r 35. MIDDELBURGSCHE Zaturdag 1862. C 0 i n A N T. 22 Maart. Edilie van vrijdag avond 8 ure. middelburg '21 Maart. Naar wij vernemen is bij bevelschrift der arrondissements regtbank alhier de zaak van J. P. Smith, vroeger scheepsma kelaar te Vlissingen, thans gedetineerd in het huis van bur gerlijke en militaire verzekering alhier, verwezen naar den prokureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland. Men kan de behandeling dezer zaak voor gemeld hof om streeks half april te gemoet zien. Dat de kamer van koophandel en fabrieken te Goes bij koninklijk besluit van 15 dezer is opgeheven hebben we reeds in enkele afdrukken van ons vorig nommer gemeld. Thans willen we nog de overwegingen mededeelen die tot dat be sluit hebben geleid. Zij zijn de volgende „dat het geschil, dat tot de aftreding van de leden der kamer heeft aanleiding gegeven, betreft de bezoldiging van een .se kretaris, ten bedrage van f 50'sjaars, welke bezoldiging de raad na het vertrek van den vroegeren onbezoldigden sekre- taris naar elders niet ten laste van de gemeente wil brengen, boven de reeds op de gemeentebegrooting gestelde f 25 voor de kosten der kamer; „dat gedeputeerde staten geene redenen hebben gevonden, otn die bezoldiging op de gemeentebegrooting te brengen „dat uit liet adres der handelaren cn fabriekanten te Goes niet blijkt, dat een der belanghebbende ondertcekenaars of iemand anders bereid zou zijn de betrekking van sekretaris zonder bezoldiging waar te nemen „dat alzoo de belangstelling in het blijven bestaan eener kamer van koophandel en fabrieken te Goes niet zoo groot schijnt, dat de kamer tegen den wenscli van het gemeentebe stuur in stand zou behooren te worden gehouden." Of de kamers van koophandel en fabrieken over het alge meen veel nut doen betwijfelen wij. Enkele zijn er van wier bestaan men zelfs in de onmiddellijke omgeving zeer weinig anders gewaar wordt dan dat in hare lokalen statis tieke opgaven ter inzage liggen. Het ge/ing getahstemgereg- tigden dat soms bij de verkiezing van leden opkomt Mid delburg bijv, stelt in dit opzigt een sterk sprekend voor beeld geeft wel eeuigen grund tot liet denkbeeld dat liet den handel- en fabriekstand vrij ouverschillig is, wie hare ver tegenwoordigers zijn, daar zij van de handelingen der kamers weinige of althans weinig gunstige gevolgen ziet. Dat het anders zijn kon, dut het anders zijn moest, zal niemand ont kennen. De kiezers hebben het voor een groot deel in handen te bepalen hoe de belangen van handel en nijverheid in de gemeente hunner inwoning zullen behartigd worden. De ge volgen van onverschilligheid blijven nooit uit, maar zij heb ben dit eigenaardige dat ze eerst laat, soms te laat zich doen gevoelen. Na deze korte opgaaf van ons gevoelen zal het onze lezers niet verwonderen dat wij de opheffing van de kamer te Goes niet bijzonder betreuren. Men schrijft ons uit Goes, 20 dezer „Eergisteren had alhier de openbare opvoering plaats van het treurspel Montigny, door de rederijkerskamer Vondel. „Hoewel de stof dus bekend was en de dichter, II. II. Klijn, die thans gelukkig niet meer met een ltacine wordt vergeleken langzamerhand verscheidene bladeren zijner laauvrevkvoott zeer teregt begint te verliezen of liever veeds heeft verloren, was een talrijk en aanzienlijk publiek bij de uitvoering tegenwoordig. Mogt men dat ook al eenigzins kun nen .toeschrijven aan het feit dat de rol van Margaretha door mevr. Valois -Sablairolles vervuld werd, die als actrice vrij verdienstelijk kan genoemd worden, zoo beschouwe raen toch vooral de opkomst van zoo velenals een blijk van welwillendheid en hulde aan de rederijkerskamer. De op voering was verdienstelijk en eene re'unie besloot dit blijk