MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. r 20. Zaturdag J 1862. 15 Februarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent j met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Bij deze courant behoort een bij voegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. jffldtlelbiarg XI February. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland, zijn in hare laatst gehoudene zitting geëxamineerd en bevorderd de heeren W. de Bruyne, tot stedelijk heel-en vroedmeesterL. Augustijn, tot stede lijk vroedmeester, en M. S. Polak, als droogist. In eene gisteren gehoudene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen werden gekozen tot bestuur ders de heeren mr. M. F. Lantsheer, dr. A. A. Fokker en K. R. Pekelharing, en tot bibliothekaris de heer F. Nagtglas. Heden stond voor het provinciaal geregtshof alhier teregt Helena Pompoene. oud 24 jaren, van beroep werkster, gebo ren en wonende te Zierikzee, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Na het hooren van 12 getuigen, waaronder 2 deskundigen, benevens 1 a de'charge, heeft het openbaar ministerie, bij monde van den prokureur-generaal rar. M. Verbrugge, niet tegenstaande de ontkentenis der beschuldigde, het feit als genoegzaam bewezen beschouwd en op dien grond gerekwi- reerd schuldig verklaring aan hethaar ten laste gelegde feit en veroordeeling tot tuchthuisstraf voor een door het hof te bepalen tijd van ten minste vijf en hoogstens twintig jaren, benevens in de kosten van het geding, zoo noodig bij lijfs dwang te verhalen. Nadat de verdediger der beschuldigde, jhr. mr. J. W. M. Schorer. in eene uitgewerkte pleitrede, tot vrijspraak heeft gekonkludeerd, is de uitspraak van het vonnis bepaald op aanstaanden donderdag, den 20 dezer, des morgens ten 10 ure. Door de langdurigheid der zitting moeten we ons tot deze eenvoudige vermelding in dit nominer bepalen. Wij willen hier alleen nog bijvoegen dat de beschuldigde hare halstar- vige ontkentenis tot aan het einde der zitting heeft volge houden. Gisteren middag ten 4j ure stoomde voorbij Vlissingen het koninklijke stoomjagt Victoria and Albert. Aan boord bevond zich H. K. II. de kroonprinses van Pruissen, op reis zijnde naar Engeland. Van Vlissings wallen werd het gebrui kelijke saluut gedaan. Te Goes had woensdag avond eene rauziekale opvoering plaats gewijd aan de nagedachtenis van dr. R. B. van den Bosch. liet programma bestond uit Marche funèbre van Chopin voor pianofragment uit Spohr's Letzten Dinge, uit gevoerd door het zangpersoneelLied voor mannenkoor van P. van Winter en Requieni van Mozart. Verscheidene dilet tanten uit Middelburg en Hulst namen aan deze plegtigheid deel. De uitvoering slaagde gelukkig en was eene waardige hulde aan de nagedachtenis van den man, die zoo veel tot meerdere en betere beoefening der toonkunst in deze pro vincie heeft bijgedragen. Uit Goes schrijft men ons, 13 dezer: „Dezer dagen is op den nieuw gebouwden toren te Wol- faartsdijk een bliksemafleider geplaatst, bestaande uit] een kabel met 30 rood koperen draden en platina spits. Wanneer men nagaat dat dit boveiligings-middel voor eene hoogte van 40 el niet meer kost dan omstreeks f 120, moet men zich verwonderen dat deze, naar ik meen, de eenige toren op dit eiland is die van een afleider voorzien is." Uit Ivruiningen wordt ons van den 13 dezer geschreven „Naar men met zekerheid verneemt, zullen de werkzaam heden aan het door Zuid-Beveland te graven kanaal, aan staanden maandag teVlake, een aanvang nemen. Hiertoe zijn reeds polderjongens aangekomen en eenige arbeiders uit deze gemeente besteld." In de jongste vergadering van de letterkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschappen te Amstenlain heeft de heer van Lennep, namens de kommissie voov den letterkundigen eigendom, het eindverslag uitgebragt. Reeds vroeger hebben wij de hoofdbeginselen door deakademie aan genomen, genoemd. Zij meende dat het vegt van eigendom op de uitingen van gedachten als privilegie aan den schrijver en zijne regtverkrijgenden toegekend, bij wijze van oktrooi ver leend moet worden dat hel regt van den schrijver vatbaar is voor overdragt, mits daarvan bij akte in wettelijken vorm blijke; dat liet regt van den schrijver en van zijn regtverkrij genden bestaat gedurende eene zekere (nader tebepalenreeks van jaren na de openbaarmaHiêg an hvt geschrift en ook met het verstrijken van dien tijd zoo lang de