turken hebben bij die gelegenheid ongeveer 600 manschappen verloren. Vercenigde Staten. De vloot der noordelijken is voor New-Orleans aangeko men en heeft de overgave geëischt der stad, waarover, bij liet afzenden van dit berigt, tusschen den bondskommissaris en de stedelijke regering werd onderhandeld. De bondstroepen hebben de forten Philipps en Jackson vreesselijk gehou1)- bardeerd en ingenomen. Er zijn aanzienlijke versterkingen naar den generaal Beauregard afgezonden. Er wordt weldra een veldslag te gemoet gpzicn in de om streken van Richmond tusschen het leger van Banks en Macdowell en dat der zuidelijken onder Jackson en Smith, welke laatste bevelhebbers thans een vrij groot aantal man schappen onder hunne bevelen schijnen te tellen. De heer Lincoln heeft een bezoek afgelegd op het fran- sche fregat Bassenda, alwaar hij door den franschen gezant werd ontvangen. Hoewel de regtstreeksche toevoer van amerikaansche katoen naar Engeland door de blokkade van degroote havens der konfederatie nagenoeg geheel afgesneden is. wordt nog eenig katoen uit de^uidelijke staten in Engeland ontvangen over Mcxtko, en wel over de mexikaansche haven Matamoras, welke gelegen is aan de grenzen van Texas. Hoewel de tran- sito-regten over het grondgebied van Mexiko, volgens The morning-post, tien dollars per haal zouden bedragen, schijnt men zich daardoor niet te laten afschrikken, en door de engel- sche regering is onlangs een oorlogschip naar Matainoras gezonden om te verhoeden dat die toevoer van katoen door de kruissers der unie belemmerd werd. Engeland. In de zitting van het lagerhuis op 10 mei heeft de heer Layard op eene interpellatie van sir J. Duke verklaard dat voor zoo verre het goevemement van Engeland daarmede bekend was, de heer Mercier zonder met eenige zending van wege zijne regering belast te zijn, naar Richmond is gereisd en dal hj daarbij kon voegen dat de reis van den heer Mercier geen enkel politiek gevolg had opgeleverd. In de zelfde zitting hebben verscheidene sprekers de op merkzaamheid der regering gevestigd op de ellende, welke thans heerscht in de handwerks-distrikten van het noorde lijke gedeelte van Engeland, ten gevolge van het gebrek aan katoen. De heer Bright heeft daarop betoogd dat die ellende niet zoo groot is als men dit in 't algemeen wil doen voorko men en dato. a. in liet distrikt van Lancashire deze veel min der groot kan genoemd worden dan in 1840 en 1841. De heer Villien heeft uit naam van het kabinet verklaard dat het goevemement reeds sedert de maand november in het voor- uitzigt van de gevolgen der voortduring van den amerikaan- scheti oorlog de noodtge inslruktiën had gegeven aan de daar toe bevoegde ambtenaren om allen ïnogel.jken bijstand te verleenen aan de fabriekarbeiders zonder werk. The times bevat een artikel over de amerikaansche aange legenheden. dat wel niet veel goede gezindheid ademt voor het Noorden, maar toch nog, vooreerst ten minste, afkeerig- heid betoont voor eene interventie van de zijde der europe- sche natiën. In de laatste zitting van het lagerhuis is een oratorische kampstrijd geleverd tusschen den heer Disraeli en lord Pal- merston met betrekking tot het budget der marine. De eerste heeft zijne afkeuring te kennen gegeven over de wapeningen door het goevemement overal tot stand gebragt, en deze toe geschreven aan de vrees van een oorlog met Frankrijk en Amerika, een oorlog die mogelijk is gemaakt door de poli tiek, in den laatsten tijd door het ministerie aangenomen. Lord