MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1862. 13 Maart. VP ••V?' L\° 31. V^OKf.v. Middelburg 12 Maart. De Staatscourant voor morgen bevat het koninklijk besluit waarbij jhr. mr. P. van der Maesen van Sombreff is benoemd tot minister van buitenlandsèhe zaken. De dag waarop de benoeming ingaat is in het besluit niet uitgedrukt. Bij de herstemming welke in het hoofd-kiesdistrikt Breda heeft plaats gehad is de heer Gul jé tot lid van de tweede kamer gekozen. Onder het afdrukken dezer editie ontvangen wij het berigt dat gisteren té Antwerpen groote ongeregeldheden hebben plaats gehad ten gevolge van de verbittering over den aanleg der fortifikatiën. De kreet werd aangeheven „Weg met den koning!" Naar wij vernemen zal de tweede kamer der staten gene raal tot hervatting van hare werkzaamheden worden bijeen geroepen tegen 2S of 29 april aanstaande. Uit Utrecht schrijft men ons 10 dezer: „Onlangs heeft de Rotterdarasche courant bij geruchte medegedeeld dat professor Miquel zou benoemd worden tot opvolger van den overleden hoogleeraar Blume als direkteur van 's rijks herbarium te Leiden. Wij weten niet of tot die mededeeling eenige goede grond bestond, maar zeker zou die benoeming, zoo ze werd aangenomen, aan de utrechtsche hoo- geschool een onherstelbaar verlies berokkenen. Professor Miquel toch staat, naar de algemeene overtuiging, ook van buitenlandsche geleerden, aan het hoofd der nederlandsche botanici, en gedurende den korten tijd, dien hij te Utrecht werkzaam was, tnogt de akadeinic aldaar reeds rijke vruchten inoogsten ran zijn onderwijs en van zijn ijver voor de weten schap. Den hortus botanicus heeft hij eene ware hervorming doen ondergaan. Eene aanzienlijke vergrooting van het ter rein heeft na zijne komst plaats gegvepen eene doeltreffende aanwijzing van de namen der verschillende planten, en de oprigting eener groote sierlijke kas, waar binnen een aantal tropische gewassen in dengroud geplantstaat,zijn aan zijnebe- moeijingen te danken. Het hoogst bouwvallige lokaal, waarin de meeste lessen der litterarische fakulteit gegeven werden en dat den hortus zoo zeer ontsierde, wordt nu gesloopt, om, even als het voor het onderwijs in de plantkunde gebruikte gebouw, door een nieuw vervangen te worden eene verbete ring die dringend noodzakelijk, maarsedertjaren vruchteloos verlangd was. Vóór korten tijd heeft professor Miquel een maatregel genomen, die hem evenzeer tot eer verstrekt als hij nuttig kan wezen voor Utrechts ingezetenen. De hortus, vroe ger voor het publiek zoo goed als ontoegankelijk, is nu dage lijks san 12 tot 4 uur 's namiddags tegen eene geringe betaling voor iedereen opengesteld, terwijl men bovendien eiken dingsdag en vrijdag op genoemde uren geheel vrije wandeling in den tuin beeft. Wij gelooven dat iedere derge lijke poging, om de bestaande gelegenheden tot het verkrijgen van kennis voor het algemeen open te stellen, allezins waar dering en navolging verdient. Niets is meer in staat een volk te doen stijgen in beschaving en ontwikkeling, dan het een onbelemmerden toegang te verschaffen tot de plaatsen, waar de wetenschap hare vruchten vertoont of de kunst hare voort brengselen doet genieten. Tot dusverre schijnt men dit in ons vaderland veel te weinig te hebben ingezien, en wij achten het dus een heugelijk verschijnsel als mannen van naam en invloed liet voorbeeld geven, om ook in dit opzigt heilzaam te werken op den geestelijken vooruitgang hunner landgenooten." Men schrijft ons uit Amsterdam „Reeds te lang heb ik u met rust gelaten, al is het nieuws hier juist niet zeer overvloedig. De fransclie opera heeft hare voorstellingen gestaakten wordt nu opgevolgd door de itali- aansche operisteu, waaronder Adelina Patti de ster van eerste grootte wezen