kunnen bekorten door met een enkel woord mijne politieke beginselen bloot te leggen. „Die beginselen zullen bij deze vergadering zeer zeker weerklank vinden, want zij staan geschreven in art. 1 van het reglement dezer vereeniging: de vrijzinnig konstitutionnele. „Op koloniaal gebied zal men niet meer van mij verlangen liberaal voor Nederland, maar behoudend voor Indië, is in mijne ooren een wanklank. „Liberaal te zijn is één en ondeelbaar. Iets anders is het bij de toepassing dier beginselen te letten op verschil van toe standen. Wij allen zijn ook liberaal, vermeen ik, op het punt van opvoeding, maar zal men de zelfde vrijheidgeven aan een schooljongen van acht jaren, als aan een twintigjarigstudent? „Indië behoeft hervormingmaar bovenal regeling van den vooruitgang, dien men tot nu toe zonder orde heeft toege laten. Aan die regeling bestaat vooral behoefte en die kun nen wij verwachten vaneen krachtig liberaal goevernetnent. „Bij de hervorming die men voor Indië tegemoet gaat, moet, naar mijn inzien, op vier hoofdbeginselen gelet worden ^,1Dat men wake voor het rustig en voortdurend bezit van die koloniën, niet alleen uit materieel belang, maar omdat het slechtste europeesch bestuur nog beter is dan het beste injandsche. „2. Dat men het verschil van toestand, van landaard, gods dienst. zeden, gebruiken, begrippen van bezit niet uit het oog verlieze en niet vergete den invloed, dien een tropische zon uitoefent op G" breedte. „3. Dat men eiken maatregel dien men neemt, eerst en vooraf toetst aan de belangen van de schatkist. Indië brengt veel op, maar kan bij een goed geleid wordende ontwikkeling meer produceren, zonder de lasten der bevolking te verzwaren. „4. Dat men bij de zorgen voor de moeder ook vooral niet vergete de behoeften en regtmatige eischen van het zich op grooten afstand bevindende kind." Daarna voerde de heer Blom het woord, die na eveneens zijn tegenwoordig zijn in de vergadering gemotiveerd te heb- beu j... dat zijne beginselen hier algemeen bekend waren dat hij als koopman en lid van de kamer van koophandel zich genoegzaam had doen kennen, dat hij was vrijzinnig konsti- tutionneel, en meende dat men niet alles moest behouden wat bestond, maar altijd moest trachten te verbeteren en te ont wikkelen waar dit noodig was, zoo wel hier alsin de koloniën. Hij beaamde overigens geheel hetgeen door den vorigen spre ker was gezegd en meende dus zijne beginselen niet verder te behoeven uiteen te zetten. Nadat een der leden gezegd had, gemagtigd te zijn door den lieer Loudon, te verklaren dat hij ditmaal niet in aan merking verlangde te komen, werd evenwel op verlangen van eenige andere leden de heer Loudon op de lijst der kandi daten gehouden Nadat nog eenige leden tot aanbeveling en ondersteu ning der kandidaten het woord hadden gevoerd, werd tot de stemming overgegaan, waarvan de uitslag was dat tot kandi daten der vereeniging werden gekozen de heeren J. D. Fvan-, sen van de Putte, met 50 stemmen en F. W. C. Blom, met li- stemmen. Met goedkeuring der vergadering werd bij loting bepaald, dat ile lieer J. D. Fransen van de Putte in de plaats werd voorgedragen van den heer G. II. Betz en de heer F. W. C. Blom in de plaats van den heer mr. N. Olivier. Voor het hoofdkiesdUtrikt Deventer worden als kandida ten, ter vervanging van den heer J. R. Thorbecke, genoemd de heeren mr. H. van Loghein, lid der regtbank, mr. G. Dum- bar, burgemeester, de generaal-majoor J. Knoop en mr. J. Loudon, oud-minister van koloniën. Twee der voornaamste parijssche dagbladen, La patrie en Le constitutionnel, hebben in de jongst verloopen dagen be schouwingen medegedeeld, betreffende den toestand van ons land, voornamelijk in verband niet de jongste ministeriële krisis. Als een staaltje van de onjuiste begrippen, welke zij zich van ons land vormen en de scheeve voorstellingen, waar toe deze aanleiding geven, decleri wij onzen lezers den inhoud van een dier artikelen mede, voorkomende in La patrie van 7 dezer. Bedoeld artikel luidt als volgt „In een onzer vorige nommers hebben wij medegedeeld, dat de ministeriële krisis te 's Gravenhage had opgehouden te bestaan, aan welk berigt enkele beschouwingen waren toege voegd omtrent de benoeming des heeren Thorebeck tot hoofd nan het nieuwe kabinet. Wij hebben deze keuze des konings toegejuicht, omdat wij daarin zien eene zege door de gema tigd liberale beginselen behaald. Le