Marine en leger. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting van 1 SGI, die in gemeld jaar bij de verschillende legerkorpsen zijn inge deeld en zich thans met onbepaald verlof in hunne haardste den bevinden, voor zoo ver zij behooren tot het wapen der infanterie, de regementen vesting-artillerie, het korps ponton niers en liet bataljon mineurs en sappeurs. in het voorjaar aanstaande daarbij in aktiviteit moeten optreden, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Men verneemt dat Zr. Ms. stoomkorvet Medusa, met 1 junij e. k. gereed moet zijn om naarOost-Indië te vertrekken; het bevel over dien bodem zal aan den kapitein ter zee jhr. de Casembroot worden opgedragen. Gemengde berigten. Een vijftigtal schilders heeft het werk in het tentoon stellingsgebouw te Londen verlaten, daar zij geen vrede hebben niet de bepaling dat hun geen half uurtje voor thee drinken kan worden toegestaan, gelijk zulks de gewoonte is, tenzij tegen vermindering van loon.Ten gevolge van het vertrek van horologiemakers naar elders is sedert de volkstel ling van 1SG0 in Zwitserland de bevolking van Locle met 278 en die van Cliaux de Fonds met 12S9 personen vermin derd. Als eena zeldzaamheid schrijft men uit Rotterdam dat in de vorige week van daar onderscheidene partijen roode kool per stoomboot naar Engeland zijn verzonden. Daar zij met scheepsladingen worden opgekocht, is de prijs dier kool soort ook reeds aanmerkelijk gestegen. Dat nederland- sche bloeinkweekersOok elders bekend zijn blijkt op nieuw uit de benoeming van den heer A. de Groot, te 's Gravenhage, tot lid der jury van beoordeeling der bloemen en gewassen bij de tentoonstelling te Antwerpen. Ristori heeft, volgens berigten uit Moskou, aldaar eene reeks prachtige voorstellin gen gegeven, die ieder gemiddeld I SOU a 7500 roebels opbrag- ten. De meest schitterende ovaties werden haar, en wel hoofdzakelijk door de jongelingschap, gebragt. Voor het geroji hof van het fransche departement Somme stond dezer dagen een daglooner teregt die van de maand maart tot okto ber 1SG1 uit vermaak in kwaad doen niet minder dan 11 malen brand gesticht heeft. Om zijn genoegen eens ten top te voeren had hij in ëe'n nacht vier molens in brand gestoken. Thans is hij tol 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. De gemeenteraad te Hontenisse heeft de veldwachters verboden fooijen bij de ingezetenen te vragen. Hunne bezoldiging is echter met het vermoedelijk bedrag dier giften, zijnde f200, verhoogd. Hun inkomen bedraagt alsnuf400.Dooreen naauwkeurig onderzoek geleid, meent een berlijnsch hoog leeraar de bevolking der aarde te mogen vaststellen als volgt Europa 272 millioen, Azië 720 millioen, Amerika 200 mil lioen, Afrika 89 millioen en Australië 2 millioen, dus tezamen 1283 millioen menschen. Waarschijnlijk zullen de prins van Oranje en prins Hendrik ook een gekostumeerd balgeven. Uit Warschau zal een schilderij naar de tentoonstelling te Londen worden gezonden, welke een zwitsersch landschap voorstelt en bestaat uit lucifer^ van verschillende kleuren. Te Compiègne heeft een schoenmaker, Lambin genaamd, uit haat tegen den verhuurder van zijn huis, zijn eigen bed in brand gestoken, nadat hij daarop was gaan liggenhij had gehoopt, dat het geheele huis in brand zou geraken, hetgeen echter niet is gebeurd. Alleen het bed is verbrand en Lambin in de vlammen omgekomen. De kunstschilder prof. von Klober is belast met de vervaardiging van twee muurschilde ringen, ieder 74 voet breed en 13 voet hoog. bestemd tot ver siering der beide groote zalen van het nieuwe beursgebouw te Berlijn. De eene schilderij zal den fondsen-, de andere den produktenhandel ten onderwerp hebben. Zij zullen gereed moeten zijn vóór de opening van het nieuwe gebouw, in den herfst des volgenden jaars. Tiiermoincicrstaml. 5 maart 's av. 11 u. 3S gr. 6 's morg. 7 u. 10 's midd. 1 u. 50 's av. 11 u. 5 1 gr. 7 ,j 's morg. 7 u. 49 *s midd. 1 u. 54 gr. Gemeenteraad van Middelburg;. Zitting van 3 maart. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Alwezig de heeren van de Graft en van Diggelen. Nadat de notulen der vorige zitting/ijn gelezen en goed gekeurd, deelt de voorzitter mede dat zijn ingekomen de vol gende stukken a. Schriftelijk berigt van verhindering van bovengenoemde afwezige leden,hetgeen wordt aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie met terugzending der gemeentebegrooting voor 1862, welke niet is goedgekeurd uit hoofde de handhaving van het subsi die van f 27,101.25 aan het bestuur der godshuizen. De voorzitter berigt dat burgemeester en wethouders met de kommissie ad hoe ter bespoediging der goedkeuring van de begvooting, welke om verschillende redenen geen langer uitstel kan lijden. Lebben gesproken en na onderling overleg aan den raad adviseren, aan gedeputeerde staten te ant woorden, dat men met leedwezen heeft gezien dat gedepu teerde staten geene gronden hebben aangevoerd totstaving van hun gevoelen, doch daar de goedkeuring der begrooting voor de uitvoering van vele gemeentewerken dringend ge- wenscht wordt, en de gemeente door het niet aanvoeren van gronden door gedeputeerde staten buiten magte is bare ziens wijze nader uit een te zetten, de gemeenteraad heeft gemeend de begrooting te moeten wijzigen en genoemden post van f27,101,25 te roijeren en te brengen op onvoorziene uitga ven dat de raad zich inmiddels den tijd zal ten nutte maken om het bestuur der godshuizen ten deze te hooren engedepu- teede staten daarmede in kennis te stellen, terwijl men tot dit besluit is overgegaan in het vertrouwen dat gedeputeerde staten geen bezwaar zullen maken om de begrooting han gende dit geschil goed te keuren. De heer Fokker vraagt, of de artt. 59 en GO van de wet op de armbesturen hier niet van toepassing zijn. De heer Rekker merkt aan dat dit juist de kwestie is die zal moeten worden uitgemaakt, welke meening ook door den heer Snonck Hurgronje wordt uitgedrukt, onder bijvoeging dat, daar de godshuizen het meeste belang hebben bij dit geschil, liet bestuur der godshuizen daarover ook dient te worden gehoord. De heer van Visvliet meent dat het bestuur der godshuizen liet der gemeente ten kwade zou kunnen duiden als het werd voorbijgegaan. De beer Fokker gelooft dat er hier alleen sprake is van een verschil in woorden, en dat het't zelfde is of men de uit getrokken som verplegingskosten, ondersteuning, onder stand of gift noemt. Hierop geeft de heer Lantsheer een overzigt der kwestie doet daarbij uitkomen dat hier geen sprake van een subsidie zijn kan, omdat subsidie is eene vaste som, en het hier is eene betaling naar gelang van een bestaand tarief, doch dat het alleen is eene verandering in de comptabiliteit. Ook hij acht bet noodig om het gevoelen van het bestuur der godshui zen te vernemen, of het is een subsidie al of niet. Bij koncept-resolutie wordt daarop, in overeenstemming met het voorstel van burgemeester en wethouders, besloten, met 14 tegen 1 ste.m (van den heer Fokker)om den post van f 27,101,25, voorkomende onder art. 2, afdeeling 2 van hoofd stuk VIII der uitgavente "Voijeren en te brengen onder onvoorziene uitgaven, en zulks op de boven aangevoerde gronden; en voorts op dit besluit de goedkeuring van ge deputeerde staten aan te vragen, in afwachting van de goed keuring der geheele begrooting. c. Eene missive van de plaatselijke sclioolkomraissie, met toezending van het verslag en tabellen over den toestand van het onderwijs in deze gemeente, over het jaar ISG]Wordt besloten dit voor de leden ter visie te leggen. d. Het jaarverslag van het bestuur der godshuizen, nopens den toestand der gestichten in 1861. hetwelk eveneens voor de leden ter inzage wordt gelegd. e. Eene missive van de kanier van koophandel en fabrieken alhier, ten geleide der rekening over 1861 in duplo, sluitende met een batig saldo van f 5,95. In overeenstemming met het rapport der kommissie van financiën, welke deze rekening reeds onderzocht heeft, wordt zij bij koncept-resolutie goed gekeurd. f. Eene kennisgeving van de firma Robbe' eomp., dat zij genoegen neemt met het raadsbesluit van 12 februarij, waar bij haar drie hoofdvoorwaarden zijn opgegeven tot het aan gaan van een nieuw kontrakt voor de gasverlichting in deze gemeente; dat zij gaarne bereid is binnen eene maand die overeenkomst te sluiten en daartoe ook spoedig met de meer ondergeschikte bepalingen wenscht te worden bekend ge maakt. Op voorstel des voorzitters wordt besloten burgemeester en wethouders te magtigen tot het voorloopig opmaken van een en ander, ten einde later den raad daarmede iu kennis te stellen. ff. Het jaarlijksch verslag van de kommissie tot het exami neren van varenslieden. Bij de voorlezing van dit stuk blijkt dat in het jaar 1861 als bestuurder is verkozen de heer J. A. van Boven, ter vervanging van den heer J. Giltjes, die kort na zijn ontslag is overleden. In het vorige jaar heeft de kom missie gehouden 9 zittingen, waarin 33 personen werden ge ëxamineerd. Daarvan werden 1 afgewezen en 13 toegelaten als le stuurman, 9 als 2e stuurman en 10 als 3e stuurman voor de groote vaart. De financiële toestand kan als voldoende worden beschouwd. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter legt over een staat van onderhandsche ver- huring van verschillende gemeente-eigendommen. Nadat deze is voorgelezen wordt besloten de inagtiging tot die onder handsche verhuringen van gedeputeerde staten aan te vragen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters dat de nieuwe ijzeren loskraan de proef heeft doorstaan, dat een proces-verbaal daarvan is opgemaakt (het welk wordt voorgelezen) en dat de kraan, volgens berigt van burgemeester en wethouders, is goedgekeurd. Namens den ontvanger legt de voorzitter over een staat van af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting van 1861. Deze staat wordt, onder nadere inagtiging van gedeputeerde staten,goedgekeurd tot een gezamenlijk bedrag van f 1,753,10. Overeenkomstig den staat van te verleecen restitutie van betaalden hoofdelijken omslag in 1861, welke wordt overge legd wordt besloten teruggave te verkenen aan de kinderen van wijlen mevrouw wed. van Diggelen, voor 10/12 gedeelten ran den aanslag, ter zake van het overlijden der belasting schuldige, tot een bedrag van f 43,42£, en aan jhr. W.R. Bod- daert wegens 6 maanden verblijf buiten de gemeente, ten be drage van f 152,46. De heer Fokker vraagt aan den voorzitter, op grond van een tot hem gerigt verzoek, of het de bedoeling is oui voor de vacerende betrekking van gemeentebouwmeester eene oproe ping te doen. Hierop antwoordt de voorzitter, dat burge meester en wethouders daaromtrent nog niet hebben besloten, maar dat zij in allen gevalle als de tijd daar is het aan den raad ter beslissing zullen laten, of er al dan niet eene oproe ping zal plaats hebben. De openbare zitting wordt hierop gesloten. BüfBLAMP. Algemeen overzigt. Napoleon III heeft aan het verlangen van het wetgevend ligchaam toegegeven. Deze gebeurtenis verdient in de eerste plaats onze aandacht. Wat ware er gebeurd indien het wets ontwerp, waarbij de dotatie voor den graaf de Montauban wordt voorgesteld, niet ware ingetrokken? Eenvoudig dit, dat de vergadering het voorstel hadde verworpen. En is dit dan een zoo vreemd verschijnsel?Is dan eene verwerping van een dergelijk wetsvoorstel zoo zeer te duchten? In waarlijk kon- stitutionnele landen zeker niet. In Frankrijk, vooral in de te genwoordige dagen, ware dit eene gebeurtenis geweest van de grootste beteekenis. In Frankrijk, waarde magt feitelijk door een persoon wordt uitgeoefend en waar de natie slechts in schijn vertegenwoordigd wordt, waren de oogenblikkelijke gevolgen onberekenbaar geweest. De dynastie van Napoleon kan geen staatsmagt naast zich dulden, en nu de wetgevende vergadering poogde werkelijk in verzet te komen had zij, zoo de keizer niet ware terug ge treden, moeten ontbonden worden. In een anderen tijd ware dit geschied zonder dat er groote schokken door werden te weeg gebragt. Thans kon dit niet, want in Frankrijk bestaat naast den keizer nog eene magt, die hoewel onderdrukt, toch het hoofd kan opheffen: die der openbare meening. Bij eene verwerping van het voorstel, bij eene ontbinding van het wet gevend ligchaam. zou zich de publieke opinie krachtig tegen Napoleon hebben gekeerd en zijn troon doen wankelen, wel- ligt omver geworpen. En nu? Heeft nu de regering, wijl zij den strijd heeft ontweken hare kracht behouden? Naar onze meening is der dynastie eene wonde geslagen die zij niet zal te boven komen. Van bet oogenblik dat de keizer (24 november 1860), door den drang der omstandigheden, aan de groote staatsligchamen een meer regtstreeks aandeel gaf in de alge- meene staatkunde van het bewind, heeft de omwenteling wer kelijk een aanvang genomen. Zij kan in haren loop niet meer worden gestuit. Langzaam gaat zij voort en al zullen, naar wij hopen, de volgende maanden geene tooneelen opleveren als die welke ons aan 1789 en 184S herinneren het lot van bet tweede keizerrijk komt ons voor geen raadsel meer te zijn. Het nieuwe italiaansche ministerie heeft reeds dingsdag in handen van den koning den eed afgelegd. De zamenstelling is zoo als wij in het vorig nonimer hebben opgegeven. Een minister van binnenlandscbe zaken ontbreekt echter