wijziging gekomen. De oprigter en redakteur van het Bata- viaasch handelsblad heeft de vedaktie van dat blad weder op zich geiKi'jien; men heeft daarbij bovenal doen uitkomen, dat de overeenstemming zijner beginselen met «lie der tegenwoor dige regering,hein die taak thans gemakkelijker zal maken. De redakteur van de Java-bode is afgetreden„hoe hooge achting men ook voor hem heeft als persoon, zegt het B.itavi- aaseh handelsblad, hij schijntspoedig begrepen te hebben,dat zijne beginselen op Java slechts nog door weinigen worden beaamd. Het is een bewijs van politieke eerlijkheid, dat hij den strijd tegen de openbare meening niet heeft verkozen vol te houden." De overlandpost. loopende tot 26 november, is den 9 januarij te Batavia aangekomen. Eene vriendelijke hand deelt uiteen partikulieren brief van Java het volgende aan de Nieuwe rottenlarasche courant mede. De briefschrijver is gewoonlijk zeer goed onderrigt. „De heer van Swieten heeft zijn ontslag gevraagd, oindat hij een paar voordragten aan den goeverneur-geueraal heeft gedaan, welke deze in strijd heeft geacht met de organieke bepalingen. Welligt heeft tot liet vragen van dit ontslag ook bijgedragen, het verschil ^an gevoelen tusschen den raad van Indie en den heer van Swieten. over het nut en de noodzake lijkheid eetier door hein voorgestelde militaire expeditie. „Men acht het hier zeer verstandig, dat het bestuur bij al de beslommeringen op Borneo, zonder dringende noodzake lijkheid. aan geene nieuwe expeditien denkt. Die dringende noodzakelijkheid scheen, blijkens het advies van den raad van Indie. niet te hebben bestaan." ©emensgde bcrlgicn. Hoft' zegt nog altijd met dikke, zwarte letters, dat in zijne fleschjes malz-extract bevat is: ra, ra, wat is dat? In de vorige week zijn in eetie aardewerkfabriek in Staf fordshire vier stoomketels gelijktijdig gesprongen, waardoor een persoon gedood en liet gansche gebouw in een puinhoop ver .n lev! werd een der ketels werd 5ÜÜ ellen ver geworpen. 'i or. gezagvoerder op het bekende stoomschip Great eastern is de heer W. Paton aangesteld, tegen eene jaarwedde van 1000 p. st. benevens vele emolumenten. Te Lissabon is in de verloopen week bij een hevige donderbui een barkschip in brand gestoken een zich daar naast bevindende ligter is met al het werkvolk gezonken en vele gebouwen zijn bescha digd. De heer W. C. Schouten te Nunspeet kan iemand radikaal van de jicht genezen. Die het niet gelooven wil ga des zaturdags van half elf tot een uur in het Wapen van De venter te Harderwijkdaar kan hij het uit den mond van den man zelf liooren. Maandag avond is in de nieuwe schouw burg aan de Kruiskade te Rotterdam het drama Paillas in stikdonker opgevoerd. Bij den aanvang van liet stuk ging het gaslicht uit en alle pogingen om het weder te onsteken waren uchtelo is. De improvisator Beennann houdt we der voo dragtui te Amsterdam. Gedurende zijn verblijf te Munchtii lieeft de prins van Wallis zijn levensgroot portret door den bof-fotograaf Albert aldaar doen vervaardigen. Het binnen den tijd van vijf uren voltooid portret zal, op verlangen van den prins zelf,de gronte londensclie tentoonstelling versie ren. De invoer van vervalscht anijszaad blijft voortduren bij het laatste onderzoek te Amsterdam bevatte dit zaad niet minder dan 25 pet.gevlakte schierling (een bekend vergif). Volgens een schrijven uit Ommen, leggen de kolonisten geene brandbrieven meer: ze schijnen eenvoudig dadelijk brand te stichten. In de laatste dagen had dit twee maal plaats, doch de daders werden gevat.Dezer dagen is een