MIDDELRURGSCHE w C O TTA N T. r 34. Donderdag 1862. 20 Maart. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 19 Maart. Voor het provinciaal geregtshof alhier is maandag behan deld het appel door den officier van justitie aangeteekend tegen het vonnis der arrondisseinents regtbank van 28 novem ber jl., gewezen in de zaak van dr. D. JGeersens te Oostburg, waarbij de exceptie van nietigverklaring der dagvaarding door de regtbank was aangenomen. Na het uitbrengen van het rapport heeft de geïntimeerde het feitelijke der zaak erkend: geneeskundige praktijk te hebben uitgeoefend zoo als in de dagvaarding is vermeld hij heeft evenwel beweerd niet behoorlijk te zijn gedagvaard. De prokureur-generaal, mr. M. Verbrngge, heeft gerekwi- reerd tot bevestiging van het vonnis der regtbank, terwijl de verdediger van den geïntimeerde, mr. J. Egberts Risseeuw, in gelijken geest de verdediging voordroeg. De uitspraak is bepaald op aanstaanden maandag morgen ten 10 ure. -s* Gisteren heeft deheer mr. Willem Adrian us van Hoek voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier (burgerlijke za ken) den eed afgelegd als advokaat. Maandag hebben zich in on*£ nabijheid twee gevallen van zelfmoord voorgedaan. Des morgens heeft een fourrier van het depot-bataljon van het 2e regement. infanterie alhier, bij de vereenigde tiraljeur-koinpanjiën te Veere in subsistence, zich op een bovenkamer van het huis waar de cursus voor onder-officieren aldaar wordt gehouden, door een pistoolschot van het leven beroofd. In den avond van den zelfden dag trachtte de persoon van L., 23 jaren oud, in de Langevijle alhier woonachtig, zich het leven te benemen door een pistoolschot op zijn regterborst te lossen. Niettegenstaande dadelijk aangebragte hulp is hij een paar uren later onder hevig lijden aan de gevolgen over leden. De aanleiding tot het eerstgenoemde geval is geheel onbekend-, die tot bet tweede schijnt, naar we vernemen, in moedeloosheid van den ongelukkige omtrent zijne maat schappelijke positie te moeten gezocht worden. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft voor deze maand voor Middelburg de volgende schepen bevracht: Haamstede, gezagvoerder H. II. den Boer, van Zierikzee, en CornelisSmit, gezagvoerder D. Wieilenaar, van Alblasserdam. De bescherming welke de nederlandsche papierfabrieken genoten, door de bepaling dat in Nederlandsch Indië voor offi ciële stukken alleen geschept pro patri a mogt worden ge bruikt. heeft, zoo als elke gedwongene bescherming, slechte vruchten opgeleverd. Verzekerd van liet uitgebreide debiet, vervaardigden de fabriekanten de talrijke bezendingen voor Indie bestemd steeds van geringer kwaliteit. Het verpligte gebruik van hollandsch pro patria is thans afgeschaft, „uit hoofde - zoo als de goevernenients-aanschrij ving luidt het zoodanig in kwaliteit is verminderd dat het in 't belang der archieven noodig is eene betere soort van papier te ge bruiken." De nederlandsche fabriekanten on.tvangen hier door een gevoelige les, die welligt niet te vergeefs zal zijn. Sedert jaren wordt de papierfabriekage hier te lande op alle mogelijke wijze beschermd. Hooge regten op buitenlandsch fabriekaat, verboden uitvoer van lompen, alles had zij in haar voordeel, maar desniettegenstaande werden de binnenland- sehe soorten, zoo wel hier te lande als in Oost-Indië, meer en meer door buitenlandsche verdrongen. De bescherming ont nam den fabriekanten eiken prikkel om door het partij trekken van nieuwe ontdekkingen en van de vorderingen der wetenschap de mededinging het hoofd te bieden. Het op houden der beschermingen is zeker het beste middel dat de noord-hollandsche en geldersche fabriekanten dringen zal alle krachten in te