Meer en meer wordt het duidelijk dat de uitslag niet met 's koninos begeerte zal overeenkomen. Door de verkiezingen in den eersten trap, welke eergisteren hebben plaats gehad, schijnt der vooruitgangspartij eene belangrijke overwinning verzekerd te zijn. Uit eene beschouwing van den tegen woordigen staatkun digen toestand van Pr lussen zijn nuttige lessen te trekken voor vorsten en volken. De pruissische kommissie ter beraadslaging over de leger- aan^elegenheden zal 10 mei, onder voorzitterschap van den veldmaarschalk Wrangel, bijeenkomen. In de kabinetsorder waarbij die kommissie wordt bijeen geroepen, zegt de koning o. a.de goede staat des legers waarborgt de veiligheid eu onafhankelijkheid van den troon en van den staat; bezuini gingsmaatregelen ten hunnen koste zijn onmogelijk. De regeringen van Frankrijk en Rusland blijven steeds krachtig den inval tegenwerken van turksehe troepen in Montenegro. Engeland. Pruissen en Oostenrijk blijven echter de Porte ondersteunen in hare oorlogsplannen. De jaardag van'Ruslands keizer is voor Polen gunstig ge weest. De arbeidende klassen zijn voor dit jaar ontheven vun de betaling der klassen belasting. Aan 89 personen, waaron der Bialobzzeski, is kwijtschelding van straf verleend van anderen is de straftijd verkort. Te Milaan niet te Napels zoo als hij vergissing op het bulletin is medegedeeld heeft men eene zamenzwermgont dekt onder de soldaten van het vroeger napolitaansch leger. De zamengezworenen, voornamelijk in de kazerne San Am- brogio gehuisvest, hadden het plan opgevat om zich af te scheiden van de koninklijke troepen en in Lombardye zich tot rooversbenden te vereenigen. De geestelijkheid schijnt de manschappen daartoe te hebben opgezet en hun wapenen en geld te hebben verschaft. Het voorgevallene heeft eene groote sensatie te weeg gebragt, en verscheidene anestaiiën hebben plaats gehad. In de laatste dagen zijn er te Milaan een groot aantal oostcnrijksche deserteurs aangekomen, die bijna allen hungaren zijn. „De gevechten in Amerika doen ouk Europa lijden. In Amerika zijn de slagvelden met lijken bedekt; in Europa worden doodelijke wonden loegebragt aan de moedige strij ders in het kamp der nijverheid. Zoo men in Amerika nog lang den strijd volhoudt, zal ook in Frankrijk en Engeland het lijden van langen duur zijn." Deze woorden vinden we in een tweede artikel van Le constitutionnel, 't welk even als het eerste, waarover wij in ons vorig nommer met een enkel woord spraken, volgens veler oordeel ten doel heeft de sjnnpatlne van Frankrijk voor de Zuidelijke staten te doen uitkomen en het zeifile gevoel ook bij de natie op te wekken. De aangehaalde woorden bevatten eene waarheid welke door niemand zal worden bestreden, maar geheel anders is het gesteld met het betoog van Le constitutionnel. dat de tegenwoordige oorlog aan het vraagstuk der slavernij geheel vreemd is. Wie met eenige naauwgezetheid de geschiedenis van Amerika in de laatste jaren heeft nagegaan, zal tot de eerlijke erkentenis worden gedrongen, dat juist het verschil van bedoelingen en de uiieenloopende belangen omtrent het al of niet instand houden dezer barbaarsche instellingen, de aanleiding tot den burger oorlog uitmaakt. Men behoeft echter de ware oorzaak niet te verbloemen, om even als Le constituti onnel tot hel besluit te komen dat de Zuidelijke staten het regt hebben zich van den bond los te maken. Maar ook deze vraag is het niet welke voor Europa de belangrijkste is. Deze: oï Frankrijk en Engeland tot de erkenning van de konfederatie zullen overgaan, houdt thans de ulgemeene aan dacht gaande. Indien men al de bevoegdheid der Zuideljke staten om zich af te scheiden open lij k zou wdlen uitspreken, dan volgt daar nog geenszins uit dat tot eene erkenning der konfederatie de tegenwoordige stand van zaken regt geeft. Eerst wanneer de zuidelijken zich een zelfstandig bestaan hebben verzekerd en de afscheiding alzoo een fait accompli is, zou de erkenning uit het oogpunt van regt tc verdedigen