xp X naive bewegingen, tnaar zelfs nemen de desertiën bij het leger dagelijks toe. Een groot bewijs voorzeker van de magteloos- heid der regering, is, dat niemand gezind schijnt zich te on derwerpen, niettegenstaande dezer dagen door den koning amnestie is afgekondigd. Wel meldde een telegrafisch berigt van 28 maart dat Nauplia zich had overgegeven en de hoof den, welke niet begrepen waren onder ile amnestie, gevlugt waren, maar dit berigt behoeft nog bevestiging. Het oostenrijksche goevernement heeft eene cirkiilaire ge zonden aan alle diplomatieke agenten in Griekenland om te zorgen dat Oostenrijk met in het minst gemengd worde, in de revolutionaire beweging aldaar. Volgens tijdingen uit Ncw-York 'van- 17 maart heeft de' generaal Mac Clellan eene veel beteekèn'ende p.roklamatie gerigt aan het leger van den Potomac, waarbij hij o. a. zeide „Ik zal u thans naar een beslissend slagveld geleidenik zal thans van u eischen lange marschen en ontberingen." De ge- konfedereerden hadden op 3 maart 90,000 man te Manassas en in het geheel 150,000 in de omstreken die in korten tijd vereenigd konden zijn. Een gedeelte van de vloot der gefe- dereerden is de Mississippi afgezakt. Engeland. Volgens herigten uit Londen van'26 maart blijkt dat lord Palmerston weder een nieuwen aanval van jicht heeft gehad. Gedurende zijne afwezigheid in het huis der gemeente heeft sir Robert Peel eenen hevigen strijd gevoerd meteen der leden uit Ierland, op een punt waar juist de katholieke afgevaardig den bijzonder achterdochtig zijn en bij het begin eener dis- kussie waarbij hunne ondevsteuning voov het ramistevie van groot belang is. De kwestie aan de orde betrof een amende ment met betrekking tot de wet op de behoeftigen in Ierland. De uitvoering dezer wet is opgedrageu aan eene kommissie van drie leden, en ofschoon in Ierland de kwestien van natio naliteit en godsdienst eene eerste rol spelen, zoo bestaat toch die kommissie uit drie engelschen, die allen protestanten zijn. Daar men nu bij de uitvoering dezer wet in betrekking komt met de roomsch-katholieken. beklagen zich de iersche afge vaardigden die tot dat kerkgenootschap behooren over de uit sluiting van hunne geloofsgenooten in die kommissie, en nemen dit als voorwendsel om weder hunne oude klagten in te brengen tegen de aanmatigingen van het anglicanisme en tegen den vijandigen geest die er bestaat bij de regering en de oorzaak ia van de rampen die Ierland treffen. De regering heeft hierop geantwoord dat de keuze geheel onwillekeurig is geschied wat het punt van godsdienst betrof; men heeft de mannen gekozen die daartoe het meest geschikt voorkwamen, zonder daarbij andere omstandigheden te laten gelden, en als de katholieken kandidaten hebben, die de geschiktheid bezit ten om gekozen te worden, dan zal dit ook bij de aanstaande vakantiën zekerlijk wel geschieden. Deze verklaringen hebben echter de misnoegdheid der ieren niet kunnen weg nemen het volk en de katholieken vooral zien steeds sedert lang in de zamenstelling van die kommissie een duidelijk bewijs van het systeem waarover zij zich reeds zoo langen tijd heftig beklagen. Op het oogenblik dat weder een iersch afgevaardigde dit punt aanraakte heeft sir Robert Peel hem krachtig geant woord, hetgeen zijne tegenstanders slechts meer in den waan gebragt hebben datergroote sympathie bestond van dezen sekretaris van staat voor de ultra-protestantsche partij in Ierland. In het huis der gemeenten is dezer dagen door den heer Lavard, in antwoord op de aan hein gedane interpellatiën, de verklaring afgelegd, dat de onderhandelingen met België, met betrekking tot het handelstraktaat waren afgebroken, ten gevolge van de onmatige vorderingen van dit land met be trekking otafkooopvan deScheldetol. Pruisseii. Te Keulen is op den 25 maart eene vergadering van kics- bevoegden gehouden, ten getale van 21)00, waarop het volgende is besloten 1. De kamer van afgevaardigden is ontbonden ten gevolge van de motie Hagen. De ministers die ten minste in beginsel de wettigheid der motie hebben erkend zijn ontslagen; de nnngeblevenen zijn het oneens met de meerderheid der kamer. Daardoor wordt het meest beduidende regt der nationale ver tegenwoordiging, het toezigt op het budget, in gevaar gebragt. De cirkulaire aan de kiezers van den minister van binnen- landsohe zaken op 22 maart stelt als vijandig tegen de kroon, de vooruitgangspartij, die met de onafhankelijke afgevaar digden de meerderheid der kamer uitmaakt. Ziedaar dus de ontbonden kamer beschuldigd van het kon- ititutioneel beginsel te hebben verlaten en een vijandigen geest te koesteren tegen dé magt der kroon. „De vergadering verklaart in tegendeel dat 1. De afgevaardigden die gestemd hebben vóór het voor stel Hagen van hun regt gebruikgemaakten hun pligt vervuld hebben. 