MIDDELBÜRGSCHE l\° 56. Zaturdag Editie van vrijilag avond 8 ure. Middelburg 9 Mei. De tweede kamer heeft in hare zitting van gisteren de vol gende aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen 1. Tot onteigening van perceelen ten behoeve van de ver breeding der Pompenstraat te Maastricht; 2. tot verhooging van hoofdstuk VIII (marine) der staatsbegrootmg voor 1861 (loodsgelden); 8. tot onteigening van perceelen voor den aanleg van straten te Rotterdam; 4. tot onteigening van per ceelen ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Apel doorn naar Dieren. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van den spoorweg van Leiden naar Woerden zijn aangevangen en zouden heden'worden voortgezet, doch zijn door de afwe zigheid van den minister van binnenlamlsche zaken uitgesteld. Het nieuw benoemde lid rar. G. Dumbar, uit Deventer, heeft, nadat zijne geloofsbrieven waren onderzocht en in orde bevonden, zitting genomen. De leden die belast zijn met het uitbrengen van rapport over verschillende wetsontwerpen houden zich met de behan deling daarvan heden bezig. Maandag zullen de naturalisatie- wetten worden behandeld. Gisteren had hier het volgende ongeval plaats. Zekere Kuchler. soldaat hij het alhier in garnizoen liggend regement, werkzaam zijnde op een der zolders van hetkleedingmagazijn aan de Spijkerbrug. haalde een mand naar voren ten einde die aan de straatzijde af te laten. Plotseling brak een der ooren van de mand waardoor hij zijn evenwigt verloor en achteroN er op de straat viel, aan de gevolgen waarvan hij onmiddellijk is overleden. Z. M. ile koning der Nederlanden is op 6 mei des avonds ten uur te Parijs aangekomen. De keizer had prins Murat naar Compiègne gezonden om den koning te verwelkomen. Volgens berigten uit Parijs wordt de prins van Oranje insge lijks binnen eenige dagen in Frankrijks hoofdstad verwacht. bieden morgen ontvingen wij het berigt dat Enschedé door een woensdag avond uitgebroken brand bijna geheel is vernield. Het postkantoor.de kerken en zeven stoomfabrieken zijn verbrand. De minister Thorhecke beeft zich gisteren uit de residentie onmiddellijk naar genoemde plaats hegeven. Aan Z. M. den koning, die zich thans te Parijs bevindt, is per tele graaf berigt van het uitbarsten en de gevolgen van den brand gezonden. De Staatscourant van woensdag bevat het koninklijk be sluit waarbij, ten verzoeke van J. D. Fransen van de Putte, koopman te Rotterdam, en drie anderen, bewilliging is ver leend op de overgelegde akte van oprigiing der te 's Graven- hage te vestigen naamlooze vennootschap De nederlandsch- indische katoen-maatschappij, onder uitdrukkelijke bepaling evenwel, dal de tegenwoordige bewilliging zich niet verder zal uitstrekken dan lot het moederland, terwijl de belangheb benden, om de bedoelde statuten ook in N'ederlandsch-Indië van kracht te doen zijn. zich zullen moeten wenden tot den goevemeur generaal van Nederlandsch-Indië, ter verkrijging van diens bewilliging. De arrondissements regtbank te Arnhem heeft jl. dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van L. E. van Peterson ltamring. G. van Zadelhof. E. Ditsel en J. C. Maesdorff. beklaagd van verbreking van afsluiting aan de kerk te Ellecom, gepleegd door de heide eerstgenoemden als kerkvoogden en door de beide laatsten als op hun last handelende (de zoogenaamde ellecomsche partij); alsmede J. C. 13. Penning. J. G. Hupkes en J. Vrolijk, de beide eersten kerkvoogd en kerkmeester uit de zoogenaamde Middagterpartij. beklaagd van afsluiting op den 2 februarij 11. De regtbank heeft de