Palmerston heeft zich daarop uilgelaten over de alliantie met Frankrijk en de woorden van den heer Disraëli beant woord. Hij betoogde dat de betrekkingen vau Frankrijk en Amerika zeer vriendschappelijk waren en dat overigens tus schen twee groote natiën in het gevoel hunner magt, over ondergeschikte punten verschil van opinie kon bestaan; maar dat juist dit verschil van opinie slechts bijdraagt om het ontzag jegens elkander te vergrooten. Vervolgens heeft lord Palmerston zich verklaard voor de italiaansche eenheid, welke woorden met levendig gejuich werden aangehoord, en ten bewijze strekken dat ook Engeland ten gunste der italiaansche zaak is gestemd. De generaal Turr, de vertrouweling van Garibaldi, heeft Londen bezochten is bij die gelegenheid door graaf Russell, den heer Layard, alsmede door lord Palmerston ten gehoore ontvangen. Men meent, dat ook de hongaarsche kwestie daarbij besproken is en dat lord Palmerston den raad gaf aan Hon garije om zich niet Oostenrijk te verzoenen, nu dit belangrijke konstitutionnele vrijheden heeft aangeboden, terwijl het ook uit een materieel oogpunt er hij zou winnen, als het afgevaar digden zond naar den rijksraad. Eüellgië. De laatste berigten omtrent 'skonings gezondheidstoestand luiden gunstiger dan vroeger. De koningin van Engeland heeft haren geneesheer sir JamesClaike naarden vorstelijken zieke gezonden. De aartshertog Maximiliaan en prinses Charlotte zijn te Laeken aangekomen. De hertog van Bra bant is uit Spanje teruggekeerd. In de zitting der kamer van afgevaardigden oj) 10 mei is eene. vrij lievige diskussie gevoerd over de konklusiën van het rapport der kommissie met betrekking tot de petitiën van Antwerpen. Een der sprekers, de heer Royer de Belir, heeft in eene uitvoerige redevoering eene vergelijking gemaakt tus schen de gebeurtenissen met betrekking tot Antwerpen van 185? eh die van 1S62. De minister van financiën de heer Frère-Orban heeft den spreker beantwoord en het groot ver schil aangetoond tusschen de aangehaalde gebeurtenissen. „In 1 Sö7 heeft te regt of te onregt eene algemeene beweging zich in het land voorgedaan, thans is er slechts eene agitatie op eene enkele plaats." Nadat zich nog verschillende sprekers op dit gevaarlijk terrein hadden durven wagen en de heer Rogier, minister van buitenlandsche zaken, gesproken had, verdedigde de heer Orts zijn vriend wijlen Karei de Brouckere, waarover zich de heer Nothomb en zijne aanhangers in afkeurenden zin hadden uitgelaten. Hierop wordt de vergadering gesloten en de voortzetting der diskussiën over de petitiën van Ant werpen bepaald op dingsdag. Frankrijk. Het doel der reis van prins Napoleon is nog steeds het on derwerp der fransche dagbladpers. Het weekblad L'esprit public, dat beschouwd wordt omtrent politieke aangelegen heden hijzonder goed te zijn ingelicht, bevat de twee volgende artikelen daaromtrent: „Prins Napoleon zal zich op 10 mei te Marseille inschepen oin zich naar den koning van Italië te Napels te begeven. Aan die reis zijn verscheidene min of meer geloofwaardige uitleg gingen gegeven. De meest geloofwaardige is die. welke deze reis in verband brengt met eene zeer spoedige oplossing der romeinsche kwestie. „Frankrijk moet thans een bijstand verleenen aan Italië, welke niet had kunnen voorzien worden bij de overeenkomst tusschen den keizer Napoleon en koning Victor Emma nuel voor ilea veldtogt van 1850. ...Sedert dieu tijd hebben de omstandigheden eene belangrijke wijziging ondergaan. Italië heeft