Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van 2S april. (Vervolg.) Is ingekomen en wordt voorgelezen een verzoek van H. Schoonis, om eervol ontslag als kommies bij de plaatselijke belastingen. Adressant erkent dankbaar de onderscheiding hem te beurt gevallen in zijne benoeming tot die betrekking met voorbijgang van anderen. De aard der daaraan verbon den werkzaamheden is echter niet zoodanig als hij zich die vroeger had voorgesteld, en mogelijk zou er in het vervolg bij hem een tegenzin in die betrekking kunnen ontstaan, welke nadeelig zou kunnen werken. Hij bedankt daarom nu. ten einde eene andere met zijne neiging meer strookende betrek king te zoeken, hetgeen hem welligt op zijn tegenwoordigen leeftijd gemakkelijker zal vallen, dan wanneer dit op lateren leeftijd plaats had. Dit verzoek is, volgens mededeeling des voorzitters, in han den gesteld van den kontroleur. Het door dezen uitgebragt advies wordt mede voorgelezen en houdt geene bezwaren in tegen het verleenen van liet gevraagde eervol ontslag. Metalgemeene stemmen wordt tot de inwilliging van het verzoek besloten. De voorzitter legt over het jaarverslag der gemeente over 1S6I, hetwelk bij de leden zal worden rondgezonden. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende me- dedeelingen des voorzitters a. dat de verordening op het geslagt door Z. M. den koning is goedgekeurd b. dat gedeputeerde staten dezer provincie zich hebben ver- eenigd met het besluit tot het doen vanaf- en overschrijvingen op de geineentebegrooting voor 1861 c. dat eene officiële kennisgeving is ingekomen van den heer komraissaris des konings in dit gewest, dat Z. M. de koning voornemens is in de volgende maand een bezoek aan deze provincie te brengen en den 21 mei tegen den avond te Mid delburg zal aankomen otn den 23 mei Vlissingen te bezoeken, alwaar Z. M. zal gebruik maken van een hem op het raadhuis aan te bieden diner. Nadat deze missive van den heer kommissaris des konings - waarin het geheele reisplan van Z. M. in deze provincie wordt opgegeven, gelijk het reeds in het nommer dezer cou rant van jl. zaturdag is kenbaar gemaakt is voorgelezen, stelt de voorzitter voor de vergadering in koraité de doen overgaan. De heer Uyttenhooven stelt echter voor, eerst nog twee zaken, welke niet op de agenda voorkomen, in behandeling te brengen, t. w.het benoemen van eene kommissie voor de aanslaande verkie/ing van leden voor de provinciale staten en ten andere een voorstel van den kontroleur der plaatselijke belastingen, bei rekking hebbende op de vervulling der vaka- ture van kommies bij de plaatselijke belastingen, te. ontstaan door het aan H. Schoonis te verleenen eervol ontslag. Dit voorstel wordt ondersteund, zoo dat wordt overgegaan tot de benoeming van leden en plaatsvervangers der kommissie voor de op 13 mei a. s. te houden verkiezingen. Terwijl de heeren van U.,e Pieterse en Hector met den voorzitter en sekretaris het stembureau uitmaken, worden achtereenvolgens gekozen tot leden de heeren Ruijsch en van der Hijden. en tot plaatsvervangers de heeren Schmidt en van der Os, die zich deze benoeming laten welgevallen. Alsnu wordt voorgelezen het bij burgemeester en wethou ders ingekomen en door den heer Uyttenhooven bovenbe doeld voorstel van den kontroleur der plaatselijke belastingen. De kontroleur stelt, met het oog op de vakature, te ontstaan door het ontslag van H. Schoonis, en het aanstaande in wer king treden der verordening op den aanpeil van het slagtvee, het volgende voor 1. Om die vakature niet op de gewone wijze aan te vullen. 2. Om bij de aktieve dienst der plaatselijke belastingen te benoemen :a. tot buitengewone kommiezen, den rijkskommies le klasse, tevens chef van dienst. A. Carras, de rijkskommie- sen der le klasse E. F. W. Yerhaagen en A. van deZande; b. tot buitengewone kornmiezen, tevens roeijers van dranken, den rijkskommies le klasse P. M. Visser en den rijkskommies 3e klasse C. Renooij. 3. Om deze ambtenaren een maandelijksche toelaag te ver leenen, als: aan den kommies, chef van dienst f '1.50; aan de kommiezen roeijers, ieder f3,75; aan de ovengen, ieder f3. 4. Om den kommies 3e klasse hij de plaatselijke belasting 13. Z. Rens te bevorderen tot 2e klasse, uit hoofde van zijne goede dienstvervulling en omdat in der tijd de twee kommie- zen, met wie hij te gelijk is aangesteld, bevorderd zijn. 5. Om die benoemingen te doen ingaan met den 1 der maand waarin die plaats hebben. De voorzitter wil dit stuk bij de leden rondzenden, doch de heer Uyttenhooven stelt voor en wordt daarbij ondersteund, om het in handen te stellen van de kommissie voor het belas tingstelsel. Na eenige diskussie wordt tot dit laatste besloten, terwijl een afschrift bij de leden zal worden rondgezonden. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na ver loop van omstreeks anderhalf uur heropend zijnde, deelt de voorzitter nogmaals mede dat Z. M. het aanbod van een diner op het raadhuis bij zijne komst te Vlissingen heeft aanvaard. Overigens stelt hij voor en wordt met algemeene stemmen be sloten, om de ingezetenen hij publikatie in de Middelburgsche courant uit te noodigen, van hunne vreugde hij zijner majes- teits komst door het uitsteken van vlaggen, illuminatie enz. te willen doen blijken. Hierna is de zitting gesloten. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 25 april. Voorzitter de heer Fokker. Fungerend sekretaris de heer Loewer. Afwezig de heeren de Crane, Mulock Houwer, Ochtraan, Cau en Keiler; de drie laatsten met kennisgeving van ver hindering. De notulen van 17 maart zijn gelezen en goedgekeurd. Daarna deelt de voorzitter mede dat de raad zich ma" vlei- jen dat bij het tegen het laatst van mei bepaalde bezoek van Z. M. den koning aan de provincie Zeeland, ook Zierikzee het voorvegt nebben zal den geëerbiedigden vorst te ontvan gen, en dat de voorzitter zich te Middelburg bevindt om met den heer kommissaris des koiiiii?s te spreken over de komst van ZM. naar Zierikzee. Burgemeester en wethouders stellen voor: 1. dat zij zullen worden 1. last met alles wat zal behoo- ren gedaan te worden om Z. M. betamelijk te ontvangen en te onthalen, en hen te dien einde zal worden verleend een onbe paald krediet; 2. dat hun eene kommissie van drie leden uit den raad worde toegevoegd om lien in de regeling dezer fees telijkheid bij te staan. Voorts vertrouwt de voorzitter, dat ook de ingezetenen van hunne hooge ingenomenheid met deze heugelijke gebeurtenis zullen doen blijken en met het bestuur zullen wedijveren om de ontvangst van Z. M. op te luisteren, opdat ook te Zierikzee even als elders blijke van de hechtheid der banden waarmede vorsten volk aan elkan der zijn verknocht. Het gevraagde mandaat wordt met algemeene stemmen verleend. Tot ledeu der kommissie om burgemeester en wethouders bij te staan worden benoemd de heeren vau der Lek de Clercq, van Dongen, Mulock Houwer en van der Vliet, daar de raad heeft besloten deze kommissie uit vier leden te doen bestaan. De voorzitter deelt mede dat voor den raad ontvangen is van een ongenoemde een boekwerk, getiteld: „Blik in het verledene en de toekomst enz.," uitgegeven te Rotterdam. Hij stelt voor dit in de boekerij te plaatsen, waartoe is besloten. Voor kennisgeving worden aangenomen twee missives van gedeputeerde staten, strekkende tot goedkeuring van raads besluiten van 17 maart. In handen der heeren de Jonge, Goemans en Lands knecht worden gesteld de ingekomen rekeningen van de koncessionarissen van den straatweg naar Brouwershaven, van de koimnercieweTf, het evangelisch-luthevsch armbe stuur, de brei- en naaischool en het pensioenfonds der ge meente-ambtenaren. Wordt gelezen eene missive van de firma Narden en Tuc- kerhof, met een adres waarin zij afstand doen van hunne regten op de aanneemsom van de verandering der gashouders, maar aan den raad eene tegemoetkoming vragen van fGOO voor verlies van materieel en arheidsloonen bij hen geleden. De heer van Dongen verklaart zich tegen verleen ing vau tegemoetkoming, nadat hij van den voorzitter op zijne vraag had vernomen dat de fabriek door het geleverde niet was gebaat; hij meent dat wel hij verlies tegemoetkoming wordt gevraagd, maar hij winst op eene aanbesteding geene teruggave aan de stad wordt gedaan. De heer van der Lek de Clercq wenscht van burgemeester en wethouders te vernemen of de mislukking van het wer!