MIDDELBÜRGSCHE C O U R A N T. 50. Zaturdag 1862. 26 April. f"" Editie van vrijdag avond ure. middelburg 25 April. De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De nieuw benoemde leden, deheeren J. D. Fransen van de Putte, F.W. C. Blom en H.Guljé(beide eersten gekozen in het kiesdistrikt Rotterdam, de laatste in het kiesdistrikt Breda) hebben zitting genomen, nadat hunne geloofsbrieven waren onderzocht en, in orde bevonden. Onderscheidene wetsontwerpen," waarvan we vroeger op gaafhebben gedaan, zijn bij de kamer ingediend. De heer van Goltstein heeft aangetoond dat het wensche- lijlc was inlichtingen te ontvangen y ver de zamenstelling van het kabinet en de rigting welke het voornemens is te volgen. Hij bragt ook het bezwaar 'ter sprake, 't welk bij sommigen bestaat tegen de geldigheid van de wijze waarop de benoe ming der ministers is geschied. Mogt de regering omtrent deze punten geene inlichting geven, dan stelde de heer van Goltstein zich voor later verlof te vragen om de regering daar over te interpelleren. De heer Thorbecke heeft medegedeeld dat nog in deze zit ting zullen worden ingediend wetsontwerpen tot regeling der indische komptabiliteit, der kuituur-ondernemingen, dei- pensioenen voor indische ambtenaren, tot af koop van tien den, tot regeling van het middelbaar onderwijs en der medi sche policie. De heerWintgens heeft verlof gevraagd en bekomen om tot den minister van koloniën eene interpellatie te rigten, be trekkelijk het besluit aangaande de delftsche akademie. In deze zitting zijn ook ingekomen eenige regeringsversla gen en mededeelingen van koninklijke besluiten. De minister van binnenlandsclie zaken heeft nog verklaard spoedig eenige mededeelingen te zullen doen betrekkelijk de koncessie tot het maken van een waterweg van Amsterdam naar zee, waaromtrent een plan bij de kamer is ingediend. Omtrent het bezoek dat de koning voornemens is binnen kort aan onze provincie te brengen, vernemen wij de volgende bijzonderheden Woensdag den 21 mei zal Z. M. tegen den avond alhier aankomen en zijn intrek nemen bij hoogstdeszelfs koinmis- saris. Donderdag voormiddag zal Z. M. algemeene en bijzondere audiëntie verleenen, daarna de merkwaardigheden der stad bezigtigen en gebruik maken van het diner dat hem door het f gemeentebestuur wordt aangeboden. Des avonds zal, naar I het zich laat aanzien, eene algemeene illuminatie worden ontstoken. Vrijdag zal Z. M. vroegtijdig uitrijden om, over Koude- kerke en Biggekerke, Weslkapelle te bezoeken, van daar bij goed weder met de stoomboot Frans Naerebout naarVlissingen stoomen en gebruik maken van een hem op het raadhuis dier gemeente aan te bieden diner. Na zijner majesteits terug komst alhier zal er receptie van dames plaats hebben. Zaturdag morgen vroeg zal Z. M. zich op weg begeven naar het voormalig 4e distrikt, waarschijnlijk te Hoofdplaat aan komen en Biervliet, Yzendijke, Aardenburg en Sluis bezoe ken, in welke laatstgenoemde plaats Z. M. een dejeuner dina- toire zal worden aangeboden. Over Oostburg, Schoondijke en Breskens zal de terugtogt naar Middelburg plaats hebben. Zondag morgen zal Z. M. de godsdienstoefening in de nieuwe kerk alhier bijwonen en vervolgens eenige gemeenten in Walcheren, waaronder Veere en Vrouwepolder, bezoeken. Des avonds zal er diner zijn bij den kommissaris des konings. Maandag morgen begeeft zich de koning over Vlissingen naar Neuzen en verder naar verschillende plaatsen in het voormalig 5e distrikt, waaronder Axel, Sas van Gent, Hulst en Hontenisse. Des avonds zal Z. M. zich te Walsoorden op zijn sioomjagt inschepen oui den volgenden morgen Zuitl- Beveland