het verlangen naar eenheid uitgesproken en dit voor een gedeelte verwezenlijkt. Thans koint het aan oj) de her krijging der hoofdstad. Het zou niet onwaarschijnlijk zijn dat keizer Napoleon, alvorens een gedeelte zijner troepen uit Rome terug te roepen en bij den paus aan te dringen om hem in maatregelen te doen toestemmen, geschikt om aller belan gen met elkander te verzoenen, eerst de grondslagen der over eenkomst wilde wijzigen waardoor hij ten aanzien van Victor Emmanuel gebonden is. „Dit zou niet wezen omdat Napoleon III eenigen prijs wilde vorderen voor zijn bijstand; er kan geene sprake zijn van zulke betalingen tusschen twee natiën, als Frankrijk en Italië, en tusschen twee vorsten als Victor Emmanuel en den keizer van Frankrijk. Maar men moet zich onderling verstaan over de wijze van handelen, en de gebeurtenissen, welke in de toekomst kunnen voorvallen, in aanmerking nemen." Het andere artikel dat wij bedoelden, is van den volgenden inhoud „Wij gelooven dat het voornaam doel van de zending waar mede prins Napoleon belast is bij den koning van Italië, be staat in het wijzigen van de grondslagen waarop de overeen- komstisgesloten ten tijde van Cavour. Wanneer men, hetgeen trouwens ontwijfelbaar is, over deze voorloopigc schikkingen hei eens is geworden dan zal de neef des keizers aan den koning van Italië de plannen voorleggen, welke te Parijs beraamd zijn ter oplossing van de italiaansche kwestie. „Men verzekert ons dat de regering des keizers, na tot dus verre alle behoedzaamheid en omzigtigheid te hebben in acht genomen die met beirekking tot eene zoo eerwaardige instelling als het pausdom noodig waren, thans besloien heelt eene transalctie voor te stellen, die, als deze wordt aangeno men, de kerk voor eene scheuring en Italië voor een burger oorlog zal bewaren. De fransche staatkunde treedt thans onm.skenbaar eene periode in van handelen de terugkomst van den generaal de Goyou zal eene nieuwe phase van ou- derhandehngen ten gevolge hebben, die vol zullen gehouden worden tot dat deze met eenegoede uitkomst zullen bekroond zijn. Wij willen ons niet bezig houden met de keuze van zulk een onderhandelaar; het zal een prins, een diplomaat of een maarschalk van Frankrijk zijn. Het belangrijkste is dat het plan goed worde beraamd, en dat het vast besluit worde ge nomen niet terug te treden, zoo als men tot nog toe gedaan heeft, voor stelselmatige weigeringen, op eene trolsche wijze geformuleerd in twee woorden welke niet toegelaten worden in het diplomatisch woordenboek. „Van het beginsel uitgaande, zeer zeker waar, dat de wereldlijke magt niet in het dogma is, en dat deze slechts tot een veranderlijken overgangsioestand behoort, kan uien oo eene wijziging van die magt. toelaten, eene verplaatsing en zelfs een soort van verandering. En daaromtrent zal nujuist een voorstel gedaan worden aan het hof van Rome. Dit hof is van meening dat eene wereldlijke heerschappij noodig is voor zijne onafhankelijkheid welnu men kan bet eiland Sardinië aanbieden, alwaar liet voortaan zou kunnen regeren. Het vatikaan en bijbehoorende eigendommen zouden daarbij in liet bezit blijven van den paus; hij zou den titel aan kunnen nemen, welken hij wilde en op de katholieke wereld alle gees telijke magt kunnen blijven uitoefenen waarmede hij bekleed is. Hij zou zijne eerewacht hebben, zijne kardinalen, zijne on schendbaarheid en onderdanen. In Sardinië zou hij belastin gen kunnen hellen en zelfs als lnj dit verkoos een leger kun nen oprigten. Niemand