I naar de wijze waarop hij f'e werk ging, ook eenige kennis van europesche geneesmiddelen. SSenoemlnsen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heerjA. Walker Cremer. kommies chef der 3e afdeeling van de provinciale griffie in Zuid-IIolland. leger.. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1300 'sjaars aan den majoor Pi C. de Wiese, van het wapen der infanterie, thans op r.on-aktiviteit. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den officier van gezondheid der 2e klasse J. Vlaanderen, van het instruktie-bataljon en benoemd bij bet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot officier van ge zondheid van de 2e klasse (naar ouderdom Tan rang) de i officier van gezondheid der 3e klasse W. K. M. van Leeuwen van Duivenbode, van gemeld personeel. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse der land- ma»t in West-Indië de officier van gezondheid der 3e klasse J bij de geneeskundige dienst dier landmagt C. P. J. van Vugt. Eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, op verzoek, aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch J Indië F. C. Schenk von Schmitbourg, zich schrijvende Schenk i von Schmitburg. titans met verlof in Europa, met ingang van i 1 maart en aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch lndië 11. F. van derltee. thans met verlofhier i te lande, mede met ingang van 1 maart. belastingen. Verplaatst van Spanbroek naav Uitgeest de ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen J. A. Geu- j kema Bakker. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijn sen te Akkerwoude c. a., de lieer J. de Rochefort. titans in de zelfde betrekking te Balk. registratie enz. Benoemd tot ontvangers der registra- j tie en domeinen te Schagen de heer F. C. F. Troester, thans I on:.ï'ige- der registratie en domeinen te Sittard; teSittard de heer J. A. F. L. baron van Heeckeren. thans ontvanger der registratie en domeinen te TexelteTexel de heer O. M. J. Moorrees, thans surnumerair der registratie en domeinen. wees- en momboirkamers. Op verzoek eervol ontslag verleend aan ntr. N. Olivier, minister van justitie, uit zijne betrekking van lid der Algemeene kommissie van likwidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, onder daukbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. MiNiSTERiëLK departementen. Het verleend ontslag aan den gewezen adjunkt kommies bij het departement van koloniën mr. J. C. F. baron van Heerdt moet volgens later koninklijk besluit als eervol worden aangemerkt. Sierk- em schoolmen ws. Gisteren heeft in de luthersche kerk te Dordrecht de plegtige inzegening plaats gehad van de alhier beroepen pre dikant F. H. Mieheken. De plegtigheid werd geleid, namens de synodale kommissie door den heer Michelsen, predikant te Haarlem die tot tekst zijner rede had Hebr. XIII: S. In het werk der inzegening werd deze bijgestaan door de leeraars Pijzei, Sluiter en Simons, predikanten bij de neder- duitsche hervormde gemeente te Dordrecht. Wij vernemen dat de minister van eeredienst bezwaar maakt om handopening te vevleenen tot vervulling der vaka- ture te Leiden door het vertrek van den heer E. Laurillard ontstaan, daar het vereischle aantal gemeenteleden niet kan worden opgegeven. De kerkeraad der hervormde gemeente te Zonnemaire heeft uit het vroeger gemelde twaalftal van predikanten het volgende zestal opgemaakt: de heeren A. Barenbrugh, te Meerkerk; P. Beets, te Sijbekarspel-, A. P. G. Jorissen, te Purmerland; W. F. Mcnzel, t.e RenesseA. v. d.Meij, te KerkwerveC. F. Zeeman, te Welsum. De vroeger opgemaakte en door ons medegedeelde no minatie van predikanten voor de vakature bij de evangeliach- luthersche gemeente Ie Rotterdam is, door het bedanken van de heeren j. W. Th. Lublink Weddik en J. P. G. Westhoff, aangevuld met de heeren W. F. Barbiers, te Gouda, en C. Plaat, te Ilarlingen (alfabetisch geplaatst). Marine en leger. Ten einde zoo veel mogelijk de granuleuse oogontsteking in andere garnizoenen te voorkomen is, naar men verneemt door het departement van oorlog bepaald geworden dat van het te Hellevoetsluis in garnizoen zijnde detachement van het 4e regement infanterie, geene manschappen naar eene