tarief vastge steld voor de restauratiën. welke in liet tentoonstellingsge bouw te Londen worden opgerigt: een broodje met vleeschS pence; koud vleescli met warme groenten, salade, brood.kaas en bier 1 sli. 0 pence soep met twee soorten van vleesch, salade au homard, groenten, brood, kaas. bier en dessert 2 sli 6 pence een geheel diner behalve de wijn 6 sh. Diners a la carte of tot hoogere prijzen zijn ook verkrijgbaar. Te Hoorn heeft men sedert de herstellingen aan de zeeweringen met gekreozoteerde en ingeboorde palen niets meer van den paal worm bespeurd. De laatste verontrustende berigten om trent de uitbreiding der oogziekte te Willemsoord blijken ongegrond te zijn. De regtbank te Arnhem heeft een tim mermansknecht tot drie maanden gevangenisstraf en f8 geld boete veroordeeld, wegens het levend begraven van het hondje van zekeren kommies. De beklaagde zeide dronken te zijn ge weest en op aansporing van derden te hebben gehandeld om dat de hond. die overigens zeer zachtaardig was.oTergebleekt goed had geloopen. Het openbaar ministerie betreurde het dat de nederlandsclie wet het mishandelen van dieren ge woonlijk straffeloos toelaat, doch toonde aan dat hetgepleegde feit toevallig strafbaar was als gepleegd in een tuin waarvan de meester van den hond, als kostganger bij den eigenaar, het vrije gebruik had. Men berekent dat de bekende koord danser Blondin sedert zijn aankomst uit Noord-Amerika in Engeland niet minder dan 30,000 p. st. met zijne halsbrekende kunstverrigtingen verdiend heeft. Voor het zomersaizoen is hij door de ondernemers van het Glazen paleis te Sydenham in dienst genomen. De heer Mac Adam. te Glasgow, heeft aan generaal Garibaldi een zonderling geschenk doen toeko men, namelijk een vat. inhoudende 20.000 zalm-eijeren voor de kunstmatige vischteelt in de vijvers van Caprera. Een der engelsche nieuwsbladen berigt, dat dezer (lagen te Stal- field een slager, met name James Robinson, is overleden, die niet minder dan 432 pond woog. Zijn ligchaam had een om vang van 70 en zijn kousenband de lengte van 22 duim. Te Weinsbcrg in Wurtemberg overleed in den nacht van 21 op 22 dezer de beroemde dichter Justinus Kerner, in den ouderdom van 76 jaren. Een le luitenant bij het 33e rege- ment infanterie, te Keulen in garnizoen, heeft zich deze week door middel van een pistoolschot van het leven beroofd, uit verdriet dat hij reeds zoo vele jaren zonder bevordering had gediend. Den zelfden dag werd aan het sterfhuis bezorgd een officieel stuk: het bevatte zijne benoeming tot kapitein en tevel tot overplaatsing bij een ander regement. De prins Sehwarzenberg heeft het voornemen om in.zijn zomerpaleis een bal te geven ten voordeele dergenen, die door de jongste overstroomingen zijn geteisterd. Men berekent, dat het min stens S0,00ü fl. zal opbrengen, want er zullen verkrijgbaar worden gesteld SÜOentréekaarten, elk minstens a 1U0 fl. Ieder beschaafd man heeft het regt op het bal te verschijnen. De kosien van de ververschingen gedurende het bal en van het souper zullen door den prins worden gedragen. De bekende Johannes llonge, te Frankfort met der woon ge vestigd, heeft eenen rondgaanden brief aan. de katholieken in Duitsehland gezonden, waarin hij hen aanmaant, geene gelden voor den St. Pieterspenning bij te dragen, maar die liever voor de oprigting van eene duitsch nationale kerk te besteden. Dat wil zeggen, tot een verbond van vrije gods dienstige gemeenten. De Geneeskundige courant deelt mede dat, volgens advertentie in de dagbladen, zelfs een leek begint te twijfelen aan de methode van den. heer Kiehl, om epilepsie (vallende ziekte) te genezen. Vcrkoopingeiii en aanbestedingen. Dingsdagzijn ten verkoop aangeboden de navolgende negen perceelcn bouw- en weiland gelegen aan en bij den straatwe» vair Middelburg naar Veere, a'sI.