II sche dienst, terwijl de opleiding der ambtenaren eerste klasse aan de leidsclie akademie zou verbonden worden. Voor het afnemen der eind-examina aan de te Delft stude rende kandidaat-ambtenaren terindische dienst, is eene kom missie benoemd, bestaande uit de heeren Veth, Delprat, Blee- ker en de Waal. Reeds hebben zich 67 jonge lieden tot het doen van 't ad- missie-examen voor de delftsche akademie aangemeld. Waar schijnlijk zal de daartoe benoemde kommissie in de eerste dagen van junij met het examineren der aspiranten beginnen. Voor eenigen tijd is door ons en anderen de aanstaande verschijning berigt van een katholiek tijdschrift, voorname lijk tegen De gids gerigt. Thans vernemen wij dat de uitgave voorloopig voor onbepaalden tijd is uitgesteld. De reden moet zijn dat de heer van der Aa. dieniet de heeren Alber- dingk Thijm en Nuijens, de redaktie zou vormen, gemeend heeft zich aan de zaak te moeten onttrekken. Naar wij vernemen is de wet op het middelbaar onderwijs van den raad van state bij den minister van binnenlandsche zaken terug ontvangen, 7.00 dat de indiening van dit ontwerp zeer spoedig te gemoet wordt gezien. Dagblvan 's Gravenhage.') De afzenders van telegrammen, die zich bij eventuele re- klarne van verminking als anderzins, vroeger direkt aan het ministerie van binnenlandsche zaken moesten wenden, kun nen nu hunne aanvragen of klagten door tusschenkomst der telegraaf-kantoren zeiven aan het ministerie doen geworden; daartoe zijn aan'srijks telegraaf-kantoren gedrukte model len toegezonden. De heer J. P. Delprat en mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, leden van de tweede kamer der staten generaal, respektievelijk voor de kiesdistrikten 's Gravenhage en Zwolle, hebben verzocht bij de aanstaande verkiezing niet meer m aanmerking-te komen. Tot kandidaten zijn in verschillende kiesdistrikten o. a. be noemd: door de vereeniging Vaderland en Oranje, te Leeu warden, mr. S. baron van Heemstra; de kiesvereeniging Be houdt het goede, te Heeren veen, het aftredend lid jhr. W. H. Lycklama a Nyeholt; de kiesvereeniging De grondwet, te Gouda. mr. P. F. Hubvecht, lid der provinciale staten van Zuid-Holland, te Rotterdamde kiesvereeniging Vaderland en koning, te 's Gravenhage, mr. J. J. Kappeijne van de Cop- pello, advokaat en lid van den gemeenteraad te's Hagede kiesvereeniging De eendragt. te Haarlem, de generaal-inajoor van Muiken; het kieskollegie De unie, te Utrecht, het aftre dend lid de heer N. P. J. Kien de kiezersvergadering Burger- pligt, te Sneek, mr. A. F. Jongstra, advokaat te Heeren veen. Men berigt uit Leiden dat in cle zitting van den gemeente raad dezer dagen een voorstel is aangenomen, betreffende de ter bewoning ongeschikte huizen. Volgens dit voorstel, dat in andere gemeenten welligt navolging kan verdienen, zal, wan neer eene woning door rooimeesters geheel ongeschikt ter be woning wordt geoordeeld, daarvan openbare bekendmaking geschieden. Men meende in't algemeen dat deze maatregel gunstig zou werken om het groot aantal huizen, dataldaar voor bewoning ongeschikt wordt gevonden, te doen afbreken. Men meldt uit Vlaardingeu 27 mei: Heden verliet het eerste schip ter haringvangst onze haven, en men verneemt dat dit voorbeeld weldra door vele anderen zal worden ge volgd, zoo dat men niet algemeen den ouden buisjesdag, zijnde 15 junij, zal afwachten, en daar nu bij de onlangs gehoudene jagerij-vergadering is bepaald dat, zoodra tien schepen iu zee