arbeiders plaats, die geen werk vindende in den diepsten nood vervallen zijn. Ofschoon het gemeentebestuur weder eene uitgave van 100,000 franken heeft toegestaan, zoo is dit slechts eene som die weinig toereikend is om in de behoeften van 10,000 personen te voorzien, die aan alles gebrek lijden. JDe toekomst voor Gent in den laatsten tijd is dan ook niet geruststellend, daar de stilstand van den fabriekarbeid nog lang duren kan. Het hof van kassatie heeft den 25 maart de voorziening behandeld van den auditeur-generaal tegen het vonnis van 27 januarij, uitgesproken door het militair geregtshof, in zake kolonel Hayez. Heden wordt de zaak voortgezet. Een groot publiek een ongewoon verschijnsel bij het hof van kassa tie woonde de teregtzitting bij. Koning Leopold schijnt geheel hersteld te zijn en mag thans zijne vertrekken op het kasteel te Laeken weder ver laten. Frankrijk. De kommissie uit het wetgevend ligchaara met de over brenging van het adres van antwoord belast, is zondag bij den keizer ontvangen. De keizer heeft nadat, de lieer Mornyhem het adres had voorgelezen, volgens den Moniteur het volgende gezegd „De goedkeuring der wetgevende vergadering is mij te aan genamer, daar de beraadslaging over het adres een merkwaar dig schouwspel heeft opgeleverd. Hoewel de overdrevenste gevoelens ongelukkig het meest op den voorgrond treden, vordert de eerbied dien men voor de vrijheid van spreken heeft, dat deze stilzwijgend worden aangehoord. Het publiek beschouwt dit zwijgen dikwijls als toestemming, maar uw adres zal spoedig de nevelen wegvagen, den toestand in het ware licht doen verschijnen en het vertrouwen herstellen. „Met wezenlijke voldoening neem ik het getuigenis dei- wetgevende vergadering aan. Men heeft zich door de eenvou dige aankondiging van enkele financiële maatregelen te zeer laten vervoeren. Een stelsel kan slechts goed beoordeeld worden, wanneer men het in zijn geheel ziet. Hetgeen u nu is aangeboden bevat tegelijk verligtingen verzwaring van lasten en hulpbronnen voor het volbrengen van buitengewone wer ken, die kunnen worden uitgebreid of beperkt. „Ik twijfel er niet aan of al deze vraagstukken zullen wor den overwogen in dien verzoenenden geest, die iedereen moet bezielen. De kommissie van het budget en de raad van state kunnen niet anders doen, dan eene oplossing geven, die over eenstemt met de wenschen van de kamer en het algemeen belang. „"Wees dus mijn tolk bij uwe medeleden en breng hun mijnen dank voor hunne hulp, die mij, ik houd er mij van overtuigd, nooit zal ontbreken. Geef hun de verzekering dat ik niet wensch mij te vroeg van eene kamer te scheiden, die door haar verstand en hare vaderlandsliefde de natie eiken waarborg geeft, dien zij kan verlangen." Het dagblad Le temps bespreekt de mededeeling dat het wetgevend ligchaam niet zal ontbonden worden, met enkele woorden, die te merkwaardig zijn dan dat we ze niet hier zouden overnemen. „Uit 's keizers toespraak volgt zegt de heer Nefftzcr dat de kamer niet zal ontbonden worden maar den wettigen tijd van haar mandaat \oortduren. Wij betreuren dit om redenen die we meermalen hebben opgegeven. Het wetgevend ligchaam moet zoo naauwkeurig mogelijk de meening van de natie uitdrukken, maar deze meening is geenszins altijd de zelfde. Zij is \albaar voor wijziging, zij gaat met de gebeurte nissen en omstandigheden te rade. En nu hebben de italiaan- sche oorlog, degodsdienstige be weging waartoe deze aanleiding heeft gegeven, het dekreet van 25 november en eindelijk de financiële plannen van den heerFonld, een toestand van zaken en denkbeelden in liet leven geroepen, welke van dien van 1857 1 aanmerkelijk afwijkt en waarvan de kiezers toen ter tijd vol komen onbewust waren. Bij elke konstitutie wordt eene der gelijke wijziging der denkbeelden ondersteld en daarom is de uiloefening van het mandaat van volksvertegenwoordiger ook altijd binnen een zeker getal jaren beperkt, en de regering