2. Elke schending van dat konstitutioneel regt is eene schending van de konstitutie zelve. 3. De konstitutionele regten der kroon zijn volstrekt niet aangetast door het regt dat de kamer van afgevaardigden heeft uitgeoefend. 4. De kiesbevoegden moeten bij de nieuwe verkiezingen toonen dat zij besloten hebben zoo wel de regten der kroon te eerbiedigen, als die der nationale vertegenwoordiging te handhaven. Deze verklaring is met algemeene stemmen aangenomen. De tweede was van den volgenden inhoud „De vergadering drukt den wensch uit dat zich weldra in elk kiesdistrikt dei- Rijnprovincie een komite' van kiesbevoegden vorme der duitsche vooruitgangspartij, hetwelk zijne kandidaten voor leden van de kamer van afgevaardigden nog vóór de defini tieve verkiezingen van kiezers zal openbaar maken om op die wijze invloed uit te oefenen op de kiesbevoegden." Op verschillende andere plaatsen zoo als Bonn, Bielefeld enz. zijn v ergaderingen, gelijken geest ademende, gehouden en besluiten genomen in bovengenoemden zin. Yan de zijde (|er pruissische regering schijnt men ook hemel en aarde te bewegen om bij de aanstaande verkiezingen de meerderheid te verkrijgen. Cirkulaires en agenten worden daartoe overal heengezonden. Kelglë. In de zitting der kamer van vertegenwoordigers zijn don derdag en vrijdag beraadslagingen gevoerd over het budget v'oor openbare werken. Onderscheidene sprekers vroegen bij die gelegenheid verbeteringen van wegen, vaarten enz. voor het- distrikt waarin zij gekozen worden. Van de voorstellen in dien geest gedaan, trok het meest de aandacht dat van den heer Kervijn van Volkaersbeke om het kanaal van Neuzen naar Gent met dat van Gent naar Brugge in verbinding te brengen. De voorsteller Wilde daardoor aan vele werklieden van Gent werk verschaffen en alzoo in de groote ellende van het oogenblik eeniger mate voorzien. De minister beloofde dit werk zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. ITet plan was echter nog niet genoegzaam onderzocht en er waren ook nog geene gelden voor dit doel beschikbaar gesteld. De minis ter heeft ook eenige inlichtin jen gegeven omtrent den gemid delden waterstand op, en de aanslibbingen in de Schelde, die te Antwerpen de gemoederen sedert lang bezig houden. Te oordeelen naar de peilingen in de laatste jaren, op drie ver schillende gedeelten van de rivier gedaan, zou de waterstand daar in 1S60 en 1SG1 wel aanmerkelijk minder zijn geweest dan in 1859, maar toch ook veel hooger dan in 18öS en vroe ger. De regering heeft uit dit resultaat aanleiding genomen om te verklaren dat, men zich niet bezorgd behoefde te maken cn de scheepvaart voor de toekomst niets te duchten had. Mogt de verzanding werkelijk zoo aanmerkelijk worden, dat men nadeelen voor de vaart daarvan 't onvermijdelijk gevolg mogt achten, dan zou de regering een voorstel doen tot indij king van de schorren, wassende tegen den thans bestaanden polder van Santvliet. Eene landaanwinning van 430 bunders grondszou daardoor worden verkregen, maar de bedijking zou 1.500,000 franken eischen. Met het oog op die som, zoude regering het wenschelijk achten, tot die inpoldering eerst in geval van hooge noodzakelijkheid over te gaan. De liberale vereeniging te Antwerpen heeft 28 maart eene vevgadering gehouden en. na verscheidene heftige rede voeringen te hebben aangehoord, besloten eene petitie aan den koning te zenden, behelzende 1. Dat de staat de eigenaars van land waarop tengevolge van de nieuwe fortiffkatiewerken militaire servituten worden gelegd moet schadeloos stellen. 2. Dat geene enkele militaire dienstbaarheid kan gelegd worden binnen de stad en dat degene welke mogten bestaan zullen worden opgeheven. 