zijn, er ook een jager moet vertrekken, is het niet onmogelijk dat men dit jaar vroegtijdig in het bezit van nieuwen haring zijn zal. De geheele haringvloot zal dit jaar bestaan uit 9U schepen, waarvan 58 van Vlaardingenhiervan gaan af 7 schepen die voor jagers dienen en 3, waarvan de reeders bui ten dejagerij zijn gebleven, zoo dat de visscherij in denjaag- tijd door 80 schepen zal worden uitgeoefend. Donderdag is te Utrecht, na eene langdurige ongesteldheid, in de kracht zijns levens overleden, de heer dr. Hulleman, hoogleeraar in de wijsbegeerte en letteren, te Leiden. Benoemingen en besluiten. belastingen*. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Nijland. c. a. de heer D. J. den Beer Portugael, gepensioneerd ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen, wonende te Leiden. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. Leenhouts Jz., gezworen der watering van de vereenigde polders van de sluis te Biervliet. regterltjke magt. Benoemd tot kantonregter te Woer den mr. A. J. Hazenberg, thans kantonregter te Sluis. Marine en leger. Met 16 junij a. s. is de officier van gezondheid 2e klasse A. de Meijer, tijdelijk geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoom schip Ariljoeno, overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. blok- schip De lijnx, te Rotterdam. Mede is met gemelden datum oj) het wachtschip te Hellevoetsluis geplaatst de officier van gezondheid 2e klasse J. G. Arend. Gemengde berigten. Deheer Charles Wiener, te 'sHage, koninklijk vervaardiger van medaljes, heeft eene groote medalje bewerkt ter gedach tenis aan prins Albert als oprigter der londensche internatio nale tentoonstellingen van 1851 en 1862. De beeldtenis van den prins op de voorzijde moet zeer goed gelijken en de geheele uitvoering algemeen worden geroemd. Hoewel het op de londensche tentoonstelling niet ontbreekt aan expositiën van rijtuigen uit verschillende landen, heeft de rijtuig-fabriekant Hermans te 's Gravenhage eene bestelling van zes rijtuigen uit Londen ontvangen, naar het model van dat hetwelk door hem is geëxposeerd. Te Brussel is de vorige week de vrouw van een arbeider in eene brouwerij van drie welgeschapen kindgren bevallen. Eenige maanden te voren viel haar deze bijzonderheid ook ten deel, zoo dat haar gezin in minder dan een jaar met 6 kinderen is vermeerderd. Een afgelegen buitentje nabij Doornik werd bewoond door een rijken gierigaard die bevreesd was voor dieven. Voor zijne veiligheid had hij gaarne een grooten hond gehad, doch de kosten aan het houden van een hond verbonden hielden hem daarvan terug. Hij leerde echter blaffen en stond des nachts van tijd tot tijd op om te huilen en te blaffen als de beste hond. De dieven kwamen niet, maar wel een aanslag biljet van den ontvanger wegens belasting voor een hond en een kennisgeving van beboeting wegens het niet aangeven van dezen. Te Arnhem vervoegde zich jl. dingsdagieraand in grooten haast aan het bureau van policie met verzoek om hulp, ten einde een lid zijner famielje, dat plotseling erg krankzinnig was geworden, naar het ziekenhuis te doen brengen. Verder verzocht hij nog dat de agenten, om alle opzien te vermijden, in burgerkleeding zouden medegaan. Een en ander werd toegestaan, en op de bedoelde plaais ge komen bleek dat niemand dan de verzoeker de krankziunige was, die dan ook naar het ziekenhuis is overgebragt. De keizer van Frankrijk heeft van den nieuw benoemden sena- teur Ingres zijne