MIDDELBÜRGSCHE COÜ r 29. Zaturdaa 8 Maart. 1862. Editie van vrijdag avond 8 ure. KENNISGEVING. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat, volgens bet daartoe door heeren ge deputeerde staten van deze provincie genomen besluit 1. de jagt op houtsnippen en waterwild op den 31 maart, doch die op watersnippen op den L5 april van dit jaar zal zijn gesloten 2. het weispel van kvvartelen alleen van den 1 mei tot en met den 1 ij julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3. de visscherij van den 15 maart tot en met den 15 april 1862 zal gesloten wezen; en eindelijk '1. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aan plakking gezonden worden. Middelburg den 3 maart 1862. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 7 Maart. Onlangs deden wij opgaaf van de prijzen van steenkoolgas in onderscheidene steden van ons vaderland. De Economist voor februarij bevat echter een meer volledig overzigt dat we, aangevuld met de prijzen van eenige plaatsen in Zeeland, hier laten volgen steden. Bevolk, p. m. per teerl. el. steden. Bevolk, p. m. per teerl. cl. Amsterdam. 260.000 12.3 a 12.7 Breda. 16.000 17.6 ct. Rotterdam. (Cf. Doeshorgh 4.000 17.6 (Oudefabr.) 100.000 12.3 's Bosch. 23.000 18 Rotterdam. Zierikzee. 7.500 18 (N. fftbr.) 14.1 Goes. 6.000 20 Haarlem. 29.000 14.1 Zaandam. 12.000 20 Utrecht. 52.000 15.9 's Ilage. S0.000 20 Leiden. 38.000 15.9 Vlissingen 11.000 20 Zwolle. 21.000 15.9 Gouda. 15.000 22.5 Groningen. 37.000 16 Arnhem. 22,000 22.9 Schiedam. 15.000 16 Leeuward. 25.000 24.5 Delft. 20.000 17 Middelb.l) 17.000 25 1) Dit moet zijn ruim 16,000. Door de plaatsing van een nieuwen loskraan op de Rotter- darasche kade alhier zal het gebouw, op de noordzijde van den Dam over de Molstraat staande, binnen weinige dagen voor afbraak worden verkocht. Een voor den tegenwoor- digen tijd even ondoeltreffend als onsierlijk gevaarte zal alzoo eerlang verdwijnen. Dit heeft aan een onzer belangstel lende lezers aanleiding gegeven ons betrekkelijk dat gebouw eenige bijzonderheden mede te deelen, welke wij in dit noramer onder „Mengelingen" opnemen. Heden stonden voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier teregt Johannes van de Velde, oud 22 jaren, koramis- saris der beurtveren, en zijn vader Daniel van de Velde, oud 40 jaren, brievengaarder, beide wonende te Brouwershaven, beschuldigd: de eerste van het verduisteren, wegnemen en vernielen van brieven, geldswaardig papier en gelden, afgege ven aan en nedergelegd in het hulpkantoor der brievenpos- terij te Brouwershaven en de tweede van nalatigheid in zijn beheer als brievengaarder in voorschreven hulpkantoor, ten aanzien van brieven, geldswaardig papier en gelden, door den eersten beschuldigde verduisterd, weggenomen en vernield. Na het hooren van zes getuigen heeft het opeubaar minis terie, bij monde van den prokureur-generaal M. Verbrugge, gerekwireerd schuldig verklaring der beschuldigden aan de hun ten laste gelegde feiten en veroordeeling voor wat den eerste betreft tot eene tuchthuisstraf voor een door het hof te bepalen tijd van niet minder dan vijf en niet hooger dan tien achtereenvolgende jaren, en den tweede tot eene gevangen zetting voor den tijd van drie maanden tot een jaar, benevens beide hoofdelijk in de kosten van het regtsgeding. De verdediger der beschuldigden, mr. W. C. Borsius, heeft na eene uitvoerige pleitrede gekonkludeerd tot niet ont vankelijk verklaring van het openbaar ministerie subsidiair tot eene geheele vrijspraak van beide of, voor zoo ver de eerste strafbaar wordt bevonden, tot toepassing eener zeer zachte straf. Wegens het gevorderde uur is de zitting geschorst tot zaturdag morgen ten tien ure. Uit Goes schrijft men ons 6 dezer. „Voor de vakante betrekking van hoofdonderwijzer te Kloetinge, waren ingekomen elf sollicitatien. Gisteren mor gen ten 9 ure ving het vergelijkend examen aan, dat met een uur pauze tot des avonds 9 ure onafgebroken is voortge zet en onder toezigt van den schoolopziener werd afgenomen door den hoofdonderwijzer J. II. v. d. Bree. te Goes. Op de heden opgemaakte voordragt komen voor: 1. C. J. Witte, 2e hulponderwijzer aan de school voor minvermo genden te Middelburg; 2. C. Snijder, hoofdonderwijzer te Cats3. J. Bevelander Schoo, hulponderwijzer te Stavenftse." üingsdag avond hield dr. J.IL van den Broek, van Ut-echt, in de afdeeling Natuurkunde der maatschappij Felix 'Meritis te Amsterdam, eene verhandeling over den zonderlingen toestand dien vloeistoffen, opgloeijende metalen geworpen, aannemen, en bekend is onder den naam van spheroïdaal- toesland. Dit merkwaardige verschijnsel werd, met de daarbij eigenaardige bijzonderheden, door