Naar wij vernemen zijn eenige personen, met den toestand van onze oost-indische bezittingen en de behoeften harer be volking bekend, door den minister van binnenlandsche zaken geraadpleegd over het wenschelijke tot oprigting van een In disch instituut aan een onzer hoogescholen. Een dergelijke inrigting zou moeten ten doel hebben de opleiding van jonge lieden tot indische ambtenaren, alsmede het bevorderen van kennis betrekkelijk Oost-Indië bij andere belangstellenden. Zijn wij wel ingelicht dan is reeds aan eenige bekwame mannen de taak opgedragen een uitgewerkt plan te ontwer pen en den minister voor te leggen. Benoemingen en bcsiniten. adeldom. Verleend den titel van baron aan mr. J. A. rid der van der Heim van Duyvendijke, met overgang op zijne wettige mannelijke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 10G5 's jaars. aan den kapitein van het 3e regement infante rie J. H. Boombergen, tijdelijk gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Benoemd tot kapitein 3e klasse bij het Ge regement infan terie, naar ouderdom van rang, de le luitenant van het 5e regement infanterie R. J. L. van der Poel. Kerk- cn schoolnieuws. In de morgen godsdienstoefening van de evangelisch- luthersche gemeente alhier, is gisteren de beroepen leeraar F. II. Michelsen bij zijne gemeente ingeleid door professor F. J. Domela Nieuwenhuis, van Amsterdam, die tot tekst had gekozen Math. XIII 52. Des avonds deed de nieuwe leeraar zijn intrede met eene rede naar aanleiding van 2 Cor. IV 13. Marine en leger. Jl. vrijdag is te Hellevoetsluis buiten dienst gesteld Zr. Ms. raderstoomschip Ardjoeno. De état-major is op non-aktiviteit gesteld. Koloniën. Met den post van heden avond ontvingen wij o. a. het Bata- viausc'.i In delsblad van 14 maart. Alleen het belangrijkste kunnen wij daaraan ontleenen, zijnde de bijzonderheden omtrent de aankomst van hid ai jat oi' java. In het algemeen ovcrzigt lezen we „Het beste berigt hebben wij bij de schaarschheid in den laatsten tijd pour la bonne bouchcbewaard. Hidaijatde vermaarde of beruchte is op Java aangekomen. De bijzon derheden zijner ontvlugting, wederkomst en vertrek naar Java vinden onze lezers in een partikulier en officieus berigt. De civiele en militaire kommandant, de luitenant-kolonel Verspijck, die eerst schijnt gedacht te hebben, dat zijn eigene goede trouw ook door de tegenpartij in het oog zou worden gehouden, heeft, toen hij zich eenmaal van het tegendeel over tuigd had, zoo spoedige, krachtige en doeltreffende maatrege len genomen dat de toeleg van Demang Lehman, om Hidaijat als een paravent voor eigen verheffing te bedienen geheel mis lukt is. Men twijfelt niet meer aan een spoed.gc pacifikatie van Bandjermasing, want Antasarie zal het veld met lang meer kunnen houden, en dan verdwijnen de ondergeschikte hoofden van zelf." Het berigt waarnaar hierboven verwezen wordt luiïlt als volgt „Pangerang Hidaijat, vergezeld van een jongeren broeder en eenig gevolg, is gisteren morgen ten 11 ure per stoomschip Bali van Bandjermasing hier aangekomen,tegen 6 ure 's avonds zonder ceremonieel gedebarkeerd en voorloopig bij den inlandschen ceremoniemeester gehuisvest. „Onze partikuliere berigten aangaande de toedragt zijner overgave meenen wij als zeker te mogen aannemen. „Demang Lehman was een bedrieger en wilde een groote rol spelen in het rijk van Bandjermasing; ten dien einde moest Hidaijat gerehabiliteerd en in zijne waardigheden weder her steld worden. „Daarom haalde hij Hidaijat over naar Bandjermasing op te komen, hield echter alle brieven door den civielen en militai ren kommandant van Borneos zuid-oostkustgeschveven.terug ten einde aan Hidaijat den waren stand van zaken en de be doelingen van het nederlandsche goevernement te verhergen daarom wist hij aan de zamenkomst van Hidaijat met den luitenant-kolonel Verspijck het aanzien eener openbare audi ëntie te geven, die in verband met de proklamatie van Hidaijat aan de bevolking dezen, den van zijn waardigheden ver vallen en vogelvrij verklaarden, weder bij de bevolking moest doen rehabiliteren. „Toen echter Hidaijat naar Java wilde vertrekken, maakte hij van de momentanele afwezigheid van den overste Ver spijck gebruik, om Hidaijat vrees in te boezemen en te be praten van de voorgenomen reis af te zien en zich