laatste afgewerkte groote schilderij „Jezus in den tempel" voor 150.01)0 frauks gekocht. In de vo rige week is feestelijk de laatste steen gelegd van het met selwerk aan de groote zeedoksluis van het marine-etablis sement te Willemsoord. Men legt aan Said pacha het vol gende bon-mot in den mond. Op de vraag: of hij een goede reis had gehad, was het an 1 woordniet te best; wij moesten te Napels en te Civita Veechia kolen innemen en die ïtaliaan- sche en romeinsche brandstoffen wilden zich maar niet ver eenigen en met elkander branden,'t geen zeer lastig was en oponthoud veroorzaakte. Bij de opvoering te Parijs in het hotel Sedière van het drama van Alexander Dumas: Henri III et sa cour, stroomden de genoodigden reeds ten 7 ure binnen ten 8 ure waren alle plaatsen bezet. De voorstelling die ten 9 ure begon eindigde eerst ten 1 ure. De opbrengst voor de armen bedroeg ruim 70,000 fr. In Eugeland werd dezer dagen een man tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij onbruikbaar vleesch ter markt had gebragt. Uit het verhoor bleek dat gedurende de laatste drie maanden 143,634 pond bedorven of ziekelijk vleesch was verkocht. Te Brussel is een muziekant ten gevolge van kopervergiftiging na twee dagen hevig lijden bezweken, door het inslikken van het oxyde dat zich 111 den mond van zijn blaasinstrument ge vormd had. Te Luik zijn twee weezen in den huwelijken staat getreden. De jongman telt 75 en het jonge vrouwtje 72 jaren. Het plan bestaat, de tentoonstelling te Londen met gas te verlichten en haar dan ook des avonds open te stellen. Onderscheidene personen die bij dag verhinderd worden de tentoonstelling te bezoeken, zouden des avonds daartoe in de gelegenheid gesteld worden. UitBritseh-Indië wordtgemelil dateenigeopstandelingenineen oud huis een schut ter waarde van 10 laks (100,000 p. st.hebben ontdekt.Te Nieuw Amsterdam, dat voor een zestal jaren geheel moeras was, waarin, toen de heer Dommers dit afbakende ten einde het veen te doen bezinken, een bakendrager in het veen wegzonk, verrijst thans een school en is men reeds bezig een kalkoven aan te leggen. Een vreemdsoortigregtsgeding houdt tegen woordig veler gemoederen bezig in Ediuiburg: Eenige jaren geleden kwam bij den heer Marham in de gemeente Kirkwal een idee op, waarvoor alleen engelsche hersenen vatbaar zijn. Hij bood namelijk een jaarlijksch inkomen van 200 p. st. aan voor iemand die zich wilde onderwerpen om gedurende tien jaren onder de aarde door te brengen, zonder daarbij in dien tijd eenig menschelijk wezen te zien, terwijl hij haren, baard en nagels moest laten groeijen. Daar zich aan dezen inval des heeren Marham iemand wilde onderwerpen, deed de rijke landeigenaar in zijn park eene onderaardsche woning bou wen, alwaar men alle geriefelijkheden aantrof welke zulk een onder aarde levende slechts vvenschen kan. In de biblio theek vond men de nieuwste voortbrengselen der letterkunde, terwijl overigens de bewoner van dit zonderling verblijf slechts te bellen had om hetgeen hij wenschen mogt te ontvan gen door een soort van luik. De zoon van een arm militair, William Prowyss, die zich daartoe had aangeboden, woonde werkelijk gedurende tien jaren zonder inet eenig menschelijk wezen m aanraking te komen. Toen echter deze tijd verloo- pen was wilden de erfgenamen van den heer Marham, die, intusschen was gestorven, de jaarlijksche uitkeering nietdoen. Van daar dat thans door genoemden Prowyss een regtsgeding tegen deze wordt