MIDDELBURGSCHE N°- 38. Zaturdag 29 Maart. Editie van vrijdag avond ure. BEIHSXDMAKIKG. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Zeeland maakt bekend dat, volgens beschikking van Zijne Excellentie den minister van bumenlandsche zaken van den 20 dezer.no. 200&de-a£d.het kanaal van Niuzf.k in het belang van de in Neukkland en Bkegie uit te voeren wer ken, zal worden afgetapt van den 1 toten met den 15 mei aan staande. Middelburg den 25 .'February 1882. De commissaris des konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. vtmmEWijXixnsCUE ÏIJDIKGEN. Middelburg 2§ Maart. In het wet sontwerp tot herziening van het tarief van regten op den in-, uit-en doorvoer in ons laatstvorig noniraer ver kort tned eg edediu trok reeds dadelijk onze aandacht de bepaling da t voor linnen en katoenen lompen, als overgangs maatregel, 'het uitvoerregt op f 5 voor 100 pond is gebragt. Men zal zich herinneren dat bij de wet van lö junij 1S45 (Staatsblad no..28) de uitvoer geheel verboden was, en bij het tarief, ge\ oegd bij de wet van 1 september 1854' (Staatsblad no. 126), een uitvoerregt vau f IQ op de 100 pond is aange nomen. "Wanneer wij nagaan met welk «loei oorspronkelijk de vrije uitvoer van lompen bëlet of belemmerd werd, dan-etuiten wij oj) een beginsel, dat nog dezer dagen bet onderwerp der be raadslagingen heeft uitgemaakt in het wetgevend ligchaam van Frankrijk het beginsel namelijk van protsktie. En waarop legde-dit stelsel hier zijne beschermende hand? Op eenige papierfabrieken in Noord-Holland en Gelderland. Het gevolg «van de toepassing dezer protektionistisclie be ginselen in 't algemeen een aller rampzaligst kon ook bier niet uitblijven de kwaliteit van het papier uit die fabrie ken begon te verminderen ten nadeele der verbruikers. Had niet de regering door het vef-pligt. gebruik van hcllaudsch propatria in Nederlaudsch Indië den. fabriekant van een aan zienlijk debiet verzekerd, de fabrieken waar het zoogenaamde geschept papier.vervaardigd wordt, waren vermoedelijk reeds vóóreenigejareugeheel te_grondegegaan nuhebbeiizij, door de gehalte var. het fabriekaat te verminderen, slechts een treurig bestaac kunstmatig, voortgesleept. In de vervaardiging •van macbiuaal papier heeft zich daarentegen in delaatste jaren belangrijke vooruitgang vertoond. Dit is opmerkelijk daar bet op die wijze vervaardigde papier de bescherming miste vaxi het verpligt gebruik in Oost-Indiën. Maar nog opmerke lijker is liet dat de machinale papierfabriekage de meeste ont wikkeling heeft gekregen juist na 1854, toen het verhed op de lompen werd .opgehevemen de uitvoer, hoewel zwaar be last, op groote schaal aanving. Dit verschijnsel spreekt zeker over het stelsel van bescherming een duidelijk oordeel uit. En wanneer wij nu den wensch koesteren dat, door .een amendement van de tweede kamer der staten generaal, het,op nieuw verlaagde uitvoerregt op de lompen nog zal worden verminderd, zoo niet geheel afgeschaft, dan is dit eensdeels omdat wij ons daarvan eene toenemende ontwikkeling van de papier-industrie voorstellen. Wij hebben echter hiertoe nog eene andere reden van niet minder gevvigt. Zien we in het algemeen de uitspraak dev staathuishoud kunde bevestigd, dat alle belasting o,p den in-, uit- en doorvoer voor de grensbewoners steeds een bron van onzedelijkheid is, en ds.t daardoor de smokkelhandel tot een beroep wordt verheven, van welks uitoefening men zich niet schaamt eene openlijke bekentenis af te leggen, geen krachtiger bewijs zal men daarvan in de praktijk kunnen vinden dan door na te gaan wat er juist met betrekking tot den uitvoer van lompen plaats heeft. Wij willen maar één voorbeeld aanhalen in ■onze onmiddellijke nabijheid waargenomen. Alleen in ket