gemeente dier stad en een dergelijk voor het Leprozenhuis te Amsterdam, beide levengrootte. Deze stukken mogten reeds dadelijk veel bijval vinden, en de sedert door den heer Kru- seman geleverde voortbrengsels hebben hem eene eervolle plaats onder Hollands kunstenaars doen verwerven. Zijne portretten munten, behalve door gelijkenis, uit door smaak volle standen en bevalligaangebragte accessoires: zij zijn zeer menigvuldig. In 1S32 schilderde bij het levensgroote portret van keizer Alexander van Rusland. Tot zijne voornaamste in het historiële vak geleverde voortbrengsels bebooren: Jezus met de saraaritaansche vrouw; de Verloren zoon; Kaïn en Abel; Noaehs vloek; de Sunamitiscbe-vrouwNarcissus; Jozef en BenjaminAbraham en I zaakJocbebed, enz. Kru- seman was sedert 1 Sol direkteur der Koninklijke akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, en werd achtervolgens tot lid van onderscheidene kunstgenootschappen benoemd. Hij was, met de heeren B. Taurel cn M. G. Tetar van Elven, de eerste die in den zomer van 18:10 bet plan vormde tot eene algemeene vereeniging van kunstenaars, welk plan nog bet zelfde jaar door de oprigting van tie maatschappij Arti et amicitiae, verwezenlijkt werd. Sedert kort woonde Kruseman weder tellaarlem.waar hij zijne zorgen wijdde aan bet kiezen en rangschikken der stedelijke monumenten van oud-vader- landsche schilderkunst, bestemd voor de doorloopende ten toonstelling in de nieuwgebouwde schilderijen-zaal nevens het stadhuis. Als menscb was hij algemeen bemind en geacht. Marine en leger. Volgens berigten van Curacao van 13 februarij was bet scbroefsloomschij) Djambi, kommandant de kapitein-luite nant ter zee M. II. Jansen, van den togt naar de Karabiscbe eilanden teruggekeerd en thans naar Coro, in Venezuela, ver trokken om de hollanders tegen de opstandelingen te bescher men. Het fregat met stoomvermogen Zeeland, Commandant de kapitein ter zee G. Fabius, zou den 1 maart de reis naar La Guayara ondernemen. Nu de getrokken geweren algemeen bij liet leger zijn ingevnev is door bet departement van oorlog bepaald, dat omtrent (he geweven en hunne behandeling zoo veel mogelijk juiste begrippen bij bet wapen der infanterie moeten worden verspreid. Tot dat einde zal van den 1 april tot den 1 5 .julij bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage eene sehietkur- sus ]ilaats hebben, welke zal worden bijgewoond door twee luitenants, twee sergeanten en twee korporaals van elk rege- vnent infanterie. Dat personeel zal op bovengemelde» datum te 'sGrave"hage aankomen en gedetacheerd wqrden bij het regenient grenadiers en jagers. Een belangrijke beschouwing over getrokken geweren en een volledig overzigt van de ge schiedenis van dat wapen vindt men in het Album van bui- tenlandsclie lettervruchten, aflevering van februarij 1812. <T»Cïnesï^«le berigten. Dezer dagen heeft te Venetië een zonderlinge diefstal plaats gehad. Terwijl ter eere van de keizerlijke famielje eene serenade op her kanaal werd gegeven is in het hoofdbureau van policie ingebroken. l)e dieven hebben zich van een aan tal geheime er. belangrijke dokumenten meester gemaakt, doch geld en andere waarden onaangeroerd gelaten.B'j kabinetsorder is bepaald dat het gebruik van sterken drank bij het pritissische leger wordt afgeschaft, leder militair zal in de plaats daarvan voortaan ontvangen twee lood koffij daags in vredes- en een half ons koffi j per dag in oorlogstijd. Te Scbeveningen. waar de vischvangst in de laatste dagen niet gunstig was, werden jl. maandag door 35 pinken, behalve schol, tongen enz., ruim 400 tarbotten aangebragt. Bij (leze