l\10 26. MIDDELBURGSCHE Zaturdag C O IIII A N T. 1§62. 1 Maart. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. i Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. Da inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UIT GE VEES: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertenties is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen euz. van één tot zes regel» ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Edilié van vrijdag avond 8 ure. KEKEVDMHIXG. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Zeeland maakt bekend dat, volgens beschikking van Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken van den 20 dezer, no. 200. ode afd.bet kanaal van Neuzen, in het belang van de in Nederland en Belgie uit te voeren wer ken, zal worden afgetapt van den 1 tot en met den 15 mei aan staande. Middelburg den 25 februarij 1SG2. De commissaris des konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. l'DULIEKË VËKKOOn\T». Burgemeester en wethouders van Goes zullen op zaturdag den 15 maart 18(32, des namiddagsten een ure, ten raadhuize aldaar, in het openbaar aan den meest biedende voor afbraak trachten te verkoopen De Ganzepoort dezer gemeente, met het daar - nevensstaand Co in mieshuisje en het Pakhuis thans in gebruik bij den heer G. van der Hoek. Op de voorwaarden daarvan, van lieden af, ter lezing lig gende op de secretarie dezer gemeente; kunnende verder benoodigde inlichtingen verkregen worden bij den heer J. Soutendam. opzigter der gemeentewerken. Gedaan te Goes, den 27 februarij 1SG2. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, Secretaris II. C. PILAAR. Kift KXLAADSCIIK Tl.f Middelburg 28 Februarij. Woensdag zijn in de hoofdkiesdistrikten Rotterdam, Deventer en Breda de stembussen geopend van de verkie zingen voorleden van de staten generaal.welke hebben plaats gehad ter vervulling der vakaturen ontstaan door de zamen- stelling van het nieuwe ministerie. Daar wij den uitslag alleen in de tweede editie van ons vorig nomvner in het kort hebben kunnen ïr.ededeelen, laten wij hier eene meer volledige opgave volgen. Te Rotterdam zijn gekozen 1. In plaats van den heer Betz, de heer J. D. Fransen van de Putte met 1115 van de 1750 geldige stemmen. Overigens be kwamen de meeste stemmen de heercn mr. G. Groen van Prinsterer 20(3, mr. L. G. Greeve 238, mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt 42, F. W. C. Blom 2(3 enz. 2. In plaats van den heer mr. Olivier, de heer F. W. C. Blom niet 1088 van de 1742 geldige stemmen. De overige stemmen werden o. a. uitgebragt op nir. J. J. P. baron van Zuylen van Nyevelt '116, mr. E. J. A. graaf van Bijlandt 14-8, Fransen van de Putte 30, Greeve 23 Groen van Prinsterer 14, enz. Te Deventer werd, in plaats vandenheerThorbecke.de heer mr. G. Dmnbar gekozen, met 537 van de 577 ingeleverde geldige, stembiljetten. Te Breda had de verkiezing plaats ter vervanging van den heer Meeussen. Er werden 20(35 stemmen uitgebragt, waar van er zich op den heer N. R. II. Gulje 638, op mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers 426, op mr. D. Mulder 350 en op mr. van Mierlo 348 vereenigden. Er moet derhalve eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Guljé en Pijpers. De uitslag der verkiezingen te Rotterdam en te Deventer is vooral merkwaardig door de ontzaggelijke meerderheid welke de kandidaten der konstitutionele partij hebben ver kregen. Zulke resultaten zijn wel geschikt om het geloof aan het wankelen te brengen van hen die een ministerie Thor- beekenog altijd als anti-nationaal blijven beschouwen. Het koncert gisteren avond door het muziekgezelschap Uit kunstliefde ten voordeele der armen alhier gegeven, werd door een zeer talrijk publiek bezocht. Eenige nommers van het programma werden overliet algemeen tnet groot genoegen aangehoord. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft op den 21 dezer met gesloten deuren behandeld de zaak van Gozewi- nus Kroeze, oud 4S jaren, geboren te Kampen, laatst wonende te Axel, en predikant bij de hervormde gemeente aldaar, beschuldigd van in zijne ambtsbediening onderwijs gevende, en*tevens' in talen en in' de 'teekenkunst, jegensjongelieilen i deel te nemen in eene rnaatschappiftot onderling ga"svurbruik, aan zijne zorg en hoede toevertrouwd, met gewelddadigheid j op gelijken grondslag gevestigd als b. v. die te Londen en aanslagen tegen de eerbaarheid te hebben gepleegd, en hen herhaaldelijk tot onzedelijkheid en ongebondenheid te heb ben opgewekt. Bij het gisteren in het openbaar uitgesproken arrest heeft i liet hof verklaard, dat de gewelddadigheid, welke jegens elk der jongelieden afzonderlijk zou zijn gepleegdregtens niet is bewezen, maar de feiten door de verschillende ge tuigen opgegeven in hunnen ondeelbaren zamenhang moe ten beschouwd worden als een over liet tijdvak van 1858 tot 1861 voortgezet misdrijf, namelijk opwekking en bevor dering van ontucht bij jongelieden, die aan liet toezigt en de zorg van den schuldige waren toevertrouwd. Het bof heeft G. Kroeze veroordeeld tot gevangenisstraf van vier jaren en geldboete van f 150, en hein voorts gedu rende twaalf jaren de uitoefening ontzegd van de regten vermeld in artikel 335 van liet wetboek van strafregt. De thans veroordeelde was reeds door liet provinciaal kerk bestuur van zijn kerkelijk ambt ontzet. Uit Goes schrijft men ons van 27 dezer „Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in plaats van den heer van den Bosch, werden gisteren door 225 kiezers biljetten ingeleverd (de lijst bevat er 367). Van de biljetten was één in blanko, zoo dat er 224 geldige stem men zijn uitgebragt. De volstrekte meerderheid was dus 113. De stemmen waren verdeeld als volgt: mr. J. II. de Laat de Kanter 116. de heeren O. Verhagen 61, C. Pilaar 12, C. C. van den Bosch 11. J. K. van Baaien 7, inr. P. J. A.van Dam 4, J. Kooman Az. 4 s'.euimen, enz. De heer de Laat de Kanter is ai zoo verkozen. „Een der kiezers oordeelde dat de voorzitter van het stem bureau den geheelen inhoud der biljetten niet had voorge lezen en de oudste stemopnemer de biljetten niet had nagezien, en verzocht opneming daarvan in het proces-verbaal." Wij vernemen dat door den minister van binnenlandsche zaken de volgende telegrafisten zijn verplaatst, als: E. F. Vreke. van Brouwershaven naar 's GravenhageJ. W. F. Knijff, van Assen naar Rotterdam H. J. Gupperts, van Bom mel naar Arnhem; II. W. Lieveloo, van Rotterdam naar Brouwershaven; H. J. Doedens, van Arnhem naar Lemmer; D. Albers Wz., van Lemmer naar Zutphen II. C. Boogaard, van Zutphen naar Schiedam L. van Bergen, van Schiedam naar Ilarlingen J. W. Klappert, van Harlingen naar Nijme gen L. N. Scheffers, van Nijmegen naar 's I-Iertogenbosch; J. Hulst, van 's Hertogenbosch naar Bommel J. D. Hoek water, van Zwolle naar AssenP. L. Mounier, van Graven hage naar Zwolle. De kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogen bosch heeft de tweede kamer der staten generaal bij adres ver zocht, hare goedkeuring niet te geven aan liet met België ge sloten traktaat tot regeling der wateraftappingen van de Maas, van hetwelk eenige artikelen aan hare bekrachtiging zijn onderworpen, en bij de behandeling van het daarop betrek kelijk wetsontwerp de aandacht der regering op de beschou wingen, in het adres vervat, te vestigen, ten einde daarop, bij het eventueel maken eener nieuwe overeenkomst, welwillend het noodige regard te slaan. Dingsdag avond heeft er bij IJ. M. de koningin-moeder eene soiree musicale plaats gehad, die door HJI. MM. den koning en de koningin. HII. KK. IIII. den prins van Oranje, prins Hendrik, Z. D. II. den hertog van Saxen-Weimar, zijne dochter prinses Anna, benevens vele genood igden werd bijge woond. Oji deze soiree hebben zich doen hooren de heeren Servais, violoncellist; Lotto, violist, en ook de haagsche pianisten van der Does en A. Faubel. II. M. heeft zich met al de artisten op het aller minzaamst onderhouden. Deze soire'e was eene der luisterrijksten welke gedurende dezen winter door H. M. werd gegeven. Eergisteren is door de 147 inschrijvers tot instandhouding van een hollandseh tooneel- en hoogduitsch operagezelschap te Rotterdam eene vergadering gehouden. Daarin is, over eenkomstig het onlangs door ons medegedeeld plan, eene kommissie van 30 leden benoemd, die met de leiding der aan gelegenheden voor het jaar 1862/63 belast is, onder magtiging om uit haar midden een uitvoerend bewind te verkiezen. De lieeren A. C. F. Nering Bögel en A. L. P. D. Nerin; Bögel, te Amsterdam, hebben bij de ingezetenen dier sta> eene cirkulaire rondgezonden, waarin zij hen uitnoodigen Hamburg. Als grondslag der bedoelde maatschappij worden aangenomen 10,000 