constitutionnel ditzelfde onderwerp besprekende, is van een ander gevoelen en beweert dat wij den stand der zaken geheel verkeerd heoordeelen Bedoeld blad zegt, dat de inlichtingen, welke wij daaromtrent hebben verkregen, ten eenen male onjuist zijn het voegt er daarenboven bij, dat het tegenwoordige hoofd van het kabinet veel vrijzinniger is, dan de leden der gematigd liberale partij. Eindelijk wordt aan bet slot van het bewuste artikel oris deze vraag gedaan Welke stappen zal het nieuw benoemd hoofd van het kabinet op den weg van vooruitgang doen? „Op onze beurt gelooven wij, dat het Le constitutionnel is, die zijne inlichtingen uit eene verkeerde bron heeft geput. Het is ons bekend, dat er in Nederland eene partij bestaat, welke geene gelegenheid laat voorbij gaan om zich te tooijen met den eerenaam van liberaal te zijn, maar die inderdaad hare beginselen heeft ontleend aan hetwetboek derrevolution- nairen van den ergsten stempel. Dat echter het hoofd van het tegenwoordige kabinet tot die partij zou moeten gerekend worden, kunnen wij bezwaarlijk gelooven, en wel te minder, dewijl wij in het zekere zijn onderrigt, dat die partij in Hol land vooral niet sterk is vertegenwoordigd zij telt er eenige aanliungers, die vrij wat ophef pogen te maken, maar inder daad zeer gering in getal zijn. „Wat betreft de strekking en den geest der staatkundige beginselen des heeren Thorebeck, deze mogen met een enkel woord op de volgende wijze worden geschetst. „Het zal aan Le constitutionnel ongetwijfeld bekend zijn, dat de heer Thorebeck ten jare 1854 zich verpligt zag zijne portefeuilje neder te leggen; hij werd door de liberale partij uit den ministeriëlen zetel verdreven, dewijl zij destijds ten onregte onderstelde, dat hij in de kamer zijn steun liail ge zocht bij de leden der ultramontaausche partij. „Na hem trad als minister van binnenlandsche zaken op de heer Doncker-Curtius, die met hart en ziel tot de ouil-kon- servatieven behoorde; van hem mogt worden gezegd, dat hij sedert 1815 geene enkele schrede op den weg van vooruitgang had gedaan. Men ziet hieruit ten duidelijkste wat de liberale partij bij die verandering van ministerie had gewonnen. En welke geest heerscht er thans in het land, die zich openbaart in schier alle dagbladen, waarin den nieuwen minister raad en ondersteuning wordt geboden Algemeen dacht men, dat de heer Thorebeck weder in de vroegere fouten zal vervallen, dat hij op nieuw zijn steun zal zoeken bij de ultramontanen, men onderstelt dat hij dien alsdan niet bij eene andere partij zal vinden. „Men beweert dat er eenige grond voor dergelijk verwijt bestaat en als zoodanig wordt onder anderen aangevoerd het feit dat het hoofd van het nieuwe kabinet pogingen heeft aangewend, om den heer Groen van Prinsterer, een van de voornaamste leden der kamer, maar door en door ultramon- taansch gezind, in het ministerie te doen treden. Men wachte zich echter hieruit eene verkeerde gevolgtrekking te maken, met betrekking tot de staatkundige beginselen van hel be doelde hoofd van het ministerie, niet omdat de heer Groen van Prinsterer een ultramontaan is, maar in weerwil dat hij tot die partij behoort, wenseht de president-minister zich van zijne medewerking in het kabinet te verzekeren, namelijk uithoofde van den zoowel verdienden als uitgebreiden in vloed, welken deze uitstekende man in de kamers en op de bevolking des lands in het algemeen uitoefent. Het boven staande is uit den aard der zaak al zeer weinig geschikt om eenigen grond te geven aan de beschouwingen door Le con stitutionnel voorop gesteld, met betrekking tot hetgeen dit blad noemt het buitengewoon liberale programma van den heer Thorebeck. „Ten overvloede doet Le constitutionnel ons de vraag, welke stappen op den weg van vooruitgang wij in ons vorig artikel op het oog hebben gehad. Volgens de beweringen van gemeld dagblad heeft Nederland een zoorianigen trap van volmaaktheid bereikt, dat er geene sprake meer kan zijn van het invoeren van eenige wijziging hoegenaamd, in welken tak van bestuur ook. Uat land is voor geene verbetering meer vatbaar; het openbaar onderwijs, de landbouw, de verschil lende takken van nijverheid, de koloniën, het eene zoo wel als het andere verkeert in den meestgunstigen toestand. Alles bloeit m Holland; allerwege heerscht de meeste welvaart. Nederland kan niet hooger stijgenhet behoeft slechts te be houden hetgeen het bezit