voormalig 4e en óe distrikt onzer provincie werden sedert september 1858 meer dan 350 bekende perso nen wegens smokkelarij van lompen tot gevangenisstraf ver oordeeld behalve nog de aanzienlijke aanhalingen van partijen die aan onbekenden toebehoorden waarvan het aantal processen-verbaal tot ruiin 200 is geklommen en die meestal eenige honderde ponden bedroegen. De gevonnisden, tot de geringste klasse der maatschappij behoorende, verdienen ons diep medelijden, daar zij veelal het slagtoffer zijn van lage winzucht en oneerlijkheid van ande ren, wier handelingen niet altijd onder het bereik van de strafwet vallen, maar daarom niet minder te veroordeelen zijn. Voor het over de grenzen brengen der lompen vvordtaan de personen die zich daarvoor, dikwijls eerst ten gevolge van misleiding, laten overhalen f2,50 per 100 pond als loon uitbe taald. Hoe meer dus het uitvoerregt die som nadert, naar die mate zal de oneerlijkheid minder aanlokkelijk zijn, en de smokkelarij van zelve afnemen. Het muziekgezelschap Uit kunstliefde alhier gaf gisteren een uitmuntend koucert. De heer Bergstein uit Aken, die zich als baritonzanger op bet laatst gehouden Zeeuwsche mu ziekfeest van 'zoo gunstige zijde li eeft doen kennen, ontving ook nu de welverdiende hulde van het zeer talrijk opgekomen publiek. In geene mindere mat e wist de heer Kompel uit Hannover zijne hoorders in vern (kking te brengen, door zijn zuiver en verheven vioolspel. 1 3oor dit koncert werden de win teroefeningen van het muziek gezelschap op waardige wijze besloten.1 Binnen kort staat ons nog c<koncert te wachten,welk door de Vcreeniging tot bevor dering van toonkunst zal wor den gegeven. Wij vernemen'lat dit bepaald is op woensdag 9 april en dat daarop o. a. een fragment uit het oratorium P.aulus zal worden uitgevoerd. Dit koncert zal worden opge luisterd door de medewerking van mevrouw Offermansvan Hove. Aanstaanden maandag, des morgens ten 10 ure, zal in eene «openbare zitting van het provinciaal geregtshof alhier, de installatie plaats hebben van jhr. mr. W. C. de Jonge, bij koninklijk besluit van 7 maart benoemd tot griffier bij dat hof. Wij hebben in het nommer dezer courant van 10 decem ber jl. melding gemaakt van een belangrijk vonnis, uitgespro ken door de arrondissements-regtbank te Amsterdam met betrekking tot de volgende kwestieIs door de woorden .„waarop vervolgens door mij notaris, mede in tegenwoordig heid der getuigen, <lit testament aan de erflaatster is voorge lezen en onmiddellijk daarna en alzoo ir» presentie als boven nan haar afgevraagd, of het voorgelezene in duidelijke bewoordingen haren uitersten wil bevatte," de vervulling der formaliteiten, voorgeschreven bij art. 9S6, al. 3 behoorlijk vermeld,of moeten de woorden „door mij notaris" bij de ver melding, der gedane afvraging uitdrukkelijk herhaald worden, ■op straffe van nietigheid Dit vonnis, waarbij deze vraag in laatstgenoemden zin werd beslist, heeft sedert aanleiding gegeven tot eene menigte arti kelen in het Weekblad van het regt. Thans vernemen wij dat eene dergelijke procedure bij de regtbank alhier dezer dagen is aanhangig gemaakt. De notaris die dit laatste testament had opgemaakt, heeft-zich gevoegd in de procedure. Het be hoeft geen betoog dat de kwestie te diep ingrijpt in de maat schappelijke orde. om niet veel sensatie te verwekken. Van andere jduateen wordt-ons berigt dat daar verscheidene pro cedures met betrekking tot deze regtsvraag worden tegemoet gezien. