I voudige uit het volk voortgekomen mannen zitting hebben, die thans onverrigter zake worden naar huis gestuurd, maar wien de sympathie van het gansche land volgt. Aan de woor den „Gij rijk arm huis!" viel van de zijde van het zeer talrijk publiek een oorverdoovend en telkens herhaald applaudisse- ment ten deel. België. De kwestie der militaire servituten begint in den laatsten tijd ietwat overeenkomst te krijgen met het rad van Ixion. Men beraadslaagt steeds en wij kunnen onzen lezers dus alleen be raadslagingen inededeelen. Begeven wij o'ns dusslechts weder ter vergadering. De heer Pirmez houdt eene redevoering en beschouwt de kwestie wel uiteen nieuw oogpunt. Hij bestrijdt met hevigheid de eischen der antwerpsche burgerij. „Wanneer er schadevergoeding wordt gegeven aan de eigenaars van het terrein, waarop door de nieuwe fortifikatiën dienstbaarheden worden gelegd, dan moet die schadevergoeding betaald wor den door de genen, wier landen door het afbreken der oude verdedigingswerken van dienstbaarheden ontheven worden." Dan zal dus, zegt de heer Loos, de staat eene belangrijke som terug te vorderen hebben, als hij dit stelsel ook te Clarle- roi, Namen, Bergen en op andere steden in toepassing brengt. Nadat nu een hevig gelach over het stelsel van den heer Pirmez dezen eenigzins in verwarring heeft gebragt, gaat hij toch voort niet de uiteenzetting zijner theorie en ein- digt: „maar mijne heeren, ik begrijp niet dat het Autvver- j pen ia, 't welk zich tegen maatregelen verzet, die juist ten doel hebben om Antwerpen te beschermen en ons anderen aan ons lot over te laten." De spreker schijnt echter te vergeten dat het juist Antwerpen is die deze bescherming ontkent. Nadat nu nog de heer Jacquemyns eene redevoering heeft gehouden, die volgens L'ohservateuv beige slechts het gebrek had dat zij te lang was, en tegen de dienstbaarheden was gerigt, neemt de heer Loos van Antwerpen het woord en na de volksvergaderingen en meetings te hebben verdedigd, 1 wijt hij al deze gisting der bevolking aan de houding der j regering. Na verscheidene punten, door de verdedigers van het ministerie aangevoerd, te hebben wederlegd, zegt hij te wenschen dat de konklusiën van het rapport der kommissie zullen worden aangenomen. Nadat nu nog de heeren de Baest, Dumortier, Allard en de minister van oorlog het woord hebben gevoerd, wordt (ie zit ting gesloten. In de volgende van 10 maart, worden na eene redevoering van den heer Frère-Orban waarop door 1 den heer Vervoort geantwoord werd, de konklusiën van het rapport met algeineene stemmen aangenomen. Deze strekten, zoo als men zich herinneren zal, om aan de ministeriën van financiën, oorlog en binnenlandsche zaken de ingekomen pe titiën op te zenden en daarover ophelderingen te vragen. De storm die gedurende den laatsten tijd het belgische volk en de belgisc'hc kamer zoo druk bezighield is dus dan eindelijk voor 't oogenblik afgedreven om later welligt onder nog heviger verschijnselen terug te komen. De fransche Moniteur heeft zijn gevoelen over al deze gebeurtenissen nog niet gegeven en hoewel het fransche goevernement toch wel eenigzins belang heeft bij het versterken of niet verster ken van Antwerpen heeft genoemd officieel blad de ge heeleservituten-kwestie geïgnoreerd en zelfs over de debat ten der belgische kamers welke het anders getrouw terug gaf, het diepste stil/wijzen bewaard. Aan den heer Gheysens, lid van den gemeenteraad van Anwerpcn, is door de vereeniging De vrijheids-vrienden eene serenade met fakkellicht gebragt. De heer Gheysens is, zoo als wij in ons vorig nommer mededeelden de voorstel ler van de motie strekkende om de vernietiging te verzoeken van de citadellen. Frankrijk. Te Parijs schijnt het thans rustig te wezen, hoewel men voortdurend van nieuwe arrestatiën hoort spreken. In som mige departementen in het Zuiden moeten huiszoekingen en arrestatiën, ook bij ambtenaren, zelfs veelvuldig zijn. De lieer Ganesco is even als de heer