den aan bloedverwanten vaarwel moet zeggen en als 't ware levend ten grave wordt gedragen. De officier dien men naar die verre gewesten heen voert, wordt soldaat; de student wordt soldaatden priester zelfs wordt het soldatenbloed aangetrokken; en aan hunne zijden in het zelfde gelid, naast hen in het zelfde bed van planken vinden zij menschen die alle soort van misdaden verpersoon lijken, en als hen geheel gelijk voor de krijgstucht, dikwijls minder lijden moeten doorstaan. Volgen wij een dier ongelukkigen, wegens staatkundige misdrijven veroordeeld, en aan huisgezin en woonstede ont rukt, op zijn moeitevollen togt naar die verre streken. Daar het de polen zijn die het grootste getal leveren, zullen wij Warschau als plaats van ons vertrek beschouwen. Van deze stad, aan de boorden van den Ou ral, alwaar de veroordeelden in hunne verschillende regementen worden ingedeeld, bestaat de eerste tnarsch uit omstreeks 600 mijlen, die men hen te voet doet afleggen. Velen hunner hebben reeds verscheidene maan den, of jaren somtijds, in de ijzers geklonken doorgebragt en zijn verzwakt door gevangenschap en slechte behandeling. Zij begeven zich op weg,van soldaten-mantels voorzien, meteenige stuivers in hun zak, die liet goevernement hun toekent voor hun dagelijksch levensonderhoud, waarvan bij iedere uitdee- Ii'ng de officier die hen vergezelt een deel afhoudt, en voor het overige aan het toezigt onderworpen van hardvochtige soldaten, (lie meenen dathetgezugzich slechts uit dóór geweld. De meesten, wier ligchaamskrachten op weg niet te kort schieten, doen den togt in zeven maanden. Zij die een zwak gestel bezitten, zijn doorgaans verpligt zich op te houden in de militaire hospitalen, en doen gewoonlijk tien of twaalf maanden, en soms nog Iangeren tijd, over de reis. Anderen weder bezwijken onder weg, want men doet zelfs de gebrek- kigen te voet gaan. Kr bestaat een voorbeeld van een dezer ongelukkigen die den weg van Warschau naar Orenburg op krukken heeft afgelegd. Een ander, bij wien door een aange boren gebrek het eene been korter dan het andere was, en toch door den krijgsraad tot de militaire dienst was verwe zen, sleepte zich voort tot Posk en werd toen, daar hij niet verder kon gaan, aldaar gebruikt oin de paarden van het eska dron. clater kampeerde, te weiden. liet was een student in de regten van de universiteit. De wegen der poolsche provinciën loopen, even als die der zuidelijke van het rijk,allen uitopMoskou. Het is dan ook naar deze stad dat de poolsche gevangenen worden heengevoerd. Zij trekken door Lithauen, Rusland, de poolsche provinciën en Smolensk en volgen den weg van het groote leger in 1812. Het getal veroordeelden vermeerdert steeds onder weg, want in alle depnrtements-steden vergroot men het konvooi met allerlei soort van gevangenen staatkundige veroordeel den, dieven, roovers, enz., sommigen naar Siberië bestemd, anderen tot eeuwigen of tijdelijken dwangarbeid veroordeeld. Het is eene verzameling van alle nationaliteiten des rijks, maar ook van de verpersoonlijking aller harststogten, laaghe den en ellende die cler menschheid eigen zijn.Welk een schouw spel, welk een gezelschap voor jonge lieden die aan hunne studiën en deugdzame famieljes worden ontroofd! Verscheidene gevangenen, verschillend van leeftijd, ge slacht, lengte en sterkte worden gezamenlijk aan een groote ijzeren staaf geketend en moeten leeren om gelijkelijk te mar cheren, want elke onregelmatige beweging van een hunner doet zich langs de geheele staaf als een elektrieke schok gevoe len en wordteen bron van lijden voor allen. Langzamerhand gewennen zij zich om te zatnen met een gelijken stap te mar cheren, waarbij de ijzeren staaf door deze regelmatige bewe ging minder verschrikkelijk wordt. Weldra echter komt er nieuwe toevoer van reisgenootende pas aangekomenen weten nog niet regelmatig te marcheren, en het lijden begint dus op nieuw. De oude vloeken en verwenschen de onge- oefendegeketenden, tot dat ook deze weder eindigen den ver- pligten regel matigen tnarsch aan te leeren. Zoo marcheert men twee dagen. Gedurende den derden rust men uit. De dagmarseh is van twintig tot dertig wersten, afgebroken door een kortstondig oponthoud tot voldoening der natuurlijke