MIDDELBURGSCHE Donderdag 27 Februarij. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboort doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Dp betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingén geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg; 2ü Februarij. Te Parijs worden sedert eenigen tijd in het Cirque Napo leon volkskoncerlen gegeven. liet doel dat men daarmede beoogt is den smaak der lagere klasse te veredelen en op die wijze het gemoed meer vatbaar te maken voor goede indruk ken. Tegen een entree van 75 centimes kan men de meester stukken der klassieke muziek door een buitengewoorf sterk bezet orkest op voortreffelijke wijze hooren uitvoeren. Het is dus geen wonder dat. zoo als we in een der parijssche dag bladen lezen,eiken zondag avond vier u vijfduizend personen naar liet koncertgebouw stroomen en elkaar den toegang betwisten. Aanvankelijk ziet men van de onderneming dit gunstige gevolg dat velen, die anders hunnen tijd in de schouwburgen van geringen rang doorbragten, waar meeren- deels slechts onedele hartstogten worden opgewekt, aan liet hooren van goede muziek verre de voorkeur geven. Wat men Irier bij de parijssche volksklasse opmerkt, zou zich zeker in andere landen in geene mindere mate vertootien waar men liet betere te genieten geeft, wordt liet slechte versmaad. Meermalen hoort men de klagt dat ons volk weinig schoon heidsgevoel bezit, maar we stellen hier tegenover de vraag wat wordt er tot bevordering van goeden smaak ten onzent verrigt? Zijn niet koncerten, tentoonstellingen van kunst- voortbrengselen, enz., door de hooge prijzen bijna altijd voor de menigte ontoegankelijk? Ondernemingen op zoo groote schaal als de parijssche volkskoncerten kunnen zeker slechtsop zeer weinige plaatsen beproefd worden. Niet overal heeft men museums om, even als de National Gallery, gratis voor het publiek open te stel len. Maar we geven liet in overweging of niet bijna allervvege meer tot veredeling van den smaak der volksklasse zou kuu- nen worden gedaan dan thans het geval is. In vele gemeenten worden jaarlijks gelden beschikbaar gesteld tot het geven van zoogenaamde volksfeesten, en men ziet die gelden soms aanwenden op eene wijze die eer geschikt is bet volk te verla gen dan te verheffen. Men geeft veelal feesten waarbij nie mand feest viert, en waarbij menigeen die anders geen dronk aard is, zich door het gebruik van sterken drank tracht scha deloos te stellen voor liet gemis aan feestvreugde, die hem als Jiet ware is voorgespiegeld. In vorige eeuwen mogten sommige vorsten liet in hun belang gerekend hebben liet volk op een lagen trap van ontwikkeling te houden, in onzen tijd, in onze maatschappij, gevoelt ieder te zeer den pligt van ware men- schenliefde om niet overtuigd te zijn, dat men een ander doel te bereiken heeft. Binnen weinige weken zal men ook in Middelburg gele genheid hebben te toonen dat men den goeden weg volgen wil. We vonden het dus niet ongepast dit onderwerp in lier- inneriug te brengen. Wij vernemen dat de heer mr. M.P.II. Strens is aangezocht om zich met de portefeulje van buitenlandsche zaken te belas ten doch daarvoor heeft bedankt. Heden zijn de stembussen geopend in de hoofdkiesdistrik- ten Rotterdam, Deventer en Breda voor de verkiezingen van leden voor de tweede kamer der staten generaal, ter vervul ling der vukaturen ontstaan door de benoeming van het tegen woordig ministerie. Te Rotterdam zijn gekozen de heeren J. D. Fransen van de Putte met 1115 en F. W. C. Blom met 10SS stemmen. Op mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt waren HG stemmen uitgebragt. Te Deventer is gekozen de lieer mr. G. Dumbar, burge meester aldaar, met 537 van de 569 stemmen. De uitslag der stemming in het hoofdkiesdistrikt Breda heeft tot geene beslissing geleid. Er moet eene herstemming plaats hebben tusscben de heeren Guljéen Ilollingerus Pij pers. Uit Goes schrijft men ons 25 dezer ,,ln de vorige week werd voor de arrondissementsregtbank alhier behandeld de zaak van zekeren Smalle, beschuldigd van diefstal van tarwe. Verschillende getuigen werden in deze zaak gehoord, maar tevens werd een nader getuigenverhoor van nog andere personen door de regtbank bevolen. Dit ver hoor had ter teregtzitting van gisteren plaats. „Daaruit bleek dat de tarwe door den beklaagde niet. ont vreemd was; zelfs verklaarde een der getuigen te hebben ge zien dat dc klaagster, die mede onder eede gehoord was, den zak met tarwe in de kist van den beklaagde gelegd had. „De rcglbank heeft daarop de dadelijke gevangenneming der vrouw bevolen, als beschuldigd van valsche getuigenis ten nadeele van een beklaagde." De kommissie, door z. exc. den minister van financiën benoemd, om over 1SG2 de ei.aiftens af te nemen van de post ambtenaren en van de adspiranten daartoe, bestaat uit de heeren mr. J. Pols, hoofd-direkteur (voorzitter), mr. B. van Hasselt, inspekteur te Utrecht, J. P. Hofstede, buitengewoon inspekteur bij het hoofdbestuur (sekretaris). S. Gille He ringa, direkteur te Schiedam, en C. W. baron Sweertsde Lan- das Wijborgh, direkteur van het exp.