Pelletan nog altijd in verzekerde bewaring, en de heeren Laurent Lapp en Dubuisson zijn thans voor een drukpers-delikt tot gevangenisstraf ver oordeeld. De Courrier du dimanche nnst nu in deze vier personen gelijktijdig zijn lioofdredakteur, een redakteur, zijn gerant en drukker; de voortzetting van dit blad wordt dus zwaar bedreigd. Maar al is het voor het oogenblik rustig, men gaat daarom de onmiddellijke toekomst geenszins met ver trouwen te gemoet: er zijn teekenen die niet veel goeds voorspellen. Daartoe behoort vooral het gebrek aan werk, waaronder talrijke klassen van werklieden voortdurend lijden en dat, naar het zich laat aanzien, in den eersten tijd niet zal ophouden. Sedert eenigen tijd wordt er veel gesproken over godsdien stige bijeenkomsten die ten behoeve der militairen in de St. Pauluskerk. faubourg St. Antoine, gehouden werden, en waarbij aan burgers de toegang ontzegd was. Wat daar verrigt werd schuilt nog in het duister, maar volgens sommigen werden j cle militairen daar slechts heen gelokt om hen aan eene loterij van allerlei snuisterijen te doen deelnemen. Zeker is het dat j de maarschalk Magnan aan de hoofdofficieren heeft doen weten dat zij deze „propagande politico-réligieuse" moesten tegengaan, en men beweert zelfs dat de laatst aangekondigde bijeenkomst feitelijk is belet. De opvoering van het drama in bonapartistischen geest „Les volontaires de 1814," waarvoor in het Theatre du porte St. Martin repetitiën werden gehouden, is verboden, omdat men de zelfde bewegingen vreesde als die bij de vertooning van Gaëtana hebben plaats gehad. De laatste dagen zijn voor de kunsten en letteren nood- lottig geweest. Korten tijd na elkander had men het verlies te betreuren van Gustavo Vaëz en Iienry Scheffer, een broeder van Ary Scheffer, van wiens hand men uitmuntende portretten bezit. Een der meest bewonderde doeken in het paleis van Luxembourg, Charlotte Corday tegen de woede des volks verdedigd, is van zijne hand. Een zijner zonen kan reeds onder de schilders van eersten rang geteld worden. Henry Scheffer was de schoonvader niet, zoo als sommigen ge meld hebben, de oom van Ernest Renan. Vervolgens kreeg men dingsdag het berigt dat de kompomst Fromenthal Ha vél V te Nizza is overleden. Van dezen volgen hier eenige levensbijzonderheden. Den 27 mei 1799 te Parijs geboren, werd hij in 1809 leerling aan het conservatoire. In 1S19 behaalde hij den grooten prijs voor komposities door zijne kantate Hermine en het volgende jaar werd hem de taak opgedragen de muziek te vervaardigen voor een De pro- fundis ter ecre van den hertog de Berry. Na twee jaren in Italië te hebben doorgebragt, stonden vele bezwaren hem op zijn loopbaan in den weg. Eerstin 1827gelukte het hem zijn opéra-comique L'artisan te doen opvoeren. De bijval was zeer gering en eerst met Le roi et le batelier, een gele genheidsstuk voor hetjaarfeest van Karei X, oogstte hij laau- weren in. Het werk dat aan Havély de meeste vermaardheid verschafte was La juive, dat sedert 1835 nog altijd en overal met succes wordt opgevoerd. Van zijne andere werken laten wij de voornaamste hier in tijdorde volgen. Le dilettante d'Avignon, Manon Lescaut, La langue musicale, Tentation, Les souvenirs de Lafleur. Guido et Genevra, L'éclair. Treize, Le drapier, La reine de Chj'pre, Guittarero. Charles VI, Les niousquetaires de la reine*Le \al d'Andorre, Le nabab, La tempête, Lejuif errant. Valentine d'Aubignéen La magi- cienne. Havély werd onderwijzer aan het conservatoire in 1833, lid van de akademie van sehoone kunsten in 183(5, ridder van het legioen van eer voor zijne kompositie van La juive en officier der zelfde orde in 1815. De keizerlijke prins is op zijn jaardag van korporaal tot ser»eant van het le regement grenadiers der garde bevorderd De staathuishoudkunde die thans zetelt in de redevoe ringen van de leden van het wetgevend ligchaam. heeft de levendige gemoederen eenigzins tot bedaren gebragt. De heer Brame begon