andere garnizoensplaats zullen mogen terngkeeren. Gemengde berlglcn. De voorziening in kassatie, door Dumollanl. den beruchten moordenaar van dienstmeisjes, ingesteld, is jl. donderdag ver worpen. De heer Beversluis, te Dordrecht, zal een naar zijne vinding vervaardigd serafien draai-orgel, dat uitmunt door krachtigen toon, ter bezigtiging stellen. Blijkens offi ciële opgaaf was op 5 januarij jl. bij de bank van Engeland aan onopgeeisehte dividenden aanwezig eene som van 933,924 p. st. Van Prince Edward Island is in het tentoonstellings gebouw te Londen onder anderen ontvangen een mastboom i van 240 voet, de grootste dien men tot hiertoe gezien heeft. Ten einde voor ieder zigtbaar te zijn zal hij in de Horticultu ral gardens geplaatst worden. In de vorige week heeft de oude goochelaar D. L. Bamberg zijn 7 Sjarig jubelfeest te Am sterdam gevierd. Aan het talrijk opgekomen publiek heeft hij doen zien dat hij steeds met jeugdig kunstvuur is bezield en dat zijne tong even weinig stram geworden is als zijn han den. De gedempte Anjeliersgracht te Amsterdam heeft den naam van Westerstraat gekregen. Op het eiland Rho des bevinden zich nog fransehe kanonnen, die door Frans I aan den grootmeester van de Malthezer-orde zijn gezonden. De keizer van Frankrijk heeft aan Vcly-pacha te kennen gegeven dat hij gaarne deze «tukken wilde ruilen tegen ge- rayeerdc kanonnen of wat men ook mogt begeeren. Abdul- Aziz heeft, zoodra hij met dit verlangen bekend was gewor den, bevel gegeven deze kanonnen dadelijk, zonder eenige schadeloosstelling, naar Frankrijk te zenden. Aan de aka- detnie te Delft zijn 2S1 studenten ingeschreven, als: 35 voor oost-indische ambtenaren van de le en 99 van de 2e klasse, 89 voor de algemeene studie, 49 voor civiele ingenieurs, 3 voor den ijk en akcijnsen en 6 voor scheepsbouw. Bij de opvoering der opera Je'rusalera in het The'atre royal te Luik stortte een op den achtergrond geplaatste berg in op het oogenblik dat eenige figuranten, van verschillende wapens voorzien, daarover gingen. Zij hebben zich echter hij den daardoor ontstanen val weinig bezeerd. Het nieuw gebouw de hotel van den baron van Brienen van de Groote Lindt te 's Gravenhage, dat door pracht uitmunt, is in de verloo- pen week met een schitterend bal ingewijd. De koning en de koningin, dc prins van Oranje, prinsen prinses Hendrik, prins Frederik en zijne dochter prinses Marie, de hertog Bernhard van Saksen Weimar en prinses Anna. de leden van het corps diplomatique, de ministers en vele andere aanzienlijke ge- noodigden namen er, allen in gala kostuum, deel aan. Niettegenstaande de ontelbare droevige voorbeelden en waar schuwingen, gaan vele moeders steeds voort hare kleine kin deren aan zich zeiven over te laten. Gouda vermeerdert die voorbeelden weder met een1: "3e kleederen van een kind, dat door de moeder was alleen gelaten in een kinderstoel waarin zich een stoof met vuur bevond, vatten vlam cn het kind is ten gevolge daarvan een lijk. Te Rotterdam wordt thans ook eene „Debatung club" opgerigt waarbij men eene vriendschappelijke onderlinge oefening in het hoogduitsch beoogt. Eenige jongelieden uit den handelstand hebben zich reeds aangesloten, tegen matige bijdrage. Wekelijks zal eene bijeenkomst worden gehouden ter behandeling van praktische en letterkundige onderwerpen. Volgens het verslag der Nederlandsche telegraafmaatschappij voor 1S6I, neemt zij steeds in bloei toe; 15,813 telegrammen werden gewisseld het aanwezig saldo bedroeg f4,161,14|, hetgeen een dividend toeliet van f40 per Se coupons. Den 9 februarij is het nederlandsche schip Herwijnen, gezagvoerder Warsen, van Amsterdam met stukgoederen naar Triëst bevracht, in de Adriatische zee verongelukt, waarbij de kapitein en een ge deelte der bemanning het leven liebben verloren. De overi gen zijn door eenige venetiaansclie visschers gered en worden liefderijk verpleegd. De heer Eugène de la Cour. een der fransehe kommissarissen, die zich onlangs naar Londen had den begeven voor zaken betreffende de groote tentoonstelling, is ten gevolge zijner doofheid overreden geworden. Een der wielen van het rijtuig sneed hem een oor af; hij werd in be- wnsteloozcn toestand bij een heelmeester gebragt. ln het Park van Kensington is dezer dagen een artesische put ter diepte van 401 voet geboord, ter voorziening van water voor vijvers, fonteinen en andere kunstwerken, welke men in dien omtrek vvenscht aan te leggen. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten voortaan een stenografisch verslag zijner zittingen te doen vervaardigen. Den uitgever der Leidsche courant is daarvoor toegelegd f500 'sjaars.De bevolking der unie bedroeg, volgens de telling van I860, 31,440.527 personen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 2 maart: M. Wanjon, jm. 25 j.. met j. van de Putte, jd. 22 j. B. Hendrikse, jm. 25 j., met C. J. P. Hillebrand, jd. 28 j. Vlissingcn, van 22 februarij tot 1 maart. Gehuwd: J. van der Straaten, jm. 22 jmet II. 1. Klein eeder. jd. 27 j. A. Feys. jm. 27 j., inetS. A. Haarzakker. jd. 27 j. P. J. Fey, jm. 28 j.. metB. A. J. Evevaers.jd. 29 j. Bevallen: j. J. Ruijsch, geb. de Blook, d. M. J.Wolte- ving, geb. Ocks. <1. A. J. Lu it. w veter, geb. Hamakers, z. LP. Tompit. geb. Krug. z. C. Harte, geb. de Bree, z. M. A. van der Eyk. geb. Hutchison, z. M. H. Sinot. geb. Misdom, z. Overleden: A. van Ilolthuijsen, z. 2 j. W. J. Joorissen, z. lOj. Goes, van 22 februarij tot 1 maart. BevallenP. J. Barbier, geb. van der Mark, z. S. Schrijver, geb. Plompen, z. J. van Sprang, geb. Verhulst, z. A. C. van den Hoeff, geb. Visser, d. M. Leempoel, geb. Blommers, d. Overleden: A. van 't Westende, wed. J.de Jonge, 7Gj. G. Harinck, z. 10 m. A. J. van der Sluijs, vrouw van M. Goos- sen, 35 j. J. de Jonge, d. 9 j. Zierikzee, van 22 februarij tot 1 maart. Gehuwd: P. Spelers, jm. 2S j-, met W. Verton, jd. 32 j. Bevallen: P. de Graaf, geb. Keieman, z. A. Anker, geb. Versteeg, <1. A. van Westen, geb. Hendrikse, z. J.S. van Meerendonk, geb. Herrikhuizen, d. A. van Beek, geb. Bolle, d. M. Willemse, geb. van der Nood, d. S. II. van Kloeten, geb. Trenk, d. Overleden: L. J. Slieren dregt, jd. 19 j. A. W. J. van Woerkens, d. 3£ j. J. Snoodijk, wed. J. Roedou, 80 j. Verkoopingen em aanbestedingen. Jl. vrijdag is ten verkoop aangeboden Een hofsteedje met 4 bunders 91 roeden 11 ellen bouwland, liggende in de ge meente Oostkapelle. Verkocht voor f 6,538. Meteorologische waarncwiingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen. des middags 12 ure. Februarij maart 1862. 2 3 P Wind Jf "S S Kracht. Barometer bij 0°. Thermometer c. I 2 JD| .a £,-= 1 1 co 1 rt Laagste temporat, en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 23 z7t. o. 0.5 767-9 9.4 0.87 j 8.20 0.0 bewolkt. 24 Oost. 13 767.0 4.2 0.84 5.88 0.0 bewolkt. 25 O. t. N. 13 767.3 5.7 0.80 6.18 f 0.0 bew. en heijig. 2(i No.t.O. 14 ;771.7 2.2 0.84 j 5.16 0.0 bewolkt. 27 O. t. N. 1-2 1769.3 2.4 0.64 3.96 I 0.0 helder. 28 No.t.O. 7 70t.O 2.4 0.63 3.92 0.0 ligtbew.heijig. 1 O. t. N. 11 1703.1 3.7 {0-76 15.111 0.0 bewolkt. Thermometers tand. 28 febr. 's av. 11 u. 36 gr. maart's morg. 7 u. 35 'smidd. 1 u. 40 's ar. 11 u. 32 gr. 2 's morg. 7 u. 31 's midd. 1 u. 36 's av. 11 u. 34 3 's morg. 7 u. 34 's midd. 1 u. 42 gr. BUITEN I, AND. Algemeen overzigt. Werd in dc laatste dagen al het staatkundig nieuws in de schaduw gesteld door de belangrijkheid der beraadslagingen in den franscuen senaat, ook deze wijken weder voor de groote gebeurtenis van den dag, het rapport der kommissie uit het wetgevend ligchaam, betrekkelijk de dotatie aan den graaf de Palikao te verleenen. Onder „Frankrijk" maken wij van dit rapport nader melding. De belangrijke daling der fondsen op de parijssche beurs wordt toegeschreven aan de onzekerheid van de gevolgen welke eene mogelijke verwerping van het wetsontwerp door de wetgevende vergadering zal na zich slepen. Eindelijk heeft de belgische kamer van volksvertegenwoor digers, na aan de beraadslaging meer dan eene maand gewijd 'te hebben, de begrootihg voor het departement van binneu- landsche zaken voor 1862 eenstemining aangenomen. De vergadering is daarop uiteen gegaan tot den 11 dezer. Op merkelijk is het dat na eene zoo lang gerekte diskussie dit budget zonder eenige wijziging is aangenomen. Laatstelijk werd nog met 52 tegen 30 stemmen verworpen een amende ment van den heer Guillery, om den post voor openbaar