te bezigtigen. Na afloop van den togt door dat eiland zal Z. M. weder den nacht aan boord van het konink lijk stoomjagt doorbrengen, dat alsdan te Wolfaartsdijk zal liggen. Woensdag zal Z. M. Noord-Beveland eu Tholen, en einde lijk donderdag Zierikzee en andere gemeenten op het eiland Schouwen bezoeken. waardigheden bezigtigen en den nacht doorbrengen zou. Den volgenden morgen zou H. M. over Luik naar Jeumont en van daar met den keizerlijken trein naar Parijs vertrekken, alwaar II. M. ten 7 ure des namiddags verwacht werd. JXII. MM. de koning en koningin zijn woensdag morgen ten half zeven ure met een extra-trein uit de residentie naar Arnhem vertrokken. Z. K. II. de prins van Oranje heeft HH. MM. tot aan het station uitgeleide gedaan. Van Arnhem zou Z. M. de koning zich naar het Loo en van daar naar Zwolle begeven, alwaar hij des namiddags ten vijf ure is aangekomen en den volgenden dag de aangekondigde audiëntie aan auto riteiten verleende, welke zeer druk bezocht werd. Z. M. maakte donderdag middag ten zes ure gebruik van het hem door den kommissaris des konings aangeboden diner, en woonde des avonds de uitvoering hij van het oratorium De schepping. In den loop van den dag heeft Z. M. verschillende inrigtingen bezocht. II. M. de koningin heeft de reis verder per extratrein ver volgd naar Aken, alwaar zij de Domkerk en andere merk In de vergadering van het gewestelijk bestuur der ver- eeniging Zeeland van hetNederhmdsch onderwijzersgenoot schap, is onder anderen bepaald, dat de algemeene geweste lijke vergadering zal plaats hebben op woensdag den 11 junij des morgens ten elf ure in d^cici ''rit St. Jorjs te Middelburg. De achttiende algemeene vergadering van hetNederlandsch onderwijzers genootschap zal gehouden worden teGorinchem, woensdag, donderdag en vrijdag, 30 en 31 junij en 1 augustus. De vergadering zal worden geopend met eene rede. door den heer A. van Otterloo, te houden woensdag den30julij, ten vijf ure, in het lokaal De doelen. Men schrijft ons uit Oostburg, 23 dezer „Gisteren werden, op grond van de wet op de onteigening ten algemeenen nutte, door de bevoegde autoriteit afge maakt twintig stuks rundvee van den landman Henrikus Antonius Calon, in de gemeente IJzendijke. Vijf der run deren waren door de longziekte aangetast eu vroeger was reeds één. dier van dien landbouwer aan die ziekte gestorven. „Het vleesch der overige gezonde beesten werd heden in het openbaar verkocht ten bate van het rijk. De opbrengst daarvan zal strekken in mindering van de aan Calon bereids uitbetaalde schadeloosstelling." Uit Doesborgh schrijft met ons 22 dezer „Vroeger werd u het een en ander medegedeeld omtrent den stand van zaken in het naburige dorpje Ellecom. De twist is daar op verre na nog nietgeëindigd. Steedsblijven de twee partijen tegen over elkander staan en, zoo als het gaat bij be krompen menscben, tracht men over en weer op allerlei wijzen zoo veel mogelijk te plagen en te kwellen. Sedert lang wordt er, gelijk u bekend is, inde kerk niet gelezen of gezongen, ofschoon de predikant zijne predikatiën blijft houden, waar door de zamenkomsten het karakter van gemeenschappelijke godsdienstoefening geheel verliezen. „Daarbij komt dat de plegtigheden bij de protestantsche kerk in gebruik, belagchelijk worden gemaakt en daardoor na tuurlij kal hare kracht missen. Verbeeldt u dat de predikant onlangs den doop zoude bedienen en na den afloop der mor gen godsdienstoefening, bij ontstentenis van den koster, door eene vrouw water m het doopbekken liet doen. Men had hem evenwel gewaarschuwd dat dit water zoude worden weg ge worpen en daarom had hij, uit