*l bund. 22 roed. 80 ellen bouwland, verkocht voor f 1700. II. 69 roed. 10 ellen bouw land, verkocht voorf0Sl,50. HL 1 bund. 41 roed. 40 ellen weiland, verkocht voor f 1440. IV. 3 bund. 17 roed. 54 ellen bouwland en sprink, verkocht voor f3027. V. 1 bund. 04 roed. 40 ellen weiland, verkocht voor f 1700. VI. 1 bund. 24 voed. 10 ellen weiland, VII. 1 bund. 31 roed. 50 ellen wei land, en VIII. 1 bund. 97 roed. 20 ellen weiland, zaïnen ver kocht voor f4300. IX. 39 roed. 90 ellen weiland, verkocht voor f260,25. Woensdag: Een overdekt paviljoenschip, genaamd de Vrouw Neeltje, gemeten op lOel 61 duiin lengte, 3el 46 duim wijdte, 1 el 77 duim holte en geijkt op 64 tonnen, met de daartoe behoorende zeilen, ankers, kettingen, touwwerk, boot en verderen inventaris. Verkocht voor fü 10. Gisteren: I. een huis en erve met tuin en bijbehoorende gebouwen, op den Grooten Abeele, wijk C no. 152,153, 15 4, 455. Verkocht voor f1700.11. Een huis en erve op den Kou- steenschen dijk. wijk Pno.49. Verkocht voor f349. III. Een huis en erve in de Oude Kerkstraat, wijk Bno.79 en S0. Ver kocht voor f 270. Thermoincteistaiid, 26 febr. 's av. IJ u. 32 gr. 27 's morg. 7 u. 29 'sinidd. 1 u. 38 's av. 11 u. 32 gr. 28 's morg. 7 u. 28 's midd. I u. 38 gr. BUITENLAND. Algemeen overzigt. Te Parijs heerscht dezer dagen eene ongewone spanning. Nergens blijkt zulks beter dan uit de pogingen van sommige dagbladen om den toestand des lands als rustig voor te stel len. Le pays, gelijk men weet een half-officiëel orgaan, ver klaart dat de parlementaire stormen in den boezem dessenaats ook daar buiten eene groote sensatie hebben verwekt, maar dat men niet behoeft te vreezen voor eenig gevaar, hetwelk de publieke orde zou kunnen bedreigen. Van onzen kant willen wij aan deze opmerking slechts dit ée'ne toevoegen: overbodig zou het zijn de gemoederen gerust te stellen, wan neer zij niet inderdaad in beweging waren gebragt. De dagbladen, in dienst des goevernements, beijveren zich de heeren de La Rochejaquelein en Se'gur d'Aquesseau, we gens hunne aanvallen tegen het keizerlijk bewind, in staat van beschuldiging te stellen. L'opinion nationale bewijst met behulp van het proces-verbaal van den Club der vrienden des volks," dat beide sprekers, die thans hunne wapenen tegen de deinokratie rigten, in IS 48 onder de banier der repu bliek in de eerste gelederen streden. Het publiek kan hieruit leeren hoe te oordeelen over deze mannen, die met zoo veel vuur op dit oogenblik tegen „de buitensporigheden eener paal noch perk kennende pers" ten velde trekken. Weinige dagen geleden spraken wij van de geestdrift die zich te Parijs heeft lucht gegeven toen Ernest Renan zijne lessen in het Collége de France met eene redevoering opende. Van de verlichte mannen van wetenschap en de studerende jongelingschap uitgegaan, deelde die geestdrift zich aan het publiek mede, en terwijl binnen dc zaal de levendigste toejui chingen enkele teekenen van afkeuring die zich hadden doen hooren, spoedig deden verstommen, werd de krachtige hand der policie gevorderd om manifestatiën van de menigte die zich buiten het gebouw vcwameld had, te voorkomen. Welligt is op ditoogenblik niemand voor de regering van Napoleon III gevaarlijker dan Renan. Hoewel geen politiek persoon, is hij de vertegenwoordiger bij uitnemendheid