middelen mogelijk was; gebrek aan ruimte doet zich meer en meer gevoelen en heeft eene ophooping der voorwerpen ten gevolge, die zoo wel op de juiste waardering van zeer vele monumenten, uit een oogpunt van kunst, als op het nuttig gebruik en naauwkeurig onderzoek een nadeeligen invloed uitoefent; bij de groote. om niette zeggen deonoverkomelijke bezwaren van eene uitbreiding van het lokaal, zou in de be hoefte alleen kunnen worden voorzien door een geheel nieuw, opzettelijk als museum ingerigt gebouw. Van het werk. waarin egyptische monumenten van het museum voor rekenin» en op last van de regering worden bekend gemaakt, is de 20e aflevering in liet licht verschenenmet de 21e aflevering, die waarschijnlijk in het loopende jaar verschijnen zal. wordt de uitgave van de reeks der egyptische handschriften van ge schiedkundigen en godsdienstigen aard geheel voltooid, en daarmede eene bijdrage, die voor de stud ie der oud-egyptische taal bij hare buitenlandsche beoefenaars niet alleen de meeste belangstelling en ingenomenheid ontmoet, maar ook menige betuiging van dankbaarheid aan de nederlandsehe regering, «lie op zulk eene wijze hare wetenschappelijke schatten voor ;eder toegankelijk maakt, heeft uitgelokt. Het berigt eindigt «net de belangen van het museum bij voortduring aan de wel willende en werkzame belangstelling van ieder aan te bevelen, die het wel meent met den rdem van het Vaderland en wien de bevordering der wetenschap ter harte gaat. Thans is van wege het departement van justitie openbaar gemaakt het verslag van destatistiek van hetgevangeniswezen over I860. Daaruit blijkt dat. terwijl het totaal cijfer der gevangenen o\er 1S59 aanzienlijk minder was dan in vorige jaren, over 1SGO het tegenovergestelde plaats had. Die ver meerdering bepaalt zich echter tot de huizen van arrest maar vooral ook tot die van bewaring. In de groote strafgevange nissen was ook over 18G0 liet getal gevangenen geringer. De vermeerdering in de huizen van bewaring doet zich in alle provinciën voor, uitgezonderd in Utrechten Friesland. Zij is vooral toe te schrijven aan een vermeerderd getal veroordeel den door v. j kantonregters; immers dit getal bedroeg in ISGO 11,450 en in 1859 9967; op ultimo december 1860 waren in de strafgevangenissen aanwezig 2091, huizen van verzekering 1266, huizen van arrest 625 en huizen van bewaring 143, te zaraen 4125. Ofschoon dit cijfer 142 meerder is dan dat van 1859, zoo is het toch minder dan in de jaren 185558, waar van het middengetal 4745 was. De verhouding van het getal gevangenen tot «Ie algemeene bevolking was in 1860 op 1000 zielen ruim 13 tegen ruim 12 in 1S59. De grootste verhouding in de jongste negen jaren was in 1856. te weten ruim 14, de kleinste in 1853, namelijk b j de 9. Bij afwisseling werden in de onderscheidene gevangenissen enz. opgenomen in 1860 44,309 gevangenen, waarvan in de huizen van bewaring 24.542, in die van arrest8211 en die van verzekering S721 en in de strafgevangenissen 2835. Van het totaal waren 36.20S van het mannelijk en S101 van het vrouwelijk geslacht. Verhouding der vrouwen op de 100 mannen ruim 22. De vreemdelingen onder de gevangenen zijn iets toegenomen. Men telde er 650 in I860 tegen 590 in liet jaar te voren. Onder het getal gevangenen waren 6636 gehuwden, 12,059 ongehuwden, 671 weiluwenaars en 401 weduwen. Tiet getal der gevangenen die bij hunne aankomst konden lezen of schrijven, bedroeg in 1SGÜ 10,340 tegen 9427 diezulks niet konden; wel