eerste, tweede, vijfde en zesde beklaagden, met schuldigverklaring aan voornoemde feiten, veroordeeld: den eerste tot twee geldboeten van fS, en de overigen ieder tot e'éne geldboete van f8. De derde, vierde en zevende beklaagden zijn ontslagen van alle regtsvervol- ging. o]) grond dat zij ter goeder trouw zouden hebben gehan deld. en niet wisten dat hunne lastgevers tot het plegen van de feiten geene regten bezaten. De regtbank heeft voorts de eischen van de zich gesteld hebbende beleedigde partijen ontzegd, opgrond dat het tot nog toe niet was uitgemaakt aanjvien die kerk in eigendom toebehoorde. Uit het door het munt-kollege uitgebragt verslag, wegens de raunt-werkzaamheden in 1861,blijkt datde vorige minister van financiën reeds in gereedheid had gebragt een ontwerp van wet, tot vervanging der koperen pasmunt door eeue bron zen, welk wetsontwerp met de daartoe behoorende memorie van toelichting ter kennisneming aan het kollege waren toe gezonden, met verzoek om de bedenkingen mede te deelen, waartoe die stukken aanleiding mogten geven. Daar aan dat verzoek bereids gereedelijk is voldaan, zegt het kollege zich te mogen vleijen, dat bij den graad van rijpheid dien het ont werp thans bereikt heeft, aan dien belangrijken maatregel, die zonder geldelijke otters kan tot stand komen, eerlang de hand zal gelegd worden. Men schrijft ons uit Leiden „Veel gerucht heeft dezer dagen het bedanken van eenige ouderlingen van den leidscheri kerkeraad gemaakt. Veel be sproken. schijnt niettemin de eigenlijke reden onbekend te zijn gebleven. „Toen de vakature zou vervuld worden, meenden de ouder lingen dat de keuze ditmaal op een predikant van een gema tigde rigting moest worden uiigebragt. Zoo 't scheen deelde de meerderheid der diakenen hun gevoelen. Door deze over eenstemming verkreeg dan ook bij de samenstelling van het drietal de heer Hofstede de Groot, predikant te Dwingelo, de meerderheid der stemmen, zoo dat men roet grond moest ver wachten, dat deze ook beroppen zou worden. Doch ziet ongedachte verrassing! bij 't beroep verkreeg de heer de Groot acht. zegge acht stemmen. „Om deze houding hunner medeopzieners, en volstrekt niet om den persoon of de rigting van den heer Pierson, legden de besproken ouderlingen hunne betrekking neder. Eenige hunner hebben zich laten bewegen om hun ontslag ia te trek ken en weder zitting te nemen, ter wille van de verwarring die het gevolg der zaak kon zijn. „Hoe opmerkelijk het ook zij.datnietonverdraagzaaiMheid de reden der veel besproken historie is. de eigenlijke reden is niettemin zeer bedroevend. Geen wonder dat zij een diepen indruk heeft gemaakt. Veel van hetgeen er bij deze gelegen heid is geschied, veel woorden die gesproken, veel uitdruk kingen die gebezigd zijn, ontmoetingen die hebben plaats gegrepen, werden door het. gedienstig gerucht verspreid. Van dit alles zwijg ik, daar een kerkeraadstwist zelden stichtelijk is: alle dingen zijn wel oorhaar, maar alle dingen stichten niet. De hoofdzaak, de ware oorzaak van het gebeurde meende ik u, om onware beoordeelingen te voorkomen, korten zake lijk te moeten mededeelen." Benoemingen en hesluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den generaal- majoor jhr, E. A. O. ile Casembroot, adjudant des konings in buitengewone dienst, lot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder le klasse der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller russen geschonken. Benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon de heer G. Dumbar, burgemeester van Deventer. marine. Opgedragen, met ingang