onder bescherming der bevolking en van de 500 gewapenden te stellen, die Demang Lehman bij zich had. „Maar de overste Verspijck was zeer spoedig weder op het terrein; hij nam zoo krachtige maatregelen, om elke tegen kanting dadelijk te onderdrukken, hij zorgde dat Hidaijat den brief, dien hij hem schreef in persoon ontving, en deze vond zich daardoor zoo geïntimideerd, dat hij het besluit nam, niet alles op het spel te zetten, weder opkwam en zich voor goed overgaf. „Demang Lehman is met eenige, zeer weinige volgelingen gevlugt, zwerft in de.bosschen rond en zal wel spoedig opge pakt of gedood zijn. „Er scheen ook een aanslag gemaakt te zijn. om verschei dene buitenposten onder den schijn van vrede te gelijk aan te vallen en te bemagtigende spoedige maatregelen van den militairen kommandant hebben ook dit onmogelijk gemaakt. „Indien het vertrek van de le autoriteit ter zuidoost-kust van Borneo van Martapoera zonder Hidaijat eene fout was, zij is op glansrijke wijze goedgemaakt; wij wenschen het goevernement en den luitenant-kolonel Verspijck geluk daarmede en hopen dat hij binnen G maanden kan berigten mijn taak is vervuld; de Janus tempel is ter zuid-oostkust van Borneo gesloten. L." Gemengde berigten. In de vorige week overleed te Weenen in 61 jarigen ouder dom de heer F. X. Gruber, een der drie beroemdste bloem schilders der weener schilderschool. Te Dover heeft vóór eenige dagen het volgend ongeluk plaats gehad Ten gevolge van de onbegrijpelijkste achteloosheid waren drie kanonniers op de borstwering vlak voor een 42ponder gaan zitten, terwijl het stuk zou worden afgeschoten en de artillerist, verblind door den kruiddamp der reeds geloste kanonnen, de dwaze daad zijner makkers niet had opgemerkt. Het gevolg was, dat het schot de drie ongelukkigen een eind over de stad heen voerde, een hunner doodde en de beide anderen hopeloos ver minkte. Uit Mulheim wordt berigt, dat het grafgewelf op het kasteel Styrum in de nabijheid der genoemde stad door boosdoeners geheel is verwoest, en de graven vernield. Waar schijnlijk is dit geschied in de onderstelling, dat zij gouden of andere sieraden van waarde in de graven zouden aantref fen, hetgeen echter niet het geval is geweest. Na het plegen dezer schennis, hebben zij eene groote hoeveelheid stroo in het grafgewelf bijeengebragt en in brand gestoken, ten einde op die wijze de sporen hunner misdaad te vernietigendrie kisten zijn daardoor verteerd. Een drietal schuldigen bevindt zich reeds in verzekerde bewaring; twee andere medeschuldi gen heeft men nog niet ontdekt. Het hof van kassatie te Parijs heeft uitgemaakt dat een huwelijk, 't welk uit dwaling gesloten is met een ontslagen galeiboef, niet vernietigd kan worden. Voor de eerste maal is door de leden der neder- landsch-israelitische gemeente te Amsterdam, zeiven hij regt- treeksche verkiezing haar kerkeraad verkozen, uit 30 leden bestaande; tot dusverre geschiedde de benoeming van rege ringswege. Van de ruim 560 kiesgeregtigden zijn ongeveer 400 opgekomen. De drie personen die uit het huis van bewaving te Zwolle vóór eenige dagen ontvlugtzijn, bevinden zich weder in hechtenis. Niettegenstaande den staat van zaken in Noord-Amerika gaat weder een schip met 20 zeeuwscheland- verhuizers van Hellevoetsluis naar New-York. Het regt om fotografiën van de tentoonstelling te vervaardigen, is afge staan aan de London stereoscopic company. De maatschappij heeft \oor dit regt eene aanzienlijke som betaald, en zal nog meer moeten besteden om haarkontrakt goed na te komen. In het gebouw zelf mogen geen fotografiën worden verkocht; ook mogen na 10 uregeene afbeeldingen worden genomen en vóór dien tijd slechts met toestemming der tentoonstellers. Dezer dagen bezochten dejapaneesche gezanten een der voornaamste boekhandelaars te Parijs, vragende naar het meest gelezen erk van deze dagen. Men boodt hen Les misérables aan van Victor Hugo. Een der gezanten verzocht den tolk eenige bladzijden te vertalen; hetgeen geschiedde met het tooneel waarbij Jean Valjean weggejaagd en geschuwd door iedereen, aangesproken wordt door den bisschop Myriël. Een dev ge zanten bleef eenigen tijd in bewondering verzonken en zeide daarop Het is wonderschoon! Welke profeet schrijft der gelijke dingen Zijn naam is Victor Hugo. Laat mij dan zijn