-kantoor Rijnspoorweg. Maandag is aan de hoogeschool te Utrecht bevorderd tot floetor in de beide regten de heer W. A. van Hoekgeboren te Rotterdam, na verdediging van theses. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon de heer Louis Hartog, van Antwerpen, tot erkenning zijner der nederlandsche kunst bewezen diensten zoo te Amsterdam als te Parijs; en de heer Urban, direkteur van de hollandsch-belgisclie spoorwegmaatschappij. eeger. Benoemd bij liet wapen der artillerie bij den staf tot luit.-kol. en direkteur der artillerie-stapel- en kon- struktie-magazijnen. de maj. C. L. von Pfaffenrath von Sou- nenfels, van dien staf.onder-direkteur bij gemelde magazijnen; tot onder-direkteur van de artillerie-stapel- en konstruktie- magazijnen, de maj. H. T. van Lidtb de Jeude, van het 3e reg. vest.-art.bij het le reg. vest.-art.tot kapit. van de 3e kl. (naar ouderdom van rang), de le luit. L. E. F. Bolomey, van het 2e reg. van het wapen bij liet 3e reg. vest.-art.tot maj., de kapit. der le kl. C. W. F. van Lynden, van het reg. veld-artillerie. Bij het wapen der infanteriebij liet le reg., tot maj., de kapit. der le kl. A. Ophorst van Duyn, adjud. bij het korps; tot kapit. van de 3e kl. (naar oudenjom van rang) de le. luit-- adjud. II. M. Verkouteren, van het 3e reg. van het wapen bij liet 7e reg., tot luit.-kol., de maj. L. G. Worbert, van bet le reg. van het wapen. In rang overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers, de luit.-kol. W. J. P. Ravens, van het 7e reg. infanterie. mix ist e rice e departementex. Als hoofdambtenaar Ier beschikking gesteld van het departement van koloniën jhr. mr. W. Six. eervol ontslagen en op wachtgeld gestelde sekretaris der ontbonden rijks-kommissie voor statistiek. Herk- en sciioolnieuws. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem is beroepen de beer P. C. Hoog, te Bolsward. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvangen officiëel berigt, is Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. F. Siedenburg, met welken bodem de vice-admiraal G. Vogelpoot, afgetreden kominandant en inspekteur der zeemagt in Oost-Indië, de terugreis naar Nederland heeft aangenomen, den 21 januarij jl. aan de Tafelbaai (Kaap de Goede IIoop) binnengekomen. Aan boord was alles wel. Gemeenteraad van Vlissingén. Zitting van 25 februarij. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren Smith en van der Os. De notulen der vorige zitting worden gelezen en na eenige wijziging in de redaktie goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeliug des voorzitters a. dat schriftelijk berigt van verhindering is inge komen van den heer van der Os, wegens het overlijden van zijn zoon b. dat de benoeming van den kontroleur der direkte belas tingen. den heer J. W. Spies, naar Rotterdam is ingetrokken, en die heer aan het dagelijksch bestuur heeft kennis gegeven dat bij die betrekking te Vlissingén blijft waarnemen. De voorzitter berigt dat aan de orde is de beslissing op het verzoek van den heer F. Wibaut tot verkrijging van den noo- digen gemeentegrond in erfpacht, ingekomen in de vorige zitting, doch dat inmiddels door adressant eene tweede mis sive is ingediend. In deze missive, welke wordt voorgelezen, verklaart de heer Wibaut dat hij zich bij zijn vorig schrijven niet duidelijk ge noeg heeft uitgedrukt,want dat hij niet alleen eene vergrooting van het door hem aangekochte huis maar voornamelijk eene uitbreiding van zijne bergplaats voor steenkolen op het oog heeft, hetgeen hij vertrouwt dat eene rede te meer zal zijn om zijn verzoek met eengunstigen uitslag bekroond te zien. De heer van Uije Pieterse merkt op dat de raad, volgens een in de vorige zitting genomen besluit, een advies van bur gemeester en wethouders inwacht omtrent een andere ge schikte bergplaats voor de wagens van de Sint-Jans; waarop de voorzitter antwoordt dat er nergens een terrein gevonden is, doch dat hij liet noodzakelijke daarvan ook niet inziet, daar de Sint-Jans geheel op zich zeiven staan. Volgens zijne meening zou het gevraagde terrein in het belang van handel en nijverheid gevoegelijk kunnen worden afgestaan. Daarop hebben eenige beschouwingen plaats, in verband met de overgelegde teekening, overdegrootte van hetterrein, het