zal. Wanneer men nagaat dat de plaatsen in pvijs verdubbeld zijn en dat men vroeger hier wel eens drie, ja vier celebriteiteu bij elkander heeft gehad, met slechts eene geringe verhooging der plaatsen, dan voorzeker belooft dit veelDe ondernemer behoeft niet te vreezen eene verkeerde spekulatie te doen, want, ben ik wel onderrigt, dan zijn de voorname rangen al voor verscheidene avonden geplaatst, en dat zonder dat men nog iets weet van liet geheele gezelschap (ten zij liet gerucht zich hevestige dat de zeer verdienstelijke contr' alto Fanny Polachi is geëngageerd); het ligt toch in de reden dat er meer wordt vereischt om eene opera te genieten, dan één uitstekend talent. „De fransclie opera, die zich mogt beroemen op een zeer goed ensemble, heeft echter niet ten volle aan de verwachting beantwoord. liet is waar, Le Robert le diable, Les huguenots en La reine de Chypre zijn zeer verdienstelijk opgevoerd, doch men had verwacht dat nu, daar er in zoo vele jaren geen fransclie troep was werkzaam geweest, en dat in dien tnsschen- tijd toch nog al wat nieuws in Parijs is opgevoerd, men ook ons publiek meer nouveautés zou hebben doen hooren. Men rekende althans op „Le pardon de Ploermel" van Meijerbeer, om van „Herculanum," „Le vol d' Andorre" en zoo vele an dere niet te gewagen. De eenige nieuwe opera die opgevoerd is was „Faust" van Gounod, die maar een tamelijk, althans zéker een zeer verdeeld succes heeft gehad. Daar waren vele beoordeelaars die schande riepen.waar weder velen tegenover stonden die het een hoogst verdienstelijk werk noemden, en ik heb zelfs niet geheel onbevoegde beoordeelaars hooren beweren dat het een meesterstuk zou zijn. Wat echter het zouderlingste schijnt ia dat <|e beide partijen liet regt aan hare zijde hebben. Wffifneer mén natnetqk de muziek toetst aan de belangrijkste schepping van Göthe. wanneer men vvenscht in de muziek weer te viuden die filosofische, diep gedachte en hier en daar ook zoo diep gevoelde denkbeelden, met zulk een weelderig vernuft afgewisseld door satyriek-ko- naauid: „Toevlugt voor behoeftigen," alwaar spijs wordt uitgedeeld en men ook voor niet eene slaapplaats kan krij gen. In dat huis houdt men sedert eenigen tijd ook om de veertien dagen lezingen, of liever inprovisaties voor den min deren man over populaire onderwerper.zoo heb ik er een bijgewoond over „het instinkt der dieren" die zeer belangrijk was. Men heeft besloten de namen dier redenaars niet publiek te maken, hetgeen, dunkt nic, een goede maatregel is. Toen ik er was, waren de mannen en vrouwen in grooten getale opgekomen, en zeer aandachtig." De kommissie van de tweede kamer der staten-generaal, belast met het houden eener enquête over de aangelegenheden van 's lands marine, heeft thans hare voorbereidende werk- mische toestanden, dat alles en nog zoo veel wat in de duitsche j zaamheden ten einde gebragt. De vragen, die gedaan zullen tragedie is nedergelegdmen ziet zich bedrogen, want daar- worden, zijn vastgesteld, en vele personen, die men hooren van is weinig te vinden. Het is echter de vraag of men zich i wil, zijn reeds aangeschreven om den 27 dezer en volgende zoo doende niet op een \erkeerd standpunt plaatst. De mu- j dagen voor de kommissie te verschijnen. ziek is niet vervaardigd op Götlies woorden maar op die van een paar fransclie auteurtjes, die eigenlijk niets anders van den duitsclier hebben overgenomen dan de omtrekken der fabel, terwijl in dit, zoo wel als in bijna alle meesterstukken, liet treffende juist in de nuancering, de fijne trekken bestaat. Afgescheiden van GÖtlies tekst nu is Gounods werk een dege lijk gewrocht, vooral uitmuntende door prachtige kooien en eene fraaije instrumentatie. „Nu wij het woord „nouveautés" hebben genoemd, wil ik toch