beeft bijna altijd het regt van ontbinding. De konstitutie bepaalt meer het maximum dan wel den gewonen duur. Het regt van ontbinding kan dien duur verkorten, telkens als de regering het noodig acht. Het tegenwoordig oogenblik was voor eene ontbinding zeer geschikt. Maar nu de regering daartoe niet overgaat heeft zij welgedaan dit bekend te maken. Bij dergelijke zaken is de onzekerheid nadeelig. Nuergeene ontbinding plaats heeft, is het beter dat de kamer daaromtrent geene bekommernis heeft." Hetis nu zeker dat de heer EmiledeGirardin alshoofd- redakteur van La presse, den heer Peyrat vervangen zal. Toen de eerste in 1850 als zoodanig aftrad, leverde het blad 300,000 franks winst. Dit cijfer is thans tot 125,000 franks gedaald. Italië. Terwijl het zich in de laatste dagen liet voorzien dat de reis van Garibaldi de opgewondene italiaansehe bevolking weldra weder meer in gisting zou brengen, heeft de uitkomst dat ver moeden bevestigd en wel in de eerste plaats te Milaan. Zatur- dag 17 maart hield de priester Giuseppe Coeozza aldaar eene predikatie tegen het protestantisme, in den hevigsten toon, ■waarbij hij zich vooral heftig tegen de universiteit uitliet. Hierop ontstond er eene hevige beweging onder de hoorders, terwijl eenige studenten, die hij toeval in het kerkgebouw tegenwoordig waren,daarbij krachtig hunne afkeuring uitten. Daar zich nu het gerucht verspreidde onder de aanhan gers van den priester, dat de studenten hem bij het verlaten der kerk wilden aanvallen, heeft eene volksmenigte hem ver gezeld en zich bij hun terugkeer naar de universiteit begeven. Orulev de kreten vanleve de paus! dood aan de studenten en aan de vijanden der godsdienst! begon er eene soort van be storming van het akademiegebouw, waarbij de ponjaard en de bijl tot wapenen gebruikt en door de studenten eenige pistoolschoten gelost werden. Weldra verscheen echtereen piket der nationale garde op het tooneel van den strijd, die nu een einde maakte aan liet gevecht en verscheidene oproerma kers, die door de studenten waren overmeesterd, gevangen nam. Ten gevolge van deze ongeregeldheden, waarbij zoowel van de aauvallers als vau de studenten verscheidene zwaar gekwetst werden, is Giuseppe Coeozza gearresteerd, en heeft men onder zijne papieren verscheidene oproerige geschriften j gevonden, tegen het goevernement gerigt. Uit de stemming, waardoor de ondersteuningblijktaan het italiaansehe ministerie ltatazzi door de afgevaardigden toegezegd, kan men eenigzins nagaan dat geen enkele der provinciën bepaald geheel vijandig tegen het ministerie gezind is, zelfs Toskane niet. Zie hier eene opgave der stemming De 210 stemmen, gunstig De 80 stemmen, ongunstig voor het ministerie, kunnen voor het ministerie, kunneu over de provinciën aldus ver- over de provinciën aldus ver deeld worden Oude provinciën02 Napelsche provinciën 54 j Romagna16 j de Marken4 Urabrie3 deeld worden Oude provinciën5 Napelsche provinciën 26 Romagna1 de Marken5 Umbrie2 Parma en Modena Toskane14 j Sicilië19 Lombard ij e30 8 Panna en Modena stemmen vóór 210 Toskane15 Sicilië4 Lombardije18 stemmen tegen 80 De geestelijkheid van Milaan heeft aan Garibaldi een adres aangeboden, waarin zij zijne beschermende tusschen- komst verzoekt, om haar te vrijwaren voor de vervolgingen, waaraan zij bloot staat, wegens bare vaderlandslievende ge voelens, van de zijde van het hof te Rome. Door de goede houding der welgezinde burgerij is de rust in Napels thans volkomen hersteld. Er is een wetsontwerp ingediend waarbij alle gilden worden opgeheven. KEKROLOfilE. Marei Albert, graaf von IVesselrode. Eergisteren overleed te St. Petersburg een der beroemdste diplomalen van onzen tijd, de graaf von Nesselrode. Terwijl lord Palmerston dezer dagen zeide dat hij de ro- meinsch-venetiaansche kwestie aan de zorg derVoorzienigheid zou overlaten, wiens president-minister de tijd was, vergat hij eenigzins, naar 't ons voorkomt, dat hij zelf toch