MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1862. 4 Maart. Editie van üKtandag avond 8 ure. i\°- 27. Deze courant verschijnt dés dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ.3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: SE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboort e doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen PUBLIEKE VERKOOPMG. Burgemeester en wethouders van Goes zullen op zaturdag den 15 maart 1862. des namiddags ten een ure. ten raadhuize aldaar, in het openbaar aan den meest biedende voor afbraak trachten te verkoopen De Ganzepoort dezer gemeente, met het daar- nevensstaand Commieshuisje en het Pakhuis thans in gebruik bij den heer G. van der Hoek. Op de voorwaarden daarvan, van heden af, ter lezing lig gende op de secretarie dezer gemeente; kunnende verder benoodigde inlichtingen verkregen worden bij den heer J. Soutendam. opzigter der gemeentewerken. Gedaan te Goes den 27 februarij 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, Secietaris H. C. PILAAR. BIAAENLiA U§€HE TIJDINGEN. Middelburg 3 Maart. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is voorgelezen eene kennisgeving van de firma Robbé en comp. dat zij genoegen neemt met de drie hoofdvoorwaarden, welke bij het haar toegezonden raadsbesluit van 12 februarij zijn gesteld tot het aangaan van een nieuw kontrakt voor de gas verlichting in deze gemeente. Verder hoopt de firma ook spoedig te worden bekend gemaakt met de meer onderge schikte bepalingen, ten einde alzoo tot eene spoedige afdoe ning te kunnen komen. Jl. vrijdag diende voor het provinciaal geregtshof in Zeeland de zaak van II. F. Meijer, landbouwer te Breskens, beschuldigd van valsehe getuigenis in eenekorrektionnele zaak ten voordeele van een beklaagde. Na het hooreu van 5 door het openbaar ministerie gedag vaarde getuigen, bleef de beschuldigde bij zijne verklaring volharden, dat hij op 21 oktober 1861. als getuige voor dit hof gehoord, naar zijn beste weten en ter goeder trouw de waar heid had gezegd. De prokureur-generaal hield de beschuldiging vol en eischte de veroordeeling van den beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren of tot zoodanige andere straf, als het hof uit hoofde van verzachtende omstandigheden zou vermeenen te behooren. De raadsman mr. W. C. Borsius heeft daarop trachten te b etoogen: 1. dat niet regtens xvas bewezen dat de beschul digde eene met de waarheid strijdige verklaring heeft afge legd 2. dat in geen geval van kwade trouw was gebleken. Na re- en dupliek heeft het hof na deliberatie den beschul digde op voren aangegevene gronden vrijgesproken. Het is ons aangenaam het in het nommer dezer courant van 24 oktober 1861 voorkomend berigt, als of er bij de be handeling van de zaak van P. Monje gebleken was dat er valsehe getuigenis plaats had, op deze wijze te kunnen ver beteren. Wij vernemen dat G. Kroeze zich in kassatie heeft voorzien van het arrest, den 27 februarij door het provinciaal geregts hof in Zeeland ten zijnen laste gewezen. De lieer mr. J. W. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, onlangs bij koninklijk besluit benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeeland, heeft jl. vrijdag voor den hoogen raad (burgerlijke kamer) den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. Morgen middag ten 12 ure zal, naar wij vernemen, zijne installatie in eene openbare zitting van het hof alhier plaats hebben. Zaturdag middag ten 2 ure is met goed gevolg van de werf der Comiueicie compagnie alhier te water gelaten een aldaar gebouwd barkschip, groot 400 lasten, bestemd voor de groote vaart. Jl. vrijdag is aan de hoogeschool te Utrecht bevorderd tot doktor in de regtcn de heer J. W. F. Roose Haverkamp, ge boren te Middelburg, na verdediging van theses. Met het jl. donderdag te Vlissingen aangekomen rader- stoomschip Cycloop zijn zaturdag middag 76 huisgezinnen, waarvan de hoofden op de marinewerf werkzaam waren, naar Willemsoord vertrokken. Zoo als men weet is een groot aan tal werklieden daar overgeplaatst. Daar velen hunner nog zonder woning zijn zullen zij mh1, loopig bij hunneaankomst in eene drijvende batterij gehuisvest worden. Men schrijft ons uit Goes van 1 dezer: „Wij vernemen dat de verkiezing voor een raadslid in plaats van den heer Ilochart, is bepaald op den 12 en de her stemming, zoo noodig, op den 26 dezer eerstkomende." Jl. vrijdag heeft jhr. rar. ridder van der Heim van Duiven- dijke, aftredend