nog, daar de heer Cordova benoemd is tot minister van justitie. Volgens La patrie zou Ratazzi tegenover de geheime ge nootschappen een veel minder toegevende houding aanne men. De demonstratiën ten gunste van Italiës eenheid zou hij krachtig te keer gaan, daar hij zoo wel ten opzigte van het romeinsehe als het venetiaansche vraagstuk den diplotnatie- ken weg volgen wil. Victor Emmanuel is dingsdag avond, van de ministers van oorlog en marine vergezeld, te Milaan aangekomen en met geestdrift begroet. In ons nommer van dingsdag spraken we van demonstra tiën welke te Rome hebben plaats gehad en van de inhechte nisneming van den heer Venanzi. Latere berigten melden dat hij bekend heeft sekretaris van het nationaal lconiité te zijn maar weigerde de namen zijner medeleden op te geven. Bij eene huiszoeking zijn echter de archieven van het komitéont dekt, benevens de lijsten der deelgenooten, waarop eenige duizende namen voorkomen. Nog andere personen zijn in hechtenis genomen. De demonstratiën welke tegen den 28 februarij werden te gemoet gezien zijn verhinderd, daar het Corso door twee duizend fransche soldaten was bezet. Even zeer als het blijkt dat Oostenrijk en Pruissen zich omtrent de belangen van Keurhessen hebben verstaan, zoo zeker is het ook dat ten opzigte der bondshervorming nog geenerlei toenadering te bespeuren is. Het blijkt dat wij regt hadden de gunstige berigten uit Griekenland niet te vertrouwen. Althans hetgeen over Mar seille wordt gemeld stelt den toestand gansch anders voor. De opstandelingen zouden de omstreken van Nauplia met 6000 vrijwilligers en 2500 man geregelde troepen bezetten en van Syra levensmiddelen ontvangen. De troepen aan de regering getrouw, werden bij Athene gekoncentreerd om van daar tegen de insurgenten op terukken. Ook in Thessalië en Epirus vreest men opstand. Toen in het laatst des vorigen jaars de woelingen uitbraken aan de Akademie te St. Peterburg werd dc schuld daar van gedeeltelijk geweten aan den minister van onderwijs de heer Poutiatine gedeeltelijk aan den generaal Philippson, curator der hoogeschool. Sedert is, als eerste voldoening aan de publieke opinie, de heer Golovnine aan den heer Poutia tine opgevolgd en thans wordt per telegraaf gemeld dat de generaal Philippson zijn ontslag heeft bekomen. Deze libe rale handelwijze des keizers zal voorzeker metgenoegen wor den vernomen, en de openbare meening zal hem daarvoor dankbaar zijn. De herhaalde overwinningen door de bondstroepen in Noord-Amerika op de zuidelijken in Kentucky en Tennessee behaald, worden, in verband met den geest der bevolking, door de amerikaansche dagbladen van dien aard geacht dat zij den terugkeer van deze staten tot de unie als zeer waar schijnlijk voorstellen. Is in den getst der bevolking waarlijk eene voor het noorden zóó gunstige wending gekomen als de berigten over het algemeen doen denken, dan schijnt toch het graafschap Letcher (in Kentucky aan den grens van Virginië) eene uitzondering te maken. Volgens berigten van Reuters agentschap heeft de goeverneur van dat graafschap aan den senaat van Richmond een adres gezonden, waarin op krach tige maatregelen van tegenstand wordt aangedrongen, met het oog oj) de nederlagen door de gekonfedereerden geleden. Hij stelt voor dat de geheele mannelijke bevolking tusschen 1S en 60 jaren onder de wapenen worde geroepen. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat het graafschap Letcher slechts eene geringe oppervlakte beslaat en een betrekkelijk kleine bevolking telt. De tijding van de inneming van Don- nelson wordt bevestigd. Eenige bijzonderheden daarvan deelen wij met andere berigten hieronder mede. Vercenlgde Staten. De berigten van New-York, IS februarij per telegraaf naar Boston geseind, komen op het volgende neder. De bezetting van bet fort Donnelson met de generaals Buckner. Bushrod en Johnson hebben zich den 16, na een hevigen strijd, welke drie dagen duurde, overgegeven. De noordelijken hebben 15000 krijgsgevangenen gemaakt en een aanzienlijken voor raad oorlogsmateriëel genomen. De generaal Floyd is in den nacht met 5000 man ontvlugt. Het verlies aan de zijde der noordelijken bedroeg van de 40,000 man, 300 aan dooden en 600 aan gekwetsten. Het aantal der zuidelijke troepen is niet met juistheid op te geven, doch hun verlies is zeer groot. Deze nieuwe zegepraal heeft algemeene agitatie te weeg ge-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2