MIDDELBÜRGSCHE COUR AN T. l\' 49. Donderdag 1862. 24 April. Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING.- Op zaturdag,den 3 mei 1862, 'des voormiddagsten 9 ure.zal, onder nadere goedkeuring door den kommissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, dooreen der leden van de gedeputeerde staten,-en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat, in het I Ide distrikt, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg; worden aanbesteed Het verbeteren en tot den 1 mei 1863 onderhou den der gewone aarde-, kram-, rijs- en steen- glooijingwerken aan de zeedijken der Cala- miteuse polders van Zeeland, en zulks in 37 perceelen van aanbesteding, Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrij ving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandscbe zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, bij de ontvangers-griffier van al de Calamiteuse polders en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, uitgezonderd den dag voor de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt te Middelburg voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen voor de werken in elks arrondissement behoorende. 's Gravenhage, ld april 1S62. Namens den minister van binnenlandsche zaken, de secretaris-generaal, J. SCHRöDER. UJB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige billetlen in te leveren, aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroep en de woonplaatsen van hen en van hunne borgen, het nummer van bet perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte hilletten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. I5IAAEVLl\I». Middelburg 23 April. In het Nieuw dagblad van 's Gravenhage lezen we met be vreemding het volgende berigt: „De minister van oorlog heeft aan de officieren, alhier in garnizoen, te kennen gegeven, dat hij niet hield van schrij verij, vooral niet van anonym geschrijf, onder toevoeging dat, indien men met schrijven over zaken, betreffende het depar tement van oorlog, voortging, hij wel middelen zou vinden om de schrijvers te ontdekken. Aldus deelden wij gisteren mede, en heden wordt ons dat berigt nog van andere zijden ten volle bevestigd. Men ver zoekt ons evenwel te vermelden, en gaarne voldoen wij aan dat verzoek dat de minister van oorlog te gelijker tijd ver klaarde dat hij gaarne zou ontvangen mededeeling van grie ven die men hebben kon, of van aanmerking over zaken." Tot zoo lang dit berigt niet van eene andere zijde bevestigd wordt kunnen wij daaraan geen geloof schenken. Het Iaat zich moeijelijk verklaren dat een lid var. het tegenwoordig ministerie een maatregel zou willen nemen die een zoo ge weldige inbreuk maakt op de individuele, vrijheid. Ware er werkelijk zoodanig verbod door den minister van oorlog uitgevaardigd, we zouden het even onbillijk als onverstandig noemen. En hoewel wij de hoop voeden dat wij binnen weinige dagen tot eene bepaalde tegenspraak van het berigt van het Nieuwe dagblad zullen in staat zijn, moeten we reeds dadelijk tegen de beweerde handelwijze te velde trekken. Wij noemen een dergelijken maatregel onbillijk omdat de grondwet aan elk ingezeten het regt toekent om zijne ge dachten door de drukpers openbaar te maken. Even als ieder burger, heeft elk militair de bevoegdheid om wenken te f;even, en opmerkingen te maken die hij in het belang van het and noodigacht. Maakt hij van zijne vrijheid misbruik dan is de strafwet daar om den schuldige te straften. De bevoegd heid door de grondwet aan ieder ingezeten verleend achten wij een dierbaar regt. voor