De gezamenlijke baten, volgens Money, bedroegen van 1841 tot 1857 f392,722,911, doch uit de remiserekeningen blijkt dat over die jaren hier te lande slechts betaald is f354,482,986, zoo dat er een verschil bestaat van ruim 38 mil- lioen. De beer van Bosse acht bet vreemd, dat Money zulke groote afwijkingen van de rekeningen, als deze en andere in de nota vermelde, uit zich zelf zou hebben gemaakt, en oordeelt dat hij uit de tabellen, die men hem in Indië gaf, aanleiding moet hebben gevonden om de ontvangsten en uitgaven, hier te lande en in Indië. zoo geheel anders voor te stellen dan zij niet der daad schijnen te zijn. I-Iet indisch bestuur, aan het welk deze nota om konside- ratie en advies opgezonden is, heeft haar zinsnede voor zin snede beantwoord, doch zonder de verschillen te kunnen oplossen, en bepaalt zich meestal tot de opmerking, dat er geene opheldering kan gegeven worden, omdat Money niet opgeeft hoe hij aan zijne afwijkende cij fers gekomen is, doch dat zijne cijfers soms tastbaar onjuist zijn. De indische over schotten, zegt het indisch bestuur, hebben over 184046 be dragen f85,117,000. Hoe Money aan een overschot van f173,569,628 over die jaren komt. beeft men niet kunnen nagaan, maar het ongerijmde van zijne berekeningen valt in het oog, wanneer men alleen maar let op zijne overschotten van 1840 en 1S41, te zamen niet minder bedragende dan 84 millioen, terwijl die overschotten, met inbegrip der zooge naamde renten ad f9.S00.000, werkelijk hebben bedragen 23J millioen. Om de oorzaken van zulke enorme verschillen te kunnen nagaan, zou Money moeten opgeven van welke grondslagen van berekening hij is uitgegaan en dat doet hij niet. BÜITEKLAK». Algemeen overzigt. De kwestie der gepantserde schepen blijft steeds die van den dag. Staten van den tweeden en derden rang droomen zelfs reeds van een ijzeren vloot. Sommige nederlandsche dagbladen willen dan ook dat er geene enquêtes worden gehou den maar gehandeld. Al kon men echter de geschiedenis des vaderlands voor een oogenblik wegdenken en zich Nederland voorstellen als eene energiek handelende natie op bet punt van zoo belangrijke omwentelingen op dergelijk terrein, dan nog gelooven wij dat men wel een nader onderzoek van dat ijzeren stelsel kan afwachten. Wanneer het gerucht waarheid bevatte dat er thans reeds kogels zijn uitgevonden, waartegen deze ijzeren monsters zelfs niet bestand zijn, dan zou o. a. de ontdekking op krijgskundig gebied van deze schepen veel van hare waarde verliezen. Vooreerst meenen wijkan Nederland zich nog wel in de breede plooijen van het volken- regt verschuilen en de onderzoekingen van Engeland over dit „most tremendous subject" afwachten. In Denemarken heeft de minister van marine verklaard dat hij spoedig een aanmerkelijk krediet zou aanvragen om gepantserde schepen te houwen. Hetfransche gouvernement heeft om, volgens den Mo- niteur, de lasten der schatkist ie verminderen en reeds nu de bezuinigings-maatregelen in toepassing te brengen bij het budget van 1 863 de getalsterkte van het leger verminderd met 32,000 man. Wij kunnen dezen maatregel slechts be schouwen als een toegeven aan de bezuinigings-opinie van liet oogenblik, zonder daaruit nog het minste gevolg voor meer vredelievende gevoelens van den franschen keizer te trekken. De weinige invloed dien deze maatregel op de beurs heeft uitgeoefend is toe te schrijven aan de meerdere verwikkelingen in Mexiko, hetlaatste incident heeft het eerste in ditopzigt krachteloos gemaakt. Die eerste stap door Frankrijk gedaan om de strijdkrach ten te