zijn. De wijze waarop de openbare xneeningin Engeland z.ch tot nu toe heeft uitgesproken doet ons onderstellen dat voor eene erkenning van die zijde althans voor het oogenblik geen gevaar bestaat. Rusland. Ten einde de geldsomloop beter te regelen heeft de rege ring volgens eene mededeeling in liet officiële dagblad - het noodig geacht maatregelen te nemen oin de bank tot inwisseling van kredietbiljetten tegen specie in staat testellen. Daarom zal eene 5 percents leening bij Rothschild te Parijs en te Londen worden gesloten, ten bedrage van vjftien nul- lioenlpondcti sterling, in stukken van 50 tot 1000 pond, waar van de renten betaalbaar zullen zijn te Londen. Parijs, Frank furt en Amsterdam, en welke gedurende de eerste twin tig jaren niet opgezegd noeh gekonverteerd zal kunnen worden. De inkomende gelden zullen terstond ter beschik king van de bank gesteld en de ingetrokken kredietbiljetten dadelijk vernietigd worden. Zoodra het welslagen der lecning verzekerd is zal de minister van financiën voorstellen moeten doen nopens de inwisseling van biljetten tegen goud. Kclgië. De minister van oorlog baron Chazal heeft een brief gezon den aan den gemeentelaad van Antwerpen, waarin hij ver klaart dat hij zou kunnen toestaan eenige hetere gemeenschap van de stad met de nieuwe maritieme inrigtingen. Of echter de ministerhierdoor de bewoners van Antwerpen eenigennate met zich zal verzoenen, betwijfelen wij, daar de eisch van geheele opheffing der fortifikatiën reeds te sterk is uitgespro ken door de bevolking, om nog op dergelijke wijze tot eene soort van transaktic te kunnen worden aangezet. De bevol king wordt te Antwerpen dan ook stelselmatig in onrust gehouden tot zelfs in den schouwburg wordt zij bezig gehou den met de kwestie, die door sommigen als de levenskwestie der stad wordt beschouwd. Reeds eenige dagen hebben al daar opvoeringen plaats van het stuk „Les servitudes mt- litaires." Verschillende geruchten zijn in de laatste dagen ver spreid omtrent den onrustbaremlen gezondheidstoestand van koning Leopold. Het blijkt echter dat deze zeer overdreven zijn en de kwaal waaraan Z. M. lijdende is. dagelijks vermin dert en volstrekt niet gevaarl jk is. Doctor Civiale van Parijs heeft den koning behandeld. Dezer dagen zijn de rekruten der ligting van 1802 naar het kamp van Beverloo vertrokken, alwaar zij drie of vier maanden zullen gekampeerd blijven. Italië. Victor-Emmanuel is op 28 april van Gaëta naar Napels gestoomd, begeleid door drie italiaansche schepen en vier fransche vaartuigen. In den middag kwain hij 1e Napels aan. terwijl hem verscheidene scheepjes en booten reeds in zee waren te gemoet gekomen. Het koninklijk eskader werd dooi de forten en schepen met saluutschoten begroet. De koning is vervolgens aan wal gestapt en heeft, vergezeld van de heeren de la Marmora en Ratazzi, benevens hel hoofd des gemeente- bestuurs, in een open rijtuig verschillende gedeelten der stad bezocht. De nationale garde te paard begeleidde het rijtuig, terwijl de garde te voet langs den weg geschaard stond. Eene talrijke volksmenigte begroette Victor-Emmanuel met leven- dig gejuich en van vele balkons regende het bloemen op het vorstelijk rijtuig. Aan het paleis gekomen, heeft de koning zich op het bal kon vertoond. De werklieden-vereenigingen, de studenten en de nationale garde hebben voor het paleis gedefileerd, waarop de militaire en burgerlijke autoriteiten door den koning ontvangen zijn. Des avonds was de stad schitterend verlicht. MENGELINGEN. Re opvoering van Les volontaires «le 1SI4. Eindelijk heeft op den 28 april de eerste voorstelling, zoo dikwijls aangekondigd, zoo dikwijls herroepen, plaats gehad. Men voorzag een hevigen storm, maar niets van dit alles is geschied. Het stuk zal met vallen onder een hevig gefluit maar slechts langzaam sterven door verveling. Een belgisch dagblad geeft van het stuk de volgende be- schrij ving. De zaal van het the'atre de la porte St. Martin was ontzet tend vol en op de derde galerij