wel eens als sekretavis van dien president-minister gefungeerd en den tijd een weinig geholpen heeft. In het algemeen zou inen dit laatste ook van den grooten staatsman Nesselrode kunnen zeggen, die van 18301848 veel provoceerde dat anders welligt veel later zou zijn voorgevallen. Doch laat ons kor- telijk en geleidelijk zijne levensgeschiedenis nagaan. Nesselrode werd in 1780 te Lissabon geboren, alwaar zijn vader russisch gezant was. Reeds vroegtijdig ineengaide- regement opgenomen, werd hij door keizer Paul tot adjudant benoemd, in welke hoedanigheid hij naar Parijs werd ge zonden. Na den dood van dien vorst keerde Nesselrode naar Peters burg terug, alwaar hij in 1804 tot sekretaris des keizers werd benoemd, en dezen in 1S05 naar Oostenrijk vergezelde. Na den grooten vvinterveldtogt treedt hij eerst meer alsdiplomaat te voorschijn, en vinden wij hein in 181 4 als een der bewer kers van de quadruple alliantie,en behoorende metMetternieh en Talleyrand tot het beroemd diplomatisch driemanschap dier dagen. Na het kongres te Weeneu hield hij zich vooral bezig met hetberamen van maatregelen omtrent den duitschen bond. De nota van 31 december 1814 over de ineensmelting van Sak sen met Pruissen en het ontwerp der verdeeling van Polen waren uit zijne pen gevloeid. In de daarop gevolgde diplomatische verwikkelingen zien wij in Nesselrode de verpersoonlijkte politiek van Rusland, terwijl wij die van Oostenrijk in Metternich aanschouwen. De konferentiën te Lembcrg leverden bewijs van zijne talen ten en diplomatische kundigheden, die onmiskenbaar groot konden genoemd worden. Zijne handelingen in den rus sisch-turksche krijg van 1828 en 1829 zijn bekend, even als zijn plan eener russisch-engelsche verbind tenis. Terwijl liij dit laatste zag in duigen vallen, wilde hij een verbond tusschcn Rusland en Frankrijk tot stand brengen, 't welk hem zeker zou gelukt zijn als de diplomatische betrekkin gen daarover niet plotseling wavep.afgebroken door de febru- arij-oimventeling. Te midden van den storm en de reaktie die er op volgde, vinden wij hem steeds werkzaam om met de pen te verkrijgen wat hij door bet zwaard niet erlangen kon, tot dat, na den oosterschen krijg, de verandering in de rttssische politiek, graaf Nesselrode eenigzins terug deed treden. Hoewel rijkskanselier, had vorst Gortschakoff als minister van buitenlandsche zaken den meesten invloed in den laat sten tijd en trad Nesselrode eenigzins van hetstaatstooneel af. Zijne uitgestrekte bezittingen in bet zuiden en westen van Rusland, werdeu nu meer het voorwerp zijner gedachten, en de man die vroeger een sprekend voorbeeld was van de uit drukking zijns frunschen mede-diplomaat Talleyrand „de taal is uitgevonden om de gedachten te verbergen," had in den laatsten tijd zijns levens slechts twee bijzonderheden die hem kenmerkten, namelijk hartstogtelijkheid voor zijn schapenfokkerijen en voor zijn partij Whist. i nel van de nationale garde een zeer jeugdig mensch hebben kunnen opmerken wiens uiterlijk al dadelijk zijne sympathie opwekte. Edelheid en welwillendheid, moed en vastberaden heid, staan op dat gelaat te lezen, dat aan de vurige levendig heid zijne 23 jaren eigen, toch den ernst paart niet alleen het uitsluitend eigendom der grijsheid. En zoo als hij die gistende opgewondene bevolking bestuurde en naar zijne meening deed handelen, daar vergat men de 23 jaren van den markies Joachim-Napoleon Pepoli.om den kleinzoon vanden ongelukkigen koning Joachim te bewonderen en te vereeren. In 1825 geboren was zijne moeder de welbekende prinses Laetitia Murat; en dat ook hem levendig bloed door de aderen stroomde bewees zijn antwoord aan den pausselijken kommandant Sovelli, die hem terwijl hij zich in 1846 aan het hoofd der opgewondene cn onrustige jongelingschap had geplaatst aanraadde zich wat bedaarder te gedragen. „Om mij te beletten," zeide bij, „volgens mijne gevoelens te ban delen, moet men mij in den kerker