water enz. in ile sekreten te werpenen voor zoo ver zulks uit onachtzaamheid door (le dienstboden mogt geschieden, kunnen de bewoners daartegen waarschuwen. Hij vereenigt zich daarom met het advies der kommissie. Ook de voorzitter beschouwt de klagten des pachters als overdreven. Mogt het later blijken dat eene betaling door de ingezetenen noodig is, dan zal daarvoor eene verordening worden opgemaakt. Nadat de diskussiën zijn gesloten worden de sub a—f ge noemde voorstellen ach tereen volgens in omvraag gebragt en met alge meen e stemmen aangenomen. Wordt overgegaan tot de behandeling van het kontrakt tot verpachting van het regt voor het ophalen van den beer, asch en vuilnis. De heer Damme wenscht de bepaling gemaakt te zien om de specie bij het ruimen van sekreten of riolen te doen «lesin- ficiëren. Sedert 1856 of 1857 vindt zulks in Utrecht met goeden uitslag plaats door middel van chloorkalk; de kosten daaraan verbonden worden aldaar berekend tegen 75 cent per put van minder dan 20 ton en tegen f 1,5U per put van grooteren omvang. Hierdoor wordt de onaangename reuk weggenomen zonder dat de specie in waarde verliest. De heer Fokker beaamt, bij eigen ondervinding, het doel treffende van dezen maatregel. Hij vraagt echter of ilit eene bepaling zou zijn voor den pachter, of wel een vrijwillige of verpligte bepaling voor de ingezetenen: zoo dit laatste het geval is, dan zou het een maatregel zijn welke in het policie- regleiuent behoorde te worden opgenomen. De voorzitter merkt op dat dergelijke bepaling eerst bij de herziening van het policie-reglement daarin kan worden ge- lascht, waarna eene korte diskussie plaats heeft over de ver- pligting welke daaruit voor den pachter kan ontstaan en welke alzoo in het kontrakt dient te worden opgenomen. Met het oog op het wenschelijke van den voorgestelden maatregel is ten slotte besloten bij het kontrakt den pachter de verpligting op te leggen, om bij eventuëel te maken ge- zondheidshepalingen ten opzigte van het ruimen van den beer, de ingezetenen, buiten zijne kosten, daarin behulpzaam te zijn, het z j zulks als een maatregel van policie of vrijwillig geschiede. Daarna is het kontrakt in zijn geheel goedgekeurd. Is ingekomen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, met afschrift van een brief van den minister van binnen'andsche zaken, waarin te kennen wordt gegeven dat door den raad eerst zal moeten worden aangetoond welk ver schil er bestaat in het onderwijs op die scholen waar het schoolgeld verschillend is, alvorens het raadsbesluit, daartoe genomen, aan den koning ter goedkeuring kan worden voor gedragen. Deze missive is gesteld in handen der kommissie ad hoe. Voor de leden wordt ter visie gelegd, om later in de biblio theek te plaatsen, een ingekomen Programma van het 17e nederlandsch landhuislioudkundig kongres, te houden te Midddelburg, en van de bij gelegenheid daarvan plaatsheb bende tentoonstellingen van land- en tuinbouw. De zitting wordt voor eenigen tijd gesloten. Na de her opening wordt overgelegd eene missive van de firma Robbë comp., waarbij zij verklaart het ontwerp-kontrakt voor de gasverlichting goed te keuren, behoudens eene wijziging in de redaktie van art. 1, waaraan is voldaan. Dit kontrakt zal alzoo geteckend en ter goedkeuring aan gedeputeerde staten wor' den opgezonden. Daarna is de openbare zitting gesloten. Gemeenteraad van Zierlkzee. Zitting van 17 mei. Voorzitter de heer B.C. Cau; sekretaris de heer J. P. N. Ermerins. Afwezig zijn de beeren Ochtman en Mulock Houwer; de lieer van der Lek de Clercq treedtlater binnen. De notulen der vorige zitting worden na resumtie goed gekeurd. De voorzitter doet voorlezen eene missive van den koramis- savis des konings, kennis gevende van liet aanstaande bezoek van Z. M. den komng. Hij noodigt de leden uit en corps op de plaats der aankomst ten bekwamen tijde tegenwoordig te zijn, en deelt mede dat burgemeester en wethouders zich op aanstaanden woensdag, 21 dezer, naar Middelburg zullen be geven, ten einde Z. M. bij zijne komst in de provincie hunnen wclkomsgroet te brengen en namens de gemeente aan Z. M. een diner aan te bieden. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld eene missive van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten tot het doen van af-en overschrijvingen. Aangenomen voor kennisgeving. Onder goedkeuring van gedeputeerde staten wordt toege staan het verzoek van hetburgerlijk armbestuur tot magtiging tot het doen van af- en overschrijving en verhooging van sub sidie, benoodigd wegens het hooger bedrag der verplegings- kosten elders van hier armlastigen, dan dit bij de begrooting was geraamd. De heer Fokker onthield zich, als voorzitter van het burgerlijk armbeatuur, hierbij van stemming. De rekening der bank van leening en van het gezelschap Kunst en eer, worden ten fine van onderzoek en rapport ge steld in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren Fokker, van der Grijp en van der Vliet. Komt in behandeling eene missive van gedeputeerde staten, betrekkelijk liet schoolgeld voor de school van den hoofd onderwijzer Rensen. Na herinnering aan den loop dezer zaak zegt de voorzitter, dat burgemeester en wethouders niet per sisteren bij de dezerzijds gedane voordragt, om een minder schoolgeld te heften voor die school (2e burgerschool) dan voor de le burgerschool, maar aan de school van den heer Rensen het onderwijs in de landbouwkunde wenschen toe te voegen, en stelt voor de goedkeuring van gedeputeerde staten daarop te vragen, om, nadat die goedkeuring verkregen is, zich op nieuw tot den minister te wenden. Overeenkomstig bet voorstel wordt besloten. Wordt overgegaan tot de benoeming van een kontroleur der stedelijke middelen, welke in eene vorige vergadering was aangehouden. Op eene vraag van den heer van Dongen, of er reeds offi ciéél berigt is ontvangen van den minister van financiën, betrekkelijk het verleenen van kommissie aan de rijksambte naren voor het gcheele ambulante toezigt op al de stedelijke middelen, wordt ontkennend geantwoord. De lieer de Crane zegt in de vorige vergadering niet tegen woordig geweest te zijn maar zich goed te kunnen vereenigen met het voorstel van burgemeester en wethouders. De voorzitter zegt dat hij toen ook afwezig was maar dat het besluit tot het doen van dit voorstel door burgemeester en wethouders eenstemmig was genomen. De heer van der Grijp acht zich verpligt mede te deelen, om den schijn van inkonsekwentie te vermijden, dat hij de zaak nader heeft onderzocht en van gevoelen is veranderd. De heer van der Lek de Clercq komt ter vergadering. Tot de stemming overgaande, waarbij de heeren Fokker en van der Vliet alsstemopnemers fungeren, worden op den heer Voerman, rijks-kontroleur, 9 stemmen uitgebragt, zijnde 2 briefjes in bJanko, die mitsdien is benoemd, zullende den be noemde daarvan worden kennisgegeven. Wordt rapport uitgebragt: a. door den heer Fokker, na mens de kommissie ad hoe, op de rekeningen der gasfabriek en van den ontvanger der begrafenisregten en der begroo ting van het burger weeshuis; b. Door den heer de Jonge, namens de kommissie ad hoe. betrekkelijk de rekeningen van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven, der kommerciewerf, van het evangelisch luthersch armbestuur, der brei- en naaischool en van het pen sioenfonds van gemeenteambtenaren. Overeenkomstig die rapporten wordt tot goedkeuring besloten. Wordt medegedeeld dat bij de aanbesteding der gemeente werken voor het perceel vernieuwing muur der Engelsche kade, de heer J. van der Linden tie minste inschrijver is ge weest voor de som van t UUO, zijnde f lüó boven de raming. De voorzitter stelt voor dit perceel voor gemelde som te gunnen en het hooger bedrag door af-en overschrijving te vinden. Aldus is besloten. Wordt vastgesteld het kohier der hondenbelasting voor 1862 op f299, onder goedkeuring van gedeputeerde staten. Voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten generaal worden tot leden van het bureau van stemopneming benoemd de heeren Landsknegt en van der Grijp, en de overige leden tot plaatsvervangers. Wordt vastgesteld de verordening op de verhuizing in deze gemeente overeenkomstig de voordragt van burgemeester en wethouders, behoudens hoogere goedkeuring. De vergadering wordt «erdaagd tot maandag avond 19 mei. buitexlikF. AI gemeen overzigt. Prins Napoleon wordt te Napels feestelijk ontvangen. Vic tor Emmanuel wint steeds in populariteit. De grondslagen waarop het hersteld italiaansch koningrijk rust, worden hech ter en krachtiger. Dagelijks rolt een half vernietigde steen neder van de ruïne der wereldlijke magt des pausdomshet laatste verbrokkelde overblijfsel van hetschitterend en ontzag inboezemend gebouw der middeleeuwen, wordt door de hand des tijds, wiens hamerslag langzaam