welker handhaving men met de meeste naauwgezetheid waken moet. De officier is in de onmiddellijke dienst der regering; hij legt den eed af van gehoorzaamheid aan den koning, getrouwheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht maar in geen enkel op- zigt verliest hij daardoor zijne vrijheden als staatsburger. Getrouwe dienstvervulling kan van den militair met de meeste gestrengheid gevorderd worden, maar het is met de meest naauwgezette pligtsbetrachting overeen te brengen dat hij als bijzonder persoon, door middel van de drukpers, op misbruiken wijze of op verbeteringen aandringe. Maar de maatregel zou ook verregaande onverstandig zijn. Menige stem zou worden gesmoord die wel verdiende gehoord te wor den. Reeds nu wordt in ons land veel te weinig door deskundi gen over onze militaiveen marineaangelegenheden geschreven, reeds nu wordt menigeen door vrees zich het misnoegen van superieuren op den hals te halen, weerhouden zijne denk beelden mede te deelen. In Engeland is dat anders. Menig officier van het leger en de marine is een ijverig en verdien stelijk medewerker aan de dagbladpers. De terughouding ten onzept heeft niet daarin zijn grond dat men een openbaar onderr-^vk en eene oproeping ter ver antwoording schroomt, maar zij ontstaat omdat menig een die belangen of de eigenliefde van anderen kwetst, in het ge heim in de dienst lean worden benadeeld. Een krachtige regering behoeft voor openbare diskussie niet bevreesd te zijn, zij kan daardoor niet lijden maar alleen in kracht winnen. Alleen een zwak goevernement, dat zich door kunstmiddelen moet staande houden, kan er belang bij hebben dat de open bare meening zich niet uitspreke. Men wane toch niet dat de bevoegdheid om opmerkingen aan den minister mede te deelen. eenigzins vergoeding kan geven. Meer dan eene reden is er, waarom men daartoe niet ligt zal overgaan. Ook is het ge noeg bekend dat zulke mededeelingen niet altijd met opregte welwillendheid worden bejegend. Wij zouden voorbeelden kunnen opnoemen van een ijverig hoofdofficier, die aan den vorigen minister van marine in bescheiden vorm zijne meening over sommige punten van inwendige dienst mededeelde, en aan wien uit naam van zijne exc. werd te kennen gegeven dat men zich voor het vervolg van opmerkingen moest onthou den. Zulke voorbeelden krijgen onwillekeurig bekendheid en maken het niet uitlokkend zich regtstreeks tot het minis terie te wenden. De maatregel, welke volgens het Nieuw dagblad door den minister van oorlog genomen is, zou ten gevolge kunnen heb ben dat menige belangrijke opmerking, menige nuttige wenk voor de regering verloren ging, en dit kan zeker niet liggen in de bedoeling van het tegenwoordig ministerie. Mogten wij ons echter vergissen in de onderstelling dat het Nieuw dagblad verkeerd is ingelicht, en het berigt in hoofd zaak waar zijn. dan hangt er toch zeer veel af van de bewoor dingen waarin het ministeriële verbod is vervat. In elk geval hopen wij daaromtrent spoedig de geheele waarheid te ver nemen. De gemeenteraad alhier heeft heden middag de aangekon digde zitting gehouden. De voorzitter deelde der vergadering mede dat, volgens eene officiële kennisgeving van den lieer kommissaris des konings in dit gewest, Z. M. de koning voor nemens is in de volgende maand een bezoek aan deze provin- ciete brengen en den 21 mei alhier zal aankomen, om gedurende twee of drie dagen te vertoeven. Voorts is, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten Z. M. op een der dagen van zijn verblijf alhier een diner op liet raadhuis aan te bieden, en de