MIDDELRURGSCHE C O U R A N T. l\°' 41. Zaturdag 3 April. Editie van vrijdag avond 8 ure. A AN BEST ED ING. Op zatutrdag, den 19 april 1862, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middel- Burg, worden aanbesteed Het uitvoeren van buitengewone verdedigings werken aan de zeeweringen van den Calami- teusen polder Scherpenisse. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van liet ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeelaad, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den Aden en 3den dag vóór de besteding de noo- dig aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan liet bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaatjhr. J. 11. T. Ortt te Middelburg, en bij den ingenieur jlir. A. O. van den Santheuvel te Zierikzee. 's Gravenbage, 22 maart 1862 Namens den minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal, J. SCHRöDER. OPENBARE BESTEDING. Burgemeester en wethouders van Ovezand zullen op vrij dag den 25 april eerstkomende, des voorrniddags ten tien ure, ten gemeentehuize aldaar, publiek en aan de minst aanne- mendeu trachten aan te besteden Eenige herstellingen aan den toren binnen deze gemeente waarvan de conditiën in het gemeentehuis aldaar zullen ter lezing liggen, van heden af tot den dag der besteding, zullende de locale aanwijzing geschieden den 11 april aanstaande, des voormiddags ten 1U ure, terwijl verdere infonnatiën kunnen verkregen worden bij den timmerman W. den Boer Bz. te Goes. Gedaan te Ovezand, den 2S maart 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, C. DE FOUW. De wethouder, JAN M. RIJK. B0AË1VL1ADS€IIE TIJDINGEN. dliddelburg 4 April. In de vergadering van lietZeeuwsch genootschap der weten schappen van 11. woensdag is eene kommissie benoemd om te onderzoeken in hoeverre het vvenschelijk kan geacht worden de herinnering anu het verblijf van Marnix van St. Aldegonde op Walcheren levendig te houden en wat daartoe het gepaste middel is. Tot leden dier kommissie zijn gekozen de heeren J. P. van Visvliet, mr. G. N.de Stoppelaar, F. Nagtglas, mr. D. A. Berdenis van Berlekom en mr. J. K.E. baron van Lijnden. Zoo als men weet heeft Marnix in 1582 en 15S3 en later van 1585 tot 1596 zijn vast verblijf gehouden op het kasteel West- Souburg, waarvan het laatste gedeelte in 1810 is afgebroken. Eenigen tijd na het overlijden van Marnix, te Leiden in 1598, werd zijn lijk naar de kerk van West-Souburg overgebragt, waar een eenvoudig geschilderd wapenbord zijne begraaf plaats aanwees. Ook die kerk is sedert ettelijke jaren gesloopt. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene tabel van den in-, uit- en doorvoer van Zwitserland, gedurende het jaar 1861. Uit Vlissingen schrijft men ons 2 dezer: „Aan het Handelsblad werd in de vorige week uit Vlissin gen geschreven, dat er plan bestond om aan het marinehoofd alhier een groot bord te plaatsen, waarop de meteorologi sche waarnemingen met groote letters vermeld zouden wor den, zoo dat men ze van de reede zou kunnen lezen. Als ik wel ben geïnformeerd dan is dit berigt zeer voorbarig. Wel schijnt er aan den heer Buys Ballot de vraag te zijn gerigt of het niet goed zou wezen om zoodanig bord te plaatsen, maar hierop is nog geen antwoord ontvangen." Men schrijft ons uit Goes, 3 april „lieden namiddag is eene kar met een paard bespannen, waarin de slager Lion en een bediende gezeten waren, door het achteruit deinzen van het paard bij de stoomboot in de kaai gevallen. De beide personen zijn spoedig door eenige varensgezellen gered en daarna ook de kar en het paard er uit gehaald. „Een werkman die vóór eenige dagen bij den bouw van een nieuw huis van eene daar geplaatste stelling viel, en met een gebroken been en zwaar gekneusd naar het gasthuis werd vervoerd, is gisteren aan de gevolgen overleden. „Volgens een gerucht zouden er door den officier van justi tie vervolgingen zijn ingesteld tegen een persoon, die op een exemplaar der Middelburgsche courant lasterlijke kantteeke- nen heeft gemaakt op het daarin voorkomende verslag der lezing van den heer Piccardt, over de godgeleerden der 17e eeuw. De officier van justitie schijnt deze bijvoegingen als injurie te hebben beschouwd. Ofschoon sommige bijzonder heden mij nog vrij duister voorkomen, zoo meende ik u dit berigt niet te mogen onthouden, te meer daar het hier veel sensatie heeft gemaakt." Ter veemarkt op 