een enkel woord gewagen van het burlesque zangspel „Orpheus in der Unterwclt," door de duitsche tooneelisten opgevoerd. Zoo als gij weetisdemuziekvanOffenbach.de man die tegenwoordig in Parijs en in Duitschland zeer in den smaak is. Het is mij zeer tegengevallen, al erken ik dat er hier en daar veel geest in ligt. Het geheel is niet veel meer dan eene gewone duitsche Posse, al zijn er ook die beweren De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer ila^en op de vraag, of verplaatsing van hulponderwijzers bij open bare scholen mag geschieden zonder overleg met den hoofd onderwijzer en den distrikts-schoolopziener, geantwoord dat zoodanig overleg hem noodzakelijk voorkomt, daar anders aan den hoofdonderwijzer iemand tegen zijn zin en inet wien hij niet overweg kon, zou kunnen worden opgedrongen. De minister heeft in dien zin ook eene aanschrijving gerigt aan de gemeentebesturen. In de zitting van 10 maart der letterkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschappen, heeft de heer van Lennep het eindverslag uitgebragt van de kommissie over den letterkundigen eigendom, terwijl professor Hulleman verslag deed omtrent de 5 latijnsche prijsverzen voorliet dat liet eene paradie zou ziju op de opera „Orpheus" van J legaat van Iloeufft, en tot de konklusie kwam dat geen der Glück. en anderen weder die er eene charge op„Napolon 111" j gedichten waardig was bekroond te worden. Nadat de heer in zien. Het is een even onzamenhangend stuk alsgewooulijk Koenen, als het plan hebbende een werk te schrijven over de de duitsche Posses zijn, en daar die wangedrochten in den handelingen onzer voorouders in de 17e en 18e eeuw in Oost- regel alleen worden gereleveerd door de politieke zetten en 1 en West-Indië. daartoe de medewerking der leden verzocht aardigheden die er in voorkomen, zoo is ook hier en daar het heeft, wordt de vergadering gesloten, een en ander ingevoegd wat op Napoleon III wel kan worden toegepast. Moet ik echter het geheel beschouwen als eene satire op dien franschen Jupiter (de dondergod zou dan den keizer voorstellen) dan acht ik ze als geheel mislukt. Een enkel staaltje zal voldoende zijn tot staving van mijn gevoelen. „Orpheus wordt voorgesteld als een muziekmeester aan een conservatorium, die zijn huisvrouw door zijn altijd durend gefidel tamelijk verveelt (hetgeen aanleiding geeft tot eenige zetten op de toekomst-muziek van List, Wagner, enz.). Op zekeren dag echter bespeurt hij dat zij naar de onderwereld verdwenen is, en nu kent zijne smartneen zijne vreugde geen palen. Daar verschijnt echter eene deftige figuur, voor stellende „de publieke raeening" en deze vertelt liern dat hij in geen enkelen lexicon zal geplaatst worden, dat hij zelfs kans loopt om zijne betrekking als muziekmeester te verlie-' zen, als hij Jupiters bemiddeling niet inroept om zijne vrouw terug te krijgen. Hi j gehoorzaamt aan de „publieke meening." hoewel inet een bloedend hart. Braaf, zult gij zeggen, dat is goed gedacht! Toegestemd, maar hiermede is ook de rol dei- publieke meening uitgespeeld; op Jupiter zeiven schijnt ze hoegenaamd geen invloed uit te oefenen Moet nu niet alle denkbeeld aan eene satire op Frankrijks keizer vervallen? „Daar wij nu toch aan de vermakelijkheden onzer stad zijn, kan ik u met eenige ingenomenheid mededeelen, dat er zich weder meer zucht tot vrolijkheid openbaart bij de deftige faaiieljes. De eenzijdige vroomheid, die hier geruiinen tijd bij vele toongevers heerscht, is aan liet wijken en de bals komen weder in den smaak en dat juist nu ons Casino, staande op het Rusland, is verkocht en zal worden gemetamorfoseerd in een sigarenfabriek Frascati wordt stemmiger: daar zullen de verkoopingen van roerende goederen worden gehouden. „In Felix meritis sprak 