maar verpletterend neiler- valfc, verbrijzeld. De magt van het vatikaan wiens banvloek vroeger de wereld vol schrik en afgrijzen deed terug deinzen zou thans aan Victor Emmanuel, wien men er mede bedreigd heeft, weinig schaden en het bewijs leveren dat in onze (lagen niets dan het skelet is overbleven van het hoofd der kerk, dat in zijne inagtelooze woede slechts deernis of spot kan op wekken. Het hof van Rome gevoelt dan ook zijne onmagt, en verscheidene berigten getuigen van de verwarring welke aller- vvege onder de pauselijke beambten heerseht. Deze maken toebereidselen om de stad te verlaten, gene stellen alle midde len in het werk om hunne positie te behouden onder het nieuwe bestuur «lat zij verwachten. De meening van den sekretaris van staat te Rome, Bernetti, in 1828, door Cha teaubriand medegedeeld, „dat er, als hem een groot aantal levensjaren ten deel viel. veel kans bestond dat hij den val zou kunuen aanschouwen van de wereldlijke magt des pausdoms," kan, als men de laatste gebeurtenissen nagaat, ook ia onzen tijd, en met meer waarschijnlijkheid dan toen, worden uitgesproken. Het gedrag van den keurvorst van Hessen blijft steeds het voorwerp van velerlei beschouwingen. Sommige tijdingen doen vermoeden dat de vorst van zijn vroeger gevaarlijk spel zou zijn teruggekomen en thans zou willen toegever, aan de eischen van den bond.liever dan zijn laud door Oostenrijk en Pruissen te zien bezet. De duitsche dagbladen vullen nog voortdurend hunne kolommen met bijzonderheden en betoo- gen omtrent de hessische kwestie, en wel belungrijk mag het verschijnsel worden genoemd «lat de bond thans, na setlert 1815 slechts tegen liberale instellingen, dagbladen en hooge- scholen te hebben gewoed, plotselingde regteu van het volk tegen den soeverein begint te verdedigen. Dit strekt ten be wijze dat de vrijzinnige beginselen zich ook in Duitsch- land verder beginnen te verspreiden en tot in de kabinetten der vorsten doordrmgeu. Het was ook meer dan tijd dat het idealiserende Duitschland tot eene levendeen krachtige voor- uitgangspolitiekoverging.eneindelijk in Hessen hare allereer ste uitspraak in toepassing werd gebragt dat het volk niet ten gevalle van den vorst bestaat, maar de vorst ten gevalle van het volk. Lang had ook daar de volksgeest gewoeld en ge mord het besluit van 26 april, waarbij de tyrannie ten.top punt werd gedreven en bepaald werd «lat de ste.rngeregtig^le burgers alvorens tot de stembus te worden toegelaietv «le konstitutie van 1860 moesten onderteekenen, «leed eindelijjc de misnoegdheid tot een heftige uitbarsting komen- Het officiëel antwoord van den keurvorst aan den bond is nog niet bekend. Dezer dagen hebben er oproerige bewegingen plaats gehad in Portugal, en wel in de provincie Minho. Het goeverneraent heeft eenige troepen daarheen gezonden en klerikale oproer makers. die met hun „leve de godsdienst, weg met de belastin gen!" in deze streken eenigeopschudding veroorzaakten zijn spoedig bedwongen. Dit laatste blijkt ook uit de mededeelin- gen der regering daaromtrent aan «le kamers te Lissabon. De amenkaansche aangelegenheden beginnen thans meer en meer eene ongunstige zijde te verkrijgen voor de Zuidelijke staten. Terwijl New-Orleans door de noordelijken is bezet, heeft men wel geen krachtigen bijval van de inwoners aan «le Unie zien te beurt vallen, zoo als men dacht, maar de in be zit neming dezer groote handelstad is door die van Yorktown gevolgd, zoo dat deze positie, waarvan zich de separatisten zoo vele voordeelen hadden voorgespiegeld, in's vijands handen zijnde, hen slechts Richmond en Connthe meer overlaten. Volgens berigten van 7 mei waren de havens van het Zuiden voor koopvaardijschepen geopend, zoo «lat «Ie uitvoer van katoen weder mogelijk is geworden en dus het weldadig ge volg daarvan zich weldra in Europa zal doen gevoelen, alwaar de amerikaansche burgeroorlog op het veld der industrie en nijverheid zoo vele slagtoffers heeft gemaakt. De fabriekste den zullen deze tijding zeker met vreugde vernemen, welke haar uit hare werkeloosheid zal opheffen. Zoo als wij vroeger mededeelden zullen de zittingen der kamer in Pruissen niet door den koning van Pruissen worden geopend. Thans verneemt men dat de prins van Hohenlohe, president van den miuisterraad, hem «laarbij zal vertegen woordigen. Mexiko. Omtrent de oorzaak der oneenigheden tusschen de bevel hebbers der gealliëerden