MIDDELBURGSCHE C 0 U R A i\ T. 'A J Donderdag 1862. 6 Februarij. i\° 16. sar Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. D e inzending van advertentien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent par regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 28 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie van woensdag avond 8 ure. Jfliddclburg 5 Februarij. De nieuwe ministerraad heeft jl. maandag zijn eerste ver gadering gehouden. De audiëntiedag van den minister voor de zaken der roomseh katolieke eeredienst is bepaald op woendag. en die van den minister van btnnenlandsche zaken op zaturdag. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen en ligt voor belanghebbenden ter inzage: statistieke be scheiden nopens handel en scheepvaart te Koningsbergen, Dantzig, Elburg en Pillau. In deze gemeente zijn thans 1. Vier openbare en vier bijzondere scholen waar gewoon lager onderwijs, en 2. drie openbare en acht bijzondere, waar gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven. 3. Voorts twee herhalingscholen (de weesscholen) voor ge woon lager onderwijs. 4. Eene zondagschool, waar eveneens gewoon lager onderwijs wordt gegeven. Op de openbare scholen wordt onderwijs gegeven door 6 hoofdonderwijzers en ëe'ne hoofdonderwijzeres, bijgestaan door 17 hulponderwijzers en e'éne liulponderwijzeres. bene vens iloor IS kweekehn^en. Op de bijzondere door 9 hoofd onderwijzers en 3 hoofdonderwijzeressen, bijgestaan door 4 hulponderwijzers, ée'ne hulponderwijzeres en 9 kwee- kelingen. Van het onderwijs op de openbare scholen werd in I860 gebruik gemaakt door gemiddeld 700 jongens, waarvan 251 gratis, en 642 meisjes, waarvan 244 gratis. Op de bijzondere scholen door 281 mannelijke en 260 vrouwelijke leerlingen. De weesscholen werden door 41 jongens en 59 meisjes bezocht, terwijl op «le zondagschool gemiddeld 40 mannelijke en 51 vrouwelijke leerlingen onderwijs genoten. Zoo dat in 1860 gemiddeld 2065 personen onderwijs hebben ontvangen. Als inen nu aanneemt volgens den algemeenen regel dat der bevolking in de termen valt om de scholen te bezoeken, dan is het er nog verre van daan dat onze gemeente, waar zoo veel gelegenheid tot het bezoeken van scholen bestaat, op de op prijsstelling van onderwijs moge bogen. Men schrijft ons uit Goes. „Ook hier worden in den vooravond kleine diefstallen ge pleegd vooral schijnt men het op de slagers gemunt te hebben bij wie bij herhal.ng verscli vleescli wordt ontvreemd. „Door het dezer dagen overlijden van den heer P. A. IIo- chart, zullen nu binnen kort twee raadsulaatsen te vervullen zijn, die van genoemden heer en van dr. 11. B. van den Bosch." De zangvereeniging te Zierikzee heeft in eene in de vorige week gehouden gewone bijeenkomst het overlijden van dr. R. B. van den Bosch herdacht. De direktetir. de heer C. Eis ner. herinnerde op gepaste wijze hoe dat overlijden voor deze geheele provincie een treffend verlies is te noemen op het ge bied der wetenschap en kunst, en voornamelijk der toonkunst. Ilij spoorde de leden aan om liet voetspoor van den overle dene in zijne liefde tot de kunst te volgen en hem daardoor de waardigste hulde te brengen. Onze liaarlemsclie korrespondent schrijft ons, onder dag- teekening van 3 februarij, het volgende: „De lieer Busken Huet heeft gisteren, in de koncertzaal alhier, eene godsdienstoefening gehouden. Belangrijk was de opkomst, vooral van het notabele gedeelte der ingezetenen, die. door hunne talrijke tegenwoordigheid, een