lichten voor werkelijk verbruik, waar voor jaarlijks eene hoeveelheid van 100 millioen kubiek voeten gas vereiseht wordt, die tegen een prijs van f I.S9 per 1000 kubiek voeten gas kunnen verkregen worden en tot een maximum van f2,60 per 1000 kubiek voeten aan de deelheb bers geleverd, een extra dividend van cirka 21-,000 afwerpen. Voor de te Zwolle in de maand junij dezes jaars te houden tentoonstelling van meubelen en houtsoorten, zijn reeds ver scheidene aanvragen gedaan, om de noo lige ruimte te erlan gen voor de in te zenden voorwerpen. Door Z. M. is vrijdom van briefport verleend voor de korrespondentie tusschen de hoofdkommissie en de talrijke reeds zamengestelde sub kommissiën. SEeEioemSingeini en besluiten. marine. Bevorderd tot officieren van gezondheid der 2e klasse bij de nederlandschezeemagt, de officieren van gezond heid der 3e klasse W. Littel, jhr. M. C. F. J. de Rotte, en W. Pannevis, met bepaling dat zij zullen rang nemen, de beide eersten in de gestelde volgorde tusschen de officieren van gezondheid der 2e klasse G. A. M. van Ewijk en L. P. Vlaanderen en de derde onder laatstgenoemden officier van gezondheid; en benoemd tot officier van gezondheid der 3e klasse bij de nederlandsche zeemagt, de heer II. de Brieder, doctor in de genees- en verloskunde te Leiden. gemeente-sekretarie. Bekrachtigd de benoeming tot sekreiaris der gemeente Bruinisse van den heer J. B. Neder- veen, burgemeester aldaar. Marine en leger. Gisteren arriveerde te Vlissingen Zr. Ms. raderstoom schip Cycloop, kouimandant luitenant ter zee le klasse G. Lambert. Het stoomschip is dadelijk in de dokhaven ge- loopen en bestemd om de gehuwde werklieden der marine werf, die naar Willemsoord zijn overgeplaatst, met hunne huisgezinnen derwaarts over te brengen. Elofonsëa. De gisteren hier aangekomen landmail uitOost-Indiü bevat berigten van Batavia loopende tot 14januarij. Het nieuws van Java is weinig beteekenend, en het belangrijkste wat uit Oost-Indië tot ons wordt gebragt, bepaalt zich tot den stand van zaken op Borneo. Van Band.jermasing wordt gemeld dat op den 12 december ter hoofdplaatsin onderwerpingkwamen vijf opstandelings-hoofden uit de Kahajan met zes en zestig volgelingen. De waarnemende kontroleur te Magasari F. Vuyk, is in den nacht van den 1(3 op den 17 december met drie inlandsclie soldaten van zijn eskorte verraderlijk ver moord. De stoomer Boni is onmiddellijk met een detache ment onder den 2en luitenant C.oes naar die plaats vertrok ken. Dit detachement trof echter een zeer ongelukkiglot. Bij het passeren eener kreek met digt riet begroeid werd het over rompeld, en de kouimandant benevens veertien zijner man schappen sneuvelden. Vier werden gewond en twee bleven over, om de berigtgevers dezer treurmare te zijn. De versterkingen van den vijand in de Benoea La was zijn door onze troepen genomen de opstandelingen hebben bij die gelegenheid zware verliezen geleden, terwijl onze troepen twee door den vijand en drie door randjoesgewonden bekwa men. De kapiteins van der Heijden en RÖdlich hebben de vijandelijke sterkte te Kria Wadj'a Bepantoe na J uurstrijdens veroverd. De eerste luitenant Voogt bekwam daarbij een schot in den mond, doch de wonde is niet gevaarlijk. Demang Lehman is te Martapoera terug gekeerd, brieven medebrengende van Hidayat en namens dat opstandelings- hoofd thans onderhandelingen voerende met ons bestuur, be treffende zijne onderwerping. Met gespannen verwachting ziet men het resultaat te geinoet. Het groote vertrouwen door het bestuur te Bandjennasing aan Demang Lehman geschon ken. is en blijft een gewaagde onderneming volgens het ge voelen van velen uit Indië: gelukt die poging dan zal dat bestuur alle lof en eere ontvangen, maar mislukt zij, maakt de trouwelooze bandjerees* misbruik van ons vertrouwen, dan kunnen de gevolgen schromelijk zijn De nieuwe goeverneur van Celebes w-o\-fl't<ÏÏobrvlreVBatavi- .aasch'iiandelsblad een groot voorstanden geSiöemtï van vrije beweging; en men verwacht van zijn bestnuryeel.goéds voor ontwikkeling van landbouw en handel in zijn' goeverne- «r'.tpept. Minder gunstig moeten die verwachtingen zijn aan- 'gaaffde- den resident van Banda, daar het schijnt dat hij den \Ttfeül)irtdeI belemmert. lnThet pè&oneel der indische journalistiek is weder eene

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1