5J n n n n n "bewijs kunnen onthouden. In den tegenwoordigen tijd begint men echter eene schrede te doen op het pad, dat naar verbe tering leiden kan, en ook mevrouw Busken Huet beeft ter bereiking van dit loffelijk doel de pen opgevat. Het denkbeeld dat haar bezield heeft, om namelijk degelijke kennis voor meisjes toegankelijk te maken, juichen wij van gatischer harte toe, maar de vorm dien zij daartoe kiest is naar onze meening voor verbetering vatbaar. De „Geschiedenis van een hapje brood" bevat in brieven de verklaring van verschillende werkingen der ligchaamsdeelen, de hand, de tong, de maag, de lever, chijl, het hart. het bloed, de voeding enz. Wanneer wij nu ons zei ven afvragen voor welken meisjes leeftijd mevrouw Busken Huet hare vertaling wel bestemd heeft, dan blijkt het, bij eene vlugtige inzage zelfs, dat haar boekje slechts geschikt is voor meisjes die haar 14e of 15e levens jaar nog niet hebben bereikt; bij lateren leeftijd verliest het door zijn vorm alle aantrekkelijkheid. Wanneer wij immers tot meisjes van veertien-of vijftien jarigen leeftijd over de hand, maag, lever enz. willen spreken, en haar deze zaken bevattelijk willen voorstellen, dan moeten wij die in een vorm mededeelen, waarbij wij ons onthouden bij iedere tien regels haar „klein meisje," „lief engeltje," „half koninginnetje" of „lief scholiertje" te noemen. Alles moet nog wel kinderlijk niet kinderachtig, eenvoudig niet flaauw worden voorgesteld, opdat dusdanige vorm haar niet noodzake, het goede voorbij ziende dat onder dien vorm ligt bedolven, en kan men iets anders van het aankomende meisje verwachten? het werk na de eerste inzage voor een meer aantrekkelijk kinderboekje te verruilen. Als mevrouw Busken Huet have vertaling aan eenige harer veertien- of vijf tienjarige vriendinnetjes in handen gaf, zou zij welligt in de allerliefste en meest naïve minachting welke haven schrijftrant zal ten deele vallen,het afkeurende eindoordeel geveld vinden, door het vijftienjarig meisje zoo spoedig over een vorm uitge sproken die haar te regt of teonregte vernederend voorkomt. Tot staving onzer bewering geven wij de eerste en laatste regels van het boekje „Mijn voornemen is, lieve meid, u een aantal zaken uit te leggen die men over het algemeen voor zeer tnoeijelijlc houdt, en welke men niet altijd aan volwassen jufvrouwen leert. Gelukt het ons, aan u en mij te zamen, deze zekere dingen zich te doen nestelen in uw hoofdje, dan zou ik van mijne zijde daar zeer trotsch op wezen en gij zoudt eens zien hoe onderhoudend voor kleine meisjesde wetenschap der geleerde heeren is." laat deze bladzijde, lief kind, indien gij haar niet goed begrijpt, aan uw vader lezen en geef mij een kus: mijne geschiedenis van een hapje brood is ten einde." „Hoe verschrikkelijk laf!" zal het veertienjarig meisje uit roepen, en zich mevrouw Busken Iluet ten on r eg te voorstellen als een Hieronyinus-achtig wezen, dat op den verjaardag harer jeugdige nichtjes de versjes van Van Alphen present doet, waarvoor zij de veertienjarige jongejufvrouw thans ook eene koninklijke minachting heeft opgevat. Wij vreezen dat deze vertaling het voorgestelde doel niet bereiken zal. Even moeijelijk toch als het is om populair te schrijven, even zoo is het -in den waren zin des woords kinderlijk te schrijven. Bij het eene wordt men, zonder den noodigeu takt te bezitten, plat en grof, bij het andere laf, sma keloos en kinderachtig. Tot het laatste gebrek schijnt de schrijver der „Geschiedenis van een hapje brood" te zijn ver vallen de vertaling is als een