groote europesche vraagstukken betreffen, zullen wij er met meer uitvoerigheid over spreken. Van de zitting op maandag laten wij het officiële verslag geheel onaangeroerd, om de weinige regelen te kunnen overnemen, waarin de heer Weiss in het Journal des de'bats niet alleen het verhandelde in de zitting resumeert, maar menige opmerking maakt die ruim schoots stof tot nadenken moet geven. „La presse heeft even als L'opinion nationale eene waar schuwing ontvangen wegens een artikel betreffende de be raadslagingen over het adres. Onze lezers zullen, bij het zien der twee considerans van de waarschuwing, en wel vooral der eerste, [O. dat het regt van vrije diskussie, toegekend aan den senaat en het wetgevend ligchaam volgens het dekreet van 24 november I860, aan de dagbladen daarom niet de bevoegdheid geeft om de wetten van den staat aan te vallen,] zich kunnen verklaren waarom wij niet „zonder eenige ongerustheid," zoo als wij gisteren zeiden, de redevoe ringen hebben kunnen lezen, waarin de ontwikkelde gevoe lens ons niet konden mishagen. „Quidquid delirant reges plectuntur Achivi," en wij hebben eenige reden om te vreezen dat de stormen welke de konin gen van den senaat en het wetgevend ligchaam over het hoofd gaan, op ons dagbladen, die de grieksche volksmenigte voor stellen, zullen nederkomen. Men zal ons, na de gegevene waarschuwing aan La presse, wel willen verontschuldigen dat wij thans niet volgens onze beloften de theorie van eerbied voor de wet bespreken, zoo als die gesteld is en verdedigd door den president van den raad van state in de zitting van vrijdag. Moet men, opdat het volgende niet als „een ongetrouw ver slag worde aangezien, [woorden van de tweede considerans der waarschuwing,] de namen noemen van alle afgevaardigden die het woord hebben gevoerd Dan moeten wij niet ver beten te zeggen dat de heeren lloques-Salvaza en Clievandier de Vaklröme gesproken hebben. Moeten wij ten minste met een enkel woord hunne redevoeringen zamenvatten? Dan doen wij onze lezers opmerken dat deze heeren vooral schij nen te hebben willen doen uitkomen dat de verkiezingen zoo vrij zijn als men dit maar wenschen kan en dat de laatstge noemde geneigd is te gelooven dat de kiezers thans meer vrijheid genieten dan in i 84-8. Diskussiën die niet van belang ontbloot zijn. hebben in het begin der zitting plaats gehad tusschen de heeren Darimon en Baroche over de wet op de openbare veiligheid. De heer Jules Favreen de president van den raad van state hebben vervolgens getracht licht te ver spreiden overiets.dat den eerstgenoemden persoonlijk betrof, terwijl eveneens de heer Emile Ollivier liet woord gevoerd heeft over een persoonlijk feit, na de heeren Jules Favre en Clievandier de Valdrome. „Aan het einde der zitting heeft de heerEduard Dalloz aan getoond hoe noodig eene bepaalde regeling is der kwestie van het Dappendal dat op dit oogenblik noch zwitsersch noch franscli is, en het onschendbaar toevlugtsoord dreigt te zullen worden van alle personen die er belang bij hebben zoo wel eene ontmoeting met de zwitsersche als met de fransche gen darmes te vermijden. Eindelijk heeft de graaf d'Ornano eene herinnering gewijd aan Polen, dat in tie tegenwoordige omstandigheden aan die natie voorzeker aangenaam zal zijn, terwijl de graaf de Nesle zich in een vlugtigoverzigtverheugd heeft over de positie die Frankrijk iu Europa inneemt. Het geen echter gedurende het grootste deel der zitting de leden heeft bezig gehouden is de diskussiegeweest tusschen den heer Lemevcier en den beer Bavoche over de kwestie der vrijheid met betrekking tot de verkiezingen en met betrekking tot de drukpers. „De beginselen, op dit dubbel terrein deheerschende, waren in de vorige zittingen reeds met te veel kracht, talent en hef tigheid behandeld, dan dat men lust gevoelde er op terug te komen. Het was meer op een zakelijk terrein dat de heer