MIDDELBURGSCBE NT. r is. Dingsdag 1862. 11 Februarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 u De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBaOEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 oentmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling gesohiedt kontant. Buitengewoon groot.e letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg ÏO Februarij. In een brief uit 's Hage aan L'indépendance beige gerigt, wordt de meening; uitgesproken dat de nederlandsche dagbla den doellooseene betreurenswaardige polemiek voeren betref fende het nieuwe ministerie. Deze onderlinge strijd wordt te meer ontijdig geacht omdat het optreden van den heer Thor- becke als het ware een programma in zich sluit. „In 1849, zegt de briefschrijver, sprak de heer Thorbecke „Wacht mijne daden af." Hij behoeft deze woorden slechts te herhalen en het land zal geduldig wachten, daar het zeker is dat het in zijne verwachtingen niet zal worden teleur gesteld." Wij kunnen ons met dit gevoelen volkomen vereenigen, in de vaste overtuiging dat het ministerie van zijne werkzaam heid spoedig blijken zal geven. Op aanstaanden vrijdag den 14 dezer zal voor liet provin ciaal geregtshof alhier behandeld worden de zaak van Helena Pompoene, oud 24 jaren, werkster te Zierikzee, be schuldigd van kindermoord voor de eerste maal door eene ongehuwde moeder gepleegd. In deze zaak zijn twaalf getuigen gedagvaard als raadsman aan de beschuldigde is toegevoegd jhr. tnr. J. W. M. Schorer. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag namid dag, ten half twee ure, eene openbare zitting houden, in welke de volgende zaken zullen behandeld worden missive van gedeputeerde staten, goedkeuring nadere regeling der jaarwedden van de hulponderwijzersidem van de plaatselijke schoolkommissie, aanbeveling voor eene vakature; vaststelling kohier hoofdelijken omslag 1862; besluit procedure kontrakt van gasverlichting. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een overzigt \an den handel dei stad Libau, gedurende 1861. Men schrijft ons uit Vlissingen „Door de Zeeuwsehe onderlinge brandwaarborg-maat schappij te Middelburg isaanden opperbrandineester alhier ter hand gesteld de som van dertig gulden, als premie voor de twee spuiten die liet eerst water hebben gegeven bij den brand bij den broodbakker Brand Smith, opzaturdag avond den I dezer." Het bal vrijdag avond ten liove gegeven, werd bijgewoond door deleden der vorstelijke famielje, de ministers, <lc leden vanhetcorpsdiplomatique en vele andere hooge autoriteiten, Naar men verneemt heeft de tegenwoordige minister van justitie verklaard het lierzieningsontwerp van strafvorde ring,vervaardigd door den lieer Godefroi. te zullen handhaven. Dien ten gevolge heeft de hooge raad der Nederlanden vrijdag avond eene langdurige algemeene vergadering gehouden waarin dit hooge regtorlijke kollegie een aanvang heeft ge maakt met het onderzoek van dat ontwerp. (Nieuw dagbl. van 's Gravenh.) Het Dagblad van Zuid-IIoWand en 'sGravenbageontvangt van eene vriendelijke hand het volgende berigt: „Eenige nieuwsbladen verspreiden liet gerucht, dat nu reeds begonnen wordt inet eene opheffing der werf te Vlissingen en wel op grond van de aanstaande overplaatsing van een hon derdtal werklieden naar andere direktiën. Ten einde de daarin belangstellenden gerust te stellen,kan ik u uiededeelen, uat die maatregel in het geheel niet genomen wordt met het oogmerk om reeds nu eene opheffing dier werf voor te berei den, uiaar alleen in het belang van hen, die bij vermindering van werk, voornamelijk door het in gereedheid komen van het fregat Adolf van Nassau, zouden moeten worden afge dankt, in de gelegenheid te stellen op eene andere plaats, brood voor hen en hunne huisgezinnen.te verdienen, en in liet belang van den lande, om bekwame werklieden te behouden en daarmede in de behoefte, bij andere direktiën, vooral Wil lemsoord, na liet in gereedheid komen derdokwerken be staande, te voorzien. In de laatste jaren was, door veelvuldige werkzaamheden te Vlissingen, het getal werklieden aldaar langzamerhand uitgebreid geworden en dat getal wordtnu we der op de normale hoogte gebrngt. Van overplaatsing van amb tenaren als anderzins is geen sprake. In deii jare 1848 en 1844 onder anderen, vond op de werf te Amsterdam ook eene be langrijke vermindering van werkvolk plaats (ongeveer 200 man) en die werf is dan toch tot nu toe niet opgeheven ge worden." De Staatscourant van zaturdag bevat liet derde verslag aan den minister van binnenlandsclie zaken van de kommissie voor de staatsspoorwegen opgemaakt