MIDDELBÜRGSCHE CO IRA N T. s- 19. Donderdag 13 February. 1862. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdaga. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE 6EBR0EDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentie is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte döodbekendmakingen enz. van één t t zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor eü.e plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie van woensdag avond 8 ure. SEKEIVDMAKIJVG. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat op maandag den 10 maart aanstaande, des middags ten twaalf ure, te Deventer, Haarlem, 's Graven- hage, Zutpben, Venlo, Utrechten Arnhem, zal worden over gegaan tot de openbare aanbesteding van remontpaarden, te weten door de hoofdadministratie van het 1 e regement dragon ders te Deventer, van dertig paarden door die van bet 2e regement dragonders te Haarlem, van dertig paarden door die van het 3e regement dragonders te 's Gravenhage, van dertig paarden door die van het 4e regement dragonders te Zutpben, van dertig paarden door die van het 5e regement dragonders te Venlo, van twintig paarden door die van het regement veldartillerie te Utrecht, van dertig paardenen door die van het regement rijdende artillerie te Arnhem, van dertig paarden dat deze aanbesteding niet hij loten of partijen, maar voor het getal paarden in eens zal geschieden, zóo als boven is op gegeven; dat de helft der te leveren paarden vóór of op den eersten mei aanstaande den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- en zesjarige te begrijpen); dat voor de wederhelft paarden tus- schen de zestig en twee en zeventig maanden moeten worden geleverd dat in de voorwaarden van aanbesteding wederom de bepaling is opgenomen, dat een derde gedeelte der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moeten zijn. De gemelde voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Middelburg den 10 februarij 1802. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. BL\KEKLilXܧCaiE TIJUIttGEN. Mi«l(lclt»urg 12 Februarij. De heer Stratenus heeft zijn verzoek om ontslag ingediend als minister van buitenlandsche zaken ad interim. Naar wij vernemen heeft een verschil met zijne ainbtgenooten, dat zich in den ministerraad heeft voorgedaan, daartoe aanleiding gegeven. De Staats-courant van heden doet mededeeling van een koninklijk besluit, waarbij 1. aau mr. J. A. ridder van der Ileiin van Duyvendijke, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend als kommissaris des konings in de provincie Zuid- Holland, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hem in die betrekking aan Z. M. en den lande bewezen 2. mr. J. Loudon benoemd wordt tot kommissaris des ko nings in genoemde provincie. Ook het parijssche dagblad Le temps mengt zich in den strijd, die tusschen de voornaamste organen der fransche pers gevoerd wordt over de beteekenis van een ministerie Thor- becke en den stand der partijen in ons land. In het nommer van gisteren lezen wij het volgende „Sedert eenige dagen leveren Le constitutionnel en La patrie aan het publiek een allervermakelijkst schouwspel: zij verwijten elkander hunne onkunde en hebben beide in dit opzigt volkomen gelijk. Er wordt tusschen deze bladen ge streden over het hollandsche ministerie Thorebeck. Onze haagsche korrespondent heeft het reeds voldoende verklaard de lieer Thorebeck is sedert geruimen tijd het erkende hoofd der vrijzinnige partij in Holland, en indien de laatste minis teries elkander in dat land met eene verwonderlijke snelheid zijn opgevolgd, moet zulks vooral daaraan geweten worden, dat de bijzondere antipathieën van den vorst dezen beletten den minister te benoemen, die door de publieke opinie werd aangewezen. De kroon heeft echter dien tegenstand niet vol gehouden. 