noodzakelijk gevolg daar van dan ook niet vrij gebleven. Wij willen eindelijk nog den wensch uiten dat mevrouw Busken Huet, wanneer zij wederom produkten van dien aard uit eene vreemde taal onder het bereik der nederlandsche meisjes wil brengen, zij daaraan een vorm zal weten te geven, die ook voor ouderen meer aantrekkelijks heeft, iets waartoe de talentvolle schrijfster zoo bij uitnemendheid in staat is. »A\OELSREKH;TE\ Rotterdam 14 april. lieden zijn afgedaan circa 5000 balen ongepelde Neeransie rijst per Macasser tot f G?. Graanmarkten enz. Amsterdam 10 april. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 45. Lijnolie oj> zes weken 37? Prijzen var» effekfen. Amsterdam 16 april. Nederland.Certifik. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1S1G Certifik. Ilope co dito dito 1855, fide serie, dito Aand. spoorweg Leening I860 Schatkistobligatien I Londen 15 april, ten 12 ure. Consols 93§. Weenen 15 april, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 69,80. Parijs 15 april, (slotpr.) 4£ pet. corapt. 98,25 3pct. 70,50. Coupons en losbare obligation. Amsterdam 14 april. Metalliek f 21,77Napelsche I fDiverse engelsche in £fll,72£; Engelsche Russen f 11,72 JFransche f 55,62£ Belgische f 55,75Pruissische f 34,65fSpaansche piasters f 2.38 Spaansche coupons per I fr. fHamb. Russen f 31,87i Russische in zilveren roebels f32,56?; Poolsche in fl. fNationale mctal- liek f28,95; Dollars f 2,33. ZEETI.IDIKC1EK. Sedert 14 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, I bestemd voor Antwerpen Mary Aglegez. Toms, Dublin I Teresa, gez. de Pinera, BristolMarnix, gez. Wassenaar, Falmouth. Van Antwerpen uitgezeild San José, gez. Lopez, Havanna. Polen. Spanje. dito binnenlandsch Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amstcrdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank aktien Certitikaten bij Rothschild Belgie. Portugal. Grenada. Venezueli Illinois. Mexiko. dito dito dito dito 2? pet. 62J 3 7 al 4 981 H 5 101 ft 4 73J 5 911 6 195 4* 90 4 7 54 2 434 3 484 5 48 5 70? 5 5S? 2* 25 3 722 24 544 3 45^ 3 Ui 24 n 23| 7 82? 3 m INGEZONDEN STUKKEN. Gymnastiek. In de vijfde aflevering van den „Schat der gezondheid," onder redaktie van dr. D. 'Lubach en dr. L. J. Egeling, een uitmuntend tijdschrift voor alle standen, ter bevordering van volkswelvaart door verspreiding van eenvoudige beginselen van gezondheidsleer enz., komt een artikel voor dat het op schrift draagt „Twee stemmen voor de gymnastiek" door L., dat eene lezing overwaardig is en waarop wij de aandacht vestigen, te .gelijk ter aanprijzing van eene zaak die zoo zeer in staat is des menschen bestemming te bevorderen, namelijk „streven naar volmaaktheid, naar de hoogst mogelijke vol komenheid van zijn wezen en derhalve van alle eigen schappen en vermogens die tot zijne menschelijke natuur behooren." (D. Lubacli). Van die twee stemmen is eene van Socrates en de andere van Luther, namen die ons eerbied en vertrouwen inboeze men. De eerste vestigt het oog op den strijd en hoe juist oefening leidt tot een krachtig en gezond Ugchaamsgestel en daarom de moeijelijkheden en rampen des oorlogs veel ligter te dragen en veel minder drukkend zullen zijn. Maar dit wenschte ik zegt hij verder dat gij mogt inzien, dat gij noch bij gelegenheid van eenigen strijd, noch ook bj welke andere handelingen het ook moge wezen, er daarom slechter aan toe zult zijn, omdat gij ligchamelijk wèl gesteld zijt. Want liet ligehaam is nuttig en komt te pas bij alles wat de menschen doen, en overal, waar men van liet ligehaam ge bruik