Öuitrnlanïr. De kommissie doet verder uitkomen dat dit tweede hoofd punt is posterioris curae, en dat. zoo de finna daarbij slechts stellingen wd aangeven om bij het einde van het nieuwe kon- trakt te behandelen, zulk voorstel doelloos zou zijn. daar die tot het oneindige zouden kunnen worden uitgebreid. Zij acht het daarom wenschelijk. de nakomelingschap aan geen banden te leggen evenmin als zulks voor de firma of hare nakomelingen gevvenscht zou wezen. Ad 3. Wat betreft het door de firma aangevoerde omtrent den prijs der verlichting in verband met de lichtsterkte, kan de kommissie niet instemmen dat er slechts te Rotterdam eene lichtsterkte van ld-normaal stearinekaarsen zou zijn gevergd. In tegendeel wordt tegenwoordig bij meest alle kontrakten die Uchtkvacht hedongen, terwijl hij enkele zelfs daarboven wordt gegaan, zoo als o. a. te Dordrecht, waar die kracht van 15 tot 18 zulke kaarsen bedraagt. Naar der kommissie is ter oore gekomen is te Leiden een lichtkracht van 12 kaarsen vrij voldoende, waarom zij adviseert om dat cijfer ook hieraan te nemen, mits die lichtsterkte ook aan de uiterste einden dei- stad worde aangetroffen, en zulks zonder prijsverhooging. Met het oog op eene bijna zekere jaarlijksche vermindering der gasprijzen. moet zij tegen elke verhoogmg van vastge stelde prijzen adviseren. Wanneer deze punten door den raad mogten worden goed gekeurd. geeft de kommissie ten slotte in overweging, bij kennisgeving aan de finna Robbë comp. te berigten dat, wanneer op deze grondslagen niet binnen eene maand later eer. overeenkomst is totstandgekomen, alle onderhandelin gen ophouden en in regten tot de ontbinding van het kon- traktmeteisch tot schadevergoeding zal worden geprocedeerd. Onder dankzegging aan de kommissie voor dit uitvoerig rapport.wordt besloten de beraadslagingen daarover, tegelijk met die over de goedkeuring van hei besluit tot het aangaan eener procedure, in eene volgende zitting te doen plaats heb ben. waarna de openbare zitting wordt gesloten. Algemeen overziet. De keizer van Rusland gaat voortlangzamcrhand meer vrij zinnige regeringsbeginselen in toepassing te brengen. Bij besluit van 2S januari] rs openbaarmaking bevolen der staatsbegrooting voor VS02. Echter wordt met iederen dag de positie der regering moeijelijker. Zij wordt gekneld tus- schen een voortdrijven naar nieuwe hervormingen en de ontevredenheid van den adel over de verloven voovregten. Het land gaat een zeer bewogen toekomst te gemoet en zal vermoedelijk binnen kort in de schatting der effektenhouders belangrijk in aanzien dalen. De heer Charles de Mazadegeeft omtrent den toestand van dit rijk zeer belangrijke mededee- lingen in de Revue des deux mondes van lSjanuarij. Uit Frankfort wordt gemeld dat in de hondsvergadering bijna alle staten zich hebben verklaard vóór het voorstel der militaire bondskotnmissie, betreffende de verhooging der kontingenten voor de reserve van het bondsleger. Ook Ne derland heeft voor Luxemburg en Limburg zich er vóór ver klaard. Door de kabinetten van Weenen, Dresden en Berlijn wor den nog druk notaas gewisseld over de voorstellen tot wijzi ging van de bondskonstitutie. De heer von Beust, minister president van Saksen, van wien de voorstellen waarover thans gehandeld wordt zijn uitgegaan, heeft op de aanmatigende tegenvoorstellingen van Oostenrijk geantwoord. Menherin- nere zich datgraafvon Rechberg verklaard had dat Oostenrijk het beginsel van een afwisselend presidentschap alleen zal aannemen in geval het door Pruissen gewaarborgd wordt in het bezit van al de oostenvijksclie provinciën in Duitschland. De heer von Bcust antwoordde dat het geschikte oogenblik daarvoor nog niet gekomen was. De gunstige indruk te Weenen teweeg gebragt door de vredelievende strekking der fransche troonrede en de behoed zaamheid, waarmede daarin gesproken wordt over de kwes- tiën, die zoo ligt de gevoeligheid van Oostenrijk hadden kun nen kwetsen, begint eenigzins te verflaauwen door de minder aangenaam luidende rapporten, welke prins Metternich uit Parijs derwaarts zendt, en volgens welke debetrekkingen tnssehen keizer Napoleon en koning Victor Emmanuel op dit oogenblik hartelijker zouden zijn dan ooit. De eerste kamer van den oostenrijkschen rijksraad heeft hare zittingen hervat. Niettegenstaandedeoppositie