1-Iet thans gevormde kabinet Thorebeck stemt dus met de behoeften en wenschen der natie overeen, hetgeen ten onregte door Le constitutionnel in twijfel wordt getrok ken; maar aan den anderen kant vervalt La patrie tot eene even grove dwaling, wanneer zij de anti-revolutionnaire partij in Holland met de ultramontaansche vereenzelvigt. Beide partijen hebben inderdaad vele punten van overeenkomst, maar het gezond verstand zegt ons voldoende dat ultra-pro- testantsch en ultramontaansch niet woorden van eenerlei be teekenis zijn." Gelijk uit deze weinige woorden overtuigend blijkt, is Le temps beter dan de overige organen der fransche journalistiek betreffende Hollands toestand ingelicht. In de heden middag gehouden zitting is uit een door de plaatselijke schoolkommissie voorgedragen dubbeltal ter ver vulling eener vakature, bij dat kollegie bestaande, benoemd de heer mr. J. P. van der Bilt. Op de voordragt kwam mede voor de heer B. van der Mandere. In deze zitting heeft ook de behandeling plaats gehad van het door de kommissie voor de gasaangelegenhedcn in de vorige vergadering uitgebragt rapport, voorkomende in het raadsverslag in het nommer dezer courant van 4 dezer. Alle daarbij door de kommissie gedane voorstellen zijn tnet eenpa rige steramen aangenomen, zoo dat alsnu aan de firma Robbé en comp. zal worden te kennen gegeven dat, wanneer op de gestelde grondslagen niet binnen eene maand na uitvaardi ging van het daartoe strekkende besluit eene overeenkomst is tot stand gekomen, alle onderhandelingen ophouden en in regten tot de ontbinding van het kontrakt met eisch tot schadevergoeding zal worden geprocedeerd. Gisteren is bij arrest van den hoogen raad verworpen het beroep in kassatie van II. Verseveldt, hoofdonderwijzer der bijzondere school alhier, bij vonnis der ammdisseraents regt- bank vau 20 november 1861 veroordeeld tot eene geldboete van f3, ter zake van het op zijneschool toelaten van kinderen beneden de 16 jaren, zonder dat gebleken is dat zij de kinder ziekte hadden gehad, of behoorlijk waren gevakcineerd. Met ingang van 1 januarij jl. zijn bevorderd de werkbazen bij de kalamiteuze poldersM. Baï tot den len rangj B. Breas tot den 2den, J. Nieuwdorp en J. Kooreman Johs.z. tot den 3den, J. Krijger, A. Bolier, J. Kooreman Jansz. en J. Kolijn tot den 4den A. Kuyper en J. M. Koole tot den 5den rang. De 6derangis, volgens Zr. Ms. besluit van 24 november 1861, opgeheven. Wij kunnen uit een zekere bron melden, dat met maart aanstaanden het getal onzer tijdschriften met één zal vermeer derd worden. Om de rigting en de beginselen die het zal voorstaan te teekenen, is het genoeg mede te deelen, dat de heeren Alberdingk Thyin en dr. Nuyens leden der redaktie zullen zijn. Het nieuwe tijdschrift zal een gids moeten zijn tot de katolieke opvatting van godsdienst, kunst, letterkunde en staatkunde. Volgens de Noord-Brabantsche courant worden te Breda als kandidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer genoemd de heeren mr. D. J. M. P. Mulder, lid der gedepu teerde staten van Noord-Brabant; mr. J. H. van Mierlo, regter in de arrondissements-regtbank te Breda en de heer Guljé, fabrieknnt aldaar. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland heeft, even als vroeger, eene cirkulaire aan de distrikts- kom missiën gezonden ter aanbeveling van de in dit jaar voor genoemd fonds te houden kollekte. Daarbij wordt tevens herinnerd dat die kollekte niet in de kerken maar aan de huizen deringeze- tenen behoort plaats te hebben. De verschillende gemeente besturen hebben eene ministeriële aanschrijving ontvangen om die kollekte zoo veel mogelijk te bevorderen. De gezondheidstoestand van H. K. II. prinses Frederik is in zooverre verbeterd, dat H. IC. II. jl. zaturdag een bezoek heeft gebragt bij II. M. de koningin en IT. M. de koningin moeder. Jl. zaturdag heeft de rector-magnifieus der hoogeschool te Leiden, prof. A. Kuenen, die betrekking overgedragen aan prof. P. L. Rijke, met het honden eener oratiede religione Christiana percontinuas theologiaï mutationes integra (Over de onveranderlijkheid der christelijke godsdienst te midden van de wisselingen der theologische meeningen). Men schrijft uit Enschedé aan het Algemeen handelsblad „Het aantal zonder werk zijnde fabriek-arbeiders is in de vorige week weder met een paar honderd vermeerderd. De direktie der enschedésche katoenspinnerij heeft het noodig geoordeeld hare etablissementen hier te sluiten (te Almelo blijft nog een in werking). De enschedésche katoenspinnerij heeft eene massa pinkops van no. 5 tot 30 in voorraad. Wel- ligt ten gevolge der hooge prijzen is door de fabriekanten, meest allen aandeelhouders, niets gekocht, ofschoon de prijs weinig verschilt met dier. van engelsche spinners. Het beste middel om volslagen gebrek en armoede voor te komen zal wel zijn de arbeiders zoo lang mogelijk aan het werk te hou den, al gaat dit t eenige schade gebaard. Volgt er geheele stilstand dan zou dc schade veel grooter zijn. Natuurlijk zoekt men naar middelen om, gebeurt dit, de arbeiders zoo veel mogelijk ander