maakt, maakt het een groot verschil, of dat ligehaam al dan niet wèl gesteld is. De tweede laat zich aldus uitHet is door de ouden zeer goed bedacht en verordend dat zich de lieden oefenen en iels eerlijks en nuttigs bij de hand hebben, opdat zij niet tot zwelgen, ontucht, zuipen en spelen verval len. Daarom bevallen mij deze twee oefeningen en tijdkor tingen het allerbest, namelijk Musica en Ridderspel met vechten, worstelen enz. van welke de eerste de zorgen van het hart en zwaarmoedige gedachten verdrijft, en de andere knappe, geschikte leden aan liet lijf maakt, ze gezond houdt enz. Bij ueze twee stemmen voegt L.(Lubach of Logeman?) zijne eigene opmerkingen waarvan wij de volgende overnemen. „Onze maatschappelijke toestanden brengen mede, dat bij verreweg de meeste memScben slechts zekere ligchaamsdeelen betrekkelijk sterk geoefend worden, bij den een de hersenen, bij den ander de armen,bij een derden de beenen, bij een vier den eigenlijk geen enkel deel. Daar ligt de hoofdbron van zwakte, van teruggehomlene ligchaamsontwikkeling of zelfs misvorming, en van ziekte niet zoo zeer onmiddellijk van snel verloopende. in korten tijd gevaarlijk wordende ziekte, maar van een zoogenaamd zwak en „vatbaar" ligehaamsgestel, dat weinig verdragen kan en ziek wordt door invloeden, die een ligchamelijk wèl opgevoed en krachtig mensch niet eens bespeurt; voorts van allerlei ongeregeldheden en storingen van de spijsvertering, den bloedsomloop, der voeding, der zenuwwerking en van allerlei slepende ongesteldheden en ziekten, waaronder klierziekte en tering bovenaan staan. „In den zoogenaamden wilden toestand, waarde verdeeling van den arbeid nog geene plaats vindt, verschaffen de gewone dagelijksche bezigheden de voor den welstand des ligchaams onmisbare veelzijdige oefeningen beweging. „Daarom is het noodzakelijk om voor die veelzijdige oefe ningen. die in den onbeschaafden toestand de zorg voor het behoud en onderbond des levens van zelve medebrengen, een surrogaat te bezitten, dat den zelfden of zoo mogelijk nog gunstiger invloed op het ligehaam uitoefent, dat alzoo de schadelijke invloeden die de noodzakelijke gevolgen van onze maatschappelijke verhoudingen zijn, veronzijdigten aan de trapsgewijs voortschrijdende ligcbamelijke degeneratie der beschaafde niaatscliajipijen waartegen door genees middelen niets te doen is paal en perk stelt. „Dat surrogaat kan alweder geen ander zijn danligchaatns- oefeningen, m het werk gesteld met het doel om die lig- chaamsoefeningen.die ik natuurlijke noemen zal, en die wij bij den tegenwooidigen toestand der maatschappij missen, te vervangen. „Dat zoodanige ligchaamsoefeningen, zullen zij het be oogde doel bereiken, en niet schadelijk zijn in plaats van nuttig, niet op goed geluk af en zoo als het valt, maar naar een zeker plan, met verstand cn overleg in het werk gesteld moeten worden, begrijpt ieder, die zijn verstand magtig is. „Maar de gymnastiek is volstrekt niets anders, dan een zamenstel van ligchaamsoefeningen, in het werk gesteld met het oog op het boven omschreven doel, en met verstand en overleg geregeld naar een vast jilan." Tot dus ver de schrijver van het bewuste artikel waarnaar wij verwijzen om ook zijne overige opmerkingen te lezen en te leeren waarderen, liet ter nedergestelde moge voldoende zijn om het nut der gymnastiek aan te prijzen aan allen die 1 het welzijn hunner kinderen willen bevorderen, niet zoo zeer om ze tot krachtige helden voorden strijd te bekwamen, maar veeleer om eene schoone woning te bereiden voor een in ken nis en weten rijk