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Goes op jl. woensdag hebben 190 kiezers biljetten inge diend, waarvan 6 van onwaarde. De heer C. Pilaar bekwam 94 en dt\ K. Broes van Dort 90 stemmen, zoo dat de eerstgemelde is gekozen. Uit Dordrecht schrijft men ons 27 dezer „Ary Scheffers bronzen beeld is eenige dagen geleden gearriveerd uit Parijs en op zijn marmeren voetstuk geplaatst, liet blijft echter natuurlijk door een houten loods aau alle kanten verborgen voor het oog der nieuwsgierigen. Alleen enkele vrienden van den hoofdontwerper des plans hebben het gezien en bewonderd. Het moet meesterlijk uitgewerkt zijn, volgens hen, en zal een uitnemend effekt doen. De dag der onthulling blijft bepaald op 8 mei. Men zegt dat de be roemde Ernest Rénan, schoonzoon van den onlangs over leden broeder van Ary, Henri Scheffer, de faraielje bij deze plegtigheid zal vertegenwoordigen. Over het algemeen is de opgewondenheid met het aanstaande feest al heel ge ring. Velen hebben er vrede mede omdat het beeld der stad tot sieraad zal strekken. Maar de verstandigsten betreuren het dat op bet marktplein, waar thans het beeld verrijzen zal van een man, die geen andere betrekking had op Dordrecht dan dat hij daar geboren was en een kunstlief hebber, aldaar woonachtig, verscheidene zijner stukken ge kocht heeft, de plaats ingenomen is die slechts aan één man toekwam, den onsterfelijken (te lang miskenden) Jan de Wilt, den warmen vaderlander, den grootsten vau Dord recht» zonen, het rampzalige slagtoffer van partijhaat eu volksverblinding, wien de nakomeling thans eerst regt doet wedervaren." Uit Utrecht schrijft men ons 27 dezer „Gisteren had alhier de jaarlijksehe viering van den dies natalis der hoogeschool plaats. Des middags ten 12 ure ver zamelden zich curatoren, professoren en studenten, benevens een aantal andere belangstellenden, in de groote gehoorzaal, waar de aftredende rector magnificus, professor Rovers, eene latijnsche redevoering uitsprak, aantoonende welke lessen van wijsheid, inzonderheid voor vorsten, regenten en aanzienlij ken, kunnen geput worden uit de gebeurtenissen onzer eeuw. Met breede trekken schetste de redenaar de nieuwste geschie denis, die zoo menigen wenk aan de hand geeft voor wie tegen woordig in Europa het staatsbestuur in handen hebben; hij sloeg het oog op de staten van kleineren en van grooteren omvang, om na te gaan in hoe verre er die wenken opgevolgd worden, en wees op den door Engeland zoo diep betreurden prins Albert als op een vorst, die de lessen der historie begreep. Vervolgens gaf de spreker het gewone verslag van de lot gevallen der utrechtsche akademie gedurende het laatste jaar; de drie emeriti hoogleeraren, haar in dien .tijdkring ontvallen (Holtius, Ackersdijk en Suerman), werden her dacht en in hun leven en verdiensten kortelijk geschetst. Nadat de sekretaris van den senaat, professor Fruin, de oordeelvellingen had voorgelezendoor de verschillende fakulteiten uitgebragt over de ingekomen antwoorden.op de in het vorige jaar uitgeschreven prijsvragen, ging de rector magnificus over tot het uitreiken der eereblijken, aan de vier bekroonden toegekend. In de Iitterarische fakulteit ontving de beer Cornelissen, student te Leiden, eene zilveren raedalje, en in de medische fakulteit de heer Schujd, evenzoo te Leiden studerende, eene gouden. Van de antwoorden, ingekomen op eene der prijsvragen van de natuur-filosofische fakulteit, wa ren twee de bekrooning roet goud waardig gekeurd dat van den heer H. C. Dibbits, student alhier, en dat van den heer Mouton, student te Leiden de medalje zelve was bij loting aan den laatstgenoemde te beurt gevallen. Ten slotte droeg de heer Rovers het rektoraat over aan zijn opvolger, professor Loncq. „Hulde verdient professor Rovers voor de gepaste keuze en behandeling van het onderwerp zijner redevoor het vuur en de edele geestdrift, waarmede hij de beginselen der vrij heid aanprees; voor het meesterlijke latijn. waarin hij zijne