u naar Renesse, en na een kort vertoef bij den burgemeester dier gemeente, langs den duinrand en het oost-repart naar Brouwershaven hegeven, en aldaar vermoedelijk des namid dags ten half één uur aankomen. Na door het gemeentebe stuur aldaar te zijn ontvangen, zal Z. M. het merkwaardige der plaats bezigtigen, en vervolgens van een aan hoogstden- zelve door het bestuur aan te bieden déjeuner gebruik maken. Art. 35. Z. M. zal Brouwershaven ten 2 uur verlaten om. langs den cingel van Zierikzee door de gemeenten Nieuwer- kerk, Oosterland en Bruinisse, het Zijpe te bereiken en zich op het inmiddels aldaar aangekomen stoomjagt in te schepen. Ten half 5 uur zal Z. 3VI.. na afscheid van den commissaris des konings en de verdere zich aldaar bevindende autoriteiten te hebben genomen, het Zijpe en vervolgens de provincie Zee land verlaten. Middelburg, den 9 mei 1862. l)e commissaris des konings in de provincie Zeeland, R. W. v. LIJNDEN. BMEXLAjyp middelburg 12 Mei. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal van vrijdag deelde dc voorzitter mede, dat thans aan dc orde zou zijn de voortzetting der beraadslaging over het wets ontwerp, houdende onteigening van pèrceelen ten behoeve, van den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden, doch dat hi j donderdag, na afloop der zitting, van den minister van binnenlandsche zaken schriftelijk kennis had hekomen dat de minister ten gevolge van de droevige tijding van den vreesselijken brand te Enschedé zich derwaarts had begeven en waarschijnlijk gisteren zoude zijn teruggekeerd. De voorzitter stelde derhalve voor. de diskussiën tot deze week te verdagen, zullende de dag nader worden bepaald. Jn dezelfde zitting heeft de voorzitter nog medegedeeld dat door dc 2e en 3e afdeelmgen tot rapporteurs zijn gekozen voor het v. tsontwerp houdende bekrachtiging van eenige artikelen van het traktaat met België over de wateraftap- pingen op de Maas: de heeren Duymaer van Twist en van Goltsteiu. De eindverslagen op de wetsontwerpen houdende: vereve ning van door de algemeene rekenkamer afgewezen betalin gen wegens pensioenen en onderstanden ten laste van den staat, dienstjaren 1S60 en 1801, en tot definitieve vaststel ling van hoofdstuk 111 (buitcnlandsche zaken) der staatsbe- grooting voor 1S62, zijn gereed. De (lag der beraadslaging zal nader worden vastgesteld. In de zitting van lieden zijn de wetsontwerpen tot naturali satie van F. G. Steek en negen anderen, die jl. vrijdag aan de orde gesteld waven, aangenomen. In ile zelfde zitting zijn ingekomen wetsontwerpen tot af- koojrbaarsTelling van tienden en lot regeling van pensioenen voor predikanten. De beraadslaging over het wetsontwerp lot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van den spoorweg van Leiden naar Woerden zijn voortgezet en ten einde gebragt. Het ontwerp is met 37 tegen 21 stemmen verworpen. Morgen zijn aan de orde gesteld de beraadslagingen tot definitieve vaststelling van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) en III (buitenlandsche zaken) derstaatsbegrooting voor 1S62. Wij herinneren onzen lezers dat morgen (dingsdag) de ver kiezingen zullen plaatshebben van leden voorde provinciale staten. Op dingsdag den lOjunij a. s. zullen de verkiezingen moe ten worden gebonden van leden voor de tweede kamer der staten generaal. In de kiesdistrikten Middelburgen Zierikzee zullen met den derden maandag van september dezes jaars aftreden de heeren mr. J. J. Slicher van Domburgen mr. S. H. Anemaet. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt ter inzage voor belanghebbende eene ogaaf van den invoeren het verbruik van sterke dranken in Groot- Brittanje, gedurende 18571861. Men schrijft ons heden uit Ylissingen „Zaturdag morgen werd alhier uit de haven opgehaald het lijk van een jong mensch, behoorende tot de ekipage van een der belgische loodskotters. Vermoedelijk heeft hij des nachts aan boord willen gaan en is met het leggen der plank in liet water gevallen, waardoor hij op deze treurige wijze het leven verloor." Omtrent den stand van graan en verder gewas schrijft men ons uit het voormalig 5e distrikt