mogen zorgen. Dit adres is gesteld in banden der kommissie ad hoe. Verder is beslist dat geene openbare oproeping van sollici tanten zal plaats hebben voor de vacerende betrekking van gemeente-bouwmeester: dat de bezoldiging op f 1600 zal worden gesteld en de benoeming in de volgende zitting zal plaats hebben. Nog is, op verlangen van een der leden, door den voorzit ter, namens burgemeester en wethouders, toezegging gedaan dat de wekelijksche markt, bij gelegenheid van de komst van Z. M. den koning, een dag vroeger en alzooop woensdag den 21 dezer zal worden gehouden. In ons vorig nommer meldden wij omtrent de onder Yzen- dijke plaatsgehad hebbende onteigening van rundvee, dat het vleesch van negentien stuks in het openbaar verkocht is en men rekent dat met de zuivere opbrengst daarvan de scha deloosstelling. welke door den kantonregter in het kanton Oostburg op f 051 is bepaald, zal kunnen worden gedekt. In deze opgave was een diukfout: niet de geheele maar onge veer een derde gedeelte der schadeloosstelling zal uit de op brengst van genoemden verkoop kunnen gevonden worden. Uit het'in dit nommer voorkomehd verslag eenei' zitting van den gemeenteraad van Goes zullen onze lezers vernemen, dat twee leden het wenschelijke hebben aangetoond om het dejeuner, 't welk den koning zal worden aangeboden, niet ten laste van de gemeente te brengen. Het te kennen gegeven verlangen dezer leden om het dejeuner door de raadsleden uit eigen beurs te doen hetalen heeft geen bij al mogen vinden. Men schrijft ons uit Dordrecht: „Behalve de kommissaris des kópings in Zuid-IIollanden een aantal kommissiën uit verschillende genootschappen, hier en elders gevestigd, zullen burgemeester en wethouders, de gemeenteraad, de regterlijke magt, de officieren van garni zoen en r-huttenj. dr. Mavjalin (schoonzoon van wijlen Avy Scheifcr).Arnold Schetter, zoon. en Ernest Renan, schoonzoon van Henri Schetter (Ary's onlangs overleden broeder), de plegtigheid van de onthulling van SchefFersbeeld op 8 mei bijwonen. Allen hebben de uitnoodiging der hoofdkoinmissie aangenomen. „Ook prins Hendrik heeft eene uitnoodiging ontvangen, maar nog niet geantwoord. Sommigen meenen te weten dat Z. K. II. voornemens is te komen." Maandag raiddag ten vijf ure is Z. M. de koning te Nijver- dal aangekomen. Onder meerder bezigtigde Z. M. dingsdag morgen aldaar de etablissementen der Nederlandsche handel maatschappij, de koninklijke stoomweverij der heeren Salo- monson en de stoombleekerij der firma Salomonson van Heel. Des middags is Z. M. over Rijssen, Enter en Goor naar Stad Delden vertrokken en bij aankomst aldaar dooreen eerewaebt naar Twikkelo begeleid om op het kasteel van den baron van Heeckeien van Wassenaer te logeren. Woensdag morgen is Z. M. te Almelo aangekomen. Volgens de Nederlandsclie industrieel zou er sprake zijn van de aanvraag eener koncessie voor den aanleg van een spoorweg: 1. van Amsterdam naar Nijkerk, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht 2. van Nijkerk langs het kamp van Millingen, Apeldoorn, Voorst naar Zutphen, en van Zutphen over Doetinchem langs de Ijzer hutten aan den ouden IJssel, tot de pruissisehe grenzen bij Anholt. H. M. de koningin heeft tc Parijs de keizerlijke drukkerij en het magazijn van platen en kunstwerken bezigtigd van den heer van Gogh, een nederlander, die met den heer Gonpil is geassocieerd. Maandag bezocht II. M. het bosch van Vin- cennes en des avonds woonde zij het bal in de Tuileriën bij Dingsdag is ter eere van II. M. een groot diner door H. K. H. prinses Mathilde gegeven. Benoemingen en besluiten. Ridderouden. Benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon jhr. mr. C. Backer, kommissaris des konings in de provincie Overijssel; tot koinmandeur dier orde mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Zwolle; tot officier jhr. mr. H. A. Wttwaal van Stoetwegen, burgemeester van Kampen, en de luitenant-kolonel Schuak, kommandant van liet instruktiebataljon aldaartot ridders mr. E. J. Eekhout en de heer S. Parker, onder-kommandan ten van de eerewacht te Zwolle, benevens de heer Pel, kapi tein bij het instruktiebataljon te Kampen. Kerk- en schoolnicuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Veen, klassis