schrijver leeft; dat de termijn wordt gerekend een aanvang tenemen met de laatste bij het leven van den schrijver verschenen uitgave; en dat aan openbare sprekers in ruimeren of engeren kring, het zij vrij willig of ten gevolge van hunne ambtsbetrekking, een gelijk uitsluitend regt moet worden toegekend als aan de schrijvers, op de openbaarmaking van hel door hen gesprokene of door hen voorgelezen opsteldoor welke bepaling echter niet zou worden te kort gedaan aan het regt van verslaggevers in peri odieke geschriften, om het door hen naar de mondelinge voor- dragt opgeteekende in druk mede te deelen, mits dit geschiede in verband met het geheele verslag der zitting of plegtigheid, waar de voordragt heeft plaats gehad. Bij het eindverslag zijn sommige artikelen gekombineerd of in redaktie gewijzigd. Nadat eenige leden over dit ver slag hun gevoelen hebben kenbaar gemaakt, is het met 17 tegen 2 stemmen aangenomen en zal het alzoo met eene memorie van toelichting aan de regering worden opgezonden. Het koninklijk instituut van ingenieurs heeft woensdag te 's Hage zijne gewone vergadering in het gebouw Diligentia gehouden. In die vergadering zijn plegtig uitgereikt, uit naam van Z. M. den koning.de gouden en zilveren medalje met da&rbij behoorende diplomas, aan iïr. W. C. II. Staring en J. van der Toorn, voor de door hen ingezonden endoor de kommissie van beoordeeling der bekrooning waardig gekeurde antwoorden, op de namens Z. M. uitgeschreven prijsvraag, betreffende vlugtlieuvels in geval van watersnood. Op de teregtzitting van de arrondissements vegtbank te Leiden van dingsdag, werd d.oov den heer burgemeester, ver tegenwoordigende de gemeente Leiden, prokureur gesteld in het regtsgeding van de algemeene kommissie van likwidatie der zaken van de voormalige wees- en raoiuboirkamer, geves tigd te 's Gravenhage, tegen genoemde gemeente, bij dagvaar ding van S januari) 11. aanhangig gemaakt, strekkende daar toe dat die gemeente zal worden veroordeeld tot het afleggen van rekening en verantwoording van het beheer, door haar over verschillende boedels, aan de voormalige weeskamer toe- behoorende, gevoerd, en dat zij tot het doen dier rekening zal kunnen worden genoodzaakt door in beslagneming en verkoop van gemeente-goederen tot een bedrag van f200,000. Naar wij vernemen zal voor de kommissie de rijks-advokaat mr. G. Delprat, te 's Gravenhage, optreden, en is de verdedi ging van de gemeente Leiden opgedragen aan den heer mr. II. A- Neeb, advokaat aldaar. {Leidsche courant.) De orde van den Nederlandscben leeuw telde op het laatst van 1S61 in ons rijk 24 grootkruisen, 85 kommandeurs. 1522 ridders en 55 broeders. Aan 829 vreemdelingen is die orde geschonken. Daarvan 129 grootkruisen (onder deze 41 vorsten), 107 komraandeurs, 557 ridders en 36 broeders. De militaire Willemsorde telt in ons rijk 2 grootkruisen, 3 kommandeurs, 78 ridders der 3e en 171S ridders der 4e klasse. Aan 229 vreemdelingen is die orde verleend en daarvan zijn 5 grootkruisen, 8 kommandeurs, 34 ridders der 3e en 182 rid ders der 4e klasse. Voor zooverre bekend is. zijn al die gedekoreerden het cijfer van 452 uitmakende, in leven. Daar echter niet van elk sterfgeval, vooral in den vreemde, kennis wordt gegeven of kennis kan worden verkregen, zoo mag men dat cijfer der met genoemde orde gedekoreerden, niet als geheel juist aan nemen. Ulrechttcïe courant.) Benoemingen en besluiten. geregtshoven. Benoemd tot raadsheer in het provin ciaal geregtshof in Zeeland, mr. J. W. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, thans griffier bij gemeld hof. schutterijen. Benoemd tot len luitenant effektief bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen, mr. P. J. Callenfels, thans le luitenant a la suite. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. H. deRanitz, uit zijne betrekking van provin ciale direkteur der direkte belastingen, in- en uitgaande reg- ten en akcijnsen iu Gelderland, onder dankbetuiging voor zijne langdurig aau den lande bewezen volijverige en trouwe diensten, en behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijn sen te Oud Beijerland c. a. de heer J. Hoeflake, thans in de zelfde betrekking te Meerkerk. Kckroiogie. Dingsdag avond is te Utrecht overleden dr. B.T. Suennan, rustend hoogleeraar in de geneeskunde, ridder der orde van den Nederlandscben leeuw en kommandeur van de orde der Eikenkroon. Kerk- en schoolnieuws. De kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente alhier heeft gisteren avond berigt ontvangen, dat de heer F. H. Michelsen, kandidaat te Dordrecht het beroep naar die ge meente heeft aangenomen. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse De Amstel, liggende te Nieuwediep, is dingsdag in dienst gesteld. De e'tat major is zaïnengesteld uit de volgende officierende luitenant ter zee Ie klasse, G. II. Bakker, kommandantde luitenants ter zee 2e klasse, II. D. Guijot, P. E. Tegelbergen J. P. van Ros- sum; de officier van administratie 3e klasse. G. J. G. Verdoo- ren-, de officier van gezondheid 3e klasse. W. Littel. Naar wij vernemen zal gezegde bodem in de eerste helft der vol gende maand naar zijne bestemming, West-Indie, vertrekken. Koloniën. De landmail uit Oost-lndië is heden avoud hier aangeko men. De berigten van Batavia loopen tot 11 december en zijn van geen groot belang. Uit het Overzigt van het Bata- viaasch handelsblad nemen we nog het volgende over: „De gewigtige tijding omtrent de aftreding van den heer van Zuylen als minister van buitenlandsche zaken, terwijl de heer Loudon met de portefeuilje van koloniën belast blijft deze tijding, ons als laatste telegrafisch berigt via Marseille per ir.ail aangebragt, heeft hier de bekommering weggeno men, die door de depeche cirkulaire was opgewekt. Wel wan hoopte men niet aan de standvastigheid van den heer Loudon, hoe hard ook door sommige bladen beoordeeld, maar men was beducht, dat hij voor den minister des behouds zou moeten wijken, gelijk zijn bestuur tot nu toe reeds door dezen was verlamd. Men verwacht nu beslissende handelingen, hande lingen die wel niet de wensclien van ultras zullen bevredigen maar toch de dringendste behoefte van Nederlandsch Indië. „Wij treden het nieuwe jaar in met eene nieuwe regerin" van welke veel verwacht wordt. Uit onderscheidene voor beelden in dit overzigt bleek weder hoe dringend een regt- vaardig en verstandig opperbeleid noodig is te midden van zoo veel stelselloosheid en willekeur waaraan Indië ook nog in het heden afgeloopen jaar ten prooije was. „Ook onder de Ingezonden stukken vindt men daarvan weder meer dan e'e'u voorbeeld. Hier hoort men een klagtover onbillijke behandeling door een onderwijzer, daar door een officier, ginds door een reiziger van de autoriteiten.waarmede zij in aanraking kwamen, ondervonden. Elders weder van onwettige betalingen door een landmeter gevorderd. Over de verhouding van het tegenwoordig bestuur in Rembang tot de partikuliere ondernemers gaat ook weder een klaagstem op die op nieuw bevestigt, dat de afgekeurde inmenging van den heer Bekking meer voordeelig werkte voor alle partijen behalve de chinezen dan de tegenwoordige zoogenaamde onzijdigheid. „Wij stellen ons zeiven wel niet aansprakelijk voor de juist heid van al die grieven, maar zoo wel hare inhoud als hare menigvuldigheid waarborgt ons dat zij zeer veel waarheid bevatten. „Een andere gewigtige aangelegenheid, welke in den nieu wen jaarkring eene betere behartiging behoeft dan zij in den ouden ondervond, is de banjeroiassingsche expeditie. „Met blijdschap is daarom het berigt uit.Nederlaud ontvan- .gen der vermeerdering van het indische leger met het oog op Banjermassing. Schoon noch officiële noch partikuliere med'e- deelingen veel nadere bijzonderheden omtrent den afloop der kolonne van Vloten behelzen, moethetontvlugten van Antas- sarie, die zich tot kort vóór de inneming binnen de vesting Tongka bevond, zijn te wijten aan de lafhartige houding van een paar officieren aan wie de bewaking van het eenige punt, waaruit de vijand kon ontsnappen, was opgedragen. Geluk kig is dit voorbeeld schier eenig in de geschiedenis dezer expeditie, maar onberekenbaar het nadeel der ontvlugting van Antassarie daardoor, naar het schijnt, veroorzaakt. Ware hij gevangen, de oorlog zou als geëindigd te beschouwen zijn, thans is nog aan geen einde te denken. De schaduw hierdoor op dezen veldtogt geworpen kan echter den luister niet ver donkeren der dapperheid, door van Vloten en zoo vele andere helden daar ten toon gespreid." De overlandpost, loopende tot 10 november, is den 21 december te Batavia aangekomen. Gemengde berigten. Op een huwelijksreisje werden de goederen van een paar jong gehuwden, die tot de eerste parijssche fainieljes behooren, bij hunne aankomst te Brussel op den dag der huwelijksvol-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1