zag men verscheidene rijen hoofden, terwijl men zich aan de dwarsijzers vasthield oin beter te kunnen zien. Ofschoon men elkander geruststellend toeriep dat er niets zou gebeuren, zoo verwachtte men toch ten minste iets. Het eerste tafereel is onbeteekenend. Napoleon komt van Leipzig, in den persoon van Lacressonuière; hij moet eene rivier overtrekken of een omweg maken van twaalf uren. De graaf de Maureon biedt zich aan om hem over te brengen. Hij is de zoon van een uitgewekene, slecht opgevoed door een oom, en zijn voorstel verbergt een boos voornemen. Jeanne, het vaderland, verpersoonlijkt in mejufvrouw Lia Felix, houdt echter Lacressonnière ik bedoel Napoleon tegen, meldt hem het gevaar, springt in eene schuit en redt het vaderland. In de tweede akte vinden wij haar weder, in de tent van de generaals der bondgenooten. Zij zijn bezig het plan van den veldtogt te regelen, terwijl zij wordt binnengeleid door de soldaten, die haar hebben gevangen genomen. De generaals ondervragen haar, maar zij antwoordt slechts dat zij Frank rijk heeft gered. Daarop vertrekken zij. het plan van den veldtogt op de tafel latende liggen. Die onvoorzigtigheid komt hun duur te staan. Jeanne alleen gebleven met den graaf de Maureon. houdt tegen hem eene prachtige redevoe ring over de vaderlandsliefde. ILj bekeert zich daarop en vlugt met haar, na vooraf zich van het plan op tafel te hebben meester gemaakt. Jeanne redt door deze vermetele daad Frankrijk. In het derde tafereel is Napoleon geheel alleen in zijn paleis. Het is 1 januarij 1814. De koning van Rome komt hem ge- luk wenschen eu ontvangt als nieuwjaars-geschenk een poli chinel van eenige stuivers schoon voorbeeld van zuinigheid. Hij houdt vervolgens eene zeer lange monoloog, waarop ook wel iets te bezuinigen zou zijn. Jeanne komt daarop binnen, geeft hem het plan van den veldtogt, en de heer Lacresson uière zegt daaropgij hebt Frankrijk gered." Het vierde tafereel brengt ons in de receptiezaal. liet wet gevend ligchaam en de senaat zijn in twee rijen geschaard, koud en onbewegelijk. De heer Lacressonnière houdt eene redevoering uit den Moniteur; zij roepen leve de keizer! en het scherm valt, zonder dat Jeanne dus ditmaal Frankrijk gered heeft. Zoo was het omstreeks tien ure geworden. Men zag elkan der aan. Nog geen enkel geweerschot, niets om over te lag- clien slechts woorden van den heer Sejour gesproken dooi den heer Lacressonnière. Met angst bedacht inen dat er op deze wijze nog tien tafereelen moesten worden afgespeeld. Mejufvrouw Lia Felix had zooveel voor Frankrijk enden keizer geschreeuwd dat hare stem eenigzins schor was gewor den. Eindelijk komen de geweer-en kanonschoten. Terwijl het orkest eene ouverture speelt, hoort men achter het scherm het gerucht van een veldslag. Het publiek wil het scherm opge haald, en roept vrecsselijk daarom. Eindelijk gebeurt dit, maar het gevecht is geëindigd; Napoleom komt te paard op het tooneel en de heer Lacressonnière dreigt te vallen. Men roept leve de keizer, en er is eene groote opgewondenheid op het tooneel. De kruidlucht en al dat krijgsrumoer begint het publiek wat op te wekken dat reeds aller vervelendst be gonnen was te geeuwen. De oostenrijkers willen nu een brug veroveren. De boeren zijn verschanst achter eene barrikade en ontvangen hen met geweervuur. Terwijl dit gevecht wordt gevoerd, zingen eenige vrouwen, grijsaards en kinderen eene hymne aan Frankrijk,, waarvan het referein geweerschoten tot accompagnement heeft. Dit gezang heeft niets fraais of verheffends maar al het leven op het tooneel brengt het publiek in verrukking dat nu dan ook applaudisseert. Waarom het stuk hier niet eindigt, blijkt niet. Wij gaan dus weder verder en zien eindelijk Napoleon te Fontainebleau. Zijne maarschalken verlaten hem, en hem blijft niets over dan een oude vaderlandslievende boer, die bijzonder lange rede voeringen kan houden, en Jeanne, die nu den keizer wil red den, na zoo dikwijls Frankrijk te hebben gered. Daar houden zij