Heusden, de heer A. D. Thuyn de Ligny, thans te Schore en Vlake, die dit beroep heeft aangenomen. Marine en leger. Gisteren is van Vlissingen naar Amsterdam vertrokken Zr. Ms. stoomschip Cycloop, over brengende de overgeplaatste werklieden der marinewerf met hunne huisgezinnen, tezamen uitmakende 70 personen. Ingevolge Zr. Ms. besluit van den 26 april, wordt de te Willemsoord liggende drijvende batterij Neptunus met den 11 dezer in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee R. L. de Haes. Voorts worden met gezegden datum op dien bodem geplaatstde luitenants ter zee le klasse K. C Bun nik en W. H. F. van Oordt; de officier van gezondheid 3eklasse J. Mijers; en de officier van administratie 2e klasse J. C. L. K. van Welij. Gemengde berigten. Z. M. de koning heeft aan den kommandant der eerewacht te Zwolle, den gepensioneerden overste Moilinger, benevens aan de karaerheeren in buitengewone dienst te Zwolle, zijn fotografisch portret met facsimile als een aandenken ten ge schenke gegeven. —-Te Goes beeft van 16 tot 30 april en dus gedurende 14 dagen, geen enkele geboovte plaats gehad Te Vollenhoven hadden, op eene bevolking van 1600 zielen, sedert 24 februarij jl. geene sterfgevallen plaats. Te Fransum. gemeente Aduard, heeft een 1 Ijarig kindermeisje een knaapje van 1 jaar, dat aan hare zorg was toevertrouwd, getracht te vennoorden. Zij heeft het, daar zij van de zorg over het kind wensehte ontslagen te zijn. bij afwezigheid der ouders, met een mes bij herhaling in den hals gesneden. Het kind zal mogelijk van de bekomen wonden genezen. Dellja- rige schuldige is in hechtenis genomen. Het mailstoomschip Shannon heeft berigten uit West-Indie aangebragt, loopende tot 13 april, van St. Thomas. Het berigt omtrent den brand te Kingstown (Jamaica) wordt bevestigd. ll:j had plaats den 29 maart en heeft een groot gedeelte der handelswijk in de asch gelegd. Niet minder dan 55 handels-etablissementen wer den in een paar uren eene prooi der vlammen. De schade wordt op 200.000 p. st. geraamd, waarvan slechts een klein gedeelte door assurantie wordt gedekt. Sedert de brand plaats had. heeft men tot drie malen toe pogingen ontdekt, om de stad in brand te steken. Men verzekert (lat het Z. M. dezer dagen behaagd heeft den jongeling II., die eenige jaren gele den te Amsterdam werd veroordeeld wegens een aanslag op den predikant S., kwijtschelding van zijn verderen straftijd te verleenen. De diergaarde te Rotterdam is in 1S61 met 776 dieren vermeerderd, en met 672 door sterfte, verkoop of ruil verminderd30,307 vreemdelingen bezochten den tuin. De ontvangsten bedroegen f57,340. de uitgaven f52.627. De hoofdkoinmissie tot stichting van een gedenkteeken aan Joost van den Vondel, heeft van IT. M. de koningin-moeder eene bijdrage van f300, en van H. K. II. prinsesMarianne dor Nederlanden een bijdrage van f)()() ontvangen. Op 26 april 11. is de koning van Wurfemberg in groot levensgevaar geweest, daar de paarden van het vorstelijk rijtuig door een hollend rijtuig verschrikten en doorgingen. De naauwe weg en de nabijheid van den Neckar maaktftji den toestand van Z. M. nog hagchelijker. Gelukkig wenl /jet rijtuig tegenge houden en bekwam de koning geen letsel.,— De koning van Italië zal op 25 mei te Toulon aankomen, voigenseen bepaald berigt uit die stad zelf. In eene wetensehajipelijlce veree- niging te Londen is dezer dagen eene voordrag! gehouden over een gejiantserd schiji in 1530. zijnde eene oorlogsgalei, nitgemst door de ridders van St. Jean. Boscio, de historie schrijver over deze orde, zegt dat zij door looden platen beveiligd was tegen de kogels. Te Nice gebouwd, maakte het deel uit van het eskader dooi Karei V naar Tunis gezonden, waarover de beroemde Andreas Doria het bevel voerde. Ristori I evindt zich thans te Parijs, maav zal, naar men ver zekert, gedurende dit jaar in Frankrijk niet ojitreden. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 29 april. De heer G. Pilaar, nieuw benoemd raadslid, legt de gevor derde eeden in handen van den voorzitter af en neemt zitting. Daarna worden de notu'engearresteerd. Daar het kohier van deirhoofdelijken omslag van gedepu teerde staten ter wijziging is terug ontvangen, voor zoo veel een der aanslagen betreft, daaraan voldaan. Op het verzoek van schijiper Verdoom, om met de kosten van herstelling te mogen volstaan voor on willekeurig toege- bragte schade aan ITet Sas, is gunstig beschikt. Door dtrekteuren van het middel der straat- en zandwegen eene aanbeveling ingezonden zijnde tot vervulling der vaka- ture, ontstaan door het eervol ontslag van den heer A. Kakebeoke Jz., wordt de heer B. V. van der Bilt met 9 stemmen benoemd; eene stem was ojj den heer J. Vereeke uitgebragt. Tot hulponderwijzer op de nederduitsehe school der le klasse is met algemeene stemmen benoemd J. D. van den Berge, thans hulponderwijzer te Hoek. Wijders is, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten, de jaarwedden van den hulponderwijzer op de fransche school te verhoogen tot f 700, en op de nederduitsehe school der 2e klasse tot f 500, en tegen deze verhoogde bezol digingen nieuwe ojiroejiing van sollicitanten te doen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten worden benoemd de heeren deKnokke van der Meulen en de Laat de Kanter, tot plaatsvervangers de heeren Smallegange en Pilaar. De rekening van de vereeniging der werklieden en die van de gemeente-ajiotheek over 1861 worden goedgekeurduit de laatste blijkt dat de recejiten gemiddeld 20£ cent hebben gekost. Op verzoek van den heer C. Pilaar wordt hem 50 el grond in erfpacht vergund, tot stichting van een wagenhuis, tegen f 1 'sjaars. De heer de Kanter geeft daarbij in bedenking om voortaan dergelijke verzoeken niet dadelijk in behandeling te nemen, opdat andere ingezetenen in de gelegenheid zouden zijn, indien zij bezwaren hebben, deze in te dienen vóór er eene beslissing genomen zij. Het verzoek van A. C. Koopman, om belast te blijven met de zorg voor het uurwerk, wordt aangehouden tot de behan deling der gemeen tebegrooting. Het jaarverslag der gemeente over 1861 wordt overgelegd en vervolgens medegedeeld dat is ingekomen van gedepu teerde staten: goedkeuring van het besluit om de weverij tot ziekenzaal in te rigten; idem van het kohier der hondenbe lasting; van de uitgifte van grond in erfpacht aan M. Mol hoek; en van de wijziging der gemeentebegrooting. Mede is ingekomen het rapport betrekkelijk de jongste nieuwjaars uitdeeling. Nog deelt de voorzitter mede, dat Z. M. de koning den 27 mei van Bath herwaarts komen en ten 1 ure te Goes aankomen zal, om er 2 a 3 uren te vertoeven, waarom burgemeester en wethouders voorstellen Z. M. een dejeuner aan te bieden. De heer van de Putte vraagt of dit ten koste der gemeente zou geschieden, en op de verklaring van den voorzitter dat dit het oogmerk van het dagelijksch bestuur is, verklaart bij, alsmede de heer de Kanter, zich daavtegen. op grond van den financiëlen toestand der geldmiddelen. Beide heeren verlan gen dat de individuele leden van den raau uit privé'beurs Z. M. een dejeuner zullen aanbieden. Hierover grijpen levendige diskussiën plaats, waaraan de heeren de Knokke van der Meulen en Saaijinarvs Vader deel nemen. Eindelijk wordt met 9 tegen 2 stemmen het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen en hun een onbejiaald krediet geopend. De rekening van het fonds van kazernering wordt overge legd en gesteld in handen der financiële kommissie. Eenige staatsbladen worden overgelegd en daarna de vergadering gesloten. BÜITEML.OI5. Algemeen oveizigt. Met betrekking tot den uitslag van de verkiezingen in den eersten trap in Pruissen, vernemen wij dat ook in de jirovin- ciën het ministerie volkomen nederlaag heeft geleden. Te Memel bebooven van de 91 gekozenen. 