verminderen, van hoe weinig beteekenis hij ook zijn moge, heeft in Engeland dadelijk navolginggevonden. Op het budget voor 1862186311. donderdag bij het lagerhuis ingediend, zijn de kosten voor het leger voor 15,270,000 p.st. uitgetrokken, hetgeen bij vergelijking met de begrooting van het vorige jaar, eene besparing van 211,000 p. st. oplevert. Het budget van marine is van 12,276.000 op 11,800,000 p.st. gebragt. Hoewel het totaal der inkomsten slechts 3 millioen hooger is geraamd dan dat der uitgaven, is de regering van oordeel dat er nog geene verhooging van belasting gevorderd wordt om aan onvoorziene gebeurtenissen het hoofd te kun nen bieden. Deze verklaring verdient wel eenige opmerking, voor zoo verve men ev uit mag besluiten dat de regering geene nieuwe verwikkelingen te gemoet ziet. Na overwinning van vele moeijelijkheden is eindelijk vrijdag eerst ter vervanging van den heer Scribe, tot lid der fransche akademie benoemd de heer Octave Fcuillet. De andere kandidaat Camille Doucet verkreeg 10 stemmen. Het is ontegenzeggelijk dat de verdiensten van den met roem be kenden Octave Feuillet die keuze volkomen regtvaardigen. De woordspeling op deze verkiezing ne pouvant avoir un livre, on se contente d'un feuillet is dus meer aardig dan waar te noemen. Octave Feuillet werd in 1822 te St. Lo geboren en schreef op 23jarigen leeftijd „Legrand vieillard," dat reeds dadelijk de aandacht op hem deed vestigen. Het eigenaardig genre der hedendaagsche litteratuur door hem in zijne Pro verbes bij de hoogere kringen ingeleid, vergat na deze eerste overwinning, haren talentvollen beoefenaar niet. Door de strekking zijner werken waarbij hij zich niet in den kring der demi-monde be woog en van dit standpunt dus moraal, deugd en trouw niet roet koude spotternij van hun troon behoefde te stooten, maakte hij yeel opgang, en werd een der meest geliefde fran sche schrijvers. Zijne „Proverbes": La partie des dames, Le fruit defendu, Le premier cheveu blanc, Le pour et le contre, en zoo vele anderen zijn bekend. Bij hetnederlandsch publiek is hij in den laatsten tijd vooral bekend geworden door zijn „Roman d'un jeune homilie pauvre" (vrij ongelukkig vertaald in „De geschiedenis van een arm jong mensch") waarin men niet aantrof wat in de gewone fransche roman-litteratuur bet voorheerschend beginsel is en met de nederlandsche denkbeel den zoo weinig overeenkomt. In België bestond tot heden nog geen letterkundig tijd schrift in de vlaamsche taal. Daarom maakt de uitgave van „Noord en Zuid," waarvan de eerste aflevering zaturdag ver schenen is, reeds dadelijk opgang. Onder medewerking van Henry Sermon. Rucklingen en Aug. Snieders, wordt het van het streng klerikaal standpunt geschreven. Dit is dan ook de reden dat men als tegenhanger spoedig een ander maand schrift kan te gemoet zien, waarvan de schrijvers de vrijzin nige rigting zijn toegedaan. In Pruissen bereidt men zich ernstig voor tot den politie leen strijd, die aanstaande is. De gematigde liberale fraktie von Grabow verklaart zichgeneigd de regten der kroon te eerbiedigen, terwijl zij van die zijde ook den zelfden eerbied eischt voor de regten van het volk. Die partij wilstemming over het budget artikelsgewijze, vermindering der sterkte van bet leger, gedeeltelijke opheffing der belastingen en wijziging in de instelling van het huis der heeren. dat in zijne tegen woordige zamenstelling een der groote hindernissen is voor eene liberale en nationale politiek. De vooruitgangspartij wil nog verder gaan. en vraagt geheele onafhankelijkheid en de grootst