< niet te wijten is aan het projekt en de getrouwe uitvoering daarvan. Is dit toch het geval, dan zou hij het hard vinden om de aannemers niets te geven. Hij zou zich kunnen ver eenigen met het verleenen van f 300. Hierop antwoordt de voorzitter, dat de expert verklaard heeft dat het projekt uitvoerbaar was bij eene betere maat voering dan geschied is. en men niet uit het oog moet verliezen, dat zij vóór de aanbesteding over het projekt zijn gesproken, dat zij de teekening hebben geleverd en de afmetingen door hen zijn bepaald. Ook burgemeester en wethouders zijn vroeger het denkbeeld van billijkheid, door den heer van der Lek de Clercq geopperd, toegedaan geweest, doch het verslag van den deskundige heeft hen doen zien. dat werkelijk hier aan slechte uitvoering te denken is, hoe zeer burgemeester en wethouders overtuigd zijn dat de aan nemers welwillend getracht hebben goed werk te leveren. Ook de heer de Jonge zegt dat bij de kommissie vroeger sterk het medelijden met de aannemers gewogen heeft, zóó zelfs dat de deskundige dit had bemerkt, doch dat na het verslag van dezen, hij zich moet verklaren tegen elke scha deloosstelling. Hierop is met 7 tegen I stem (die van den heer van der Lek de Clercq) besloten het verzoek te wijzen van de hand. Wordt gelezen een adres van G. Verdooren om ontslag als kontroleur der stedelijke middelen, wegeus vertrek uit de gemeente. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt dit ontslag eervol verleend. Nog wordt gelezen een adres van A. G. Kijn otn be noemd te worden tot kontroleur der stedelijke middelen. De voorzitter zegt. dat dit het eenige adres is. hetwelk is ingekomen, doch dat burgemeester en wethouders een ander voorstel te doen hebben. Op vele plaatsen is. om hetnaauw verband dat tussehen beide middelen bestaat, de betrekking van stedelijk kontroleur opgedragen aan den rijkskontroleur, waardoor meerder zamenwerking der ambtenaren en slechts ée'n hoofd wordt verkregen waarom burgemeester en wet houders zich de vraag stelden en tot eene bevestiging kwa men, of dit ook hier niet wenschelijk zou zijn. Daar intus- schen de heer Voerman, rijkskontroleur, zich niet aanmeldde, hebben zij het noodig geoordeeld hem te vragen, of hij bij eene benoeming door den raad zich daartoe bereid zou gevoe len. Hij heeft hierop te kennen gegeven, alleen dan in een vereenigd toezigt voor de gemeente belang te zien. wan neer het personeel der rijksambtenaren voor al de middelen, wat de ambulante dienst betreft, werd gekommissioneerd, zijnde de rijksambtenaren thans alleen voor de verifikatie dei- steenkolen bij aanvoer uit zee, zoo veel de gemeente betreft, gekommissioneerd; dat in sommige gemeenten de rijksambte naren, tegen eene tegemoetkoming uit de gemeentekas, onder goedkeuring van den minister van financiën, het toezigt uit oefenen en dat hij van zoodanige regeling alhier eene be paalde voorwaarde zijner benoeming moet maken dat bur gemeester en wethouders overtuigd zijn dat door zoodanige uitbreiding van ambulant toezigt de gemeente zeer zou ge baat zijn en zij daarom voorstellen aan den rijkskontroleur de stedelijke controle op te dragen, en bij de benoeming te kennen te geven, dat men genegen zou zijn, onder de goed keuring van den minister van financiën, de rijksambtenaren voor liet geheele ambulante toezigt te kominissioneren, waar toe men hen eene tegemoetkoming zou willen verleenen. De heer van der Grijp meent dat het stedelijk toezigt thans goed is. Ilij zou dus tegen de voorgedragen regeling zijn, daar1 deze meerdere uitgaven vordert. De voorzitter zegt dat de eerste grond tot het voorstel van burgemeester en wethouders is, dat door de kombinatie het toezigt scherper zal zijn, waardoor men vermeerdering van imkomsten mag verwachten. Door de vroegere vermindering vau ambtenaren is thans voor het ambulante toezigt slechts ée'n ambtenaar beschikbaar, hetgeen hij het uitgestrekte ter rein en de groote beweging aan de haven te gering is. Ten andere meent de heer Voerman dat in liet vervolg, wanneer de ambtenaren aan de nieuwe regeling gewoon zijn, ligt bij overlijden of andere redenen van ontslag, de plaats van een stedelijk ambtenaar zou kunnen gesupprimeerd worden, wan neer de gemeente met meer zou gebaat worden dan het be drag van de nu te doene opoffering. De heer van Dongen wijst er op dat het ambulante toezigt niet zoo beperk is. daar de policie-agenten als buitengewone kominiezen kommissie hebben en deze door hunne betrekking steeds een mobiel toezigt kunnen en behooren uit te oefenen. Hij zou gaarne eene bepaalde som weten, die rijksambtenaren zouden moeten hebben, daar hij er tegen isom zich onbepaald te verbinden. De heer Fokker repliceert, dat de policie-agenten, voor het voortdurend ambulante toezigt niet kunnen gebruikt wor den, en zij alleen dun van hunne kommissiën gebruik maken, wanneer hun bij liet verrigten hunner funktiën overtredingen blijkbaar worden. De heer de Jonge zegt, dat de kombinatie