MIDDELRURGSCHE COl RA N T. N°' 32. Zaturdag 1862. 13 Maart. /T-Ï.UVB.VS t v ps. A-* Editie van vrijdag avond 8 ure. BEHElVDMAKIACi. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Zeeland maakt bekend dat, volgens beschikking van Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken van den 20 dezer, no. 200.-3de afd.het kanaal van Nbuzen-, in het oelang van de in Nedekland en Reeg ie uit te voeren wei ken, zal worden afgetapt van den 1 tot en met den 15 mei aan staande. Middelburg den 25 februari] 1862. De commissaris des konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. Middelburg 11 Maart. De benoeming van jhr. rar. P. van der Maesen van Sora- ireff tot minister van buitenlandsche zaken is slechts in 3nkele exemplaren van ons vorig nommer medegedeeld. De staatscourant van gisteren bevat de volgende daarop betrek king hebbende besluiten. 13ij besluit van 12 maart heeft Z. M. goedgevonden 1. op het daartoe door hem gedaan verzoek aan den heer jaron rar. A. J. L. Stratenus een eervol ontslag te verleenen als minister van buitenlandsche zaken ad interim, onder dankzegging voor de in die betrekking bewezen diensten 2. te benoemen tot minister van buitenlandsche zaken den heer jhr. rar. P. van der Maesen de Sombreff, lid van gedepu teerde staten van Limburg. Het bestuur van het middelburgsch departement der Maat schappij tot nut van 't algemeen verdient onzen dank voor de aangewende poging om de vergaderingen nuttig en aange naam te maken. Woensdag avond hield de heer Hofdijk van Amsterdam eene voordragt die dooreen talrijk publiek met diepe stilte werd aangehoord. Hoewel het opstel ons bekend was, omdat het reeds in 1S58 in een christelijk magazijn 'te Deventer bij ter Gunne, onder den titel„Uit's levens leer school" uitgegeven, geplaatst werd, zoo nam dit niets weg van den indruk dien de levende stem maakte. De spreker gaf ons eenige schetsen uit den volkstoestand in de 13de eeuw, met het doel om graaf Floris V in zijne verdiensten ten opzigte van de lagere klasse te doen uitkomen. Met heldere kleuren schil- i derde hij ons de ellende des volks die hij door voordragt en I stem zijne hoorders trachtte te doen gevoelen. Moeijelijk is het echter om ons publiek, bij zoo geheel veranderden volks toestand, levendige belangstelling voor graaf Floris in te boe zemen, en wanneer de voorlezing van den heer Hofdijk met onverdeelde aandncht werd aangehoord, dan beschouwen wij dit als eene sterk sprekende hulde aan het dramatisch talent van den man die met ongewone kennis van eene groote liefde voor de middeneeuwen vereenigt. Een tweetal dicht stukken, eveneens aan iniddeneeuwsche toestanden ontleend en beiden even fijn van teekeningals keurig van beschrijving, voegde de spreker aan zijne voorlezing toe. Wij hopen dat de belangstelling door den heer Hofdijk hier ondervonden, hemen anderen vaderlandschenletterkundigen lust geve om meermalen in de vergaderingen van ons Nut „licht en leven" uit te storten. Woensdag heeft in het hoofdkiesdistrikt Breda de opening der biljetten plaats gehad van de herstemming voor een lid der tweede kamer van de staten generaal. Met 1216 van de 2261 stemmen is de heer 11. II. Gulje'als zoodanig gekozen. De heer Ilollingerus Pijpers bekwam 1125 stemmen. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Goes, welke woensdag plaats had, zijn, zoo uls gisteren uit de opening der stembriefjes bleek. 