspreidt het gerucht dat de vroegere vorstelijke fa- mielje van Napels toebereidselen maakt om Rome te verlaten. De benoeming van den graaf de Montebello tot bevel hebber van het romeinsche bezettingsleger stelt den ïrnnschen keizer in staat om buiten de ministers om met hem briefwisse ling te houden, daar de gravin de Montebello eeredame is der keizerin Eugénie. Volgens l'Unita italiana zou Garibaldi op de regerings- depeehe die deu last inhield om zijne reizen te staken, welke ten doel hadden om scherpschuttersvereenigingen op te rigten, ten antwoord hebben gegeven „Ik ben Giusseppe Garibaldi italiaansch burger, eu kan reizeu als ik verkies, vau het eene gedeelte van het schiereiland naar het andereals men mij mijne vrijheid wil ontnemen moet men mij in hechtenis nemen.,' MENGELINGEN. japansche letterkunde. Het japansche gezantschap, dat in 1860 de Vereenigde Staten bezocht, heeft onlangs de beschrijving zijner reis in twee dunne boekdeeltjes uitgegeven. Dit werk is versierd met ruwe, maar toch niet onverdienstelijke afbeeldingen van de door de ambassadeurs bezochte streken, en van de voor naamste personen met welke zij in aanraking zijn gekomen. Voornamelijk valt het portret van eene amerikaansehe dame in 't oog, met het onderschrift: „eene nationale schoonheid van den eersten rang." Verder vindt men afbeeldingen vau dieren, gezigten in Washington, eene school, eene fabriek met werksters, eene bruiloft enz. In het begin vau 1881 werd in twee oktavo deelen eene geïllustreerde geschiedenis van europesche eu amerikaahsclie staten uitgegeven, ouder den titel„Historische verKelen^v&n alle landen." Het eerste deel stelt op het titelyigtrvt-eene europesche dame voor met een waaijer, roode strifisyeerén op het hoofd en eene onmetelijke krinoline, en bevat verder de volgende illustratiën1. czaar Peter de Groote,'gezeten op een troon, in de regterhand een scepter die de treffend ste overeenkomst heeft met een knuppel een soort van. kroon op het hoofd en een violetmantel om de schouders. In den tekst verhaalt de schrijver, Inagaki genaamd, dat Ruslands hoofdstad Peitor heet; 2. koningin Victoria, op een stoel gezeten, met eene hofdame naast haar; 3. Napo» leon III, op een stoel, met lang haar dat op zijn schouders nedergolft, gekleed in een langen slaaprok met pantoffels aan de voeten; in de linkerhand houdt hij een vaatwerk, dat op eene soepterrien gelijkt; 4. de president der Ver eenigde Staten; 5. de stad Parijs; 6. eene kanongieterij in Engeland; 7. de koningin van Engeland met hare hove lingen; 8. eene scheepswerf in Engeland. Het tweede deel bevat: 1. de geboorte van Peter den Grooie; 2. Peter de Groote bezigtigt een uit Engeland naar Rusiaud overgebragt oorlogschip; 3. Peter de Groote op den troon, met zijn gunste ling Lefort vóór zich, die eene muts meteene lange struisveder draagt; 4. Peter de Groote als boer-, 5. eene groep russische boeren; 6. het senaatsgebouw te St. Petersburg, benevens de portretten van zeven russische letterkundigeu7. Peter de Groote op het Ladoga-meer8. keizerin Katharina, die aan een hoveling een gouden bol toereikt; 9. portret van de tegen woordige keizerin van Rusland; 10. eene afbeelding van St. Petersburghier bestaat de gansche voorstelling in zeven torens, die veel overeenkomst met het Kremlin te Moskau hebben. Zoo wel in den tekst als in de platen heeft de schrij ver voornamelijk Rusland op het oog gehad, zoo dat hetgeen twijfel lijdt, of hij zal zijne meeste inlichtingen aan de in Japan gevestigde russen te danken gehad hebben. BETALING VAN COUPONS. De coupons der 5 pet. Russische certifikaten in zilver, ad ministratie Hope co., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski, verschenen 1/13 maart 1862, worden betaald met f20,47. IIANDELSBERIGTEN. De voorraad van Banca tin op ontvang-cedullen, voor de Nederlandsche handelmaatschappij, was den 31 mei: te Amsterdam1861. 1862. Rotterdam27,716 blokk. 19,900 blokk. Middelburg Afgeleverd in mei 4,550 9,400 Nieuwe voorraad147,385 152,219 Alcekrapprijzen. Rotterdam 2 junij. Er werd heden weder weinig geveild. De prijzen bleven vasten de omzet was klein. Graaiimarkten enz. Amsterdam 2 junij. Tarwe en gerst onveranderd. Raap olie op zes weken f ioj. Lijnolie op zes weken f 40*. Rotterdam 2 junij. In de prijzen der granen is heden geene verandering op te geven. Over het algemeen heeft men vorigen weekprijs betaald. Axel 31 mei. Tarwe f9,80 a f 11,00; Rogge f7,65 a f 7,85; Wintergerst f 5,60 a f 5,90; Zomer dito f 4.65 a f 4,90Haver f 3,45 a f 3.75Paardenboonen f 7,25 a f 7,45 Duivenboonen f ?,75 af7.95; Bruineboonen f9,35 af 11,20; Groene erwten f9,35 a f9,SO; Gele dito f9,35 a f9,55; Graauwe dito f9.35 af 9,SÖ; Boekweit f7,af 7,30. Prijzen van effekten. Amsterdam 2 junij. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2jpct. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4J Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certifik. Hope co. 4 dito dito 1855, 6de serie 5 dito 6 Aand. spoorweg Leening 1860 44 Polen. Schaikistobligatien4 Spanje. Obligatien2 dito binnenlandsch3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 2£ Bank aktien3 Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2J Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela.dito24 Illinois. dito7 Mexiko. dito3 Londen 31 mei. ten 12 ure. Consols 92£. Weenen 31 mei. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 71,20. Parijs 31 mei. (slotpr.) 44pet. compt. 97,10 3pet. 70,30. Coupons en losbare obligatien. Amsterdam 30 mei. Metalliek f 22,15; Napelsche fDiverse engelsche in £f 11,70; Engelsche Russen f 11,70; Fransche f 55,624 Belgische f 55,624; Pruissische f 34,56 {i, Spaansche piasters f Spaansche coupons per fr. fHamb. kussen f31,874 Russische." roebels fPoolsche in fl. f27,National© nfë$d4f\ liek f28,95; Dollars fN "->v\ 63 744 984 139J 101| 74* 91* l95j 891 m 4S* 5H 734 60* 264 747 444 44 S4| 294 ZEETIJDINGEN. Sedert 31 mei zijn uit zee gekomen, bestemd voor Antwer pen*: 'Alpha, gez. Olsen, ZwedenBaron At. Sefeld. gez. Kreu-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3