3. Dat de twee citadellen ten noorden en ten zuiden van Antwerpen dadelijk moeten weggeruimd worden. De koning heeft aan acht leden der Zwarte bende, thans te Charleroi gedetineerd, gratie van de doodstraf verleend, en hunne straf veranderd in die van levenslangen dwangarbeid. Twee der veroordeelden echter, met name J. B. Boucher, oud 44, en Auguste Leclercq, oud 33 jaren, zijn reeds zaturdag op de Groote markt te Charleroi geguillotineerd. Frankrijk. Het budget voor 1863 is 27 maart aan het wetgevend ligchaam aangeboden. Het bevat eene buitengewone ont vangstvan 138 millioen franken, waaronder de opbrengst der belasting op het zont voor 31,530,000 franken en die op de suiker voor 36,840,000 franken voorkomen. In liet geheel bedragen de ontvangsten 1.745,506,733 franken en de uitga ven 1,729,897,877 franken. Onder dit laatste cijfer komt alleen de civiele lijst voor als 26.500,000 fr., de senaat als 6,375,000 fr., het wetgevend ligchaam voor meer dan 3 mil lioen franken. De ambassadeur van Turkye aan het fransche hof, VelyPacha, is teruggeroepen. De reden daarvan schijnt te moeten gezocht worden tn de weinge overeenkomst van ge voelen die er thans bestaat tusschen hem en den minister van huitenlandsche zaken te Konstantinopel, op het punt der politieke veranderingen aldaar in te voeren. Men ziet binnen kort eene geschiedenis te gemoet van Cavour, welke te Parijs zal worden uitgegeven. De doku- menten en stukken daarbij gevoegd, zullen een belangrijk licht kunnen werpen op den toestand van Italië; eene kwestie die steerls van europeesch belang kan genoemd worden. Onderscheidene takken van nijverheid schijnen weder een beter tijdperk te gemoet te gaan. Vooral in de zijde industrie te Lyon vertoont zich meerdere levendigheid. Dezer dagen gaf de gravin Walewska een gekostumeerd bal. De oude kamerheer Baccwic/dii verscheen in het kostuum van Fontanarose en had daartoe uit Londen de keur der nieuw ste parfumeriën ontboden, die hij onder de dames uitdeelde. In plaats echter van spitsvondige epigrammen vonden de da mesonder iedere sierlijke enveloppe een exemplaar van het bekende lied „Le lion du quartier latin." De bediende van den engelschen parfumeur, een fransch uitgewekene, had na melijk op deze wijze dit lied tot zelfs aan het keizerlijke hof willen binnen smokkelen. Italië. Garibaldi is gedurende zijn verblijf te Milaan steeds het voorwerp geweest van het enthousiasme der menigte. Bij het bezoek dat de generaal bragtaan den bejaarden dichter Man- zoni, heeft deze Garibaldi niettegenstaande zij n hoogen ouder dom beneden aan den trap ontvangen. „Generaal," zeide Manzoni, „ik voel mij steeds gering in tegenwoordigheid van een krijgsman der Duizendwelk gevoel moet mij thans niet bezielen nu ik hun aanvoerder voor mij zie?" „Ik lieb-sleekte mijn pligt gedaan!" was het antwoord van Garibaldi.*—* Bij zijn vertrek gaf de generaal aan Ma^onjjftit klei^r? bouquet viooltjes, dat hij in de hand had. Dilp^^ri'tbnfdi, zeide de italiaansche dichter, het zal mij eensTjamQiering van. hooge waarde zijn gedurende de laatste digeffJtf&mil.n,og wachten." Dezer dagen heeft Razzadoro, een soldaat der Duizend, zich van 't leven beroofd, daartoe gebragt door de uiterste armoede. Garibaldi, die door dit voorval diep getroffen was, ontving van een rijk milaneesch burger de volgende brief: „Generaal, ik verzoek u om zoo dikwijls en voor welke som gij noodig oordeelt, wissels op mij te trekken, opdat wij een voorval als dat van den ongelukkigen Razzadoro zich niet meer zien herhalen. Delfinoni." Te Napels worden er voor de aanstaande komst van Garibaldi verschillende feestelijkheden voorbereid. De stu denten aldaar hebben zich tot een korps gevormd om hunne diensten Garibaldi aan te bieden. Het officiëel dagblad van Turijn bevatte in haar noin- mer van 2S maart het dekreet, waarbij de ineensmelting wordt bepaald der zuidelijke armee inet de geregelde troepen. Het eerste artikel ontbindt de italiaansche korpsen van vrijwilli gers. De volgende artikelen hebben betrekkiug op bijzondere bepalingen met betrekking tot het overgaan der officieren dier vrij-korpsen in de geregelde armee. Het rapport, dat dit dekreet voorafgaat, doet de noodzakelijkheid uitkomen om in de italiaansche militaire inagt vooral eenheid te brengen. De regering verklaart overigens zich niet te willen ontdoen van den bijstand der vrijwilligers, in geval van oorlog, die echter afgedankt zullen worden na het eindigen daarvan. - Bij gelegenheid van den verjaardag van 22 maart 1848 vreesde men verscheidene demonstration te Venetië, die ech ter gebleken zijn onbeteekenerul te wezen, hoewel zij toch vele arrestatiën ten gevolge hebben gehad. Het manifest