behoeften, waarbij de ijzeren staaf weder ieder tot de zelfde bewegingen verpligt. Op hét midden van den dag wordt halt gehouden en verzamelen zicn tie ongelukkigen in de schaduw, als het weder schoon, en die te vinden is, en strekken hunne pijnlijke ledematen eenigen tijd in rust uit. Weldra echter begint het ruwe jaargetijdede scherpe wind steekt liet gelaat; de ijzeren staaf en de kettingen worden met. ij zei bedekt; de opgehoopte sneeuw (loetden togt nog ver moeiender zijn, en de officier verhaast den togt om des te vroeger aan de plaats des oponlhouds te kunnen zijn. Hij was ingeslapen, vertrekt dus later en wil nu den verloren tijd weder inhalen. Somtijds heeft hij een rendez-vous, eeneuit- noodiging tot een diner in de stad waarheen men marcheert, hij doet den pas versnellen en dan marcheert men niet meer. men loopt. Want men moet hem volgen en hij zit te paard even als de kosakken die hem vergezellen. Overigens kunnen de soldaten te voet, die vrij marcheren, veel sneller gaan dan de ongelukkige geketenden. En wat deze laatsten betreft, zij moeten vooruit, altijd vooruit; de lans, de zweep en sabelslagen geven kracht aan de verzwak ten. Die ziek worden, blij ven onder weg in de hospitalen of worden door (len dood van de krijgsdienst verlost. Velen komen echter al deze ellende te boven, daar het menschelijk ligchaani zoo sterk is in het verdragen van ligchaamssroarten. De neef van den bekenden generaal Dylinski, iemand van jeugdigen leeftijd en zwak gestel, heeft de reis gedaan in 1S4S geketend aan eene boheemsche vrouw en een ouden roover, die, na zich beroemd te hebben gedurende zijn leven dertien personen te hebben vermoord, zijn metgezel der ketting het hoofd insloeg zeggende: de weg begint mij te vervelen, ik wil hier uitrusten tot het onderzoek is afgeloopen; dertien perso nen te vermoorden of veertien, komt op het zelfde neer, de verantwoordelijkheid wordt er nietgrooter door. Vele anderen hebben den togt onder dergelijke omstandig heden en met dergelijke reisgezellen volbragt. Vele jonge lieden, bijna kinderen, geëmployeerden bij hetgoevernement, landeigenaars, werklieden, landbouwers, studenten en einde lijk door Oostenrijk uitgeleverde geëmigreerden. 13ij de aankomst aan het nachtstation, wordt het gansehe konvooi in de stadsgevangenis opgesloten. Men maakt de gevangenen van de ijzeren staaf los. maar laat hen hunne kettingen. Voor rustplaats krijgen zij houten slaapsteden in een hoek staat een stinkende bak. Dikwijls zijn de gevange nissen zoo naauw, of is het transport zoo talrijk, dat de gevan genen zich ter ruste leggen, de een op den ander; een passief iijden gedurende den slaap, na een aktief lijden op weg. Met dat alles heirlegers van ongedierte, eene wemelende bevolking der russissche gevangenissen steeds voorzien van prooi. Vele gevangenen die dezen langen weg hebben afgelegd en weder terug zijn gekeerd, verhalen dat in vele dier holen men zich op een beweegbaren grond waande. Thans blijft ons nog over te verhalen water met al deze ongelukkigen gebeurt na de aankomst op de plaats hunner bestemming. Wanneer de politieke veroordeelden van Pólèh in zulke omstandigheden de eindelooze steppen op hun togt naar Orenburg doortrekken, is hunne eenige troost om zich in het zelfde transport te bevinden met twee of drie hunner landge- nooten. Dan wordt de lange weg verkort door wederkeerigen bijstand, door opbeuring en troost. Op dezen wreedeu pel- grimstogt wordt (le ijzeren staaf tot een onverbreekbaren vriendschapsband, en men blijft ook aan elkander gehecht nadat die vreesselijke ketenen zijn verbroken. Met welke ongerustheid gevoelt dan ook niet zulk een reiziger de koorts der vermoeidheid in zijne aderen. Uitputting en ziekte zou den hem scheiden van den keten waar hij vrienden heeft ge vonden. De anderen ondersteunen hem en geven hem kracht door hunne woorden van opbeuring en troost, tot dat de ver ergerde ziekte hem verhindert zich verder voort te slepen en hem noodzaakt zich bij het eerste hospitaal op te houden, treurende over deze verhindering in den loop zijner balling schap. Daar wacht hij een ander transport af; en hij behoeft niet lang te wachten want Polen levert steeds nieuwe kon tin- geuten. Dikwijls zijn zijne