186 stemmen uitgebragt, waarvan 4 van onwaarde. De heer C. Pilaar had 57 en dr. K. Broes van Dort 48 stemmen verkregen. Er zal alzoo eene herstemming moeten plaatshebben, die op 26 dezer bepaald is. Overigens waren de stemmen verdeeld als volgtde heeren O. Verhagen 41, M. P. J. A. van Dam 19, C. C. van den Bosch 4, M. J. J. van Deinse en J. Kooman beide 3, J. K. van Baaien 2, C. II. Pilaar, L. de Kanter, A. Donker, J. K. van Dort en J. Risseeuw ieder l stem. Door de koninklijke landbouw-vereeniging te 's Ilage is met den eersten prijs ad f300, het door den heer J. Peeters, uit den Broeder- en Zusterpolder, ingezonden plan van drai nage bekroond. Deze drainage is ontworpen en uitgevoerd door de heeren J. Soutendam en F. Ferdinandusse, te Goes. Uit Dordrecht schrijft men ons: „Jl. woensdag heeft er te Rijsoord eene buitengewone ver gadering van het departement „Overmaassche dorpen" der Maatschappij tot nut van 't algemeen plaats gehad, geheel ge wijd aan de nagedachtenis van den heer dr. A. P. van Gronin gen. In gemelde vergadering, bijgewoond door een talrijk publiek, dat den overledene hoogschatte, maar ook door eene kommissie uit het bestuur van het departement Dordrecht der genoemde maatschappij, en van de dordrechtsche afdeeling der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen, van welk genootschap de overledene werkend lid was, traden een vijftal sprekers op, zoo uit Dordrecht als uit den omtrek, die in proza of in poëzie, de verdiensten van A. P. yan Groningen huldigden en zijne nagedachtenis vereerden." Uit Haarlem wordt ons gcmv... „De gemeenteraad heeft 11. woensdag besloten, en zulks op voorstel van burgemeester en wethouders, om de f500, die door het oostenrijksche muzijkkorps bij gelegenheid van de nationale tentoonstelling alhier, ten behoeve der algemeene armen dezer gemeente, aan den burgemeester waren ter hand geteld, onder de verschillende kerkelijke armbesturen te doen verdeelen. Men zal zich herinneren dat, zoo als ik vroeger heb geschreven, over de verdeeling dezer gelden een verschil tusschen het burgerlijk bestuur en de kerkelijke armbesturen was ontstaan." De heeren Terwindt, uit Pannerden, aannemers der spoor baan Roozendaal—Berger, op Zoom, zijn sedert eenige dagen te Roozendaal bezig met alle mogelijke arbeiders aan te nemen voor de werkzaamheden van bedoelden weg. Het werk zal aanstaanden maandag een aanvang nemen, en wel op drie punten te gelijk als: Roozendaal, Wouw en Bergen op Zoom. In het ontwerp-welboek van strafvordering, door den lieer rar. Godefroi opgesteld, wordt het zoogenaamd wettig bewijs afgeschaft. De redenen daarvan worden in de memorie van toelichting uiteengezet. Naar men verneemt is de heer Carutti, sekretaris-generaal bij het italiaanache ministerie van buitenlandsche zaken, be noemd tot minister-resident bij het nederlandsche hof. Als pruissisch gezant wordt aldaar verwacht de heer von Oriolla, thans als zoodanig geplaatst te Stockholm. Men verneemt nader met betrekking tot de in veiling ge- bragte, doch thans onder revindicate,ir arrest liggende konfes- sie van Balthazar Gerardts, dat de voekverkoóper van Doorn is opgeroepen bij den hoogen raad, teneinde het voormelde beslag door den staatgelegd te hooven van waarde verklaren. Dingsdag 11. deed de arrondissements-regtbank te Haar lem uitspraak in de zaak van den aannemer W. Stapelkamp, tegen de gemeente Haarlem eerstgenoemde had die ge meente gedagvaard tot betaling eeuer som van ruim f10,000 wegens geleverde bijwerken aan de lokalen, indertijd ge diend hebbende voor de nationale tentoonstelling van nijver heid. De gemeente Haarlem betwistte deze vordering, op grond dat de meeste dezer werken onder de bij het bestek opgegevene waren begrepen, en konkludeerde tot uitbetaling van eene som van slechts f 316,11. De regtbank