verdere maatregelen tot eene gepaste ontvangst aan burgemeester en wethouders over te laten. Bij koninklijk besluit van 9 april 1862 zijn vernietigd de besluiten \an den raad der gemeente Goes van 26julij 1S58, 3D julij 1860 en 30 april J861, waarbij aan dr. C. A. van Ren- terghem co.. Verhagen co. en Fransen van de Putte &co. was verleend vrijdom van sas- en havengeld, voor vaartuigen, uitsluitend bestemd tot vervoer van met zwavelzuur bezwan gerd water uit hunne garancine-fabrieken. Die raadsbesluiten eene wijziging bevattende van het besluit tot heffing van sas- en havengeld van 11 april 1853. hadden, ingevolge de voor schriften der artt. 232, 233 en 234 der gemeentewet, aan gedeputeerde staten van Zeeland moeten zijn voorgedragen, en aan 's konings goedkeuring onderworpen, hetgeen dooi den raad der gemeente Goes is verzuimd. Uit Groningen schrijft men ons 20 dezer: „Het schijnt dat de levendige handel in vee, die in deze streken op Engeland wordt gedreven, op de kooplieden van invloed is om hier de engelsche zeden in te voeren. Een staaltje hiervan vinden wij in dit voorval. Dezer dagen verschenen bij een notaris alhier een vleeschhouwer, te dezer stede woon achtig, benevens een landbouwer uit den omtrek, die ver klaarden de volgende zonderlinge overeenkomst van koop en verkoop te hebben aangegaan, waarvan zij bij geschrifte wenschten te doen blijken. De landbouwer verklaarde aan den vleeschhouwer te hebben verkocht vier ossen, onder voor waarde dat laatstgenoemde voor eiken os. die, schoon aan den balk, 375 ned. ponden of minder weegt niets zou betalen, ter wijl daarentegen voor elk ned. pond meerder gevvigt twintig gulden moest worden betaald, zijnde partijen voorts over tijd en plaats der levering en weging overeengekomen." Gemengde berigten. Dezer dagen zond een veehandelaar ruim 100 varkens van Norwich naar Londen; ten einde de beesten voor den regen te beschutten, werd over de wagens een zeildoek gespannen toen tnen te Peterborough was aangekomen en zich verwon derde, dat de varkens zoo stil waren, bevond men dat zij op drie na allen waren gestikt. LI. woensdag heeft in eene steenkolenmijn nabij Sheffield, terwijl omtrent 200 arbeiders aan het werk waren, een ontvlamming plaats gegrepen, doordien het volk bij het loshakken der steenkool zich van brandende kaarsen in plaats van veiligheidslantaarns be diende. Zes arbeiders werden op de plek gedood en twee gekwetst. De justitieraad Strass, te Weenen. zal binnen, weinige dagen eene geschiedenis der maagd van Orleans in het licht geven, geput, naar men verneemt, uit handschriften, 0)i de koninklijke bibliotheek berustende. Vrijdag 11. is de schouwburg te Bath, een der fraaiste gebouwen van dien aard in Engeland, totaal afgebrand. In de nabijheid van Mep- pel woont eene famielje welke bestaat uit zes broeders en eene zuster. De zuster telt als de oudste 90 jaren, terwijl de jongste der zes broeders een ouderdom van 74 jaren heeft bereikt. Berigten uit Australië melden, dat daar een menschenrasont dekt is, in één opzigtop vreemde wijze van alle overige men- schen onderscheiden. Zij hebben volstrekt geen haar op het ligchaam en hunne hoofden zijn zoo glad als een biljard bal. Te Amsterdam heeft zich eene kommissie gevormd, met het doel om bijdragen van de ingezetenen te verzamelen, ten einde het groot aantal vreemdelingen, dat tijdens het aldaar te hou den spoorwegkongres dezen zomer in de hoofdstad verwacht wordt, op eene passende wijze te ontvangen. D.