4 4 4 de heer C. J. Slakman, thans ontvanger der direkte belastin gen en akcijnsen te Nieuwer-Amstel c. a. Marine en leger. Volgens kennisgeving van den minister van marine zal in de tweede helft der maand mei bij de direktie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen plaatshebben van jon gelingen, die als stuunnans leerling in 's rijks zeedienst wen- schen aangenomen te worden. Een tiental plaatsen is slechts beschikbaar. Verzoeken om toelating tot dat examen moeten vóór 20 april aan den minister van marine worden ingezon den; terwijl alleen zij die geboren zijn in de jaren 1846,1847 of 1S43 in aanmerking kunnen komen. Gemengde berlgten. Dezer dagen is te 's Gravenhage in hechtenis genomen een persoon die in den laatsten tijd in verschillende dagbladen aankondigingen deed plaatsen, onder aanbod van betrekkin gen tegen hoog salaris; zij die daarop schreven werden nitge- noodigd gelden of coupons aan zeker adres toe te zenden in afwachting van een nader antwoord, dat echter nimmer volgde. Even als in 1851, zullen bij de loiulensche tentoon stelling weder twee kompanjien genie bij het ontpakken der goederen tegenwoordig zijn. Te Warschau, waar tegen woordig geen ketelmuziek meer geoorloofd is, is het thans mode geworden aan gehate personen brieven in massa toe te zenden, waarin alleen staatgeschreven „miaauw." Depost- kar tussehen Neustadt en Oppelu is vóór ecnige dagen door vier mannen in een bosch aangehouden. Nadat zij den pos tiljon aan een boom hadden gebonden, namen deze lieden alle brieven benevens 5000 thalers uit het karretje. Alleen een gedeelte der brieven is later in het bosch teruggevonden. De voetbode tussehen Heteren en Arnhem is, ten gevolge van den hoogen stand van het water tegen den dijk, daarin gevallen en verdronken. Op eene verkooping vanschilde- reijen te Parijs werd eene kleine schilderij van Greuze, na voor een geringe som te zijn ingezet, ten slotte aan een en- gelsch.aau erkocht voor niet minder dan 6,200 franks. Een portret van Baphaël ging 7,500 en een Tjtiaan slechts 1,520 franks. In mei en junij zal te Groningen weder een ten toonstelling worden gehouden van schilderijen van levende nederlandsche schilders. Zekere F. de W., winkelier en herbergier in de Noordstraat te Hontenisse, is dezer dagen inet stille trom verhuisd, onder voorwendsel van naar Antwer pen op reis te gaan. Zondag heeft eene geregtelijke verzege ling plaats gehad, terwijl uit alles blijkt dat hij een aanzienlijk deficit achterlaat. Den 6 dezer vervoegde zich bij den offi cier van justitie te Zwolle een persoon die tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld was. Ilij verzocht of het niet mogelijk was de straf alleen des nachts te ondergaan, daar zijne bezigheden hem niet veroorloofden zich des daags van huis te begeven. Te Zwolle heeft inen een onderzoek inge steld naar de hoedanigheid der melk. die aldaar ten verkoop werd aangeboden. Men heeft bevonden dat 30 kannen 8 a 9 kannen water bevatten. Een der grootste slangen der zoölogische tuinen te Londen heeft dezer dagen omstreeks 100 pij eren gelegd. flSurgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 9 dezer: J. W.Kole, jra. 31 j. met J. E. Bal, jd. 29 j. II. J. A. Klijberg, jm. 28 j. met J. H. C. Larsen, jd. 22 j. L. de Bruyn, weduwn. 55 j. met J. de Jong. jd. 47 j. W. P. de Kon ink, jm. 25 j. met A. P. van den Ende,jd. 26j. C.C. E.Hamers,weduwn. 38j. met A.M. Smit, jd. 37 j. Vlissingen, van 1 tot 8 februarij. Gehuwd J. Pleyte, jm. 27 j. met A. P. Hollen, jd. 27 j. Bevallen A. M. Vader geb. Brand, d. N. J. J. Dommisse geb. Bdheimer, z. A. J. Bomer geb. de Kok, z. C. J. Corve- leyu geb. Bos. z. J. Brandenburg geb. Tabbernée, d. W. Le lloij geb. Schout, z. W. G. Goeree geb. de Borst Verdoorn. z. (dootlgeb.) M. Bakker geb. Bareudsen, z. (doodgeb.) S. M. Thomasse geb. Fleurbaay, z. (doodgeb.). Overleden: A. J. lliemens, d. 20 j. M. A. Smit, d. 6 m. \V. P. Amadio, d. 3 j. A. J. Clowting, d. 3 j. M. J. Meeusen. vrouw van W. Weijermans, 78 j. J. Sehroevers, jm. 21 j. Goes, van 1 tot S februarij. Bevallen: K. A. Kolenbrander, geb. de Leeuw. z. E. de Jonge, geb. Brouwer, d. M. Tierie, geb. Allaert, d. OverledenJ. Kramer, man