spannen om liet nederlandsche fabriekaat de oude vermaardheid te doen herwinnen. In De nederlandsche industrieel lezen we het volgende „Gaarne maken wij gebruik van het weekblad De nederland sche industrieel om al aanstonds eene ernstige klagt onder de aandacht te brengen van het publiek. Niet alleen toch dat de meelfabrikatie daarbij zeer betrokken is, maar ookdetneelge- bruikers allermeest. UEd. zou ons anders, en teregt welligt, verwijzen naar de regering. Doch ik begrijp zeer goed, het bewind der vereeniging treedt niet op als solliciteur general de l'industrie nationale, en de vereeniging zelve laat zich alleen gelegen liggeu aan algemeene nijverheids-belangen. Indien ik dan begin met de openhartige verklaring dat ik ben geïnteresseerd bij de meelvervaardiging, strekt dit alleen om te doen zien, dat mij de zaak van nabij bekend is en ter harte mag gaan. „En nu ter zakeDezer dagen werd ten onzen kantore door een reiziger te koop aangeboden een soort van steenhij noemde het Schwerspath (een monster zenden wij u hierne vens) a f 4,30 de 100 ned. ponden. Het wordt in Duitschland gefabriceerd en tot poeder gemalen of gewreven, met het beste succes onder de tarwe-bloem gemengd. Deze, daardoor ver- valscht, is niet dan met scheikundig proces te ziften. Op het gevoel, op het gezigt is geen ambtenaar der belastingen in staat het bedrog te onderscheiden, en zoo komt waarschijnlijk eene grootehoeveelheid buitenlandsch meel binnen, dat eene zekere mate zijner voedingskracht mist, vermoedelijk op de maag schadelijken invloed zal uitoefenen, eu zeer zeker onze reeds zoo zeer bemoeijelijkte ko-jkurrentie met een onze delijk middel nog bezwaarlijker triaakt. „Misschien is deze wenk voldoende om, ter wille der open bare gezondheids-dienst, een strenge kontrole uit te lokken. Zij zal hare moeite ruimschoots beloonen, en ware dit het geval, het oogmerk der toezending dezer regelen zou reeds beloond zijn." Daar Nederland, volgens de regelen door de britsche kom- missarissen voor de londensehe internationale tentoonstelling van 1S62 vastgesteld, bevoegd is vier leden voor de jury aan te wijzen, zoo heeft de minister van binnenlandsche zaken, op voordragt der hoofdkommissie voor de belangen der neder landsche inzenders, als leden der jury benoemd de heeren mr. J. A. van Eyk, te Amsterdam; dr. E. H. von Baumhauer, hoogleeraar te Amsterdam; dr. P. J. van Kerckbotf, hoog leeraar te Groningen, en H. F. L. Vreede, president der ka mer van koophandel en fabrieken en fabriekaat te Tilburg. De vereenigingTot bevordering van christelijk onderwijs, te Vlissiugen, is, op verzoek van den heer J. J. van Toore- nenbergen en vier anderen, door den koning als regtspersoon erkend. De kamer van koophandel en fabrieken te Goes is bij ko ninklijk besluit van 15 dezer opgeheven. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren morgen de residentie verlaten om. in zijue betrekking van inspekteur van het wapen dev kavallene, eene inspektie-reis te maken. De Staatscourant van heden bevat de opgave der bevolking van de provincie Friesland, volgens de laatste volkstelling. Het totaal cijfer bedraagt 274,oÖó. Daarvan telt Leeuwarden 25,450, "Weststellingwerf 11,996, Opsterland 11,559, Schoter- land 10,790, Tietjerksteradeel 10,544 en Wonseradeel 10,373 inwoners. Men meldt aan de Utrechtsche courant De minister van financiën heeft bij resolutie van 19 febru- arij jl. bepaald, dat voortaan in het algemeen aan de beambten op 's rijks postkantoren dienstdoende, wordt verboden het bedrijf van kassier, makelaar of kommissionair in effekten uit te oefenen of te doen uitoefenen door tusschenkomende per sonen, wordende als zoodanig aangemerkt de vrouw van den ambtenaar en