dezer provincie het volgende Algemeen voorkomen. Het uiterst gunstig weder deed de panten buitengewoon vroeg ontwikkelen, en men neemt een toestand der vruchten waar, a's waarvan slechts wei nige jaren getuigen; de veiwachting op een goeden en vroegen oogst wordt dan ook algemeen gekoesterd. Tarwe. Uitmuntend is voor het tegenwoordige hare stand het zij door slakken in liet najaar, het zij door eenige dagen vrij felle vorsthet zij door hare plaatsing in losse gron den. waardoor zij aan de zoogenaamde teer onderworpen was; stond zij in den beginne op vele landen schijnbaar te dun het gunstige weer bevorderde de plantengroei en uitstoelmg en laat den landbouwer toe een goeden oogst te doen voor spellen. Rogge. Even als de tarwe; reeds een groot gedeelte laat hare lange aren zien. Gerst. Ook deze plant loont door haren weligen groei en sterkte, winstgevende aren te zullen opbrengen. Klavers. Van deze plant schijnen er nog al veel geleden te hebben door liet bevriezen: die er staan zullen binnen kort de afmaaijing toelaten, ja zelfs op eenige landen is daarmede reeds begonnen. Grasweiden. Goed bezet met planten, groeiden zij tot voor eenige dagen goed, werden evenwel naderhand door nat en koude veel ingehouden, en vorderen door de nu heerschende droogte niet veel. Koolzaad. De stand van dit gewas is algemeen zeer gunstig weinig werd er door de slakken verdelgdeen klein gedeelte wier stengel voor de koude moest bukken, schoot nieuwe tak ken, het had van het haar zoo dikwerf teisterend insekten geslacht niet te lijden de reeds gevormde peulen voorspellen een goeden oogst. Meekrap. De spoedige ontwikkeling van kiemen liet toe 14 dagen vroeger dan in andere jaren de jonge te plan ten, welke planterij dan ook hier reeds b.jna afgeloopen is; te gelijker tijd evenwel kon men den min gunstigen stand van de mee in het algemeen waarnemen, blijkens de dunne en schrale hossen waarmede de bedden bezet staan het voor- uitzigt is derhalve niet gunstig te noemen. Wat de zomervruchten, als: haver, boonen. erwten en aard» appelen.betreft.hiervanisnog nietsanders te zeggen,dan dat zij zich zeer gunstig voordoenhet vlas is zeer goed uitgekomen, schijnt door geen ongedi.erte^ngedaan, en groeit algemeen goed. Witteboonen en ma'ngeTwortels zijn nog niet geplant. De vrees voor mislukking der boomvruchten was voorba rig: perziken, abrikozen eu pruimenwaren meerendeels reeds gespend voor het invallen van een paar dagen vrij hevi- gen vorst; kersen, appelen en peeren bloeiden meest na die dagen en toonen onder de nu heerschende warmte eene kloekheid, die, vooral in aanmerking genomen den uiterst geringe opbrengst van het verleden jaar, veelbelovend is. Met volkomen zekerheid kunnen noggeene nadere bijzon derheden worden opgegeven omtrent den brand te Enschedé. In het bijvoegsel onzercourant van zaturdag deelden wij mede dat er, voor zoo verbekend, geene menschenlevens te betreuren waren. Latere berigten echter geven als bij den brand omgeko men op. eene vrouw en drie kinderen, een 20jarig jongeling en een bejaard man,terwijl uien nog de verkoolde lijken heeft gevonden van een man en eene vrouw. Van het gemeente archief moet de burgerlijke stand behouden zijn; overigens zijn alle stukkeu verbrand. De plaatsen waarin verschillende goederen ter beveiliging voor den brand geborgen waven zijn zelve vernield, zoo dat zeer weinig is overgebleven. Het aan tal verbrande woningen wordt op 1000 geschat. De huizen welke gespaard bleven zijn opgevuld met mensehen, en een deel der bevolking heeft op de velden overnacht. Er zijn spoe dig maatregelen genomen om uit de naburige, gemeenten in de behoefte van voeding te voorzien. Wagens met hout en gereedschap werden verwacht om loodsen en hutten op le slaan waarin de noodlijdenden voorloopig zullen gehuisvest worden. Een detachement dragonders is ter handhaving der orde derwaarts vertrokken. Onder de maatschappijen die bij deze ramp het zwaarste getroffen worden, noemt hïün iirde eeVste plaats 'de Brussel- sche en Maagdenbiirg-che assurantie-maatschappijen. Ook bij engelsche maatschappij en moet vooral voor eene groote waarde aan