was liet laatste cijfer minder, maar de ver houding van hen die deze eerste beginselen van onderrigt misten, was toch nog groot. Gcniciigtie berigten. In de archieven der gemeente Lynn bevindt zich een regis ter. dat voor het oudste papieren boek in Engeland wordt gehouden. Het bevat 150 bladen, die in stukken dreigen te vallen wanneer men ze aanraakt. Het oudste stuk er van is eene kopij van het testament van Peter de Thornden. poorter van Lynn, gedateerd 1309. Het nieuwste is uit het 15de jaar van de regering van Richard II. Keizer Napoleon heeft ter gelegenheid van den zesden verjaardag zijns zoons. 100 franks doen toekomen aan iedere arme famielje, waarvan een der kinderen op den zelfden dag, 16 maart. 1856, is geboren. Te Roermond vormt zicli eene vereeniging welke het voorne men heeft boringen nabij het gehucht Azenray, gemeente Maasniel, te doen. Men denkt aldaar steenkolen te zullen vinden. Regenten van het weeshuis in de Zijpe hebben vóór eenige dagen nieuwe aardappelen aan den koning ge zonden, welke in augustus des vorigen jaars in konden zand grond gepoot en m deze maand gerooid waren. Een fabriekant van kaas te Bueldingen, bij Frankfort a/M., heeft aan Garibaldi een proef van eene nieuwe kaassoort gezonden, met verzoek om daaraan den naam van kaas van Caprera te mogen geven. Garibaldi rekende zich met dat verzoek ver eerd en.heeft het ook ingewilligd. Moge Caprera ook al goede kaassoorten opleveren, de nieuwe Caprera-kaas zal als «Ie beste steeds op Garibaldis tafel worden aangetroffen. De bontwerkers bediende Schildknecht, beschuldigd van het voornemen te hebben gekoesterd tot het plegen van een aan slag op het leven van den koning van Pruissen, is krankzinnig verklaard en naar een krankzinnigen-gesticht overgebragt. Een regements-tainhoer, die dezer dagen te Parijs met het rid - derteeken van liet Legioen van eer werd begiftigd, stortte van vreugde dood ter neder: de man was toch van een krachtigen ligchaamsbouw. Burgerlijke stand. (Van 15 tot 22 maart.) Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging: J. Blad, jm. 44 j., met C. J. Pluymers. jd. 81 j. P. Oosthoek, jm. 26 j., met A. C. Vergouwe, jtï. 21 jaren. Vlissingen. Gehuwd H. Kemeling, jm. 22 j., met J. C. W. de Vries, jd. 25 jaren. Bevallen: W.M. Oud raat geb. Hennequin. z. M. Rijnhout geb. Dijkgraaf, z. C. Vogt geb. Vader. d. S. J. Fritz geb. La- bouf, d. M. van den Bout geb. van Wouwe, z. (doodgeboren). C. M. Lauwereins geb. van der Looi, z. J. H. JPanssens geb. Klijberg, d. A. Kries geb. Groen. d. OverledenA. J. Ratelband, weduwn. van R. B. Marisaël, 70 jaren. F. M. Pleyte, d. 3 weken. J. Rekkers, z. 9 maanden. J. van de Voorde, vrouw van C. van den Bovenkarap, 49 j. C. J. lliemens, z. 8 m. P. Voerman, man van Ci Schub man. 47 j. S. Z. van Peene. vrouw van C. Amadio, 27j.*P. C. Jans- sens. z. 6 w. PKnuyt, z. 10 w. L. Jelleba. man van J. van der Jagt, 42 jaren. Goes. Gehuwd: C. Hofman, jm. 37 j. met J. H. v. d. Bree. jd. 26 jaren, i Geboren: D. A. Fukken geb. Arnooijs, d. P. van Hoorn 1 geb. Brouwer, d. P. Ilooze geb, van Boven, d. J. J. van dei- Hoek geb. Piepers, z. E. van derHucht geb. Gruijs. d. A. C. Kor,ls geb. Graafinans, z. j Overleden: M. Hoebeke, vrouw van L. den Herder, 46 j. J. Hengstmengel. z. 29 m. J. van de Kreeke, 27 j. Zierikzee. Gehuwd: J. den Boer, jm. 26 j. met P. de Voogt, jd. 31 j. Bevallen: M.Whenens geb. Distelvveerd, d. A. C. Douw j geb. Vos, z. Overleden L. van der Baars, vrouw van C. van der Voois. 