MIDDELBURGSCHE COIJ r 22. Donderdag 20 February. Deze couraut verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post 3,10. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendtnakingen enz. van één tot zes regels/1,50, voor ellcen regel daarboven 22 centniet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon 'groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 19 February. De vijf en veertigste verjaardag van Z. M. den koning werd hier op de gewone wijze gevierd door het wapperen der vlaggen van openbare gebouwen en van de woningen van vele ingeze tenen, door het spelen van liet carillon enz. Ten twaalf ure werd op de Groote markt door liet garnizoen parade gehou den. De schutterij was mede onder de wapens gekomen, en bij die gelegenheid had de installatie plaats van jhr. rnr. A. 11. P. van Kinschot, onlangs hij koninklijk besluit benoemd tot '2den luitenant. Heden a\ond geeft de kommissaris des konings in deze provincie aan een groot aantal genoodigdeu een thé-dansant. Uit Vlissingen berigt men ons dat aldaar door de bezetting groote parade is gehouden en dat heden avond groot militair assautin den Prinsentuin wordt gegeven. De heeren J. J. van Toorenenbergen. F. W. Merens, C. V. Riemens, J. van der Beke Callenfels en J. M. Vermeys, te Ylissingen, hebben aan een aantal ingezetenen aldaar cirku- laires gezonden, waarin zij voor de oprigting en in stand hou ding eener school tot bevordering van christelijk lager onder wijs „behalve de gebeden hunner geloofsgenooten, ook stof felijke hul])" verzoeken. Wat onder de benaming van „christelijk lager onderwijs" hier moet worden verstaan, is niet twijfelachtig. In geenen deele keuren wij de pogingen van genoemde hee ren om deze reden af.dat zij in eene rrgting, welke geenszins de onze is,willen werkzaam zijn Ier bevordering van degeestelijke belangen der jeugd. Te zeer zijn wij voorstanders van vrijheid, dan dat wij niet gaarne ieder zouden zien arbeiden aan het geen volgens zijne overtuiging goed is, mits men slechts edele middelen aanwende. Het treft ons echter en het moet zeker ook teVlissingen een slechten indruk maken dat hier weder, zoo als meermalen gebeurt, het streven van andersdenkenden in een verkeerd daglicht wordt geplaatst. Wij geven het ieder in overweging of genoemde heeren wel doen. wanneer zij het onderwijs, dat thans „krachtens de wet, op de scholen moet worden gegeven, voor het geestelijk belang der kinderen niet alleen ongeschikt maar zelfs doodend" noemen De Staatscourant van gisteren bevat een regeringstelegram, gedngteekend Buitenzorg 14 januarijluidende: „Moord van een ambtenaar. Een officier en veertien man gesneuveld te Margasari (Bandjermasing). Bevredigende beriglen om trent Hi day at. Eene depêche van de Bataviasche liandelsvereeniging, on der dagteekening van 14 januarij, luidt„Op Java heerscht rust. De stand van zaken op Bandjermasing is nog altijd de zelfde. Een kolonel is gesneuveld." Naar men verneemt zal de kommissie van enquête be treffende den toestand onzer marine den 27 dezer haar eerste bijeenkomst houden, ter'regeling van den loop van het onderzoek. In de raadsvergadering der gemeente Deventer, op den 10 februarij jl., is behandeld het vroeger door den heer Anker smit ter tafel gebragt ontwerp-adres aan Z. M. omtrent liet herscheppen van liet athenaeum in eene hoogere industrie school. Na eenige wijzigingen is dat adres aangenomen. Aan de akademie van wetenschappen te Parijs is in hare zitting van 