om het gelukkigste land ter wereld te zijn. „Le constitutionnel stelt zich al zeer ligt tevreden met den stand van zaken gelijk'het £ien vindt; wij voor ons willen bedoeld blad daarover geen verwijt maken,maar wij zijn niet temin van gevoelen, dat hoe hoog ook de trap moge zijn, tot welken eene natie is opgeklommen, wat betreft hare materiële belangen hiermede nog niet aan alle regtmatige eischen is voldaan. Een volk behoeft nog iets anders dan brood en ko loniale produkten. Wil eene natie den rang niet verliezen, waartoe zij is opgeklommen in de rij der volken, dan behoort insgelijks voor de behoefte des geestes zorg te worden gedra gen. Voorde bevordering barer intellektuele belangen moet minstens even veel worden gedaan als voor de uitbreiding barer materiële welvaarten wij houden ons overtuigd, dat in dezen geest voor den heer Thorebeck en het nieuwe ministe rie eene edele taak te vervullen blijft." Sïenoemjngeji en besluiten. ridderoudenVergunning verleend: aan mr. C. le Clercq, referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur 2e klasse der Guelfen-orde van Hannoveren aan de heeren H. A. Verniers van der Loeff. hoofdadministra teur, en W. A. Ribbe, referendaris, beide bij liet departement van financiën, tot het aannemen en dragen der onilersehei- dingsteckenen respektievelijk van kommandeur le en 2e klasse van genoemde orde. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Oude-Tonge c. a. de heer Z. Th. de Jongh van Arkel. thans te den Bommel c. a.terwijl zijn in gedeeld de volgende gemeenten, als: Stad aan 't Haringvliet bij liet ontvangkantoor te Middelbands, onder voortdurend beheer van den ontvanger H. J. Goetzee; Nieuwe-Tonge bij het ontvangkantoor te Sommelsdijk, onder voortdurend beheer van den ontvanger P. Bouwens; Ilerkingen hij het ontvangkantoor Dirksland c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger K. van Valkenburg van de Kreke. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f1105 'sjaars, aan den kapitein van het le regeinent infanterie C. G. Doerr- leben. Benoemd bij het le regement infanterie tot kapitein van de oe klasse, naar ouderdom van rang, de eerste luitenant- adjudnnt van het regement grenadiers en jagers jhr. A.R. J. Klerck. Kerk- en scfaooliiSeuTys. Te Goudriaan (klassis Dordrecht) is tot predikant beroepen de heer W. van Roggen, kandidaat bij het provinciaal kerk bestuur van Zeeland. Deze heeft dat beroep aangenomen. De heer G. M. Hogerzeil, predikant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke. heeft een beroep ontvangen naar Ilantum en Hantumhuizen (klassis Dokkum). Marine en leger. Bij eene vastgestelde nieuwe instruktic op de werving voor de korpsen des legers hier te lande, is o. a. bepaald; dat het aanwerven van rekruten, tot het voltallig houden van vrijwil ligers bij de korpsen aan de zorg van de koinmandercnde offi cieren is opgedragen, en zij bevoegd zijn tot dat einde (bin nen het rijk) militairen, beneden den rang van officier, als wervers uit te zenden dat zoo het noodig mogt zijn dat een rekruut eenige dagen verblijve in de plaats waar hij zich ter dienstneming aanbiedt, aan hem, ten einde in zijn onderhoud te voorzien, hoogstens gedurende acht dagen een daggeld van GO cent kan worden toegekend. Met 1 mei e. k. zullen de kapitein-luitenant ter zee J. W. de Iluyter de M'ildt. en de luitenant ter zee Ie klasse A. A. A. Gaymans eervol worden ontheven van de waarne ming der betrekking van ckipagemeester en onderekipage- ineester der marine te Hellevoetsluis. Gemengde beilgten, Te Sevenum bij Roermond is een krankzinnige ontdekt, die door tusschenkomst van den officier van justitie in een gesticht is geplaatst. De man was sinds 20 jaren opgesloten en wel de laatste 7 jaren in een hok naast den stal zonder venster of luchtgat. Er is eene vervolging ingesteld tegen de famielje welke bekend heeft dat zij den krankzinnige in aan vallen van razernij bij de haren trok en met de nagels in zijn ligchaam kneep, daar hij om den stok niet meer gaf. Ten bewijze dat het soms geen kwaad kan te procederen diene dat onlangs te Marseille bij eene onteigening een huurder 1 frank schadevergoeding werd aangeboden. Deze was hier mede echter niet tevreden en gaf de zaak :n handen der reg- tcrlijke magt. De jury wees hem. in plaats van 1 frank, 40,000 franken toe voor de onteigening, waarmede de huurder thans genoegen nam. Te Wol uwe St. Etienne