mogelijke Vrijheid binnen de palen der konstitutie. Zij wil zich niet bepalen tot het spelen eener rol. waarbij men alles moet goed keuren, welke rol de kroon, door hare dwaze vorderingen, aan het parlement wel zou willen opdragen. De bondsraad van Saksen-Meiningen heeft de voorstellen aangenomen strekkende tot wijziging van het wetboek van strafregt. De jury zal volgens de nieuwe wetgeving voortaan slechts bevoegd zijn om kennis te nemen van politieke misdrij ven en drukpersdelikten. Men meldt uit Koppenhagen dat het voorstel Kruger, strekkende tot eene nieuwe konstitutionele wetgeving voor Denemarken en Sleeswijk inde kamer is behandeld en met groote meerderheid is verworpen. Zoo als wij in een onzer laatste nommers vermeldden heeft de adel van Grodno in Litthauën een verzoekschrift inge diend bij den russischen keizer, strekkende tot het verkrijgen van meerdere vrijheden. Dit verzoekschrift is door den keizer in handen gesteld van den raad van state. Het is echter niet waarschijnlijk dat het gunstig zal worden opgenomen en de onderteekenaars zullen zich welligt gelukkig mogen rekenen niet het zelfde lot te ondergaan als de adel van Twer, wier vertegenwoordigers, zoo als men zich herinneren zal, voor het onderteekenen eener petitie zijn gevangen genomen. De oninagt van Turkije in hare gevechten met de dappere vrijheidlievende moutenegrijnen wordt iederen dag duidelij ker. De laatste tijdingen uit die streken gewagen wederom van eene overwinning op de turken behaald. Eene sterkte was door de montenegrijnen ontruimd om de turksche troe pen daarheen te lokken. Weldra werd dan ook deze plaats Cirnize door turksche soldaten bezet, waarop de montene- grijnsche troepen de sterkte belegerden en, na een leger tot ontzet uitgezonden tchebVu >erslagen, de vesting innamen en vele krijgsgevangenen en buit wegvoerden. Meer en meer wordt het duidelijk dat geheel de christen bevolking over het groote schiereiland verspreid, zich tot een algemeenen opstand voorbereidt, en weldra gereed zal zijn zich, onder aanvoering van Servië, tot een onafhankelijken slavischen staat te vormen. In dit licht beschouwd, vertoont zich de grieksche opstand eerst in zijne ware beteekenis. Die opstand is in de laatste dagen weder in omvang toegenomen. Niet alleen de citadel en Nauplia, maar de geheele stad, het arsenaal en de forten in den omtrek zijn nog in de inagt der opstandelingen. Op de eilanden Naxos en Santorin waren mede bewegingen ontstaan die echter spoedig onderdrukt zijn. De leiders van het komplot waren naar de Ioniesehe eilanden gevlugt. Heden brengt de telegraaf ons weerde tijding dat in Messinië en andere streken van den Pelopone- ses benevens in Akarnanië ongeregeldheden hebben plaats gehad. De grieksche opstand vermeerdert de ongelegen heid waarin het turksche rijk zich bevindt, en het sluiten der leening kan niet opwegen tegen de woelingen die zich aan alle zijden voordoen en waardoor de regering in onmid dellijk gevaar verkeert. Engeland heeft er groot belang bij dit gevaar af te weren, want de engelsche staatkunde vordert, niet alle kracht te verhinderen dat andere magtigerijken door de ontbinding van Turkije vergroot worden. Lord Palmer- ston kwam er dezer dagen openlijk voor uit, toen hij in het lagerhuis verklaarde dat het bestaan van een krachtig, onaf hankelijk en goed bestuurd rijk in het oosten voor het even- wigt van Europa aller noodzakelijkst is. Engeland heeft nu weder in de meest dringende geldelijke behoeften voorzien en zal welligt door dergelijke palliatieven den wankelenden troon