van C. Laven, 42 j. Zierikzee, van 1 tot 8 februarij. BevallenM. Klaasse, geb. Blok, z. M. Telle, geb. Rut, z. L. van der Voois, geb. van der Baars, z. A. Bastiaanse, geb. Smits, d. M. de Graaf, geb. de Winter, d. Overleden M. Hack, z. 9 j. L. Verdoom, vrouw an A. J. Wierikx, 26 j. M. van Dongen, wed. J. de Itijke, 85 j. M. Kooijman, man van M. L. van der Reydt, 25 j. In de registers van den burgerlijken stand zijn gedurende het jaar 1861 ingeschreven Te Middelburg, gehuwd 115 paren geboren 469 kinderen, 238 van het mannelijk en 231 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 33 kinderen, IS mann., 15 vrouwelijke; overleden 323 personen, 159 van het mannelijk en 164 van het vrouwelijk geslacht. Te Vlissingengehuwd 84 paren; geboren 388 kinderen, 2U7 van het mannelijk en 181 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 23 kinderen overleden 273 personen, 152 van het mannelijk en 121 van het vrouwelijk geslacht. Hiervan zijn elders overleden 16 personen. Te Veere, gehuwd 8 paren; geboren 41 kinderen, 12 van het mannelijk en 29 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 3 kinderen overleden 50 personen, 20 van het mannelijk en 30 ran het vrouwelijk geslacht. Hiervan behoorden 2 personen elders tehuis. Te Goes, gehuwd 50 paren; geboren 266 kinderen, 138 van het mannelijk en 128 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 11 kinderen, 5 mann., 6 vrouwelijke overleden 166 personen. 86 van mannelijk en 80 van het vrouwelijk geslacht. Hiervan zijn elders overleden 9 personen. Te Zierikzee. gehuwd 71 paren; geboren 292 kinderen, 148 van het mannelijk en 144 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 11 kinderen, 3 mann., 8 vrouwelijke; overleden 162 personen, 70 van het mannelijk en 92 van het vrouwelijk geslacht. Hiervan zijn elders overleden 4 personen. Naar den ouderdom bij het overlijden was het getal der ingeschrevenen o. V - 1 2 - 1 - l< 1 sis 3 5 5 1 M Cl b, i i o 1 O O. O O. °l" Middelburg 9i 3 4 4 ke 7 11J 14 110 15114 14 24 24 27 14 7 2 Vlissingen 79 45 10 '4 G 12 10 5] 7 14 8 10 S 18 7 12 11 9 2 Veere 16 4 2 1 3 6 1 "1 2 1 2 1 1 1 4 4 1 Goes 60 22 4 5 6 3 7 11 1 10 5 5 10 1 6 3 Zierikzee 54 [21 5 4 4| a 7 s| 3j 5 8 4 7 9 G[ 1 ¥ei'koopiiigeii en aanbestedingen. Jl. maanflag is alhier ten verkoop aangeboden een huis en erve, zijnde eene brood bakkerij, staande iti de Heerenstraat, wijk H no. 170. Verkocht voor f1400. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 5 februarij. Afwezig de heer de Knokke van der Meulen, uitlaudig. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en ge arresteerd. De voorzitter wijdt in de eefste plaats een woord aan de beide in de vorige maand overledene raadsleden, de heeren van den Bosch en Ilochard, die met onkreukbare eerlijkheid, zoo veel in het belang der gemeente hebben verrigt en waar aan deze raad zoo veel heeft verloren. Tot leden van het stembureau bij de aanstaande verkiezing van een lid op den 26 dezer, in plaats van den heer van den Bosch, worden benoemd de heeren Kakebeekeen Soutendain; tot plaatsvervangers de heeren van de Putte en van Voorst Vader. De voorzitter stelt aan de orde, de door gedeputeerde sta ten gedane vraag: of de raad bereid is op zijn besluit tot opheffing der kamer van koophandel terug te komen?" waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben ge staakt. Daar hierover andermaal eene staking van stemmen plaats heeft, wordt volgens de bepaling van het reglement van orde, de vraag geacht ontkennend te zijn beantwoord en mitsdien het besluit tot opheffing bekrachtigd. De rekening der leenbank over 1861 en die der gilden fondsen worden zonder diskussie gearresteerd. Wordt gelezen een verzoekschrift van de beide korenmole naars alhier, om vermindering te erlangen in de door hen aan de gemeente betaald wordende jaarlijksche cijns, op grond van het bezwarende eeuer opbrengst van fioU bij de dage lijks toenemende konkurrentie. Burgemeester en wethouders stellen voor het verzoek af te wijzen, daar de beide korenmolenaars eerst in den jougsten tijd eigenaren zijn geworden en zij dus geheel met de bezwa ren bekend waren die op hun eigendom rustten. Hiermede heeft de raad zich na eenige diskussie vereenigd. Mede wordt gelezen een verzoekschrift van den heer J. J. van den Broeke, om den door hem op erfpacht bezeten grond naast de gasfabriek te koopen, tegen 25 maal het bedrag van de nu betaald wordende erfpacht, die nog 97 jaren loopt. Burgemeester en wethouders stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken op grond dat 1. de erfpachter tot nog toe de voorwaarden der uitgifte niet vervult, en 2. omdat de nabijheid der gasfabriek het onraadzaam maakt van dit grondbezit af te zien. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten. Aan de hulponderwijzeres op de fransche school voor meisjes, den hulp onderwijzer op de fransche school voor jongens en dien op de openbare school der le klasse, wordt op hun verzoek eervol ontslag verleend en gelijk ontslag met mei aan den hulponderwijzer op de school der le klasse, uit hoofde die jongeling dienstpligtig milicien is en metapril in dienst zal gesteld worden. De raad besluit tot het doen van eenige onvoorziene uit gaven: 1. om de Ganzepoort en aangrenzend pakhuis van den heer van der Hoek af te breken en aandien heer fSOO tot schadevergoeding toe te staan; en 2. om den agent van policie J. Maartense eene gratifikatie te geven van f 25 voor zijne edelmoedige pogingen tot redding van een drenkeling. Eindelijk wordt nog gelezen een brief van gedeputeerde stoten, waarbij de raad nitgenoodigd wordt, de raadsbesluiten waarbij aan de garancinefabriekanten voor het vervoer van hun met zwavelzuur bezwangerd water, vrijdom van sas- en havengeld is toegestaau, in te trekken, daar de minister die anders, als in strijd met de wet, aan den koning ter vernieti ging zou moeten voordragen. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad, de hesluiten te handhaven, als zijnde niet strijdig met de wet; zoo dat de beslissing van den koning zal worden afgewacht. liet weeghuis in het openbaar voor f 525 verkocht zijnde, en wel f 275 beneden de raming, besluit de raad dien ver koop goed te keuren, daar geen hoogere prijs te bedingen is. Voorts zijn eenige ingekomen stukken medegedeeld en daarna wordt de vergadering gesloten. RVITEKLAND. Algemeen overzigt. Niet alleen te Florence, ook te Genua heeft 11. zondag eene groote manifestatie plaats gehad, onder de kreten „Leve Rome als hoofdstad met Victor Emmanuel als koningTe Milaan werd eene dergelijke manifestatie voorbereid. Maar het gemeentebestuur in tijds van de plannen onderrigt, heeft eene proklamatie uitgevaardigd, waarin gezegd werd dathet italiaansche volk geene manifestatiën op dc openbare pleinen behoeft te baat te nemen om zijn wil kenbaar te maken. Het gemeentebestuur geeft verder aan de milanezen den raad van hun grondwettig regt gebruik te maken door onderteekening van het volgende protest: „In den paus het hoofd der kerk eerbiedigende, erkennen wij te Rome, Italies hoofdstad, slechts ée'n koning: Victor Emmanuel." Dit protest is met ontelbare haudteekeningen voorzien. Ook te Napels heeft zich de volksgeest krachtig, maar luidruchtiger dan te Milaan, in zijne afkeerigheid van het wereldlijk gezag des pausen doen kennen. Twee maal in acht dagen vloeide de menigte in de Toledostraat te zamen, riep Rome tot hoofdstad van Italië, uit en bragtin het voorbijgaan van het fransche konsu- laat door haar gejuich hulde aan de bevrijders der volken. Zelfs te Rome zijn, vooral in de schouwburgen, demonstraties beproefd, welke echter met behulp der fransche gendarmes werden belet, terwijl door de pausselijke policie eenige gewa pende napolitanen, die in ile nabijheid van koning Frans rondzwierven, gevat zijn. Onder „Italië" vinden onze lezers in dit nommer eene merkwaardige beschrijving van den aard dezer deuionstratiën. De heer John Lemoinne bespreekt andermaal inliet Journal des débats het romeinsche vraagstuk, thans naar aanleiding van de met het hof van Rome gewisselde stukken, welke dezer dagen aan de wetgevende kamers zijn overgelegd. Wie met het karakter van den tegen woord igen paus bekend is, zegt de schrijver, weet ook dat men van hem geene schikking ver wachten kan; de herinnering zelfs aan zijn