ontwikkelden geest. Wij achten deze aan prijzing vooral nu gepast, nu een nieuwe leermeester aan de gymnastie-inrigting alhier, zijne lessen heeft begonnen vol- gens eene methode, geheel verschillende van de vorige, en die i in het lieve boekje van dr. Kross, bewerkt door H. W. Bloem, onlangs uitgekomen, als de meest juiste en geschiktste wordt aanbevolen. Moge voor zoo krachtige drangreden als opge sloten ligt in de „Twee stemmen" veler vooroordeelen wijken, en de inrigting ter dezer stede onder een verstandig, voorzig- tig en kundig meester in bloei toenemen. A. ADVERTENTIEN. Heden ontsliep in de hoop oj> zijn Verlosser en Heer, tot mijne en mijner Echtgenootes diepe droefheid, mijn hartelijk geliefde en voor mij zorgende Vader BOUDE- WIJN DE DIE, inden ouderdom van 70 jaren en ruim S maanden, door een spoedig afnemen zijner krachten en ongesteldheid van slechts weinige dagen. Oostburg. B. DE DIE. den 11 April 1862. AANKONDIGING. Bij geregistreerd Vonnis der Arrondissements Regtbank te Middelburg, den 11 December 1861 gewezen, is door Echtscheiding ontbonden, het Huwelijk bestaan hebben de tusschen JOSEPHUS JOHANNES CHRISTOFFEL, Werkman, wonende te Middelburg, en P1ETRONELLA STEVENS, Werkvrouw, mede wonende te Middelburg, verblijf houdende te Vlissingenmet al de gevolgen daaruit regtens voortvloeijende. Waarvan aankondiging ingevolge de wet. De Procureur der Eischeres, (Kosteloos.) J. M. BRIEVE. AANKONDIGING. Bij geregistreerd Vonnis der Arrondissements Regtbank te Middelburg, den 26sten February 1862 gewezen, is door Echtscheiding ontbonden het Huwelijk bestaan heb bende tusschen WILLEM PAULUS VAN DER MAREL, Werkman regtens wonende te Vlissingen. zich ophoudende te Rotterdam, en MARIA SCHOONEVELD VAN BUU- REN Werkvrouw, wonende te Vlissingen, met al de ge volgen daaruit regtens voortvloeijende. Waarvan aankondiging ingevolge de wet. De Procureur der Eischeres, (Kosteloos.) J. M. BRIEVE. GERI5GTERLIJK.fi AANKONDIGING. Oj) Donderdag den loden Mei 1862, des voormiddags ten 10 ure, zal ter teregtzitting der Arrondissements Regt bank te Middelburg. Provincie Zeeland, aan den meest biedende of hoogst-afinijnende worden verkocht, de na te meldene hoeveelheden GRÖjVW gelegen in de Gemeente HoofdplaatArrondissement Middelburg, Provincie Zeeland, op den Perceelsgewijzen Kadastralen Legger dier Gemeente bekend zoo als dit achter ieder te verkoopen Perceel, naar grootte en indeeling, zal worden aangeduid. No. Soort v. Eigendom. Kadastraal. Inhoudsgrootte. 1. HUIS en ERF, sectie A no. 392, R. 30 Ellen. 2. Idem. 393, 36 3. Idem. 394, „35 4. Idem. 395, 55 70 5. Idem. 396 55 60 6. Idem. 397, 30 7. Idem. 398, 32 8. Idem. 55 399, 70 9. TUIN. 55 55 400. 60 10. Idem. 401, 1 55' 46 li. Idem. 402. 3 50 12. HUIS en ERF. 403, 44 13. Idem. 55 404, 44 14. UITWEG. 405, 42 15. HUIS en ERF. 406, 55 24 16. Idem. 409, 46 17. Idem. 411, OS 18. Idem. 412, 66 19. Idem. 55 55 413. 17 20. Idem. 414, 5, 74 21. Idem. 415, 98 22. Idem. 416, 89 23. TUIN. 5, 417. 5 55 90 24. Idem. 418, 4 SS 25. IIUIS en ERF. 55 419, 90 26. Idem. 420, 3S 27. Idem. ,5 437, 55 46 28. Idem. 43S, „75 29. TUIN. 439. 2 64 30. VOETPAD. 55 441. 52 31. TUIN. 55 412. 10 5, 71 32. Idem. 450, 3 33. HUIS en ERF. 451, I 60 34. Idem. 452, 67 35. Idem. 453, 50 36. Idem. 55 459, 52 37. TUIN. 11 461, 4 ,5 70 38. HUIS en ERF. 463, 16 39. Idem. 464. 466, SI 40. Idem. 55 60 41. Idem. 467, 1 30 Zamen 56 R. 61 Deze Verkoop geschiedt ten verzoeke van de Ontvanger der Directe Belastingen te IJzendijkewonende

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3