trekking, door de douanen onderzocht. Daar de dame al hare juvveelen en kostbaarheden had medegenomen, en er aan het douane-kantoor te Brussel eene depeche was ontvangen dat een jong paar een diefstal van diamanten had gepleegd en zich daarmede naar Brussel had begeven, meenden de beambten hun pligt te doen door de aangekomenen, die geen pas bij zich hadden, te arresteren en afzonderlijk op te sluiten. Den volgenden dag bleek dat er een misverstand had plaats gehad en werden de echtelingen weder in vrijheid gesteld. Vrijdag 11. heeft in eene steenkolenmijn te Wasme eene ont ploffing plaats gehad, waardoor acht werklieden onmiddellijk zijn gedood. Zaturdag braken de kettingen van een bak waarin elf arbeiders in een mijn te Frameries naar boven wer den gehaald. Deze werklieden stortten van eene hoogte van 100 ellen naar beneden en reeds drie hunner zijn overleden. Te Weenen is dezer dagen overleden de uitstekende schrij ver Ignaz Friedrich Castelli. in den ouderdom van 81 jaren. Bij zijne kunde was de overledene een groot liefhebber van het gebruik van snuif. Zijne verzameling snuifdoozen. netjes gerangschikt, bedraagt niet minder dan 1500 nommers, waar onder ook de snuifdoos van Molière. Z. M. dekoningheeft f 200 bijgedragen ten behoeve van de ongelukkigen door de ramp welke onlangs Antwerpen trof. Te St. Michiels- Gestel was een voogd over §en landbouwer ontzet en een an dere aangesteld. De pupil wilde bij zijne meerderjarigheid van dezen laatsten voogd, die rekening wilde doen, niets hoo- ren en alleen den eersten voogd erkennen. Daar hij voortdu rend bij zijne weigering om inzage bij zijn tweeden voogd te nemen, bleef volharden, zijn de gelden tot een bedrag van f4000 in de konsignatiekas gestort. LI. maandag is te Londen een gedeelte der straat van Waterloo-road ingestort. Negen personen vielen in den kuil en vier daarvan waren onmiddellijk een lijk. Een meisje te Gorinchem deelde in vertrouwen een door haar gepleegden diefstal aan haren vader i mede. Deze heeft zijne dochter daarop als diefegge aange klaagd, niettegenstaande de bestolene verzocht had aan de zaa'. gei-;i gevolg te geven. De zweedsche regering heeft f600 toegekend aan nagelaten betrekkingen der vijf amelan- der zeelieden die in de maand augustus des vorigen jaars zijn omgekomen bij hunne pogingen tot redding der ekipage van het bij Ameland gestrande noordsche barkschip Dieppe Pac ket. Er is sprake dat het schip Huguenot van Ceylon met 17 kisten voor de groote tentoonstelling nabij Boulogne op strand is geraakt. Bij den akklimatatietuin van het bosch van Boulogne te Parijs zal eene groote menagerie van levende wilde dieren worden gevoegd.die voor zoo ver de veiligheid der bezoekers daardoor niet in gevaarwordt wordt gebragt, vrij zullen rondloopen. Men wil deze menagerie de fraaiste van Europa doen worden. In de maanden december en januarij zijn veertien met granen beladen schepen, van Amerika voor Europa bestemd, verongelukt. Onder beschermheerschap van graaf Walewski zal te Parijs eene voortdurende tentoon stelling van werken van levende schilders, beeldhouwers en graveurs worden georganiseerd. Verlioopjngeii en aanbestedingen. Eergisteren is alhier ten verkoop aaageboden een woonhuis met schuur, pakhuis, dreef en gevolgen, staande onder de gemeente Koudekerke, over de Langevijle poort, gemerkt C no. 2S. Verkocht voor f1334. BUITEKLM». Algemeen overzigt. Indien er eenige zweem van twijfel betreffende de zegepraal van de troepen der noordamerikaanscbe unie bij Mill Spring, anders genoemd Somerset, mogt zijn overgebleven, zoo