werpen." Twee jaren later vinden wij hem terug als lid van het komitë van algemeen welzijn te Bologna, als hoedanig hij veel bijdroeg tot de ver dediging der stad, waarop hij later kolonel werd dernationale garde, zoo als wij hem in het begin hierboven hebben aange troffen. Na de pausselijke restauratie, leefde hij zeer afgezonderd en legde zich, als velen zijner politieke vrienden, met ijver toe op politieke studiën en vooral op staathuishoudkunde, daarin niet ongelijk aan den grooten Ricasoli. Toen in 1856 de schoone zuster van Griekenland weder eenige nieuwe leveuskracht begon te vertoonen, schreef Pepoli een werk over de pausselijke financiën, dat zeer geroemd werd, en waarin de vele gebreken werden uiteeu gezet van eene regering, die reeds vóór lang hare krachten van lieverlede had voelen verzwakken. In 186U werd hij tot afgevaardigde geko zen en betoonde steeds in de kamer eene groote onafhanke lijkheid, zoo zelfs dat Cavour, die zoo veel menschenkennis gedurende zijn leven had opgedaan, dadelijk in hem den waren staalman erkende geschikt om aan het hoofd te staan der p-ovincie Umbrie. Gedurende dit diktatorschap, dat slechts weinige weken duurde, betoonde hij de zelfde geestkracht, de zelfdeenergie die hem van zijne jeugd afsteeds hadden gekenmerkt en welke de bekentenis van Cavour uit lokte „dat de resultaten zijner zending in Umbrie verre de verwachtingen overtroffen hadden, welke het goevernement daaromtrent had gekoesterd." Schoone belooning voorwaar en van meer gewigt dan de orde van St. Mauricius, welke hij bij deze gelegenheid ontving. In 1861 werd hij wederom tot afgevaardigde verkozen en maakte zich in de kamer vooral bekend door zijne redevoe ringen over staathuishoudkundige kwestiën. Hoewel dus Pepoli de jongste is van het kabinet waarop Europa, tusschen hoop en vrees geslingerd, het oog houdt ge vestigd, toch kan men omtrent hem de gunstigste verwachtin gen koesteren. Het jeugdige veerkrachtige Italië mag dan ook met vertrouwen eene der belangrijkste portefeuïjes in deze jeugdige handen leggen, daav het overtuigd kan zijn, dat de koophandel onder zijn bewind, bij het behoud van den vrede, veel van hem te wachten heeft met betrekking tot bloei en vooruitgang. 25 KETIJ? E X Sedert 24 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen Civil, gez. O. Ambjörnsen, Dram- mond; Gazellen, gez. J. Larsen, Iirageröe; Hijfsnergez. N. Andersen, Noorwegen. Van Antwerpen uitgezeild: Hendrilca, gez. K. P. Vos, Bergen; Ever har dux, gez. N. de Boer, GreenochALi nister van Basse, gez. B. J. Boekhold, SevilleLeeds.gez. F. Varley, Londen. Van Brussel uitgezeild Geertjegez. 1. F. Pompet. Bergen; en van Vlissingen: de ned. hoeker Adriana Fran- cisca, gez. J. van Eyk. met ballast naav Newcastle. BS AAOELSB E CftSfiJTElV. ME"XGEIA^€iEAT Portretten uit het italiaanseh parlement. joachim-napoleon pepoli. Wie zich in september ISIS te Bologna had opgehouden te midden dier gistende italiaansehe volksmenigte, zon als kolo- Ciraatiiaarkfen enz. Amsterdam 20 maart. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f46. Lijnolie op zes weken 37*. Prijzen van effekten. Amsterdam 26 maart. Nederland. Certitik. Werkelijke schuld 2jpct. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aaml. Handelmaatschappij 4* y Rusland. Oblig. 1708/1816 5 Certifik. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie5 dito6 Aand.spoorweg Leening 1860 4$ Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien2 dito binnenlandsch3 Certifik. coupous bewijzen Krediet instelling Oostenrijk.Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsclie5 dito nationale5 dito IS47/1832 2* Bank aktien3 Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2* Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela.dito21 Illinois. dito7 j Mexiko. dito3 63i 98* has; 101| I 911 901 S9§ 75J 43 48 461 09* 57 697 45* 441 161 231 84 331

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3