voorzorg, geen suiker in zijn drinkwater laten doen. Toen hij nu van den predikstoel naar beneden kwam om die plegtigheid aan de kleinen teverrigten, ontbrak het noodige. Hij ging zelf daarop weder naar boven en gebruikte het overschot van zijn drinkwater. „De nieuw bevestigde ledematen moesten het avondmaal ge bruiken in de kerk te Dieren, omdat men gedreigd had ook bij die plegtigheid de orde te zulten storen. Gij kunt uit deze beide voorbeelden gemakkelijk opmaken hoe het verder te Ellecom gesteld is en hoe noodig het is dat aan die zoo veel geruchtmakende zaak een einde komt. Ook in regten ver volgt de graaf thans zijne zaak. Verscheidene personen, die öf als kerkmeesters öf op hunnen last de kerk voor de ge meente hebben geopend door het wegnemen van het slot op de deur, zijn op den 29 dezer gedagvaard voor de regtbank te Arnhem, om korrektioneel te regt te staan wegens verbreking van sluiting. Hoe dit zal afloopen weet men natuurlijk nog niet, maar men gist dat dit proces wel eens van langen duur kan zijn, omdat eerst zal moeten uitgemaakt worden aan welke zijde het regt in dezen is. Jammer dat tot nog toe, zoo als men zegt, niet in alles zonder aanzien des persoons werd gehandeld." Naar wij vernemen, beeft de baron S traten us, nederlandsch gezant in Hannover, verzocht tijdelijk op non-aktiviteit van dienst geplaatst te worden; doch is dat verzoek niet inge willigd. {Amst. courant.) Ten gevolge eener nieuwe meting van den afstand tusschen de nederlandsche telegraafkantoren en de kantoren en grens- punten der Duitsch-Oostenrijksche telegraafvereeniging bui ten Nederland, worden de bestaande tarieven met ingang van den 1 mei aanstaande aldus gewijzigd De prijs van een enkel berigt wordtmet70centverrainderd van Amsterdam naar Papenburg en llostockvan 's Graven- bage naar Innsbrück en Praag; van Nijmegen naar Hamburg en over Hamburg naar Skandinavië; van Assen naar Rusland over Polangen-Eudkühnen; van Winschoten naar Rusland over Radziwilow; van Deventer naar Zwitserland over Höchst, Romanshorn, Constanz en Leopoldshohe; van Hen gelo, Middelburg, Venlo en Vlissingen naar België over llerbesthal. De prijs van een enkel berigt wordt daarentegen met 70 cent verhoogd, van Bergen op Zoom, Goes, 's Gravenhage, Leiden, Middelburg, Neuzen, Scheveningen,Schiedam,Vlnar- dingen, Vlissingen naar Moldavië over Nemeritschenyvan Culênborg, Dokkum, Leeuwarden, Tilburg en Utrecht naar Wajiaehye, over Ober-Tömös; van Gouda, Rotterdam. Schie dam, Utrechten Vlaardirigen naar Zwitserland over Höchst, Romanshorn, Constanz en Leopoldshohe; van Dokkum en Zaandam naar Emden en over Einden naar Groot-Brittanje. {Neder(andsche Staats-courant. Bij de kommissie voor de werklieden in de fabriek van Gebroeders Horrix te 's Gravenhage is reeds f3079,29 ont vangen. waaronder van Z. M. den konina f i öOO. van HII. KK. HH. 'prins en prinses 'Hendrik' der Nederlanden f 250, van Z. D. H. den hertog van Saksen-Weimar f 100 en H. II. prinses Anna van Saksen-Weimar f25 enz. Ook is ingekomen van de vereenig'mg van den werkenden en dienstbaren stand f25, van het personeel van de fabriek van de heeren Hotz en van Coeverden (firma wed. Sterkman en zoon) f 60,80, enz. Ook zijn van verschillende zijden geschenken en aanbiedin gen gedaan van gereedschappen en andere benoodigdheden, ten einde de werklieden zoo spoedig doenlijk weder aan het werk te kunnen stellen. Oj) dingsdag S julij a. s. zal te Deventer worden gehouden de 85ste algemeene vergadering der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid. Den 9 zal er eene vereeniging plaats hebben van de leden der maatschappij tot