machinericn verzekerd zijn. Van de binnenland sche maatschappijen hadden, naar men verzekert, de Amstcr- darasche, onder direktie van de heeren de Jongh en coin p., en de Tielsche de meeste verzekeringen in de vernielde stad. De gemeenteraad van Amsterdamheeft jl. vrijdag benoemd i tot hoogleeraren aan het Athenaeum illustve in de geschie denis enz. (litterarische fakulteit) dr. C. A. Engelbregt, rector van het gymnasium te Deventer; in de regtsgeleerdheid en staatswetenschappen, mr. J. T. Buys, sekretaris van het hoog heemraadschap van Rijnland in hethedendaagsche regt, mr. T. M. C. Asser, advokaat te Amsterdam. lierk- en ^cieoolitieuws. Jl. woensdag had de heer J. D. Stetterogge, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee, het voorregt van 25 jaren als zoodanig aldaar werkzaam te zijn. Zijne ambtgenooten, ouderlingen en diakenen, en vele parti- kulieren gaven door geschenken en andere blijken van belangstelling, bewijzen hunner achting en liefde. Gisteren vierde hij daarvan plegtig gedachtenis in de voormiddag gods dienstoefening. Hij trad voor de gemeente op en hield eene rede naar aanleiding van II Cor. 4: 2b. Gisteren morgen vierde de heer D. Pijzei, de oudste der nederduitsche hervormde predikanten te Dordrecht, de ge dachtenisviering van zijn in die gemeente volbragte 25jarige evangeliebediening. Bij die gelegenheid sprak hij naar aan leiding van LukasX: 21. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Jutphaas (klassis Utrecht) de lieer T. J. van Stipriaan Luïs- cius, thans te Oosterland. Gemengde berigten. Men heeft een middel gevonden om het vijlen en slijpen van glas, hetgeen tot heden slechts met moeite geschiedde, te vergemakkelijken. Bij het vijlen, zelfs met opgescherpte vij len, moet men wat verdund zwavelzuur gebruiken, waardoor oj) het glas dadelijk matte vlakken ontstaan. Uit Londen is dezer dagen te Nieuwediep aangebragt een reddingstoestel met vuurpijlen enz. voor de Noord- en Zuid-Hollandsche reddinginaatschappij. De zoogenaamde kommissie van tooneeldichters te Parijs heeft van maart 1861 tot april 1862 niet minder dan 1,600,000 franken geïnkasseerd, uit welk cijferde voortdurende liefde der parijzenaars voorliettooneel bïjjken kan. Ristori heeft op den bouleward Malesherbes te Parijs een stuk grond gekocht, waarop zij een groot en fraai hotel doet bouwen. Men onderstelt dat zij zich voortaan in de fransche hoofdstad vestigen zal. In Greenwich heeft jl. woensdag een onileraarsch diner plaatsgehad bij gelegenheid van het gereed zijn vaneen groot gedeelte der kolossale riolen welke te Londen tegenwoordig voor millioenen schats wor den aangelegd, ten einde de vuilnis niet in de Theems te lozen maar vele mijlen oostwaarts buiten dejstad af te voeren. Een diner in een riool behoort wel tot de zeldzaamheden. Bij een handelsfirma te Manchester is in 7 uren tij (Is het telegra fisch berigt ontvangen van den brand, die Enschedégrooten- deels heeft vernield. Meteorologische waarnemingen, Mei 1S62 Wind a s bi; 1 S O O s I°' is.H? bO O» 1) SH J2 i1 4 Zo. tTö. 0 758.1 20.2 067 11.56 0.0 5 Z West. 3 703.8 19.2 0.72 11.86 o.o 6 O. ZO. 3 765.4 23.0 0.58 11.18 0.0 7 Zo t. Z. 10 757.8 20.1 0.00 10.38 0.0 8 w. t. W. 3 703.9 15 9 061 8 39 i.i 9 AV. t. Z. 16 754.4 12.6 0.75 8.41 2 0 10 w-1. Z. 13 751.7 12.4 0 85 9.44 2.6 Laagste temperat. eu verschil met de hoogste. Aanmer kingen. Tliermometcrstand. s morg. 7 u. 5^2 's tnidd. 1 u. 60 's av. s morg. 7 u. 53 's midd. 1 u. 58 's av. s morg. 7 u. 51 's m;dd. 1 u. 62 gr. bewolkt. helder. helder. held bcw. buij. ligt bewolkt, bew. betr. buij. bew. en buijig. 