krachten nog niet geheel hersteld, als hij weder op nieuw verzoekt aan de ijzeren staaf te wor den geketend, hopende om er weder landgenooten aan te treffen. Somtijds echter wacht hein eene wreede teleurstelling als geen pool zich onder het transport bevindt. Er zijn er die aldus den geheelen afstand tot Orenburg hebben afgelegd zonder ander gezelschap dan dat van roovers. Te Moskou worden de voornaamste transporten vereenigd. De gevangenissen der stad, die uit de zuidelijke en midden provinciën des rijks worden gevuld, zijn op hoogten gebouwd, waaruit twee malen per week transporten worden gezonden naar Vladzimierz, Nowogorod en Kazan. De transporten bestaan dan gewoonlijk uit honderd tot twee honderd veroor deelden, waarbij men dan ook de polen voegt. Van hier af wordt de weg voor deze laatsten al treuriger en treuriger. Zoo lang zij in Lithauen en Wit Rusland waren, betraden zij nog den vailerlandseben grond. Nadat zij eens de grenzen hebben overschreden en Moskou aangedaan, is het vaarwel aan Polen en Europa uit te spreken. Aan de oe vers van de Wolga is alles nieuw een andere hemel, eene andere groeikracht; eu als de balling zich zeiven in het water van dien stroom beschouwt, na verscheidene maanden den vreesselijken togt te hebben afgelegd, ziet hij geheel zijn ver leden in die verre gewesten verdwijnen, welke hem geen en kele tijding zullen melden van hen die hij bemint en die hem beminnen. Hier echter begint de materiële toestand van de veroordeel den zich te verbetevenzij hebben thans geen honger meer te lijden. De russische boer is liefderijk en goed. Gewoon aan de onbillijkheden van eene despotische regering, gelooft hij niet aan de regtvaardigheid der regthanken, en voor hem is elke veroordeelde een slagtoffer, zonder dat zelfs zijne medelij dende redeneringen eenig onderscheid maken tusschen poli tiek veroordeelden, dieven en roovers. In elke stad, welke de gevangenen nu doortrekken, komt het volk hen te gemoet met brood, levensmiddelen en geld in naam van Jezus en van de heilige maagd. Het transport kiest een hunner uit om de aalmoezen gelijkelijk te verdeelen. De bevelvoerende officier en de soldaten nemen er echter hun deel van, hetgeen de gevangenen zich wel moeten laten wel gevallen, daar anders het geven van aalmoezen verboden zou worden. Die tooneelen van volksliefdadigheid herhalen zich in alle bevolkte streken. Te Kasan scheidt zich de weg in tweeën, de weg naar Siberië langs Erathburg en die naar Orenburg, die zich wes telijk keert. Daar nemen de aanstaande soldaten van Oren- burg afscheid van de veroordeelden naar Siberië en tot dwang arbeid, en komen na weinige dagen op de plaats hunner bestemming. De stukken, die den aard vermelden der misdrijven en het besluit bevatten van overbrenging, worden gewoonlijk reeds lang vooruifgezonden, vóór dat de gevangenen te Orenburg aankomen, zoo dat men dadelijk hunne bestemmingsplaats weet. Somtijds zijn er bepaalde verordeningen voor dezen of genen onder ben de een moet naar de verst verwijderde oor den worden gezonden, een ander moet in deze of gene kom- panjie worden ingedeeld of in dit of dat fort opgesloteneen derde mag zelfs geen verlof bekomen te schrijven, te teekenen of te zingen, zoo als het geval was met den heer Sweczanka. Wat hen betreft, omtrent welke geene bijzondere bepalingen zijn voorgeschreven, deze worden door den generaal-majoor - ingedeeld in de bataljons waarbij zich het kleinste getal ge deporteerde soldaten bevindt, en maakt daarvan vervol^RA; - „Cf^japonS en losbare obligatien, U AmstW.iinAM 24 nnril. Metnllïfik f 21.821- IS Er zijn acht bataljons van linie, waarbij de politieled .