van 1 junij a. s., de betrekking van direktetir en kommamlant der marine te Amsterdam aan den schoutbij nacht B. G. Escher. leger. Pensioen verleend aan den kapitein van den plaat selijken staf C. E. Fraseren de kapiteins H. V. Boesses en W. M. de I3rauw, alsmede den len luitenant A. H. W. Schee pens. van het wapen der infanterie, allen thans op non akti- viteit, tot een jaarlijksch bedrag van f1020 voor de beide eersten, f090 voor den derden en ffifiO voor den laatstge noemden en voorts op aanvrage aan den kapitein van het 7e regement infanterie A. Franken, ten bedrage van f990 'sjaars. Benoemd bij het 4e regement infanterie tot kapitein van de 3e klasse, naar ouderdom van rang, de I e luitenant J. van der Ree, van het 2e regement van dat wapen. Overgeplaatst in rang en aticienneteit bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indië de apo theker 3e klasse M. C. II. Op den Oordt,dienstdoende bij het garnizoen te Leeuwarden. Benoemd tot apotheker van de 3e klasse bij de geneeskun dige dienst der landmagt in Oost-Indië. de heeren David Nuysink, geboren te Zutphen en Jan Willem Schneider, ge boren te Vuren (provincie Gelderland). Verleend 'den rang van generaal-majoor aan den chef van de geneeskundige dienst (met rang van kolonel) in Neder- lantlseh Indië G. Wassink, en aan den kolonel W. C. von Schierbrand, direkteur der genie en inspekteur der sapeurs. aldaar. Benoemd tot generaal-majoor de kolonels J. A. Waleson en A. J. Andresen, van het wapen der infanterie bij het leger in Nederlandseh Indië. Kerk- en schoolnieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te We- meldinge, de heer W. Kluever, thans te Wolfaartsdijk. Gemengde berigten. Het totaal der opbrengst van den rijkstelegraaf over de twee eerste maanden dezes jaars was in het geheele rijk in jannarij, binnenlandsch verkeer f 18,542,064 en buitenlandseh verkeer f 5,392,45 in februarij. binnenlandsch verkeer f 20,170;38£ en buitenlandseh verkeer f6,813,60. Aan het kantoor Middelburg was de opbrengst in de eerste maand f186 en in de tweede f'221.95.George Sand is na eene langdurige afwezigheid weder te Parijs aangekomen ter bij woning der opvoering van het drama „Les beaux messieurs de Bois-Dörë" waarvan zij gezamenlijk met den heer P. Mau rice de schrijfster is. Dit stuk is met ongemeenen hij val reeds ten tooneele gevoerd. De vervaardiging van krinolines is te Sheffield van zoo veel beteekenis, dat eene enkele firma wekelijks 20 ton (400 centenaars) van deze waar verzendt. Met de te Sheffield gefabriceerde stalen hoepels zou men reeds twee maal den aardbol kunnen omspannen. Volgens de Nieuwe bijdragen bedroeg het getal vakante hulp-onderwij zersplaatsen in april 122, waarvan 9 in Zeeland. Uit Bei- gard wordt melding gemaakt van verregaande gewelddadig heden, door den ritmeester von Zitzewitz, van het daar liggende eskadron huzaren, jegens zijne onderhoorige man schappen gepleegd. Zoomoet hij een hunner den arm tot aan het handgewricht lam geslagen en een anderen met zijn sabel het oor afgehouwen hebben. Eene deswege aan den minister van oorlog en aan den koning te rigten petitie wordt door bijna al de inwoners onderteekend. In den Berkel bij Zutphen zijn thans ook jonge zalmen ge plant. De ij rakers in de utrechtsche en geldersche streken, die hunne bijenkorven in het gepasseerde najaar, met vele en goede bijen en met tamelijken voorraad honig voorzien hadden opgezet, bragten hunne korven in de vorige maand naar het oliezaad, om te teelen. Tot heden ging dit niet gun stig, hoewel de bijen een begin maken met honig