11. donderdag mevrouw Elise van Calcar over de opvoeding van zeer kleine kinderen. Deze verdienstelijke vrouw scliijnteene roeping te gevoelen om zich voortaan meer uitsluitend aan dit belangrijke onderwerp te wijen. De direktie der maatschappij Felix meritis had ge zorgd, door het aanbrengen van groen en bloemen en het bezigen van eene gewone tafel in plaats van een katheder, dat het vreemde om eene datne als redenaar op te zien treden, niet stuitend werd. Nog meer echter heeft mevrouw van Cal car daar zelve voor gezorgd door den bescheiden en lieven toon waarop zij sprak en waardoor zij vele harten heeft ge wonnen, die vóór de lezing tegen haar waren ingenomen. Overigens heeft zij lang, maar zeer boeijend, voor de vuist gesj)roken alleen had men, vooral in den aanvang, moeite haar te verstaan. „Den volgenden keer eens iets over de lezingen van Douwes Dekker. Ik heb nog niet den tijd kunnen vinden er te gaan. De gevoelens daarover zijn zeer uiteenloopende. De groote aanmerking van allen is echter dat Dekker wel veel over de javanen, maar nog altijd veel meer over zich /.elven spreek,t. „Nu nog over eene andere soort van lezingen een enl^el woord. Op de Passeerdergracht alhier staat een gebouw Wij vernemen dat de uitnoodigingen ter mededinging op liet concours, uitgeschreven door het letterlievend genoot schap „Door oefening grooter," te Amsterdam, reeds door de feestkommissie aan de verschillende rederijkerskamers in ons vaderland zijn afgezonden; dat daarbij de feestviering definitief is vastgesteld op liet laatst der maand april e. k., terwijl tevens in de cirkulaire de kommissie van beoordeeling voor de voordragten van heeren rederijkers wordt aangewe zen, bestaande uit de heeren mr. J. van Lennep, S. J. van den Bergh en A. J. de Buil. Het koninklijk genootschap van akklimatatie te 's Graven- hage is thans alle moeijelijkheden omtrent liet voor een zoölogisch-hotanischen tuin benoodigd terrein te boven ge komen, zoo dat de werkzaamheden in deze week zullen aan gevangen worden. Te Antwerpen, waar tot dusver geen graanmarkten werden gehouden, heeft zich in de vorige maand eene vereeni^ing "-e- vormd onder den naam van Association du commerce des grains et des graines a Anvers. Deze vereeniging heeft zoo danige markten ten harent tot stand gebragt, en bepaald dat de kooplieden en makelaars voortaan de markten te Brussel niet meer zullen bezoeken. Sedert 4- dezer wordt geregeld drie malen 's weeks benrs gehouden, en wel des maandags, donderdags en zaturdags, van des middags twaalf tot een uur. Naar men ons meldt was de graanbeurs in de vorige week vrij drukbezocht en belooft zij den antwerpschen graanhandel goede resultaten. De volgende tabel geeft een overzigt van goud-produktie gedurende 10 jaren, en wel van ISIS tot I8ö8. Men kan er uit zien, welk eene ontzaggelijke vermeerdering daarin plaats greep. De cijfers drukken het getal halve ned. ponden uit wat ieder land opbragt. Califomië. Australië. llusland. 1 SAS IS 19 1S50 1851 1S52 1853 1S 5-1- 1855 1856 20.000 75,000 122,000 170.000 190,000 200,000 215.000 210.000 225,000 20.000 250,000 205.000 170,000 200,000 215,000 180,000 58.000 54.000 50.000 51.000 51,000 57.000 53,000 49,000 50,000 50,000 Overige, landen. 50,000 50,000 50,000 50,000 50.000 50,000 50.000 50.000 50,000 50.000 Totaal. 12S.OOO 179.000 222,000 291,000 541,000 492.000 ASSïOpO 50&OQ0 540,000' 505,000 185-72.25,000 Tof. 4 1,642*000 1,240,000 523,000 500,000 3,895,000 ,~>Yaqneer dién liet pond goud op f 800 berekent, dan ver- •krijgt nien .ffÖ ontzaggelijke som van f3,116,000.000 als tbfaal varu"dè*"waarde der goudproduktie gedurende de tien geiuéMc jarentAaai'vnn meei' dan 2/3 op de laatste vijf komen.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1