dingsdag met een schijnbaar onwederlegbare welsprekendheid van feiten en cijfers, een somber tafereel op te hangen van de gevolgen van liet handelsverdrag met En geland. De heer Pouyet-Quertier, de groote industriëel van ïlouen met groote protektionistische beginselen, heeft den vorigen spreker in zijne redenering gevolgd en is na hem insgelijks getreden in een uiteenzetting van de oorzaken der tegenwoordige handelskrisis. Volgens dezen 'spreker vonden al die oorzaken haar uitgangspunt in het veel besproken han delstraktaat. De heer Schneider heeft met andere redenaars der meerder heid de eenzijdige beschouwingen helder doen uitkomen van de heeren Brame en Pouyet-Quertier. en tegenover de aange voerde feiten en cijfers andere gesteld, welke toonden dat de handelskrisis zeer weinig in verband kan gebragt worden met de overeenkomsten tusschen Frankrijk en Engeland gesloten. In de volgende zitting antwoordde de heer Barochedie hier niet alleen als redenaar van de regering optrad, maar ook als verdediger van zijn eigen werk, daar hij een der on derteekenaars en bewerkers is geweest van het handelsver drag. Ilij heeft in 't algemeen slechts den heer Schneider gevolgd in z-jne argumenten. Ilij betoogde verder, door cijfers deze bewering stavende, dat de invoer der engelsche prod uk- ten niet zoodanig was dat hij vernielend werken kon op de fransche industrie -zoo als men dit wilde doen voorkomen, en dat deze invloed, m 't eerst vrij levendig, thans reeds zeer verminderd was. De heer Brame heeft daarop geant woord en verscheidene feiten ter staving van zijn gevoelen aangehaald, o. a. de stagnatie in den arbeid teRoubaix. Spre ker scheen echter te vergeten dat te Gent, Manchester enz. deze zelfde toestand zich openbaart. Er moeten dus andere oorzaken gezocht worden. ZEETIJ DIN ft EN. Sedert 19 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen Comelij. gez. W. Cullock, Boness Brittanniagez. J. B. Krause. Falmouth. Van Antwerpen gekomen en van dereede naar zee gezeild Gezina Wilhelminagez. H. R. Dokman. op avontuur; Redite gez. G. E. Hoveling, Santander; Camilla, gez. W. Sarvent, Sarah, gez. R. Swan, Ixabclla, ger.. G. Maulte, allen naar Lon den Jantje, gez. P. J. Smit. Alexandrie. II AN MEES K K St I ft TE N Rotterdam 21 maart. Heden zijn afgedaan circa 9000 balen ongepelde Rangoon rijst, zeilende per het schip Franco a f 7i. Graanmarkten enz. Amsterdam 21 maart. Tarwe en gerst lager. Raap olie op zes weken f I0j. lijnolie op zes weken f '&7\. Dordrecht 20 maart. Tarwe en paardenboonen waren heden 10, spelt en erwten 20 cent lager. Koolzaad ging 10 cent hooger. Rogge, haver en gerst bleven onveranderd. Oostburg 19 maart. Bij grooten aanvoer bestond he den weinig vraag voor granen, en alleen voor de beste kwa liteiten tot omtrent vorigen prijs; afwijkende waren niet dan lager te plaatsen. Er werd verkocht: tarwe f 11,50, f 11.60, zeer puike nog daarboven, afwijkende en blaauwe f 11,25, f 11f 10.75 a f9. Rogge f7,75 a f8,50. Wintergerst f 5 a ffi. Zomer dito bij meerderen kooplust f 5.40 a f 5. Haver f 3,60, f3,25 en f3. Paardenboonen met zeer weinig vraag f7.55, f7.50 en f7,25. Erwten en zaden niet verhandeld. Middelburg 20 maart. Uit onze naburige eilanden was er weinig, doch uit Walcheren was er een goede aanvoer van tarwe ter marktkoopers waren zeer geretireerd en wilden niet dan lager koopen, waartoe echter de meeste houders niet konden besluiten, waardoor er alzoo weinig in omging. Rogge was alleen aan vorigen weekprijs bij uitslijting te verkoopen. Gerst, ofschoon minder ter veil, was er echter genoeg voor de bestaande vraag vorige prijzen zijn daarvoor betaald. Walcherscbe witteboonen werden algemeen te hoog gehou den, daarin ging bijna niets om. Dito bruincboonen zeer wei nig ter veil en goed prijshoudend. Dito groene erwten werden meestal boven koers gehouden, daarin ging ook bijna niets om. Dito paardenboonen zijn 25 cent lager dan vorige week prijs gekocht. Raapolie f 45J. Lijnolie f39. Patentolie f 47é per vat op zes weken. Raapkoeken per 104-0 stuks f 100. Lijnkoeken harde f 13, zachte f" 15 per 104; stuks. gemiddelde marktprijzen. per ned. mud. per ned. mud. Paardeboonen f 8,a f Gr. erwten .