11. maandag te Oostburg gehouden wa ren aangebragt 6 paarden, 102 stuks hoornvee, 1 ezel, 150 varkens en een geit. Van liet hoornvee werd bijna alles ver kocht tegen lagere prijzen dan bij de laatst gehouden markt. De varkens werden eveneens nagenoeg allen verkocht, doch tegen hoogere prijzen. Voor paarden wasechter weinig vraag en daarvan konden slechts drie stuks koopers vinden. Z. M. de koning is woensdag middag ten half een ure per extra spoortrein uit Amsterdam in de residentie terugge keerd. Men verneemt dat het verblijf van II. M. de koningin moeder dezen zomer op het buitenverblijf Soestdijk slechts van korten duur zal zijn, daar H. M. eerlang eene reis naar St. Petersburg zal ondernemen, tot bijwoning der feesten, welke aldaar ter viering van het duizendjarig bestaan van het russische rijk zullen plaats hebben. Men wil weten dat Z.K.H. prins Hendrik H. M. op die reis zal vergezellen. Dingsdag avond werd in de zaal op den Fluweelen Burg wal testlage, door het schilderkundig genootschap Pulchri Studio, aan de leden eene kunstbeschouwing verschaft, waar toe de portefeuille van den heer de Jonge van EUemeet, te Oostkapelle, door dien heer bereidwillig was afgestaan. H.M. de koningin, HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en Z. D. H. de hertog Bernhard van Saxen-Weimar vereerden dezen kunstavond met hunne hooge tegenwoordigheid. De kommissie uit de tweede kamer der staten generaal, belast met het houden eener enquête naar den toestand onzer marine, heeft woensdag gehoord de heeren J. F. Koopman, kapitein-luitenant ter zee, en J. Modem, oud hoofdambtenaar bij het departement van marine en gepensioneerd kapitein ter zeeen gisteren de heeren E. de Vries, griffier aan 's rijks werf te Vlissingen, en L. Smit Jansz., scheepsbouwmeester. Wij vernemen van goederhand dat Z. M. de koning heeft goedgevonden te besluiten, dat al de adressen en stukken betrekkelijk het besluit van 12 maart jl., in zake de delftsche akademie, zullen worden geren voyeerd niet alleen naar den minister van koloniën, maar ook naar den minister van bin nenlandsche zaken. Zoo men zegt zou dit geschied zijn op de zeer juiste overweging, dat de akademie staat onder het beheer van het laatstgenoemd departement en alzoo de minis ter van binnenlandsche zaken moet worden geacht gekend te zijn in, en althans mede verantwoordelijk voor het in deze genomen besluit. Nieuw dagblad van 's Gravenhage.) Onder de vele en gewigtige werkzaamheden, die in den loop van dit jaar de synodale kommissie en de synode der nederlandsche hervormde kerk zullen bezig houden, zijner, naar men verzekertonderscheidene die de betrekking van kerk en staat betreffen, en hare nadere regeling bedoelen terwijl in liet algemeen van regeringswege liet verlangen is uitgesproken, uit de bestaande reglementen weg te nemen wat, in strijd met de grondwettige verhouding van kerk en staat, daarin rnogt zijn bepaald omtrent medewerking door, of gezag uitgaande van de regering, teil aanzien van kerke lijke aangelegenheden. Uit dit alles blijkt het kennelijk streven der regering, om de vrijheid der kerk en de zelfstan digheid der kerkgenootschappen zoo veel mogelijk voor te staan en te bevorderen. Men meldt uit RooseudaalNaar wij vernemen is er nog geene algelieele overeenkomst gesloten tusschen het neder- laudscb goevemement en de belgische spoorweg-maatschappij over den afstand van dat gedeelte der spoorbaan ltoosendaal- Antwerpen, op welker helft de nieuwe weg Bergen op Zoorn- Roosendaal is afgebakend. Men vermoedt, dat dit daaraan is toe te schrijven dat de werkzaamheden, welke reeds een begin van uitvoering hebben verkregen, niet naar wenscli kunnen worden voortgezet. Nevens het stations-terrein bevindt zich eene uitgestrekte afgesloten ruimte, waar onophoudelijk het per scheepsgelegenheid aangevoerde spoorwegmaterieel wordt opgestapeld. De utrecbtsche gaskwestie heeft met den 1 april een aardig incident opgeleverd. De heer de Heus had de gemeente voor de regtbank gedagvaard,'ten einde schadeloosstelling te erlan gen voor bet leggen van wege de stad der gaspijpen vóór den termijn van beëindiging (1 september 1862). Men vroeg na tuurlijk waar is de schade, indien de stad niet vóór 1 september gas brandt? Doch sedert eenige dagen bemerkten de bewoners der perceelen op het Oudkerkhof dat de leidingen der stads- gaspijpen gas leverden van het gas van den