des sultans nog ecnigen tijd kunnen staande houden. Om het duurzaam behoud van het turksche rijk te verzekeren is Engeland echter onvermogend. Over de mexikaansche kwestie is vrijdag in het lager huis van Engeland eenig licht verspreid. De regering keurde de overeenkomst van Solidad goed. Het weder in schepen der engelsche expeditie-troepen werd als een natuur lijk gevolg daarvan beschouwd en in overeenstemming met eene verklaring, vroeger door het goevernement afgelegd, dat Engeland geen deel zou nemen aan eene onderneming in de binnenlanden van Mexiko. Het berigt dat de heer Dubois de Saligny thans bekleed is met alle diplomatieke magt van de zijde van Frankrijk wordt bevestigd. Op welke wijze thans de fransche regering een voorwendsel zal kunnen vinden na het afkeurend artikel van den Moni- teur om aan het verdrag van Soledad, door hare gevolmag- tigden gesloten, geen gevolg te geven, is moeijelijk te beslissen. Vooral zal dit moeijelijk zijn daarjuist de fransche interventie een gevolg is van het niet nakomen van verdragen dqprtfc£ mexikaansche regering. De generaal Lorencez, op 5 maart te Vera-Cruz a^flgeko- men, heeft zich niet aan het verdrag gestoord, maar/d'adelijk de troepen doen ontschepen. Bij gebrek aan voorwendsel heeft dus Frankrijk hier zoo als in China, slechts het regl van den sterksten laten gelden. In hoeverre nu echter even gemakkelijk deze kwestie met de bondgenoolen zal worden beslist kan eerst de tijd leerenvoor 't oogenblik is erslechts eene kwestie meer gekomen onder de vele die thans van de turksche af, tot die van het Dappendal toe, Europa bezig houden. Te Sevilla in Spanje is een werk uitgekomen dat alle ken- teekenen draagt van uit eene fransche pen te zijn gevloeid, hoewel de schrijver zich achter een spaanschen naam verbor gen heeft. Het werkje handelt over het mexikaansche vraag stuk en is getiteld Un tröne au Mexique." Nadat de schrij ver de verschillende- kandidaten voor dien troon in verre lauden heeft beschouwd, zoo alsde aartshertog Maximiliaan, de infanten don Sebastiaan en don Juan, de graaf van Vlaan deren, de ex-koning van Napels enz., en op weinig vleijende wijze de moeijelijkheden aangetoond die zich bij iederen kandidaat zouden voordoen, betoogt hij dat donna Luïsa- Fernanda diegene is wier bestijging vanMexiko's vorstenzetel het meest voordeelig voor Spanje zoude zijn. Engeland. In het lagerhuis hebben lord Russell en lord Palmerston vrijdag hunne levendige sympathie te kennen gegeven voor Polen en de strenge maatregelen aldaar door Rusland ten uitvoer gelegd ten sterkste afgekeurd. De heer Hennessey betoogt dat de herstelling van het koningrijk Polen van alge meen europeesch belang zou zijn. Hij zegt dat Frankrijk en Oostenrijk daarin toe zouden stemmen en dat de liberale geest ook in Rusland deze herstelling zou ondersteunen. Hij betreurt het dat de gunstige gelegenheden daarvoor in 1831 en 1S56 ongebruikt zijn voorbijgegaan, en werpt de schuld daarvan op Éngeland. In de dagbladen van Boston leest men den volgenden, brief van den uitvinder der gepantserde schepen, Ericsson, aan den bevelhebber van den Monitor. „New-York 11 maart. „Mijn waarde Sargent, ik neem met genoegen uwe geluk - wenschingen aan en ik verzeker u dat er krachtig zal gewerkt worden om liet vaderland in het bezit te stellen van oorlogs schepen, die Europa kunnen tarten. Laat men ui ij slechts de noodige middelen geven, en na weinig tijds zullen wij aan de natiën, die de republiekeinsche vrijheid willen vernietigen, kunnen zeggen„Verlaat de zee met uwe brooze vaartuigen