buitengewoon goede vangst bragten de grootste tarbotten f3,50 h f 4 op, terwijl zij bij vroegere geringe vangst slechts f 1,50 konden opbrengen. TeKraüngseheveer zijn op den zelfden dag vijf stuks elften als de eerste van dit saizoen, aan gebragt. Zalm blijft schaars. De prijzen voor beiden zijn zeer boog. Frankrijk zal op de londenscho tentoonstelling door 258 kunstenaars en 3052 industriëlen worden vertegen woordigd. lil het bosch van Boulogne te Parijs is de tijd voor het verzamelen van viooltjes aangebroken. Naar eene niet overdreven berekening brengt deze industrie aan behoef tige vrouwen en kinderen 2000 franken per dag op. De landbouwer J. Lievaart. te Delft, heeft jl. zaturdag de eerste grasboter van dit jaar aan den koning aangeboden. —Te Parijs is dezer dagen voor afbraak verkocht de herberg Lc lupin blanc, welke door Sue in zijne Verborgenheden van Parijs eene algemeene bekendheid beeft verkregen. Vele voonverpen, aldaar opgegraven, zijn aan oudheidliefhebbers voor hooge prijzen verkocht; bovendien heeft men vijftien geraamten gevonden aan den voet van den trap welke naar den kelder voert. In het vorige jaar werd te Enschedé een stuk weidegrond van 3 schepels verkocht voor f 800. Een stuk van de zelfde grootte bragt den eigenaar dit jaar f3000 op, daar het moet dienen om een stoomfabriek op te plaatsen. Te Riga is (lezer dagen in de bibliotheek van den schouw burg bet bandschrift van Don Carlos gevonden, hetwelk Schiller derwaarts beeft gezonden ten behoeve van de opvoe ring van gemeld stuk. Te Winschoten heeft weder een geregtelijke verkoop plaats gehad wegens bet niet betalen van den hoofdelijken omslag over 1801Een houten sigaren kistje dat liet eerst werd aangeboden bragt f262 op, waarop de verkooping gestaakt werd. De meest gegoeden schijnen zich aldaar bij voorkeur tegen het betalen van den hoofdelij ken omslag te verzetten. Ten einde eenige levendigheid aan dezen verkoop bij te zetten had de geëxekuteerde vlaggen uitgestoken. Weder zijn te Ommerschans twee rouwen wegens brandstichting gearresteerd. Ook te Dublin zal, met goedkeuring der koningin van Engeland, een gedenktee- ken ter eere van wijlen den prins-gemaal worden opgerigt. Er is daartoe reeds voor aanzienlijke sommen ingeschreven.- De franscbe officier Paul de Molènes, die zoowel den Krim- oorlog als den italiaanschen veldtogt beeft bijgewoond, en zich een welverdienden naam heeft verworven door zijne op stellen daarorer in deRevue des deux mondes, is dezer dagen, met zijn korps in bezetting liggende te Limoges, in de manége tan bet paard gevallen en aan de gevolgen van den val bezwe ken. The glasgow herald meldt, dat de onlangs overleden Alexander Baird 20,000 p. st. tot liefdadige doeleinden heefc vermaakt. De heer Baird was ongehuwd en laat de kleinig heid van 1,500,000 p. st. (f 18,000.000) na.Te Londen zijn twee aangeteekende brieven vermist; de een inhoudende 5Ö10 p. sterk, de ander 2000 p. sterk Alle onderzoek daar omtrent i« tot heden vruchteloos geweest. De verkoop der meubelen van Anna Deslionsis 18 maart begonnen. Deluxe van bet meubilair dezer pavijsscbe Aspasia, die ook wat geest, talenten en goeden smaak betreft, eenige overeenkomst beeft met de grieksche, gaat alle beschrijving te boven. Gemeenteraad van Zlcrlky.ec. Zitting van 17 maart. Voorzitter de beer Cau. Fungerend sekretaris de beer kom mies-griffier Loewer. Afwezig de heeren de Jonge, ongesteld, de Crane en van der Grijp, buiten de gemeente. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Eene missive van gedeputeerde staten, houdende goedkeu ring van een besluit tot af- en overschrijving, en een tweede bevattende goedkeuring van het suppletoir kohier der hon denbelasting. worden aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter brengt tef>t«fel de rekening en balans met liet verslag van de exploitatie der gasfabriek gedurende 1861, onder mededeeling dat de balans eene bate aanwijst van f 2942, en de vergelijking tegenover de olieverlichting een avails van f3028,21het verslag wordt gedurende eene maand voor de leden ter visie gelegd en de rekening en balans ter fine van onderzoek gesteld in banden der heeren Fokker, Goemansen Landsknecht. In banden der zelfde heeren woeden gesteld de rekening der begrafenisregten en de begrooting voor bet burgerwees huis voor 1S62. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling van den afloop der besteding van de waterreservoirs in de oude haven en der reparatie aan de brug buiten de Zuidha\ en poort, als mede dat bet telegraafkantoor in 1861 heeft opgebragt f 1924.07. Ter visie voor de leden wordt gelegd, om in eene volgende vergadering te behandelen, eene door de kommissie voor de strafverordeningen ontworpen verordening op 'net verdeelen der gemeente in wijken, en voorschriften omtrent verhui zingen. De voorzitter vraagt namens burgemeester en wethouders authorisatie om het uitgegraven zeikterrein, voor zoo ver liet .geapplaneerd is, te verhuren, met bevoegdheid om daarin zomerzaad of zomergarst, met inbegrip van klaver, te zaaijen. Hierover ontstaat diskussie waarbij de heeren van Dongen en Goemans te kennen geven, dat, zomerzaad aanleiding zal geven tol vervuiling van bet terrein, waarom ook de beer van der Vliet aan haver of garst de voorkeur zou geven terwijl de heer van der Lek de Clercq te kennen geeft dat liet hem wenscbelijk voorkomt, dat bet terrein na de eerste vrucht nog eens omgezet en alsdan met rogge bezaaid worde. Eindelijk is, op voorstel van laatstgém$(fen, besloten, de zaak aan burgemeester en wethouders over te laten. Burgemeester en wethouders vragen en erlangen authori satie om de keijen welke liggen m de Hoofd poortstraat te doen overbrengen op de noordzijde der oude haven, waar zij, uit hoofde der meerdere passage, meer nut kunnen doen. De voorzitter herinnert hoe in de maand december burge meester en wethouders zijn uitgenood igd dooreen deskundige te doen onderzoeken, in hoe ver het niet slagen van de oude gashouderklok, liet gevolg was van liet bestek of wel van de uitvoering; hij zegt dat zij daarop met overleg der kommissie als deskundigen hebben gehoord den heer ingenieur R. van Diggelen van de fabriek der wed. Sterkman zonen dat deze heeft gerapporteerd dat hoewel bij aan eene andere konstrnktie de voorkeur zou gegeven hebben, liet gevolgde plan bij naauwketi-iger bewerking en betere maatvoering tot beter resultaat bad moeten leiden, en dat meerder kosten dan reeds gemaakt zijn. zullen moeien worden aangewend om het beoogde doel te beveiken. Op gvond hiervan stellen buvge- meester en wethouders voor, om de aannemers te kennen te geven dat men ben van de aanneming wil ontslaan, mits zij geen aanspraak maken op betaling, en zulks uit hoofde de gemeente door bet werk noch geschaad noch gebaat is; dat liet niet te verwachten is dat de aannemers, daartoe genood zaakt, bet werk behoorlijk zullen kunnen opleveren, en wan neer zij dit trachten te doen, welligt nadeel zon ontstaan voor de exploitatie. De heer van der Lek de Clercq wenschte de zaak nog aan gehouden tc zien, opdat de leden en ook burgemeester en wethouders hun oordeel nog eens zouden kunnen laten gaan. Dit voorstel verworpen zijnde, wordt dat van burgemeester en wethouders