kommissaris des konings in de provincie Zuid-Holland, afscheid genomen van al de ambtenaren van het provinciaal bestuur. Bij die gelegenheid werd door hem aan den heer Walker Cretner, kommies, chef der 3de afdee- ling van de provinciale griffie in Zuid-Holland, een geschenk in goud en aan den kamerbewaarder een geschenk in zilver, als bewijs van aandenken, aangeboden. Naar wij vernemen is den heer van der Heim den titel van baron yerleend, welke titel op de eerstgeborenen zijner af stammelingen zal overgaan. Jl. zaturdag heeft de heer mr. J. Loudon de betrekking van kommissaris des konings in de provincie Zuid-Holland aanvaard. De Staatscourant van heden bevat de opgave van de bevol king der provincie Noord-Holland, naar de uitkomsten der laatste of vierde volkstelling op 31 december 1859. Het totaal cijfer bedraagt 523,876, waarvan Amsterdam 243,304. Alk maar 10,409, Haarlem 27,719, Helder 15,202 en Zaandam 11,786. De gemeenteraad van Dordrecht is in zijn zitting van 25 december II. terug gekomen op een vroeger genomen be sluit, om uit zijn midden eenige leden toe te voegen aan de kommissie ter regeling der feesten bij de onthulling van het standbeeld van Ary Schefler, voorloopig vastgesteld op den 8 mei aanstaande. Het was der gemengde kommissie geble ken dat de door den raad voorloopig toegestane som van f 1000 geheel onvoldoende was, en dat daarenboven als de gemeente zich bleef belasten met de regeling der feesten, het bestuur alsdan in groote uitgaven gesleept zou worden. De raad heeft dus besloten de raadskommissie te ontbinden het komité voor de oprigting der standbeelden uit te noodigen zich met de regeling der feesten te belasten, en het uit de ge meentekas eene subsidie van f 2500 toegestaan. Uit Utrecht schrijft men ons 2S februarij „Sedert verscheidene weken is men hier algemeen in zorg over den gezondheidstoestand vaneen onzer meest geachte en meest geliefde stadgenooten. De hoogleeraar Schroeder van der Kolk, wiens vroeger zoo sterk ligchaamsgestel reeds voor meer dan een half jaar veel van zijne kracht begon te verliezen, werd in den aanvang van dit jaar door eene ziekte aangetast, die weldra eene dreigende houding aannam en het ergste deed vreezen. Gelukkig heeft ze in de laatste dagen eene eenigzins gunstiger wending genomen, en men vleit zich dus met de hoop dat de gezondheid hersteld worde van een man, wiens leven geheel aan de wetenschap en aan de be langen der lijdende mensehheid toegewijd was, en die voor beiden nog zoo veel zou wenschen te doen. „Met 's hoogleeraars lessen over physiologie heeft zijn ambtgenoot, professor Donders, zich voorloopig belast, terwijl het onderwijs in de anatomie even zoo is opgedragert aan dr. Broudgeest, assistent aan het physiologisch laboratorium. De betrekking van rector magnificus der hoogeschool, die pro fessor van der Kolk op den naderenden diesnatalis der aka- demie wachtte, zal, naar wij vernemen, aan den hoogleeraar Loncq worden overgedragen." Men zal zich herinneren, dat in den catalogus der belang rijke verkooping,welke dezer dagen bij de boekhandelaars van Doorn en zoon te 's Ilage, zal plaats hebben, voorkomen de eigenhandige konfessie van Balthazar Gerardts en een ander tot zijn geding betrekkelijk stuk. Thans vernemen wij, van eene doorgaans goed ingelichte zijde, dat door don staat der Nederlanden aanspraak wordt gemaakt op het eigendoinsregt dier bescheiden en dat derhalve, namens den staat, op die be langrijke dokumetïten onder handen der verkoopers beslag is gelegd. Met belangstellingzicn wij den uitslag van liet hier uit zeker voortspruitend regtsgedin g tegemoet. (;V. dufjbl. van 's Gravenhagei) Zaturdag heeft het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, onder voorzitterschap van mr. J. A. Philipse, uitspraak ge daan in de zaak van C. M. B., oud 21 jaren, klerk ten kantore van den ontvanger der direkte belastingen te Dordrecht, beschuldigd van valschheid ineen authentiek stuk, en het des bewust gebruik maken van dat valsehe stuk, en drie diefstal len door een loonbediende jegens zijnen meester gepjeegd. Het hof heeft hein niet schuldig verklaard aan \alschheid in een authentiek geschrift en aan het des bewust gebruik ma ken van dat stuk, en hein daarvan vrijgesproken, maar hem schuldig verklaard aan onderscheidene diefstallen door een loonbediende ten nadeele van zijn meester gepleegd, en hem te dier zake veroordeeld tot eene korrektionnele gevangenis straf van vijfjaren. Uit