gevoerd, terwijl uit de akte bij het aangaan van de overeenkomst opgemaakt niet duidelijk is gebleken of het jwarlijkseh inkomen zoude worden uitgekeerd gedurende het leven van den heer Marham of van de andere partij. Een geleerde in Frankrijk heeft een middel uitgevonden om het geslacht der eijeren te onderzoeken. Men meent, zegt l'Observateur beige, dat hij slechts proeven heeft genomen „sur des oeufs (le canard." Als een bewijs van vooruitgang of opklimming in het cijfer van het fransche budget geeft een belgisch blad de volgende opgavein 1847 kostte de regering aan Frankrijk 31 millioen franken ongeveerin 1863 zal zij 58 millioen kosten, hetgeen een verschil maakt van 27 milli oen. Volgens Le journal de Rouen heeft men ontdekt dat het katoen door een plant kan vervangen worden en met vrucht als zoodanig gebezigd, welke in overvloed in onze tui nen en buitenplaatsen te vinden is. Een stuk goed vervaar digd uit de tot weven geschikte stof uit deze plant schijnt goed te voldoen. Verkoojpingen en aanbestedingen. Zaturdag zijn alhier ten verkoop aangeboden I. eene hof stede. bestaande in woonhuis, schuur en verdere gebouwen, met 1 bund. 16 roed. 80 ell. gronds; II. 1 bund. 12 roed. 80 ell. bouwland, zatnen verk. voor f 2677III. 1 bund. 97 roed. wei- en bouwland, verk. voor f1250; IV. 90 roed. 10 ellen weiland, verk. voor f562; V. 1 bund. 72 roed. 20 ell. bouw en weiland VI. 2 bund. 53 roed. weiland, zamen verk. voor f3300; VII. 1 bund. 9 roed. 80 ell. weiland, verk. voor f750; VIII. 1 bund. 80 roed. weiland, verk. voor f1250; IX. 2 bund. 2 roed. 20 ell. weiland, verk. voor f 1450; X. 72 roed. 30 ell. weiland, verk. voor f902.75; XI. 1 bund. 62 roed. 20 ellen weiland, verk. voor f 1190.60; XII. 1 bund. 58 roed. 70 ellen weiland, verk. voor f 1161,25XIII. 1 bund. 54 roed 40 ell. weiland, verk. voor f 1149, allen staande en gelegen te Grijps- kerke; XIV. 1 bund. 46 roed. 70 ell. weiland, te Vrouwepol- der, verk. voor f935.75; XV. 1 bund. 2 roed. 40 ell. weiland, verk. voor f 1100 XVI. 79 roed. 50 ell. bouwland, verk. voor f793; XVII. 39 roed. 20 ell. bouw! and, verk. voor f430; XVIII. 53 roed. weiland, verk. voor f 675 XIX. 1 bunil. 38 roed. 90 ell. bouwland, verk. voor f2100; XX. 1 bund II roed. 10 ell. weiland, verk. voor f 1178,90. allen staande en gelegen te Sint Laurens; XXI. een huisen erve met tuin, XXII. een huis en erve met tuin, te zamen verk. voor f 1126, beide staande en ge'egen op Brigdainme. ge.neeme Sint Laurens; XXIII. een h uis en erve met tuin, staande en gelegen op den Noordweg, onder stad Middelburgs ambachten, verk. voor f605,10; XXIV. eeu huis en erve met schuur, staande en ge legen op ile gemeente Serooskerke, verk. voor f 820,25. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks wei f te Vlissingen, des middags 12 ure. Mei 1862. Wind. Laagste 0 a u -gj Sf« i temperat 0 "0 E° 2 j S) en versclii met de H huogste. 25 W.t.N. 3 765.2 14.0 0.68 8 30 0.0 2 0 West. 2.5 765.8 15.2 0.78 1012 0.0 27 Zwt.W 12 761.5 13 8 0.88 10.48 0.0 28 W. t. Z. 8 761.1 15-0 0.88 14.30 0.5 -2!) O. t. z. 3 761.1 18.4 0.79 12.42; 0.1 30 ZOost. 21 753.1 20.8 0.72 12.y2,0.0 31 3 N 3 3 761.3 15.1 0 85 11.02) 0.0 Aanmer kingen. hold heij. bew. ligt bewolkt, bew.betr. natt. betr. reg. heij'. bew.betr. Iieij. bew. en heijig. bew. betr. heij. Thermometcrstancl. 31 mei. 