-11,a-12,50 Kool en raapz.a Aardappelen. - 4,a - 5, per ned. pond. Versehe boter f 1,16 h f 1,20 Tarwe fll,af 12, Rogge oude - 8,50 a - 8,90 I Gerst wint - 5,50 a- 6, Dito zom. - 5,25 a - 5,75 Witteboonen - 13,a. - 13,50 Bruineboon.a-16, Middel prijzen van bakbare tarwe fll,SO en rogge f 8.60. Prijzen van eêfekten. Amsterdam 21 maart. Nederland. Certitik. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certifik. Hope co. 4 dito dito 1855, 6de serie 5 dito6 Aand. spoorweg Leening I860 Ij Polen. Schatkistobligatien4 i Spanje. Obligatien2 2 4 pet. «3| 751 131); 101} 733 91} 191 i 898 dito binnenlandsch3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling j Oostenrijk. Obligatien Wecner metalliek 5 dito amsterdainsehe5 dito nationale5 dito 1S4-7/185-2.J Bank aktien S j Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2£ Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 dito nr Grenada. Venezuela.dito Illinois. dito Mexiko. dito 3 47j 70 571 2*1 710 541 451 441 161 33 Londen 20 maart, ten 12 ure. Consols, 93J. Weenen 20 maart, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 70.20. Parijs 20 maart.(slotpr.) 41 pct.compt. 97.80 3 pet.69,75. WELDADIGHEID. Middelburg 21 maart 1862. Het burgerlijk armbestuur te Middelburg inaakt dankbare melding voor de ontvangst eener som van f60,60, ten behoeve J der armen dezer gemeente, zijnde de zuivere opbrengst van eene op den 14 maart 1862 gegeven tooneelvoorstelling. door I het liefhebberij tooneelgezelsehap Oefening en vermaak, be- staande uit de onderofficieren der vereenigde tirailleur-koin- pagnien van het 2e regement infanterie te Veere. De voorzitter, M. VERBRUGGE. De secretaris-penningmeester, N. VERHULST Wz. ELNE VREESSELIJKE AARDBEVING heeft een groot gedeelte van Griekenland verwoest. Het door handel en landbouw bloeijende Aegium (Vostizza) is een puinhoop, alle steden en dorpen aan de zuidzijde van de golf van Lepanto zijn geheel of ten deele verwoest. Ten I noorden van die golf hebben Galaxidi, Amphissa, Vitrinitza, j Thebe evenzeer groote schade geleden en zijn vele duizende menschen van alles beroofd. De regering van Griekenland heeft gedaan wat zij ver- mogt om in den eersten nood te voorzien, en allerwe^e hebben zich daar te lande Cominissien gevormd om gelden en leeftogt voor de ongelukkigen in te zamelen. De schade is evenwel te groot dan dat op die wijze in de behoeften zoude kunnen voorzien worden, en heeft men zich gedron gen geacht ook in het buitenland een beroep op de alge- meene liefdadigheid te doen. Ook te Amsterdam heeft zich, ter inzameling van gelden voor de noodlijdenden, eene Commissie gevormd, en durft deze zich vleijen, dat almede bij de inwoners van Zeeland, die voor den vrijheidsoorlog van Griekenland zulke ruime bijdragen zonden, thans nog sympathie voor dat land bestaat om iets ten behoeve der ongelukkigen af te zonderen. Door gezegde Commissie aangezocht, gevoelt de onder- geteekende zich gedrongen die liefdadige bedoelingen aan te bevelen; verklarende dat hij ten volle bereid is in ont vangst te nemen wat men in deze provincie tot bedoeld einde wenscht aan te bieden, en dat almede voor gelijk oogmerk willen werkzaam zijn de Heeren D. Uyttenhooven, Notaris te Vlissingen; Q. H. Janssen, Predikant te St. Anna ter Muiden Mr. J. P. Dronkers, Burgemeester en Advokaat te Neuzen Mr. F. van Deinsk. Advokaat en Notaris te Hulst Dr. E. Moll, Predikant te Goes; Mr. C. J. Pickk, Kantonregter te Tholen Mr. J. J. Ermerins. Notaris te Zierikzee; J. H. L. Vader. Burgemeester te Wissenkerke. j Dankbaar zal van elke bijdrage in deze Courant worden i melding gemaakt. Middelburg 1 maart 1862. A. J. VAN DEINSE Singelstraat.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3