van keizer Napoleon,zal eene groote vergadering van bisschoppen uit alle oorden der wereld te Rome voortgang hebben. De vergadering is tegen mei bijeengeroepen. De wereldlijke magt des pausen zal zeker daar een onderwerp van beraadslaging uitmaken. Zoo ver bekend is. schijnt de meerderheid der bisschoppen het behoud der wereldlijke magt wenschelijk te achten maar de gebeur tenissen in Italië kunnen eene wijziging van gevoelen doen ontstaan. De openbaarmaking der staatsstukken tusschen deheeren de Thouvenel en de Lavalette gewisseld, heeft in een groot aantal steden van Italië zeer levendige demonstraties ten gunste van Frankrijk en den keizer ten gevolge gehad. Er is echter wel eenige aanleiding om te vreezen ilat die vreugde blijken te voorbarig zijn en dat de stnppen door Frankrijk langs diplomatieken weg gedaan, geenszins de beteekenis hebben die men er in Italië algemeen aan toekent. Althans uit Parijs wordt gemeld dat na de depeche van den heer de Lavalette. de fransche regering aan Rome schriftelijk de ver zekering heeft doen toekomen van in geen geval de bescher ming van het beginsel van een weveldlijk pansdom te zullen opgeven. Ook zouden volgens L'indépendance beige te Parijs in den zelfden geest mededeelingen door den minister van buitenlandsche zaken aan monseigneur Chigi gedaan zijn, zelfs zou de minister van staat zich aan den senaat die tot benoeming der kommissie voor het ontwerp-adres in de i afdeelingen vergaderd was, duidelijk het zelfde hebben te kennen gegeven. Den 1 dezer werd de italiaansche leening te Turijn geno teerd 06,50, de hoogste koers sedert 17 december. Volgens de berigten die van onderscheidene zijden uit Italië tot ons komen, zou in den geest der bevolking van de zuidelijke provinciën eene aanvankelijke verbetering zijn op te merken. Vcrecnigde Staten. Men zal zich herinneren dat onlangs in eene zitting van het kongres de heer Lovejoy in zeer hevige woorden Engeland heeft aangevallen. Thans heeft de New-York-times daartegen nadrukkelijk geprotesteerd en vtrklaard dat die redevoering de meening des volks in geenen deele u tdiukt. heleedigend voor het amerikaansche karakter en eene schande voor het kongres is. Het kongres heeft eene wet aangenomen, tot invoering van eene jaarlijksche taxe, die met de opbrengst van het tarief 15U millioen dollars zal opbrengen. Voorts heeft het kongres ver boden om koelies en chinezen met amerikaansche vaartuigen over te brengen. Er heerscht nog eene groote onzekerheid betreffende de financiële maatregelen der regering; er is nog geen definitief plan rastgesteld. Het kongres had 0 millioen dollars bewilligd voor de vol- tooijing der begonnen vestingwerken, en 1,500,000 dollars voor de verdedigingswerken der haven van New-York. Overigens komen de laatste berigten uit New-York, loo- pende tot 21 januarij, op het volgende neder: Het kongres heeft de benoeming van den heer Staunton tot minister van oorlog goedgekeurd. De generaal Mac Olellan is voor het koraité van het kongres verschenen, otn over zijn gedragslijn in den oorlog ophelde ringen te geven. Hij moet, zoo zegt het gerucht, het vertrou wen hebben te kennen gegeven, dat hij den opstand weldra zal kunnen onderdrukken. De expeditie naar den Mississippi bestaat uit 19 regementen infanterie, 1- regementen kavallerie en 7 batterijen artillerie. De Zuidelijken hebben het eiland Roanoko ontruimd en verschillende korpsen naar Norfolk gezonden. Naar men zeide hadden zijreeds'iU.000 man in de nabijheid van Columbus gekoncentreerd. Algemeen was de verwachting dat de geheele armee der noordelijken eene voorvvaartsche beweging zou maken, waardoor thans ieder oogenblik het be- rigt van een veldslag wordt te gemoet gezien. Generaal Mac Clellan heeft inmiddels de noodige bevelen gegeven, om alle personen die in militaire dienst zijn, ter zijner beschikking te hebben. Blijkens officiële tijdingen uit Kentucky hebben de gekon- federeerden bij Somerset een aanval op de Noordelijken ge daan, hetwelk tot een hardnekkig gevecht aanleiding heeft gegeven, waarin generaal Zollicoffer sneuvelde. DeZuidelijken zijn alstoen genoodzaakt geworden den terugtogt aan te nemen, waarna de door hen verlaten positiën door de Noorde lijken zijn ingenomen, die zich tevens van het aldaar achter gelaten geschut en proviand meesler