MIDDELBURGSCHE COÜ r 43. Donderdag 10 April Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Burgemeester en wethouders van Sint A'pnaland zullèn op vrijdag den 25 april 1862-, des voormiddags ten tien ure, in het Gemeentehuis aldaar, in het openbaar aanbesteden Het vergrooten van het Schoolgebouw te Sint Annaland en het doen van eenige veranderin gen daaraan. Het bestek, de voorwaarden en de teekening liggen ter in zage ter gemeente-secretarie, van des morgens negen tot des middags twaalf ure. De aanwijzing zal geschieden op den dag vóór de besteding, des namiddags ten drie ureterwijl nadere inlichtingen kun nen verkregen worden bij den burgemeester der gemeente. Sint Annaland, den 4 april 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. J. B1ERENS. De secretaris, J. POLDERMAN. BIAAEKLAAU§CI(E TIJIMXGEA. Middelburg 9 April. In de zitting van den gemeenteraad, welke heden middag is gehouden, is onder meerder overgelegd het kontrakt aan te gaan met de tirma Robbe' cotnp., kor.eessionarissen der gas verlichting alhier, welk kontrakt door burgemeester en wet houders in overleg met de kommissie ad hoc is opgemaakt. Het is voor de leden ter visie gelegd, terwijl een afschrift aan de genoemde firma zal worden gezonden, ten einde binnen acht dagen zoo over het koutrakt als over de daarop te maken bedenkingen in den raad te beraadslagen. Het provinciaal blad no. 39 deelt eene opgave der bevol king dezer provincie op ultimo december I860 en 1861 mede. Op eerstgemeld tijdstip bedroeg het totaal cijfer 168,338 en op het laatste 170,131Zoo als wij vroeger opgaven bedroeg de bevolking van Zeeland op 31 december 1S59, volgens de uitkomsten der volkstelling, een totaal van 166,11 2. zoo dat er sedert eene vermeerdering van 4,019 heeft plaatsgehad. Wij vernemen dat Z. K. II. de prins van Oranje aan het bestuur van het 17e landhuishoudkundig kongres, injunij alhier te houden, eene som van f 100 heeft doen toekomen tot het uitloven eener premie in het belang van veeteelt of land bouw. In ons nommer van 8 maart deelden wij de voordragt mede voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Kloetinge. Zoo als bekend is wordt zoodanige voor dragt door burgemeester en wethouders in overleg met den distrikts schoolopziener opgemaakt. De gemeenteraad den volgenden dag vergaderd zijnde om tot de benoeming over te gaan, leverden zes van de zeven leden een blanko biljet in, terwijl eéne stem werd uitgebragt op C. J. Witte, tweede hulponderwijzer aan de school voor minvermogenden alhier. Van den uitslag dier benoeming werd de goedkeuring van gedeputeerde staten gevraagd, die, zich niet kunnende vereenigen met het genomen raadsbesluit, het naar den minister van binnenlandsche zaken om advies hebben opgezonden. Dezer dagen is, naar wij vernemen, dat besluit van den minister terug gekomen, met tnededeeling dat hij de gedane benoeming als niet geldig kan beschouwen. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland is heden in eene buitengewone zitting geëxamineerd en bevorderd tot stedelijk heelmeester de heer J. E. Callenfels, med. en artis obst. doctor te Hulst. Van Zuid-Beveland wordt ons heden het volgende ge meld „De graving aan het kanaal door dit eiland wordt, hoewel ijverig, slechts langzaam voortgezet. In het vroeger gedeelte lijk gegraven eind zijn dammen aangebragt waardoor het vaksgewijze is afgedeeld uit een dier vakken is het water ge pompt en daar gaat men met het graven voort. In verhouding tot de ongeschiktheid van den grond zijn de daggelden niet groot. Ten gevolge daarvan hebben eergisteren weder vele polderjongens