Lemercier den lieer Baroche thans riep. liet is onnoodig dat wij onze lezers opmerkzaam maken op het gedeelte der rede voering van den heer Lemercier en op dat van die des heeren Baroche. d ie betrekking hadden op eene onlangs voorgevallene verkiezing voor een der kantons der stad Poitiers. „Ziehier in kort de feiten aangehaald door den heer Lemer cier, die de heer Baroche formeel ontkent en den pre- fekt de la Yienne „een onzer beste, gematigdste en karak tervolste bestuurders" noemt. De kiezers der oppositie bieden den heer Grelaud, dekaan der regtsgeleerde fakulteit, de kan didatuur aan. De prefekt waarschuwt den heer Grelaud dat hij gevaar loopt afgezet te worden, als hij deze aanneemt. Daarop weigering van den lieer Grelaud zich kandidaat te stellen. Een zijner kollegas in de regtsgeleerde fakulteit, de heer Bourbeau, zich minder bekommerende om de waarschu wingen van den prefekt, biedt zich aan de plaats van den heer Grelaud te vervullen. De prefekt (het is altijd de heer Le mercier die dit beweert), de prefekt waarschuwt den drukker van den heer Bourbeau, dat. als hij zijne bulletins drukt „het goevernement zich in de treurige noodzakelijkheid zal zien om hem zijn brevet af te nemen." Een professor in de medi cijnen. door de kiezers aangezocht, eveneens door den prefekt gewaarschuwd, luistert liever naar den prefekt dan naar de kiezers. Wat doen de kiezers der oppositie? Zij zoeken in geheel Poitiers naar een kandidaat die noch professor noch openbaar ambtenaar is; ze vinden hem, maar helaas die phenix der kandidaten, die geen professor was, had een schoonzoon die het gaarne wilde worden. „En de prefekt ('t is nog het verhaal van den lieer Lemer cier), de prefekt, de meest welsprekende redenaar, was altijd daar met zijne overredingskracht „het goevernement zal zich in de treurige noodzakelijkheid zien" enz. „Als het verhaal van den heer Lemercier juist is, dan is de energie van den prefekt niet genoeg door den heer Baroche geprezen, noch zijn talent, daar eindelijk de kandidaat van het goevernement geen mededinger meer vond. Wij herha len dat de heer Baroche al deze feiten ontkent, en hij zegt, hetgeen ook ontegenzeggelijk is. dat de heer Lemercier geen bepaald bewijs voor zijne beweringen bijbrengt. Zou de heer Baroche ons verlof willen geven om op te merken dat ook hij geen enkel bewijs voor zijne ontkenningen levert? Eene cirkulaire voor te lezen, gelijk hij heeft gedaan, met betrek king tot het kanton Leigné, is niet bepaald antwoorden op iets betreffende het kanton van Poitiers. Wat zou er moeten geschieden om het onpartijdige publiek op de hoogte te stel len en om den heer Lemercier te doen overtuigd worden door de onloochenbaarheid der feiten? Er zou een onderzoek moeten worden ingesteld. Maar de kamer heeft geen magt dit te bevelen, dus, daar de heer Baroche er veel belang bij heeft te bewijzen dat de heer Anatole Lemercier zich geheel bedrogen heeft, raden wij hem sterk aan, om zelf een voor hem zoo wenscheü jk onderzoek in te stellen, en niet de christelijke liefde jegens zijn tegenstander zoo ver uit te strekken van hem die uiterste verlegenheid te besparen." In de zitting van het wetgevend ligchaam vandingsdag zijn de beraadslagingen voortgezet over paragraaf 4 van het adres, met betrekking tot de vomeinscke kwestie. Drie redevoeringen hebben in deze zitting de leden beziggehouden. De heeren Jules Favre, Keller en David hebben het woord gevoerd, waarbij de twee lantsten de wereldlijke magt van den paus hebben verdedigd. De heer David bestreed de een heid van Italië, als zijnde eene utopie. In het algemeen kan men thans opmerken dat de gemoederen in Frankrijk leven dig verlangen naar eene oplossing der italiaansche kwestie, welke die dan ook moge zijn, hoewel het niet waarschijnlijk is dat deze in den geest zou geschieden van de heeren Keiler en David. Den volgenden dag is