koelieshet bevel daarover was opgedragen aan kapitein van Vloten. Den volgenden dag werd het anker geligt en stoomde men noordwaarts tot aan de monding van den Montallat; na 4 dagen kwam men daar aan. ontscheepte en verdeelde de troe pen zich aan beide zijden des strooms, terwijl de munitie en vivres in praauwen de rivier opgingen. En dus ving de avontuurlijke togt aan. Het terrein was aller moeïjelijkst; vijf dagen lang moest men marcheren tot aan de knieën, soms tot aan den buik door den modder of het water wadende, want de oevers van de Montallat zijn bij uit stek moerassig. Van 's morgens 6 uren tot 's middags 4 uren werd onophoudelijk doorgemarcheerd, en in al dien tijd was men soms slechts twee uren gevorderd alleen van 10£11 hield men rust om wat te eten. Ten 4 uur werd in het hosch een bivak betrokken de officieren lieten zich eene hut bouwen, die toch alles behalve waterdigt was. Het regende meestal des nachts een of twee uren. zoo dat men dan op nieuw door nat werd. en geen gelegenheid had zich eens goed te droogen. "Wat eene ellende en armoede men op zulk een togt lijdt is niet te beschrijven. Voeg daarbij de herhaalde ontmoetingen met den vijand, die de troepen trachtte te beletten verder door te dringen. Vijftien sterkten werden door deexpedi- tionnaire magt genomen, gelukkig met slechts weinig verlies aan onzen kant. „Wij waren," dus schrijft een ooggetuige, „sints .SO okto ber op marsch, toen wij den 8 november Tongka bereikten en terstond tot een aanval op die plaats overgingen. Ik heb daar eerst goed den vuurdoop ontvangen, want, liet werd 24 uren lang hardnekkig verdedigd; aan mijne zijde sneuvelde onze beminde en dappere aanvoerder kapitein van Vloten, dien wij algemeen betreurden, en die stervende ons nog aan moedigde zijn dood door de verovering van Tongka ie wre ken. Hij was de 35e officier die sinds het begin van den oorlog het leven moest laten. De muitelingen, die uitmun tende geweren hadden, schoten nooit mis: elk hunner scliu.' -i iiuf doel. De benting was met eene 14 voet hooge palisadering omgeven dus viel aan bestorming niet te den ken. Wij besloten tot een geregeld beleg over te gaan. Dit scheen de vijand in de gaten te krijgen, hij is 's nachts ten minste stilletjes gedrost, met achterlating van al zijn geschut, eene menigte wapens, voorraad, ammunitie enz. Hij moet ontzaggelijke verliezen geleden hebben d lor ons artillerie-vuur, want zelf hebben wij dooden in de benting gevonden, terwijl hij gewoonlijk die even als de gekwet sten medeneemt. Wij troffen er verder verscheidene voor werpen aan afkomstig van de „Onrust" een kijker, boekjes enz. Uit alles blijkt thans dat de dayakkers. naliet schip te hebben leêg geplunderd, zij zelve het hebben laten zin ken, en dat dit dus niet door de equipage zou zijn geschied. In de benting was een groot huis, «lat aan de vlammen werd prijs gegeven, even als de sterkte zelf!" Den volgenden (lag 0 november namen de troepen den terugtogt aan. Geen enkel schot ontvingen zij op hun terugmarsch. die veel zwaarder was dan in het gaan, om dat het terrein door de veelvuldige regens, in dien tijd gevallen, onder water stbnd. Men arriveerde^aan de Mon tallat, waar de Celebes hen opnam; den 20 daarop waren zij weer te Banjer terug. De weg, dien de troepen volgden, moesten zij zeiven kap pen, want gebaande paden vindt men in die wildernissen niet. Als de ganzen moest men achter elkander loopen. Deze struikelde over de slingerplanten, in grooten getale aan wezig; gene stootte het hoofd tegen den een of anderen boomtak. Kwam men aan een klein riviertje, dan moest men even een boom kappen, dien er over werpen en als brug gebruiken, en daar de niet breede rivieren zeerstede oevers hadden, was din overtogt verre van gemakkelijk of veilig. Een enkele misstap was genoeg om van eene hoogte van 20 a 30 voet naar beneden te vallen. Met blij gejuich is de expeditie ontvangen bij hare te rugkomst. Twee togten naar Tongka waren reeds mislukt, met groot verlies aan onze zijde. Onzen onverzoenlijken vijand pangerang Anta-Sarie is een gevoelige slag toe- gebragt, daar hij thans uit zijn schuilhoek is verjaagd, welke geheel is vernield. Gemengde berlglen. In de vorige week heeft te Godstone. omstreeks 30 mijlen van Londen, de boxpartij om het kampioenschap van Enge land tusschen Mace en King plaats gehad. De strijd duurde meer dan een uur. Nadat de boxers in dien tijd 