- burgemees ter en de presidenten van de Nederlandsche handelmaat schappij, der Nederlandsche bank en van dë kamer van koop handel. hebben zich aan het hoofd dier kommissie gesteld. Nimmer hebben te Brussel zoo vele huwelijks-afkondigingen plaats gehad als jl. zondag, toen de nainen van 65 paren voor de eerste maal en van 72 voor de tweede maal aan het stad huis zijn aangeplakt. Een nieuwe bende jonge dieven van 13 tot 19 jaren, die hun handwerk op groote schaal uitoefen den. is dezer dagen te Brussel in hechtenis genomen. De Dalila van Gallair is voor 30,000 franken aan een Amerikaan verkocht. De schilderij geeft eene voorstelling van het be rouw van Dalila, een oogenblik nadat zij Simson aan de Phi- listijneu heeft overgeleverd. Burgerlijke stand. (Van 12 tot 19 april.) Middegiiurg. Eerste huwelijksafkondigingC. N. Heyt> jm. 33 j. met P. E. de Bruijn, jd. 27 j. D. T. C. F. van Woer" kens.jm. 29 j. metB. Geeraerts, jd. 25 j. J. van der Poll, jm» 27 j.metM. P. van der Jagt, jd. 29 j. II. L. Spitsmaker, jm- 36 j. met J. Pette. jd. 31 j. J. Kamm, jm. 27 j. met L. J* Reijnders. jd. 32 j. H. L. Hendnkse, weduivn. 36 j. met J. O Poleij, wed. 36 j. J. Machielse, jm. 24 j. met W. J. E. ter Sm it te, jd. 23 j. S. C. Verwijs, jm. 30 j. met A. Boldingh, jd. 27 j. Vgissingen. Gehuwd: L. J. van der Kuyl, jm. 26 j. met J. Schreiber, jd. 25 j. Bevallen P. van Wijck. geb. Verheijke, z. S. F. van Hooft', geb. Smit. z. M. J. Proost, geb. Ratelband, z. C. de Zitter, geb. van Peene, z. Overleden: J. Baitenraann, z. 3j. H. Swenne, z. 4j. N. Dorlijn. d. 16 j. M. J. J.Sanderse. d. 3 j. M. Melse. wed. van Jacobus Clarée. 64 j.. M. II. Aniadio, d. llm. A. C. Vetterli, vrouw van M. Ratelband, 66 j. Goes. Bevallen J. de Dreu. geb. Wisse, z. A. C. Reijerse, geb. Geers, z. T. P. Botbijl, geb. van Loo. d. M. Sinke. geb. Polderman, d. D. Potter, geb. van Zweeden, z. S. C. Baaveuds, geb. Allaert, z. J. Mulder, geb. de Jonge. z. Overleden: M. P. Voois, d. 2 j. C. Sierevogel, d. 11 m. M. C. Bloppoel, z. 4 m. J. Weststraate, d. 10 j. C. Delneij, z. 12 d. M. A. Corbeel, vrouw van C. Dronkers, 62 j. M. Leempoel, d. 7 w. A. C. van der Weert, d. 1 2 in. C. van den Ende. d. 15 d. J. Blanker d. 16 j. M. Karelse, d. 4 m. L. Mol hoek, d. 16 m. P. Okstee.jm. 26 j. (elders overleden.) Zierikzee. Bevallen: E. van Hoven,geb. de Bie, z. G. A, Polak, geb. Vroone. d. Overleden: F. M. de Vos, z. 2 j. A. Verlinde, man van Noëe, 51 j. In de maand maart 1862 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 7 huwelijken; 46 geboorten, als 21 zoons en 25 dochters; 47 sterfgevallenals 28 van het mannelijk en 19 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. (Onder bovengenoemd getal zijn 7 elders overledenen.) Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 8, en van 1 tot 5,4. 5 tot 10. 0.10 tot 15, J15 tot 20, 1. 20tot 25.3. 25 tot 30, 2. 30 tot Zo'. 2. 35 tot 40, 2. 40 tot 45, 2. 45 tot 50,2. 50 tot 55,155 tot 60, 2. 60 tot 65, 0. 65 tot 70, 4.70 tot 75,3. 75 tot S0, 4. 80 tot 85, 2. 85 tot 90, 3.90 tot 95,1 Te Vlissingen4 huwelijken; 36 geboortenals 17 zoons en 19 dochters; 40 sterfgevallen (waarvan 4 elders)25 van het mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 5. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 14, en van 1 tot 5,5. 5 tot 10,0.10 tot 15, 2.15 tot 20,1. 20 tot25'1. 25 tot 30, 2. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, 140 tot 45, 2. 45 tot 50,4. 50 tot 55,1. 55 tot 60, 2. 60 tot 65, 2. 65 tot 70,1. 70tot75,2. Te Zierikzee, 2 huwelijken; 24 geboortenals 15 zoons en 9 dochters; 28 sterfgevallen, 13 van liet mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1