90 tot de voovuitgangs- partij; te Thorn zijn van de 53 kiesgeregtigden 51 liberalen. Uit andere steden. Koningsbergen, Brandenburg enz. wordt dergelijke uitslag gemeld. De kiezers zullen zeker het vertrouwen niet schenden van de stemgeregtigden aan wie zij hun mandaat ontleenen. en het is reeds nu te voorzien hoe het huis van afgevaardigden zal zijn zamengesteld. Te Berlijn hebben de kiezers reeds voorloopige bijeenkomsten gehouden, waarvan de afloop met allen grond doet vermoeden dat men van de herkiezing van al de afgevaardigden op ëe'n na kan verzekerd zijn. In dien de koning naar den uitslag der verkiezingen, waarin men thans duidelijk eene manifestatie der bevolking moet opmer ken, zich zal kunnen schikken, indien hij tot de benoeming van een ministerie volgens het verlangen der natie en dus overeenkomende met den geest der kamer, mogt kunnen overgaan, zal hij toonen zijne positie van konstitutioneel vorst te begrijpen en aar. de krisis eenegewenschte oplossing geven. Velen schijnen eene dergelijke oplossing te verwach ten. daar de koning vrijwillig den weg tot hervormingen heeft ingeslagen, welken ook de ombondene kamer wensehte te bewandelen. Het veld van gissingen en onderstellingen met betrekking tot de kwestie Goyon-Lavnllette schijnt nog niet uitgeput. Thans is, volgens verscheidene fransche dagbladen, bepaald dat de heer de Laval lette naar Rome zal terugkeeren, terwijl aan den generaal Goyon een verlof zal worden verleend, en diens bevelhebberschap gedurende dien tijd zal worden ojigedragen aan den generaal Hugues. De ojilossing van het geschil is in dit geval zeker als zeer voordeelig voor den heer de Lavallette te beschouwen, in hoe zachten vorm ook de terugroejiing van den generaal is vervat. Sommigen bren gen het verlof aan den generaal Goyon verleend in verband met eene aanstaande ontruiming van Rome door de fransche troepen. Er heeft dezer dagen eene meeting plaatsgehad teVer- viers, niet omdat men ook daar fortifikatiën wil uit den weg ruimen, maar om debelgische regering opmerkzaam temaken dat zij dit arrondissement niet geheel op den achtergrond moet plaatsen. Te Se villa is de anglikaansche godsdienstoefening in de kapel van het engelsch consulaat \erboden geworden. De engelsche gezant te Madrid heefteen krachtig jirotest daar tegen ingeleverd, zoo als blijkt uit de \erklanng van den heer Layard oj> eene interpellatie in de zit f mg van het lagerhuis op 29 april door den heer Kinnaird gedaan. Het berigt dat Nauplia zich beetiux ergegeven scbijnttbans hoven allen twijfel verheven te zijn. De negentien opstande lingen, niet onder de amnestie begrepen, hebben zich inge scheept op fransche en engelsche vaartuigen. Daar de rege ring der Ionische eilanden hen niet wilde opnemen, hebben zij zich naar Smyrna begeven. De .oudste zoon van jirins Luitpold van Beijeren, heeft ten zijnen behoeve de erfojivolging voor de grieksche kroon aan genomen, met de voorwaarde dat hij de grieksche godsdienst zal omhelzen. Vereenïgtle Staten. Dezer dagen is de heer Mercier, gezant van Frankrijk te Washington, naar Richmond, do hoofdstad der zuidelijken vertrokken. Deze reis heeft tot allerlei geruchten aanleiding gegeven. Ofschoon men in het eerst dacht dat zij geene staatkundige beteekenis baden L'opiiuon nationale meende dat daarvan slechts het doel was om eene belangrijke hoeveel heid tabak voor de fransche regering aangekocht en te Rich mond zich in de entrepots bevindende, te behoeden voor schade, daar de zuidelijken plan hadden die stad te verbran den, zoo is men toch langzamerhand meer beginnen te geloo- ven dat die reis van meerdere beteekenis was. Het Journal des de'bats van gisteren zegt daaromtrent het volgende „De reis van den heer Mercier naar de hoofdstad der zui delijken zou, volgensde korrespondentiën in L'indépendance beige, reeds eenige dagen geleden zijn bepaald, en in allen gevalle vóór den slag van Pittsburg (Corinth). liet kan echter zijn dat deze slag de beteekenis dezer reis verandert, welke met regt het publiek verontrust. L'indëjiendanee beige verzekert dat gedurende de geheele maand april reeds onderhandelingen zouden gevoerd zijn zoo wel te Londen als te Parijs tot ver- kvijging van eene dijiloraatieke tusschenkomst, of tot erken ning van het Zuiden door de voornaamste staten van Europa. Reeds zouden er instruktiën in dien zin aan den heer Mercier zijn gezonden, toen de overgave van bet eiland no. 10 een hinderpaal daartoe werd. De fransche regering die tot hiertoe geaarzeld heeft zich tegen het Noorden te verklaren, en die wel zal doen tot het einde toe zoo voort te gaan, zou geoor deeld hebben dat de slag van Pittsburg geen gunstig oogenblik aanbood om tot handelen over te gaan, vooral nu ons land

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2