verschillende proeven aangetoond, waarbij spreker de gronden ontwikkelde, die het waarschijnlijk maken dat deze toestand ontstaat uit de vorming van eene dunne dam plaag tusschen het metaal en de vloeistoffen. Hierdoor kan onder anderen zeer goed worden verklaard, dat eene bevochtigde vinger of hand in gesmolten lood of ander metaal kan worden gestoken. Men leze om trent dit verschijnsel een merkwaardig artikel over „De spheroïdaaltoestand der vochten,"'voorkomende iri het Album van buitenlandsche lettervruchten, 4e deel 1S58. Uit het verslag van den toestand der te Amsterdam geves tigde Maatschappij voor meel-en broodfabrieken, in de jl. dingsdag aldaar gehouden jaarlijksche vergadering der aan deelhouders uitgebragt, blijkt, dat deze maatschappij bij voortduring zeer bloeit. In het afgeloopen jaar, even als in 1861, heeft zij eene rente van 8 pet. afgeworpen, niettegen staande zij weder eengrooten invloed op de vermindering dei- broodprijzen heeft uitgeoefend. Sedert hare oprigting is het gebruik van tarwemeel te Amsterdam aanhoudend toegeno men, en daarentegen dat van mindere koren-soorten in even redigheid verminderd een bewijs van betere volksvoeding. De Staatscourant van woensdag bevat de opgave der bevol king van de provincie Gelderland, volgens de uitkomsten der jongste volkstelling. Het totaal cijfer bedraagt 403,640 waar van Arnhem 24,813, Nijmegen-21,493 en Zutphcn 13,728. Het noramer van gisteren deelt de bevolking der provincie Drenthe mede, waarvan het totaal cijfer is 95,231. Assen telt daarvan 5,388. Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan de Arnhemsche courant De onlangs alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zal steeds eene treurige bladzijde in de Bossche geschiedenis beslaan. De praktijken, toen gebe zigd, zijn beneden alle kritiek. Om de zege aan een der kan didaten te verzekeren, waren alle middelen goed. Genever, bier en geld werd in overvloed uitgedeeld. Kiezers, die wel niet de kern der kiesgeregtigden uitmaakten, werden op den dag der stemming met groepen, door aanvoerders geleid, ter stembus gebragt, even als of men een hoop slaven geleidde. In één woord: de middelen toen in het werk gesteld, strek ken Noord-Brabants hoofdstad tot schande, liet zal dus de stad onzer inwoning niet onverschillig zijn te vernemen, dat er omtrent bovenbedoelde handelingen het meest gestreng regterlijk onderzoek zal plaats hebben, dat reeds de noodige informatien ingewonnen en dat de stukken op die verkiezing betrekking hebbende, reeds in banden van den heer regter- kommissaris, ter fine van onderzoek zijn gesteld. Uit Leiden wordt berigt dat tot direkteur van 's rijks her barium aldaar zou worden benoemd de heer Miquel, thans hoogleeraar te Utrecht. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, 5 maart: „Ofschoon bals en soirées, door partikulieren tot onder linge uitspanning aangelegd, uit deu aard der zaak aan de kennisneming der dagbladen moeten onttrokken blijveu, maken hofbals daarop somtijds die der Tuileriën altijd eene uitzondering, en kan eeu bal costumé, gelijk gisteren avond ten hove gegeven werd, bijna onder de openbare ge beurtenissen gerangschikt worden. Althans de residentie was er sinds weken vol vanvele der 800 genoodigden zagen met wezenlijk verlangen deu 4 maart te gemoet, en de overige be volking trachtte zich door het uitvisschen van de meest moge lijke bijzonderheden schadeloos te stellen voor de afgetrok kenheid van den hofmaarschalk, die vergeten had hun eene uitnoodiging te zenden. Het ontwerpen en kiezen der kos- tumen was voor de betrokkenen eene zaak van gewigt, en het zal niemand bevreemden dat velen voor de vervaardiging van hun maskeradedosch hunne bestellingen te Parijs of Brussel deden of zich wendden tot de fransche costumiers, die, een rijken buit riekende, op de vleugelen der W/ittzucht herwaarts waren getogen, om de bewoners van het Jsvn'd van „canards,canaux canaille" (maar tevens van gerande d!uk;at§n;), eens een lesje te geven in parijssche chique.Verscheidenetiaa'g-. sche tailleurs, gebelgd over deze minachting van hunnè gave,av hebben zich op eene zeer aardige wijze gewroken. ZijVqqV"4 zagen, dat er aan die vreemde fabriekaten hier en daar iets haperen zou en dat de landgenooten dari goed genoeg zouden zijn om te herstellen en te verbeteren wat vreemden verknoeid hadden. Gelijk zij verwacht hadden geschiedde het, doch hoe ongelukkig kunnen de zaken toch zamen- loopen! toen men de mislukte kostumen in hunne han den wilde stellen, hadden zij geen van allen tijd,het deed hun veel leed, maar zij hadden het zóó druk in februarij dat zij er onmogelijk nieuw werk, hetgeen zoo spoedig