het kanaal verlaten, en zich naar het naburige Krabhendijke begeven, ten einde aan den zoogenaanulen engelschen polder een grooter loon te winnen, waar. naar men zegt, van wege de Landaanwinning-maatschappij nog deze week de bedijking zal worden hervat, zoo dat thans een niet zeer groot getal arbeiders aan het kanaal bezig is. Veel heeft men er met het water te kampen, dat niet in de Breede wate ring mag vloeijen. „Met de werkzaamheden tot het leggen eener steenen suatie-sluis in de nabijheid van Hanswest is mede een aan- vang gemaakt." Jl. zaturdag heeft zich eene kommissie van drie leden uit den senaat van het utrechtsche studentenkorps tot den hoog leeraar Miquel begeven, om hem uit naam der fakulteitte ver zoeken niet aan ie nemen de betrekking van direkteur van het herbarium te Leiden, daar men het gemis van zijne uitste kende lessen zeer zou betreuren. De hoogleeraar betuigde dit blijk van belangstelling zeer op prijs te stellen en het verzoek in ernstige overweging te zullen nemen. Onder de geruchten die than^e Utrecht in omloop zijn en onder de akaderaieburgers veel scnsaVie maken, behoort dat er bij het ministerie sprake is van de opheffing der utrechtsche akaderaie. Zonder nog onvoorwaardelijk daaraan geloof te hechten, zou het niettemin een plan zijn dat geheel ia den geest viel van den minister Thorbecke. Wij herhalen echter dat het door ons slechts als gerucht wordt medegedeeld. Met genoegen vernemen wij uit het Handels-en effecten blad dat bij het departement van binnenlandsche zaken thans eene wet op de schutterijen in gereedheid wordt gebragt. Onder presidium van den hoogleeraar D. J. Storm Buy- sing, hoofdingenieur van den waterstaat, is maandag morgen aan het departement van koloniën aangevangen het afnemen der vereischte examina van kandidaten, die dingen naar de betrekkingen van adspirant-ingenieurs van den waterstaat in Nederlandsch-Indie en van fabrijk- en magazijnmeester ter kuste van Guinea. De kommissie is zamengesteld uit de heeren ingenieurs van den waterstaat: Hay ward van Opstal, jhr. van den Santheuvel en van den Toorn. Voorde eerstgenoemde betrekking zijn 10 sollicitanten, meestallen opzigters van den waterstaat, en 4 vakatures, en voor de laatst genoemde 5 sollicitanten, onder-officieren van het leger, en ëéne vakature. Het examen zal waarschijnlijk drie dagen duren. Het zal vvelligt niet overbodig zijn te herinneren, dat vroeger voor de betrekking van adspirant-ingenieur meestal jonge lieden werden genomen, die te Delft hun examen voor civiel-ingenieur hadden afgelegd; daar evenwel geen civiel- ingenieurs thans naar Indië willen, waarschijnlijk ten gevolge van den aanleg van staats-spoorwegen, heeft men een verge lijkend examen uitgeschreven. (Dat/bl. van Zuid-Holl.). Wij vernemen dat Z. M. de keizer aller russen aan de Koninklijke biliotheek te 's Ilage ten geschenke heeft toege zonden het merkwaardig werk „Les antiquités du Bosphore Cimme'rien," op last van den keizer, in drie folio deelen, in de russische en in de fransche taal uitgegeven. De platen van dat werk wekken wegens de uitvoering en den heerlijken kleurendruk ieders bewondering. De in dat werk beschreven oudheden bevonden zich eertijds te Kertsch, maar werden na den Krimoorlog naar St. Petersburg overgebragt. (N. Dagblad van 'j Gravenh Gelijk wij konden opmerken, heeft de nietig verklaring van testamenten in de laatste dagen het onderwerp van veler ge dachten en geschriften uitgemaakt. Eenige dagen geleden heeft de arrondissement regtbank den eisch tot vernie- tiging van een testament ontzegd. De vernietiging was ge vraagd