vroegere liberale zwakheden is voor hem eene reden tot wroeging. Echter mogt men steeds van de toekomst eene gunstige oplossing blijven hopen. Maar nu wil men ook de toekomst aan banden leggen, want de kardinaal Antonelli zegt duidelijk: „De heilige vader zal geene enkele koncessie doen; het konklave heeft geen regt ze te verleenen en een volgende paus kan er evenmin toe overgaan." Ziedaar wat men onafhankelijkheid der kerk noemt'. Wanneer men den kardinaal zoo hoort spreken, zou men dan niet meenen dat het pausselijk grond gebied, zoo als het nu bestaat, uit den hemel ware nederge daald, nooit veranderingen had ondergaan en geen einde zal nemen? Van alle voorstellen tot bemiddeling betoont de paus zich afkeerig. Rome is meer beangst voor twijfelachtige vrienden dan voor openlijke vijanden, en ziet nog liever den vijand voorde muren dan opregte verdedigers in de hoofdstad. Die stelling is echter gevaarlijker naar mate zij onwrikbaar wordt vevdedigd, terwijl zij ontstaan is uit denkbeelden die aan elke diskussie ontsnappen. Laat ons onbeschroomd het juiste woord uitspreken: er zijn billijke, wettige zaken die slechts door omwenteling kunnen worden tot stand gebragt. Daartoe behoort de bevrijding van Italië. Toen Italië zuchtte onderhet verfoeidejuk der oostenrijkers, vroeg het teregt.niet een beter bestuur, maar geheele verwijdering; aan toenadering viel niet meer te deuken. Hetgeen voor Lombardijc waar was, heeft zijne beteekeiiis niet verloren ten opzigte der ongeluk kige provincie welker naam op aller lippen is, en zal waar blijven tot dat alle rekeningen vereffend zijn, totdat de laatste vreemdeling naar zijn vaderland is wedergekeerd. Aan die zijde is deoplossiuggemakkelijk. Maar, we bekennen liet, ton aanzien van Rome doen zich meerdere bezwaren voor. Echter twijfelen wij niet aan eene oplossing. Langs den weg dei- zedelijke overtuiging is alles te vergeefs beproefii. Frankrijks minister van buitenlaudsche zaken zegt teregt, datdoorden natuurlijken loop der omstandigheden de zaken van het hart naar een ander gebied, dat der rede worden verplaatsten dat dc staatkunde wordt gedrongen zich op het laatste terrein te doen gelden. De vraag die zich thans voordoet is deze of de paus bij de regeling zijner verhoudiug tot de nieuwe orde van zaken op het schiereiland de zelfde onbuigzaamheid zal blijven toonen, die men hein in de zaken der kerkleer niet be twisten zal? Maar de paus verstaat de taal der staatkunde niet de sekretaris van staat kan steeds ten antwoord geven „Wij plaatsen ons niet op uw standpunt." Daarom zal het romeinsche vraagstuk den zelfden loop nemen als het oosten- rijksche; want ten deze is het hof van Rome revolutionnair, en het zal voor de gevolgen zelf verantwoordelijk zijn. Dit zoo eindigt de heer Lemoinne is het eenige wat het „gele boek" ons leert. Uit Alexandrie zijn te Parijs ongunstige berigten ontvan gen aangaande den stand der werkzaamheden aan de land engte van Suëz. Er moet gebrek aan werklieden zijn, daar de onderkoning, die onder invloed van Engeland staat, weigert de fellah's in dienst te stellen. Parijssche berigtgevers doen het voorkomen als of de onderkoning van keizer Napoleon meer openlijke aanmoediging begeerde, ten einde aan Euge- lands bemoeijingen weerstand te kunnen bieden. Volgens de Daily news, het orgaan van graaf Russell, zou Engeland zich aan het verbond der drie mogendheden ont trekken, indien Frankrijk aan de mexikanen eene regering mogt willen opdringen. liet engelsche goevernement zou de gevolgen eener mogelijke transaktie met Oostenrijk, waarbij de troon van Mexiko als eene vergoeding voor den afstand van Venetië zou worden aangeboden, alleen ter verantwoor ding van Frankrijk laten. Dat werkelijk een dergelijk plan door Napoleon III be raamd wordt krijgt meer en meer waarschijnlijkheid. Ook het hamburgsche dagblad Börsen Halle erkent thans dat er vertrouwelijke onderhandelingen hebben plaats gehad tus sehen Oostenrijks minister van buitenlandsche zaken en de heeren de Gramont en Bloomfield, de gezanten van Frankrijk en Engeland. Dit blad doet opmerken dat Engeland van de

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2