heer de Heus (daar de stadsfabriek nog niet gereed is), ergo is er schade ontstaan door die pijpen aan de zaak van den heer de Heus, die, even als de stad. een en ander onmiddellijk heeft doen konsiatereu. Er is bij ongeluk verbinding ontstaan tusschen de stadspijpen en die van den heer de Heus. Utr. courant De vrees dat de Enschedésche katoenspinnerij te Enschedé en te Almelo hare etablissementen zou sluiten, is gelukkig tot dusver niet bevestigd. Die vrees bad haren grond voorna melijk daarin, dat er eene overgroote massa gesponnen garens in voorraad is en dat er, uit hoofde van de hooge prijzen, door onze industriëlen zeer weinig gekocht wordt. In den loop van dit jaar zal eene der bestaande weverijen met nog 100 looms vermeerderd eu aan eene verwerij en appreteerderij insgelijks eene aanzienlijke uitbreiding gegeven worden. Onlangs is verspreid een prospektusder in den tuin voorak- klimatatie in het Bois de Boulogne nabij Parijs van 20 27 dezer maand te houden tentoonstelling van vogels enz. Deze ornithologische expositie wordt ondernomen met medewer king van de keizerlijke zoölogische maatschappij voor akkli- ïuatatie, en na den afloop zullen gouden, zilveren en bronzen medaljes ter bekrooning worden uitgereikt. Alleen roofvo gels zullen niet worden toegelaten, terwijl ieder franschman en buitenlander overigens kan inzenden wat hij goedvindt, en geenerlei regten, noch op de tentoongestelde vogels, noch opdeu mogelijken verkoop, zullen gelieven worden. De inzen ding moet uiterlijk den 16 april franko geschieden, nadat vóór den 12 eene specifieke opgave aan den direkteur zal ge rigt zijn van het tentoon te stellene, over welks toelating eene speciale kommissie vooraf moet beslissen. Uit Curagao meldt men per mail van 7 maart het volgende „Zr. Ms. stoomfregat Zeeland en de stoomschepen Cornells Dirks en de Vesuvius zijn naar La Guaira vertrokken. „De generaal Paez, die te Coro was en naar Maracaibo zoude gaan, omdat die provincie zich weder voor hem had verklaard, heeft zijn reis opgegeven en is naar La Goria terug gekeerd, om verder naar Caracas te gaau, alwaar hij den kolouel Fabius ontvangen zal. Zr. Ms. stoomschip Cornelis Dirks, is gisteren avond van La Guaira alhier teruggekeerd, om de mailbrieven van de schepen ie La Guiara te halen. De mail is echter tot heden nog niet aangekomen. Zr. Ms. stoom schip Djamhi ligt in de haven en Zr. Ms. schoener Atalante zal waarschijnlijk morgen naar Suriname vertrekken. Verder liggen in de haven twee amerikaansche oorlogsstoombooten, de lraquois eu de Quaker-City. De Iraquois is van La Guaira en de Quacker-City van St. Thomas alhier steenkolen komen innemen." (Jlrechtsche courant.) Van onzen groningschen korrespondent ontvangen wij eene beschouwing omtrent de beoefening der statistiek in de provincie Groningen, welke wij hier laten volgen. Wij achten de tuededeeling vooral belangrijk met het oog op het eerlang hier te houden landhuishoudkundig kongres. „Bij de diskussie over de laatste staatsbegrooting hebben eenige leden der tweede kamer uok van sommige grieven tegen de rijkskommissie voor statistiek gebruik gemaakt en ze aan gewend als stormram om het ministerie te helpen ovnverwer pen. De geringe som voor deze instelling uitgetrokken, werd, zoo als men weet, verworpen. Kort daarna ontmoette ik iemand, die mij zijne vreugde over dit feit te kennen gaf met de navolgeude woorden: „Het is toch grootendeels wegge gooid geldmen moest de provinciale bureaux voor statistiek ook maar afschaften; de regering moet zoo nieuwsgierig niet ziju." Men zal welligt denken, dat die iemand burgemeester is, die voor zijn traktement in duodecimo werk genoeg te ver- rigten heeft en zich gaarne zou verlost zien van het invullen eu opmaken van tabellen in folio. Intusschen hij was geen burgervader, maar een eenvoudig burger, wien het gaat als zoo velen, door wie de waarheid wordt bewezen van heton bekend maakt onbemind. „Men zou zich echter zeer vergissen, zoo men naar eenen man de maat nam, om daarmede de 208,000 inwoners dezer provincie te meten. Want nergens in ons vaderland en waar daar builen heeft men ineerhart voor de statistiek, is men zoo van haar uitstekend nut overtuigd en wordt van haar zoo veel werk gemaakt, als in de provincie Groningen. „Goed voorgaan doet goed volgen, daarom is liet zeker niet

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1