zamelen. Het is voor dezen tak van nijverheid te hopen, dat het weder gedurende mei en junij fraai blij ve. opdat de werkbijen zich in de korven vermenigvuldigen, Gedurende het verblijf van bet japannesche gezantschap te Parijs, bezocht dit ook den Jardin des plantes. Toer. zij bij de zoogenaamde japansche kippen waren gekomen, vroeg men hun of zij deze soort niet goed kenden,waarop zij antwoordden, dat zij die in Japan ook wel eens gezien hadden, doch dat zij daar bekend waren on der den naam van hollandsche kippen. De sultan heeft aan den keizer van Frankrijk bronzen kanonnen van buitenge wone grootte ten geschenke gezonden, welke ten tijde van het beleg van Rhodes gebruikt zijn. Zij zijn te Toulon aange- bragt. De belangrijke kunstverzameling van wijlen den schilder J. A. Kruseman jr. zal den 14en 15 dezer op de Stads- Doelen te Haarlem worden verkocht.— Een smartelijk onge val heeft op nieuw de bewoners der provincie Luik in versla genheid gedompeld. Het doordringen van het water, jl. zaturdag avond, in de werken van de steenkolenmijn la Chartreuse, te Grivegné nabij Luik, heeft het leven aan veer tien m._,nwerkers gekost. De aandrang van het water is met geene mogelijkheid te voorzien geweest, en geene raensehe- lijke pogingen hebben de droevige gevolgen van dit ongeval kunnen voorkomen. Het magalseen teeken van den tegen- woordigen gunstigen toestand der rijks bedelaarsgestichten worden beschouwd, dat dezer dagen 102 verpleegden met eervol ontslag in de burgerlijke maatschappij zijn terugge keerd. Bij gelegenheid van den optogt der studenten te Delft zal er eene reünie van oud-studenten plaats hebben. Verkoopfmgen en aanbestedingen. Gistereu zijn alhier ten verkoop aangeboden de volgende perceelen: I. Een huis en erf, op de Houtkaai op den hoek van de Heerenstraat, wijk PI.no. 121, opgehouden voor f650; II. Een dito. in den Blindenhoek, wijkD.no. GG, opgehou den voor f 500. Tlieriiiometerstaiid. 7 mei. 's av. 11 u. 54 gr. 8 's morg. 7 u. 56 "smidtl. 1 u. 66 's av. 11 u. 56 gr. 9 's morg. 7 u. 56 's m;dd. 1 u. 60 gr. Staten generaal. tweede kamer. Memorie van beantwoording. Definitieve vaststelling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1862. (Departement van binnenlandsche zaken.) In het midden eener Ioopende dienst, zegt de minister, zijn sommige verminderingen niet meer mogelijk, die het vvelligt vóór (len aanvang zouden geweest zijn. Zuinigheid zal wor den betracht, maar nu reeds op te geven op welke artikelen en hoe veel zal te beperken zijn, is ondoenlijk. Zelfs heeft de minister het noodig geacht nog eene verdere verhooging van f 6000 voor te stellen, op art. 104, om de boekverzameling van de hoogschool te Groningen, wier lokaal in zeer bouwvalligen toestand verkeert, elders te brengen, in afwachting dat er een. nieuw gebouw worde gesticht. Wetten op de schutterijen en de koncessiën zijn onder weg, doch moeten nog een lange baan afleggen, zoo dat daarom trent niets beloofd kan worden. Na de opmerking gemaakt te hebben dat reeds in het ver slag over ditzelfde hoofdstuk van de begrooting voor 1S5S leedwezen werd uitgedrukt, dat er onder de toeu voorgedra- gene subsidiën geen was voor Brouwershaven, zegt de minis ter dat het hem niet te doen is om nu reeds een oordeel uit te lokken, maar het overleg van een onderwerp zal er, zijns in ziens, niet bij verliezen, wanneer de aandacht daarop tijdig is gevestigd. Met de instelling van nieuwe leerstoelen is de minister niet voornemens, op de wettelijke regeling van het hooger onder-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1