op grond, dat de verklaring van den testateur, dat hij wegens zwakte niet kon schrijven of teekenen, onjuist was, daar hij volgens de bewering der eischeresse daartoe wel in staat zou geweest zijn. Zij meende in die onjuiste verklaring het bewijs te zien, dat de erflater in zijn wil niet vrij is geweest, de door hem gemaakte beschikkingen niet heeft willen maken en het testament niet heeft willen teekenen. De regtbank evenwel nam het gevoelen van den gedaagde aan, dat de wet niet anders vordert dan hetzij de teekening, het zij de verkla ring des erflaters, dat hij verhinderd of niet in staat is te teekenen, en dat er volstrekt geen grond is om aan te nemen, dat uit eene zelfs bewezene onjuistheid dezer verklaring zou volgen dat de testateur niet vrij was geweest bij het maken zijner beschikkingen. Uit Utrecht schrijft men ons 6 dezer „Terwijl 's Gravenhage, Rotterdam, Arnhem en andere steden in ons vaderland met elkander wedijveren in het uit breiden van haar bebouwden omvang en in het aanbrengen van verfraaijingen in hare onmiddellijke omgeving, staat men in dit opzigt ook hier niet stil. Door den ijver van het dage- lijksch bestuur, ondersteund door den gemeenteraad, is alhier in <le laatste jaren menige plek geheel van voorkomen veran derden verscheidene plannen totverbetering der stad wachten nog op hunne uitvoering. In de eerste plaats wijzen wij op het verruimen der toegangen tot de stad. Werd vóór weinige jaren de oude brug bij de Wittevrouwenpoort, toen deze was ge sloopt, door eene nieuwe vervangen van zeer aanzienlijke breedte en behagelijken vorm. weldra zal ook de naauwe draaibrug bij de voormalige Weerdpoort voor eene veel rui mere basculebrug plaats maken, terwijl de beide oude torens, die van deze poort nog zijn overgebleven, zullen afgebroken en het vaarwater aldaar zal verbreed worden. De font zal vermeden worden, die inen niet lang geleden beging, toen men de beide toegangen naar het station van den Rlujnspoor- weg (de brug bij de Katrijnebarrière en de Willemsbrug) veel te naauw maakte. Voor de 5000 inwoners der voorstad buiten de Weerd zal dit eene gewenschte verandering zijn. „Door de nieuwe brug voor voetgangers, voor een paar jaren over het Singelwater tusschen de Wittevrouwen en de Maliebarrière gemaakt, is voor de bewoners der Maliebaan en van de nabij gelegen wegen en stegen de toegang tot de stad veel gemakkelijker geworden. Aan het plantsoen, zoo smaakvol naar het ontwerp van den heer Zocher rondom de stad aangelegd, worden voortdurend verbeteringen aange bragt. Het bolwerk. Lepelenburg. vroeger door partikuliere tuinen met weinig sierlijke koepels ingenomen,'wordt nu geheel bij de openbare wandelplaatsen getrokken, en aan de overzijde van het Singelwater aldaar is, door eene wijziging in den aanleg, eene meer grootsche entre'e tot de Maliebaan gevormd: de oostzijde der stad krijgt hierdoor gedeeltelijk een geheel nieuw, zeer schoon aanzien. De Maliebaan zelve, welker buitenste rijwegen door het vellen van twee rijen bootnen eene dubbele breedte gekregen hebben en met trot toirs voorzien zijn, wordt langzamerhand in een boulevard herschapen; geen wonder dan ook dat hier gedurig nieuwe huizen verrijzen of de oude, veel minder fraaije vervangen. In den onmiddellijken omtrek der stad is op verschillende plaatsen een groot aantal vrijvvoningen of arbeidershuizen gebouwdmeer dan e'én met dit doel opgerigte maatschappij maakt zich in dit opzigt zeer verdienstelijk. Vooral «le 50 arbeiderswoningen, die de zoogenaamde Stevensfundatie uitmaken en aan een legaat van den heer Stevens haar aanzijn