den 21 januarij jl. Hetgeen daarin met beti^hk'. ig.cot de zeeuwsehe lijn voor komt laten wij hier volgen Lijn Roosendaal-Vlissingen. Sektie Roosendaal-Woensdrecht. Nadat de aanvankelijk voorgestelde rigting door de ves tingwerken van Bergen op Zoom, op verlangen der militaire genie eene wijziging had ondergaan, is die gewijzigde rigting in het ontwerp-pruces verbaal voor de dienaangaande te slui ten overeenkomst omschreven, en is daarin tevens opgenomen de omschrijving van de plaatsing en de hoofdafmetingen der gehouwen. Blijkens aanschrijving dd. 19 september, uo. 207, 11e af- deelirig, werd dit ontwerp-proces verbaal door uwe exc. goed gekeurd en waren daartegen ookgeene bedenkingen bij zijne exc. den minister van oorlog, die den eerst aanwezenden offi cier der genie te Bergen op Zoom magtiging verleende tot het sluiten van het proces verbaal. Gelijke magtiging werd in gevolge gemelde aanschrijving uwer exc. verleend aan den eerstaanwezenden ingenieur bij de staatsspoorwegen aldaar, en het proces verbaal alzoo den 18 oktober gesloten en ter bekrachtiging uwer exc. aangeboden bij brief dd. 5 november, no. 1828. Bij koninklijk besluit dd. 20 november, no. 7, werd de vergunning verleend tot het maken van den staatsspoorweg binnen de verboden kringen van de vesting Bergen op Zoom, overeenkomstig de bepalingen van het proces verbaal. De waardering en aankoop van eigendommen ondervond ook bij deze sektie om vroeger aangegevene redenen vertra ging. De laatstelijk gevoerde onderhandelingen geven het vooruitzigt dat binnen weinigen tijd over eene genoegzame uitgestrektheid gronds beschikt zal kunneu worden om de aanbesteding van een belangfijk debl dezer sektie aan uwe exc. te kunnen voordragen. Aanvankelijk was een bestek opgemaakt voor de aarde- en kunstwerken van de geheele sektie, met inbegrip van een ge deelte van den aan te leggen dam in de Ooster-Schelde. Verschillende redenen hebben er toe geleid hierin verande ring te brengen, en daarom is dit bestek gewijzigd en bevat nu alleen de aarde- en kunstwerken, het leveren van den bal last en het leggen der spoorbaan van het gedeelte van Roo sendaal tot Bergen op Zoom, met inbegrip van het veranderen van het glacis en van den bedekten weg der vestingwerken, als een gevolg van het met de militaire genie gesloten proces verbaal. Voor de wegbrug in den provincialen weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen is een ontwerp opgemaakt, waarbij de as der brug haaks op die van den spoorweg is aangenomen. Eene teekening van de daarvoor noodige verlegging van den provincialen weg werd bij brief dd. 5 november, no. 1838, uwer exc. aangeboden met voorstel om daarover de gedepu teerde staten van Noord-Brabant te hooien. Met het zelfde doel werden uwer exc. bij brief dd. 15 no vember, no. 1942, aangeboden de ontwerpen voor waterlei dingen in den spoorweg over de Molenbeek, de Haijinksche beek. de Smalle beek en de Zoom. Voor de inrigting van het station Wouw is het ontwerp gereed. Sektie Woensdrecht-Goes. Het voornemen was aanvankelijk om voor deze sektie de rigting aan te nemen die goedgekeurd was volgens de plan nen die van de Banque ge'ne'rale suisse zijn overgenomen. Het onderloopen van den tweeden bedijkingspolder der Nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwas sen in de Ooster-Schelde heeft daaromtrent van zienswijze doen veranderen. De hoven bedoelde rigting liep door een gedeelte van den tweeden polder. Wierd dus die rigting aangehouden, zoo zou tot bescherming van den spoorwegop datgedeelte, een nieuwe zeedijk gemaakt moeten worden. De hierdoor te veroorzaken kosten hebben doen besluiten om, door eene zuidelijke om buiging der lijn, de doorsnijding van den tweeden polder te vermijden, waardoor men tevens het dorp Krabbendijke meer naderde. Eene tweede wijziging in de rigting van den spoorweg werd vvensclielijk geoordeeld bij den overgang van het kanaal van Zuid-Beveland. Thans is die rigting haaks op de as van het kanaal voorgesteld, terwijl de snijding dier rigtingen vroeger onder een hoek plaats had. Eindelijk zal, door de rigting westelijk van het kanaal iets noordelijker te nemen(hetstation Goes meer in de nabijheid dier stad gebragt kunnen ivorden dan bij de vroegere plannen het geval was. Deze rigting in kaart gebragt zijnde, is uwer exc. bij brief dd. 21 december, no. 2270, ter goedkeuring aangeboden. Nailnt de kommissie door den hoofdingenieur van den waterstaat in de provincie Zeeland, in kennis >vas gesteld van de hoofdafmetingen van het kanaal door Zuid-Beveland en van de daarvoor te bouwen sluizen, deed zij uwer