MIDDELBURGSCHE COUFTXNT. ,.r 60. Dingsdag 1862. 20 Mei. J'OKh Bij deze courantbehoorteenbij voegsel. Editie van maandag avond 4 ure. Middelburg 1® Mei. De tweede kamer der staten generaal heeft heden, in eene zitting welke eerst ten 2$ ure is aangevangen, tegen morgen aan de orde gesteld de benoeming van een lid voor den hoo- gen raad ter vervulling der vakature, ontstaan door het over lijden van den raadsheer mr. P. A. van Steenbergen. De lijst van aanbeveling door den hoogen raad ingezonden, hebben wij reeds vroeger medegedeeld. In de zelfde zitting zouden dan tevens onderscheidene wetsontwerpen van geringen omvang in behandeling worden genomen. In alle gemeenten waar Z. M. de koning bij zijn aanstaan den togt door deze provincie zal vertoeven of doortrekken, worden toebereidselen gemaakt voor eene luisterrijke ont vangt. Talrijke eercwachten zijn reeds gerormd, op een aantal plaatsen verrijzen eerebogen, straten en pleinen worden met groen versierd en alom begint zich eene levendige feest vreugde te openbaren. Toen de kommandant van de eerewacht alhier ons uitnoo- digde inede te deelen dat aan deze een banier „door eenige jonkvrouwen vervaardigd" zou worden uitgereikt, onder bij voeging dat hij ons „voor de authenticiteit borg bleef," meen den wij op de juistheid dezer inededeeling te kunnen ver trouwen. Het is ons echter gebleken dat de bewuste banier, waarvan de uitreiking zaturdag avond heeft plaatsgehad, is geschilderd door den heer J. F. Schutz. liet doet ons leed dat de kommandant, die zeker in den waan verkeerde eene proeve van de bedrevenheid van jonkvrouwelijke vingeren te ontvangen, op die wijze is gedesillusioneerd. Op 4 junij e. k. zal de heer Jan Pieter Smith, te Ylissingen, voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt staan ter zake van vijftien valschheden in geschriften van koophandel door het namaken van handieekeningen, door versiering van overeenkomsten, beschikkingen, verbindtenissen of bevrij dingen, of door deze naderhand in deze akten in te lasschen, en wegens liet des bewust gebruik maken van deze valsche stukken. Door den prokureur-generaal bij genoemd hof zijnacht en zeventig getuigen in deze zaak gedagvaard. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ont- vangeu en liggen voor belanghebbendenter inzage: l.Een overzigt van de zee- en riviervaart van Hamburg, gedurende 1861; 2. Eene opgaaf betreffende den handel en de scheep vaart van Groot-Brittanje en Ierland, over de drie maanden, geëindigd 31 maart 1862. Meermalen hebben wij gesproken over het plan om de zalen van de maatschappij Arti et amicitiae te v-meren, en onlangs de voltooijing van een groot deel van dat belangrijke werk medegedeeld. Een onzer medearbeiders, die reeds eenige weken geleden bereidwillig de taak op zich nam ons van de wijze waarop het plan is verwezenlijkt verslag te geven, was tot nu toe verhinderd die te volbrengen. Zijne uitvoerige be schouwingen deelen wij thans in het tot dit nommer behoo- rend bijvoegsel mede. Volgens een partikulier schrijven van Laguaijra, was in de maand maart jl. het nederlandsch eskader, onder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, te dier reede geweest, en had gemelde bevelhebber zich naar de hoofdstad Caraccas bege ven tot regeling der tusschen ons rijk en de republiek Veue- zuela bestaande geschillen. Deze zending moet volkomen geslaagd en de verstandhouding tusschen beide staten op beteren voet dan ooit zijn. De generaal Paez, president der republiek, had een tegen bezoek op Zr. Ms. stoomfregat Zeeland gebragt, en de gebrui kelijke saluten voor de wederzijdsche staten en autoriteiten waren gewisseld, waarna het eskader naar Curasao is terug gekeerd. Den 3 april was Zr. Ms. korvet Ie klasse Prins Maurits der Nederlanden te Curasao aangekomen en zou den 13 daar aanvolgende de terugreis naar Nederland aannemen. In het begin der maand junij zouden ook de Zeeland en nog twee stoomschepen-van het eskader repatriëren. Men schrijft ons uit Dordrecht, 18 mei „De stad is vol van eene gebeurtenis, dieniemand verwacht had. De boekhouder van een bekende firma alhier, die gedu rende 14 jaar met grooten ijver en onbezweken trouw zijne patroons gediend heeft, is gisteren morgen ten 12 uur per boot naar Rotterdam vertrokken, medenemende eene soin van f6500. Eerst 's avonds ontdekten zijne patroons dediefstal. Men vermoedt dat de dader met de boot die ten half twee naar Londen vertrok is medegegaan. De policie is ijverig in de weer geweest. De telegraaf heeft druk gewerkt. Eender; leden der bestolene firma is terstond naar Londen, een ander J naar Calais vertrokken om te trachten den dief op het spoor j te komen en aan te houden. De policie te Londen is nog gis- j