wordt zij door de openhartigheid, waarmede de dagbladen der ge- korifedereerden hunne nederlaagerkennen.volledig opgelost. In een dagblad van Richmond leest men woordelijk het vol gende: „Wij betreuren zeer te moeten erkennen dat het berigt van eene overwinning van de wapenen der unie in Kentucky, hetwelk wij inde dagbladen van het Noorden gevonden heb ben, slechtsal te droevig bevestigd wordt door het verslagaan onzen sekretaris van oorlog gerigt. Onze nederlaag is nog be slissender geweest dan de rapporten van de generalen ilesvij- ands ons deden vermoeden." Het zou te wenschen zijn dat door alle oorlogvoerende mogendheden, zoowel in Europa als in Amerika, het voorbeeld van zoo groote rondheid steeds werd nagevolgd. De vloot der unie heeft het eiland Wilmington bezet, waar door de gemeenschap tusschen Pulaski en Savannah wordt afgesneden. De New vork times meent uit onderscheidene verschijn selen te mogen opmaken, dat Engeland niet ter goeder trouw jegens de unie handelt, en acht het daarom noodig dat men zich op het ergste voorbereide. La patrie heeft een paar dagen geleden eèn paar berigten uit New-York openbaargemaakt, die thans verderde reis door Europa doen. Het eene betrof een voorstel tot schikking dat bij bet kabinet van Washington zou ontvangen zijnhet an dere bevatte een plan om de blokkade te trotseren door het in dienst stellen van een linie transportschepen die de katoen eerst naar eene Mexikaausche haven en vervolgens naar Europa zouden voeren. Beide berigten vinden nergens bevestiging en worden ook door de omstandigheden niet waarschijnlijk gemaakt. De heer Slidell schijnt omtrent de beweerde schending der blokkade beter ingelicht te zijn dan de heer Mason. Althans hij heeft in een onderhoud met den heer de Thouvenel de namen en den inhoud opgegeven van 400 schepen, die de blokkade zouden hebben verbroken. Aan de beide huizen van het engelsche parlement is op bevel der koningin de overeenkomst medegedeeld, door II.M. aan de eene en den groothertog van Hessen aan de andere zijde gesloten, betreffende het huwelijk van prinses Alice met prins Lodewijk van Hessen. Die overeenkomst is gerlagtee- kend Londen 14 augustus 1861, en geteekend door den aarts bisschop van Canterbury, den lord kanselier, lord Granville, den hertog van New-Castle, lord ltussell, lord Palmerston, sir G. E. Lewis en graaf Karl von GÖrr, zij bestaan uit negen artikelen, die bijna uitsluitend geldelijke zaken betreffen. De kosten van het huishouden van het toekomstige paar zullen uit de op 40,000 gulden jaarlijks bepaalde appanage van prins Lodewijk en uit de venten van den 30,000 p. st. bedra genden bruidschat der prinses bestreden worden. Bovendien erlangt de prinses van hare moeder jaarlijks 6000 p. st. voor eigen persoonlijk gebruik. De fransche senaat heeft dingsdag het wetsontwerp betrek kelijk de konversie met algemeene stemmen aangenomen. Reeds gisteren werd de wet door den Moniteur medegedeeld. Voor de 4£ per cent is de bijbetaling op 5,40 franks en voor de 4 per cent op 1,20 franks bepaald. Die bijbetaling zal iu zes driemaandelijksche termijnen moeten geschieden en met julij e. k. aanvangen. Zoo als we reeds meer gezegd hebben, is het aan den wil der fondsenhouders overgelaten of zij van de konversie al dan niet zullen gebruik maken indien niet, zoo worden zij met eene gedwongene konversie bedreigd. In sommige dagbladen wordt gezegd dat er te Parijs begin selen van zamenschplingpn^ van werklieden zijn opgemerkt,. Koning Leopold is eergisteren in zijne hoofdstad wederge keerd. Uit Berlijn