zijne bij hem inwonende kinderen of andere bloedverwanten. Deze bepaling is voorloopig niet van toe passing op tie direkteuren of andere beambten die vóór 1 januarij een dezer bedrijven uitoefenden en daarvan door overlegging van het patent doen blijken. Blijkens een ingezonden stuk in de Kerkelijke courant heeft het klassikaal bestuur van Arnhem den heer J. F. W. lvöningsfeldt, predikant te Rheden, wegens de aanneming tot lidmaat der hervormde gemeente van C. A. F. graaf Bentinek, te Ellecotn, zonder toestemming van den kerkeraad dier ge meente, schuldig verklaard aan overtreding van art. 62 van het reglement op het godsdienst-onderwijs onder verzwarende omstandigheden, en veroordeeld tot eene schorsing in de waar neming zijner kerkelijke bedieningen en ambten voor den tijd van twee weken. Het Weekblad van het regt bevat een treffend verhaal eener geregtelijke dwaling in België, ten gevolge waarvan zekere Pieter Dobbels, arbeider, wonende in de nabijheid van de door brandstichting vernielde schuur aan den grooten weg tusschen Brugge en Kortrijk, in 1855 beschuldigd en veroor deeld werd, ter zake van brandstichting en poging tot moord (een persoon in de schuur geslapen hebbende was bijna eene prooi der vlammen geworden, hadde hij zich niet in allerijl verwijderdDe straf was die des doods, terwijl de zoon des beschuldigden als medepligtige vervolgd, onschuldig werd verklaard. De doodstraf werd veranderd in levenslangen dwangarbeid, welke straf P. Dobbels nog in mei 1S60 onder ging, toen plotseling de geregtelijke dwaling, in 1S55 begaan, ontdekt werd door de latere erkentenis van een misdadiger, die stervende verklaarde dat hij de stichter van den brand was, waarvoor Dobbels was veroordeeld. Eu toch de akte van beschuldiging bevatte drie soorten van bewijsmiddelen rede nen van jalousie, bedreiging aan de misdaad voorafgegaan en herkende indruksels van schoenen. In den toestand der belgisehe wetgeving was het onmoge lijk, tot eene herziening der veroordeeling te komen, doch Dobbels verkreeg gratie en ontving eene ondersteuning van het goevernement. De Belgique judicaire, waaraan het ver slag ontleend is, deelde het mede ter wille van de leering die het .inhoudt, zoo wel voor hen die ten laste der beschuldigden instruéren als voor hen die geroepen zijn ze te verdedigen. Aan de leden van den amsterdamsehen raad is rondgedeeld een tweede adres van dr. S. Sarphati, over liet bebouwen en vevfraaijen van den omtrek van het paleis voor volksvlijt, de Amsteloevers enz;", vergezeld van eene teekening, en eene uit voerige beschrijving van het plan, liggende het terrein, groot bijna 800 bunders tusschen de gemeenle Nieuwer-Ainstel, de Boeien-Wetering, de Buitensingel, de gasfabriek, de Regu liersgracht.. de Achtergracht, de Nieuwe Am stel straat, het Amstelgrachtje, de Lijnbaansgracht en den Rijnspoorweg. De laag liggende gronden zullen, naar mate de bebouwing dit eischt, door drains (droogkuizen) en het ophoogen met zand gezond gemaakt en huilen het polderverhand worden gebragt. De breedte der straten met inbegrip van trottoirs zal van 10 tot 30 el zijn. Vier parken worden voorgesteld, waarvan een voor de leden en bezoekers van het paleis. Het terrein is verdeeld in 6 vakken, zullende de ontruiming van het eerste vak rondom het paleis (kazerne, veemarkt, enz.) in 1862 kunnen worden volbragt, zoo dat het paleis met den aanvang van 1SG3 zal zijn voltooid tot het houden der eerste tentoonstelling. Het adres strekt tot het vevleenen van koncessie tot uitvoe ring van het plan voor rekening van den koncessionaris, met kosteloozen afstand aan de stad van de straten, lanen en vaar ten, zullende voor rekening van de stad worden uitgevoerd de openbare