42 keeren aan elkander waren geweest, werd Mace als overwinnaar ver klaard. Een aanhoudende regen belette de ware liefhebbers eener box partij, zoo patriciërs als plebejers, niet om er bij tegenwoordig te zijn. Vóór eenige dagen had een persoon die, als vriend van den kondukteur der diligence van Veen- dam op Groningen, onder het rijden op den hok wilde sprin gen. het ongeluk mis te stappen, waardoor hij viel en de rade ren hem over het hoofd gingen. Hij is kovt daarna overleden. Den 18 der vorige maand is te Stockholm overleden de beroemde geschiedschrijver Anders MagnusStrimholm,gebo ren te Utnea, de hoofdstad van Westerbottens-lan, in 17SO. Hij was bijzonder beroemd door zijne Geschiedenis van het zweedsche volk onder de regering der Wasa's. Eenige fransche soldaten die op de italiaansch-romeinsche grenzen aan een kameraadschappelijk gelag met italiaansche troepen deelnamen, zijn eenige uren later aan de gevolgen van vergif tigingoverleden. De beroemde schaakspeler Paul Murphy, die met ongeduld te Parijs verwacht werd, heeft tot veler teleurstelling dienst genomen bij het leger der unie. Te Ommen is gevankelijk binnen gebragt een verpleegde van de Ommerschans. J. Kieler, op heeter daad betrapt toen hij bezig was een hooiberg van zekeren K. Hoogenberk door lucifers in brand te steken het hooi had reeds vlam gevat, doch werd nog bij tijds gebluscht. Bij de opening der londensche ten toonstelling zal het orchest 1800 medewerkers tellen. Dc muziek-direkteur van de opera in Covent-garden, signor Costa, is belast met de muziekale toebereidselen. Toen zich in 1S59 de eerste vrij willigers-korpsen in Engeland vormden, voorzag men daarvan zeker niet die groote uitbreiding als zij sedert ondergaan hebben. Den 1 augustus des volgenden jaars toch bedroeg het aantal der vrijwilligers reeds 119,283, en den 1 augustus 1861 was het tot 163,000 man. met 280 door 25.000 vrijwilligers bediende batterijen, gesiegen. Te Parijs is een beredeneerde katalogus van de werken van den heer Scribe uitgegeven. Daaruit blijkt, dat deze schrijver 129 komediën. 11 draraas, 2S groote operas, S balletten. 95 operas comiques en 212 vaudevilles heeft geschreven.'zonder daarbij te tellen eene menigte romans en novellen in verschil lende dagbladen en tijdschriften.Den 24 januarij werden te Utrecht 16 personen wegens dronkenschap veroordeeld. ln Rusland vindt inen ten gevolge van de gestrengheid des winters bijna dagelijks raenschen langs den weg bevroren. Voor eenige dagen zijn de voerman eener slede benevens drie reizigers van koude omgekomen.Wollschlager heeft zijn lust niet kunnen bedwingen om zijn voormaligen werk kring weder te aanvaarden. Hij zal te Duisburg weder een reeks voorstell.ngen geven meteen personeel van 70 kunste naars en kunstenaressen en 30 paarden. Op dc te Metz gehouden tentoonstelling van nijverheid, werd de aandacht getrokken door monsters papier, ge heel uit hooi of een mengsel van hooi en lompen vervaardigd, 100 kilogr. papier uit hooi kosten 75 franken; 100 kilogr. van eene soort half uit hooi en half uit lompen vervaardigd, kosten 98 franken en 100 kilogr. van papier dat voor een vierde uit hooi bestaat, kosten 108 flanken. De beruchte moordenaar Duinollard is zatur- dag door het hof van assises te Bourg ter dood veroordeeld, en zijne vrouw tot twintig jaar dwangarbeid. Het gebouw in het Liesbosch te Breda zal vergroot en in het voorjaar door prinses Frederik betrokken worden. Behalve de lint-en bandfabriekage zal in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hertogenbosch ook worden ingevoerd eene mandenmakerij en eene fabriek van zoogenaamde Neuren- burger speelgoederen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij februarij 1S62. Wind 2 2 c* bo 2 Laagste temperat. K O go "w en verschil bo üf O 5 met do PH M w CH hoogste. w.zw. 3 770 G 3.3 10.93 6.42 0.9 ZOost. 5 772.4 2.8 0.Ü0 5 74 0.0 Z. t. O 11.5 761.G 2 9 0.85 5.47 0.0 Z.t.W. 1(5 760 0 6.0 O'Jl 7-00 0.0 w.t. z. 12 755.5 6 2 0.97 7.60 10.0 W. t. z. 17 756 y 72 0.94 7.80 10.Ü w.t.z. 15 759.5 7-0 0.94 7-70 7.3 Aanmer kingen. held. en heijig. ligt bew.cn lieij bew. en heijig. betr mist. reg. betr. mist. reg. betr. en heijig. betr. en heijig. Tliermometcrstam! 31 jan. 