ook wenschelijk is in het belang van den handel. De rijksambtenaren, alleen kommissie hebbende voor de steenkolen bij invoer uit zee, trekken zich het toezigt van de verdere beweging niet aan en de handelaar moet dikwerf, aan de eene formaliteit voldaan hebbende, nog een tweede vervullen, waardoor veel tijd ver loren gaat. Bij eene kombinatie zou dit bezwaar vervallen, en daardoor de handel bevoordeeld worden. De heer van der Lek de Clercq vraagt of de verhooging der opbrengst wenschelijk is. Eene uitbreiding van personeel acht hij zeer goed. wanneer men reden heeft te gelooven, dat er sterk gefraudeerd wordt; anders vreest hij dat het noodelooze belemmeringen geeft. Hij acht het intusschen uioeijelijk dadelijk hierop te beslissen en wenscht de behan deling aangehouden te zien tot eene volgende zitting. Gaarne zou hij dan ook een adres van den heer Voerman zien, en de verzekering hebben dat de raad de bevoegdlieid behoudt, om, zoo het gevraagde offer hem te groot voorkomt, daarop terug te komen. De voorzitter beantwoordt het laatste bevestigend overi gens doet hij opmerken, dat eene spoedige afdoening van be lang is omdat zoo lang er geen kontroleur is. de dienst niet geheel voldoende kan worden waargenomen. Hierna is het voorstel van den heer van der Lek de Clercq met algemeene stennnen aangenomen. Overeenkomstig het daartoe gedane voorstel wordt autori satie verleend tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van het rooniseh-katholiek armbestuur 1861. Door burgemeester en wethouders worden aangeboden a. het gemeenteverslag over I 361, hetwelk ter perse is en bijna afgedrukt: en b. de vergelijkende staat der gasfabriek, die ter visie van de leden wordt gelegd. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt beslo ten tot af- en overschrijving van f 808.61) uit de kosten van den aanleg van het zeikterrein, op aankoop van kapitaal, zijnde deze som op dien eersten post voor de dienst 1861 be schikbaar, gebleven. Hierop zal de goedkeuring van gedepu teerde staten worden gevraagd. Idem van f 7,47uit de onvoorziene uitgaven op het kol- lekteloon van den waagineester, gevorderd door hooo-ere opbréngst. Voor kennisgeving wordt aangenomen de medcdeeling van burgemeester en wethouders dat het zeikterrein verpacht is voor f 59. De voorzitter deelt namens burgemeester en wethouders mede dat zij, in overleg met den sekretaris, hij het verleende ontslag aan een der beambten, eene verandering wenschen te brengen in het personeel der sekretarie, te weten een kommies en een klerk in plaats van twee kommiezen. daar zij meenen dat dit ook voor de hiërarchie beter zal werken. Zij herinne ren dat de beide kommiezen thans hebben f 400 elk en een hunner bovendien f 50 vaste gratifikatie. Zij stellen voor den kommies Bethe te geven f 500 en den aan te stellen klerk f300, onder verpligting vnn den laatsten tot inschrijving der notulen. De heer van der Lek de Clercq vraagt eenige inlichtingen en maakt de opmerking dat het bepaald opdragen van werk, als bijv. de raadsnotulen in te schrijven, ligt bezwaar kan geven. Hij zou in de opdragt van werk den sekretaris geheel vrij willen laten. De heer van der Grijp vindt de verhouding van f 500 eu f 300 niet goedhij vindt f 300 voor een klerk, die in den be ginne natuurlijk niets weet, te veel. De voorzitter geeft de gevraagde inlichtingen. De opmer king beaamt hij, doch zegt. dat dit punt daarom aldus is voor gedragen, ten einde te doen blijken, dat de gratifikatie voor het vervolg vervalt. Wat de bedenking van,den heer van der Grijp betreft, merkt hij op. fiat inen iemand dient te hebben van eenige vorming, die door de bezoldiging eenigen band heeft en ook niet telkens verhooging behoeft te vragen. Hierop is liet voorstel aangenomen. Tot leden van de kommissie tot onderzoek der reklames tegen den hoofdelijken omslag en het kohier der hondenbe lasting worden benoemd de heeren van Dongen en Goemans tot leden der kommissie voor de zaken der schutterij de hee ren Goemans en van der Grijp, en tot plaatsvervangers de hee ren Landsknecht en van der Vliet; tot leden van het stem bureau op 13 mei de heeren van der Lek de Clercq eu van der Vliet; de overige leden tot plaatsvervangers. De verordening omtrent de verdeeling der gemeente in wijken enz. wordt aangehouden, en de vergadering gesloten. SNEL.PGRSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS,

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 8