zou voorzeker hiertegen iets kunnen aanvoeren, terwijl de geografische gesteldheid van zijn klein rijk hem een geheel en al onafhankelijken toestand zou verze keren." De Moniteur zegt dat prins Napoleon slechts een bezoek aan zijn schoonvader gaat afleggen en metgeenestaatkundige zending van wege den keizer belast is. L'mdépendance is vrijdag te Parijs in beslag genomen oj) last van den heer de Persigny, omdat daarin het geschrift werd aangekondigd van den prins van Joinville. Le journal des de'bats heeft een communique' ontvangen wegens liet. opnemen van een artikel van den heer Prevost- Paradol over het regt van petitie. Italië. Koning Victor Emmanuel heeft het hoofd des gemeente- bestuurs van Najiels belast om aan de bevolking zijn dank le brengen voor de hartelijke ontvangst, welke hij aldaar ge noten heeft en de ojigetogen geestdrift welke hem is betoond. De Syndicus heeft daaroj) de volgende proklamatie uitgevaar digd „Burgers, de dag van 24 april zal altijd een gedenkdag blijven in de geschiedenis onzer nationale herstelling, doorliet •vertrouwen in Victor Emmanuel, dat gij bij u zeh en hebt zien vermeerderen, en door de glansrijke toekomst van voorspoed en beschaving, welken de vrije instellingen aan ons land be loven. „Met e'e'n gevoel vervuld, met het gevoel van vaderlandslie vende dankbaarheid, hebt gij den koning, die ten tweeden male Napels bezocht, met geestdrift ontvangen, en op vaar tuigen, in de straten, op de pleinen, overal hebt ge hem met vreugde en ontroering toegejuicht als deu verdediger der italiaansche onafhaukelijkheid. „Opdien dag hebt gij de verblinden overtuigd, en aan de lasteraars en vijanden van Italië geloond, dat de genegenheid der napohtaneti voor het huis van Savoye, dat God bestemd heeft om ons te besturen, even diep geworteld is als de liefde voor eenheid en vrijheid van Italië. „Gij hebt allen het verlangen uitgesproken om eerbewijzin gen te beioonen aan den zege pralen den vorst, die zijn lot met dat van het vaderland heeft verbonden, en gij hebt hem dat te kennen gegeven zoo als paste dat een volk het deed vol levenskracht en vertrouwen, aan den eersten krijgsman van Italië. „Napolitanen, de koning heeft mij belast bij u de tolk te zijn zijner hooge goedkeuring en u dank te zeggen voor uwe ontvangst, welken hij immer zal gedenken als een onderpand van onvergankelijke eenheid en voorspoed." Koning Victor Emmanuel is oji 11 mei te Messina aan gekomen en aldaar met de meeste geestdrift ontvangen. Uit de omstreken waren van alle kanten landlieden naar de stad toegestroomd, die geheel in feestgewaad was gehuld. Het ge- uieeuiebestuur is dadelijk door den kouingontvangen, waarop bij zich met den heer Ratazzi, begeleid door de guides en de nationale garde, naar de kathedraal heeft begeven, om het Te Deum b:j ie wonen. Des avonds was de stad schitterend ver licht en heeft Victor Emmanuel den schouwburg bezocht. Het onder.irukken der roovenjen wordt met kracht voortgezet. Er heeft dezer dagen een geveehi plaats gehad tusschen de rooverbende van Naneo en de koninklijke troepen, waarbij de eersten zijn terug gedreven en Nauco zelf gekwetst is geworden. Het consistorie voor de heiligverklaring der japansche martelaars z«l te Rome in het laatst dezer week vergaderen. JIOIiKBESlbl iHI WiiVft. Ideën van Multaluli. Amsterdam R. C. Meijer IS62. Wij willen met de aankondiging van dit werk niet wachten tot dat het geheel verschenen is. Reeds heeft de schrijver 273 ideën het licht doen zien