's av. 11 n. 48 gr. 1 febr.'s morg. 7 u. 47 'smidd. I u. 4S 's av. 11 u. 46 gr. 2 's morg. 7 u. 46 'smirfcL'l u. 48 's av. 11 u. 48 3 's morg. 7 u. 48 's midd. I u. 48 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 29 januarij. Voorzitter de heer B jleveld van Serooxkerke. Afwezig de heeren Caland, van Uije, Rekker en van Deinse, Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goed gekeurd, wordt voor kennisgeving aangenomen dc mededee- ling des voorzitters dat is ingekomen schriftelijk berigt van verhindering der beide eerstgenoemde afwezige leden, alsmede van den heer van Deinse, die door ongesteldheid verhinderd wordt. Bij burgemeester en wethouders is ingekomen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie dd. 21?januarij. hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 17 december te voren lot het instellen eener regtsvordering tegen de firma Robbé cornp., koncessionarissen der gasverlichting, tot ontbinding van het den 2 mei 1853 aangegane en later gewij zigd kon irak t. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de deliberatiën hierover aan te houden tot dat de kommissie ad hoe rapport zal hebben uitgebragt op «le jongste in hare handen gestelde stukken welke op de bedoelde kwestie betrekking hebben, waarna de heer van Diggelen namens die kommissie verklaart tot het uitbrengen van dat rapport gereed te zijn. Van kommissarissen der wisselbank is ingekomen eene missive dd. 23 januarij, ter begeleiding der rekening over het dienstjaar 1S6J. opgemaakt in duplo, welke is akkoord be vonden, sluitende met een batig saldo van f 4917,60. Met algemeene stemmen wordt besloten deze rekening goed te keuren. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters dat de gewone drieraaandelijksche. opname der boeken en kas van den gemeenteontvanger heeft plaatsgehad en in kas is bevonden een saldo van f 39.491-,07. Wordt overgegaan tot de benoeming van een kommissaris over het beurtveer tusschen Middelburg en Zierikzee, waarbij de heeren Larabrechtsen van Ritthem en van Visvliet met den voorzitter en sekretaris het stembureau uitmaken. Als zoodanig wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. A. Sistermans. Burgemeester en wethouders zullen van dit besluit aan den belanghebbende alsmede aan het bestuur van Zierikzee kennis geven, terwijl het stembureau, onder dankzegging voor de verleende diensten, wordt ontbonden. In verband met deze benoeming en de verdere regeling van dit beurtveer. herinnert de heer van Diggelen nogmaals aan het vroeger door hem aangevoerde omtrent het wensche- lijke dat voor de beurtveren bestellijsten worden ingevoerd even als zulks hij de stoombooten plaatsheeft. De voorzitter zegt dat dit bij butgemeester en wethouders reeds in overweging wordt genomen. .Aan de orde is de deliberatie hij resumtie over de verorde ning voor het begraven van gestorven of afgemaakt vee. Bij de b ehandeling van art. 1 stelt de heer van Diggelen, voor de diept e der kuil niet te bepalen op 2 ellen, maar zoodanig dat het bovengedeelte van het te begraven dier minstens 75 duim onder den beganen grond ligt. even als zulks, volgensde Mid delhui gsche courant, door den raad van Zierikzee is bepaald, daar h et aangeven van de diepte der kuil voor liet eene dier te wein ig en voor een ander weer te veel zou zijn. Daar omtrent het genoegzame der voorgestelde wijziging deskundigen dienen te worden gehoord, wordt besloten de verdere behandeling der verordening nogmaals te verdagen. Bij monde van den heer van Diggelen brengt de kommissie ad hoe rapport uit omtrent den in hare handen gestelden brief van de firma Robbé co., van den 1 6 december jl. Bij dien brief heeft de firma (gevolg gevende aan het besluit van den raad, dat zij een bepaald voorstel kon doen omtrent de voorwaarden waarop zij de koneess.e der verlichting met steenkolengas. met eene lichtsterkte van 14normaal stearine- kaarsen voor elke vlam, zou willen verkrijgen) drie hoofdpun ten opgegeven. Deze behooren. naar hare ineemng, eerst ter sprake te worden gebragt, om later de ondergeschikte bepa lingen te hespreken. Zie het verslag der zitting van den 17 december jl., voorkomende in het aommer dezer courant vau 19 december. r Alvorens hare zienswijze hieromtrent mede te deeten, ver meent de kommissie eeue vroegere handeling der firma, als van grooten invloed op de onderwerpelijke zaak. niet stilzwij gend temogen voorbijgaan. Zij wijst er daarbij op hoe de firma bij haar schrijven van 16 december bedoelt dat zij bij het aangaan eener nieuwe overeenkomst zelve de koncessie zal blijven