kreeg een voerman het onmenschelijkc denkbeeld om de tong van een paard, dat niet vlug genoeg liep, met een touw vast te hech ten aan de twee vooraan gespannen paarden. Daar het dier echter inet zijne beide voorgangers geen gelijken tred kon houden, werd de tong uitgetrokken en daarna door den voer man in het kanaal geworpen. De regtmatige verontwaardi ging der bewoners zijner gemeente was zoo groot dat de wreedaard genoodzaakt werd zijne woonplaats te verlaten. Volgens de dagbladen van Californië hebben aldaar bij hevige overstroomingen 1000 chinezen den dood in de golven gevonden. In de vorige week vierden vier ver schillende paren te Alkmaar hun 25jarig huwelijksfeest. De geestelijke die hunne huwelijksverbindtenis op één dag als pastoor had ingezegend, was ook nu als landdeken getuige van het geluk der echtelingen. De rhinoceros, die uit Oost-Indië voor den dierentuin te Amsterdam verwacht werd, is nabij Mauritius overleden. Sedert het water in de Seine eenige dagen achtereen dik en troebel is, wordt aldaar zoo veel paling gevonden dat de visschers slechts hunne net ten hebben op te halen om er eenige honderden te hebben. I)e merkwaardigheden van den Tower te Londen zullen bij gelegenheid der wereldtentoonstelling voorde vreemdelingen ter bezigtiging worden gesteld. De toebereidselen daartoe worden reeds gemaakt. De kapel van Hendrik VII, die sinds eeuwen voor het publiek gesloten was, moet nu onder ande ren geopend worden; de wapentuigen worden op nieuw gepolijst en de ruiterbeelden nieuw beschilderd'. In eene vergadering van het bestuur der Birtley-inijn. dezer dagen te Gen Penbletown gehouden, is besloten dat de in hun bezit zijnde mijn voortaan van twee schachten en een ventilatie- toestel zal worden voorzien. Dezer dagen kwamen op het tooneel te Liverpool de ligte kleederen van eene 2()jarige dan seresin aanraking met een der gaslichten, ten gevolge waarvan zij derwijze werd gebrand, dat zij kort daarna den geest gaf. -- Er is Sjirake dat in de nieuwe kritieke-uitgaven van Shillers werkenwelke thans bij den uitgever Costa te Stuttgart bewerkt worden, een treurspel van 5 bedrijven van dien dichter zal worden opgenomen, hetwelk een vervolg is op De roovers en tot dusverre niet was uitgegeven. Het heeft ten titel: De treurende bruid. De rotterdamsche opera heeft een groot verlies geleden door liet overlijden op jl. vrij dag van den" dirigent van het orchest, den heer F. Skraup. De kantwerkschoolDoet wel en ziet niet om, te Sluis, heeft van II. M. de koningin, beschermvrouw dier inrigting, f 150 ten geschenke ontvangen. In de maand januarij jl. was de dagelijksche oplang der parijssche dagbladen als volgtLe siècle 53.300; La patrie 28,000; Le constitutionnel 20,500; L'opinion nationale 20.200; La presse 20.000; Journal des débats 10,000; L1 union 8600; Le monde (twee editiën) 8300; Le pays GG00; Le temps 6300; Gazette de France 5600; L'aini de la réligion 3200. De engelsche troonrede is in 25 minuten naar Parijs overgeseind. Men beweert dat de zoogenaamde kanadische boom, die in de Meijerij te 's Her togenbosch in grooten getale gevonden wordt, een katoen boom is. Deze bewering leidt tot de gevolgtrekking dat men, als een nieuwe tak van nijverheid, in sommige streken van ons land katoen kan telen. Verkoopingen en aanbestedingen. Naar wij vernemen is door den minister van binnenland sche zaken gegund, volgens de 28 januarij jl. plaats gehad hebbende aanbesteding, lietbouwen eencr steeneu suatie-sluis met bijbehoorende werken voor debreede watering bewesten Yerseke, nabij Hansweert, aan den heer van Spanje te Slie- drecht, voor f40,000; het maken van twee waterleidingen met bijbehoorende werken over de breed e watering bewesten Yerseke, in de gemeente Schore, en liet leggen van een ijze ren duiker door den Kruiningschen zanddijk, aan den heer Dekker te Sliedrecht, voor f 17,000; en het gedeeltelijk gra ven van het kanaal door Zuid-Beveland, aan den heer Dekker te Sliedrecht, voor f 240,000. lEIIITMLAK». Algemeen overligt. Een telegram uit Madrid berigt het overlijden van den heer Martinez de la Rosa, voorzitter van de kamer van afge vaardigden, in den avond van 11. vrijdag. Onder de rubriek Mengelingen, vindt men in dit blad eene beschrijving van het veel bewogen leven van genoemden staatsman. Hoewel we reeds met een enkel woord gesproken hebben

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2