aangenomen. Wordtbesloten de onkosten van bet rapport ad f55 te vinden uit den post voor onvoorziene uitga ven; en eveneens, daar de geraamde som van f 900 alsnu vrij valt of althans niet uit de dienst van 1.S6L zal betaald worden, die som te besteden tot aankoop van n. w. schuld. Overeenkomstig het rapport, uitgebragt door den beer Kei ler, wordt goedgekeurd de rekening van de kamer van koop handel met f 53,38 goed slot in volgende rekening te verant woorden. De heeren Ochtman en Mulock Houwer houden zich alsrendanten buiten stemming. Eveneens wordt, overeenkomstig het door den beer Fokker uitgebragt rapport, goedgekeurd de rekening van het her vormd iliakonie armbestuur, in ontvang f 14937,49, in uitgaaf f 14892,88$, goed slot f 44,60$. hetwelk als buitengewone ontvang in de gemeentekas zal worden gestort, terwijl eene deklaratie van f 4. welke na bet opmaken is ontvangen, zal worden voldaan door het burgerlijk armbestuur. De beer ran der Vliet vestigt de aandacht ran den burge meester op bet wenschelijke eener rerordening voor de visch- markt, daar aldaar visch wordt verkocht die niet goed is. Op de aanmerking van den voorzitter, dat er eene verorde ning op de vischmarkt bestaat in het reglement van policie, welke, zoo zij gehandhaafd wordt, voldoende is om bet ver- koopen van slechte visch tegen te gaan, dringen de h^ren van der Vliet en van Dongen op de handhaving daarvan aan, voornamelijkomdat onder meerder vóór eenige weken geheel bedorven visch verkocht is. De voorzitter zegt daartoe de noodige zorg te zullen dragen, waarop de vergadering is ge sloten. 0 BIlITmiIVO. Algemeen overzigt:. Uit New-York zijn berigten van 6 dezer ontvangen. Zij houden o. a. in dat te Washington een hevige brand°is uitge barsten waardoor het hotel \an den franschen gezant met het archief der legatie is vernield. TeRichuiond waren zamenspan- ningen ten gunste van het Noorden ontdekt. Zoowel de zui delijken als noordelijken trekken hunne legers aan den Potomac te zamen, zoo dat men daar eerlang een beslissenden slag kan te gemoet zien. Ook bij Winchester in't noorden van Virginia trekken dezuidelijken een aanzienlijke legermagt bijeen. De president Lincoln heeft de hulp van het kongres ingeroepen om aan de staten die de slavernij zouden afschaf fen geldelijke schadeloosstelling te geven. Dit voorstel schijnt 'bij alle partijen groote verwondering te hebben verwekt. Het kongres der Zuidelijke staten heeft de militaire overheid ge- magtigd de tabak- en katoenplantingen te vernielen, opdat zij niet in de handen der noordelijken zouden vallen. Te New-York werd verzekerd dat de heer Seward bij de europesche mogendheden een protest zal indienen tegen de invoering van een monarchalen regeringsvorm in Mexiko. Het engelsche lagerhuis heeft maandag en dingsdag be raadslaagd over eene motie van den heer Horsfall, waarbij de aandacht der regering gevestigd werd op den tegenwoordige» staat van bet zceregt 't welk de voorsteller zeer onvoldoende bepaald achtte ten opzigte der oorlog voerende partijen en der onzijdige natiën. Deze motie door den heer Lindsay ondersteud werd door den attomey-generaal bestreden. Vol gens zijne verklaringen is de engelsche regering weinig inge nomen met de jongste hervorming welke het internationaal regt ondergaan heeft. „Ik ontken, zeid.e hij, dat men als een praktisch beginsel kan aannemen dat bijzondere eigendom in oorlogstijd geëerbiedigd behoort te worden. Het waarach tig belang der menschheid brengt inede dat de oorlog op vernielende wijze gevoerd worde opdat zij kort zij." De motie werd ingetrokken na de rede van lord