of sterft!'' Ik heb altijd beweerd dat de werktuigkunde aan de heerschappij van Engeland over de zee een einde zou maken. De oceaan is de groote weg tusschen de verschillende natiën. Die weg moet vrij zijn, en de wetten der natuur zullen dien ook weder vrij maken als zij slechts behoorlijk worden toegepast." Frankrijk. Op 3 april is, zoo als we reeds in ons vorig nommer hebben gemeld, het japansclie gezantschap te Marseille aan gekomen. Eene groote volksmenigte was bij de ontscheping tegenwoordig, maar zag zich eenigzins teleurgesteld in hare verwachting om oostersche pracht en weelde te aanschouwen. De gezanten waren slechts in een donker eentoonig kostuum gekleed en liet eenige versiersel was een breede dolk dien zij aaneen ceintuur droegen. Volgens het Journal des (lébats zal dit japansclie gezantschap ook 's Gravenhage en Amster dam bezoeken. Omtrent de terugroeping van den franschen gezant te Rome en den generaal de Goyon is nog niets beslist. Volgens een gerucht zou de generaal de Ladoisault aangezocht zijn om den militairen bevelhebber te Rome te vervangen. Ande reu noemen den generaal Trocliu. De echtgenoote van den generaal de Goyon bevindt zich te Parijs en is met de grootste welwillendheid door den keizer en de keizerin ontvangen. Te Parijs is dezer dagen een zeer verdienstelijk vaude- villescliijver, Emile van derBurgh, overleden. Ofschoon zijne famielje-naam aan hollandsche afkomst zou doen denken, werd liij in 1794 te Parijs geboren en was de zoon eens talent vollen schilders. Na in het eerst zich te hebben toegelegd op de geschiedenis, arbeidde hij later voor het tooneel. Verschei dene vaudevilles en andere dramatische produkten is men aan zijne pen verschuldigd. Het bekende stuk Le gamin de Paris is een zijner meest populaire werken. Italië. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van den paus worden meer en meer onrustbarend, zoo dat men weldra, zijn hoogen ouderdom van 70 jaren in aanmerking genomen, zijn overlijden schijnt te gemoet te zien. Met het oog hierop zijn dan ook maatregelen genomen om dadelijk een konklave te kunnen bijeenroepen. Omtrent de plaats waar die vergade ring van kardinalen zal gehouden worden schijnen de gevoe lens uiteen te loopen. Sommigen rekenen Rome daarvoor min der geschikt, wegens de fransche bezetting, waardoor eenige invloed zou kunnen worden uitgeoefend. Een berigt uit Napels van 1 april meldt dat het engelsch eskader aldaar gedurende geruimen tijd schijnt te zullen blijven. De bevelhebber had zelfs aldaar in de omstreken eene villa gehuurd. Er was dezer dagen een opstand uitgebroken in de gevangenis Vicaria, die een grooten schrik in dat gedeelte der stad had te weeg gebragt. Door de militaire bevelhebbers waren echter maatregelen van voorzorg genomen. Wederom hebben er gevechten met de roorers plaats gehad. Volgens eene tijding van Aquila was er te Prato Cara- poli eene ontmoeting geweest tusscnen fransche en bouvbon- sclie troepen. De fransche bevelhebber schijnt orders te hebben ontvangen om de roovers te beletten op napoli- taansch gebied te komen. Volgens italiaansche dagbladen zal de reis des konings naar Napels plaatshebben in hetlaatste gedeelte dezer maand. _J)e ministers Ratazzi en Pepoli zullen hem vergezellen, i Het. aantal bisschoppendie aan den paus te kennen - hebbeSfgegeven dat zij te Rome de veel besproken vergadering zoifiöen^ij wonen, bedraagt reeds meer dan dertig. Bij Garibaldi's bezoek van Parma zijn door hem de vol gende woprden gesproken

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3