verschuldigd zijn, munten uit door netheid en doeltreffendheid. In de stad zelve verrijzen voortdurend nieuwe, waaronder soms prachtige, woonhuizen en winkels; de vóór korten tijd zoo onoogelijke Katrijne-kade vertoont nu langs hare geheele lengte eene rij sierlijke gebouwen. „Wanneer in het aanstaande najaar de door de stad opge rigte gasfabriek in werking zal komen, zullen ook de voorste den, openbare wandelingen, singels enz. zich in eene geheel voldoende verlichting mogen verheugentot nog toelaat deze daar veel te weuschen over. Voor eene korenbeurs, die op de Neude, de tegenwoordige korenmarkt, zal gebouwd worden en waarvan de kosten op f 200,000 berekend zijn, is het plan reeds ontworpen. Tot de stichting van een nieuw ziekenhuis, waaraan sedert lang dringende behoefte gevoeld wordt, is voorloopig besloten. Eindelijk belooft de groote fabriek voor spoorweg-materiaal, die tegenover de stations-gebouwen, en door de kruisvaart daarvan gescheiden, zal opgerigt worden, eene belangrijke bijdrage tot de welvaart onzer stad. „Voegt men bij dit alles het vooruitzigt, dat Utrecht weldra het centraal-punt van het nederlandsche spoorweg-net zal zijn, dan gelooven wij reden te hebben tot de verwachting, dat onze gemeente eene nieuwe periode van bloei te gemoet gaat. Met het oog hierop vestigt de gemeenteraad dan ook zijne aandacht op eene planmatige uitbreiding der stad. Reeds lang is hierover gesproken: thans schijnt men eindelijk de handen aan het werk te zullen slaan. En inderdaad zou lan ger uitstel hier onherstelbaar nadeel berokkenen. Door het stelselloos bebouwen der terreinen, die zich als het ware zei ven tot den aanleg van nieuwe straten aanwezen, is reeds menige geschikte gelegenheid voorbij gegaan-, een verlies waarin slechts met groote geldelijke opofferingen zal kunnen voorzien worden. Wij vertrouwen echter van den ijver van ons ge meentebestuur, dat de beschuldiging van steeds te laat te komen, zoo vaak in zaken van handel, nijverheid eu openbare werken tegen Nederland gerigt, in onzen tijd op Utrecht niet dan in geringe mate van toepassing zal zijn." Kerk- en scliooliiieuws. De kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Leiden heeft zondag avond tot predikant beroepen dr. A. Pierson, predikant bij de waalsche gemeente te Rotterdam. Marine en leger. Te Hellevoetsluisisjl.zondagbinnengekomen van Batavia, het rader-stoomschip Ardjoeno, koramandant de kapitein luitenant ter zee A. F. Siedenburg, aan boord hebbende den schout-bij-nacht G. Vogelpoot, gewezen kommandant van de nederlandsche zeemagt in Oost-Indië. De ëtat-major van gemeld schip bestaat uit den luitenant ter zee le klasse jhr. A. C. van Haeften, le officier; de luite nants ter zee 2e klasse G. M. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld, L. C. Iloltzapffel, G. Kruijsen D. J. A. D. van den Steen-, officier van gezondheid 2e klasse C. P. Wierts van Coehoorn officier van administratie 2e klasse J. L. K. van der Heijden adjunkt administrateur G. D. van Werdt, en den officier machinist G. B. Hardes. Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse Zoutman, thans liggende aan 's rijks werf te Amsterdam, zal eerstdaags naar het Nieuwediep worden overgebragt, om verder gereed ge maakt en met 1 junij a. s. in dienst gesteld te worden. Gemengde berlgten. De bekende talentvolle reiziger sir James Clarck Ross is dezer dagen overleden. De boekdrukker Dupont, te Parijs, van wie vele letterzetters dezer dagen zijn gearresteerd, heeft den minister van oorlog verzocht hem eenige soldaten,

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1