van kunslziu door de bewoners van Goes gegeven." Men schrijft ons uit O verveen (gemeente Bloemen daal), 17 maart: „Eergisteren werd alhier de bloemententoonstelling geo pend van de in deze gemeente gevestigde maatschappij„De bloem van Kennemerland." Hetschoollokaal cn eene daarbij gebouwde tent leverden door hunne smaakvolle inrigting en versiering met levend groen het anders bij dergelijke gele genheden met kwistige hand verspreide vlaggendoek was gelukkig vermeden een schoon en liefelijk schouwspel op. „De tentoonstelling die gisteren door ongeveer 1000 bezoe kers werd bez-igtigd, welk aantal heden nog schijnt te zullen worden overtroffen, beviel dan ook uitstekend. De lij'ncin- tlien, hier ten toon gesteld leverden het bewijs dat Overveen het in dit opzigt van al de omliggende plaatsen wint. „De voornaamste bekrooningen in deze bloemensoort be haalden de gebroeders Bijvoet, Anton Roozen en N. Kramer. De fraaije kollcktic erikas, karaelias en bloemlooze planten verdiende ook aller bewondering. Moge de bloem van Ken- nemcrlnnd hare pogingen ook in 't vervolg door de zelfde uitkomsten bekroond zien als bij hare twee laatste tentoon stellingen, dan zal ook dit. tot tot nut en bloei bijdragen van deze gemeente." De Staatscourant bevat de bekendmaking van den opper kamerheer en den chef van het militaire huis deskonings dat zijne majesteit op aanstaanden woensdag, ten half tien ure, in het paleis te Arasterdam audiëntie zal verteenen aan kommissiën, civiele en mifnwfc autoriteiten, officieren en militairen, en op donderdag, ten half tien ure, aan par- tikulieren. Door de opheffing der weeskamers, bij de wet van 1852 en de vereeniging van al de daartoe betrekkelijke registers en papieren, onder het beheer der kommissie van likwidatie voor de zaken der voormalige wees- en momboirkamers te 's Gra- venhage, is de residentie, bij de vele en nuttige verzamelingen waarop zij mag prijs stellen, op nieuw in het bezit gekomen van een niet onbelangrijk archief, houdende oorkonden en stukken, van eeuwen terug afdalende tot op den tijd der over gave door wees-meesteren in Nederland. Dit archief, naar gelang der overname aangevuld en met zorg gerangschikt, zal eerlang al de bescheiden bevatten, welke vroeger in de onder scheidene gemeenten van ons land verspreid waren, en alsdan een geheel uitmakendat voor genealogische nasporingen zeker van gewigtkan zijn. (Dagbl.van Z.-Holl.en's Gravenh.) Wij kunnen thans melden, dat de zaak der bewuste stuk ken van Balthasar Gerardsz geheel ten genoege der verschil lende partijen beslist is. De heeven van Doorn en zoon luidden tot dusverre in naam van een ongenoemde gehandeld en in diens naam ook den verkoop dier stukken geannonceerd. Heden heeft de wezenlijke houder van die stukken zijne toe stemming gegeven, om ze aan het rijk, waaraan hij ze had aangeboden, af te staan. Zijne exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft ze dan ook met betuiging van erkentelijkheid, namens het rijk geakcepteerd, en jl. woensdag is 's lands archief met die zeer belangrijke dokumenten voor onze historie verrijkt. Dagbl. van Z.-Holland en 's Gravenhar/e.) Men schrijft uit den Alblasservvaard dd. 15 maart: Het voor dit jaargetijde uitmuntend sclioone weder der laatste veevtien dagen heeft den veldarbeid in deze stveken ongemeen bevorderd. De lage waterstand der rivieren, vooral van de Lek, en de gunstige winden maakten de waterlozing der polders gemakkelijk. Algemeen roemt men dan ook de geschiktheid van den grond ter bebouwing en de gemakkelijk heid van zijne bewerking. Zoo wel vroege als late aardappelen zijn reeds allerwege gepoot. De vruchtboomen beloven bij uitstek veel. en het opgvoenen (lev warmst gelegen velden