lager onderwijs te verhoogen met omstreeks 700,000 franks, het geen de voorsteller noodzakelijk achtte, zoo wel om de jaar wedden der ouderwijzers billijker te regelen als tot uitbreiding van dat onderwijs. Hij had daarbij op het oog het treurig feit. dat de bevolking ten platten lande meerendeels nog van goed onderwijs verstoken is, getuige het belangrijk cijfer lotelingen die lezen noch schrijven kunnen. Het pruissische huis van afgevaardigden zal het voorstel tot erkenning van het koningrijk van Italië weldra in behau- deling nemen. De kommissie met het onderzoek belust heeft zich met algemeene stemmen op eene na vóór de aanneming verklaard. In Oostenrijk heeft het onderzoek naar de betrekkingen tusschen kerk en staat de naauwgezette werkzaamheid eener kommissie gevorderd. De kommissie heeft hare voorloopige werkzaamheden geëindigd en een wetsvoorstel aangeboden, waarvan de strekking geheel met het konkordaat in strijd is. De afgevaardigden die tot den geestelijken stand behooren, hebben dan ook gezaraelijk tegen het algemeen karakter dezer wet geprotesteerd, zich het plan voorbehoudende de onderdeelen afzonderlijk aan te tasten. Er is echter grond om te vermoeden dat de kamer tie vrijzinnige beginselen door de kommissie aangenomen zal ondersteunen. Bij eene depeche uit Weenen, wordt de opstand van Grie kenland als grootendeels bedwongen voorgesteld. Echter wordt er bijgevoegd dat het goevernement krachtige maatre gelen neemt, en dat Naupha aan de land-en zeezijde wordt ingesloten. Voegt men daarbij dat ook te Tripolitza eene revo- lutionnaire volksbeweging heeft plaats gehad, dan komt men te eerder tot het vermoeden dat de depeches uit Weenen ge- dagteekend, eigenlijk te Munchen haren oorsprong hebben en dat bij de naauwe bloed verwantschap die tusschen koning Otto en den koning van Beijeren bestaat, de toestand geens zins van de ongunstigste zijde wordt voorgesteld. Het italiaansche ministerie heeft zijn verzoek oir. ontslag ingediend. Zoo als men weet is de verstandhouding tusschen Victor Emmanuel en zijne raadslieden sedert lang niet van den vriendschappelijksten aard geweest, en het is dus zeer waarschijnlijk dat het ontslag zal worden aangenomen. Lord John Ruiscll heeft eene depeche gezonden aan den admiraal Lyons, waarin hij zijn gevoelen uitdrukt over het blokkeren der zuidelijke havens. „Hetgoevernement van hare majesteit," zegt de minister, „is van oordeel dat, daar de blok kade behoorlijk is bekend gemaakt, en eraan de ingangen der havens een behoorlijk aantal schepen stationneert om het inloopen tegen te gaan het feit dat verschillende schepen de blokkade hebben geforceerd niettegenstaande de waak zaamheid welke wordt uitgeoefend, niet belet, dat de blok kade wat het volkenregt aangaat kan beschouwd worden als werkelijk te zijn." Zoowel in Tennessee als op de kust van Noord-Carolina moeten de noordelijken van de Vereenigde Staten, volgens berigten uit New-York van 15 februarij, nieuwe veroveringen hebben gemaakt. Zij zouden Domnelson hebben ingenomen en nu naar Nashville en Memphis zijn opgerukt. Het laat zich aanzien dat een gro®t deel der bevolking van Tennessee zich onder de banier der noordelijken zal scharen. België. Te Antwerpen is dezer dagen wedsr eene bijeenkomst ge houden van de As»ociation liberale, waarin besloten werd de vertegenwoordigers van Antwerpen bij adres te verzoeken aan de kamer het volgende voorstel te doen 1. dat de staat de eigenaars van ten gevolge van den aanleg der vesting werken in waarde verminderde gronden of gehouwen, scha deloos stelle; 2. dat van regeringswege worde bevolen dat binnen de stad alle militair gezag opboude3. dat van ston den aan de beide citadellen met alle de daarbij behoorende vestingwerken, die eigenlijk geen ander nut kunnen hebben dan om de stad zelve, zoo wel van de noord- als van de zuid zijde te bestrijken, en dus in bedwang te houden, worden gesloopt. Frankrijk. Het besluit van den minister voor openbaar onderwijs, waarbij de lessen van den heer Renan geschorst worden, heeft bijna de geheele parijssche dagbladpers in beweging ge bragt. La presac Yangt een betoog aan met de zeer juiste

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2