merkwaardig getuigenis aflegden van de hooge waarde, waarop zij de gaven van den voormaligen vvalsclien pvedikant schaiten. Indien het ons veroorloofd is op den indruk af te gaan, dien de spre ker. ditmaal althans, op zijne hoorders maakte, mogen wij veilig onderstellen dat bovengenoemd lokaal spoedig te klein zal zijn om alle belangstellenden te omvatten." Van een anderen kant vernemen wij dat de heer Busken Huet, in wiens bedoeling liet volstrekt niet ligt eene afge scheidene gemeente te organiseren, de godsdienstoefenin gen, welke hij leiden zal. door de bevoegde kerkelijke autori teiten zal laten legaliseren. Welligt heeft zulks reeds plaats gehad. Dezer dagen zijn te 's Gravenhage in eene algemeene ver gadering van deelnemers vastgesteld de statuten der Neder- landsclie-indisclie katoenmaatschappij. Het doel dezer maat schappij is tweeledig: vooreersthet bevorderen van uitbreiding en verbetering der katoen-kuituur in Nederlandsch-Indië, en ten andere liet bijdragen tot de vestiging eener katoenmarkt I in Nederland. Tot dir -kte r!?r onderneming in Neder landsch-Indië is benoemd dr. J. J. van Limburg Brouwer, en tot kommissarissen in Nederland de heeren*Fransen van de Putte en Besier te Rotterdam, en de heeren Boeke en de Cle cq te Amsterdam. De heer Fransen van de Putte is tot \oorzitter en de heer Besier tot sekretaris verkozen. De heer de Kat. wiens verzameling van schildtrijen meni- gen bezoeker sedert geruinien tijd naar Dordrecht lokt. heeft zijn museum verrijkt meteen bronzen miniatuur-model van het standbeeld van Ary Sehefter. hetwelk uiterst fraai bewerkt is en genoemden kunstliefhebber f2000 kost. De Staatscourant van lieden bevat een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg. 30 december. Het luidt: De kei zer van Solo is overleden. De proklamatie van zijn opvolger heeft in geregelde orde plaats gehad. Overstroouiingen in Bagelen. Voor het overige niets nieuws. Eene depeehe van de Bataviasciie liandelsvereeniging. ge dagteekend Batavia 31 december, luidt: Op Java is liet rustig. In het Bandjermassingsche heeft de staat van zaken geene verandering ondergaan. De vice-admiraal Vogelpoot is den 16 december naar Ardjoeno vertrokken. Het bestuur der algemeene onderwijzers-vereeniging te Rotterdam heeft eene eirktihtire gerigt aan hare leden en ver dere voorstanders van het lager onderwijs, ter verkrijging van bijdragen tot het oprigten van een monument op de begraaf plaats van den onlangs overleden verdienstelijken hoofd-on- derwijzer P. K. Görlitz. wiens leven en krachten on verdeeld waren gewijd aan de bevordering van het lager onderwijs, gedurende ruim eene halve eeuw. De Staatscourant van maandag deelt eene uitvoerige ver antwoording mede van de ten behoeve van den jongsten watersnood bij de regering ontvangen sommen. Daaruit blijkt dat in het geheele jaar werd ontvangen f 1.521,570.03. Tot deze som is o. a. bijgedragen, in Nederland, als volgt: Noord-Brabant f 14,290,89, Gelderland f 42,036,11, Zuid- Holland f 32,481.34. Noord-Holland f 15,345,43. Zeeland f 10.360.06, Utrecht f 3.735,48^. Friesland f35,194,65. Over ijssel f 12,384,12. Groningen f 83.45. Drenthe f 3.654.42, Limburg f 15,S06,15, door de marine f 11,146.38. in Oost- Indië f 41,517.054. in West-Indië f 15.222.11. aan de kust van Guinea f 326,21. en alzoo uit Nederland en de overzee- sche bezittingen van den staat f 253.5S3.86. Voorts van buiten "slands uit: België f75.423.96. de kaap de Goede Hoop f 42,6 0.9 