van de liberale zaak; niet van het bekrompen liberalisme dat slechts in een bepaalden vorm heil zoekt, maar van die rig- ting welke ten grondslag heeft ontwikkeling van den geest, den adel des harten en onbevangenheid van oordeel. Van den invloed dien zulk een man kan uitoefenen, heeft de dynas tie van Napoleon het ergste te duchten, en men behoeft zich dus niet te verwonderen dat de regering beproeft dien invloed zoodra mogelijk te doen ophouden. Een ministerieel besluit van die strekking lezen wij in den Moniteur van gisteren. Het is in deze woorden vervat: „Aangezien de heer Renan, in de rede bij de opening zijner lessen uitgesproken, stellingen verkondigt die kwetsend zijn voor het christelijk geloof en betreurenswaardige onrust in de gemoederen kunnen verwekken, wordt de cursus van den heer Renan tot later order geschorst." Of deze maatregel den gewenschten uitslag zal hebben zul len de eerstvolgende dagen ons welligt leeren. Om onze lezersover de stellingen van den heer Renan zelf- standig te doen oordeelen, geven wij in een volgend nomtner van zijne rede een uitvoerig overzigt. De vikaris van het Dom-kapittel en de geestelijkheid van Messina hebben, volgens een telegram uit Turijn, zich bij eer biedig adres tot den paus gewend, om de noodzakelijkheid aan te toonen van de afscheiding van het geestelijke geza» van het wereldlijke. Zij drukken de hoop uit, dat de paus de wijze voorstellen van den keizer van Frankrijk en den konin» van Italië zal aannemen. De engelsche dagbladen bevestigen de berigten uit de Ver- eenigde Staten, reeds in 't kort per telegraaf overgebragt, betreffende de belangrijke overwinning door de noordelijken op de grenzen van Kentucky en Tennessee behaald. Zij dee- len bijzonderheden mede aangaande de inneming van het fort Henry, waarbij voor 't eerst weder de vlag der unie op het grondgebied van Tennessee is geplaatst. De Inlegering ge schiedde hoofdzakelijk door kanonneerbootendie slechts zeer geringe schade hebben bekomen. Op de beina"tio,in<* van genoemd fort zijn spoedig nieuwe zegepralen gevolgd, en indien de aanval die nu op Florence gerigt wordt een goeden uitslag heeft, dan is het laatste middel van gemeenschap tus schen Memphis en de belangrijke punten van het oosten ten eenen male afgesneden. Alles doet vermoeden dat de noor delijken in Tennessee ontzaggelijke vorderingen zullen ma ken, te meer daar in dien staat groot misnoegen heerscht. Engelami. In den avond van den zelfden dag waarop inden franschen senaat zulke bittere uitvallen tegen Engeland zijn gebezigd, werd in liet engelsche lagerhuis op vrij wat gematigder toon, de wederzijdsche wapening der beide groote mogendheden besproken. De begrooting van uitgaven voor de marine gaf daartoe aanleiding. Een der leden, dc lieer Lindsay, her innerde dat het goevernement ten vorigen jare eene groote som voor het bouwen van gepantserde oorlogsschepen hacl aangevraagd, ten einde in (le nieuwe soort van vaartuigen de fransehe zeemagt op zijde te blijven; dat men toen zóó had gesproken als of in Frankrijk eene geheele vloot van gepant serde schepen aangebouwd of in aanbouw was dat hierdoor groote beduchtheid in het parlement en ook bij het publiek was verwekt, en dat onder dezen indruk de aangevraagde som was bewilligd. Doch, naar de heer Lindsay beweerde, was het gebleken dat die beduchtheid overdreven was, en dat de fransehe zeemagt geenszins met een zoo groot aantal ge pantserde vaartuigen werd vermeerderd, als destijds door het bestuur der britsche marine ondersteld werd hij meende te weten