stelde de gedaagde gemeente in het gelijk, voornamelijk op grond dat de bedoelde bijwerken in het bestek waren begrepen, en zoo er al eenige hadden plaats gehad, deze met consent en op niagtiging van de gemeente Haarlem, ingevolge art. 1616 burgerlijk wetboek, hadden behooren te zijn geschied, het welk in casu uiet had plaatsgehad. Alzoo werd de eisch ont zegd en de eischer veioordeeld in de kosten. Kerk- en sckoolmeuws. Jl. zondag nam de heer H. J. D. Hcllendoorn, beroepen predikant bij de hervormde gemeente aan de Leur (klassis Breda), afscheid van zijne gemeeute te Nieuw- en St.Joosland. Ilij had tot tekst gekozen Hand. XX: 2527, 3133 en 36. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Biezelinge de heer F. II. Nahuijs, kandidaat bij het pro vinciaal kerkbestuur van Utrecht; en bij de hervormde gemeente te Hoedekenskerke de heer P. J. Gouda Quint, kandidaat bij het provinciaal kerxbestuur van Gelderland. Gemengde bcrlgten. Het hoofd van Duinollard is aan de medische school te Lyon gezonden. Een koffijhuishouder te Lyon heeft aan Marie Pichon, door wier ontvlugting uit de handen van Du inollard al de moorden zijn uitgekomen, voorgeslagen in zijn buffet te komen zitten hij hoopte daardoor vele bezoekers te zullen lokken. Marie Pichon heeft echter geweigerd. Aan de Keizerlijke bibliotheek te Parijs zijn in den laatsteu tijd twee achtervleugels en een voorvleugel bijgebouwd. De mate rialen werden alle des nachts aangevoerd eu zij waren elders zoodanig afgewerkt dat ze slechts moesten gesteld worden. Noch de bewoner» der straat, noch de vele voorbijgangers, hebben ooit de kleinste materialen zelfs zien aanbrengen. Jl. maandag zijn te Engelen, een dorp nabij 's Ilertogenbosch, tien huizen afgebrand. Uit Morris Town wordt gemeld, dat aldaar den 23 januarij eene openbare veiling van 46 slaven heeft plaats gehad. Als een bewijs hoe veel voordeel de slavenhandel oplevert, worden de prijzen voor sommige slaven medegedeeld. Zoo werden twee zeventienjarige negerinnen voor 1505 en 1570 dollars, een 23jarige smid voor 18S0 dol lars, een 29jarige dito voor 1800 dollars en drie negerinnetjes van 12, 13 en 15 jaar, voor 1100, J 305 en 1500 dollars ver kocht. Die prijzen zijn 11 a 18 malen hooger dan de schade vergoeding in 1834 aan britsche slavenhouders toegekend. Tegen de opening der groote tentoonstelling te Londen wordt aldaar een duitsch opera-gezelschap, onder leiding van den heer Tescher, verwacht. Onder de leden daarvan komen voor de heeren Ander, vermaard tenor uit Weenen, en Niemann, die te Parijs bjj de opvoering van den Tauuhauser heeft uit gemunt. De plaatselijke belastingen op voorwepen van verbruik hebben te Vlissingeu in 1861 f 20,000 meer opge- bragt dan in 1860. en wel door eenige veranderingen in het personeel der ambtenaren bij de belastingen. Verkoopingeii en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden het oude Kraan- jebouw, met alle daarbij behooren de onderdeden, staande op de Noordzijde van den dam. Verkocht voor f1210. Dingsdag 11. zijn te Sluis ten verkoop aangeboden omtrent 13 bunders nieuw ingedijkte schurgronden behoo- rende aan hel Domein. Verkocht voor f 44,000. BlflTEALAMö. Algemeen overzlgt. De volksbeweging te Antwerpen en de beraadslagingen over de militaire dienstbaarheden in de belgische kamer van vertegenwoordigers verdienen lieden in de eerste plaats de aandacht. Voor de beschrijving van het karakter der meeting en der ongeregeldheden, bedienen we ons hoofdzakelijk van L'observateur beige en L'étoile beige dagbladen die om hunne onafhankelijkheid en vrijheidszin hoog bij ons staan