standbeeld zien dat zeker .in uwe stad te vinden is! Wij rigten slechts standheelden op voor groote mannen, na hun dood en Victor Hugo leeft nog. Welnu breng mij bij hem. Dat is onmogelijk hij woont in Engeland. Zoo, hij is daar zeker met eene zending belast. En de gezant schreef op zijn album: les inise'rables door Victor Hugo, gezant van Frankrijk bij het engelsche hof. Te Goes heeft het mis bruik van sterken drank weder een offer geëischt. Zekere Jan Klnijt, die meermalen terzake van mishandeling in dronken schap bedreven in handen der justitie is geweest, en nu on langs ontslagen was. werd zondag middag, na zich zeer te buiten gegaan te hebben, in de sloot bij het Vogelzangsche weegtje verdronken gevonden. BUITEKLA1V», Algemeen overzigt. Uit Weenen is per telegraaf het berigt verspreid dat in een kabinetsraad, onder voorzitting des keizers gehouden, het be ginsel der ministeriële verantwoordelijkheid aangenomen en tevens tot eene belangrijke vermindering van het effektief des legers besloten is. Reeds bij herhaling zijn dergelijke berigten in den laatsten tijd tot ons gekomen en later gebleken onjuist te zijn. Mogten zij ditmaal waarheid bevatten, de gunstige invloed van de gewijzigde oostenrijlcsche staatkunde zou zich weldra door geheel Europa doen gevoelen. Le constitutionnel bevat in zijn nommer van 23 april een artikel van den hoofdredakteur Paulin Limayrac, waarin wordt^betoogd dat de verovering van de afgescheidene staten van Noord-Amerika eene onmogelijkheid is. Vanhetstand- punt van Le constitutionnel is dit betoog niets vreemds, daar hij meer sympathie koestert voor het zuiden dan voor het noor den. Door sommigen wordt echter de gevolgtrekking gemaakt dat door dit artikel een blijk wordt gegeven van de gezindheid der fransche regering om te interveniëren. The morning post heeft dezer dagen een betoog geleverd in den zelfden geest als Le constitutionnel, maar dit ministe- riëel blad verklaart zich tegen elk denkbeeld van interventie, en tracht te bewijzen dat dit ook geen voordeel zou kunnen aanbrengen voor de handelsbetrekkingen der europesche volken. Te Liverpool is dezer dagen een koopvaardijschip bin- nengeloopen van de gekonfedereerden, dat eerst door de gefedereerden was prijs gemaakt, doch waarvan de bemanning de vijandelijke wacht welke op het schip was geplaatst, had overrompeld, gevangen genomen of over boord geworpen, en daarop koers gezet naar eene engelsche haven. Verecnigde Staten. De New-York times geeft van den slag bij Corintli de vol gende beschrijving: „De vijand heeft een bloedige nederlaag geleden. Het gevecht duurde den geheelen zondag, werd op den morgen van maandag voortgezet, en bleef tot in den namiddag vier uren onbeslistde vijand is daarop afgetrokken, in de rigting van Corinth, terwijl hij door eene groote magtkavallerie werd achtervolgd. De verliezen aan beide zijden geleden zijn bij zonder groot. „De slag werd begonnen doov den aanval vatN&A vegeraent van Missouri, der divisie Prentiss op de rebellen. Deze keer den zich onmiddellijk tegen de divisie Prentiss, welke den linkervleugel uitmaakte. Van negen uren des morgens tot des avonds bleef de strijd onbeslist. De rebellen werden op eene talentvolle wijze aangevoerd; terwijl zij metden linkervleugel slaags waren, onderhielden zij een vreesselijk ert moordadig vuur tegen den regtervleugel en het centrum, waarbij ons hevigste schieten hen niet aan het wankelen konde brengen. Zij wisten dat de generaal Buell tot onze hulp in aantogt was en wilden den strijd beslissen vóór zijne aankomst. „Ten vijf uren had de vijand onzen linkervleugel terugge dreven, twee derde gedeelten van ons legerkamp bezet, en drong ons met kracht naar de rivier, terwijl hij ter zclfder tijd onzen regtervleugel aantastte. „De generaal\Vallace,die verwacht werd,was verdwaald en kwam niet opdagen. Wij konden toen slechts 38,000 man tegen 60,000 overstellen, en onze toestand was zeer onrust barend. De generaal Grant en zijne officieren deden al het mogelijke om de vlugtelingen terug te houden en niette wijken vóór de aankomst der versterking. De kolonel Webster slaagde er gelukkig in om de zware artillerie in positie te brengen tegenover den vijand, en toen de schemering aanbrak openden de batterijen het vuur op de geheele linie. Weldra