wordt gemeld dat de heer Carlowitz in de eerst volgende zitting van de kamer van afgevaardigden voorstel len zal om in het belang van Prtiissen tot de erkenning van Italië over te gaan. Te Warschau beweert men dat de generaal Lüders ten stelligste geweigerd heeft eenige verandering te brengen in de door hem genomene militaire maatregelen, zoo lang hem niet overtuigend zal gebleken zijn, dat rust en orde in de poolsche provinciën hersteld zijn. Uit Cattaro wordt van II januarij gemeld dat bij het 13 mijlen van daar gelegene Scutari, ernstige gevechten tusschen de turken en montenegrijnen hebben plaats gehad, waarbij aan weêrszijden groote verliezen zijn geleden. De montene grijnen hebben thans een legermagt van 3000 man bijeen. Mciiko. Uit New-York wordt geschreven dat aldaar is aangekomen een attaché van het amerikaansche gezantschap te Mexiko met lijvige depeches en afschriften van twee traktaten tus schen de Vereenigde Staten en Mexiko gesloten. Het ééne traktaat bepaalt dat wederzijds de gevlugte slaven of politieke vlugtelingenniet zullen worden uitgeleverd. Het audere trak taat betreft de regeling der postdienst tusschen beide landen. Oostenrijk. De KölnischeZeitung verzekert dat hetweener kabinet aan de diplomatieke agenten bij de verschillende duitsche mogend heden nieuwe instruktien gezonden heeft, waarbij hun in last wordt gegeven, aan de hoven kenbaar te maken, dat de voor stellen van Oostenrijk tot herziening van den bond niet ten doel hebben, de opname der niet duitsche bezittingen van Oostenrijk in den bond voor te bereiden. Graaf Rechberg draagt de herstelling eener midden-europesche magtvoor, wier kern en defensieve houding den duitschen bond vormen zou, met andere woorden, naast den tegen woord igen zou er nog eene nadere, engere bond gevormd worden, welke ten doel zou hebben de gemeenschappelijke verdediging van alle gedeelten van het gebied zijner leden. De financiële kommissie van den rijksraad heeft thans het onderzoek der verschillende ontwerpen, met de geldelijke aangelegenheden in verband staande, geëindigd. België. Het door den heer Coomans in de kamer van afgevaardig den voorgestelde amendement, om den postvoor nationale fees ten, op het budget voor 40,000 franks uitgetrokken, te schrap pen, is in de zitting van woensdag in behandeling genomen. De voorsteller herinnerde dat hij meermalen pogingen had aangewend om de septemberfeesten te doen ophouden, maar dat zij steeds vruchteloos waren geweest. Hij hoopte ditmaal gelukkiger te zullen zijn, niet alleen omdat de denkbeelden van spaarzaamheid veld winnen, maar vooral omdat thans de gelieele goede bevolking begeerig is de banden die België aan Nederland verbinden naauwer toe te halen. De ontmoe ting der beide vorsten nam hij te baat als een argument ten gunste van zijn voorstel. Iiij beweerde voorts dat de feesten die men nog telken jare viert, geen nationale mogen genoemd worden, maar dat zij veeleer de aanleiding zijn tot bacliana- liën. Zij zijn zoo weinig nationaal, zeide hij, dat dekoningen de vorstelijke familie er geen deel meer aan nemen. Volgens hem beschouwden de dynastie van Nassau en de nederland- sche natie deze feesten, te regt of ten onregte, als eene vijan dige en verouderde gedachtenisviering van hetgeen men bijna inet den naam van burgeroorlog moet bestempelen. Nadat de spreker herhaalde malen door teckenen van afkeuring was in de rede gevallen, werd hi j door den beer Jamar, afgevaardigde van Brussel, beantwoord. Indien de viering der september feesten, zeide deze, een hinderpaal was voor eene