31 j. W. Freeke, z. 4 m. E. fleiVnansz, wed. 1-L.Sirre, 77 j. I J. Trijzelaar, z. 7 weken. Thermometers tand. I 24 maart 's av. 11 u. 54 gr. 25 's morg. 7 u. 52 'smidd. 1 u. 63 's av. 11 u.52 gr. I 26 's morg. 7 u. 49 's midd. 1 u. 61 gr. «II1TËKLAKD. Algemeen overzigt. De keizer van Frankrijk heeft bij zijne toespraak aan de kommissie uitliet wetgevend ligchaam de verwachting teleur gesteld van hen die meenden dat er eene belangrijke vermin dering van het effektief des legers zou worden toegezegd. Die toespraak bevat slechts eene tamelijk gedwongene hulde aan de'vrijheid van diskussie en eene raadgeving om aangaande de financiële maatregelen niet ongerust te zijn. Aan het slot gaf de keizer nog te kennen dat de kamer dit jaar niet zal ontbonden worden, „daar hare heldere kennis en vaderlands liefde aan het rijk alle gewenschte waarborgen geven." De tevredenheid des keizers met de tegenwoordige kamer is zeer natuurlijk. Bij de meerdere kracht waarmede de openbare meening zich in den laatsten tijd doet gelden, zouden nieuwe verkiezingen zeker niet zoo zeer in den geest des keizers kun nen uitvallen, vooral nu op nieuw de maatregelen, die ten gunste der regeringskandidaten worden aangewend, in een zoo helder licht zijn geplaatst. Aan eene hervatting van den strijd tusschen Italië en Oos tenrijk, waartoe Italië het initiatief zou nemen, gelooven wij niet. De inwendige toestand des lands is nog van dien aard dat elke verwikkeling met eene vreemde mogendheid onmid dellijk den val van liet jeiigdig'koningrijk zou na zich slepen. Eene andere vraag is echter, of men den afstand van Venetië langs diploinatieken weg niet eerlang mag te gemoet zien. Verschillende omstandigheden geven tot dergelijke onder stelling wel eenigen grond. De fransche gezant te Rome de markies de Lavalette is, na een onderhoud met den paus te hebben gehad, naar Parijs vertrokken, en maandag te Marseille aangekomen. Van de woorden welkeGarihaldi te Milaan gesproken beeft, wordt vooral gewigt gehecht aan zijne verklaring dat voortaan tusschen Italië, Frankrijk, Hongarije en Polen een verbond zal bestaan 't welk, vooral wat Italië en Frankrijk betreft, van de innigste overeensiemming zal getuigen. Frankrijk zou daarbij geen overwigt op de andere volken doen gelden. Aan deze woorden eene bepaalde beteeken is te hechten, komt ons voor het oogcnblik gewaagd voor, daar de telegraaf slechts een zeer kort berigt heeft overgebragt. Garibaldi zou heden zijn reis door Lombardije voortzetten. Op de fransche beurs is dezer dagen het gerucht verspreid dat de paus overleden zou zijn. Het heeft eene levendige agitatie te weeg {jebragt. Wij behoeven niet te zeggen dal het gerucht van allen grond ontbloot is; dc paus, eenigen tijd ongesteld geweest, rteemt in beterschap toe. Ook Pruissen gaat thans over tot de konversie der 4£ en 4 per cent schuldbrieven. De voorwaarden daartoe zijn dezer dagen openbaar gemaakt. Gelukt de maatregel dan zal hij eene besparing van eenige honderd duizend thalersaan rente opleveren. De keizer van Oostenrijk heeft den 17 maart een wapen schouwing gehouden te Vjcënza. Het aantal troepen aldaar 1 vereenigd, bedroeg ongeveer 20.000 man. De keizer was bij j die gelegenheid door vele officieren vergezeld en o. a. ook door den prins van Hessen en den hertog van Modena. De I aanspraak des keizers tot de troepen was zeer oorlogzuchtig i en werd levendig toegejuicht. De leening «loor de turksehe regering bij liet huis Devoux