dat Frankrijk slechts vier schepen van die soort had, terwijl er in Engeland even veel gereed en buitendien nog vijf in aanbouw waren. De heer Paget, de sekretaris der admiraliteit, betreurde dat de onderlinge verhouding van Frankrijks en Engelands zee magt weder tot een punt van behandeling in het parlement was gemaakt, terwijl diskussiën over dat onderwerp enkel na- deelige gevolgen voor de goede verstandhouding tusschen de twee landen konden hebben. Hij hield evenwel de juistheid staande van de opgaven betrekkelijk de sterkte der fransehe zeemagt, inzonderheid in gepantserde schepen, welke hij ten vorigen jare aan het parlement had medegedeeld. Waren er nog maar vier gepantserde schepen voor de fransehe vloot in dienst gesteld, de andere waren in's rijks dokken voorhan den, en het fransehe goevernement had nog laatstelijk, toen het de grondslagen der in te dienen staatsbegrooting aanwees, te kennen gegeven de sterkte zijner zeemagt niet te willen verminderen. l&uslaiiri. Weldra zal het een jaar geleden zijn dat bij keizerlijk be sluit de russische lijfeigenen werden vrij verklaard. Men ver wacht bij gelegenheid van de eerste verjaring van datgedenk- waardig feit 19 februarij (3 maart)dat de czaar zijne welwillendheid jegens Polen zal toonen door het in het bezit zijner oude grondwet te herstellen. Bestaat er veel grond voor die hoop? De toekomst zal het spoedig leeren. In ieder geval schijnen de bedoelingen van den czaar jegens het ongelukkige Polen eene gunstige wending te hebben genomen. In een land. waar de gansche staat door een persoon verte genwoordigd wordt, zijn natuurlijk aller oogen op dien ééne gerigt. Men tracht zijne meeningen te raden, zijn stilzwijgen te doen spreken. Op de vleugelen der vier winden wordt het merkwaaydige berigt allervvege verspreid dat de czaar in den laatsten tijd buitenwoon ernstig is en lange uren in diep ge peins in zijn kabinet doorbrengt. Er waarlijk is de toestand van Rusland van dien aard, dat hij aan het veel vermogend hoofd van den staat onrust en bezorgdheid baren kan. Meer en meer verheft de geest van ontevredenheid, de drang naar verandering, in alle deelen des lands, onder alle klassen des volks, dreigend het hoofd. Een nieuwe geest maakt zich vaar dig over dat oude rijk, hetwelk gedurende eeuwen in diepen slaap schijnt verzonken te zijn geweest. Thans ontwaakt het en rijst op, om met moed en zelfvertrouwen een onbekende toekomst te geraoet te ijlen. Alexander Platonoff waagde het onlangs aan de vergadering van den adel van het goeverne ment te Petersburg het volgende voorstel te doen: men vrage aan den czaar eene konstitutie en eene volksvertegenwoordi ging. Zijne stem is niet de eenige, die dergelijke klanken durft doen hooren. Ook de adel van Tver is vergaderd en aldaar spreekt men nog op veel stouter toon. „Ik weet, zeide er een, dat mijne woorden door de telegraaf naar St. Petersburg wor den overgebragt. Des te beter; het goevernement verneme wat wij willen Wij eischen eene konstitutie wij eischen de vrijheid en wij zullen haar erlangen Men kan mij naar Siberië zenden; ik ben er op voorbereid. Daar gelijk elders zal ik roepen „De russen dorsten naar de vrijheid, die men hun ontzegthet is meer dan tijd dat er verandering kome. en deze woorden zijn met een oorverdoovend gejuich begroet. Frankrijk. Het proces-verbaal van de senaatszitting van 25 februarij ligt voor ons. In de vorige zitting had markies de Boissy ge sproken van een jongeren tak der Bourbons, welke tegen den

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2