konden nu de kanonneerbooten Lexington en Tyler deel aan het gevecht nemen en den vijand bestoken. Deze laatste beweging deed de gekonfedereerden tot staan komen tegen den avond hield het vuren op. en bleven de beide legers in elkanders nabijheid op het slagveld. „Gedurende den nacht kwam de generaal-majoor Wallace, die verdwaald was, bij ons en nam eene stelling in op de regter zijde. Omstreeks den zelfden tijd verscheen het leger van den generaal Buell en begon de rivier over te trekken. De generaal Nelson stelde zich in positie op de linker zijde, rustende op den generaal Crittenden. „Op den volgenden morgen opende de generaal Nelson op den linkervleugel en de generaal-majoor Wallace op den reg tervleugel het vuur. De rebellen vochten met eene hardnek kigheid, die eene betere zaak waardig was. Onze artillerie maaide verschrikkelijk in hunne gelederen. Hunne generaals bemerkende dat deze strijd beslissend was, dreven hen met kracht vooruit in het eerst was alle voordeel aan hunne zijde, maar omstreeds elf ure was de generaal Buell op hunne zijde aangerukt en veroverde vele kanonnen. Nieuwe verster kingen rukten voortdurend aan, afgezonden door de generaals Wood en Thomas. „Omstreeks drie uren keerde de generaal naar de linkerzijde, alwaar de versche troepen strijd voerden, en ziende datde rebellen begonnen te deinzen, gaf hij bevel tot eene charge, die den vijand op de vlugt dreef. De generaal Buell nam dade lijk maatregelen om hen te vervolgen, en omstreeks vijf uren was de vijandelijke legermagt, in vollen aftogt op Corinth, door onze kavallerie achtervolgd. „Wij hadden vele kanonnen veroverd en talrijke krijgsge vangenen gemaakt. Op den eersten dag hebben wij echter ontzaggelijke verliezen geleden, en werd de generaal Pren tiss krijgsgevangen gemaakt. De rebellen verloren den gene raal Johnston, door een kanonskogel gedood, terwijl de generaal Beauregard aan den arm is gekwetst. De overige bevelhebbers van den vijand waren Bragg, Breckenridge en Jackson." België. Te Brussel heeft zich eene vereeniging gevormd tot vermin dering der militaire lasten, de afschaffing van de loting, de slooping der forten in de nabuurschap der groote middenpun ten van koophandel en nijverheid, en de opheffing der dienst baarheden en inkwartiering zonder eene billijke schadeloos stelling. Spoedig zal van wege deze vereeniging eene meeting worden uitgeschreven. Op den 23 april is te Antwerpen de meeting gehouden, waartoe te voren oproepingen hadden plaats gehad. Onder voorzitterschap van den heer d'Hane de Steenhuyze heeft men aldaar weder met groote hevigheid de kwestie behandeld van de militaire dienstbaarheden. Frankrijk. Eerstdaags zullen de redevoeringen in hetlickt verschijnen door den heer Pietri in den senaat uitgesproken, onder den titel van „La politique frangaise ct la question italienne. Daarbij zuilen eenige opmerkingen en ophelderingen worden gevoegd. „Les majorats litte'raires" van Proudhon, welk werk tot nog toe slechts in België werd uitgegeven, zal nu ook wor den uitgegeven door de heeren Garnier en Ra$on te Parijs. Wij deelden in ons vorig nommer de verschijning mede van eene latijnsche brochure „de libertate-adolescens ad ado- *lescentes." Thans vernemen wij dat het kleed den inhoud niet heeft kunnen behoeden voor inbeslagneming. De heer Heiion de Barême wordt vervolgd wegens opruijing tot haat en verachting van de regering. Binnen korten tijd ziet men de indiening te gemoet van het wetsontwerp met betrekking tot dotatiën en belooningen voor het leger, aan het wetgevend ligchaam. De beraadsla gingen daarover zullen, vooral na hetgeen vroeger over het dotatie ontwerp is voorgevallen voor den graaf Palikao eene bijzondere belangrijkheid hebben. Te Weenen is het gerucht verspreid dat Pius IX aan den jongen keizerlijken prins van Frankrijk den titel zou geven van koning van Rome. Dat dit gerucht overigens nog geen bevestiging heeft ondervonden, behoeft geene verzekering. Op het programma der lessen van Le collége de france, komt weder de heer Ernest Renan voor, die dus in het bezit schijnt te zullen blijven van zijn leerstoel. De hoogleeraar zal iederen maandag de vergelijkende semitische taalstudie en iederen zaturdag het boek van Job behandelen.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2