het amendement, door de leden der linkerzijde omtrent de romeinsche kwestie voorgesteld, met algemeene stemmen verworpen, behalve die der vijf voorstel lers. Daarop is paragraaf 4 van het adres in stemming gebragt en met 233 tegen 10 stemmen aangenomen. De stemmingen werden voorafgegaan door twee redevoeringen van de heeren Emile Ollivier en Billault, waarbij de eerste de beginselen der revolutie tegen die der autokratie verdedigde, en de minister het noodzakelijke betoogde om het statu quo ten minste als nog te handhaven, tot dat de omstandigheden eene andere handelwijze noodzakelijk maken. De minister Baroche heeft de verklaring afgelegd dat de onlangs gearresteerde personen onder verdenking liggen van pogingen te hebben aangewend om de dynastie omver te wer pen. Er waren programmaas in beslaggenomen die de afschaf fing van het keizerrijk tot leus hadden. De kolonel Cbarras, die zoo als men weet sedert de laatste jaren zich te Brussel ophoudt, wordt verdacht in de revoiuti- onnaire bewegingen te Parijs de hand te hebben. ZEETI.1»I\TkEK. J Sedert 12 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, I bestemd voor Antwerpen Maurice, gez. Coutong, Camillas Eleg, gez. Brahu, Johannagez. J. Prisch, beiden van Aux- i Cayes; Emma Krel, gez. J. C. Parow, FalmouthJohannes, gez. C. Filter, Port au Prince; JislJast Lass, gez. John. Rad- dings, Londen; Berdenskha, gez. G. Page, Odessa. Voor Brussel bestemd Queen of the Isles, gez. French, Londen I Girafe, gez. M. Yon, Bordeaux. Van Antwerpen gekomen en van de reede naar zee gezeild Helena, gez. H. F. Diepenbroek, Hermanna Das. gez. 1.1. Das, beiden naar Se villaGebroeders, gez. E. H. Loodijzer, Lissabon; Elisabeth, gez. B. J. Bijll, Alexandrie; Economie, gez. W. F. Lisczer, Montevideo; Adler, gez. P. Konow. New castle; Felix 8f Rosalie, gez. Dupas, Santander. Van Neuzen Frogresgez. van der Kerckhoven. Cartagenaen van Brussel: Maria Res/ma, gez. C. de Groot, Raucorn. IIMDELSBEJIIGTEW. Rusland. Polen. Spanje. Prijzen van elFekfen. Amsterdam 14 maart. Nederland.Certifik. Werkelijke schuld 2*pct. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* Oblig. 1798/1816 5 Certifik. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand. spoorweg Leening 18604* Schatkistobligatien4 Obligatien2 dito binnenlandsch3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito 1S47/1852 2* Bank aktien 3 België. Certirikaten bij Rothschild 2J Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela, dito2* Illinois. dito7 Mexiko. dito3 Londen 13 maart, ten 12 ure. Consols, 93g. Weenen 13 maart, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 70.30. Parijs 13 maart.(slotpr.) 4 V pct.oompt. 97,70 3 pet. 69,75. Coupons en losbare obligatien. Amsterdam 13 maart. Metalliek f 21,20; Napelsche fDiverse engelsche in £f 11,70; Engelsche Russen f 11,70; Fransche f 55,62* Belgische f 55,S7*; Pruissisclie f34,75; Spaansclie piasters f 2.38 Spaanschc coupons per fr- fHamb. Russen f 31,68 Russische in zilveren roebels f 32,371; Poolsche in ff. f26,871; Nationale metal liek f28,95; Dollars f 63* 75* 9S& |139* 2 021 i 3 190* 43 47|| 47* 69 57* 704 45 vV 44| 23§ 84* Graanmarkten enz. Amsterdam 14 maart. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f45*. Lijnolie op zes weken f 36*. Dordrecht 13 maart. Tarwe, rogge en paardenboonen waren heden 20 cent lager. Witteooonen gingen 20 en spelt 30 cent hooger. Gerst en haver bleven onveranderd, terwijl in koolzaad weinig handel was. Oostburg 12 maart. De aanvoev van de hoofdartikelen was heden weder ruim en er bestond eenige vraag voor tarwe, gerst en haver. De beste kwaliteiten werden omtrent als voren verkocht, doch afwijkende waren niet dan lager te plaatsen. Men betaalde voor tarwe f 11,60 a f 11.25, enkele puike monsters f 11,75, blaauwe en geringe f9 a f 11. Rogge fS a f7,50. Wintergerst f6,70, f 0, f 5.75, ligte f 5,50 a f 