Groningen schrijft men het volgendelloe de belangen der hygiène zich soms volkomen wel laten vereenigen met die van de financiën der gemeenten, ook voor het oogen verstand van den bekrompensten en kortzigsten mensch, mogeals jongste voorbeeld in dien geest blijken uit het feit. dat naar luid der overgelegde stukken aan den gemeenteraad alhier, de vuilnis (die hier grootendeels van stadswege wordt opge haald, verzameld en verkocht) over het jaar 1861 aan de stadskas heeft gerendeerd de som van f 47,49S.47£. De op brengst der vuilnis is alhier eenige duizende guldens'sjaars meer geworden, sinds en doordien de ier van de mestplaats nu niet langer in de stadswateren stroomt en die in hooge mate bederft, inaar ook met zorg wordt opgevangen, afzonderlijk bewaard en verkocht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat ook nog te Groningen, waar nu toch reeds voor ongeveer eene halve ton gouds aan mestsfjecie jaarlijks allëe'n van stads wege wordt zamengebragt,waarvan anders een groot gedeelte, in strijd met alle regelen \an huishoudkunde en gezondheids leer, der bevolking tot nadeel zou strekken, in dit opzigt nog veel te doen en te verbeteren overblijft, wat (mag men dan wel vragen) zal er dan wel niet te doen zijn in zoo vele andere steden, waar het „laisser-faire" ook in dit opzigt de wel zeer liberale, maar toch in dit geval niet wave oekono- inische grondregel is! Het nederlandsche schip Henriëtte Louise, gez. Meijer- dirks, den 2S december van Hongkong naar Nagasaki vertrok ken, is volgens berigt uit Hongkong van 14 jan narij door roovers overvallen en uitgeplunderd. Daaromtrent ivordfc het volgende gemeld: Den 29 ontdekte de bemanning twee vaartuigen, die den geheelen dag digt bij het schip bleven, doch daar er niet het minste gevaar voor een aanval scheen te bestaan, maakte men zich aan boord ook niet ongerust. Naauwelijks was men intusschen met den avond den Nine- piu Roek gepasseerd, of het schip werd aangeklampt door eene boot, waaruit eensklaps een vijftigtal manschappen aan boord oversprongen, na vooraf een aantal stinkpotten aan boord te hebben geworpen, zoo dat de bemanning door de uitwerking daarvan zich in aller haast uit de voelen moest maken, terwijl het tevens al spoedig bleek, dat er aan geen tegenstand te denken viel. Kort daarna werd de gezagvoerder bij de roovers ontboden, waarbij deze verklaarden dat het hen niette doen was om hem of een der zijnen van kant te maken, maar alleen om zich van liet aanwezige geld en voorwerpen van waarde meester te maken. Naauwelijks was hij intusschen voor den dag gekomen, of hij kreeg een schot in den regter schouder. Te gelijker tijd werd er op de bemanning geschoten, waarbij de kok en een matroos gewond werden, terwijl ook de gezagvoerder nog door schoten aan het hoofd werd gekwetst. De roovers gingen vervolgens aan het plunderen enÜraken in de eerste plaats een kistje open, dat 2000 dollars aan waarde, waaronder 500 dollars aan specie, benevens eenige horlogien, juweelen, enz., bevatte; zij namen vervolgens al de bagage van de twee aan boord zijnde passagiers weg, en lieten, na al wat verder aan boord van hunne gading was te hebben weggenomen, een aantal voorwerpen verstrooid op het dek liggen. De roovers bleven zoo doende ongeveer zes uren aan boord en verlieten eindelijk het vaartuig, na bij het heengaan nog eerst het meeste loopend tuig te hebben stuk gesneden. Het schip, hetwelk inmiddels voor den wind was afgedreven, bevond zich op de hoogte van Lema. De stuurman en de overigen die niet gewond waren, sloegen toen ((.atlelijk han den aan het werk. om toch nog zoo veel mogelijk zeilen bij te zetten, waarna de beide passagiers aan wal gingen om assis tentie te halen. Onmiddellijk daarna den aan wezigen bevelhebber der Peari, de kand'n'fiéeVbeoK?rasshop- qjeïvsmar^Qe gezonden, die het schip op sleeptouw naiuen op L jamiurij in qe lui ven terug bragt. Omtient den .gezagvoerder wpi;dt nOglfêWld dat hij. na zijne verwondingnaar beneden jgfcbragt de sofa gelegd zijnde, door een der roovers .\veïd verjiJaeMl. Deze ging daarbij zoo zorgvuldig te werk, dat bij na ijew gezagvoerder die in zwijm lag, het bloed van stret voqr.hi5b/d te hebben afgewasschen, de medicijnkast ^ppendfe^.ir loor het toedienen van vlugzout weder bij bragt, \vSiïTïïa hij de wonden met een geestrijk vocht zuiverde. De man had al het voorkomen van een chinees en, ie oordeelen

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1