min of meer sierlijke van den optrek eens rnuurs, de be lemmering van passage voor wagens enz. De heer Riiyseh acht vervolgens het afstaan van gronden in het algemeen bedenkelijk, terwijl de heer Hector in het belang der gemeente aan de Sint-Jans gelegenheid tot kon- kurrentie zou willen geven, door hen bekend te maken met de som welke door den heer Wibaut als erfpacht zal moeten worden betaald, en wanneer zij alsdan meerder wilden geven, hun het terrein in gebruik te laten. De voorzitter zegt dal dit laatste in geenen deele de bedoe ling van den raad kan zijn, daar de Siut-Jans geheel van de gemeente zijn afgescheiden en zij in der tijd het bestuur zeer onvoegzaam hebben behandeld. De heer van Uije Pieterse komt terug tot zijne meening in de vorige vergadering geuit. Even als toen is hij voor in williging van het verzoek des heeren Wibaut gezind, mits er een ander terrein voor het plaatsen der wagens van de Sint-Jans worde aangewezen, daar hij het met de billijkheid strijdende acht om hen die plaats te ontnemen en aan een ander weg te geven. Dit gevoelen wordt door den heerWels gedeeld en dooi den heer Uyttenhooven bestreden. Volgens hem is het hier eene zaak die handel en nijverheid beireft. Door ijver wil de heer Wibaut den handel en de nijverheid in de stad uit breiden en die poging verdient medewerking. De slepers daarentegen hebben geweigerd zich te onderwerpen aan de reglementen, waarbij de tarieven waren geregeld en hun ver- pligtingen werden opgelegd weljce èn in het belang van den handel èn in dat van hun bedrijf waren, liet zich onttrekken aan die. verpligtingen heeft ten gevolge gehad dat men hen, hoewel met leedwezen, als stedelijke arbeiders moest loslaten en dat zij op zich zeiven konden werken gelijk zij wilden. Spreker acht zulks een bewijs dat men te doen heeft metinen- I schen die alleen handelen naar gelang de omstandigheden in bun voor-of nadeel zijn. Het doorben in bezit nemen van bedoeld terrein is eene eigendunkelijke daad, en oogluikend door bet bestuur toegelaten tot zoo languien bet tot andere doeleinden zou kunnen benuttigen. Men kan dus. naar hij meent, een wettig verzoek van den heer Wibautniet afwijzen. Daarenboven zal binnen betrekkelijk korten tijd de tegen woordige bestemming van het terrein van zelve vervallen, daar de wagens zeer verminderen en zij weldra zullen ophou den te zijn. terwijl de Sint-Jans niet bij magte zijn nieuwe te koopen. De inwilliging van het verzoek van adressant, zegt de heer Uyttenhooven tenslotte, levert voor de stad inkom sten op; de omtrek voor lossen en laden blijft voldoende, zoo dat het mij voorkomt dat aan die inwilliging geene bezwaren verbonden zijn en om tien heer Hector te beantwoorden men hen die niet vragen ook niet behoeft te gemoet te komen. De heer van Uije Pieterse brengt in herinnering een besluit van vroegere jaren ten opzigte van de bergplaats van ankers voor scheepsmakelaars genomen. Aanvankelijk werd daar voor niet, doch volgens dat besluit moestdaarvoor wel betaald worden. Dit kon, naar hij meent, nu ook gedaan worden, door te bepalen dat de Sint-Jans jaarlijks voor het plaatsen hunner wagens een zekere som zouden moeten betalen. En wanneer zij dit mogten weigeren,dan zou het, volgens spreker, niet onbillijk zijn het verzoek van den heer Wibaut toe te staan, hetgeen hij ook gaarne zou willen. Overigens wijst hij nog op den aard der opvoeding welke de meeste Sint-Jans hebben genoten als hoofdoorzaak voor hunne onwellevende handelwijze jegens het gemeentebestuur. Daarop doet de voorzitter opmerken dat het uitgangpunt van den beer van Uije Pieterse niet het zijne is, en dat bet- niet in zijne bedoeling ligt om den grond zoo voordeelig mogelijk te verhuren. In antwoord op eene opmerking van den heer Ruijsch, dat dc vergunning ten opzigte van de ankers der scheepsmake laars slechts tijdelijk was. doch dat het hier een „afstand van grond" geldt, zegt de heer van Uije Pieterse dat hij ook slechts bedoelt de Sint-Jans zóó lang in hét bezit van het terrein te laten, als dit door de gemeente kan worden gemist. De heer Ruijsch merkt aan dat al wat men voor de Sint- Jans doet in dorren grond valt, en dat alle pogingen voor hun belang met ondank beloond worden. Ten opzigte van het aangevoerde omtrent de plaats der ankers van scheepsmakelaars herinnert de heer Uyttenhoo ven. dat ile genoemde bepaling niet van den raad is uitgegaan maar berust op een verzoek der makelaars zeiven, op welk verzoek toestemming is verleend. Van de Sint-Jans is geen verzoek ingekomen, hetgeen niet kan toegeschreven worden aan onbekendheid met de aanvrage van den heer Wibaut.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1