exploiteren. Dit zoo zijnde, dan is er alleen sprake van eene veranderde grondstof waaruit het gas zal worden gestookt. De firma heeft echter bij een schrijven van 7 dec. berigt, dat zij in onderhandeling was over den verkoop barer gasfabriek, waarvan de eerste voorwaarde zou tijn die fabriek te leveren vrij van het nu loopende kontrakton met het be paalde uitzigt op eene nieuwe koncessie; terwijl zij verder te kennen gaf dat de heer inr. W. l\ Wol terheek te Haarlem zich tot dat einde tot het bestuur zou wenden. De kommissie herinnert hoe dc lieer Wolterbeek zich daar na, hij een schrijven in den geest van de zoo even genoemde missive, tot het bestuur heeft gewend, terwijl hij verzocht te mogen vernemen of liet bestuur genegen was met hem in on derhandeling te treden over de te verleenen koncessie. Door den inhoud van den brief van 16 december zijn. naar het gevoelen der kommissie, de missives der firma van 7 en 14 december krachteloos gemaakt, zoo dat er geen sprake kan zijn van verandering van kontraktant te gelijk met wijziging der grondstof, en de firma alzoo den 16 december heeft afge broken wat zij den 7 te voren was begonnen op te bouwen. Verder toont de kommissie aan dat, als er sprake is van onderhandsche wijziging der konsessie, welke werkelijk gelijk moet staan met eene nieuwe koncessie, die alleen tusschen de tegenwoordige partijen kan tot stand komen, terwijl na ont binding van de thans bestaande overeenkomst er geen andere dan bij openbare aanbesteding mag worden aangegaan, wan neer er geene gelegenheid bestaat om de gemeenteverlichting voor rekening der gemeente te exploiteren. Daarna gaat de kommissie over tot de beschouwing der drie hoofdpunten welke door de firma bij haar voorstel zijn aangegeven, l. vv. 1. den duur der koncessie te bepalen op 25 jaren; 2. bij de expiratie van den tijd der koncessie de gemeente vrijheid te laten a. met koneessionarissen nieuwe onderhan delingen aan te gaan b. de straatverlichting op nieuw aan te besteden; c. de gasfabriek van de koncessionarissen over te nemen, en alsdan tot grondslag der taxatie te stellen niet als „afbraak'.' maar als „zaak" of eenigen anderen maatstaf; U. om zelve een gasfabriek voor hare rekening te stichten, met overname alleen van toestellen tot de straatverlichtingbehoo- rende, en tevens koncessionarissen vergunning te geven ora naar verkiezing de straatverlichting te doen blij ven dienen tot verlichting der partikuliere verbruikers; 3. den prijs der straatverlichting te bepalen als volgt: a. voor lichten van eene lichtkracht van 1 4 normaal stearine kaarsen op 2£ cent. en b. voor lichten van 10 dergelijke kaar sen op den prijs der tegenwoordige verlichting, namelijk Ij cent per licht en per uur. Ad 1. Omtrent den duurder koncessie, welkende firma op niet minder dan 25 jaar wenscht bepaald te zien, beaamt de kommissie voor een groot deel hetgeen door de firtna te dien opzigte is aangevoerd. Neemt zij echter in aanmer king dat vele kontrakten voor verlichting met steenkolengas worden gesloten voor 20 jaar, met aannemers die de pijpen moeten leggen en daarenboven de fabriek van den grond af moeten bouwen, dan vermeent zij dat de firma tevreden zal mogen zijn met eene koncessie voor 20 jaren, waartoe zij dan ook adviseert, onder beding dat de prijs van steenkolengas niet hooger zal mogen zijn dan f5,10 de 1000 kub. voet of 17 ct. de kub. el. Ad 2. Ten opzigte van het tweede hoofdpunt vermeent de komissie dat de gemeente zich alle mogelijke vrijheid moet voorbehouden en gelijke vrijheid aan de firma laten, ten einde daarover te handelen en te besluiten naar gelang de omstan digheden zich bij expiratie van het te stellen kontrakt zullen voordoen. Dan eerst zal kunnen worden heslist a. of de gemeente met koneessionarissen nieuwe onderhandelingen zal aangaan b. of zij de straatverlichting op nieuw zal aan besteden; c. omtrent den grondslag van taxatie in geval van overnameterwijl het d. geen betoog behoeft dat het eene dwaasheid zou zijn, thans overeen te komen dat dc gemeente over 20 jaren voor hare rekening een gasfabriek zal stichten, met overname alleen van de toestellen tot de straatverlichting behoorende, naar een te voren gestelden prijs, en daarbij aan de koncessionarissen de vergunning te laten om de straat- pijpen te doen blijven dienen tot verlichting van partikuliere verbruikers.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2