denkbeelden gekleed had. Maar toch werd zeker het grootste gedeelte zijner hoorders op nieuw overtuigd van het betreu renswaardige der wet, die het gebruik der latijnsche taal bij zulk eene plegtigheid voorschrijft. Is het wonder, dat zoo voor een groot aantal der aanwezigen vele dev gesprokene woorden verloren gaan, of dat althans hun indruk aanmerke lijk wordt verzwakt? Het is hier niet de vraag, op welke theoretische gronden het gebruik van 't latijn als officiële taal der akademiën kan verdedigd worden, maar of het door de praktische behoeften der studerende jongelingschap wordt geregtvaardigd. En dan kan voor niemand, die met die be hoeften eenigzins van nabij bekend is, het antwoord twijfel achtig zijn. Wij betwisten in het allerminst niet het hooge belang vau de studie ook der klassieke talen, maar wij verzet ten ons tegen hare monarchie, tegen haar drukkend despo tisme; wij gelooven niet dat het goed is, latijn te spreken, waar men bij het gebruik onzer moedertaal veel naauwkeu- riger gevolgd, veel beter begrepen wordt en oneindig dieper indruk kan maken. „Des avonds werden, behalve aan den afgetreden en den nieuw opgetreden rector magnificus, door het studentenkorps serenades gebragt aan de hoogleeraren Fruin, Vinke en O. van Rees. Professor Millies had voor deze eer bedankt." Z. M. de koning heeft woensdag aan de civiele en militaire autoriteiten alsmede aan verschillende kommissiën te Amster dam audiëntie verleend. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in zijne zitting van dingsdag de vergunning ingetrokken, welke aan den heer C. Soetens was verleend tot den aanleg eener railroute van 's Gravenhage naar Scheveningen. Gemengde berlgten. Binnen kort kan men op de engclsche markt een nieuw artikel van invoer uit Australië verwachten. Er heeft zich namelijk te Melbourne eene maatschappij gevormd voor den uitvoer van gezouten vleesch. Men hoopt daardoor een belang rijken tak van handelsverkeer tusschen de engelsche en austra- lische markten te vormen. Uit de provincie Oran (Algerië) zijn 700 flesschen wijn van omstreeks 100 merken naar de tentoonstelling te Londen gezonden. Zij kunnen, maar vooral die van Mascara, met de beste wijnen van Europa worden geroemd. Iemand in de Vereenigde Staten heeft sedert 25 jaren het rooken nagelaten en gedurende dien tijd het geld dat hij anders voor sigaren uitgaf in een bank belegd. Hij bezit daardoor thans 2950 p. st. Te Gorinchem is 11. zondag gearresteerd en naar Utrecht opgezonden een in fran- sche uniform gekleed soldaat. Iu het jaar 1846 was hij van zijn post te Maastricht gedeserteerd en eerst naar Frankrijk en daarna naar Algiers getrokken. Na aldaar dienst te heb ben genomen bij het vreemden-legioen, werd hij in den itali- aanschen veldtogt gedekoreerd. In Italië had hij de veldslagen bij Solferino en Montebello bijgewoond. Na te Algiers eervol gepaspoorteerd te zijn, vertrok hij over Frankrijk en België naar Nederland, en na eene reis van een en dertig dagen kwam hij te Gorinchem om te worden gearresteerd. In Les folies dramatiques te Parijs is jl. zondag opgevoerd een uit 5 tafereelen bestaand kluchtspel, onder den titel Machoi- res sympathiques. Het stuk zinspeelt op eene nieuwe spi- ritualistisch-tandheelkundige uitvinding. Te Deventer hebben vijf ouderlingen hunne kerkelijke betrekking neder- gelegd, daar zij zich met de moderne rigting van een dei- predikanten niet konden vereeuigen. In de noordelijke departementen van Frankrijk neemt de smokkelhandel sedert eenigen tijd sterk toe, zoo dat alleen in den loop der maand februarij 30,000 kilogrammes tabak in het arrondissement llijssel door de douane in beslag zijn genomen.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1