is het volgende uit eene korrespon- «lentie van den franschen Monileur bekend geworden. Op 9 april werd er eene konferentie gehouden tusschen de gevolmagtigden der verbondene mogendheden. De generaal Prim, graaf van Reuss en sir Charles Wycke hebben daarbij het gevoelen verdedigd «lat de.staten, die troepen naar Mexiko hebben gezonden, niet het do.'l hadden oin den oorlog aan te doen aan het bestaande goevernement, maar alleen om in vredelievende onderhandelingen te treden; dat het verdrag van Soledad, waarbij het verzoek was gedaan door «le verte genwoordigers der geallieerden, om op een gezond terrein te mogen kamperen, niet oneervol was voor de engelsche, spaan- sche en fransche legers; dat de tegenwoordigheid van den generaal Almonte alle punten van het traktaat van Londen wijzigde en dat de mexikanen, die hem vergezelden eischen dedeu, die de vertegenwoordigers van Spanje en Engeland niet konden ondersteunen, terwijl er bij gevoegd werd dat de generaal Prim de konferentie zou verlaten en zijne troepen weder doen inschepen als de generaal Ahnonte niet oogen- blikkelijk werd teruggezonden. De fransche gevolmagtigden antwoordden hierop dat zij van hetoogenblik waarop de drie mogendheden troepen naar Mexiko hadden gezonden, ge- meend hadden dat men met de raexikaansche regering ia oorlog was, en dat de gematigdheid welke men, tegen hun gevoelen, jegens Juarez en zijne partij had in acht genomen, eer strijdig was met de overeenkomst van Londen dan daar mede overeenkomstig; dat zij niet langer konden voortgaan met inschikkelijkheid te betoonen jegens eene regering, die tot de meest gewelddadige middelen hare toevlugt moest nemen om zich staande te houden, zonder mededoogen de hoog geplaatste burgers liet doodschietenin officiële stukken de ontscheping der vereenigde mogendheden met den naam bestempelde van zeerooverij, en allen die in eenige betrekking daarmede stonden buiten de wet stelde. Zij wisten dat men om de publieke opinie te misleiden het gerucht verspreid had als of keizer Napoleon met geweld een raonarchalcn regeringsvorm in Mexiko wilde invoe ren; «lat «lit echter aantijgingen en ongerijmdheden waren; dat zij in tegendeel verklaarden dat liet bepaald gevoelen van den keizer was om aan de mexikanen de vrijheid te laten om den regeringsvorm te kiezen, welke hun het best mogt toeschijnen maar zij erkenden volstrekt, geen vertrou wen te stellen in het goevernement dat thans aan het hoofd stond van Mexiko. hetwelk de heiligste beloften had geschon den, op alle wijzen de vreemdelingen verdrukt en het volken- regt met voeten had getreden. De generaal Almonte was onder bescherming der fransche vlag en hij zou niet aan zijne vijan den worden overgeleverd om hem het lot van den generaal Robles te doen ondergaan; deze bescherming stelde dan ook volstrekt geene inmenging daar in de binnenlandsche aange legenheden, terwijl men overigens die bescherming, daar zij eenmaal verleend was, thans niet zonder oneer kon terug trekken. De fransche gevolmagtigden verklaarden eindelijk dat zij het oprukken der troepen naar Mexiko beschouwden als be paaldelijk noodig voor de veiligheid hunner landgenooten, die dagelijks aan nieuwe knevelarijen bloot stonden en dat zij ook niet langer wilden onderhandelen met het goevernement van Juarez. Hierop verklaarden de generaal Prim en sir CliarlesWycke dat zij geen deel zouden neinen aan «1e krijgsbewegingen, daar de overeeukomst te Londen gesloten, volgens hen, ge heel anders moest worden uitgelegd. Volgens eene depêche van den admiraal Jurien de la Gra- vière is op 20 april het fransche expeditie-korps naar Oribaza voortgerukt, na in gevecht te zijn geweest met de mexikaan- sche kavallerie. Het mexikaansch leger was teruggetrokken. Een artikel uit The times inet betrekking tot «1e mexi- kaansche zaken heeft dezer dagen eene groote sensatie te weeg gebragt. Daarin wordt de groote voldoening geschetst welke Engeland ondervindt nu het verder geen.ileel zal nemen aan de mexikaansche expeditie. Verder willen wij woordelijk het Volgende overnemen, waarbij in ieder woord eene ironie is ge- degd die Frankrijk in al hare bitterheid zal gevoelen. -„„Er bestaan geen meer verleidelijke verovering dan deze, .'.voor natiën, die hunne heerschappij verlangen uit te breiden .eri volken onder hunne magt te brengen, welke zwakker zijn

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3