^ér- rapport aan den keizer zei ven. oordeelden worden ingedeeld. Deze bataljons zijn verspreid, in de verschillende deelen der groote eenzame streken,der provincie Orenburg, die van Samarsk en de woestijn van ICir- ghise, welke zich uitstrekt van de Oural tot aan de Caspiscbe zee en aan het Chinesche rijk grenst. Twee bataljonszijn voortdurend te Orenburg, de reisis dus voor hen, welke hierbij moeten worden ingedeeld, ten einde. Die in de andere bataljons moeten worden ingelijfd, moe ten nog 600 wersten utleggen als zij naar Twich gaan, 1000 als zij naar Protrowski, en 1500 als zij naar Porowsk vertrekken, welke laatste stad op de chinesche grenzen ia gelegen. Eenmaal in de bataljons, begint er voor ieder een geheel militair leven. Maar de toestand van den een en den ander verschilt veel, naarmate zij te Orenburg blijven of zelfs naarmate zij naar deze of gene streek worden gezonden. De eersten hebben wel een moeijelijke dienst, maar er is daar een gemakkelijker verkeer met den vreemde en een grooter aantal polen. De anderen, die bijna geen dienst hebben te doen, hebben bijna een vrij leven, maar vrij in eene woestijn, zonder verkeer buiten hunne forten, zonder iets om die vrees selijke eenzaamheid dragelijk te maken. De besluiten waarbij de ballingschap is uitgesproken ver schillend in hunne bepalingen, verdeelen de veroordeelden in verschillende klassen. Sommigen zijn van alle burgerlijke regten vervallen, anderen slechts van hunne titels van adel dom. Voor sommigen is alle bevordering uitgesloten, anderen kunnen opklimmen tot den rang van officier, onder voor waarde nooit weder in Polen te komen. Echter kan men als hooge gunst na tien jaren dienst te hebben gedaan als officier een verlof bekomen om zijne famielje te bezoeken. Daar er echter ten minste tien jaren noodig zijn om tot dien graad op te klimmen, zijn er weinige die hunne regten kunnen doen gelden op deze ironische weldaad van den Czar en zij die er van kunnen gebruik maken, vinden slechts hunne famielje terug, zeer verminderd gedurende de lange jaren der afwe zigheid. Zoo lang Nicolaas leefde, werden deze bepalingen streng opgevolgd, maar sedert den nieuwen keizer zijn de veroor deelden overgeleverd aan den willekeur der militaire bevel hebbers, die volgens hun eigene zienswijze handelen. Somtijds gebeurt het. dat zij die hunne titels van adeldom hebben verloren veel spoediger bevorderd worden dan andeven. Som tijds zendt men de veroord "elden tot de levenslange dienst als soldaat naar hunne haardsteden terug, terwijl men voort durend in de lagere rangen laat dienen hen die regt hebben op bevordering. In Rusland veracht ieder ambtenaar de wet, zelfs als die wet een besluit des keizers is. Een der gevolgen van despotisme is willekeur zelfs in het naleven haver eigene besluiten. BETALIKG VA1V COIPOXS. De coupons der 6 pet. Russische certifikaten, administratie Hope co., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski, ver schenen 1/I3januarij 1862, worden betaald: de coupons groot Rs. 30 in bank assignatien met f 13,98 en die groot Z.Rs. 15 in zilver, inet f 24,47. ZEETWlHXftEX. Sedert 22 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd naar Antwerpen Alterna, gez. Jessen, Montevideo Eloile desmers, gez. le Calvey, Spanje; Marie I'idorine. gez. Lorine, St. Barbe.gez. le Bideau, heide van Camillas; Johanna, gez. Domke, New-York. Naar Gent besterad Mystery, gez. Hudson, Middlesbvo. Van Antwerpen gezeild Daniel Dyer, gez. Parnell, Genua; Energie, gez. Czaskin, LondenZwei Gebrïider, gez. Sass, Hartlepool. Rusland. Polen. Spanje. HAXDELStSKKIGTEX. Prijzen van eSekten. Amsterdam 25 april. Nederland.Certifik. Werkelijke schuld 2*pct.i 62-j- dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* Oblig. 179S/1816 5 Certitik. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 ditofi Aand. spoorweg Leening 1S604* Schatkistobligatien 4 Obligatien 2 dito binnenlandse^3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsehe5 dito nationale 5 dito 1847/1852 2* Bank aktien 3 Belgie. Certirikateu bij Rothschild 2.J Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela, dito2* lllinois. dito7 Mexiko. dito3 741 98J i 1401 101$ m 196 8S* 43* 48$ _Si 70* 5S* 25* 733 54* 441 441 22$ 81 29* Londsn 21-april, ten 12 ure. Consols 93*. ^^SVe^neii 24 april, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 70,20. ^JPanJs^ 1 april, (slotpr.) 4$ pet. compt. 9S,55 3pct. 70,52. Amsterdam 24 april. Metalliek f 21,S2*Napelsclie f—Diverse engelsclie in £f 11,70; Engelsche Russen f,11,70 Fransche f 55,62* Belgische f 55,621Pruissisghe f 34,62*Spaansche piasters f 2.3S Spaansche coupons per fr. f—Harab. Russen f31,87* Russische in zilveren roebels f33, Poolsche in fl. f26,87*; Natiouale htcta~ lliek f28,95; Dollars f

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3