maakten. Er loopt een gerucht, dat de afdeelingen der Zuidelijken uit Manassa waren teruggetrokken. Denationaleschuld der Vereenigde Staten (de schulden der verschillende staten buiten rekening gelaten) bedroeg verleden jaar niet meer dan 110 millioen dollars. In 1S51 02,500,000 en in 1S1-1 slechts 0,700,00(1. Aan het einde van dit jaar zal de schuld 1100 millioen dollars (of 2,800,600,000 gulden ned.) bedragen. Mcxiko. De Moniteur behelst een schrijven uit Vera-Cruz van 31 december. Daarin wordt gezegd dat de opgewondenheid der gemoederen ondev de mexikanen begint te bedaren, dat het denkbeeld eener minnelijke schikking niet meer zoo alge meen verworpen wordt als gelijkstaande met landverraad en dat uit velerlei verschijnselen blijkt dat zich eene partij vormt, die gezind is om den regeringsvorm te verwerpen, welke voor het land zulke noodlottige vruchten heeft gedra gen. Het verstandige en welgezinde gedeelte der bevolking, wordt verder in den Moniteur gezegd, verlangt eenheid van den staat onder eene onafhankelijke konstituiionele monar chie. Een vreemde vorst zou ongetwijfeld aller sympatie verwervenmaar de verbonden mogendheden moeten zich wachten om voor zich zeiven aanspraken te doen gelden, die tot het denkbeeld van verovering aanleiding zouden kunnen, geven, en voorzeker de nationale eigenliefde zouden kwetsen. Bijzondere brieven door L'inde'pendance beige medegedeeld stemmen echter met de berigten in den Moniteur weinig over een. Zij schilderen de gezindheid der mexikaansche bevolking af als in geenen deele gunstig voor de plannen der enropesche mogendheden gestemd. De verschijning der spaansche expe ditie vóór de fransche en engelsche, had in groote mate den traditionelen haat tegen hunne vroegere veroveraars opge wekt, de gezamenlijke vlaggen der drie mogendheden zouden daarentegen ontzag hebben ingeboezemd. Vera-Cruz was be- magtigd, maar door de inwoners geheel ontruimd. België. Te Brussel is onder den naam van „Maatschappij voor de vischteelt in België," dezer dagen eene vereeniging opgerigt, welke ten doel heeft de wateren van België op kunstmatige wijze vischrijk te maken, gelijk sedert eenigen tijd in Frank rijk en Zwitserland niet zonder vrucht is geschied. Zij wil hare bemoeijingen niet tot de rivieren en kanalen bepalen, maar die ook tot de zeekust uitstrekken en zal trachten oester- banken aan te leggen. Haar plan is in degrachten van Nieu poort, welke stad thans ontmanteld wordt en ophoudt'eeire* vesting te zijn, hare eerste proefnemingen te doenhT^i-tofi."' reeds verlof van het goevernement gevraagd. De werklieden van eenige steenkolenmijnen ia»*;"* regnon en Paturages hebben sedert twee dagen het staakt en eischen eene verhooging van loon. Frankrijk. Het verbod om voortaan in de wetgevende kamers in schrift gebragie redevoeringen voor te lezen is van vele zijden aangevallen. „Als geschrevene redevoeringen te lang zijn zegt Le monde is dat zeker niet goed, maar dat hebben zij gemeen met te lange toespraken die voor de vuist worden ge houden. Bij «le ouden bestond er een bepaalde grens voor iederen spreker, en laat men dit des noods weder invoeren, maar niet verbieden dat men zijne denkbeelden vooraf op het jiapier brenge. Royer-Collard, die zijne doorwrochte rede voeringen voorlas, zou dus ook in onze dagen het stilzwijgen worden opgelegd. Als men ze nu eerst schrijft, en daarna van huiten leert, is dat ook verboden? Demosthenes schreef zelfs zijne redevoeringen. De engelschen zijn gewoon in het pu bliek te spreken. Onder de fransche afgevaardigden spreken, sommigen te veel, maar anderen, die geene regtsgeleerden zijn, zien zich wel verpligt om hunne denkbeelden voorafop liet papier te brengen. Die vrijheid behoort geëerbiedigd te worden. De Moniteur deelt de redevoeringen woordelijk mede. en de gedeputeerden moeten dus zorg dragen dat zij waardig zijn om openbaargemaakt le worden." Hetjournal des de'bats maakt de opmerking, dat graaf de Morny hoogst waarschijnlijk de aanspraak waarhij hij het voorlezen van geschrevene redevoeringen verbiedt, vooraf zal hebben op schrift gebragt. Of zoo hij zijne geleidelijke toespraak met zulke juiste bewoordingen heeft geïmproviseerd, dan bezit hij bij uilzondering eene gelukkige gave en heeft hij het regt niet aan anderen te verbieden datzij schrijven