11 u. 52 gr. 11 u. 52 gr. MV1TE1VLAAO. Algemeen overzlgt. Wij willen heden in de eerste plaats vermelden dat ook alle berigten uit de pruissische provinciën in zoo verre overeenko men dat de liberale partij overal de meest schitterende over winning heeft behaald. Van 321 gedeputeerden zijn 267 ge kozen, welke behooren tot de liberale rigting. Alle afgevaar digden die voor de motie Hagen gestemd hadden, zijn herkozen en overal heeft zich dus eene heldere en krachtige uitspraak vertoond van den volksgeest. Hoewel er ver scheidene geruchten in omloop blijven van strenge maat regelen welke van vvege de kroon zullen genomen worden, en de wereldgeschiedenis in hare bladzijden bewijzen kan, hoe ver een vorst in dergelijke omstandigheden durft gaan, en tevens welke de gevolgen zijn van dit bedwingen van den vooruitgangsgeest, zoo schijnt het vertrouwen in de persoon lijke eigenschappen des konings nog niet zoo zeer geschokt, dun dat men daaraan geloof wil hechten. De zitting van de kamer zal den 19 mei waarschijnlijk zonder troonrede wor den geopend. De kamer schijnt echter toch een adres te zullen opmaken. Met groote belangstelling kunnen thans de eerstvolgende vergaderingen van dit staalsligcliaaui in Pi llis sen worden te gemoet gezien. Het gemeentebestuur van Nauplia heeft alle besluiten ver nietigd, welke door de hoofden van den laatsten opstand wa ren genomen, en door de bewoners der stad zul eene eeresabel worden aangeboden aan den generaal Hahn. die liet bevel voerde zoo als' men zich herinneren zal over liet leger dat Nauplia heeft omsingeld en gebombardeerd. Het isechler onnoodig te zeggen dat aan deze uitingen van het stedelijk bestuur weinig gewigt moet worden toegekend, daar het gemeentebestuur van Syra, dat in een tijdsverloop van vieren twintig uren den opstand te keer ging. ondersteunde, en we der te keer ging. ons doet zien'hóe gewoonlijk aan de over winnende partij zulke uitingen te beurt vallen. Gelijk wij vroeger reeds deden opmerken, schijnt.ons deze toestand van Griekenland nog niet bijzonder duurzaam toe. Erzijn ver schillend e dekreten door den koning uitgevaardigd tot dank betuiging aan het leger voor het onderdrukken des opstands. De terugkomst van den generaal de Goyon in Frankrijk schijnt nog eenige dagen te zijn uitgesteld, en wel wegens zijn bezoek te Porto-d'Anzio bij den paus afgelegd, welke laatste over de tijding der terugroeping zeer verslagen was en naar men verzekert per telegraaf daaromtrent Oj,heldering heeft doen vragen aan den heer Thouvenel. De Donau Zeitung. zoo als men weet, een half-ofticiëel blad der oostenrijksche regering, bespreekt de mogelijkheid der inlijving van Rome bij het koningrijk Italië en meent,dat alsdan het pausdom ophouden zou een universeel karakter te hebben en eene specifiek italiaansche, zuiver romeinsche instelling zou worden. Het blad meent verder, dat in dat geval de banden verbroken worden, door welke de politiek van het weener kabinet aan die van Rome gehecht was, en dat Oostenrijk dan in de kerkelijke vrijheid en autonomie ver goeding zou vinden voor hetgeen verloren wordt. In een ander artikel waarschuwt genoemd blad deimiianen voorden waan, dat zij na de in bezitneming van Rome, met Venetië gewonnen spel zullen hebben. Het fransche garnizoen te Rome heeft versterking ontvan gen bestaande in artillerie. Binnen korten tijd wordt aldaar de aankomst te gemoet gezien van hollandsche bisschoppen. Zij zullen naar men verneemt fabelachtige sommen aan den paus aanbieden, als de opbrengst van den St. Pieterspenning in Nederland. Volgens La patrie ziet men binnen kort de komst te gemoet van een buitengewoon gezantschap van China in Frankrijk. Men meldt dat de chinescliegezanten ook Engeland zullen bezoeken. Gelijk wij in een onzer vorige nommers mededeelden is aan het gedeelte der fransche vrijmetselaren dat zich niet met het Groot-Oosten, onderden maarschalk Magnan, w.lde vereeni gen, een verzoek daartoe strekkende gedaan. De maarschalk heeft echter thans eene scherpe eirkulaire tegen de on willigen gerigt, die met maatregelen bedreigt, welke de opheffing zou den ten gevolge hebben. Men ziet aangaande deze kwestie nog belangrijke gebeurtenissen te gemoet. De laatste berigten uit Mexiko melden dat het fransche leger naar Cordova was getrokken en de Spanjaarden te On- baza waren. Juarez had nieuwe voorwaarden aangeboden, waarover dc hevelhebbers der bondgenooten beraadslaagden. Er heeft wederom een gevecht plaats gehad tusschen de turken en de montencgrijnen. De laatste zijn genoodzaakt geworden met een verlies van 700 man terug te trekken. De

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2