te Londen, ten bedrage van 8 miUioen turksehe ponden, ren tende 6 pet., is aangegaan tegen 68 pet. en zeer goed in de financiële kringen opgenomen. De officiële tijdingen uit Griekenland blijven steeds bevre digend, ofschoon andere bcrigten den toestand en voortgang van de revolutionaire beweging vrij ongunstig voorstellen. Het schijnt dus wel als of de koning, als de toestand zoo officieel geruststellend blijft als thans, wel eens spoedig een veiliger schuilplaats zal moeten zoeken dan zijne hoofdstad, waar liet, bij officiële kalme rust, officieus vrij onrustig moet gesteld zijn. Het gerucht «lat de koning reeds zougevlugt zijn. verdient echter nog geen geloof. in antwoord op eene interpellatie, heeft graaf llussell giste ren in het engelsche lagerhuis verklaard dat Engeland in Polen niet kan interveniëren. Hij meent echter de hoop te mogen voeden, dat de staat van zaken in «lat land slechts tijdelijken in den tegenwoordigen toestand zullen blijven en dat door Rusland eerlang belangrijke koncessiën aan Polen zullen gedaan worden. De verklaring van liet kongres der noord-amerikaansche konfederatie „dat de eer der regering dringend het doorzetten van den oorlog vordert tot zoo lang de laatste vijand zich op het grondgebied der zuidelijke staten bevindt," wordt in de laatste dagen door de zich snel opvolgende berigten tot een bitteren spot gemaakt. Etke tijding, van welke zijde die ook tot ons komt. getuigt of van verraad öf van verregaande ont moediging der separatisten. Toen het leger der noordelijken den 10 dezer tot Manassas was voortgerukt vonden zij het fort. reeds verlaten. Met Leesburg had het zelfde jilnnts. liet kostte de noordelijken geen moeite deze punten, die van veel gewigt worden geacht, te bezetten. De vaart op de Potomac is hierdoor geheel vrij. Ook in Arkansas moeten de noorde lijken eene belangrijke overwinning hebben behaald. Alleen in een zeegevecht aan den mond van de James-rivier die in de Cheasapeake-baai uitloopt, schijnen de zuidelijken ge lukkig te zijn geweest. Het belangrijkste nieuws, uit de Ver- eenigde Staten aangebragt, is echter ontegenzeggelijk het berigt van de goedkeuring van het voorstel des presidents, om geldelijke schadevergoeding te geven aan de staten welke de slavernij zullen afschaffen. MexiJko. L'indëpendance beige bevat-een brief uit Vera-Cruz van 24 februarij, waarin het reeds vroeger gemeld berigt, dat er vredesonderhandelingen tusschen de mexikaansche regering en de bevelhebbers der vereenigde krijgsmagt zijn aange vangen, bevestigd wordt. De steden Cordova, Orizaba, en Tehuacan zullen inmiddels door de geallieerden bezet blijven terwijl de mexikaansche vlag op nieuw van openbare gebou wen van Vera-Cruz en St.. Juand'Ulloa zal wapperen. Intus- schen is volgens de Gaceta van Madrid aan den bevelhebber der spaansehe troepen bevel gezonden niet te onderhandelen voor dat de hoofdstad van Mexiko zal bezet zijn. Rusland. Bij herhaling wezen wij er op. hoe zich ook in Rusland: een krachtig verlangen naar vrijheid begint te vertoonen. Bij herhaling deden we opmerken dat in het aloude czarenrijk zelfs de uitdrukkingen konstitutie en volksvertegen woorili- ging worden uitgesproken, waarvan de echo. zich naar alle kanten heen uitspreidende, hier en daar weerklank vindt. De adel van Twer heeft eenigen tijd geleden eene petitie tot den keizer gezonden, strekkende om veranderingen in dien geest te bewerkstelligen. Thans wordt gemelildatde 112 onderteekenaars van