teren avond gewaarschuwd. Algemeen gelooft men dat al die 1 pogingen ij tl e 1 zullen worden bevonden. „Er heeft zich ook hier eene kommissie gevormd tot het j ontvangen en overmaken van giften ten behoeve van En schedé. Die kommissie heeft reeds f i 550 ontvangen." De sommen voor welke bij de onderscheidene brandverze kering-maatschappijen uit Enschedé is verzekerd bedragen de Amsterdamsche (de Jong) f4,000,000;deTielsche f400,000; de Brusselsche f400,000; de Maagdenburger f50,000 Zelden rust f 500,000; Ultrajectum f S3,000; verschillende kleine maatschappijen f 1,500,000: totaal f6,933,000. De meeste ge bouwen zijn verzekerd. Dit is echter niet het geval met de inboedels, inzonderheid van den arbeidenden stand. Boven dien is voor eene verbazende som aan kostbaarheden enz. ver brand men verzekert in een enkel gebouw voor ineer dan f 100.000. Volgens de Nieuwe rotterdamsche courant heeft de kom missie te Enschedé in een der pakhuizen van de Gebroeders van Heek brood verkrijgbaar gesteld voor 4 cent de 5 ons. en gaat overigens geregeld voort met de uitdeeling daarvan. De straten der stad kunnen door rijtuigen nog niet gecasseerd worden. De pruissische postwagen komt slechts tot Gronau, omtrent 2 uren van daar gelegen, van waar de brieven door een rijdenden bodeheen en weer worden aangebragtmen ver wacht echter, dat deze dienst eerstdaags weder geregeld zal hervat kunnen worden. Door het plaatsen der kampements tenten heeft de stad het aanzien als of zij gebombardeerd was geworden. Men schrijft uit Haarlem aan het Nieuw dagblad van 's Gra- venhage: De opbrengst der voornaamste schilderijen, nage laten door den aan de kunstwereld ontrukten heer J. A. Krusenian, ter Stads-Doelen verköcht, is als volgt: Studiekop, door A. van Dijck f405; Laatste oogenblikken van "Willem den Zwijger f400; Portret van H. M. de koningin-weduwe f450; Channa inet den jongen Samuel f310; Eenige studiën in olieverw f314; Herodias met het hoofd van Johannes den Dooper f 205; Vertrouwelijke mededeeling f210 Spaansche vrouw f260; Jonge grieksche vrouw f200Grieksche slavin f 170; Copie nachtwacht van Rembrandt f L25. Velen tot f100 en daar beneden. Men leest in de Utrechtsche courantWeder is de barome terstand en, zoo als verwacht was, ook de temperatuur van april hooger geweest dan gewoonlijk. Met uitzondering van enkele koudere dagen, (tusschen den G en 14) zal ook mei waarschijnlijk eene hoogere temperatuur opleveren. Sedert het het jaar 1848 was de warmte van deze maand geene enkele maal hooger dan in dit jaarzij was namelijk 1,23 graad der hon- derddeelige schaal hooger dan die van 1854, de warmte van de laatste veertien aprilmaanden. Ook mei was in de laatste jaren te koud, dat is kouder dan de gemiddelde temperatuur, zoo als die uit een groot aantal jaren door elkander genomen wordt afgeleid. Eene positieve afwijking van 12,9 graden der honderddeelige schaal of 23,2 graden Fahrenheit is inpons zoo nabij de zee gelegen land hoogst zeldzaam. De laatstverloopen dagen waren ook bijzonder droogop den 7 dezer bedroeg de betrekkelijke vochtigheid slechts 0.24 van die, welke de dampkringslucht bij de toen heerschende temperatuur zou kunnen bevatten. De uitwerking van zulke uitersten van droogte wordt gewoonlijk dubbel gevoeld, voor eerst door het geringe voehtiglieidsgelialte der lucht en vooral door de sterke uitdamping. Op den 7 bedroeg de uitdamping 8,1 millimeter, dat is van elke vierkante el water verdampte op dien dag 8,1 ned. pond of even zoo vele ned. kannen. Benoctnliiscn en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer S. J. van den Bergh, te 'sGravenhage, tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der belgen geschonken; aan den kapi tein F. A. T. Del prat, van den staf der artillerie, belast met het toezigt in 's rijks gieterij van bronzen geschut, tot het aau- nemen en dragen van de versierselen van ridder der 2e klasse van de orde van St. Stanislaus, hem geschonken door Z. M. den keizer aller russen en aan mr. D. Everwijn. sekrelaris bij het gezantschap van Z. M. den koning te Berlijn, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur 2e klasse der orde van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar geschonken. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee der 2e klasse F. W. Voswinkel Dorselen, dienende in Oost-Indië. leger. Pensioen verleend, op verzoek, ten bedrage van f1020 'sjaars, aan den kapitein van het 7e regement infante rie II. M. Worm. Benoemd bij het Ge regement infanterie tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant F. van Altena, en bij het 7c regement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant J. Strohmsdorffer, beide van het korps. Op non-aktiviteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hein zal worden beschikt, de kapitein S. G. Peuchen. van het le regement infanterie, tijdelijk gedetacheerd bij het kolo niaal werfdepot. Eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen, op daartoe gedaan verzoek, aan den onder-intendant der le klasse li j de militaire administratie in Nederlandsch Indië J. W. Oosterhout, thans met verlof hier te lande. Benoemd bij liet J e regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom an rang), de le luitenant F. J. C. Broers, van liet regement veld-artillerie. Definitief overgeplaatst in rang bij liet wapen der infanterie van liet leger in Oost-Indië de le luitenant der infanterie E. J. B. Bol, van het leger hier te lande, thans tijdelijk gede tacheerd in Oost-lndie. en de 2e luitenant E. P. A. van Hee- keren, van het 2e regement infanterie. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. A. de Chateleux. als ontvanger der in-en uitgaande regten en akcijnsen, van de belasting op de gouden en zilve ren werken en van entreposeur te Arnhem, behoudens aan spraak op pensioen, en niet dankbetuiging voor zijne langdu rig aan den lande bewezen trouwe en ijverige diensten en voorts benoemd lot ontvanger der in- en uitgaande regten en akcijnsen, van de belasting op de gouden en zilveren wer ken en tevens tot entreposeur te Arnhem, de heer C. C. van Vloten, laatstelijk verifikateur van de komptabiliteit der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen voor de provinciën Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe. Benoemd tot provinciaal direkteur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen in Gelderland, de heer G. L. Voerman, thans kontroleur der direkte belastingen, in- cn uitgaande regten en akcijnsen te Amsterdam. Ingetrokken en buiten werking gesteld de benoeming van den heer J. G. Niehot, als ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen en der lthijnvaart-reg- ten, tevens entreposeur te Tiel. met bevestiging in zijne tegen woordige betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Oss; en in zijne plaats benoemd tot ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen en der Rliijnvaart-regten. tevens entreposeur te Tiel, de heer A. W. Berends, thans ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Blokzijl c. a. koninklijke akademie van wetenschappen. Be krachtigd de benoemingen door de beide afdeelingen der Koninklijke akademie van wetenschappen in hare in april jl. gehouden vergaderingen gedaan, als: door de letterkundige afdeeling van de heeren W. Moll tot o der voorzitter, A. Rév'ille, te Rotterdam, jhr. J. P. Six, te Amsterdam en J. E. Goudsmit. te Leiden, tot gewone ledenLothrop Motley te Weenen en J. 11. David, te Leuven, tot buitenlandsche leden; en door de natuurkundige afdeeling van de heeren G. Simons tot voorzitter, C. J. Matthes tot onder- voorzitterP. Bleeker, te Leiden, en P. J. van Kerckhotf. te Groningen, tot gewone leden, en H. Milne Edwards, te Parijs, tot buitenlandsch lid. hoogescholen. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de fakulteit van wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Lei den de buitengewone hoogleeraar W. F. R. Suringar. Benoemd tot direkteur van 's rijks herbarium te Leiden, buiten bezwaar van 'srijks schatkist, de hoogleeraar in de wis- en natuurkundige fakulteit aan de hoogeschool te Utrecht F. A. W. Miquel. waterstaat. Benoemd tot opzigter van den waterstaat der 4e klasse in Overijssel E. J. Dijk, thans buitengewoon opzigter in die provincie, die aan het in het jaarlSGl afgelegd examen heeft deelgenomen en aan de vereischten heeft vol daan. Kerk - en schoolnieurrs. Tot de eerstvolgende synodale vergadering der nederduit- sclie hervormde kerk zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland afgevaardigd de heeren J. P. H. Reijers, pre dikant te Brouwershaven, secundus B. A. Overman, predikant te Heinkenszaud, en jhr. mr. W. M. J. Schuurbeque Boeije, ouderling te Zierikzee. secundus jhr. mr. A. W. Snouck Ilur- gronje, ouderling te Middelburg. De kerkeraad «Ier nederduitsche hervormde gemeente te Leiden heeft, ter vervulling der voortdurende vakature, het volgende zestal van predikanten opgemaakt: de heeren Hugenholtz, te Renswoude-, Keller van Hoorn, te Dordrecht; Lauiers, te ScherpenzeelMerens, te Vlissingen Roldanus, te Oostzaan en de Veer, te Delft. Marine en leger. De Staatscourant van vrijdag bevat het koninklijk be sluit dat, tot aankweeking en opleiding uitsluitend voor kor poraals en onder-officieren der artillerie, eene afzonderlijke instruktie-kompagnie zal worden opgerigt, welke gestatio neerd zal zijn te Schoonhoven.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1