werken, die ook in de overige gedeelten der stad ten laste ter gemeente zijn. Het bouwen tier huizen langs de straten 1, 2, 3 en 4 der teekening. zal geschieden binnen 5 jaar, enz.; het geheele plan zal zijn uitgevoerd binnen 20 jaren. Bij niet-uitvoering binnen de gestelde termijnen ver valt de koncessie, waartoe geene subsidie en slechts medewer king wordt gevraagd. Benoemingen en besluiten. ministebiële departementex. Pensioen verleend ten bedrage van fll69 'sjaavs, aan jhr. mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, laatst minister van buitenlandsche zaken; tot een bedrag van f2032 's jaitrs aan mr. M. P. H. Strens, afgetreden minister voor de zaken der roomseh katholieke eeredienst; en tot een bedrag van f1446'sjaars aan mr. J. Loudon, afgetreden minister van koloniën. Oj) verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, kommies bij het departe ment van koloniën. ridderorden. Benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon de heeren Michel Jouas, minister van binnen landsche zaken en justitie tc Luxemburg.de luitenant-kolonel Buckert, gezegd Buchardi, en de heer Wildmann, mede aldaar, benevens de graaf d'IIunolstein te Ottange; en tot ridders dier orde de heeren Mahon de Monaghan te Eich, Conze- mius te Lullange, Klein tc Junglinster, Motte te Esch aan de Alzette, E. Francois te Diekirch. J. Majerus te Mersch, J. Mersch te Waldbredismus, Engling te Luxemburg en V. de Villers te Bornen voorts tot groot-officier deheer dr. G. Simons, als erkenning voor de vele diensten door hem be wezen als president clcr kommissie voor de tentoonstelling van nijverheid, in het vorige jaar te Haarlem gehouden. Vergunning verleend aan mr. W. A. J. baron Schinmiel- penninck van derOije. kamerheer des konings, tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der orde van den "Witten Valk, hem door Z. K. II. den groother tog van Sakscn-Weimar-Eisenneh geschonken en aan den heer J. H. Moron, te Sint Thomas, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der orde van de Roos van Brazilië, alsmede tot het aannemen van den eeretitel van kolonel, he.n door de regering van Venezuela toegekend. leger. Verleend den titulairen rang van officier van ge zondheid lc klasse aan de gepensioneerde officieren van gezondheid 2e klasse J. A. Looincijer en II. Schouten. Eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, met toeken ning van pensioen, ingaande met 1 april e. k.. aan den luite- nant-kolonel der artillerie van het leger in Nederlandsch I Indië A. Netscher, thans met verlof hier te lande. Op verzoek pensioen verleend ad f 1035 'sjaavs, aan den kapitein van het 7e regement infanterie T. Groeneveld. Benoemd bij het Se regement infanterie tot kapitein 3e i klasse, naar ouderdom van rang, de eerste luitenant van het I korps II. Avan der Groesen. j belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte bclas- j tingen en akcijnsen te de Wijk c. a. de heer C. II. L. Nilant, j thans in de zelfde betrekking te Uithuizentot ontvanger der i direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen, j tevens visiteur te Stevensweert c. a.,de heer J, Volkers, thans I visiteur der in- en uitgaande regten en akcijnsen te Maas- j tricht; en tot ontvanger der in- en uitgaande regten en j akcijnsen, tevens entreposeur te Nijmegen, de heer A. Collard, j thans kontrole"Üc^ler direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Rotterdamtot ontvanger der direkte belastingeflrin" en uitgaande regten en akcijnsen en der rijn- vanrtregtetï, tévens entreposeur teTiel, de heer J. G. Niehot, thans ohtviinger der direkte belastingen en akcijnsen teOss. SS"-'.„.S

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1