Palmerston, die zich in geen geval zou willen vereenigen met algemeene bepalingen welke geene duidelijke en uitvoerbare voorwaar den inhielden. Volgens hem wil de regering niet terug treden en neemt zij de parijssche verklaring aan, waardoor de veiligheid van vijandelijk goed onder onzijdige vlag ver zekerd wordt, maar verwerpt zij de voorstellen die tot strek king hebben om de regten der oorlog voerende staten door hen zeiven te doen regelen omdat bet vaststellen van bepalingen de voordeden van eene overmagt ter zee zouden verminderen. Du.intrekking der rnoiie en de redevoering van lord Palmerston geven een nieuw bewijs voor de noodzake lijkheid om hel zeeregt eindelijk op vaste grondslagen te ves tigen, in overeenstemming meiden voortgang van vrijheid en beschaving. Uit Napels wordt gemeld dat de ben,Ie van Ghavone de provincie Capitanata afloopt. Zij heeft echter niet den min sten aanhang ouder de bevolking. De Italia verzekert dat de heer Farini de porlefeulje voor buitenlaudsehe zaken zal aannemen. Het ontwerp van wet betreffende het regt van vereeniging en vergadering zal waarschijnlijk in de volgende week aan de kamer van afgevaardigden worden aangeboden. De keizer van Oosieiinjk versterkt steeds de grenzen van Lombanlye. De posten aldaar zijn verdubbeld, de garnizoe nen versterkt en de troepen gelegerd aan de Po zijn vermeer derd. Door velen wordt hierin een zamenhang gezien met de grieksche onlusten en de reis van Garibaldi door Italië. De onderhandelingen tusschen de turken en de opstande lingen van Herzegowina zijn andermaal afgebroken en aan beide zijden maakt men zich gereed de vijandelijkheden te hervatten. De opstandelingen verzamelen zich bij Priesieka en de turken trekken hunne troepen te Zubzi bijeen. Pillissen. In de laatste editie van ons vorig nommer vermeldden wij reeds, dat de liberale leden van het ministerie hun ontslag hadden bekomen. Zij zijn vervangen door de heeren graaf Itzemplitz, minister van landbouw; den opper-konsistonaal- raadMiihler, minister van eeredienst; den opper-staatsanwalt Leppe, minister van justitieden president der politie Jagow, minister van bir.nenlandsche zaken. De heer von der Ileydt blijft voorloopig belast met het ministerie van koophandel en van financiën. Omtrent de bepaald behoudende rigting van het ministerie bestaat thans geen twijfel. De maatregelen die genomen waren om, bij gelegenheid van de ontbinding der kamer, volksbewegingen te Berlijn te voorkomen, zijn gelukkig gebleken overbodig te zijn geweest. De "Volks Zeitung verzekerde dat alle troepen in de knsernen gekonsigneerd waren eu het zelfs aan de vrijwilligers verbo den was deze te verlaten. Er waren scherpe patronen en bijlen aan de soldaten uitgedeeld, met het oog op een aanstaanden strijd in de straten. Eerst ten 5 uren werden deze militaire maatregelen van voorzorg eenigzins opgeheven en kregen de soldaten verlof de kasernen te verlaten. Alseen staaltje van de wijze waarop de openbare meening zich dezer dagen nu en dan lucht geeft, wordt door een der dagbladen gemeld dat het Victoria theater te Berlijn onlangs getuige was van de volgende demonstratie. Een der zangers droeg eenige koepletten voor, waarvan de hoofdinhoud nederkomt op de tegenstelling van den rijke die toch geestelijk en zedelijk arm kan zijn, en den arme dien men op dat gebied rijk mag noemen. In het laatste koepiet schil derde hij eerst bet heerenhuis met zijne rijke grondbezitters, en besloot met den uitroep „Gij arin rijk huis!" Daarna be schreef hij bet liuis der afgevaardigden, waarin slechts een-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2