aangeschreven,hier en daar tot aanvulling ook van Le pré- curseur d'Anvers. Voor de beraadslagingen van de kamer moesten we tot onzen spijt ons geheel op L'indépendance verlaten, daar de andere brusselsche bladen die eerst een dag later uitvoerig mededeelen. Van de antwerpsche meeting maakt L'indépendance eerst gisteren met een enkel woord melding. Zijn we van laatstgenoemd blad niet zulke onbepaalde aanbidders als enkele hollandsche couranten, die het staatkundig overzigt van L'indépendance bijna woordelijk overnemen en dus ook telkens de uitgesproken meeuiugen tot de hunne maken zijn we vooral niet blind ingenomen met hetgeen daarin over onzen staatkundigen toestand uit 's Hage geschreven wordt ook al brengt de korrespondent nu en dan hulde aan de juistheid onzer inforinatiën zoo zien wij toch niet voorbij, dat de redaktie wel eens toont de eigenaardigheden van het politiek karakter onzer natie wel te kennen. In het nommer van gisteren wordt de benoeming van onzen nieuwen minister van buitenlandsche zaken besproken, en L'indépendance onderstelt dat «lie benoeming in Ne derland door zekere partij als een nieuw wapen tegen Thor- becke zal worden gebruikt omdat de lieer van der Maesen katholiek is. Zoo is het: enkele dagbladen zullen daar van onmiddellijk partij trekken om hunne grieven te»en het tegenwoordig ministerie met ééne te vermeerderen vele lezers zullen aandachtig luisteren, maar de natie weet dat de lessen van 1S53 niette vergeefs waven, dat het intimidatie-stelsel zijn kracht verloren heeft. L'indépendance is echter gerust, omdat de heer van der Maesen welligt even als de meeste zijner ge- loofsgenooten eene noodzakelijke afscheiding maakt tui- schen godsdienstig geloof en staatkundige overtuiging. Deze zienswijze is niet de onze. Wij achten het waarlijk godsdienstig geloof aan de staatkundige overtuiging ten naauwsten verbonden, maar onze bron van gerustheid is eene andere: het godsdienstig geloof wordt niet met juistheid be paald door de leer van het kerkgenootschap waartoe men, om welke redenen dan ook, behoort. De vraag voor ons zal zijn op welke wijze de heer van der Maesen de ware belangen van ons land met betrekking tot de vreemde mogendheden zal weten te behartigen. Totnogtoe is zelfs eene gissing moeijelijk, daar alle staatkundige ante cedenten van den nieuwen minister ontbreken. Aan L'indé pendance schijnt de benoeming uitmuntend toe, maar de belangen die dat blad voorstaat, zijn juist niet altijd de onze. In Amerika doen zich de gevolgen van de overwinningen der noordelijken reeds merkbaar gevoelen. Al mogt ook het berigt dat Nashville, zonder eenigen tegenstand te bieden, ontruimd is, later blijken overdreven te zijn geweest, zeker is het dat bij de zuidelijken de moed in de zelfde mate vermin dert als die bij de noordelijken toeneemt. Van de te Donel- son gevangen genomenen hebben 3000 man verzocht bij het bondsleger te worden in dienst genomen. Zij geven daardoor niet onduidelijk te kennen aan welke zijde zij de overwinning verwachten. Jefferson Davis ontveinsde in de rede waarmede hij het kongres opende geenszins den treurigen toestand waarin de afgescheidene staten verkeerden, maar hij gaf tevens zijn vertrouwen te kenuen dat het Noorden onder het gevvigt zijner schulden zou bezwijken, en dat eene erkenning door de vreemde mogendheden het Zuiden zou opheffen. Men weet nu echter reeds, dat het kabinet van Washington op het punt /is beslissende financiële maatregelen te nemen en dat aan den anderen kant de verklaring van Engeland en Frankrijk,

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1