is reeds duidelijk. Jammer dat degezondheid van het hoornvee hier en daar nog al te wenschen laat, aangezien de gevreesde longziekte vele landhouwersgroote verliezen doet ondergaan. Men meldt uit Ilarlingen dd. 1G maart: In spijt van de woelingen, die er in Noord-Amerika heerschen, gaat de emi gratie derwaarts nog bestendig voort. Tot verwondering van velen zagen wij donderdag 11. van hier nog een gezelschap friessche landverhuizers derwaarts vertrekken, om zich te Rotterdam in te schepen. Een daarvan is echter heden naar zijne vroegere woonplaats teruggekeerd, daar hij bij de in scheping tot andere gedachten kwam. Wij vernemen dat de kommissie voor het in de maand junij e. k. af te nemen examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, dit jaar is zamengesteld uit de heeren W. Lee, direkteur der registratie en domeinen inde provincie Zuid-Holland, president; W. T. Gratama, inspek- teur der registratie en domeinen te Groningen; W. L. J. Spoor, iuspekteur te 's HertogenboschL. R. v. Ouwenaller. ontvanger der sukcessie en burgerlijke akten te Utrecht, en jhr. mr. A. M. C. Sandberg, ontvanger der registratie en do meinen te Hoogeveen, sekretaris. Het examen zal waarschijn lijk te Utrecht plaats hebben voor acht vakatures. In Engeland maakt tegenwoordig eene bijzondere wijze van landbouw in het klein, small farming, veel opgang, en, wat vooral opmerkelijk is, eene bouwerij die gedreven wordt in het klein doordames. Onlangs verscheen iti het licht de veertiende uitgaaf van een uitmuntend werkje door eene dame geschreven, getiteld „Onze boerderij van vier acres, en liet geld dat wij er mede wonnen." Om echter dit geschrift onder de oogen van onze dames te brengen is niet gemakkelijk de vertaler zal moeije- lijk een uitgever en de uitgever moeijelijk koopevs vinden, want om er aan té durven dehken dat onze dames liet zouden koopen, ware al te vermetel, en toch draagt het in Engeland zulke schoone vruchten, omdat ook daar de dames zich meer zoeken te emanciperen. In de Revues van liet vorige jaar vindt men van dergelijke geschriften uitnemende verslagen en ook het Tijdschrift over staathuishoudkunde en statistiek maakt er melding van. De invloed van de dames op den landbouw van Engeland j vermeerdert tegenwoordig hoe langer hoe meer, en sommige zelfs drijven den landbouw op eene groote schaal en behalen bij de tentoonstellingen de overwinning, zoo als de beroemde lady Pigot, of lady Toley, of lady Chesterfteld (zie Farm. mag. 1859 dec. I860 jan.) In het algemeen stellen de dames bijzonder belang in den landbouw en in de natuurkundige wetenschappen die daartoe behooren. Zij bezoeken uiet alleen de tentoonstellingen maar ook de vergaderingen, gelijk een j mijner vrienden liieroan in denafgeloopeii z^mer getuige was, i wat de natuurkunde betreft, daar zij zelfs tot aan de sek*tië- vergaderingen deel nemen. Sommigen rekenen het zelfs wen- schelijk, dat zij ook meev aan de diskussiëu deel nemen, omdat zij meer zaken gelijktijdig kunnen behandelen, daar zij, zoo als wij weten, meestal gewoon zijn, eenmaal aan het spreken gekomen zijnde, te gelijk te spreken cn te hooren. Maar met allen eerbied voor de dames van Engeland, zij maken de landbouwers meer tot menschen en hare tegen woordigheid wordt overal hoog gewaardeerd, zelfsbij de land- bouw-maaltijden, die ook hierdoov hunne vroegere woestheid ten eenenraale hebben verloren. (De economist.) Men schrijft uit Amsterdam 13 maart aan de Nieuwe rot- tcfdamsche courant Met de meeste belangstelling woonden wij gisteren avond de eerste algeineene vergadering bij van aandeelhouders en donateurs der ambachtsschool, alhier Opgerigt ongeveer een jaar geleden, door de Maatschappij van den werkenden