0 december jl. door den heerLemaire mededeeling gedaan van een voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte, hetwelk door hem als onfeilbaar wordt voorgesteld. Dat mid del is de steenkool teer. Het wordt op de volgende wijze ge bezigd. Opdat het kiemen en de wasdom niet door onmiddel lijke aanraking van den knol met de teer benadeeld worde, vermengt men een hoop bijna stofdrooge aarde zeer naauw- keurig met twee per cent koolteer. Dit poeder wordt op het land, waar aardappelen gepoot worden, ter hoogte van omstreeks duim uitgeslrooid. en vervolgens goed onderge- ploegd en geëgd. Op die wijze deelt de zeer geringe hoeveel heid koolteer zich tot op eene diepte van ongeveer S duim aan den grond mede, waarin vervolgens de aardappelen op de gewone wijze gepoot worden. De heer Lemaire heeft gedurende twee jaren de proef van dit middel genomen, en bevonden dat op de aldus bereide akkers geen enkele zieke aardappel voorkwam, terwijl op vlak daarneven gelegen akkers, waarop geen koolteer gebragt was, gemiddeld de helft der aardappelen door de ziekte aangetast waren. Men meldt uit Groningen liet volgende„Werd voor eenige jaren het laiul verkocht voor f 1UÜ0 het bunder, dan achtte men dit toen een enorm hooge grijste zijn. Dat nu ongeveer f2000 het bunder een gewone pSj - voor goed land is, is reeds meermalen in de courant gezien, en wij kunnen daar weder bijvoegen, dat bij de verkooping van het gemeentehuis te Welie zijn geveild en verkocht 2 bunders 7S roeden en 80 ellen land, in drie stukken, waarvan ongeveer de helft groen en het overige oud bouwland was, bezwaard met te zamen f50 vaste huur, voor de som van f5985. Rekent men hier alle onkosten bij, waaronder nog eenige buitengewone, dan zal dit wel inede het duurste zijn,dat verkocht is." Uit liet thans in liet licht gegeven werkje: Koninklijke nederlandsehe marine op den 1 januarij 1862, ontleenen wij de volgende bijzonderheden. De staat der nederlandsehe marine was op dat tijdstip5 fregatten met stoomvermogen, 2 korvetten met stoomvermo- gen, 38 schroefstoomschepen, 12 raderstoomschepen, 1 rader- stoomschip 3e klasse, 5 drijvende batterijen, 2 linieschepen der 2e klasse, 3 fregatten der le klasse en 4der 2e klasse, 1 geraseerd fregat, 4 korvetten der le klasse en 2 der 2e klasse, 5 brikken, 3 schoonerbrikken, 3 schooners, 1 transportschip, 13 verdedigingsvaartuigen, 33 kanonneerbooten, groot mo del (nieuw, oud en mortier), 2 kanonneerbooten, klein model en 1 korvet le klasse, tot verschillende diensten ge bezigd. Er waren in dienst: voor binnenlandsehe dienst 17, op reis naar de oostkust van Zuid-Amerika 1, op reis naar Oost-Indie 3, zeemagt in Oost-lndie 29, zeemagt in West-lndië, sta tion Curasao, 4 en station Suriname '2. (De bemanning van de in dienst zijnde bodems bedraagt 0137 koppen.) De sterkte aan wal bedroeg op J januarij 1862, 37 officie- ren. 1165 onder-officieren en manschappente zamen 1202. Sterkte aan boord 9 officieren, 923 onderofficieren, enz.te I zamen 932. Gezamenlijke sterkte40 officieren, 2088 onder officieren, enz.; te zamen 2134. Bij Zr. Ms. besluit van 12 november 1860, no.'21, is de sterkte bepaald op: 50 officie ren, 2104 onderofficieren, enz., te zamen 2154. Zoo dat ont breken 4 officieren, 16 onderofficieren, enz.; te zamen 20. Opperbevelhebber der zee-enlandmagt is Z. M. de koning; vice-admiraal, Z. K. II. de prins van Oranje; admiraal van de vloot, Z. K. II. prins Frcderik der Nederlanden, en luitenant- admiraal