's morg. 7 u. 62 's midd. 1 u. 62 's av. 11 u. 60 gr. 1 junij 's morg. 7 u. 58 's midd. I u. 65 's av. 11 u. 56 gr. 2 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 63 gr. Staten generaal. tweede kamer. Voorloopt ge verslagen. Opheffing der slavernij in de nederlandsche west-indische koloniën. De hiertoe betrekkelijke wetsontwerpen, door den vorigen minister van koloniën, den heer Loudon, onder dagteekening van 20 november 1861 ingediend, zijn door zijn opvolger, den heer Uhlenbeck, gehandhaafd en dien ten gevolge thans in de afdeelingen der kamer onderzocht. Over't algemeen hadden die ontwerpen geen ongunstigen indruk gemaakt; enen oor deelde, dat zij zich loffelijk van de vroegere onderscheidden. Desniettemin stonden sommige leden andere wijzen van eman cipatie voor, of vonden in de uitgaven, waartoe de staat nu zal verpligt worden, een onoverkomel jk bezwaar. Terwijl bij het vorig ontwerp de slavenmagten werden ver pligt, om magtsgewijze met haar tegenwoonligen meester of desnoods meteen anderen plantage-eigenaar overeenkomsten tot arbeiden aan te gaan, is thans het beginsel aangenomen, dat de slaven zich individueel vooreen bepaalden tijd tot het verrigten van plantage-arbeid moeten verhuren. De meerder heid in de afdeelingen achtte dit eene zeer wenschelijke verbe tering. Naar 't gevoelen van eenige leden echter verdiende het denkbeeld, om de slavenmagten 11a de emancipatie zoo veel mogelijk bijeen te houden, juist daarom aanprijzing, om dat langs dien weg een overgangsmaatregel plaatsgreep, die den neger langzamerhand kon opleiden tot. den toestand, waarin de arbeider zich in beschaafde landen bevindt. Enkele andere leden bestreden de bepalingen omtrent liet sluiten vau individuele overeenkomsten, opgrond dat daardoor aan den vrij te maken neger nog te weinig gegeven zou worden. Wilde men hem werkelijk vrij maken, men behoorde hem het regt toe te kennen om op de plantage, waar hij zich thans bevindt, te blijven en daar een stuk grond te bekomen, in welks be bouwing hij het middel kan vinden tot voorziening in zijn levensonderhoud. De wetsontwerpen, wier steller uitging van het denkbeeld dat eene spoedige beslissing zou volgen, bepalen het tijdstip der emancipatie op 1 julij 1863. Men meende, nu de tijd zoo ver verstreken is, dat er, met het oog op de voorbereidende maatregelen die nog genomen moeten worden, eene verlen ging van dien termijn behoort te worden voorgesteld. Andereu verklaarden zich daar echter tegen. De meeste leden hebben ongaarne gewag zien makeu van het woord „vergoeding" aan de slaveneigenaren, daar men hier niet een betwistbaar en uit zijn aard wederregtelijk eigen dom te doen heeft. Zij wenschten daarvoor „tegemoetkoming" in de plaats te zien stellen, ook omdat er hiér geen grond be staat tot volledige vergoeding van vermeende waarde. Zij hechtten aan deze opmerking te meer, omdat de voorgestelde vergoedingssom hun veel te boog voorkwam, wanneev men er op let dat de hier bedoelde waarde van zeer wisselvalligen aard is en althans met den dag vermindert. Terwijl de rege ring f 3Ü0 per hoofd voorstelt, werd er in 1S60, bij den gereg- telijken verkoop der plantage Nieuwkoop, slechts f 200 per hoofd betaald. Doordien prijs aldus per hoofd testellen, komt hetcijfer neder op een bedrag van f800af900 voor eiken werkbaren arbeider, want onder de 31.644 slaven, welke men een paar jaren geleden in Suriname telde, bevonden zich ruim 20,000 invaliden of andere niet werkbaren. Eenige leden konden zich echter met het voorgestelde cijfer van vergoe-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2