naauwere betrekking tusschen twee volken die elkaar voortdurend blij ken van achting en broederschap geven, dan zou ik niet aar zelen voor het amendement van den lieer Coomans te stem men. Maar de feesten hebben een geheel ander karakter. Zij zijn evenmin beleedigend voor Holland als de viering van de onafhankelijkheid van Amerika voor Engeland uittartend is. Zij zijn overigens een bron van heilzame gevoelens, die het gemoed van den burger verheffen door hein te herinneren dat in België de liefde voor de vrijheid altijd heeft boven ge dreven. Het voorstel van den heer Coomans vond geene ver dedigers en het artikel werd onveranderd rnet 71 tegen 12 stemmen aangenomen, terwijl twee leden zich van stemming onthielden. De regering heeft bij de kamers een wetsontwerp inge diend, strekkende tot het brengen van wijzigingen in de wet op de middelen, die in der tijd aangewezen zijn ten behoeve van de vestingwerken van Antwerpen. Daaruit blijkt dat 7S5 hek- tares moesten onteigend worden, hetgeen eene uitgave van 10,723,000 franks heeft gevorderd. De uitvoering der werken werd in december 1859 aan een kompanjieschap opgedragen, die na verloop van vier jaren zoo veel werk moest opleveren dat zij 45 millioen te vorderen had. Onder dit cijfer zijn begrepen het bedrag van 12 millioen vierkante ellen aavdewerken en een millioen vierkante ellen metselwerk, voor welken aanleg 2.J millioen werkdagen van metselaars en 9,600,000 van aard- werkers gevorderd worden. Rekenende op mogelijken stil stand bij het werk, moesten dien ten gevolge dagelijks 13,000 werklieden aan de vestingwerken, onafgebroken arbeiden. Daar het onmogelijk zou wezen, zulk een groot aantal per sonen uit de werkende klasse daar te vereenigen, heeft de regering het te kort aangevuld, door ook militairen voor dien arbeid te designeven. De aannemers moesten steeds een gvoo- ten voorraad materieel op het terrein voorhanden hebben. Zij hebben steenbakkerijen opgerigt, eene steengroef en bossehen aangekocht, houtvlotten op de Schelde en op het kanaal in de Kempen en een spoorweg aangelegd, die met de overige belgische en de hollandsche lijnen in verbinding is gesteld zij hebben zich 7 lokomotieven, 15S paarden en 600 wagens aangeschaft. Om van het water geen overlast te hebben, heb ben zij 23 stoomwerktuigen, behalve eene menigte pompen enz. op het terrein geplaatst. In 1S61 hebben 4926 militairen bij deze werken bezigheid gevonden. Door deze zijn 1,998,746 vierk. ellen aardwerk en 5620 vievk. ellen metselwerk gereed gemaakt. Hun zijn daarvoor 1,610,815 fr. uitbetaald. De som der tot 1 november gevorderde uitgaven was 17,856,442 fr. Er blijven dus nog 31,068,517 fr. voor de vol- tooijing disponibel. De regering doet dien ten gevolge eene supplementaire aanvraag ten dien behoeve van 3,526,000 fr. Zijn eens de werken voltooid dan zal Antwerpen 14 poorten bezitten, in plaats van 6, die er tot heden werden gevonden ieder dezer zal eene breedte hebben van acht ellen. Boven dien zullen de waterleidingen dier stad overal moeten verlegd worden. Overigens vraagt de regering aan de kamer magti- ging om aan de aannemers, die sedert bijna twee jaren zulke aanzienlijke voorschotten voor materieel hebben moeten doen, hoogstens 5 millioen fr. op rekening te kunnen beta len. Zij acht dit voorschot in het belang eener spoedige vol- tooijing noodzakelijk. Frankrijk. De kommissie voor den letterkundigen eigendom, thans te Parijs vergaderd, beeft in hare laatste zitting een belangrijk besluit genomen. Gelijk ieder weet, was de vraag, welke de kommissie te