opperbevelhebber der vloot, Z. K.H. prins Hendrik der Nederlanden. Voorts telde men op 1 januarij jl.1 vice- admiraal, 5 schouten bij nacht, 20 kapiteins ter zee, 40 kapi tein-luitenants ter zee, 115 luitenants ter zee der le klasse, 177 idem der 2e klasse en 84 adelborsten der le klasse. Het korps mariniers bestaat uit 1 kommandant, 1 luite nant-kolonel, 1 majoor, 4 kapiteins der le klasse, 9 kapiteins der 2e klasse, 15 le luitenants, Ji 2e luitenants, 1 luitenant- kolonel militaire intendant, 1 kapitein-kwartiermeester, 1 le luitenant, administrateur van kleeding en 1 2de luitenant- kwartiermeester. De geneeskundige dienst der zceinagt bestaat uit 1 inspek- teur, 1 dirigerend officier van gezondheid der le klasse, 19 dirigerende officieren van gezondheid der 2de klasse, 14 offi cieren van gezondheid der Je klasse, 40 officieren der 2e klasse, 33 officieren der. 3e klasse en 1 apotheker der zeemagt. Voorts is de administratie bij de zeemagt zamengesteld uit 3 inspekteurs van administratie, 14 officieren der le klasse, 35 officieren der 2e klasse, '23 officieren der 3e klasse, 14 adjunlet-administrateurs en 34 klerken. iSeiioeisiistgcia csi besluiten. eereteekenrn. Vergunning verleend aan den lieer W. A. Wierckx, vroeger gezagvoerder ter koopvaardij, thans koopman te Zierikzee, tot liet dragen der hem in 184S dooi den koning der belgen verleende medalje der 2e klasse, voor het redden van den matroos C. Kok van liet belgische schip Adèle. leger. O]) verzoek pensioen verleend aan den kapitein A. van Tuinen, plaatselijk adjudant der le klasse te Amster dam, ten bedrage van f900 's jaars; en aan den kolonel B. J. Wagner, kommandant van het 3e regement infanterie, ten bedrage van f 1800 's jaars, met toekenning van den rang van generaal-majoor. Benoemd bij den plaatselijken staf tot kapitein plaatselijken adjudaut der le klasse II. P. van Walt, plaatselijk adjudant der 2e klasse, te Helder; en tot 2en luitenant plaatselijken ad judant der 2e klasse te Willemstad, de sergeant van het 5e regement infanterie F. A. Crussier; en tot kommandant van het 3e regement infanterie, de luitenant-kolonel J. C. W. Beekman, van het regement grenadiers en jagers. j MINISTEIIICLE DEPARTEMENTEN. Uit's lands dienst Oilt- slagen de adjunkt-kommies bij het departement van koloniën I jhr. tnr. J. C. F. baron van Ileerdt. j akademie van beeldende kunsten. Op verzoek eer. vol ontslag verleend aan den heer rnr. J, van Lennep, als lid en voorzitter van den raad van bestuur der Koninklijke aka demie van beeldende kunsten te Amsterdam, onder dankbe tuiging voor de door hein als zoodanig bewezen diensten. Kerk- cüï s»ch«oBiii£Citws. De heer G. M. Hogerzeilpredikant te 's Heer-Abts- en Sinoutskerke, heeft het beroep naar de hervormde gemeente te Ilantum en Hantumhuizen(klassisDokkutn)aangenomen. Marine esi leger. v Met 21 februarij wordt o]> het wachtschip te Vlissingen geplaatst de luitenant ter zee 2e klasse J. M. II. Bervoets'en waarschijnlijk zal met 1 maart de waarnemende onder-eki- pagemeester aan 's rijks werf aldaar, de luitenant ter zee le klasse II. Schokker, worden vervangen door den luitenant ter zee le klasse A. N. L. Koops. Gemengde berlgteii. De bekende vlaamsche letterkundige Aug. Snieders houdt in verschillende steden der provincie Zuid-Holland voordrag ten. Tijdens zijn verblijf in de residentie moet hij bij de koningin in een bijzonder gehoor zijn toegelalen. Volgens den Groningschen studenten almanak voor 1862 