dat eenige dagen te voren door het revolutionair komite' van Ve netië afgekondigd was spoorde de burgers van die stad aan „om dien verjaardag met vertrouwen en als een nationaal feest te vieren, opdat de gedachtenis van vroegeren zegepraal een prikkel wezen mogt oin het voorbeeld hunner vaderen te volgen. Leve onze koning Victor Emmanuel De telegrafische herigten van zaturdag melden dat de rooverijeu in de napelsche provinciën weder veel uitbreiding ontvangen hebben en wel vooral in la Capitanate en la Basili- cate. De rooiers schijnen incest allen vreemdelingen te zijn. Volgens Les nationalite's zal het ministerie nog in deze week voltallig worden gemaakt. Merkwaardig is het berigt uit Napels dat zich in Italië meerdere beweging tegen het wereldlijk gezag des pausen be gint te openbaren onder de priesters en geestelijken. Aan het hoofd dier beweging bevinden zich Liverani, Passaglia en de priester Antonio lsaïa. De laatste is te Napels aangekomen en zal ook verscheidene italiaansche steden bezoeken om de geestelijken een adres te doen onderteekenen, strekkende om den paus te verzoeken zich zoo mogelijk van den last der wereldlijke magt te ontheffen. La patrie heeft van zijn korrespondent te Rome opmer kelijke bijzonderheden vernomen betreffende de plegtigheid der heiligverklaring van de japannesche martelaren. We wi Hen ze hier in *t kort zamentrekken. „Tegenwoordig hoort men over niets spreken dan over de heiligverklaringen het concilie dat bij die gelegenheid (Sjunij) zal gehouden worden. Talrijke werklieden zijn bezig met alles voor de plegtigheid in orde te brengen en een gedeelte van de kolonade van de St. Pieterskerk is tot werkplaats voor hen ingerigt. Binnen weinige dagen zullen door den kardinaal-vikaris openbare gebeden worden voorgeschreven, en het houden van vastedagen aanbevolen. Zoodra er een genoegzaam getal bisschoppen te Rome zal zijn aangekomen, zal de paus met hen en het heilige college twee of meer openbare konsistoriën houden, naar mate het aantal zaken (lat beslist zal moeten worden. In deze konsis- tories zal men de heiligheid der gelukzaligen die men kano- niseren wil. bepleiten. De paus zal deze bijeenkomst sluiten met de verklaring dat hij, alvorens tot een zaak van zoo hoo gen ernst over te gaan, met de rondom zich vergaderde kardinalen en prelaten wil raadplegen. Vervolgens zullen onderscheidene half openbare konsistoriën worden gehouden, waarin over de akten der kanonisatie zal worden geraad pleegd. Iedere kardinaal, iedere bisschop wordt op zijne beurt gehoord; hij zal mondeling advies uitbrengen, en men zal aanteekening houden van de bezwaren die mogten worden aangevoerd. Op den dag der heiligverklaring zullen de volgende feesten en ceremoniën plaats hebben, welke door de overlevering worden voorgeschreven: De hoofdkerk van het vatikaan wordt geheel inet prachtige drnperiën versierd zij zal schit teren door eene buitengewone verlichting; het schip der kerk wordt versierd met geschilderde medaljons, waarop de won deren, verrigt door de gelukzaligen die men kanoniseert, zijn afgebeeld. Des morgens ten 10 ure daalt eene lange processie, uit de geheele geestelijkheid van Rome bestaande, in twee afdeelin- gen'de trappen af van de kapel Sixtine, te midden van dubbele rijen troepen. De geestelijken en priesters houden elk eene brandende waskaars in de handdan volgen de geschilderde standaards die op het altaar zullen worden geplaatst en waarop heiligen en martelaren zijn afgebeeld. De paus, boven wiens hoofd een verhemelte wordt gedragen, is gedost in zijn schitterendst pauselijk prachtgewaad; hij houdt mede eene brandende waskaars in de hand en wordt voorafge gaan door al de romeinsche overheden, zoowel kerkelijke als burgerlijke, de geestelijken der pauselijke kapel, de prelaten en officieren van het pauselijk hof. De processie trekt de dubbele kolonade van St.Pieter door, oegeeft zich onder het gewelf van de hoofdkerk van het Vati kaan. In de St. Pieterskerk gekomen aanbidt de paus het .heilige sakrement, beklimt den pauselijken zetel en ontvangt *fye bewij zen van gehoorzaamheid van al de kardinalen, patri- VaVphen, aartsbisschoppen en bisschoppen die zich in het heilig dom hebben begeven. iDe kardinaal-prokureur der kanonisatie, van een advokaat "*Tjër konsistorie vergezeld, nadert nu den paus en doet hem de

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3