het verzoek allen gevangen zijn genomen. Die petitie hield o. a. het volgende in „Tot hiertoe is de adel. ten gevolge der voorregten, ontheven geweest van alle medeopbrengstder staatslasten. Wij meencn dat het een groote misdaad is in 't vervolg in den staat te leven en de soci ale voordeden te genieten ten koste van de groote menigte. Wij veroordeelen een toestand, waarbij de arme roebels be taalt en de rijke geen obool Opbrengt. Die toestand van zaken Icon bestaanbaar schijnen ten tijde der slavernij, thans zou deze ons tot ledigloopers maken en als nutteloos doen be schouwen voor liet vaderland. Wij willen niet langer zulk een schandelijk privilegie genieten en terwijl wij weigeren langer tot zijne instandhouding mede te werken, verzoeken wij uwe majesteit om ons mede belasting te doen opbrengen en ons te onderwerpen aan alle lasten, naar gelang onzer inkomsten." „Sire, wij zijn er van overtuigd dat ge liet welzijn wilt van Rusland, waarop wij het als onzen pligt rekenen om te ver klaren dat er tusschen de regering van U. M. en ons een ge vaarlijk misverstand bestaat, dat de verwezenlijking uwer goede voornemens in den weg is. In plaats van algeheele vrij heid, door u aan Iièt volk beloofd, hebben uwe ministers en raadslieden een toestand van overgang tot stand gebragt, die noch vrijheid noch slavernij kan genoemd worden, maar in allen gevalle even onverdragelijk is voor de landeigenaars als voor de boeren. In plaats van dadelijk bij wettelijke verorde ningen alle lijfeigenen tot vrije landeigenaars te verklaren, hebben zij een theorie van vrije overeenkomst uitgevonden, die zoo wel de ondergang der slaven als die der heeren is. Zij stellen zich tot verdedigers der regten van den adel, die wij daarbij toch wel het meest belanghebbende met alle kracht tegen gaan en waarvan wij de oogenblikkelijke en geheele afschaffing vragen. „Wij gelooven, zoo eindigt dit verzoekschrift, «laldeeenige wijze om de kwestie op te lossen, gesteld in de ukase van 18 februarij, bestaat: „in eene bijeenroeping van de vertegen woordigers van het geheele rijk. zonder onderscheid van stand of rang." Terwijl wij u verzoeken, sire, eene nationale verga dering bijeen te roepen, drukken wij tevens den wensch uit «lat de levendige sympathie voor het algemeen welzijn, die den adel van het gouvernement van Twer bezielt, niet op eene verkeerde wijze zullen worden uitgeleg(L" Onder de gearresteerde onderteekenaars van het verzoek schrift behoort ook de broeder van Michel Bakouine, die thans uit Siberië ontsnapt is en zich te Londen bij Hertzen heeftgevoegd. Men weet dat deze de schrijver is van het week blad Kolokol dat, in 't geheim in Rusland ingevoerd aldaar nagedrukt en verspreid, een ontzettenden invloed uitoefent. De schrijver van het werk „Waarheden over Rusland," de prins Doigaroukow bevindt zich thans te Parijs van waar hij een brief aan den czaar heeft gezonden om ook op verbeterin gen in liet regeringsstelsel aan te dringen. Al worden van deze bewegingen nog geene onmiddellijke gevolgen gezien, dan blijkt daaruit toch, dat ook hier eene omwenteling wordt voorbereid, die onmiskenbaar zeker en spoediger dan menigeen vermoedt, tot rijpheid zal komen en de dageraad van vrijheid, menschelijkheiden regtvaardigheid over het aloude Rusland zal doen lichten. België. Volgens berigten uit Gent, heeft de armoede aldaar haar toppunt bereikt. Dagelijks hebben er zamenscholingen van

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2