zijn aan de hoogeschool aldaar 205 studenten. Den rijksveldwachters zal worden uitgereikt eene zwart lederen tasch voor het be waren van hun zakboekje, geregtelijke stukken, exploiten enz., en een ransel.In het vereenigd engelscli koningrijk waar in 1821 slechts '267 dagbladen werden uitgegeven, wor- den tegenwoordig 1165 nieuwsbladen gedrukt, waarvan 71 j dagelijks verschijnen. Engeland heeft er 845, Wallis 33, Schotland 139, Ierland 13-J en deeilanden 14. Dezer dagen heeft in de nabijheid van St. Germain een voorval a la Du- j mollard plaats gehad, doch onder andere omstandigheden. Een meisje, in het bezit van 4000 franks, moest zich door een j bosch begeven, teneinde haren bruidegom te ontmoeten. Vei ligheidshalve stelde zij zich onder de bescherming van twee gendarmes die den zelfden weggingen. In liet bosch werd zij echter door die beschermers vermoord en beroofd, en toen deze later den bruidegom van hun slagtoffer tegenkwamen, namen zij dien jongman in hechtenis en beschuldigden hem van den plaats gehad hebbenden moord. Een wildstrooper had echter de handeling der gendarmes gezien, liet zich door hen betrappen en voor den regter brengen, en deed daar ver slag van het gebeurde. In de vorige week had er weder eene ramp plaats in de loodmijnen van B.-yn Gwrog. in de nabijheid van Halkyn Ilofnell. Plotseling had er door eene 1 onbekende oorzaak een zoo geweldige aanvoer van water in j de mijn plaats, dat van de 17 werklieden die in de lagere gangen arbeidden, 16 verdronken. Het rendement der j opiumpacht op Java en Madura heeft voor 1862 f 1,273.SIS j minder bedragen dan voor 1861. l)e pachtschat over 1:862 bragt f9,029,772 op. De bediende der bank te Dusseldorf, die 150,000 thalersaan bankpapier ontvreemd had en daar mede gevlugt was, is te Parijs gearresteerd. Hij was nog in het bezit van 80,000 thalers. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 16 dezer: D. van Mer- kom, jm. 34 j. met C. M. Reijers, jd. 33 j. M. S. Polak, jm. 31 j. met G. A. Vroon e, jd. 22 j. P.J. Fey, jm. 28 j. met B.' A. Evenaers, jd. '29 j. Vlissingen, van S tot 15 februarij. Gehuwd: I. 11. Vergracht, jm. 26 j. met II. Lang.jd. 21 j. J. Jansen, weduwn. van M. C. van Petegein, 54j. met M. A. M. Brand, jd. 33 j. BevallenM. j. Kloeg. gel), van Akkeren, z. R. A. J. Put, géb. Pichal, z. M. B. Maqnelin, geb. Pichal. <1. M.J.ten j Hacken, geb. Misdom, d. 1. C. Koppejan. geb. Harthoorn, z. S. Janssens, geb. de Koning, z. G. A. Èoogaard, geb. Been houwer, z. T. O. Tone, geb. Éveraerl. z. I. Caljc. geb. Looise, z. E. van Lissa. geb. van Lier, d. C. Baris, geb. van Giesen, z. I. E. 1. Corveleyu. geb. de Vooglit, z. C. Simons, geb. Dek ker, z. M. C. van Huizen, geb. I-Iuybrechtse, z. Korlen- bout, geb. Koster, z. levenloos. W. M. Wibaut, geb. Slaat, d. Overleden: P. C. Cornelisse, wed. van L. Nieuwonder, 66 j. S. C. Limburg, wed. van J. Welsing, 04 j. D. J.M.Stein, d. 5 m. P. J. Joorissen, man van A. P.Zwalp,40j. Th. Kroon, jm. 47 j. P- J. Leenhouts. vrouw van J. Kekelaar, 55j. I. Kos ter, vrouw van S. Kortenbout, 40 j. Zierikzee, van 8 tot 15 februarij. Bevallen M. C. Bossacrt geb. van der Loo, z. M. Buijse geb. Ivarreman, z. W. van Nieuwland geb. Uendrikse, z. M. F'jk geb. van Schelven, d. A. M. Bogers geb. van Campen- hout, d. J. den Boer geb. van den Ende, z." Overleden J. van de Kreke, jm. 22 j. J. den Broeder, jd. 17 j. M. Groenendaels, man van A. Feijen, 53 jaren.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1