die veler belangstelling opwekken. In twaalf vellen druks gaf hij reeds eeu schat van opmerkin gen die van diep doorzigc en helder oordeel getuigen. Op elk gebied, zoowel vau staatkunde en godsdienst als van ojivoe- dmg en onderwijs, deelt hij waarnemingen en meeningen uiede die bewijzen dat de schrijver eene opmerkingsgave bezit waarin weinigen zich kunnen verheugen. Een r.j kdoin van gedachten wordt medegedeeld in een vorm die u aan des schrijvers lippen doet hangen, want looneelen worden er ge schilderd, zoo roerend, zoo fijn en kiescfa gepenseeld, als slechts de geboren schilder't vermag. Hij voert strijd tegen dwalin gen en wel zoo dat het den lezer de overtuiging geeft dat hij veel heeft nagedacht en lang overwogen vóór hij zynegedach- leri aan het papier heeft toevertrouwd. In dit alles toont hij een edel en voortreffelijk karakter. Volgens deze schetsen is hij meer christelijk uan eenig femelaar en religieuser dan vele vromen, liet liumaniteits-beginsel is hij toegedaan en hiervan wil hij allen bezield zien. Met warme belangstelling spreekt hij over ojivoeding en onderwijs als ook over de emancipatie der vrouw, ofschoon wij wat dit laatste punt betreft des schrijvers meemng niet altijd zijn toegedaan. W.j ook zien in eene betere, meer verstandelijk ontwikkelde opvoeding der vrouw groote voordeden, die niet zonder heilzauien invloed op den man kunnen blijven, even min als op de vorming van het kind in één woord op het geheele maatschappelijke leven; maar hoe gaarne wij ook dezen weuschzouden vervuld zien, zoo gelooven wij toch niet dat. om dit te bereiken, da maatschappelijke vormen behoeven geminacht of vernietigd te worden. Maar dank daarentegen zeggen wij hem voor de wijze waarop luj over de waarde van do vrouw spreekt. Hij doet dit in betrekkelijk weinig woorden met vrij wat meer ver heven en edeler zin dan Spandaw in zijne vier vervelende zangen. IIij verheft de vrouw en hekelt in bijtende satires en in verpletterende ironie den man die haar minacht of haar eenvoudiglijk beschouwt als een „den man tothulpe." Men heeft gezegd dat de „Ideën" een gevaarlijk boek zijn, en niet ten onregte. Zij zijn een gevaarlijk boek voor voor- oonleelen, voor misbruiken die men niet wil wegnemen, voor kwalen die men niet tracht te genezen. De hand die de wind selen der maatschajrpelijke woud afrukt, wel verborgen maar niet genezen, de hand die het maatschappelijk kwaad aan wijst en de gevolgen daarvan op den voorgrond durft te doen treden, die hand is gevaarlijk vermetel. En oj> de vraag: waarom die wonden open te rukken, zoo lang men ze niet dadelijk kan genezen, waarom misbruiken aan te wijzen die niet dadelijk weggenomen kunnen worden en de maatschappij in ourustte brengen? antwoorden wij eerst moet het kwaad en het misbruik in al zijne naaktheid worden voorgesteld, alvorens verbetering te hopen is. Anders blijft men slechts zuchten en rfroocuai, maar komt geen stap verder op den weg naar verbetering naar vooruitgang. BETALING VAU COITP©\$. De^-eenvj)tt.ns der certifikalcn van Russische fondsen, uitge- ge^#*i;doorban Vloten de Gyzclaar, verschenen 1 januarij ^6-2,'4)Vo/9en betaald de coupons der certifikaten 6 pet. in jne^f J,3,S2, en idem 6 pee. in zilvërffnet f2 4,30en «Hè bitgègèyëiv.ddor',het algemeen kantoor van administratie; ioniTbr directie Van^StadnUski van Hetikeloiii^de coupons 'defeertifikaten 6 pet. in assignaten met f 13,93, en üfëm-G pet. iXzilver met f 24.3S.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3