het houden van een kongres van nijverheid, en den 10 eene tweede zitting der algemeene vergadering. Direkteuren zul len o. a. aan de algemeene vergadering voorstellen, hen te raagtigen om bij voortduring pogingen aan te wenden tot afschaffing of wijziging van de wet op de patenten. Opliet kongres zullen worden behandeld negen punten, waartoe o. a. behoort het volgende: De tegenwoordige wet, waarbij de akcijns op de suiker wordt geregeld, werkt al§ beschermend regt voor de suiker-raffinaderijen. Slechts een gedeelte van hetgeen de akcijns opbrengt, komt in de schatkist. In een be lasting-systeem als het onze, dat alle bescherming uitsluit, is het eene tegenstrijdigheid, eene enkele fabrieksnijverheid door belasting-wetten te beschermen. Is het in het belang van het algemeen niet wenschelijk, dat deze toestand ophoude? De Nederlandsche stoompost deelt het volgende mede met betrekking tot het vervaardigen van een oesterput te Sche veningen Op een afstand van twee honderd ellen uit de laatste villa aan de noordzijde van hetgemeente badhuis te Scheven iugen is men aangevangen met de werken voor de (laarstelling van een oesterput. Deze industrie belooft voor Scheveningen een nieuwen tak van verkeer te zullen worden, die tot welvaart daarvan zeker eenigermate zal bijdragen. De oesterhandel, door de snellere kominunikatie-middelen be langrijk toegenomen, belooft zich ook in ons land aanmerke lijk uit te breiden. Wat de werken voor den hier bedoelden put aangaat, deze zijn vrij belangrijk. Uit den put. die eene diepte heeft van 1,16 nederlandsche ellen onder hoog- waterpeil, loopen ijzeren pijnen naar zee, ter opname en ont lasting van zeewater. Met veel zorg zuilen die werken woruen gemaakt, zullende onder anderen de vloer worden onderheid enz. Een zware dijk omgeeft den put, die eene oppervlakte van omtrent 400 vierkante ellen beslaan zal; op ditoogenblik is men met weinig minder dan 100 man aan het graafwerk bezig. Daar eene openbare aanbesteding geen voldoend resul taat opleverde, wordt het werk in daggeld uitgevoerd. De bij die openbare aanbesteding bedongen minste prijs bedroeg f30,325. Wij vernemen dat eenige voorname ingezetenen van Fries land en Noord-Holland zich dezer dagen, in eene bijeenkomst te Amsterdam, hebben vereenigd en geconstitueerd tot een voorloopig kommite' ter bevordering van den aanleg eener spoorweglijn, uitgaande van Leeuwarden en loopende in ver band met eene stoombootdienst tusschen Stavoren en Enk huizen, over Sneek. Stavoren, Enkhuizen en Hoorn, om aan te sluiten aan den geprojekteerden staatsspoorweg van den Helder naar Amsterdam. Bij die gelegenheid zijn de noo dige orders gegeven tot vervaardiging van plans en bereke ningen, voldoende om een en ander, meer voorbereid, in na dere beoordeeling te kunnen nemen en daarvan een bepaald besluit tot al of niet verdere voortzetting afhankelijk testel len. Totprovisionelen voorzitter van het kommité is benoemd de heer H. Cl. Wouda, burgemeester te Sneeken lid van de provinciale staten, en tot sekretaris de heer Cohen Stuart, prokureur te Alkmaar. {N.rotterd. courant.) Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapi tein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indie M. Baay, thans met verlof hier te lande, onder toekenning van pensioen. Pensioen verleend ten bedrage van f 990'sjaars, op verzoek, aan den kapitein van het 7e regement infanterie J. F. van Manen. Benoemd tot kapitein van de 3e klasse, naar ouderdom van rang, bij het 2e regement infanterie de eerste luitenant A. J. de Koff, van het 5e regement.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1