gereed, moest zijn, bij konden aannemen: Of /.ij irfet verstandiger zon den gedaan hebben door alles zoo veel mogelijk in perfekte orde te brengen, en op die wijze te toonen dat men de vreera den niet noodig had, zal ik niet beslissen. „Nadat de genoodigdefi ten half negen bijeengekomen waren in de zalen van liet paleis, maakten zij voorloopig cercle om den koning en de koningin af te wachten, die ook spoedig verschenen. Z. M. droeg het kostuum van een mous- quetaire uit het regeringstijdperk van Lodcwijk XIII van Frankrijk, hetwelk door zijne sierlijke vormen de gunstigste gelegenheid voor een schilderachtig ettekt. geeft; II. M. had slechts weinig van rang verwisseld, daar zij eene koningin van Bohemen (dochter van Jacobus I van Engeland) voor stelde, naar de schilderij van Houthorst op het Huis ten Bosch, en dien overeenkomstig eene vorstelijke pracht van gesteenten ten toon spreidde. De prins van Oranje was het gebied der geschiedenis voorbijgegaan, om dat der poëti sche fantaisie te betreden, en had zich gedost in een griekseh kostuum, dat echter te prachtig was, dan dat wij kunnen gelooven dat ooit een van Hellas zonen een dergelijk gewaad om zijne schouderen zou hebben gehad. Prins Hendrik bleef in zijne kostumering getrouw aan zijne eigen loop baan, die van den zeeman, en wekte de geliefdste vaderland- sche herinneringen op door zich in het bekende gewaad van den admiraal de Ruyter onder de gasten te bewegen. Prinses Hendrik had echter niet goed gevonden, de burger lijke gemalin van dien beroemden vlootvoogd voor te stellen, maar voorkwam de eentoonigheid door zich als Elisabeth van York voor te doen. „Onder de aanwezigen miste men met leedwezen prins Frederik en diens gezin, die verhinderd waren op dit bal te verschijnen ten gevoige Van hêt overlijden van eene bloedver wante uit het vorstelijk huis van Mecklenburg. Ilet schijnt echter, dat Z. K. H. voornemens is eerlang zelf een feest van deze soort te geven. „Het zou bijna onmogelijk, en tevens vrij langdradig zijn, indien ik de koslumen der honderden genoodigden wilde opsommen. De vermelding zij voldoende, dat zij bijna alle sierlijk en smaakvol, vele zelfs zeer prachtig waren, en de voornaamste personaadjen uit alle tijden en plaatsen voor den geest riepen. Onder de zonderlinge vermommingen merkte men een gast op. die zich als admiraal van koningin Pomaré in wilden dos had getooid. „Na het défilé van de genoodigden paarsgewijze voorbij IIII.MM., begonneh de dansen, waaronder vooral vier opzet telijk geformeerde quadrilles de aandacht trokken. De eerste, quadrille-grec betiteld, had een succes d'estime de quadrille van Frans I droeg de algemeenegoedkeuring weg; de quadrille polonais et hongrois viel tegen, daar het effekt der kostumen niet beantwoordde aan de verwachtingen die men er van ge koesterd had terwijl weder de grootste bij val ten deel viel aan de quadrille der (oude en beroemde) garde-fran^aise. „Een souper, dat van één tot vier uur in den nacht duurde, besloot dit feest, dat den aangenaamsten indruk bij zijne deelnemers achterliet en hoog geroemd wordt door perso nen die in de gelegenheid zijn geweest dergelijke bals aan de voornaamste hoven van Europa bij te wonen." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon jhr. mr. J. G. H. van Tets van Goudri- aan, laatst minister van financiën, en mr. M. II. Godefroi, laatst minister van justitie; en tot ridder dier orde de heer Carl Seyler, konsul der Nederlanden te Berlijn. Vergunning verleend aan den oost-indischen hoofdambte naar E. F. graaf van Bentheim Tecklenburg Rheda, laatstelijk resident der zuid-en oosterafdeeling van Borneo, thans met verlof in Europa, tot het aannemen der versierselen van kora- mandeur der 2e klasse van de Hertogelijke Saksische Ernes- tinische huis orde, hem door zijne hoogheid den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor te Beugen c. a. en de daartoe behooreude gemeenten ingedeeld als volgt: Beugen en Oeffeit bij het ontvangkantoor te Cujckc. a.; Haps en AVanroy bij dat van Boxmeerc. a. Voort» zijn afgescheiden van het ontvangkantoor Cuyck c. a. de gemeenten Gassel en Escharen. en ingedeeld bij dat van Grave c. a. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen, in en uit- gaartdaregten en akcijnsen te Cuyck c. a., de heer J. A. Ves sels, tlu,n|5 ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Beugenciia. y .Qp ietfzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met töckoiming van pensioen, aan den oost-indischen ambtenaar F/tf^-'Godon, laatstelijk kontroleur der inkomende en uit- de regten te Batavia, thans uiet verlof hier te lande.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1