beslissen had, niet deze: moeten kunstproduk- ten en letterkundige arbeid al dan niet als de eigendom van den kunstenaar of den schrijver worden beschouwd? Slechts een zeer gering aantal personen zullen deze vraag ontken nend beantwoorden. Maar aan de parijssche kommissie was tot taak gesteld te onderzoeken of aan schrijvers en kunste- i naars een onbepaald en eeuwigdurend, dan wel slechts een tijdelijk eigendomsregt op hunne voortbrengselen moet wor den toegekend. De onbepaalde eigendom is die, welke van het eene geslacht van erfgenamen tot het andere, zonder op houden, overgaat; slechts dan vervalt liij, wanneer er geen enkele erfgenaam meer voorhanden is, zoo dat de nalaten schap slechts door den staat of door het publiek aanvaard kan worden. Tegen de toekenning van zoodanig onbeperkt eigendomsregt werden velerlei bedenkingen ingediend. Men beweerde dat aldus de raenscbheid, door gewetensbezwaren van domme erfgenamen, van de heerlijkste voortbrengselen van den menschelijken geest op eene droevige wijze zou kun nen beroofd worden. Een man als Voltaire zou, na verloop van eenigen tijd zijne werken wel ligt in handen van een leerling van Loyola zien, die iedere nieuwe uitgave halstarrig weigeren zou. Ongerijmd zou het zijn, indien er een erfge naam vau de zon kon gevonden worden, aan dezen de mid delen te verleenen om de raenscbheid van licht en warmte te versteken. Eren ongerijmd is het van het toeval ofden wille keur het behoud of de vernietiging dier meesterstukken te doen afhangen, welke van geslacht tot geslacht de menschheid moeten voorlichten, beschaven, veredelen. Op dergelijke bedenkingen werd natuurlijk geantwoord dat het aan geen erfgenaam mogelijk zou zijn alle exemplaren van het werk, welks herdruk hij gedurendegeruimen tijd beletten kan, voor eeuwig te vernietigen, en dat één enkel exemplaar voldoende zou zijn om, na verloop van zekeren tijd, bet verduisterde of zeldzaam geworden boek allerwege te verspreiden. Ziedaar de redeneringen, welke in de parijssche kommissie door mannen als den prokureur-generaal Dupin, den minis ter van onderwijs Rouland, Duvergier, den burggraaf de La Guéronnière, Nogent-Saint-Laurens, den graaf Walewski en anderen, te berde gebragt, verdedigd en bestreden zijn. In hare derde vergadering nu heeft genoemde kommissie, gelijk wij hier boven zeiden, een belangrijke konklusie genomen. Met eene meerderheid van IS tegen 4 stemmen heeft zij zich ten gunste van het onbepaalde eigendoms-regt verklaard. Aan eene onder-kommissie zal de vervaardiging van een voorstel van wet worden opgedragen, waaraan het aangeno men beginsel zal ten grondslag leggen. De kwestie is dus in beginsel beslist. Thans geldt het slechts de toepassing. Met andere woorden, de onder-kommissie, aan welke de verdere regeling dier zaak is opgedragen, zal hebben te kiezen tus schen deze twee: de gelijk-stelling van den letterkundigen eigendom met iederen anderen eigendom, zoo dat de erige- naatn des noods de bevoegdheid heeft iederen herdruk te beletten, of de toekenning aan den erfgenaam van een eeuwigdurend regt op retributie bij de elkander opvolgende uitgaven van het werk, schoon het niet van zijn willekeur zal afhangen de uitgaven zelve te verhinderen. Voor een paar jaren heeft de keizer reeds het plan op gevat om door middel van karavanen regtstreeksche gemeen schap te openen tusschen Algeria en den Senegal. Dit plan staat nu op het punt van verwezenlijkt te worden, en er zijn reeds proeftogten genomen die aan het doel schijnen beant-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2