H. Frankrijk f 31.615,10^, En geland f 18,211,50, Zwitserland f 15,164,87. Pruissen f 14 136.731. Amerika f 12.378,67. Luxemburg f 10.475,41 Rusland f 10,384.97, Hanover f 2.920.72$. Wurtemherg f 8.412. Denemaiken f7.1 31,97?. Baden f 6.582.43. Oosten rijk f 5.981.34, Hamburg f 5,502.13, Rome f 4.720. Italië f 3.993.23. Turkije f3.754.28. Singapore f2 611,04. Bremen f2.476,46, Frankfort f2.378,1 4. Japan f2,018.50, Saksen- Weimar f 1.891.64. Egypte f 1.415 24. Zweden f 971.63, Lubeck f711,51, Nassau f532.50. Mecklenburg f528.82$. Canton f500. Spanje f4S0.70. Portugal i 41-8.87. Australië f 37(1.90. Oldenburg I 223.25. Griekenland fl 41,55. Keur-IIes- sen f 105.60. Malta f59,50. Hessen-Darmstadt f 54.54, Saksen f 14,04; giften, waarvan het niet duidelijk is gebleken waar zij oorspronkelijk zijn gedaan f 9 49.9S. te zamen f304.439.69. Eindelijk door de kommissie voor de algemeene verloting te 's Gravenhage f 191,03 4,14. Ter vergoeding van geleden verliezen is hiervan toegewezen aan Noord-Brabant f 1 40,469,1 41, aan Gelderl. f 1,364.107,29 en aan Limburg f5,331,20. Het overige is besteed aan ver strekkingen door het rijk. onkosten enz. Deze verantwoording eindigt aldus Nog wordt hier aangeteekend, dat al hetgeen zoo uit de opbrengst der algemeene kollekte, als uit de verder bij het departement van biuneiilandsche zaken ingekomen giften voor algemeene bestemming aan de drie genoemde provin ciën is toegekend, uitsluitend heeft gestrekt ter vergoeding van werkelijk door den watersnood geleden verliezen, en dat de verzorging van vele duizende noodlijdenden, die hunne woonsteden moesten verlaten, tot <1 at zij weder zeiven in hunne behoeften konden voorzien, geheel heeft kunnen wor den hekostigd uit de menigvuldige giften, die van alle zijden des lands en ook uitliet buitenland, boven en behalve de bij deze verantwoorde gelden, zijn verstrekt zoowel aan de be sturen der provinciën, welke door de rainp zijn getroffen, als aan de kommissiën, die zich op vele plaatsen ter inzameling en tot het besteden daarvan hebben gevormd, „en aan wier menschlievende handelingen de regering hoewel daaraan vreemd gebleven, gaarne bij deze openlijk hulde brengt." De vorenstaande openbare rekenschap betreft de ontvang sten en uitgaven, gedaan tot en met den lOjaniiarij jl. Daarna is nog ontvangen van de Kaap de Goede Hoop 27,13,4 p. st., waarvan nader verantwoording zal worden gedaan. ISciioemfnifcn en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ne derlandsehen leeuw de heer J. F. Loos. burgemeester van Antwerpen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Ede c. a., de heer M. A. F. H. Philipse, thans adjunkt-kommies bij het departement van financiën. marine. Op verzoek eervol ontslag uit de zeedienst ver leend aan den officier van administratie 2e klasse W. Stort jr., en zulks met het tijdstip door het indiscli bestuur te bepalen in verband met zijn overgang bij de militaire administratie van het nederlandsch-indisch leger. Kerk- en schoolniettws. De heer A. P. A. du Cloux, predikant te 'sGrevelduin Capelle, heeft voor het beroep naar VVemeldinge (klassis Goes) bedankt. Gemengde berigten. De policie te Lyon beeft in een galanteriewinkel een inkt koker, welke den vonn eener lelie had en daarom als een politieke inktkoker werd beschouwd, in beslag genomen. Alles wat eenigzins op leliën geleek of met leliën beschilderd was moest uit den winkel worden verwijderd. Het is den postdirekteuren in het vereenigd engelsch koningrijk