exc. bij brief dd. 1 oktober, no. 1573, het voorstel oin de ontwëfpen voor de spoorwegbrug over dat kanaal volgens die afmetingen te doen opmaken. Die magliging werd verleend bij aanschrij ving uwer exc. dd. 25 november, no. 228, 1 le afdeeling. kanaal. door zuid-be vel. and. Nadathet wetsontwerp tot dading met de Maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster- en Wester- Schelde door de tweede kamer der staten generaal was aan genomen en het vooruitzigt bestond dat ook de goedkeuring van de eerste kamer daaraan zou worden geschonken, achtte de kommissie het raadzaam in het belang vati de vordering der Yverkzaamheden van den spoorweg, dat de werken vooi' dat kanaal, waarvoor de ontwerpen reeds bij den hoofdinge nieur van den waterstaat in de provincie Zeeland in behande ling waren, zoo spoedig mogelijk werden aanbesteed. Het graven van dat kanaal met het bouwen van de wijde en diepe sluizen is een inoeijelijk werk, dat aan een ervaren en bekwamen ingenieur behoorde te worden toevertrouwd. De ingenieurs bij de staatsspoorwegen geplaatst zijn te zeer met werkzaamheden voor den spoorweg zeiven overla den, dan dat zij ook nog met het toezigt op de uitvoering van dit veel omvattend werk konden worden belast. Toen de kommissie bij haren brief dd. 9 augustus, no. 1171, uwer exc. in overweging gaf. om bevelen te geven voor het in gereedheid brengen der bescheiden die voor de aanbesteding der werken benoodigd zijn. deed zij uit dien hoofde uwe exc. tevens het voorstel, om de uitvoering van alle werken voor dit kanaal, met uitzondering van de spoorwegbrug, op te dragen aan den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland jhr. J. It. T. Ortt. Overeenkomstig dit voorstel werd bij uwer exc. aanschrij ving dd. 20 september, no. 153, 3de afdeeling. het beheer en toezigt over de uitvoering der werken van het kanaal aan genoemden hoofdingenieur opgedragen, onder de leiding der kommissie en meer speciaal onder die van haar medelid den hoofdinspekteur van den waterstaat. Bij haren brief dd. 28 november, no. 2037. deed de kom missie uwer exc. liet voorstel om den hoofdingenieur voor noemd te magtigen, de gronden, die nog voor den aanleg van het kanaal benoodigd zijn. aan te koopen. overeenkomstig den daarbij overgelegden staat van waardering. feeze magtiging werd door «wc exc. verleend bij aanschrij ving dd. 4 december no. 212. 11de afdeeling, ouder bepaling dat die aankoop zoude geschieden volgens dc bepalingen die ten aanzien van den aankoop van gronden voor de staats spoorwegen zijn vastgesteld. Bij brief dd. 25 november no. 2010. werden uwe exc. de bestekken ter goedkeuring aangeboden voor het bouwen eener steenen suatiesluis voor de Breede Watering bij Hans- weert en voor het maken van twee waterleidingen met bijbe- hoorende werken. Deze bestekken zijn opgemaakt in gevolge hetgeen vroeger tusschen de maatschappij en het dijksbestuur der Breede Wa tering was overeen gekomen. Bij brief dd. 21 december, no. 2274, bood de kommissie uwer exc. eveneens ter goedkeuring aan het bestek oor het graven van het noordelijke deel van het kanaal. Door twee rotterdamsehe kiesvereenigingen zijn als kandi daten voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen de heeren J. D. Fransen van de Putte en F. W. C. Blom. De beide Rotterdamsehe couranten geven van de vergade ring der kies vereen iging Orde het volgende verslag De heer Fransen van de Putte, na het woord te hebben ge vraagd, verklaarde dit in de eerste plaats te hebben gedaan, om de aanwezigen die geen deel van het bestuur dezer kies- vereen iging uitmaakten, bekend te maken met de redenen, waarom hij, in strijd met liet in de laatste jaren aangenomen gebruik, deze vergadering bijwoonde. „Ik vermeen." zeide spreker verder, „geen gevaar teloopen, dat men mij pretentieus zal noemen, als ik zeg, dat ik begre pen heb, dat in deze kiesvergadering mijn naam zoude ter sprake komen, en daarom juist was het sniin plan heden hier niet te komen. „Intusschen werd op eene bestuurs-vergadering van Orde, waarvan ik de eer heb lid te zijn, de wenschelijkheid dat de kandidaten zeiven op de kiesvereenigingen kwamen, niet alleen ter sprake gebragt, maar met zoo veel aandrang en zoo algemeen betoogd, dat ik vermeenen zou onbeleefd jegens deze vergadering te zijn, als ik geen gevolg aan het zoo drin gend verzoek van hare mandatarissen gaf. „Op verzoek van het bestuur dezer vereeniging heb ik ook den heer F. W. C. Blom overgehaald hier aanwezig te zijn. „Nu ik toch aan het woord ben, geloof ik de diskussien te

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1