zoo als hij kan spreken. Le temps zegt dat de graaf bij die gelegenheid zeer ten on- regte het reg van initiatief der kamers voorstelt als rle oorzaak vau den val der parlemeutaire regering. Volgens dat blad is de julij-inonarchie niet gevallen, omdat de kamer op eene we.nig bediiulende hervorming had aangedrongen, maar om dat de ministers vlen evnstigen misslag hadden begaan, die weinig beduidende hervorming hardnekkig te weigeren. Verder zou men behooren te bedenken, dat de restauratie is gevallen, omdat de ministers van Karei X uit eigene beweging maatregelen hadden genomen, strijdig met het charter, en dat de pre-i lent der republiek op 2 december 1851 geheel uit eigene beweging is overgegaan tot de vernietiging van het republtkeinsche stelsel. Door den Moniteur werd vrijdag zijn staatkundig over- zigt aangevangen met het konstateren, dat de troonrede van keizer Napoleon zoo te Berlijn als te Londen een gunstigen indruk heeft gemaakt, en het blad voegt er, naar aanleiding van een schrijven uil Berlijn, bij „dat men zich gevleid heeft gevonden door de vriendschappelijke bewoordingen waar mede Z. M. van Pruissen gewag maakt, en de zinsneden be trekkelijk den financiële» toestand van het keizerrijk heb ben er belangrijk toe bijgedragen om den handel in eene kal me stemming te brengen en moedig de toekomst te gemoet te doen gaan." De lieer Foukl heeft al de ontvangers-generaal te Parijs doen komen en hun instruktiën gegeven betreffende de nieuwe financiële maatregelen. Liet gerucht "dat tie fransche bank haar diskonto zou verlagen is nog niet bevestigd, wel heeft het bestuur der bank besloten de sedert eenigen tijd geschor ste betalingen in goud te hervatten. De onvermoeide brochuren-schrijver Cayla heeft de laatste hand gelegd aan een vlugschrift dat bij Dentu zal ver schijnen onder den titelLa conspiration du clerge'. Te Lyon heeft inen beproefd het drama Gaetana van den heer About ten tweeden male op te voeren; de uitslag was echter nog ongunstiger en de rlirektie van den schouwburg heeft moeten besluiten het stuk voor goed van het repertoire te verwijderen. Itaïië. UitPizzo in Calabrië wordt aan La patrje geschreven: „De bende van den beruchten Carbone, die bijna gedu rende een jaar zich in de omstreken van Silla en Cotrone op hield. is vernield geworden door een detnehement van het 17e regement van ligne. ondersteund door de nationale garde van Cotrone. Carbone had zich tot dusverre onttrokken aan de vervolgingen van de gewapende magt met een inoed en behendigheid eene betere zaak waardig. Gedurende eenigen tijd had de sneeuw hem van Silla ver jaagd hij zwierf in de vlakte rond toen hij, overvallen door de troepen en de nationale garde, liever met vijf zijner mak kers met de wapenen in de hand verkoos te sterven dan aan bet volk het schouwspel te gunnen de laatste oogcnblikken van een veroordeelde hij te wonen. De reaktie verliest in Carbone een bekwaam en stout moedig man, vol woeste geestkracht. Zij zal in langen tijd niet in decalabvische streken het hoofd opheffenhet droevige einde van Mittica, Borgès, Carbone en anderen van minder vevmaardheid, bewijst dat eene herstelling voor het oogen blik onmogelijk is en dat onze bevolking verve van haar te begunstigen, haar met kracht bestrijdt en terug dringt. De ingeschrevenen der calabriërs zijn bijna alle naar Catanzaro, de hoofdplaats der provincie, vertrokken, van waar zij zich naar Pizzo begeveïrttebbeif^in afwachting hun ner beurt om naar Boven-I talle te worden ingescheept. Deze jongelingen verkeerden in gróote opgewondenheid zij zijn uit hunne gemeenten gegaan met hét vaandel aan het hoofd, gevolgd door eene groote menigte, onder de kreten „leve de ligting! leve Italië!" In eenige stéden werden zij vergezeld door de muziek van de nationale garde. Men wachtte den volgenden morgen, den 22, de korvet van de koninklijke marine, die de calabrische ligting dadelijk naar Genua moest "irengen." napelsche korrespon dent van bet J onrnal des débats, i? herhaaldelijk zeer gunstige berigten heeft gegeven aptfile den uitslag der ligting van 36,000 man welke thans provinciën van het oude koningrijk Napels wordt gebragt, prijst, onder dagteekening van 25 jan narij m den goeden geest der rekruten. Met geestdrift be

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3