werk te verschaffen. Daartoe behoort ook, dat er pogingen aangewend zouden worden of reeds zijn aange wend, ten einde i jt den aanleg van de spoorweglijn Zutphen- Enschedé een begin te maken. Ieder die echter met deze j klasse van menschen bekend is, weet ook wel dat weinige fabriek-arbeidcis voor dit werk geschikt zijn. En al ware dit zoo, dan is het getal onzer fabriek-arbeiders die daarvoor gebezigd kunnen worden nog altijd zeer klein. Onze arbei ders-gezinnen kunnen niet enkel bestaan van het loon des vaders, en wat men ook moge zeggen van het physieke en morele nadeel hierdoor aan de kinderen toegebragt, hij kan hunne hulp niet ontberen." Uit Haarlem -chrijft men ons 10 dezer „In der tijd is door het oostenrijksche muzijkkorps, dat zich gedurende eenige dagen, tijdens de nationale tentoon stelling van nijverheid, alhier heeft doen hooren, bij het ver laten van Kenaus stad. aan den burgemeester ter hand ge steld eene gift van f 500, en weinigen tijd later door de heeren E. II. Krelage en zoon alhier f 285, beide „ten behoeve der algemeene armen." „Daar dergelijke giften steeds onder de verschillende arm besturen in even: ligheid tot het getal hunnerarmen werden verdeeld, waren deze besturen van meening, dat ook met de hierboven bedoelde giften niet anders zoude worden gehan deld. Zij zagen zich daarin evenwel ditmaal te leur gesteld, vermits burgemeester en wethouders begrepen bet geheele montant aan liet burgerlijk armbestuur dezer gemeente te moeien ter hariyl stellen, hetwelk 'dan ook werkelijk heeft plaats gehad. „Van de zijde der diakonie-besturen meende men niet te mogen berusten in de bestemming die thans door het dage lij ksch bestuur aan: Voor algemeene armen, ontvangen gif ten gegeven was. Men wendde zich tot den gemeenteraad, vervolgens tot gedeputeerde staten dezer provincie, doch bij beiden zonder het gevvenschte gevolg. Men kon toch, en met regt, onderstullen, dat het niet in de bedoeling der gevers ge legen kon hebben om met deze gift de stad te baten, en dit zou inderdaad olgens de tegenwoordige bestemming plaats hebben, vermits liet burgerlijk armbestuur opzijn verzoek om magtiging tot liet houden van bijzondere bedeelingen gedu- j rende den win.er voor het ontvangen bedrag van f '785 eene i afwijzende beschikking ontving. Öra dus van de bedoelingen, i der gevers uiet zekerheid kennis te dragen, wendden de ker kelijke armbesturen zich tot den kommandant van voor noemd muzijkkorps, hoofdzakelijk inet de vraag: „is het uwe bedoeling geweest om de stedelijke financiën te baten, of is die geweestoin armen, zonderonderscheid, dus van alle gezindten, met die gift eenige meerdere ondersteuning te doen genieten Was die zelfde vraag vroeger reeds, door de heeren Krelage en zoon, in het voordeel van de stad beant woord, geheel anders was dit met den kommandant van het oostenrijksche muzijkkorps. Met roude woorden gaf hij te kennen, dat hij alléén het voordeel van alle armen zonder onderscheid op het oog had gehad, en niet de gemeente Haarlem. „Met dit antwoord in de hand meenden de armbesturen nog eene poging te moeten aanwenden en wel door eene koninklijke beslissing in deze zaak uit te lokken. Een breed gemotiveerd adres werd thans aan Z. M. opgezonden. Naar ik verneem, is die beslissing thans genomen. De mededeeling daarvan door den minister van binnenlandsclie zaken komt in hoofdzaak hierop neder: „Aan het verzoek van de kerke lijke armbesturen kan niet worden voldaan, en men wordt verwezen naar den burgerlijken regter." „Ondertusschen schijnt de minister, in de begeleidende missive dezer beschikking, niet onduidelijk als zijn gevoelen hebben te kennen gegeven, dat bij dergelijke giften de bil lijkheid gebood, dat men ook de diakonieën daarin liet deelen. „Of de kennisneming dezer zienswijze den raad dezer ge meente bewegen zal om van zijn genomen besluit terug te komen betwijfel ik, maar in dat geval geloof ik ook, dat men als zeker kan aannemen, dat de kerkelijke armbesturen alhier den weg van regten zullen inslaan." Bciioeitiinsen en besluiten. kiddekokden. Benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon de heer Brixhe, schepen van Luik. belastingen. Benoemd tot ontvangers der direkte belas tingen en akcijnsen: te 's Gravenzande c. a. (gemeenten Monster, 's Gravenzande en Naaldwijk) de heer S. Bakker, thans in de zelfde betrekking te Oudenboschen te Groningen

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1