geoor loofd zindelijke en onbeschadigde postzegels >an het publiek te koopen tegen 2\ pet. korting. Bij eene huwelijks-inze gening in eene katolieke kerk te Petnkan (Rusland) waren vele goed gekleede jongelieden tegenwoordig. Daar de bruid en hare speeluooten n;et in het zwart gekleed waren, hetgeen naar liet gevoelen dier jongelieden behoorde, maakten zij van de afwezigheid des bruidegoms en de zijnen gebruik om de kleeren der dames met bonte olieverw te bestrijken. Dit ver oorzaakte eene groote opschudding, doch de rustverstoorders waren spoedig in verzekerde bewaring. Er is sprake om het gedeelte der Ser.ne dat door Brussel loopt te overwelven, om gevrijwaard te zijn voor overstroomingen, gelijk die in de laatste dagen ten gevolge van den velen regen hebben plaats gehad. Jl. vrijdag zijn nogmaals vrij hevige vlammen uit de puinlioopen van het entrepot St. Felix opgestegen, zoo dat er weder een brandspuit in werking is gehragt. De pilaren van het gebouw der internationale tenioonstelling te Londen zullen rood en blaauw gekleurd en de kroonlijsten en bogen verguld worden. Dit laatste alleen moet 2 )00 p. st. kosten. Het verwulf zal eenvoudig bepleisterd worden. liet gedeelte dat der fransche kommissie is afgestaan zal bijzonder prachtig zijn. Daarin zal o. a. eene fontein worden geplaatst die dage lijks 40,000 gallons water noodig heeft. Overeenkomstig het reeds door ons medegedeeld plan der kommissie voor de in stand houding van hetrotterdamsche tooneel tot liet vooruit plaatsen der entreebiljetten, is reeds voor de helft of onge veer f50,000 ingeteekend. De kamer van koophandel te Rome heeft aangekondigd dat een der tien egyptische plagen, namehjk die der sprinkhanen, zich in dit jaar zal vertonnen. De landbouwers wordeu uitgenoodigd alles te doen om deze dieren tedoocien; de kosten zullen worden vergoed. Het praalgraf van den prins-gemaal zal in het park van Frogmore, niet ver van dat van de hertogin van Kent, worden opgerigt. De engelsche dagbladen waarschuwen steeds tegen groen behangselpapier en kleederen van groene stof. omdat die zwaar bezet zijn met arsenicum, welke bij wrijving of bewe ging loslaat, ingeademd wordt en den dood kan ten gevolge hebben. Een scheikundige heeft onlangs uit het hoofdtooisel eener dame niet minder dan 40 grein arsenicum getrokken. Een vrijwilliger voor het oost-indisehe leger, die met ver lof te Andel v ertoefde en gedurende dat verlof zijne liefde tot de dienst sterk voelde verminderen, heeft zich daaraan tneenen te kunnen outtrekken door zich twee zijner voorste vingers af te kappen. De maréchaussees te Woiitlr.ehem heb ben echter de vrijheid genomen hem na liet volbrengen dezer daad te arresteren. Uit de armenkas der nieuw gebouwde roomseh katolieke kerk te Drempt. welke behoorlijk met vier sloten verzekerd was. is op geheimzinnige wijze f40 aan zilvergeld verdwenen. Sporen van braak zijn niet aanwezig. De famielje van zekeren Windham te Londen heeft zich sterk bëijverd Dra dezen krankzinnig te doen verklaren. IIij heeft.eclïter gëtoüpd bijzonder goed bij zijn verstand te zijn, zoo datrdó kosteh \van het ten dezen gevoerde proces, ten bedrage, van f Q^ÓiOOO, voor rekening zijner bezorgde bloed verwanten kmihepjDe onthulling van het standbeeld voor Ary'Sc'hefferteTilordrecht zal vermoedelijk dén 8 mei a. s. plaats Leblx(ft^v^- De improvisator Beerman^ biqudt thans voórtaagte&--ni onderscheidene steden van Noord-Holland.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1