5. Haver f 3,60, f 3,25 en f 3 naar deugd. Paardenboonen f7,50 a f 8. Erwten en zaden bijna niet geveild. Middelburg 13 maart. De aanvoer van tarwe was heden tamelijk groot, doch daarin ging weinig om, daar houders al gemeen te hoog gestemd blijven. Puike zeeuwsche tarwe niet ter veil, mindere f 10,75 verkocht. Jarige walchersche tarwe wordt steeds op f 11 gehouden. Puike nieuwe dito f 12.25, f 12 a f 11,75. mindere soorten naar rato. Puike zeeuwsche rogge wordt bij uitslijting f9 verkocht. Gerst minder aan en gevraagd; de beste wintergerst hield men op f 6 en daarboven vast, mindere ouverkooplijk. Puike zeeuwsche zomergerst f5,75. gewone f5,65, mindere f5,50. Puike Walchersche dito f 5,90, mindere f5,75 de mud. Puike dito witteboonen f 13,25 de mud betaald, mindere f13 af 12,50. Puike dito bruineboonen f 16 a f 15,50 naar deugd. Puike dito paarden boonen f8,50 a f8,25, mindere soort fS de mud. Puike dito groene erwten voor de zaai f 13 betaald, goede kook-erwten f 12.75 a f 12,25 de mud. Zeeuwsche erwten noch boonen waren er ter veil. Koolzaad niet getoond. Raapolie f45. Patentolie f 47. Lijnolie f 39 per vat op 6 weken, op kontant f] lager. Lijnkoeken f13. Zachte dito f 15 per l04stuks. Raapkoeken niet voorhanden. gemiddelde marktprijzen*. per ned. mud. I Tarwe f 10,50 a f 12,25 Rogge oude - 8,50 a - 9, Gerst wint - 5,50 a- 6, Dito zom. - 5,40 a- 5,75 per ned. mud. Paardeboonen f 7,75af 8,50 Gr. erwten .-12,a-13, Aardappelen. - 4,a, - 5,- per ned. pond. Witteboonena - 13,25' Versche boter f 1,15 a f 1,25 Middelprijzen van bakbare tarwe f 11,90 en rogge f8,70. AD VERTEX TI EX. Bevallen van twee welgeschapen Zoons, Vrouwe M. A. J. BREVET, geb. BENTEYN. IJzendijke, den 13 Maart 1S62. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon en Dochter, de Hoog-Welgeb. Vrouwe C. H. E. SCHUUR- BEQUE BOEIJE VAN REIGERSBERG VERSLUYS. Middelburg, den 13 Maart 1S62. Eenige kennisgeving. Bevallen van een' Zoon W. J. BOS. Echtgenoot van Middelburg, P. A. VEItVENNE, den 13 Maart 1862. Schilder. Al de genen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de Nalatenschap van WILLEM MULLER, gewoond hebbende en overleden te Breskens deu 21 Januarij 1862. worden verzocht daarvan, voor den 15 April 1862, opgave te doen ten Kantore van den Notaris I. C. O. BENTEYN, te IJzendijke. PROGRAMMA voor de ALGEMEENE VERGADERING EN TENTOONSTELLING der maatschappij tot bevordering van LANDBOUW m VEETEELT ZEELAND, TE IIOUDEX BIXXEX MIDDELBURG, den 17en, 18en en 19en Junij 1S62. Op DINGSDAG den 17en Junij, Algemeene Vergade ring in de Concertzaaldes voormiddags ten 10 ure precies. WOENSDAG den 18en Junij, des voormiddags ten 10 ure, zullen de aangeboden werktuigen, op een daartoe in de nabijheid der stad aan te wijzen veld, worden beproefd. Op DONDERDAG den 19en JunijTentoonstelling van Vee, Werktuigen en audere Landhuishoudelijke voorwerpen. bepalingen betreepende de tentoonstelling. Art. 1. De Tentoonstelling zal geopend zijn, van des namiddags 1 ure tot des namiddags 4 ure. Na den afloop worden de werktuigen naar de Heerenbeurs over- gebragt. en zullen aldaar tot Zaturdag te zien zijn. Art. 2. Zij zal alle voorwerpen kunnen bevatten welke tot Landbouw en Veeteelt betrekking hebben. Art. 3. De leden der Maatschappij alleen hebben het regt ommet hunne in te zenden voorwerpennaar de uit^&JoreH^prijzen te dingen; allëe'n in bijzondere geval lenzen''* "bij al^erneene bekendheid van hjjt onvermogen (ter in^dorsw'Van eenig werktuig, zaV:heir'luWatschap brieft •vyoTrlcn Yetóischt. vXy\ ecliter naar de prijzen onder "dotnom- Un^s 1 - .6r: 9 ,29 en 30 van het Programma"; uitgesloofd ■door ztjnjp Koninklijke Hoogheid Prins Freberik i4er-Nedb^a1<Jden, door de Gemeente Middelburg en Swqj'^ijet XVIIde Nederlandsch Landiiuishoud- kundig Congres, staat voor ieder een open; en wordt

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3