stand, welke zich de verbetering van het lot van den handswerks- man aantrekt, en ontstaan is uiteen vriendenkring van werk bazen, terwijl zij thans een invloedrijk ligchaain met vele leden uitmaakt. Uit de openingsrede van den voorzitter, den heer N. Tetterode, en het verslag van den sekretaris, den heer E. S. Witkamp, bleek o. a. dat die ambachtsschool de eerste is in Nederland, dat zij strekt om niet alleen praktische werk lieden te vormen, maar ook beschaafde, meer wetenschappe lijk ontwikkelde ambachtslieden, gelijk die in andere landen worden gevonden. De ambachtsschool ontvangt var. eene an dere inrigting der maatschappij van den werkenden stand, namelijk de afdeeling Straatreiniging, een jaarlijksche subsi die van f2000. Die afdeeling Straatreiniging, waarvan zeer vele inwoners dezer stad leden zijn, geeft werk aan ongeluk kige werklieden, die voor anderen arbeid ongeschikt zijn ge worden. Zij had o. a. in het verleden jaar f 22,000 aan arbeids- loonen uitbetaald. De ambachtsschool had liet eerste jaar f7000 gekost. Ook de heer Suriiigar, de bekende filantroop sprak een welgemeend en hartelijk woord tot aanprijzing der hoogst nuttige inrigting van de ambachtsschool, die Amster dam tot eere verstrekt. Daarna werden onder gepaste toe- spiaken van den voorzitter, aan een aantal verdienstelijke leerlingen der ambachtsschool belooningen voor vlijt en goed gedrag uitgereikt. De vergadering ging hoogst voldaan eti met de beste wenscheu voor den duurzamen bloei der nuttige stichting uiteen. benoemingen en fiesiniicn. ridderorden. Benoemd tol officier der orde van de Eiken kroon de heer mr. J. T. Bodel Nvenhuis, te Leiden. leger, Definitief overgeplaatst in rang en ancienneteitbij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt in West-Indië de tijdelijk aldaar gedetacheerde officier van ge zondheid 3e klasse C. F. A. Moovrees, van het personeel der geneeskundige dienst van het leger hier te lande. sonoor.ivezen. Op verzoek een ol ontslag verleend aan den heer mr. F. van Deinse, als schoolopziener in liet zesde schooldistrikt dezer provincie, met dankbetuiging voor de in deze betrekking gedurende vele jaren den lande bewezen diensten en als zoodanig in dat (listrikt benoemd jhr. mr. L. F. van Panhuys, te Goes. Kerk- en selaoolnêenws. De heer J. W. Felix, predikant bij de hervormde gemeente te Nieuwe-Totige, heeft voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. Bij dc nederduitsche hervormde gemeente te 'sGraven- hage is tot predikant beroepen dr. C. P. Hofstede de Groot, te Dwingelo. Xekrologle. Te Haarlem, zijne geboorteplaats, is dezer dagen op 5Sjari- gen leeftijd overleden de bekende historie- en portretschilder Jan Adam Ivruseman. Zijne eerste opleiding in de kunst ontving hij van zijn verdienstelijken neef C. Kruseman, toen te Amsterdam woonachtig. Na diens vertrek naar Italië, bleef hij nog eeriigen tijd te Amsterdam en begaf zicl\vervolgens (1822) naar Brussel, alwaar hij het voorregtgêriuotzYcJ1 onder de leiding van den beroemden hervormer d e r. fr an sell esch ooi, David, verder te kunnen ontwikkelen, terwijl hij cv in vriend schappelijke!^ omgang leefde met den historieschilder a vez, in wiens atelier hij tevens werkzaam was. Daanra hdjhl hij zich^éenigen tij.d^e Parijs op en keerde in 1825 naar Amster dam- terug, wa&rr]iem spoedig de gelegenheid gegeven werd -van zijnen attnlegj en vorderingen te doen blijken in twee ,ÏGjiilderye-n,r.|n aajuurlijke grootte „De uitvinding der boek- ^ruftktfn^doq^EauréTis Koster" voorstellende, die vervol gens 5vj> betv^'adhuis te Haarlem geplaatst werden. Later j sclVHdcial.eJwj'mede een regentenstuk voor de doopsgezinde

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1