met hun driën een aller vervelendst gesprek, het aller ellen digste pathos dat men zich kan voorstellen. De verveling ademende stilte van het publiek geeft genoeg het oordeel daarover te kennen. Het was des nachts half twee ure toen het scherm eindelijk voor de laatste maal viel. Het publiek zocht de kledingstuk ken bijeen en bekommerde zich weinig om den naam des schrijvers. Jeanne had Frankrijk kunnen redden het stuk onmogelijk. De eenige fraaije dekoratiën zijn de verdediging der barri kade door de boeren en de droom van Napoleon. EE TIJ RIN «EN. Den 2? februarij 11. is van Panaroekan vertrokken, geheel beladen, het barkschip Zeepaard, gez. F. Tjebbes. Alles wel aan boord. Volgens brief van den gez. K. Hoek, voerende liet bark schip Burgemeester van Middelburghad hij den 6 maart 11. de reis van Soerabaija naar Rotterdam aangenomenschip en ekipage waren in den besten staat. Volgens brief van den gez. D. D. Ouwehand, voerende het barkschip Stad Middelburq, had hij een vracht gesloten naar Amsterdam of Rotterdamschip en ekipage waren in den besten staat. Volgens ontvangen berigt was het barkschip Minerva te Saiuarang geheel beladen en gereed om on den 9 maart de reis naar Rotterdam aan ic gangen; schip eu ekipage waren in goeden st-.at. Het nederlandsche driemastschip Hugo Grotius. gez. Vo- gelensang, is in de voorhaven te Vlissingen gehaald en wordt waarschijnlijk heden middag naar dereede gesleept. Sedert25 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd naar Antwerpen: Carolina, gez. Goldiuann. Buenos- Ayres; Maid of Iroine, gez. Donald, Oharlestown Sea Bird. gez. Nuttal! Bauxmina; Felix Rosaliegez. Dupas, Camil las; Lucy Ring, gez. Haursow, Falmouth. Van Antwerpen gezeddMina, gez. Wessels, St.Thomas; Igeniagez. Luppis. Foloscanogez. Sigante, beiden naar New- York; Eleonor Dodsor. gez. Easson. Eaglegez. Scarpatie, beiden naar Genes. Belgique. gez. Dorves, Rio JaneiroEspc- ranee, gez. Guillaume, Jeune Marie, gez. Selo, Joseph, gez. Reban, Gazellen, gez. Larsen, allen naar SantanderLizzie Lee, gez. Coward, Samaritan, gez. Bradley, Renonalio, gez. Scott, allen naar Londen; Clara, gez. Dacier, Folic, gez. Blaucliet, beiden naar Bonrdeaux; Conls llarlig. gez. Lopi- sich, Livorno; Heinrick, gez. Niemann, Konscantmopel Conle Szicheny, gez. Catturich, Trieste; Grimistadt, gez Dure, Newcastle; Elisa, gez. Gundersen, Sunderland; Commerce, gez. Dawson, Lynn; Concordia, gez. Jager,Galatz; Catha~ rina Hermina, gez. Visser, Lissabon; Hendrilca C/ilharina, gez. Havi, Wyborg. Van Neuzen gezeild: Catharina,gez. Kra mer, Cadix. IEANUEL3S2ERIGTEN. De voorraad van Banca tin op ontvaug-cedullen, voor de Nederlandsche handelmaatschappij, was den 30 aprii: te Amsterdam1861. 1862. Rotterdam32,266 blokk. 29,300 blokk. Middelburg Afgeleverd in april 9,1 S8 6,766 Nieuwe voorraad136,362 139,SSI Graanmarkten enz. Amsterdam 30 april. Tarwe flaauw. Raapolie o;> zes weken f -1-7 iLijnolie op zes weken f 37- I'rijzen van clfckicn. Amsterdam 30 april. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2Jpct.| 62$ dito Nationale dito 3 74-jj dito dito dito 4 i 98 Aand. Handelmaatschappij -Ij '1403 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 jl00$ Certifik. Hope co4 73$ dito dito 1855, 6de serie. 5 S9$ dito6 Aandspoorweg195} Leening 18604} J 87ij Polen. Schatkistobligatien4 j Spanje. Obljgatien 2 43$ dito binnenlandse1)3 48$ Certifik. coupons bewijzen Krediet instellingJ Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 j 50$ dito amsterdamsche5 i 71 ij- dito nationale 5 60$ dito 1S4.7/1852 2J ifi Bank aktien 3 j7S0 Belgie. Certirikaten bij Rothschild 2} 1 Portugal. Obligatien3 4i$ dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela, dito2$ j 22} Illinois. dito7 I S 2 Mexiko. dito3 IsJOt Londen 29 april, ten 12 ure. Consols 93$. Weenen 29 april, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 71,3(1 29 april, (slotpr.) 4} pet. compt. 9S,40 3pet. 7Ö;oj).

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3